PDA

View Full Version : K'shtu (s)bėhet Shteti more zotrinjė


Veterani
25-09-08, 21:09
MA PAP SE PAPA.
Ma evropianė se evropa, Humbėm ekuilibrin me botėn e madhe.

Na morėn n'qaf burrat e kuvenit (lexo bubrrecat), bėnė atė qė as vetė Amerika e vatikani kurrė nuk do ta bėnin, i quajten botėn tė mirė dhe tė keq, duke i ndar nė kualitet dhe kuantitet.
Zoti e baft mirė me kėta njerz qė nuk shohin mė larg se monopoli i biznesėve tė tyre.Gjithkush ka filluar tė mendojė pėrse nga kreu i shtetit vijnė tė tilla deklerata tė pamatura, si nga ato qė vendet qė e kan njohur Kosovėn janė vendet mė tė mira, dhe mė tė forta.
A e ka quar dikush gishtin te kafka, e tė pyes atė pak "rradak" qė kėso dekleratash janė tė rrezikshme ?
A e ka menduar ndonjė nga paria e shtetit qė asnjė shtet nė botė nuk ka qejf ta quan mė pak kualitativ (pėr kuantitativ tė mos flasim fare) ?
E deri tė shpėrfillja e disa nga shtetet qė kanė miqėsi tė mėdha me ca shtete tjera edhepse mė pak tė vogla.
Tė kota janė pėrpjekjet e Tiranės zyrtare, derisa nė Prishtin ajo qė arrihet diten - rrėzohet natėn !

Ku mbeten fjalėt e mira pėr kėto Shtete:

Kina.
Amerika Latine.
Shtetet Islamike.
India.
...
Pa i pėrfshirė kėtu edhe Rusin qė nuk do tė duhej asnjė pėrqindje tė vogėl tė nėnvleftėsohej, apo edhe mė e keqja tė injorohej (Shqiptarėt nuk kanė asgjė tė keqe drejtėpėrdrejt me Rusin).

Dardani_K1
25-09-08, 23:11
ashtu si po thue ashtu edhe ashte po qka ti bajshe kure nuk ka me te mire per momentin,ne te vertet ka po keta te PDK-s dhe te LDK-s qe jane ne pushtet nuk po i lojn me marren frym njerezit qe jane te menqum dhe qe kane aftesi ne politik
por po i shkelin e po jau nalin frymen, se njerez te aft ka sa te duash ashte per shembull Veton Surroi qe edhe tash ka me shume njoftesi dhe autoritet se vet Presidenti dhe Ministri i jashtem jame i sigurt qe ne keto qaste po te ishte Veton Surroi ne Njujork ma shume takime do te kishte ba ai sesa Presidenti dhe ministri i jashtem i Kosoves, me te vertet jane koke trash kure disa shtete i quajn ma te mire e disa ma te keqij ata do te duhej te perdornin fjali te tjera duke thanen se disa na pranuan dhe ju falemenderohemi por ata qe sna pranuan tash me siguri se mbas nje kohe kane me na pranue posa te e shohin te arsyeshme se qdo shtet e luan politiken e vet, pastaj sa e sa Hoxhallaret i kemi qe kane kaluar me 6 e 7 vite neper shtetet arabe qe i dine gjuhet e vendasve Arab nje pjes te tyre qe jane te aft ashte dashten me i angazhue dhe me i dergue neper shtetet arabe dhe qe ata me lobue, nje shembull nje kusherii i imi ka studiue ne Riad dhe ai ka banue dhe te gjitha i ka pasen te pagune nga nje Princ qe ai ka qen minister i jashtem dhe nje nder Tregtaret me te mdhenj sa qe edhe operacionin ne zemer ja ka pague nanes se kusherinit tem ne spitalin ushtarak te mbretit dhe sode ajo plak ashte shnosh e mire dhe e mjell Bashqen si mos me pa pasen kurr semundje te zemres e paramendojeni se qfare ndikimi ka ai Princ ne pushtetin e vendit te tij kurese kusheriri ime ka shoqeri te mire me te ai qdo muaj ka 3 deri ne 4 her e therret dhe e pyet se a ka nevoj per ndonje gja, e ky ishte vetem nje rast po paramendojeni sa esa kesi studentash kane shoqeri me kesi Princa e tregtar Arab qe kishin me kanen te dobishem per Kosoven por qeveria jone keta Studenta i qet mas shpine dhe i injoron ashtu si edhe shtetet Arabe dhe pastaj presin njohje nga Arabet pastaj dergojn per Lobim njerez si Skender Hyseni qe sun rrin pa pie Alkohol ne vend te ujit e ju mendoni se Arabet si shohin keto gjera ,neve na duhen njerez te afte e jo Partiak te pakten ne politiken e jashtme ,po qka po lodhemi kot kure spo jane te aft me i qelen do Ambasada dhe konzullata e neve gurbetqareve spo na jet tjeter pos ose me shkue ne kosove ose me i marren pasaportat e Serbit me i nxjerren ne Kosove duhet me e qiten Lutjen e pasaporta sbahet gati e gurbetqaret duhen me ardhen ne Vendet e veta dhe posa te ju bahen gati duhen ekstra me udhetue prap ne Kosove sepse nuk ekziston nje ligj qe me ane te Autorizimit me mujten dikush i familjes me e marren ate pasaport sepse ketu ka raste qe shefi ste lejon ma me shkue dhe ty te skadon pasaporta dhe ti ske te drejt me punue pa pasaport Valide ja se sa jane te afte Qeveritaret tane me i evitue Problemet e Gurbetqareve qe qka kane pasen kane dhanen per Kosove por tash ma si duhemi askujt dhe sju bahet vone ma per Gurbetqar.

