PDA

View Full Version : Intervistė me Rexhep Qosėn


Luciano
10-09-08, 06:58
Rexhep Qosja: "Pse e quaj Kadarenė, mit i komunizmit"?Admirina Peēi

Regjimi komunist nė Shqipėri ka lėnė vulėn e tij tė dukshme nė jetėn shoqėrore tė shqiptarėve. Gjurmė tė tij i gjejmė nė shumė fusha tė artit, historisė, por edhe studimeve. Kėto ditė kur gjithkund e nga gjithkah vijnė opinione e deklarata pėr kėto gjurmė -plagė dhe atė ēka duhet tė bėjmė pėr t'i shėruar, hasim edhe fraza tė tipit "tė rishkruajmė historinė". Dikush mendon se historia duhet pėrmirėsuar, korrigjuar, e dikush tjetėr mendon se ėshtė mė mirė t'ia nisim nga e para.
Akademiku, studiuesi dhe shkrimtari Rexhep Qosja, i ka ndjekur prej kohėsh kėto mendime tė shprehura nė mediat shqiptare. Ai shprehet i vendosur kundėr nocionit "rishkrim tė historisė". Nė kėtė intervistė tė gjatė, prof. Qosja ndalet te autorėt e ndaluar nė kohėn e diktaturės, pengjet e tij personale mbi ndonjė shkrimtar qė s'ka mundur ta studiojė dhe pėr vendin qė zė letėrsia shqiptare nė rangun evropian. Duke u nisur nga cilėsimi qė ai dha pėr shkrimtarin Ismail Kadare pak javė mė parė nė njė bisedė tė hapur me lexuesit dhe gazetarėt nė Ulqin, ku e quajti Kadarenė "mit i komunizmit", nė kėtė intervistė Qosja sjell njė vijim tė asaj qė ėshtė njohur si polemika mė e famshme e kėtyre 10 viteve tė fundit mes tij dhe shkrimtarit Ismail Kadare mbi identitetin e shqiptarėve, argumentet e reja tė tij mbi atė ēėshtje, dhe sidomos mbi islamizmin, pa harruar tė ndalet nė shijen e hidhur qė i ka lėnė ai debat, dhe personazhet qė morėn pjesė nė tė.Nė Ulqin para pak javėsh, gjatė njė bisede me lexuesit tuaj dhe gazetarėt, shkaktoi reagime pėrgjigjja qė dhatė mbi rishkrimin e historisė sė letėrsisė shqipe. I rikthehemi dhe njėherė kėsaj ēėshtjeje. Pse thoni se ėshtė i gabuar ky koncept?

Qosja: Jam kundėr nocionit rishkrim dhe pėrmbajtjes sė tij kur ėshtė fjala pėr shkencat historike, prandaj edhe kur ėshtė fjala pėr historinė e letėrsisė. Ta rishkruash njė shkencė, do tė thotė tė fillosh prej A-sė, prej fillimit, thuajse nuk ka ekzistuar asgjė mė parė nė atė shkencė. E ne si popull, nuk po dalim tani prej matriarkatit. Jemi popull historik, me njė traditė nė organizim shoqėror, nė politikė, nė shkencė, nė kulturė. Para nesh qė jetojmė sot dhe para atij qė i pari pas rėnies sė komunizmit ua vari nė qafė atė nocion historianėve shqiptarė, sigurisht pasi i kanė fryrė nė veshė disa historianė tė tjerė, kanė jetuar edhe disa tė tjerė, qė kanė menduar, qė kanė punuar, qė kanė shkruar, qė kanė shkruar, madje, edhe trajtesa, studime, monografi - vepra historike politike dhe historike letrare. Nuk mund tė kalojmė pėrmbi atė punė krijuese, pėrmbi ato vepra si tė mos ekzistonin ato dhe si tė mos kishin jetuar autorėt e tyre, sepse mund tė na ngjajė t'i pėrsėrisim shumė punė qė kanė kryer ata, t'i pėrdorim shumė nga tė dhėnat qė kanė sjellė ata, qė kanė zbuluar ata, shumė nga interpretimet e shpjegimet qė kanė bėrė ata. Historia e Anglisė e historianit dhe kritikut tė lavdishėm anglez, Tomas Babington Makoli, e pėrbėrė prej shumė vėllimesh, ėshtė e shkruar nė shekullin XIX. Kėndshikimi i tij ishte ai i shtresės dhe i partisė sė cilės i takonte. Atė vepėr monumentale tė historiografisė angleze, historianėt modernė anglezė sot e quajnė pėrmbledhje anekdotash. Por, megjithatė, ajo mbetet referenca e tyre e pakaluar. Pėr shkak se ekziston ajo, kėta historianė modernė nuk mund tė thonė se po e rishkruajnė historinė e Anglisė: ata thonė se po e korrigjojnė, plotėsojnė, pėrmirėsojnė, thellojnė, modernizojnė historinė e Anglisė, duke e liruar prej paragjykimeve, anshmėrive, kufizimeve politike, partiake, klasore tė tij.
Historia e letėrsisė italiane e kritikut Francesko de Sanktis, pėr konceptin modern tė studimit tė letėrsisė sot ēmohet tepėr e vjetruar, e tejkaluar, pėrplot anshmėri e paragjykime. Por, asnjė historian bashkėkohor i letėrsisė italiane, me mend nė krye, nuk e thotė se pėr Danten, Petrarkėn, Makiavelin, Guiēardinin, Parinin, Foskolon, Leopardin, Manconin mund tė shkruajnė thuajse nuk ka ekzistuar Francesko de Sanktis dhe thuajse ai nuk ka shkruar pėr ta. Historia e popullit, dhe historia e letėrsisė do rishikuar dhe ristudiuar prej fillimit e nė fund, do korrigjuar, do plotėsuar, do rivlerėsuar dhe ndryshuar nė shumė pikėpamje e nė shumė pika, por jo, natyrisht, nga kėndshikime tė anshme, partiake, ideologjike, politike, klasore. Paraardhėsit tonė historianė na bėjnė tė mundshme qė nga krahėt e tyre tė shohim mė larg, mė drejtė, mė thellė, mė gjithanshėm, mė shkencorisht nėse jemi tė aftė e tė ndershėm si krijues.
Nė kohėn e Stalinit, Xhugashvilli tri herė ka kėrkuar tė rishkruhet historia e Bashkimit Sovjetik dhe tri herė ėshtė rishkruar. Sot nuk jetojmė nė kohėn e Stalinit, sado nuk jemi pa njerėz politikė me disa kėrkesa tė Xhugashvillit.Sidoqoftė, ėshtė njė grup shkrimtarėsh qė u mohuan, u keqinterpretuan e madje u burgosėn dhe dhunuan pėr rreth 50 vjet. Ē'vend duhet tė zėnė sot kėta autorė tė letėrsisė shqipe?

