PDA

View Full Version : Blerim Destani sė shpejti nė njė film hollywoodian...


Jana
19-09-08, 00:52
Aktori shqiptar nga Maqedonia, protagonist kryesor i filmit mė tė mirė shqiptar nė Festivalin e Durrėsit, “Koha e kometės”, tregon pėr “Panorama Plus” famėn qė mori nga ky film dhe gjithēka qė aktorėt mund ta fshehin.
http://www.telegrafi.com/data/image/blerimdestani3501.jpg
Sapo jeni kthyer nga festivali i Durrėsit, cilat janė impresionet e para, pėrveē vlerėsimit qė morėt nga juria?

Festivalet janė tė rėndėsishėm si pėr krijuesit ashtu edhe pėr publikun, qė i ndjek filmat e pėrzgjedhur. Edhe festivali i Durrėsit pėr mua kishte tė njėjtėn rėndėsi. Impresionet e mia tė para janė shumė tė mira pasi pėr herė tė parė u prezantua filmi “Koha e kometės” dhe pata rastin tė ndjek nga afėr reagimin e publikut dhe kolegėve tė mi. Reagimet pozitive tė tyre kulminuan me vlerėsimin e jurisė ku dhe fituam ēmimin “Filmi mė i mirė shqiptar”. Kjo vėrtetė ėshtė kėnaqėsi dhe motiv i mėtutjeshėm pėr tė vazhduar nė rrugėn qė e kemi nisur unė dhe kompania ime LARA Enterprises.

Si ju pritėn nė Kosovė nė premierėn e shfaqjes sė filmit?

Ashtu siē mund tė dėshiroj ēdo artist nė promovimin e punės sė tij. Premiera nė Prishtinė vėrtetė ishte njė kėnaqėsi e madhe pėr mua si dhe pėr gjithė ekipin e aktorėve tė “Koha e kometės” nga Kosova. Filmi u prit shumė mirė, reagimet e publikut ishin shumė tė natyrshme dhe spontane dhe mundtė them qė publiku frymonte bashkė me personazhet e filmit nė ekran. Me njė fjalė filmi u pranua shumė mirė. Kjo vėrtetė ishte kėnaqėsi pasi gjithė ekipi i filmit u bind se gjithė mundi i ynė i investuar nė film po zinte vend tek publiku qė e shijoi filmin me njė kėnaqėsi tė veēantė. E njėjta gjė ndodhi edhe nė prezantimin e filmit nė Tetovė para bashkėvendėsve tė mi. Tė gjithė e mirėpritėn. Mė informuan se filmi nė Prishtinė dhe Tetovė po shėnon shikueshmėri tė madhe. Deri mė tani “Koha e kometės” po i thyen tė gjitha rekordet e shikueshmėrisė sė filmave nė kinema nė Prishtinė. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pasi filmi tani po vazhdon jetėn e vetė duke u ushqyer me emocionet qė i ofron dhe qė i merr nga publiku tė cilit edhe i ėshtė dedikuar.

Po flitet pėr njė projekt kinematografik i kalibrit Hollivudian, njė bashkėprodhim gjermano-amerikan, pėrse bėhet fjalė?

Ėshtė e vėrtetė kjo. Vitin e kaluar kur nė Berlin bėmė prezantimin e versionit para final tė “Koha e kometės” para artistėve gjerman, filmi u prit shumė mirė. Puna ime nė film u vlerėsua po ashtu. Nė mesin e publikut ishte edhe njė regjisor gjerman qė ka bashkėpunim me njė kompani nga Hollywood qė po pėrgatisin njė film tė ri. Fjala ėshtė pėr njė film me pėrmasa tė mėdha, ku nė rolin e kryesor do tė paraqitet Robert Duval. Kėtij regjisori gjerman i pėlqeu puna ime dhe mė ftoi nė njė kino provė dhe mė vonė mė propozoi tek kompania nė Hollywood. Propozimi i tij u mirėprit dhe mė pas mė ftuan nė Los Angeles dhe u takuam me producentėt dhe regjisorin, ku realizova edhe njė kino provė dhe nėnshkruam kontratėn. Tani jemi nė pritje tė mbarimit tė fazės pėrgatitore dhe tė shkoj pėr xhirimet e filmit.

Mendoni se destinacioni juaj nė tė ardhmen do tė jetė Hollywood-i”. Nėse po, cilat janė rrugėt qė do tė ndiqni?

Hollywood-i ėshtė ėndėrr pėr secilin aktor dhe kuptohet qė do tė dėshiroja qė tė imponohem atje si aktor. Por, ajo qė mua mė sė shumti mė intereson ėshtė qė atje tė vjelė pėrvojė qė mė nevojitet qė nė tė ardhmen me kompaninė time tė mundohem tė gjejmė njė vend nė atė nėnqiell. Unė do tė kisha dashur pėr fillim tė sjellė sado pak nga ajo industri e kinematografisė tė sjellė nė kompaninė time LARA Enterprises. Ėshtė njė domosdoshmėri pėr secilin qė mendon seriozisht tė merret me kėtė punė, tė mundohet tė jetė pjesė e atij rrjeti tė madhe tė industrisė kinematografike.

