PDA

View Full Version : Cfar temperamenti keni?


Estella
09-09-08, 20:40
Shumica prej jush, mos them te gjithe shpesh here keni menduar per ate se cfare karakteri dhe temperamenti posedoni. Do tentoj ne keto dy shkrime ne vijim t`ju sqaroj pak a shume se c`temperamenti posedoni.
Njerezit ne gjenerale mendojne se personat me temperamente te kunderta nuk mund te jene cift i gezuar dhe harmonik. Por jeta konfirmon se temperamentet e kunderta e mbushin njera tjetren, dmth ajo qe njeri temperament e ka, tjetri nuk e ka dhe keshtu krijohet nje rreth gati perfekt.
Edhe nqs nuk u besoni psikologeve kur tentojne t`ju sqarojne, mundet te pakten te lexoni dic me teper per klasifikimin e temperamenteve qe ata kane be.
Secili nga ne ka ardhur ne kete bote me temperament te caktuar, ne te shpeshten e rasteve trashegimi nga prinderit.
Psikologet thojne se ekzistojne kater tipe te temperamentit dhe ate:
Temperament sangvinik, kolerik, melankolik dhe flegmatik.

Shifni vet nga shkrimi qe vijon se ne c`kategorie hyni dhe njerezit perreth jush.
Ndoshta do ju ndihmoj pak a shume.
Sangviniku eshte emocional, i sinqerte, optimist dhe din t`i gezohet jetes. Me shume udhehiqet nga ndjenjat se sa nga rezoni. E posedon artin e ralle per t`u ndjere i gezuar. Shume komunikues, ai don qe me te gjithe te ndaj momentet e gezimit dhe hidherimit. Asnjehere nuk i mungojne shoke. Mangesite me te medha jane vullneti i vogel dhe disciplina e pamjaftueshme.

Koleriku eshte aktiv, i gjalle, me vullnet te forte, i lire dhe i pavarur. Cdohere ka mendim personal dhe eshte i gatshem ta shpreh. Ka natyre aktive e cila nuk ndalet perpara pengesave. Nuk eshte person qe shpreh simpati dhe nuk eshte empatik (dmth nuk ngushellon). Shpesh here i pakenaqur, zakonisht nga ato qe e rrethojne. Shume shpejte nevrikoset-perplas dyert, i fut tavolinave me boks, shtyp sirenen e automobilit etj etj. Mos konsideroni se do kete vemendje te madhe per sendet qe i ben.

Melankoliku eshte i talentuar, gati per t`u sakrifikuar, senzitiv, me disponim qe lehte nderohet. I don te tjeret dhe kerkon ta duan. Kur kerkon shoqeri, preferon te tjeret te marrin hapin e pare. Kur planifikon dicka, i parashikon pengesat deri ne detaje. Per dallim nga koleriku optimist, nuk beson shume ne lumturine e vete. Ka te zhvilluar shume sensin e responsibilitetit.

Flegmatiku eshte i qete, pa brenga, me nerva te trasha. Duket se asgje nuk mund te nxjerr nga balansi. Por nder masken e jointeresimit shpesh here fshehen ndjenja te vrullta.Si prej zjarrit iken nga iniciativa, te cfare do lloji qofshin ato dhe gjithmone gjen ndonje justifikim.
Nga karakteri eshte egoist-kujdeset vetem per veten, problemet e tjereve nuk e interesojne. Asnjehere nuk zihet, por eshte inatci i madh.

~AnnA~
11-11-08, 11:35
Teme mjaft interesante Estela.Temperamenti eshte predispozita gjenetike qe e nxit njeriun te veproje ne nje menyre te caktuar.
Do te jap edhe nje permbledhje te secilit tip Temperamenti,duke i pershkruar ato me pak fjale:


SANGUIN: Vdes per te folur. I gjalle, i hareshem, i jep energji dhe gezim edhe njeriut me te
depresionuar. sanguinet e bejne kete bote nje vend me te pelqyeshem.

KOLERIKU: Vdes per te punuar . Eshte i vendosur dhe kembengules ne synimet e tij. Per shkak te kesaj kembenuljeje, ai ia del mbane aty ku shume kane deshtuar.

MELANKOLIKU: Vdes per te menduar. Eshte shume i kujdesshem dhe i sakte ne gjerat qe ben. Eshte shume besnik dhe preket lehte.

FLEGMATIKU: Vdes per te pushuar . Eshte shpirti i humorit te shoqerise. Ai eshte ne gjendje t'i beje te tjeret te gajasen, nderkohe qe ne fytyren e tij nuk duket as shenje buzeqeshjeje. Ai nuk shqetesohet shume per gjerat dhe e shijon jeten.


Ciles kategorie i perkisni ju??

**Personalisht jam tip Melankolik.

romansa
11-11-08, 11:47
une mendoj se jam melankolike...

uliksi31
11-11-08, 15:48
Flegmatik, falemderit Anna qe ma zbulove cka jame, se tybe n'kame dijt.:biggrin:

Urata
11-11-08, 17:05
sanguin, por edhe pak kolerik,melankolik dhe flegmatik nganjehere ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...!