Qosja: Sjelljet e regjimeve komuniste ndaj disa autorėve e disa vlerave nė krijimtarinė artistike dhe shkencore, qoftė tė traditės, qoftė tė bashkėkohėsisė, ishin tmerrėsisht censuruese, rrėgjuese, diskriminuese, prandaj tė padrejta, tė gabueshme dhe pėrgjithmonė tė papranueshme. Pėr tė qenė e keqja mė e madhe ndėshkoheshin edhe krijimtaria dhe vetė krijuesit! Shkrimtarėt e mohuar, natyrisht, duhet tė studiohen dhe kjo deri diku po bėhet. Krijimtarisė sė tyre, nė bazė tė trajtimit, interpretimit, shpjegimit, vlerėsimit objektit, shkencor, duhet t'i jepet vendi qė i takon nė historinė e letėrsisė shqipe. Dhe, kjo do tė jetė shumė e rėndėsishme pėr historinė e letėrsisė shqipe dhe pėr lexuesit e saj. Nuk do tė jetė mirė nė qoftė se rikthimi i tė mohuarve, i tė dėnuarve bėhet me direktiva politike dhe krijimtaria e tyre shpjegohet e vlerėsohet nga kėndshikime ideologjike, politike e partiake. Kam drojė prej njė partishmėrie tė re nė "rishkrimin" e historisė sė letėrsisė shqipe. Mendimet tona, siē e ka dėshmuar koha, shpesh udhėtojnė prej njė skaji nė skajin tjetėr! Them kėshtu jo vetėm pse ndėr emrat e shumė tė mohuarve e tė dėnuarve nė kohėn e komunizmit qė thuhet, duhet tė futen nė historinė e letėrsisė, ka edhe individė qė kanė shkruar, por nuk janė shkrimtarė, qė meritojnė tė hyjnė nė tė.Ju jeni njė prej studiuesve mė nė zė tė letėrsisė shqipe. Ēfarė ju prek mė shumė nė kėtė ēėshtje? Ka ndonjė autor qė ju ka mbetur merak qė nuk e keni studiuar?

