PDA

View Full Version : Qyteti i sė ardhmės


Dilaver
01-10-08, 10:06
Shkruan:Wold Architecture News. (http://www.worldarchitecturenews.com/index.php?fuseaction=wanappln.projectview&upload_id=10410)

Dubai planifikon ndėrtimin e njė qyteti nė formė piramide.

http://static.worldarchitecturenews.com/news_images/10410_3_z3big.jpg


Dubai planifikon ndėrtimin e njė qyteti nė formė piramide ku do tė gjejnė strehim njė milion banorė. Qyteti do mbulojė nevojat e veta me prodhime/produkte, do tė ketė sistemin pėr mbrojtjen e ambientit dhe nuk do tė ketė asnjė veturė. Furnizimi enegjetik do te jetė nga era, rrezet e diellit dhe avulli.


http://static.worldarchitecturenews.com/news_images/10410_2_z2big.jpg

Dubai ėshtė duke shenuar njė rritje masive tė banorve. Me kėtė rritje tė hatashme do tė vihet nė sfidė me infrastrukturen dhe ndotjen e ambientit e ajrit.

Kjo piramidė do tė shtrihet nė njė siperfaqe prej 2,3 km2 qė do tė thot siperfaqe 90% mė e vogėl se normalja e njė qyteti milionsh.


http://static.worldarchitecturenews.com/news_images/10410_1_z1big.jpg

Honesty^uk.
05-10-08, 10:37
ATY KU ĒMENDURIT E ARKITEKTURES NUK NJOHIN KUFIJ quhet DUBAI
http://www.dubai-architecture.info/burjalalaam2-custom;size_453,927.jpghttp://www.greenpacks.org/wp-content/uploads/2008/06/dubai-rotating-wind-power-tower-night.jpghttp://www.tourismzone.com/photos/middleeast/united-arab-emirates/dubai/dubai-towers.jpg


http://www.burjdubaiskyscraper.comm/2006/trump-hotel-dubai.jpg


http://www.dynamicarchitecture.net/21-06-08/new-web_23-06-08/IMG/Dubai_Project/004_DUBAI.jpghttp://www.edibek.com/wp-content/uploads/dubai/Dubai_oriantal_sim_city.jpg

Honesty^uk.
07-10-08, 17:34
Dubai, gradacela 1 km qė do tė rrokė qiellin
Njė rrokaqiell 1 kilometėr e gjatė do tė ngrihet nė Dubai tė Emirateve tė Bashkuara Arabe. Kulla gjigante do tė jetė njė qytet i vėrtetė mės reve me 200 kate. Ajo do tė ndėrtohet nė qendėr tė lagjes sė re nė Dubai dhe brenda kėtij kompleksi do tė ndėrtohet dhe njė port detar ( pėr herė tė parė nė botė) dhe 40 gradacela tė tjera me tė paktėn 90 kate secila. Sikur tė mos mjaftonin, projektuesit bėjnė tė ditur se vizitorėt e gradacelės do tė kenė mundėsi tė ndjekin perėndimin e diellit dy herė nė njė natė tė vetme. Pasi tė kenė parė perėndimin e diellit nga toka, me njė nga 150 ashensorėt qė do instalohen, vizitorėt do tė ngjiten shumė shpejt deri nė majė tė gradacelės, pėr tė pasur mundėsi tė shijojnė edhe njė here perėndimin e diellit. Tashmė puna pėr tė ndėrtuar rrokaqiellin mė tė madh nė botė ka nisur dhe pritet tė pėrfundojė pas 10 vitesh
http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/teknologji_shkenc/gradacele/5.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/teknologji_shkenc/gradacele/1.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/teknologji_shkenc/gradacele/3.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())
http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/teknologji_shkenc/gradacele/2.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/teknologji_shkenc/gradacele/4.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())
http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/teknologji_shkenc/gradacele/6.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())

Mademoiselle
07-10-08, 17:56
Interesante. Iu lumtė

vjeshta
10-10-08, 16:35
Aty ku qmimi i nje barile eshte duke u munduar qe ti prek yjet e lehte eshte berja dhe realizimi i ketyre projekteve .