PDA

View Full Version : Ēokollatat


Naki
16-09-08, 16:42
Ēokollatat nė Panairin Ndėrkombėtar tė Gastronomisė
Zėri i Amerikės
15-09-2008


Ēokollatat ishin ushqimi mė i preferuar nė Panairin Ndėrkombėtar tė Gastronomisė nė Londėr. Pėr here tė parė, kėtė vit, ekspozita i ka kushtuar njė pjesė tė veēantė ēokollatave, qė shpeshherė quhen “ushqimi i perėndive”. Organizatorėt thonė se kėrkesa pėr ėmbėlsira ėshtė rritur nė Britaninė e Madhe, edhe pse ekonomia globale ėshtė ngadalėsuar ēmimi i produkteve ushqimore ėshtė rritur.
Organizatorėt e Panairit tė Ēokollatave, njė seksion i veēantė, qė gjendet midis atij tė specialiteteve dhe delikatesave gastronomike nė stadiumin Olimpia tė Londrės, thonė se interesi pėr ēokollatat e pėrgatitura nė mėnyrė artizanale dhe tė cilėsisė sė lartė nuk ka qenė asnjėherė mė i madh. Kjo ngjarje po festohet pėr tė tetin vit me radhė, por ėshtė hera e parė qė ēokollata ėshtė nė krye nė menusė. Drejtori i panairit, Pol Mekdonald thotė se rritja e kėrkesės nė Britani pėr artikuj ushqimorė tė prodhuar nė mėnyrė artizanale, si djathi dhe vera, ėshtė zgjeruar mė tej kėtė vit, duke pėrfshirė edhe ēokollatat.
Njerėzit kanė filluar t’i shijojnė ēokollata qė nė vitin 1 mijė e 100 para erės sonė. Ēokollata vjen nga Amerika e Jugut, ku fiset actekė, e lidhėn kakaon me perėndeshėn e pjellorisė. Edhe sot, ēokollata konsiderohet pėrsėri si ushqim afrodiziak, pra qė lidhet me sensualitetin dhe ajo cilėsohet si “ushqimi i perėndive”.
“Njė ēokollatė e mirė sikur tė qetėson, kėnaqesh duke e ngrėnė. Harron pėr njė ēast tė gjitha hallet, dhe streset”.

Mark Demarket e filloi biznesin e tij pėr prodhimin artizanal tė ēokollatave dy vjet mė parė.
Dyqani tij ndodhet nė lagjen Ēelsi tė Londrės dhe ai shpjegon se pėr prodhimin e ēokollatava pėrdor krem, manaferra tė mbledhura me dorė, si dhe mjaltė.
Kėto ēokollata qė tė lėngėzojnė gojėn, kushtojnė rreth 2 dollarė e 600 centė pėr njė kuti me tre copė dhe deri nė 158 dollarė pėr kutitė mė tė mėdha.
Megjithė natyrėn luksoze tė biznesit tė tij, Demarquette thotė se ngadalėsimi i ekonomisė nuk ka patur ndikim tek biznesi i tij.
“Kemi 20 vjet nė kėtė biznes dhe kemi vėnė re qė ngadalėsimi i ekonomisė nuk ndikon tek shitja e ēokollatave, sepse njerėzit vėrtet kanė vėshtirėsi tė hanė darkė jashtė kur janė ngushtė me para, por ata pėrsėri mund tė kėnaqen me njė ēokollatė tė mirė”.
E tė njėjtit mendim ėshtė edhe Zhenevievė Holdsuorth, familja e sė cilės ka prodhuar ēokollata qė prej pėr 20 vjetėsh. Ajo thotė se nė periudha krizash ekonomike, kėrkesa pėr ēokollata ka prirjen tė rritet.
Por cili ėshtė produkti mė i kėrkuar i vitit 2008?
Si Zhėnevievė Holdsuorth, edhe Mark Demarket, janė tė njė mendimi, se ēokollatat me pėrqindje tė ulėt karbohidratesh vazhdojnė tė kėrkohen mė tepėr nga konsumatorėt. Zoti Demarket thotė se njerėzit po ashtu i blejnė ēokollatata edhe pėr shkak se ato kanė njė sėrė vetish qė janė tė mira pėr organizmin e njeriut.
Ai thotė e ēokollata pėrmban magnez, vitamina dhe potasium, por thekson se konsumatorėt duhet tė shohin me vėmendje listėn e pėrbėrėsve qė qė shėnohet zakonisht tek pjesa e pasme e letrės mbėshtjellėse, pėr t’u siguruar qė ajo nuk pėrmban substanca qė zėvendėsojnė ēokollatėn dhe yndyrna vegjetariane.
Nė panair u pėrfaqėsuan me produktet e tyre 700 prodhues ēokollatash nga e gjithė bota, 80 pėr qind e tė cilėve janė prodhues privatė, tė pavarur dhe artizanalė.
Organizatorėt e Panairit kanė bashkėpunuar me organizatėn “Action Against Hunger”, “Masa kundėr urisė” njė organizatė bamirėse, e cila ndėrgjegjėsin njerėzit dhe financon programet e ushqimit nė mbarė botėn.//kk//