Qosja: Nė Lahutėn e Malcis tė Gjergj Fishtės, disa personazhe janė figura reale, tė njohura, tė vendlindjes sime. Pėr kėtė arsye, njė numėr i kėngėve tė kėsaj epopeje kombėtare
janė ditur pėrmendėsh atje. I kam ditur nė fėmijėri dhe i di edhe sot pėrmendėsh shumė vargje tė Fishtės. Kur mė ėshtė lejuar paraqitja e tezės sė doktoratės nė vitin 1969, kam kėrkuar tė mė bėhet e mundshme ta trajtoj krijimtarinė e tij. Nuk mė ėshtė lejuar kjo pėr shkak tė, si mė ėshtė thėnė, qėndrimit tė tij ndaj malazezve dhe serbėve. Dhe mandej, pėr tezė doktorate kam paraqitur krijimtarinė e Asdrenit, edhe pse mė parė kisha pasur nė dorė vetėm pėrmbledhjen e tij me vjersha, qė kishte pėrgatitur Dhimitėr Fullani, por asnjėrėn prej veprave tė botuara pėr sė gjalli tė tij. Pėr t'i siguruar pėrmbledhjet e tij jam detyruar tė shkoj dy herė nė Bukuresht e, pastaj, nė Tiranė nė janar tė vitit 1970, qė tė hetoj lėndėn pėr tė dhe pėr krijimtarinė e tij nė Arkivin e Shtetit dhe nė Bibliotekėn Kombėtare. Mė ka mbetur shumė merak pse nuk mė ėshtė dhėnė mundėsia tė merrem me krijimtarinė e Fishtės. Vepra e tij i jep studiuesit shumė, shumė mundėsi pėr pėrimtime, interpretime, shpjegime, vlerėsime tė larta tė mjeshtėrisė sė tij tė jashtėzakonshme poetike dhe pėr kritikė tė konservatorizmit dhe klasicizmit anakronik nė njė pjesė tė poezisė dhe tė dramaturgjisė sė tij.

Luciano
10-09-08, 06:59
Gjithmonė keni qenė pjesė e debateve mbi ēėshtje e probleme tė ndryshme tė shoqėrisė shqiptare. Por debati mbi identitetin e shqiptarėve duket ka lėnė gjurmė tė dukshme. A i qėndroni ende atyre ēka keni thėnė mbi identitetin e shqiptarėve nė librin "Ideologjia e shpėrbėrjes" e, mandej, nė polemikėn me shkrimtarin Ismail Kadare?

