PDA

View Full Version : Olmerti: Gabuam 40 vite me palestinezėt... na duhet ta ndajmė tokėn


hasanmehmeti
19-09-08, 23:45
Olmerti: Gabuam 40 vite me palestinezėt... na duhet ta ndajmė tokėn

Tel Aviv Nė fjalimin lamtumirės tė qeverisjes sė tij u shpreh se ideja pėr tė poseduar Izraeli gjithė tokėn ka vdekur.


Kryeministri izraelit, Ehud Olmert, dje e pranoi nė njė fjalim lamtumirės tė tij, i cili u quajt `historik dhe lamtumirės', se qeveria izraelite kishte politikė tėrėsisht tė gabuar me palestinezėt qė nga viti 1967, tė cilėn e udhėhoqėn liderėt izraelit.

Ai shtoi se ishte njėri prej udhėheqėsve tė parė qė kishin gabuar. Olmerti bėri tė ditur se ėndrra `Izraeli i madh pėr Jehud' ka pėrfunduar. Ai sulmoi edhe vendaset e
tij ekstrem qė sulmojnė palestinezėt, dhe thirri menjėherė pėr paqe tė plotė me palestinezėt dhe sirianėt.

Kjo ėshtė hera e parė qė pėr njė njohje tė tillė kaq qartazi pranon njė kryeministėr izraelit qė nga koha kur u ngrit shteti izraelit nė vitin 1948. "Qe 40 vite, ne kemi shpikur argumente dhe fakte pėr tė justifikuar politikėn tonė pėr tė krijuar njė lloj paqeje me palestinezėt (dy shtete pėr dy kombėsi)"-kėto fjalė Olmerti i tha para kongresit izraelit.

Ai shtoi: "Refuzuam ėndrrėn reale, refuzuam studimin e hartės sė cilės na thoshte neve me qartėsi se koha nuk po punon pėr tė mirėn tonė. Ishim ata qė shihnim se ne jemi nė tė vėrtetėn, e unė personalisht isha prej gabimtarėve. Edhe unė gjithashtu besoja se toka jonė reale ėshtė nė mes detit e lumit, e qė konsideronim se ajo ėshtė prona jonė, mirėpo nė fund tė udhėtimit, pas shumė lodhjeve e hezitimeve, u binda se ne duhet ta ndajmė tokėn me atė qė janė nė tė, tė mos duam njė shtet pėr dy kombėsi."

Marre nga gazeta prestigjioze: Sharkul-Ewsat

Pupi
22-01-09, 21:26
Duke kėrkuar njė Temė ku do ta shpalosja solidaritetin timė me viktimat e luftės sė fundit mes Izraelit dhe Palestinės, hasa nė kėtė shkrim dhe u ndala kėtu (mos ta bajm bėrllog me shumė Tema tė reja).

Edhe ne Shqiptarėt duhėt ta ngrejm zėrin kur dikush sulmon dikė, e nė atė rast vdesin civil tė pafajshėm siqė ndodhi kohėn e fundit nė lindjen e mesme. Kėtė e bėnė e gjithė bota e qytetėruar e paqėdashėse, nėse Shqiptarėt do tė mungonin do tė quhej se neve nuk jemi paqedashės.
Mua personalisht mė ka pėlqyer tejmase ideja e atyre studentėve kur thėrrisnin nga Prishtina pėr ndaljen e dhunės nė Lindjen e Mesme.

Por ka kėtu vetėm njė "cikrrim" tė vogėl qė duhet thėnė patjetėr !

Shqiptarėt kanė tė drejtė tė thėrrasin pėr paqe kudo nė botė kur ajo tė mungojė, kanė tė drejtė, edhe duhet patjetėr tė jenė pjesė e atyre qė do tė kontribojnė pėr paqen edhe nė forma ushtarake, por ama nji gjė nuk duhet harruar: Konfliktet midis fqinjėve janė dhe mbesin konflikte midis fqinjėve, palet e treta nuk guxojn tė anojnė nga asnjėra palė. Sepse kur njė ditė tė pajtohėn fqinjėt pala e tretė do tė mbesi keqė e Armiqėsuar pėr fjalėt e kqija, nė kohė te keqe !