Dilaver
26-09-08, 11:16
Dr. Rexhep Boja, pėrmes tv-Al Jazzira, fton botėn arabe e islame qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės (http://verteta.wordpress.com/2008/09/25/dr-rexhep-boja-permes-tv-al-jazzira-fton-boten-arabe-e-islame-qe-ta-njohin-pavaresine-e-kosoves/)

TV Al-Jazzira, shtėpia mediale numėr 1 nė botėn arabe dhe islame, nė mbrėmė (24 shtator ’08), i dha njė hapėsirė mjaftė tė gjerė Dr. Rexhep Bojės, dekan nė FSI, pėr tė paraqitur nga dora e parė gjendjen nė Kosovė, nė opinionin arab, pas shpalljes sė mėvetėsisė sa saj nė Shkurt tė kėtij viti.


Boja nė Al-Jazeera: Shtetet arabe ta njohin Kosovėn

Ish-kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe dekan nė Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė, Rexhep Boja, i ka bėrė thirrje shteteve tė botės arabe qė sa mė shpejt ta njohin pavarėsinė e Kosovės.http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0925163923352_m.jpg
Dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė

I ftuar nė njėrin prej emisioneve qendrore tė televizionit "Al-Jazeera", Boja ka thėnė se shtetet arabe nuk duhet tė bien pre e propagandės serbe e ruse dhe se duhet tė marrin vendimin pėr njohjen.

"Serbia duhet tė heq pėrfundimisht dorė nga Kosova dhe ta lė tė qetė rrjedhėn e saj. Ajo duhet tė turpėrohet pėr atė qė ka bėrė kundėr popullit shqiptar tė Kosovės pėr mė shumė sė 100 vite, duke dėbuar, vrarė, dhunuar e masakruar qytetarėt e saj", ka thėnė Boja.

Ai u ka bėrė thirrje bizneseve arabe qė tė investojnė nė Kosovė. /ktv/

Veterani
28-09-08, 10:35
Ėshtė pėr tė ardhur keqė, qė edhe sot e pas njė dekade POPULLIT i duhet tė marrė prap pėrgjesin pėr mbarvajtjen e Shtetformimit.