Qosja: Tezave qė kam paraqitur nė atė, si e quani Ju, debat edhe iu qėndroj, natyrisht, edhe do tė mund t'u shtoja argumente plotėsuese. Ishte ai njė debat nė tė cilin u inkuadruan shumė publicistė, njerėz tė politikės, disa shkrimtarė dhe studiues. Pjesėmarrja aq e gjerė nė atė debat, sigurisht, nuk ishte e rastit. Nė librin "Ideologjia e shpėrbėrjes" shtrohej njė tezė thuajse e paprekur nė jetėn tonė intelektuale dhe politike. Dhe, kjo tezė, mandej, konkretizohej me shembuj qė shumė veta nuk do tė donin t'i dėgjonin. Shtrohej teza: 1. tejshquarja, tejtheksimi i vetėdijes fetare nė jetėn tonė si popull me tri fe, i pėrcjellė me propagandė midis fesė katolike dhe fesė myslimane; 2. pėrpjekja pėr rrėnimin e gjuhės standarde kombėtare dhe krijimin e gjuhės standarde kosovare a gegėrishte nė pėrgjithėsi dhe 3. ideja e krijimit tė kombit kosovar mund tė luajnė rol dekompozues, shpėrbėrės nė jetėn kombėtare shqiptare, me pasoja qė nuk mund t'i parashohim plotėsisht sot. Kjo tezė mbėshtetej nė njė varg tė dhėnash nga jeta jonė e pėrditshme politike, kulturore dhe fetare. Nė libėr kritikoheshin vetje politike pėr animet e tyre fetare nė jetėn politike dhe pėr shpėrfilljen e haptė tė fesė myslimane gjithnjė nė pėrpjekje qė ashtu t'u servilizonin disa qarqeve konservatore tė jashtme dhe, mė nė fund, tregohej karakteri i papranueshėm politik propagandistik i ftesės sė pėrsėritur shpesh edhe nė disa media pėr kthim nė fenė e tė parėve. Shkrimtarit Ismail Kadare iu kishte dukur se i ėshtė dhėnė rast i mirė qė t'u "dėshmonte" lexuesve dhe, sidomos, disa qarqeve tė huaja se qytetėrimi (dhe identiteti) shqiptar ėshtė njė qytetėrim i pastėr evropian, pa asgjė nė vete nga qytetėrimi islam! Pėrbėrėsit e shumtė karakteristikė tė fesė dhe tė qytetėrimit islam, qė kishin sjellė shekujt nė jetėn historike tė popullit shqiptar, nė qytetėrimin dhe nė identitetin e tij, ai i kishte fshirė me vendosmėri bolshevike. Evropa e tij, nė librin e tij polemik me titullin "Identiteti evropian i shqiptarėve", ishte konceptuar si njė klub i krishterė, nė tė vėrtetė si njė kėshtjellė mesjetare, nė tė cilėn nuk mund tė ketė vend pėr myslimanėt! Pėr tė ishte i papranuar koncepti i elitės intelektuale dhe politike evropiane, nė sajė tė cilit Evropa e bashkuar shihet si projekt i hapur dhe si njė pėrmbledhje identitetesh kulturore pa mbikomb. Ishte e qartė se me librin e tij "Identiteti evropian i shqiptarėve", Ismail Kadare kishte sjellė nė polemikė ide tė disa qarqeve ultrakonservatore evropiane, tė cilat i cilėson mosdurimi dhe pėrbuzja e fesė myslimane, tė cilat kur flasin pėr myslimanėt nė Evropė flasin pėr "makthin mysliman"! Nė pėrpjekje e sipėr qė t'u pėlqente sa mė shumė atyre qarqeve ultrakonservatore, Ismail Kadare do tė bėjė nė librin e tij disa pohime dhe do tė pėrdorė disa cilėsorė tė zatetur pėrēmim dhe urrejtje pėr fenė, kulturėn dhe qytetėrimin mysliman dhe pėr pėrbėrėsit e tyre shumė tė dukshėm nė qytetėrimin dhe nė identitetin shqiptar! Dhe kėshtu, racizmi fetar dhe kulturor ishin bėrė ideologji e tij nė shkrimin me titullin mashtrues "Identiteti evropian i shqiptarėve". Ata qė dinė mė shumė pėr mėtimet shumėvjeēare tė Ismail Kadaresė pėr t'u pastruar nga mėkatet e mėdha intelektuale e morale pėr shkak tė shėrbimeve qė me vepra e me veprimtari i kishte bėrė ideologjisė komuniste nė variantin stalinist nuk e kanė tė vėshtirė tė kuptojnė arsyen e zhytjes sė tij nė batakun e racizmit fetar dhe kulturor ndaj tė cilit do tė reagojnė mjaft lexues shqiptarė nė Shqipėrinė shtetėrore dhe nė Kosovė. Dikush do tė mund tė thoshte, siē madje ėshtė thėnė, se ideologjinė raciste kundėrmyslimane tė Ismail Kadaresė mund ta shikojmė si koniunkturė tė tij, me tė cilėn nuk duhet marrė seriozisht, por nuk mund tė mos e kemi parasysh se nė kushtet e sotme kjo ideologji nuk ishte e pa pasoja edhe kombėtare edhe ndėrkombėtare pėr shqiptarėt. Ndėr shkaqet e refuzimit tė vendeve arabe dhe tė numrit mė tė madh tė vendeve islamike nė botė qė tė njohin Kosovėn e pavarur, pėrpos politikės shpėrfillėse disavjeēare tė Shqipėrisė e tė Kosovės ndaj fesė myslimane dhe vendeve myslimane, nuk mund tė mos shihen edhe racizmi fetar e kulturor kundėrmysliman i Ismail Kadaresė, naivitetet politike fetare tė ish-kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe propaganda politike-fetare e disa klerikėve dhe zyrtarėve partiakė jo vetėm nė Kosovė pėr kthim nė fenė e tė parėve! Mund tė shpresojmė se numri mė i madh i shteteve arabe dhe i shteteve tė tjera myslimane do ta njohin Kosovėn e pavarur - ēka ėshtė e rėndėsishme edhe pėr Kosovėn, edhe pėr Shqipėrinė, por idetė raciste tė shkrimtarit Ismail Kadare dhe privatėsitė naive politike fetare tė ish-kryetarit tė LDK-sė, i cili shtetin laik, modern tė Kosovės, e konceptonte me fotografinė e Papės nė Presidencėn e Kosovės, do tė mbeten si njė kujtim tragjik nė kulturėn dhe nė politikėn tonė. Po lirohemi prej asaj ideologjie raciste duke paguar ēmim: duke ēuar emisarė nė vendet arabe pėr tė kėrkuar prej tyre, nė tė vėrtetė pėr t'iu lutur atyre, qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės. Tė shpresojmė se lutjet tona do tė pranohen qoftė edhe pse kryetari i tanishėm i Kosovės, Fatmir Sejdiu, mė nė fund prej Presidencės sė Kosovės i hoqi fotografitė e figurave fetare - tė Papės Gjon Palit II dhe Nėnės Terezė, duke ia kthyer ashtu Kosovės karakterin e shtetit laik. I shkreti Ismail! Sa shpesh po kthehet historia kundėr tij!Mė keni thėnė nė njė prej bisedave tona se ai debat ju ka lėnė njė shije tė hidhur. Pse?

