PDA

View Full Version : Trekėndshi i lumturis Bashkėshortore!


Naki
07-09-08, 12:46
PĖR VETE, PĖR TY, PĖR TĖ DY SĖBASHKU

http://www.revfamilja.org/NR15/lule.gifDashuria, mirėkuptimi dhe respekti janė trekendėshi i lumturisė bashkėshortore. Ato janė kėshtjella e saj e mirėmbrojtur, e cila mbron anijen e martesės prej mbytjes, kur mbi tė vėrshon deti i problemeve
dhe i konflikteve. Por nuk ka shtėpi pa probleme, qofshin tė vogla apo tė mėdha. Shpesh ndodh qė kėto tė lėnė njė lloj ftohjeje dhe venitjeje, tė cilat kėrcėnojnė harmoninė e familjes. Tė dy bashkėshortėt kanė pėrgjegjėsinė e pėrbashkėt nė ruajtjen e ngrohtėsisė sė ndjenjave dhe dashurisė mes tyre, qė tė sigurohet vazhdimėsia e jetės bashkėshortore.
Ndodh ndonjėherė qė nė jetėn bashkėshortore tė ketė momente zvenitjeje mes dy bashkėshortėve. Njė person qė e mohon kėtė gjė nuk ėshtė i sinqertė. Ėshtė mė i zgjuar ai qė shuan konfliktin, sesa ai qė e zvarrit atė. Duke qenė se bashkėshortėt janė njė qenie e vetme, pėrgjegjėsia, qė kėtyre problemeve t’i jepet fund, ėshtė e pėrbashkėt. Njė nga mėnyrat qė mund t’i japin fund kėsaj zvenitjeje janė takimet familjare dhe udhėtimet brenda qytetit, qė nga ana e tyre e gjallėrojnė jo vetėm jetėn brenda familjes, por edhe ndjenjat mes bashkėshortėve. Mėnyrat e thyerjes sė monotonisė nė jetėn bashkėshortore mund tė jenė tė ndryshme e tė shumėllojshme, por barra mė e madhe i bie gruas, pasi ajo ka mundėsi qė ndjenjėn e dashurisė e tė ngrohtėsisė, tė zvenitura mes tyre nga rutina e pėrditshme e punės, t’i zgjojė duke rregulluar veten e saj apo edhe me sistemimin e shtėpisė. Mund tė jetė ndonjė dhuratė e shkėmbyer me njėri-tjetrin apo edhe fjalėt e mira, tė humbura prej kohėsh mes tyre, pasi vendin e tyre e kanė zėnė fjalėt e punės.
Fjalėt qė thuhen tė jenė nė pėrshtatje me natyrėn, gjendjen e bashkėshortėve, pasi nė rast tė kundėrt ato mund tė lėndojnė. Lidhur me kėtė po sjellim njė shembull: Njė burrė i verbėr u martua me njė grua, e cila pėrherė i fliste pėr bukurinė e saj. Njė herė po i thoshte tė shoqit: “A sikur tė shihje, pasi sytė e tu do tė kėnaqeshin me bukurinė e fytyrės sime, ngjyrėn e kuqe tė faqeve tė mia dhe me flokėt e zinj.” Ai e dėgjonte, jo pa dhembje dhe njė herė, pasi durimi i kishte mbaruar, i tha: “Nėse ėshtė e vėrtetė kjo qė po thua, ata qė shohin nuk do tė tė linin ty me mua.”
Vetė puna e bashkėshortit mund tė bėjė qė gruaja, nė tė shumtėn e rasteve, tė mbetet e vetme nė shtėpi, mes fėmijėve, duke ndjerė se ajo ėshtė e vetmja pėrgjegjėse pėr edukimin e tyre. Kjo gjendje mund t’i sjellė asaj mėrzitje e zvenitjeje tė jetės bashkėshortore. Shėrimi i kėsaj gjendjeje mund tė jetė edhe njė dhuratė e vogėl, e cila i bėn asaj tė ndjejė e tė kuptojė qė e tėrė puna e bashkėshortit, nuk ėshtė vetėm personale, por ėshtė pėr tė dhe familjen. Vetė llojshmėria dhe ndryshimi janė shkaqe qė largojnė ftohjen mes bashkėshortėve, pasi jeta nuk ėshtė vetėm dhėnie e marrje materiale mes tyre.