Po ku din Shqiptari me bo Shtet

Tė gjithėve ne na ka rėnė tė dėgjojm kėtė thėnje. Tash, mė heret e deri tė lashtėsirat. Kur kujtonė ato kohėra nėpėr tė cilat kaloi Kombi ynė, dhe po tė ndalėsh e bėnė njė krahasim mes kohėrash del se :

Kombi ynė duke qenė kohė pas kohe i shtypur, nga regjime tė ndryshme, sa pushtuese, e sa vendore. Gjithmonė vinte Lider pėr shpėtimin, njėherit edhe Lobimin Kombėtarė. Por ishin kohėra ku kjo edhe ishte e vetmja mėnyrė e sė vepruari.
Pra ishin Individ ata qė bėnė kredira (kthes nė histori).

Pyetja shtrohet si qėndron tash puna!

Ėshtė qėshtja Kombėtare pėrgjegjėsi individuale, apo duhet qė njeherė e pėrgjithmonė ti hjekim barrėn popullit edhe ashtu tė lodhur qė tė merret me pėrditshmėrin e tijė, dhe kėtė ti lėmė "Instuticioneve" tė pėrzgjedhura, e tė paguara nga populli-Qeverit.

Qeverit !

Qeveria e Kosovės nga kėndi i sajė e sheh tė tėrėn "mrekulli" bile ajo shkonė aq larg duke i zvogluar gjėrat, sa qė njohjėn apo mosnjohjen e Vendit nga e gjithė bota esheh nė form tė stilit"ka me u bo mirė".
Pse nuk i ngutet Qeveris sė Kosovės e udhėhequr kryesisht nga "Historian" ?!

Apo zotrinjėt Qeveritarė nisur qė nga Kryetari/Kryeministri e deri tė diplomati mė i thjesht e bėjnė kėtė me qėllim ?

Jo pse me qėllim, ēfaji kemi neve ?

Me qėllim tė nderuar Paria e Kosėvės, sepse nga hutia e pėrgaditjeve pėr zgjedhjet e mundshme tė parakohshme, nga dhe dale e ngadale ju kanė ardhur "mendet" pėr tė gjitha mėkatet qė i bėtė, dhe e keni frigėn nga paknaqsia e populli e qė mund tė rritet, eventualisht edhe tju pėrzė nga atje ( kuvendi i "uzurpuar"). sepse ju tė paris ēdo ditė "lansoni" nė popull nga njė rrenė, tė ngjashme me ato tė njė prillit.
Na kan njohur, veq sa s'na kan njohur, sonte do tė na njohin (duke dhėnė data) e ne na keni lėnė me vesht hapur, duke mos patur mundėsi tu shkojm "halleve" tona, por duhet qė edhe ju tu'a bajm dertin.

Kjo ėshtė vetėm njė "tė fala" sa pėr fillim, "tė falat" tjera do tė vijnė edhe me "peshqeshe"......

Marco
01-10-08, 02:51
Dr. Rexhep Boja, pėrmes tv-Al Jazzira, fton botėn arabe e islame qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės (http://verteta.wordpress.com/2008/09/25/dr-rexhep-boja-permes-tv-al-jazzira-fton-boten-arabe-e-islame-qe-ta-njohin-pavaresine-e-kosoves/)

TV Al-Jazzira, shtėpia mediale numėr 1 nė botėn arabe dhe islame, nė mbrėmė (24 shtator ’08), i dha njė hapėsirė mjaftė tė gjerė Dr. Rexhep Bojės, dekan nė FSI, pėr tė paraqitur nga dora e parė gjendjen nė Kosovė, nė opinionin arab, pas shpalljes sė mėvetėsisė sa saj nė Shkurt tė kėtij viti.


Boja nė Al-Jazeera: Shtetet arabe ta njohin Kosovėn

Ish-kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe dekan nė Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė, Rexhep Boja, i ka bėrė thirrje shteteve tė botės arabe qė sa mė shpejt ta njohin pavarėsinė e Kosovės.http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0925163923352_m.jpg
Dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė

I ftuar nė njėrin prej emisioneve qendrore tė televizionit "Al-Jazeera", Boja ka thėnė se shtetet arabe nuk duhet tė bien pre e propagandės serbe e ruse dhe se duhet tė marrin vendimin pėr njohjen.