Qosja: Ai debat mė ka lėnė shije tė hidhur, nė radhė tė parė, pėr dy arsye: e para, pėr shkak tė shtrembėrimit, falsifikimit tė tekstit tim, sidomos tė librit tė dytė, "Realiteti i shpėrfillur", nga ana e disa pjesėmarrėsve nė debat dhe, e dyta, pėr shkak tė vrazhdėsisė qė tregonin tė njėjtit! Disa prej tyre janė paraqitur me nga dy a tri shkrime kundėr meje pa iu pėrgjigjur unė asnjėherė. Dhe, herėn e dytė ishin shumė mė tė vrazhdė se tė parėn e herėn e tretė, mė tė egėr se tė dytėn. Pse e bėnin kėtė? Padyshim pėr t'iu servilizuar atyre dy-tre zyrtarėve tė lartė, qė e quajtėn tė nevojshme tė futen nė debatin pėr t'ia dhėnė krahun Ismail Kadaresė e pėr tė mė dėnuar mua! Po pėrmend me kėtė rast paraqitjen e dyfishtė tė njė ish-ambasadori, tė shkarkuar nga detyra pėr shkak tė korrupsionit. Meqenėse me shkrimin e parė kishte harruar ta rėndonte barrėn e hudhur nė shpinėn time aq sa do t'u pėlqente atyre zyrtarėve, prej tė cilėve varej karriera e tij e ardhshme diplomatike a ekonomike, ai do tė kujdeset fort ta rėndojė nė shkrimin e dytė! Nuk kam marrė vesh, sepse nuk mė intereson natyrisht, se me ēka ėshtė shpėrblyer pėr kėtė shėrbim aspak diplomatik!
Por, ai debat mė ka sjellė edhe shumė kėnaqėsi. E para, pse e ka komprometuar mosdurimin publik tė njė feje - tė fesė myslimane nė jetėn tonė kombėtare dhe tė botės arabe e myslimane nė pėrgjithėsi nga ana e njė numri intelektualėsh dhe zyrtarėsh nė Shqipėrinė shtetėrore dhe nė Kosovė; dhe e dyta, pse e ka tejrritur numrin e pėrndjekėsve tė mi. Unė e di, shumė i sigurt, se sa mė numėrmadhe dhe mė e zhurmshme tė jetė sot falanga zyrtare e pėrndjekėsve tė ideve tė mia, tė mendimeve tė mia, tė veprimtarisė sime intelektuale, aq mė i rėndėsishėm dhe mė i ēmuar do tė jam unė si intelektual dhe shkrimtar nesėr.Gjatė bisedės nė Ulqin mbi rishkrimin e historisė sė letėrsisė shqipe, u ndalėt tek rasti i shkrimtarit Ismail Kadare, duke e cilėsuar mit i komunizmit. Kjo deklaratė hasi menjėherė nė reagime nė shtypin e Tiranės dhe tė Prishtinės. Pse e cilėsoni mit tė atij regjimi?

Qosja: Nuk shoh ndonjė tė keqe nė atė pohim. Mit nė kėtė rast do tė thotė shumė i popullarizuar. Ata qė kanė sadopak njohuri pėr mitet bashkėkohore dhe pėr krijimin e tyre, ata e dinė se kėto mite nuk krijohen vetvetiu: i krijojnė zakonisht, mediat. Meqenėse nė komunizėm mediat ishin mjeti i regjimit, me to ēohej shumė lart apo rrėzohej shumė poshtė ai apo ajo qė donte regjimi. Kjo ishte proceduara mitologjike nė tė cilėn ėshtė pėrdorur edhe Ismail Kadare nė kohėn e komunizmit. Dhe, siē dihet, ai me shumė qejf e ka pranuar pėrdorimin nė kėtė procedurė. Sė paku ashtu na bind krijimtaria e tij letrare e publicistike dhe veprimtaria e tij politike shoqėrore.

Vijon


Buron nga : /balkanweb/

Luciano
15-09-08, 07:38
Admirina Peēi


Nė maj tė 1980-ės, nė vitin e vdekjes sė Josif Broz Titos, Rexhep Qosja ka dhėnė njė deklaratė pėr ish-liderin komunist tė ish-Jugosllavisė . Qosja thotė se sa ishte gjallė Tito, "nuk ia kam pėrmendur kurrė emrin". Por cila ėshtė e vėrteta e asaj deklarate? Nė pjesėn e dytė tė intervistės, akademiku i mirėnjohur jep argumentet e tij mbi atė deklaratė, dhe pse e mbėshtet ende sot. Mė tej, Qosja flet mbi marrėdhėnien e tij si kritik me veprėn e Kadaresė, mendimin e tij mbi romanin "Kėshtjella", tė cilin e vlerėson pozitivisht dhe kritikėn e hershme mbi romanin "Dasma", sė cilės i qėndron ende, pse ai pohon se letėrsia jonė nuk ka shkrimtarė tė rangut evropian, dhe njė analizė e hollėsishme mbi tė gjitha idetė e shkrimtarit Ismail Kadare, me tė cilat ai nuk pajtohet...

(Vijon nga numri i kaluar)


Njė prej polemizuesve nė Tiranė, Sadik Bejko, pas kėtyre deklaratave ju akuzoi se ju i keni thurur lavde Titos, (pushtuesit sipas tij) nė kohėn kur Kadare mbėshteste revoltat kosovare tė '81-shit. A keni njė pėrgjigje publike pėr kėtė?

Qosja: Po t'ju pėrgjigjesha edhe sadikave qė mė sulmojnė, do tė mė duheshin sė paku tridhjetė daktilografė.


Megjithatė, keni pasur njė deklaratė pėr Titon...