Mos do tė thotė kjo se do tė lini pas dore projektet qė do tė ofrohen nga Shqipėria?

Hm! Kjo ka tė bėjė mė shumė me fatin e njeriut. Unė kudo qė tė shkoj dhe ēfarėdo qė tė bėj, pėrherė do tė jem ai qė jam, shqiptar. Mund tė them qė jam me fat, pasi brenda vetes kam trashėgiminė kulturore shqiptare, ndėrsa jam rritur dhe edukuar nė njė ambient shumė mė kompleks dhe mė tė gjerė kulturor. Kjo pėr mua pėrfaqėson pėrparėsi nė raport me aktorėt e tjerė nė Gjermani. Prandaj ēdo ofertė qė do tė mė vijė nga ana e skenaristėve apo regjisorėve shqiptarė, tek unė pėrherė do tė jetė prioritet. Mendoj se ne shqiptarėt ende nuk e kemi thėnė fjalėn tonė tė plotė ose thėnė mė mirė temat shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare tė kinematografisė, ende nuk e kanė zėnė vendin e tyre tė merituar. Pėr kėto kanė kontribuar shumė faktorė, por unė jam optimist se gjėrat e mira do tė ndodhin nė tė ardhmen. Kemi potencial qė tė dėshmojmė vlerat tona nė atė arenė.

Jeta private e Blerimit, ėshtė ende njė mister. A ka ndonjė femėr nė jetėn tuaj?

Ha, ha! Mė pėlqen kjo “mister”, edhe pse mendoj se nuk ėshtė ashtu. Unė jam njė djalė i ri dhe shumė i zakonshėm. E ēmoj shumė jetėn time familjare, familja pėr mua ėshtė bėrthama kryesore ku njeriu mund t’i karikojė bateritė e veta tė energjisė dhe emocioneve. Dhe mundohem qė kėshtu tė jetė.

A ka ndonjė femėr nė jetėn tuaj?

Zakonisht mundohem mos t’i pėrgjigjem kėsaj pyetjeje! Nejse, po them diēka. Unė jam njeri me shumė dashuri brenda vetes dhe e dua jetėn. Nė jetė disa herė kam qenė i dashuruar, por ende jo ashtu siē thotė njė miku im nė njė vepėr tė tij “deri sa ta djeg gjithė dashurinė qė kam brenda meje”. Tė shohim se ē’do tė na sjellė jeta, ndoshta nė njė tė ardhme tė afėrme edhe ndoshta mė ndodh kjo qė secili e dėshiron. Unė jam nė pritje tė kėsaj mrekullie.

Jana
19-09-08, 00:54
Cilėt janė miqtė tuaj mė tė mirė me tė cilėt shoqėroheni zakonisht, qoftė nė Gjermani dhe mė gjerė?

Nuk dua tė pėrmend emra, por kam shumė miq si nė Gjermani si dhe gjithandej nė trojet shqiptare. Mė pėlqen shoqėria e sinqertė ku ēmohet vlera e njeriut, dhe kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mua.

A ėshtė e vėrtetė qė nė rrethin e miqve tuaj ėshtė edhe Shumaker? Ēfarė raportesh keni?

Po. Kemi raporte shumė miqėsore, nė jetėn private ėshtė njė njeri shumė i kėndshėm.

Cilat janė pasionet tuaja?

Pasoni im ėshtė e bukura. E bukura nė pėrgjithėsi. Pastaj vijnė veturat kuptohet tė bukura dhe ... dhe kėshtu me radhė!

A keni pasur ndonjė ofertė pėr tė qenė imazh i ndonjė kompanie tė njohur pėr fushata publicitare?

Po, disa oferta. Ato vijnė edhe nėpėrmjet agjentit tim edhe nėpėrmjet kompanisė. Jemi nė negociata me disa kompani tė mėdha. Por jam i kujdesshėm qė imazhi im mos tė eksplatohet vetėm sipėrfaqėsisht. Dua qė edhe nė ato fushata publicitare tė ketė diēka timen personale.

A ėshtė i pasur Blerim Destani?

Shyqyr Zotit jam pėr aq sa kam nevojė. Puna qė bėj mė sjell kėnaqėsi dhe kujdesem qė edhe fitimet tė jenė nė atė raport tė ndėrsjellėt.

Duke qenė se meshkujt e ekranit duhet tė jenė gjithmonė nė formė, sa kujdesesh pėr imazhin tėnd dhe si?

Pėr mua kjo ėshtė shumė e rėndėsishme, unė e quaj investim nė vetvete. Kujdesem shumė qė gjithmonė tė jem nė formė tė mirė edhe sa i pėrket trupit edhe imazhit. Sporti ėshtė njė pjesė e rėndėsishme nė jetėn time...

http://www.telegrafi.com/data/image/blerimdestani3502.jpg