Shqiptare_ne_Turqi
18-12-08, 17:43
Flegmatik, falemderit Anna qe ma zbulove cka jame, se tybe n'kame dijt.:biggrin:
hahahaha uliksi,po qumshtine me qesh,po uné e Urata akoma spoedim hahahaaa,pra me i pyet qikat aka naj kategori te perzier se edhe uné bash si Urata mendoj :biggrin:

Terminatori
18-12-08, 19:30
sanguin, por edhe pak kolerik,melankolik dhe flegmatik nganjehere ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...!

ja ke bo si vjollca basha, a bon tret mi marr... ne humor

emine
18-12-08, 22:55
MELANKOLIKU: Vdes per te menduar. Eshte shume i kujdesshem dhe i sakte ne gjerat qe ben. Eshte shume besnik dhe preket lehte.

shfletuesi_
18-12-08, 22:57
Vetem kur te jam i mbeshtetur me shpin nga MURI atehere behem temperament...

Jana
18-12-08, 23:38
SANGUIN: Vdes per te folur. I gjalle, i hareshem, i jep energji dhe gezim edhe njeriut me te
depresionuar. sanguinet e bejne kete bote nje vend me te pelqyeshem.

LABI
19-12-08, 00:26
Teme mjaft interesante Estela.Temperamenti eshte predispozita gjenetike qe e nxit njeriun te veproje ne nje menyre te caktuar.
Do te jap edhe nje permbledhje te secilit tip Temperamenti,duke i pershkruar ato me pak fjale:


SANGUIN: Vdes per te folur. I gjalle, i hareshem, i jep energji dhe gezim edhe njeriut me te
depresionuar. sanguinet e bejne kete bote nje vend me te pelqyeshem.

KOLERIKU: Vdes per te punuar . Eshte i vendosur dhe kembengules ne synimet e tij. Per shkak te kesaj kembenuljeje, ai ia del mbane aty ku shume kane deshtuar.

MELANKOLIKU: Vdes per te menduar. Eshte shume i kujdesshem dhe i sakte ne gjerat qe ben. Eshte shume besnik dhe preket lehte.

FLEGMATIKU: Vdes per te pushuar . Eshte shpirti i humorit te shoqerise. Ai eshte ne gjendje t'i beje te tjeret te gajasen, nderkohe qe ne fytyren e tij nuk duket as shenje buzeqeshjeje. Ai nuk shqetesohet shume per gjerat dhe e shijon jeten.


Ciles kategorie i perkisni ju??

**Personalisht jam tip Melankolik.

Natyrisht cdo njeri mund t'a kategorizoj veten ne njeren nga keto kategori te personalitetit te njeriut ... Zakonisht keto jane te shkrira, kombinuara - ne manifestim/paraqitje tek nje person --> ne dy forma te temperamentit por njera dominon me shume (dhe kjo dominanc percakton, apo e kualifikon formen e temperamentit dhe personalitetit te nje personi).

Mund t'jesh nje melankolike e predispozuar ne pejsen me te madhe te kohes , por me nje manifestim te kohepaskoheshem te KLOERIKUT, APO SANGUINIT . Apo nje SANGUIN i predispozuar me disa cilesi dhe tendenca FLEGMATIKE , e keshtu me radhhe...

NUK KA TIPE TE PASTERTA (por zakonisht njera eshte me e theksuar-me dominuese tek nje pesonalitet)

Cila e pason MELANKOLIN TENDE ( e shoqeron) nga ato tri te mbeeturat tjera (dhe pastaj te tregoj se sa melankolike ne t'vertete je ???

turisti
19-12-08, 01:54
Kombinim i temperamentit te eger dhe melankolik............

Amina
19-12-08, 22:06
Flegmatik!!

vjeshta
21-12-08, 00:17
Honė -honė .:biggrin:

turisti
21-12-08, 00:29
Honė -honė .:biggrin:

http://nl.youtube.com/watch?v=U-mVcS4TYhM&feature=PlayList&p=8F5CD134C65D61AD&playnext=1&index=13

vjeshta
21-12-08, 00:37
http://nl.youtube.com/watch?v=U-mVcS4TYhM&feature=PlayList&p=8F5CD134C65D61AD&playnext=1&index=13

Hhaahhaa ,kjo qenka mjaltė -mjaltė e kunderta e honė -honė-s ..:biggrin: :smile:

turisti
21-12-08, 00:57
Hhaahhaa ,kjo qenka mjaltė -mjaltė e kunderta e honė -honė-s ..:biggrin: :smile:

Ani de,boll temperament i embel.......... :biggrin:

vjeshta
21-12-08, 01:05
Ani de,boll temperament i embel.......... :biggrin:

Nese i kombinojme kto dyja po thu qe del i embel a ? hahhaa

turisti
21-12-08, 01:07
Nese i kombinojme kto dyja po thu qe del i embel a ? hahhaa

Besoj,nuk ban me humb shprese..... :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

vjeshta
21-12-08, 01:12
Besoj,nuk ban me humb shprese..... :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