Qosja: Tani po ju pėrgjigjem Ju. Kam dhėnė nė muajin maj mė 1980-ėn, nė vitin e vdekjes sė Titos dhe gati njė vit para demonstratave tė studentėve tonė nė mars tė vitit 1981, njė deklaratė pėr vdekjen e Titos, tė cilit nuk ia kam pėrmendur kurrė emrin pėr sė gjalli. Atė deklaratė natyrisht do ta nėnshkruaja edhe sot. Nuk kam qenė as titist, as enverist. Koncepti im mbi lirinė dhe humanizmin gjithmonė ėshtė frymėzuar nga veprat e filozofėve e shkrimtarėve tė mėdhenj e jo nga regjimet politike. Por, sot, kur po shoh ēka po shoh dhe kė po shoh nė politikė duke vjedhur e plaēkitur e shfrytėzuar mė vjen dėshirė tė flas mirė e mė mirė edhe pėr Titon edhe pėr Enverin. Titoja nuk e ka pushtuar Kosovėn - e ka gjetur tė pushtuar prej Serbisė. Titoja e ka thėnė menjėherė pas luftės nė bisedė me Enver Hoxhėn se do tė pajtohej me bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė, por kėtė nuk do ta lejonte Serbia. Titoja i ka thėnė Fadil Hoxhės nė vitin 1968 se do tė pajtohej qė Kosova tė bėhej republikė, por kjo do ta ēonte nė kėmbė Serbinė. Nė sajė tė pėrkrahjes sė Titos, Fadil Hoxha me njė numėr tė udhėheqėsve tė tjerė shqiptarė, e ka ēuar Kosovėn deri aty ku e gjeti terrori serb posa vdiq Titoja: me autonomi tė vitit 1974, me Universitet, me Akademi tė Shkencave e tė Arteve, me Institutin Albanologjik dhe me Institutin e Historisė, me shumė botime, revista e gazeta, me urbanizim tė shpejtuar tė Kosovės, me gjuhė letrare kombėtare, me numėr tė madh tė shkollave fillore e tė mesme, me spitale e klinika , me arte dhe shkencė gjithnjė e mė tė zhvilluar, nė tė cilat nuk bėnte kėrdinė realizmi socialist. Pėr tė gjitha kėto arsye prej vdekjes sė tij e deri sot, nė Serbi nga autorė serbė dhe miq tė Serbisė janė botuar mija artikuj, studime, vjersha, drama, vepra historike pėrplot urrejtje pėr tė. Jo rastėsisht Lordi Kerington, pėrfaqėsuesi i Evropės nė pėrpjekjet pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Jugosllavisė nė vitin 1991, do tė deklarojė: tani po e kuptojmė se me kė krejt kishte punė Titoja dhe sa i madh ishte ai.

Ē'do tė thotė pėr njė studiues t'i kundėrvihet nė ide njė shkrimtari, veprės sė tė cilit i ka kushtuar vite tė tėra pune, si nė rastin tuaj veprės sė Kadaresė?

Qosja: Jam kritik e historian i letėrsisė dhe mė vjen keq pse nuk i kam kushtuar mė shumė punė krijimtarisė sė Ismail Kadaresė. Kam shkruar njė kritikė shumė negative pėr kiē romanin e tij "Dasma", me tė cilin ai ia sillte Shqipėrisė revolucionin kinez tė Mao Ce Dunit, njė kritikė pozitive pėr romanin e tij Kėshtjella nė shqip, njė pėr pėrkthimin nė serbokroatisht tė kėsaj vepre, njė deklaratė mbrojtėse nė Zėrin e Amerikės pas daljes sė tij nė Francė dhe njė artikull me rastin e 70 vjetorit tė lindjes. Nė intervista tė ndryshme, kohė pas kohe, kam thėnė ndonjė fjalė tė shkurtėr pėr tė. Krejt ē'kam shkruar pėr krijimtarinė e tij deri te debati i para njė viti e gjysmė, mund tė kap rreth 20 faqe. Do tė doja tė kisha shkruar mė shumė. Dhe, kam menduar tė shkruajė mė shumė, njė monografi, por nuk mė ka lejuar angazhimi nė disa projekte historiko-letrare dhe nė publicistikėn pėr ēėshtjen e Kosovės dhe ēėshtjen shqiptare. Kjo nuk do tė thotė se kam hequr dorė prej dėshirės qė tė shkruaj ende pėr tė.


Ēfarė shihni si tė papajtueshme nė idetė e tij?

