PDA

View Full Version : Libri i autorit Bedri Islami "Pėrjetėsia e dyfishtė" komenton Sabit Lladrovci


shkodranll
03-10-08, 05:43
I nderuar autor i librit "Pėrjetėsia e dyfishtė"

Nė emėr tė tė gjithė bashkėluftatarėve tė komandantit, deshmorit tė kombit dhe heroit tė luftės sė UĒK-sė, Fehmi Lladrovci, dua tė them disa fjalė pėr librin e veprimtarit dhe publicistit, Bedri Islami.
Unė nuk jamė njeri i letrave dhe nuk e di si shkruhet libri, por gjat leximit kam verejtur disa pasaktėsi dhe disa leshime, qė janė bėrė nė kėtė libėr dhe pėr tė cilat mė vjen shumė keq.
Nė radhė tė parė lufta heroike e Fehmi Lladrovcit nuk ėshtė dhėnė nė tėrėsi, por vetėm dita e qėndreses dhe e rėnjes. Ndėrsa Fehmiu dhe Xheva kanė marrė pjesė nė luftime prej marsit deri mė 22 shtator tė vitit 1998, kur edhe kanė rėnė dėshmorė. Fehmi Lladrovci ishte komandant dhe me urdhėrin e tij jemi pozicjonuar nė shtatė pikat e quajtura “Shkaba”duke filluar nga Shkaba 1 deri nė Shkaba 7.
Unė kam qenė i ngarkuar ta mbroj pikėn nė rrugėn Drenas-Gllanasellė.
Autori nuk ėshtė konsultuar edhe me luftėtarėt tė pranishėm tė Fehmiut, tė cilėt ditėn e rėnjes kanė qenė nė pozicione tė tjera, sipas urdhėrave qė kishtė vendosur vetė komandanti ynė. Pozicionet tona janė shtrirė nė njė vijė tė frontit pėrafersisht 12 kilometra
Nė libėr nuk flitet pėr tė gjithė deshmorėt dhe tė plagosurit gjatė asaj dite.
Atė ditė nė Gradinė janė plagosur Hazir Berisha, mė vonė dėshmorė, pastaj ėshtė plagosur Muhamet Llugani, Ndėrsa kanė marrė pjesė nė luftime: Regjep Bala Gllareva, Zymer Karaqica, Habib Lladrovci, Rashit Lladrovci, tė cilėt kanė qėndruar nė pozicione nė mungesė tė armatimit kundėr tankeve, deri nė oret e mbrėmjes, me qrast janė tėrhequr.
Nuk flitet pėr luftėn nė Bardh tė Madh e nė Hade, ku Fehmiu nuk ishtė vetėm pjasmarrės.Nuk flitet pėr luftėn nė Grykė tė Llapushnikut ku Fehmiu dhe Xheva kanė marrė pjesė. Ka marrė pjesė nė luftime nė Zatriq tė Rahovecitdhe nė vende tė tjera.
Ditėn e rėnjes sė Fehmiut, nė pozicione kanė rėnė edhe dėshmorėt:
Skėnder Karaxha dhe Behxhet Karaxha nga Ēikatova.
Lufta ka vazhduar edhe pas rėnjės sė Fehmiut pėr disa orė.
Unė, kamė qenė i pari qė i kam tėrhequr trupin e komandantit deshmor, Fehmi Lladrovci dhe tė deshmoreve Xhevė Krasniqi- Lladrovci e Fatime Hetemi. Me mua kanė qenė edhe: Asllan Fazliu, Sami Lushtaku, Nuredin Lushtaku, Ilaz Kodra, Kushtrim Krasniqi, Liman Lladrovci, Muhamet Lladrovci e tė tjetė.
Si komandant i Bataljonit tė Brigades 114 Fehmi Lladrovci, deklaroj kėtu para jush me pėrgjegjėsinė e luftėtarit tė lirisė se ditėn e rėnjes sė komandant Fehmiut, ėshtė zhvilluar njė betejė qė ka zgjatur gjatė tėrė ditės nė njė rreze tė veprimeve luftarake prej mė shumė se 12 kilometra.
Forcat serbe kanė sulmuar mė tėrė arsenalin qė dispononin, fillimisht me topa tanke e minahedhės, pastaj me mitralozė, autoblinda dhe armė tė tjera.
Autori nuk i ka konsultuar vėllimet e monografisė “Fisnikėt e lirisė” prej numrit 1 deri nė numrin 10.
Nuk ka konsultuar luftėtarėt mė tė pa ndashėmtė Fehmiut, tė cilėt kanė marrė pjesė nė luftė ballė pėr ballė kundėr armikut.
Nuk besojė se kėto lėshime janė bėrė me qėllim pėr ta eliminuar nga libri kėtė apo atė komandant apo luftatar, por thjesht burimet kanė qenė tė njėanshme dhe jo sa duhet tė hulumtuara.
Deshmoj sė nė tė ardhmen, kur do tė shkruhet ndonjė monografi tjetėr pėr dėshmorin e kombit, ose nė rast ribotimit tė kėtij libri, pėr komandantin, Fehmi Lladrovci, tė mos bėhen lėshime tė tilla, jo pėr hatrin tim apo tė dikujt tjetėr, por pėr hir tė se vėrtetės.

shkruan: SABIT LLADROVCI Komandanti i Batalionit te I Brigada 114 Fehmi Lladrovci

Veterani
03-10-08, 08:52
Gjithēka do tė dukej nė rregullė, po tė mos i kishte mbetur "pikėrisht hatri" Sabit Lladrovcit dhe tė tjerėve, si qė shkruan nė fund tė "komentit".

Liri ka vetėm njė, Por edhe si qėndron me "jetėn" njė ?

''Tė gjithė ata qė ranė nė Ēlirimin e Atdheut, janė tė pastėr si bebet e posalindura. Tė gjithė ata qė vihen nė mbrojte tė mėmdheut janė si fleta e njė fletoreje tė re''

Ende ka shumė tė shkruhet e tė dilet sa mė e qart e sa mė e kulluar nė Histori ("Pėr tė mos i mbetur dikujt hatri").

Jo pėr hatėr e as pėr lakmi (pėrndryshe nuk do tė quhej histori). Gjė qė u'a kemi borxh gjeneratave qė vijnė.
Por si duket historit Ēlirimtare tek neve vijnė nė linijen e drejtė tek e pas disa qindra vitėve.

vitet '45-'46

Kush ishin ata tre Luftėtarėt (Ballistat) e fundit qė u tradhtuan. Dy prej tyre i vranė nė vend (fushbeteja e Pashtrikut) dhe njėrin e zunė tė gjallė, e pėr ta amnestuar mė vonė(falė moshės sė re).

Po pra mu sikur dikur qė ndodhi nė malet e Kosovės dhe ato tė Shqipėris, nga Luftėtarė tė mbledhur rreth "Ballit Kombėtar" e pėr tu katanandisur mė vonė nga tė gjitha anėt. Sa vrarė e prer n'besė, e sa ikur jasht vendit.

"Lojėra", histori jo tė drejtėshkruara mirė, janė tė dėmshme pėr tė ardhmėn e njė populli. andaj edhe duhen tė gjurmohen nė detaje. Nuk ka nevojė tė krijohen "mite" e "beteja" tė stėrzmadhuara, ama tė lihen gjėrat pa u thėnė kjo mud dikujt ti dhemb.