Roli i burrit nė shtėpi nė edukimin e fėmijėve
Prezenca e tij ndonjėherė nė kuzhinė, kur gruaja gatuan, do tė ishte pozitive. Ai mund ta ndihmojė nė punėt qė ajo ka nevojė, sepse si i thonė njė fjale, njė dorė e vetme nuk duartroket.
Madje edhe vetė problemet, me tė cilat pėrballet familja nė momente tė ndryshme, mund tė jenė shkak pėr thyerjen e rutinės dhe tė monotonisė nė familje, sigurisht pėr gratė qė dinė si t’i trajtojnė ato, pasi nė disa ēifte ato konsiderohen edhe si “erėzat” e jetės bashkėshortore.
Madje, nga kėto probleme mund tė pėrfitohet, nė mėnyrė qė tė mos pėrsėriten nė tė ardhmen.
Njė zgjidhje tjetėr e kėtij problemi, qė sa vjen e po shtohet nėpėr familje, ėshtė edhe durimi. Sado probleme tė lindin, ato patjetėr qė do ta kenė njė fund, duhet tė kesh durim pėr t’i pėrballuar. E pėrsėri, mes bashkėshortėve do tė kthehet harmonia e ngrohtėsia qė kishte munguar.

Mendime “tė ēmendura” pėr njė martesė tė lumtur
Duhet tė vendosen rregulla, parime qė tė lehtėsojnė monotoninė, mėrzitjen dhe presionet qė ajo ka. Kėtu janė disa mendime dhe sugjerime, pėr t’i dhuruar jetės bashkėshortore fragmente tė lumtura.

Tė dy sė bashku
-Parfumet janė shkopi magjik pėr qetėsimin e nervave, ndjelljen e ndjenjave tė mira, si dhe nė krijimin e njė atmosfere tė ngrohtė nė shtėpi.
-Do tė ishte gjė e bukur, qė nė fillim tė martesės tė zotoheshit qė tė mos ishit vetėm dy bashkėshortė, por qė burri yt tė jetė i dashuri, shoku dhe njėkohėsisht vėllai yt, e anasjelltas, gruaja jote tė jetė e dashura, motra dhe shoqja jote. Kjo e bėn jetėn mė tė bukur dhe mė tė lumtur.
-Disa lojėra logjike dhe kulturore, por qė tė jenė tėrheqėse dhe tė bukura, do tė ishin shumė argėtuese. Njė ditė nė muaj ti me gruan dhe fėmijėt kalojeni mė kėto lloj lojėra. Kėtė ditė zgjidhe sė bashku me burrin dhe asnjėri tė mos heqė dorė nga fitorja, qė entuziazmi tė pushtojė shpirtrat tuaj.
-Lėr njė ditė tė javės pėr vete dhe burrin tėnd. Zgjidhe ti dhe kaloni momente tė bukura, qė fuqia e lidhjes mes jush tė rritet.

Pėr tė
-Interesimi yt pėr veten tėnde dhe pastėrtinė vetjake brenda shtėpisė ėshtė njė nga themelet e jetės bashkėshortore. Gruaja nuk ėshtė pėrgjegjėsja e vetme pėr rregullin brenda shtėpisė.
-Mos kurse fjalėt e ėmbla pėr ndonjė veshje tė bukur apo ndonjė veprim tė gruas tėnde, sidomos pėrpara fėmijėve, pasi kjo do t’i japė jetės sė tyre kėnaqėsi, duke qenė se ti je udhėheqėsi i tyre.
-Ftoje gruan tėnde pėr tė ngrėnė darkė jashtė shtėpisė dhe zgjidh njė vend tė qetė. Ki kujdes qė kjo ftesė tė mos jetė me ndonjė qėllim apo shkak.
-Lėvizja dhe vrapimi ėshtė shumė e dobishme. Nė vend qė tė shoqėrohesh me njerėz tė tjerė shoqėrohu me gruan tėnde.
-Mos u pėrpiq tė qortosh gruan tėnde nė sy tė fėmijėve tė tu, sepse ajo ėshtė ėshtė shoqja e jetės e jo punėtorja jote.
-Blerja e njė dhurate, sado e vogėl qoftė, do tė thotė shumė pėr tė.