Qosja: Ėshtė e papranueshme ideologjia e tij komuniste, e versionit stalinist, deri nė rėnien e komunizmit nė Shqipėri, e mbrojtur me vepra letrare dhe me shkrime publicistike!
Ėshtė e papranueshme teoria e realizmit socialist, sė cilės po ashtu i ka kushtuar shkrime "teorike" dhe publicistike dhe tė cilėn ėshtė kujdesur ta arsyetojė edhe me njė varg vjershash dhe prozash.
Ėshtė e papranueshme ideologjia e tij fetare me tė cilėn i ėshtė paraqitur opinionit shqiptar shpejt pas rėnies sė komunizmit sepse, si e tillė, do tė luante rol pėrēarės nė jetėn kombėtare shqiptare. Nė qoftė se deri nė pėrmbysjen e komunizmit ka bėrė shumė pėrpjekje, me vepra letrare, me publicistikė dhe me veprimtari politike qė ta bindė popullin shqiptar se ideologjia komuniste, e versionit stalinist, do ta bėjė tė lumtur, pas rėnies sė komunizmit ai po pėrpiqet ta bindė kėtė popull se nė "parajsė" do ta ēojė njė ideologji tjetėr: ideologjia fetare katolike! Ēuditėrisht disa klerikė, disa publicistė dhe disa profesorė universiteti, siē shihet prej shkrimeve a deklaratave tė tyre, mendojnė se e ka sinqerisht!
Ėshtė i papranueshėm racizmi i tij fetar dhe kulturor, i shprehur pa ngurrim nė librin polemik "Identiteti evropian i shqiptarėve".
Ėshtė e papranueshme ideologjia e tij antiamerikane, deri nė rėnien e komunizmit, nė sajė tė cilės SHBA-tė trajtohen fuqi imperialiste, dhe ėshtė e papranueshme ideologjia e tij antiarabe, antikineze dhe antimyslimane sot, e dėshmuar nė tė njėjtin libėr. E tė tjera.


Mė jepni njė vlerėsim tė pėrgjithshėm pėr veprat e Kadaresė. A keni diēka pėr tė shtuar nė studimet tuaja pėr kėtė shkrimtar? Cila ėshtė vepra qė vlerėsoni mė shumė tek Kadare dhe cila ėshtė vepra qė mendoni se e ka dėmtuar reputacionin e tij si shkrimtar?
Qosja: Veprat e shkrimtarėve nuk lexohen gjithmonė njėsoj. Brezat e ardhshėm nuk i lexojnė ato siē i kanė lexuar gjyshėrit apo, madje, baballarėt e tyre. Koha e re, ndryshimet qė bėhen nė jetėn shoqėrore, u sjellin atyre ide dhe ndjeshmėri tė re,qė ndikojnė fort nė leximin e tyre. Veprat e Ismail Kadaresė, si tė ēdo shkrimtari tjetėr tė kohės sė komunizmit, lexohen dukshėm mė ndryshe se ē' janė lexuar dhe pėrjetuar nė atė kohė. Edhe unė, vetė, nuk i lexoj, nuk i kuptoj dhe nuk i pėrjetoj sot krejt njėsoj si atėherė. Pėr shkak tė ideve, tė ideologjisė dhe tė ndjeshmėrisė, qė ėshtė e pėrmbajtur nė to, pėr shkak tė patosit e retorikės qė i karakterizon, njė numėr i vjershave, i tregimeve dhe i romaneve tė Ismail Kadaresė sot marrin ēmim dukshėm mė tė vogėl artistik se nė atė kohė. Disa prej tyre, madje, mund tė konsiderohen vepra politike me vlerė fare tė paktė artistike apo fare pa tė. Atdhetarizmi i ashtuquajtur partiak, qė dikur e ka shtuar fort numrin e lexuesve tė tij, dhe e pėrshkon njė pjesė tė veprave tė tij, sot ėshtė pėrbėrės shumė zhvlerėsues i tyre.

Luciano
15-09-08, 07:40
Ē't'i bėsh, ky ėshtė fati i shumė shkrimtarėve, qė kanė jetuar nė sistemin totalitar komunist.

Qosja: Megjithatė, Ismail Kadare ka njė numėr tė veprave, qė do t'i qėndrojnė kohės me vlerėn e tyre artistike. Po vendi i tij nė historinė e letėrsisė shqipe do tė jetė dukshėm mė i rrudhur se deri sot. Vepra e tij qė ēmoj mė sė shumti ėshtė Kėshtjella tani me titull tjetėr, kurse vepra e tij mė e dobėt, prej se cilės ka hequr dorė edhe vetė ai, ėshtė "Dasma". Po Ismail Kadare bėn gabim pse lufton me pendė, me gojė, me bashkėpunėtorė e me rrogėtarė kundėr atyre qė nuk ngurrojnė tė shfaqin mendime negative pėr njė pjesė tė krijimtarisė sė tij letrare, pėr atdhetarizmin e tij partiak bolshevik nė atė krijimtari, pėr publicistikėn e tij, pėr ideologjitė e tij tė llojllojshme – herė staliniste, herė raciste, herė kundėrfetare, herė fetare, pėr rolin e tij nė jetėn letrare dhe kulturore kombėtare nė kohėn e komunizmit. E konsideroj fatkeqėsi tė tij tė djeshme e tė sotme pse ka jetuar dhe vazhdon tė jetojė i rrethuar me servilė, puthadorė, lajkatarė, tė cilėt ia bėjnė qejfin duke e lavdėruar nė mėnyrė vulgare dhe duke pėrndjekur ata qė nuk ngurrojnė tė mendojnė e tė shkruajnė edhe ndryshe pėr tė dhe krijimtarinė e tij. Sa mė mirė do tė kishte qenė pėr tė sikur tė kishte vepruar si ai romaku i menēur, i cili me ligj kishte kėrkuar tė ndalohej lavdėrimi i tij prej lajkatarėve. Nuk ka dashur ta dijė dhe nuk do ta dijė Ismail Kadare se lavdėrimi dhe mbrojta nga maksat dhe sadikat shumė mė tepėr e ulin se ē'e lartėsojnė!