"Serbia duhet tė heq pėrfundimisht dorė nga Kosova dhe ta lė tė qetė rrjedhėn e saj. Ajo duhet tė turpėrohet pėr atė qė ka bėrė kundėr popullit shqiptar tė Kosovės pėr mė shumė sė 100 vite, duke dėbuar, vrarė, dhunuar e masakruar qytetarėt e saj", ka thėnė Boja.

Ai u ka bėrė thirrje bizneseve arabe qė tė investojnė nė Kosovė. /ktv/

Ma shum po ngaj per njohje te shtetsis kta Fetart i rujt zoti se kta hajnat i vraft zoti.
Myslimanet te myslimant, e Katolikt te Krishtert, e kta Hajnat neper TENDERA
hajt se qitasht vjen Arabi miljoner Bujar Dugolli i Kuvajtit edhe investon me nji qebabtore.

DARDANI K1 Hajt se edhe Vetoni e ka mjel kosoven kur o kan serbi nat koh e tasht e ka politiken veq per vin e trupit.. Shko kqyre karriken e Ylber Hyses qe e ka lan en gjyst pa e ngjyros qe sja kan dhan voten..

LisMalisi
01-11-08, 14:35
e martė . 17 qershor 2008 - 13:53
SHTETET QĖ NJOHIN REPUBLIKĖN E KOSOVĖS


Kosta Rika 17 Shkurt 2008
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės 18 Shkurt 2008
Franca (EU) 18 Shkurt 2008
Afganistani 18 Shkurt 2008
Shqipėria 18 Shkurt 2008
Turqia 18 Shkurt 2008
Mbretėria e Bashkuar (EU) 18 Shkurt 2008
Australia 19 Shkurt 2008
Senegali 19 Shkurt 2008
Gjermania (EU) 20 Shkurt 2008
Latonia (EU) 20 Shkurt 2008
Danimarka (EU) 21 Shkurt 2008
Estonia (EU) 21 Shkurt 2008
Italia (EU) 21 Shkurt 2008
Luksemburgu (EU) 21 Shkurt 2008
Peru 22 Shkurt 2008
Belgjika (EU) 24 Shkurt 2008
Polonia (EU) 26 Shkurt 2008
Zvicra 27 Shkurt 2008
Austria (EU) 27 Shkurt 2008
Irlanda (EU) 29 Shkurt 2008
Suedia (EU) 4 Mars 2008
Holanda (EU) 4 Mars 2008
Islanda 5 Mars 2008
Sllovenia (EU) 5 Mars 2008
Finlanda (EU) 7 Mars 2008
Japonia 18 Mars 2008
Kanadaja 18 Mars 2008
Monako 19 Mars 2008
Hungaria (EU) 19 Mars 2008
Kroacia 19 Mars 2008
Bullgaria (EU) 20 Mars 2008
Lihtejshtani 25 Mars 2008
Korea Jugor 28 Mars 2008
Norvegjia 28 Mars 2008
Ishujt Marshall 17 Prill 2008
Nauru 23 Prill 2008
Burkina Faso 24 Prill 2008
Lituania (EU) 6 Maj 2008
San Marino 11 Maj 2008
Republika Ēeke (EU) 21 Maj 2008
Liberia 30 Maj 2008
Sierra Leone 13 Qershor 2008
Kolumbia 7 Gusht 2008
Belize 7 Gusht 2008
Malta 21 Gusht 2008
Samoa 15 Shtator 2008
Portugalia 7 Tetor 2008
Mali i Zi 9 Tetor 2008
Maqedonia 9 Tetor 2008
Emiratet e Bashkuara Arabe 14 Tetor 2008
Malajzia 31 Tetor 2008

Veterani
01-11-08, 17:51
Malajzia shteti i 52 !

Nuk e kuptoj kėtė eufori tuajen, e aq mė pak kėtė pompozitet, sikurse bota ti kishte 60 shtete, e tetė nga ato "punė e madhe".