Pėr ty bashkėshorte
-Interesimi personal pėr veten tėnde nuk kėrkon shumė mund.
-Flisni sė bashku me burrin pėr gjėra tė pėrbashkėta mes jush, sepse ai nuk ėshtė specialist dhe nuk i intereson ato qė thuhen pėr rrobat apo veshjet e reja tė modės. Kėto lloj bisedash janė tė bezdisshme pėr disa gra e jo mė pėr burrat.
-Lėre mėnjanė mėnyrėn e pyetje–pėrgjigjeve gjatė dialogjeve, por pėrpiqu tė jesh e zgjuar nė bisedat me tė.
-Xhelozia e tepruar ėshtė shkaku kryesor pėr pėrfundimin e shumė marrėdhėnieve martesore. Ti patjetėr qė duhet tė kesh besim tek vetja e herė pas here mos ngurro ta pyesėsh burrin se si tė sheh ty si grua e si tė dashur, ēfarė do tė dėshironte tė shihte tek ti. Pėrpiqu t’i zbatosh sa tė mundesh. Ji e kujdesshme dhe e butė gjatė pyetjeve. Gjithashtu, edhe ti thuaji se ēfarė tė pėlqen tė shohėsh tek ai.
-Nėse ndodh ndonjė problem mos guxo tė ngresh zėrin pėr tė vėrtetuar qė ti je e fortė. Fuqia ėshtė tek mendja. Gjatė tė bėrtiturave ti nuk do tė mundesh tė mendosh. Qetėsohu, mendohu dhe mėso si tė mund tė mbash veten e tė jesh e qetė. Nėse je nė kėmbė, ulu apo ndėrro vend, pėrpiqu tė mos flasėsh.
Kėto ishin disa mendime qė tė gjithė i kemi menduar, ndoshta i kemi bėrė dhe pa vetėdije. Duhet tė kemi kujdes nė atė qė bėjmė, flasim, veprojmė, qė jeta bashkėshortore tė jetė e lumtur si njė kopsht me lule.

Marrė nga revista Familja&2004

DEA
08-09-08, 17:59
Perderisa nje qift flet gjithmon vetem per ardhmerin e perbashket instiktivisht, ateher aty eshte ne rregull, si te fillojne me une dua keshtu e jo ne duam keshtu, jane shenjat e para te distances...........

LABI
18-09-08, 23:11
Jeta bashkeshortore eshte si nje varke qe mban dy veta ne mes te nje deti me shtrengat ; Ne rast se njeri nga te dy do te beje nje levizje te vrullshme , varka do te fundoset.

T. TOLSTOJ

DEA
23-09-08, 14:21
Respekti i ndersjellet dhe ndarja e obligimeve ditore jane nje nder kriteret qe bejne pjese ne lumturin bashkeshortore.......

emine
26-09-08, 10:27
Dy njerz i kam percjell gjith jeten qe kan qen te lumtun me njanini tjetrin*prinderit e mij*ndersa sote per sote sme ra rasti me taku nje qift bashkshortor qe jan te lumtun,ja jetojn se skan rruge tjeter,puna financav puna fmijve,qashtu pa trekendshe vetem me than :

emine
26-09-08, 10:28
Jeta bashkeshortore eshte si nje varke qe mban dy veta ne mes te nje deti me shtrengat ; Ne rast se njeri nga te dy do te beje nje levizje te vrullshme , varka do te fundoset.

T. TOLSTOJ


je ba si prifti qe perdikon per jeten bashkshortore:e so martu kurr:P