Jeni shprehur se nė letėrsinė shqipe nuk ka shkrimtarė tė rangut evropian. Atėherė pse pėrkthehet dhe botohet letėrsia shqiptare nė Evropė e mė gjerė?

Qosja: Romanet e shkrimtares amerikane, Daniela Stil, janė pėrkthyer nė shumė gjuhė nė botė, por vlera e tyre artistike ėshtė fare e vogėl. Romani i Den Braunit, "Kodi i Da Vinēit" , ėshtė pėrkthyer nė mbi pesėdhjetė gjuhė, por artistikisht ėshtė roman fare modest. Letėrsia shqipe, sipas tė gjitha gjasave, me letėrsinė maqedone dhe malazeze ėshtė letėrsi ballkanike me mė sė pakti pėrkthime. Veprat e shkrimtarėve tė letėrsive tė vogla kur pėrkthehen zakonisht nuk pėrkthehen pėr shkak tė vlerės sė tyre artistike. Evropa ka mjaft vlera artistike. Ka vepra e kryevepra. Veprat e shkrimtarėve tė letėrsive tė vogla pėrkthehen pėr arsye politike dhe etnografike. Edhe veprat e Ismail Kadaresė janė pėrkthyer nė radhė tė parė pėr arsye politike. Ē'vlerė ka romani i tij mė i vėllimshėm Dimri i madh? Gati kurrfarė vlere artistike. Megjithatė, ėshtė pėrkthyer nė sa gjuhė. Apo Pasardhėsi? Letėrsia jonė ėshtė njė letėrsi e vogėl nė tė cilėn ende nuk janė krijuar vepra qė mund tė quhen vepra me vlerė artistike botėrore a evropiane. Njėmijė e njė fatkeqėsi jetėsore dhe historike deri sot i kanė penguar krijuesit e saj qė tė krijojnė vepra me aso vlere. Tė shpresojmė se brezat qė po rriten dhe brezat qė do tė vijnė do tė kenė fat mė tė mirė.
Edhe pse klima e debateve nė Shqipėri ėshtė e ashpėr dhe shpeshherė e padenjė, a do tė ishit gati tė rihapnit diskutime tė gjera mbi njė ēėshtje tė re?Sipas jush, cili problem do tė meritonte debat nė kėto momente?

Qosja: Do t'i propozoja tri ēėshtje pėr debat. Ēėshtja e parė: Rehabilitimet; ēėshtja e dytė: Tekstet historike dhe historike-letrare nė shkolla tė mesme dhe, ēėshtja e tretė: kriza morale e shoqėrisė shqiptare – politika dhe mediat.


Porsa jeni kthyer nga Vuthajt, vendlindja juaj, ku keni kaluar thuaj gjithė verėn. Kėtė stinė ju e kaloni shpesh atje. Ēfarė i karakterizon ditė –netėt tuaja nė Vuthaj? Cilat janė fijet lidhėse qė ekzistojnė mes jush dhe atij fshati?

Qosja: Alpet shqiptare, thonė gjeografėt tanė e kanė shkruar edhe gjeografė tė huaj, hyjnė ndėr viset mė tė bukura nė Evropė, me shumė bjeshkė, male, lugina, me bimėsi tė dendur e tė llojllojshme, me lule gjithfarė ngjyrash, me lumenj dhe burime tė kthjellta si loti. E dua atė pastėrti, atė bukuri, atė virgjėri natyrore. Dhe, i dua ata njerėz qė jetojnė aty.

Pėr shumėkėnd stina e pushimeve do tė thotė njė arrati e shkurtėr nga e pėrditshmja dhe punėt. E keni konceptuar ndonjėherė kėshtu?

Qosja: Verėn nė vendlindje nuk e konceptoj si ikje nga puna. Pėrkundrazi: e konceptoj si mundėsi pėr punė. Qershori nė Prishtinė, pėr shkak tė vapės dhe ajrit tė rėndė, mė sjell shumė lodhje. Si shkoj nė Vuthaj mė kthehen fuqitė dhe mė pushojnė tė gjitha dhembjet trupore. Pas tri ditėve tė para, punoj ēdo ditė 9 deri nė 12 orė. Pjesėn tjetėr tė kohės e kaloj me mysafirė dhe nė ecje kryesisht bregut tė lumit.


Ēfarė po shkruani kėto kohė, letėrsi apo studime?

Qosja: Bėj gati pėr botim njė libėr me studime historiko-letrare.

Prishtinė, 1 shtator 2008