Sot derisa u kumtua lajmi se Malajzia njohu Kosovėn, Qeveritarėt tanė si me nguti u nxituan tu'a kthejnė kėtė tė mirė popullit Malejzias, duke e nisur pėr "rrugė" Ministrin pėr kultur dhe sporte.
Kjo nuk durohet, kjo ėshtė pėrēmim, kjo ėshtė fyerja mė e rėndė qė mund ti bėhet njė shteti, kur pėr herė tė parė- vizite dėrgon njė Ministėr tė (kėtijė rangu) kėsaj kategorie, e aq mė pak njė Valton Beqiri, qė mė sė miri do ta luante rolin me Orhanin te "kafeneja jonė"

Luja babė luja............
Kiameti nuk ėshtė larg !!!

albert morina
16-11-08, 17:45
i nderuar veteran eshte dashur ta japesh nje ide ateher se si behet shteti,por nese ti mendon se duhet te ndegjohet e tere bashkesia nderkometare ateher jeni gabim i nderuar se shembullin me te mir e ke ne bosnje,ku frika eshte se ky shtet do te coptohet.Kete gabim e kan pranuar edhe vete ata e te njejtin gabim don me qellim ta bejne ne kosove

Veterani
16-11-08, 22:35
i nderuar veteran eshte dashur ta japesh nje ide ateher se si behet shteti,por nese ti mendon se duhet te ndegjohet e tere bashkesia nderkometare ateher jeni gabim i nderuar se shembullin me te mir e ke ne bosnje,ku frika eshte se ky shtet do te coptohet.Kete gabim e kan pranuar edhe vete ata e te njejtin gabim don me qellim ta bejne ne kosove

"Kėshtu" mesiguri nuk bėhet.

Po tė lexosh qė nga fillimi Temen, has nė disa pikpamje tė qytetarit tė Kosovės qė rri nė ankth prej dite nė ditė se ēfar do bėhet me Shtetin e posashpallur Republik.
Pėr fund edhe Lajmi qė Malejzia njohu vendin tonė.
Si ato shtete qė mė parė e kanė njohur Kosovėn Shtet tė pavarur dhe sovran, si e fundit Malejzia qė na e dhuroi kėtė nder, tė gjithave u duhen kthyer ( te mirat) nė rangun mė tė lart. Pra, jo njė Minister Sporti apo pinpongu, por Kryetari ose Kryeministri ėshtė dashur tė "gjejnė" pak kohė tė lirė dhe ti vizitojnė ato shtete njė nga njė dhe radhė me radhė.
Kjo vizit e kreut mė tė lart, do tė shpiente nė njohje tė reja, meqė mediat do tė servonin "ushqim" tė fortė edhe pėr fqinjėt e atyre shtetėve.

Diku me njė Temė tjetėr po ky Veterani ka shkruar edhe tė mirat qė ka kjo Qeveri lidhur me "Bosnizimin "e Kosovės, Sa do tė mund ti mbeten fjalėve tė "forta" mbetet tė shihet nė ditėt qė vijojn.

Ah po, Mirė se ke ardhė Albert.

Veterani
19-11-08, 18:24
E k'shtu ( ndoshta ) Po !

Prishtinė: Delegacioni kosovar i pėrbėrė nga presidenti Sejdiu, kryeministri Thaēi dhe ministri i jashtėm, Hyseni do tė kenė takime tė nivelit tė lartė politik.

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi dhe ministri i Jashtėm, Skender Hyseni udhėtojnė sot pėr njė vizitė treditore nė Britani tė Madhe. Gjatė qėndrimit atje delegacioni do tė zhvillojė njė sėrė takimesh tė nivelit tė lartė, duke filluar nga kryeministri Gordon Braun, sekretari pėr politikė tė jashtme, Dejvid Miliband dhe ministri britanik pėr Evropė. Vizita ėshtė planifikuar tre javė mė parė dhe nuk ndėrlidhet me zhvillimet e fundit rreth Kosovės.
rtv21.tv\19.11.08\