Nuk humbet diqka kur nuk e ke pas! hahahahaaaaa

turisti
21-12-08, 01:17
Nuk humbet diqka kur nuk e ke pas! hahahahaaaaa

Po mos thuaj 2 here se me bo me t'nin Nasradini,mos vet.........:biggrin: ,hahahahahahahahahahahahaahahahahahahahaahahahahah a

vjeshta
21-12-08, 01:21
Po mos thuaj 2 here se me bo me t'nin Nasradini,mos vet.........:biggrin: ,hahahahahahahahahahahahaahahahahahahahaahahahahah a


Hahhahaa ,m'bane kurreshtare !:redface:

turisti
21-12-08, 01:25
Hahhahaa ,m'bane kurreshtare !:redface:

Mos e shqeteso :biggrin: temperamentin :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahaha.

vjeshta
21-12-08, 01:30
Mos e shqeteso :biggrin: temperamentin :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahaha.


Mbasi qenka per t'miren e temperamentit ,ok .:biggrin:

turisti
21-12-08, 01:32
Mbasi qenka per t'miren e temperamentit ,ok .:biggrin:

Po,sepse : :biggrin: " e din se qka lėne por se din qka gjane " :biggrin: ",hahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahaha hahaha.

vjeshta
21-12-08, 01:35
Po,sepse : :biggrin: " e din se qka lėne por se din qka gjane " :biggrin: ",hahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahaha hahaha.

Hhahhahaa ,ose ,ku ta gjejsh ma mire po vij edhe une ......:biggrin:

turisti
21-12-08, 01:39
Hhahhahaa ,ose ,ku ta gjejsh ma mire po vij edhe une ......:biggrin:

Kjo eshe diagnoza e sakte per :biggrin: temperamentin " e terbuar " :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

Gjume te embel se ika dhe faleminderit per momentet e bukura qe ma kthyen atmosferen e dikurshme te mire shoqerore.

vjeshta
21-12-08, 01:56
Kjo eshe diagnoza e sakte per :biggrin: temperamentin " e terbuar " :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

Gjume te embel se ika dhe faleminderit per momentet e bukura qe ma kthyen atmosferen e dikurshme te mire shoqerore.

Ku ka diagnoz ka edhe ilaq (shpresoj hahahah):biggrin:


Faleminderit ,enderra t'arta per ju.:smile:

Lab2009
29-03-09, 14:15
KOMPLET PREJ KOME E DERI NKRY JOM KOLERIK Amo i lindur KOLERIK
KU JA QELLUT BREE

lovely
07-04-09, 22:04
Cfar temperamenti keni?

boll t asisht valla :P:P

turisti
08-04-09, 09:14
Cfar temperamenti keni?

boll t asisht valla :P:P

:biggrin: t'vuajtur :biggrin: a ????????????????? ,hahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahaha.

shfletuesi_
08-04-09, 09:22
Qka eshte ky SEN a hahet .... ??

Arkza
08-04-09, 12:10
Prej gjithave nga pak , kjo s'ndahet ne asnje aspekt te jetes !!!

realisti64
09-04-09, 08:34
Cfar temperamenti keni?

boll t asisht valla :P:P

uuh uh kush ta paska asish kaq fort bee ahahahahha

Amina
13-04-09, 16:01
Melanolik...

Idila
25-04-09, 08:46
Tek unė pėrfshihen tė gjitha kėto katėr lloje temperamentesh, herė jam melankolike, sanguin, flegmatik e herė kolerike, e gjithė kjo mvaret nga disponimi, vullneti, dėshira dhe qėndrimi! As unė nuk e di se kujt tipi i pėrkas saktėsishtė!

guriko
25-04-09, 09:53
explosiv

Dani11
12-05-09, 22:09
Krejt ndryshe!

e_martumja
12-05-09, 23:06
sanguin, por edhe pak kolerik,melankolik dhe flegmatik nganjehere ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...!Nisoj si qekjo jam :biggrin:

Oqeani
12-05-09, 23:10
Tek unė pėrfshihen tė gjitha kėto katėr lloje temperamentesh, herė jam melankolike, sanguin, flegmatik e herė kolerike, e gjithė kjo mvaret nga disponimi, vullneti, dėshira dhe qėndrimi! As unė nuk e di se kujt tipi i pėrkas saktėsishtė!

A kam ditur se je e tille; prita diē tjeter http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Idila
12-05-09, 23:22
A kam ditur se je e tille; prita diē tjeter http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Sa intuitė tė fortė qė ke! :tongue:

Dani11
13-05-09, 08:12
Dikush ketu e kishte temperamentin me puqrra.

elsaaa08
23-06-09, 12:57
valla mire bre une dola qe jam melankolike e madhe bileeee

Merjem
13-08-09, 19:22
Kolerik !!!

emine
22-08-09, 12:56
MELANKOLIKU: Vdes per te menduar. Eshte shume i kujdesshem dhe i sakte ne gjerat qe ben. Eshte shume besnik dhe preket lehte.

.

Virti
22-08-09, 14:15
kolerik. :cool: