PDA

View Full Version : Luan Krasniqi-intervistoi Flora Suldashi...


Paradox_13
06-10-08, 21:11
Ekskluzive: Intervistė me boksierin Luan Krasniqi
http://www.lajmpress.com/fotodite/luan_privat_mag.jpg

Njė gladiator nė ring, media dhe shoqėri!


INTERVISTOI:
FLORA SULDASHI, HAMBURG


I nderuar, duke pas parasysh interesimin e madh tė opinionit tonė pėr figurėn e personalitetin tuaj, na lejoni qė kėsaj radhe tė zhvillojmė me ju njė bisedė mė tė gjerė, ta themi shumėdimensionale...por mė shumė pėr Luanin e mė pak pėr boksin e tij!
Krasniqi: Ju faleminderit...(Qesh, plot disponim...)


Kemi dėshirė tė dimė ēfarė mbresash u kanė mbetur nė kujtesė nga fėmijėria juaj nė Kosovė..., ēfarė e ka vrarė shpirtėrisht Luanin nė fėmijėri ?...ndonjė kujtim, atje nė Junik tek kulla e Gjyshit....?

Krasniqi: Fillimisht jam mirėnjohės pėr interesin e treguar pėr anėt tjera tė medaljes (qeshet...), por edhe pėr faktin se me kėtė pyetje mė kthyet shumė vite prapa, nė fėmijėrinė time nė Kosovė, tė cilėn e kam parasysh gjithmonė dhe tė cilės mė ngjanė shpesh, qė t’i kthehem e ta kujtojė, si njė kujtim tė bukur. Nė tė vėrtetė, kam pasur jetė tė begatshme nė familje dhe me shokėt e fshatit...! Por kam pasur, ndėrkaq, edhe njė fėmijėri tė cilėn e ka varfėruar shpirtėrisht dhe e ka zbehur shumė, vėrtetė shumė, qenėsisht - mungesa e Bacės! Kėshtu e thėrras babain tim, Bacė ...! Pra pėr mua, dhe nė mua, ka mbetur e balsamosur se babain tim kurbeti e rrėmbeu herėt...! Ishte shumė i munguar nė fėmijėrinė time…!

Cilat ishin ngritjet dhe rėniet, tė cilat e kalitėn LUANIN, mendoj nė ato tė cilat lanė gjurmė nė personalitetin tuaj?

Krasniqi: Jeta qenka interesante, veēanėrisht, me tė gjitha ato ngritjet dhe rėniet. Por nga tė dyja, edhe nga ngritjet edhe rėniet, sikur vetvetiu rridhte apo shembej (si edhe vetė jeta), njė shkollė e veēantė, me shumė bagazhe, e rėndėsi jetėsore. Nga secila kam nxjerr ndonjė mėsim. Kam qenė, apo tė paktėn jam pėrpjekur gjithherė, qė tė jem nxėnės i zellshėm nė kėtė shkollėn e quajtur - Jetė...! Por t’i lėmė detajet, si sukses dhe udhėkryq tė veēantė e konsideroj vendosshmėrinė time pėr kyējen nė sportin e boksit, kėtu nė Gjermani. Mos ta harrojmė faktin, se unė erdha shumė i ri nė Gjermani, dhe ishte njė ballafaqim shumėdimensional. Familjar, shoqėror, kulturor, gjuhėsor e mentaliteti...! Por si do qoftė, si rezultat i vendosshmėrisė dhe vullnetit, disiplinės, talentit e pėrkushtimit, erdhėn edhe sukseset stimuluese e motivuese, deri te pjesėmarrja nė Olimpiadėn nė Atlanta dhe medalja e fituar atje (njė krenari e veēantė)…sukseset e titujt e shumtė tė fituar nė boksin amator, pastaj vijnė radhaz, 34 meēet profesioniste, ēdonjėri me pėrpjekje dhe emocionet unikale. Rėniet....ah! Janė tre meēe tė humbura, por nė fakt (mendohet...)! Po, humbja nga Saleta, ishte si tė thuash njė thyerje qė la gjurmė...! Dhe ashtu sikurse la kjo rėnie gjurmė, edhe mė impresionues, ishte rikthimi i titullit tė Kampionit Evropian, njė nga satisfaksionet mė tė veēanta.

Cila ka qenė lufta mė e ashpėr me vetvetėn? Padyshim se nė nivelet nė tė cilat veproni, kėrkohet nga ēdo Kampion, pra edhe nga Ju, qė tė fisnikėroni vetėn, me virtyte gjithherė e mė tė larta...? Me reforma, revidime, korrigjime tė pa-kuptueshme ndonjėherė, apo mė drejtė - pasurime...!

Krasniqi: Lufta mė e ashpėr me vetėn ishte kur e humba duelin nga Brovster! Atėherė, nė fakt mė shpėtoi nga duart - titulli i Kampionit botėror. Aty, ku ngjau suksesi im mė i madh....aty ku isha vėrtetė superiorė, deri nė “para-fundin e fundit...”aty, mė shpėtoi nga duart, ėndrra ime...! Tek arsyet qė mundėsuan tė “ngjajė” ajo qė ngjau, kam punuar dhe vazhdoj tė punoj..., me veten dhe botėn qė mė rrethon...

Z. Krasniqi, Ju e kuptoni se shumė tė rinj mes lexuesve tanė janė sportistė boksier, atletė, karateistė e xhudistė, etj. Tė rinj qė poashtu pretendojnė majat botėrore...! Dua tė shfrytėzoj nga ky rast i shkėlqyeshėm, qė t`ju pyes diēka si informatė e kėshillė pėr kėta tė rinj tė cilėt natyrisht se kanė parė filma si Rocky me Silvester Stalone etj...por, si duket nė fakt pėrditshmėria e njė boksieri nė pėrgatitet pėr tė fituar titullin e Kampionit Botėrorė nė kategorinė e rėndė... njė titull qė kishte Muhamed Ali? Po aq tė rėndėsishme sa ato fizike, duket se janė edhe pėrgatitjet psikike...mentale etj, pra si duken ato...si koordinohen...kush janė ndihmėsit, asistentėt! Analizat strategjike...videot e kundėrshtarit...dilemat...vendimet e fundit! Na pėrshkruani Ju lutem, ta zėmė, periudhėn kur pėrgatiteshit pėr meēin me Broster deri te hyrja nė ring?

Krasniqi: Si ēdo sportist, ushtrimeve trupore u kushtoj kujdes tė veēantė dhe kėto i aplikoj nė mėnyrė permanente e intensive, e jo vetėm kur paralajmėrohet meēi. Ato i pėrcjell njė program i organizuar, tė cilin e sendėrtoj me disiplinė tė lartė. Sakrifikoj edhe termine tė rėndėsishme pėr tė pėrmbushur obligimet sportive. Ndėrkaq, posa tė caktohet meēi, mė pret njė organizim i nivelit edhe mė serioz. Natyrisht, fjalėn kryesore e ka trajneri, ko-trajneri (vėllai im Agimi), por aty janė edhe Firat Arsllan, shoku im i mirė dhe tė tjerė tė cilėt mė shoqėrojnė gjatė gjithė fazės sė pėrgatitjeve. Natyrisht, qė gjithė kjo bėhet me koordinim dhe seriozitet e disiplinė maksimale. Tė gjithė kėta, por edhe shok e miq tė shumtė, aderues tė boksit, mė motivojnė dhe japin forcė pėrmes punės sė pėrditshme, letrave, thirrjeve telefonike.....U jam mirėnjohės tė gjithėve pėr mbėshtetjen qė mė japin. Natyrisht, qė fazės pėrgatitore i bashkėngjitet edhe vlerėsimi i kundėrshtarit, luftės sė tij, taktikės etj. Ēasti i ngjitjes nė ring, ėshtė, si tė thuash , stuhi para rrėmujės, ėshtė sa solemn aq edhe nxitės pėr tė ngadhėnjyer, ose motivim i fundit para luftės. Kėshtu ishte edhe nė meēin qė e pėrmendėt.

Si duken ēastet kur jeni nė ring, para milionė spektatorėve. Ēfarė ju shkon nėpėr mend? A ndjeni ndonjė obligim se duhet tė ngadhėnjeni edhe pėr hir tė fansave?

Krasniqi: Unė boksoj para sė gjithash ngase boksi mė bėn kėnaqėsi. Spektatorėt, ndėrkaq, mė japin gjithnjė forcė tė veēantė me mbėshtetjen e tyre... Synoj tė ngadhėnjej, edhe ngase dua qė tė falėnderohem nė kėtė formė gjithė atyre tifozėve tė mijė, tė cilėt tradicionalisht mbushin sallat, kurdo e kah do qė boksoj...por pa harruar edhe atė armatė milionėshe tė fansave, qė pėrmes ekraneve televizive i ndjekin meēet e mia…! Por mė lejoni Ju lutem, qė tė shfrytėzoj kėtė rast tė shkėlqyeshėm qė tė falėnderoj nga zemra, tė gjithė pėrkrahėsit, tė gjithė spektatatorėt e mijė shumė besnikė, tė cilėt nuk mė kanė lėnė asnjėherė vetė...! Mė kanė pėrcjellė vėrtetė kėmba kėmbės! Nga salla ne sallė! Nga meēi nė meē! Nga fitorja nė fitore – dhe nga humbja nė rėnie! Pse tė mos e them me kėtė rast se: Unė dhe tifozėt e miė, kemi njė bilans tė shkėlqyer! 30 fitore nė pėrpjekje tė arritjes sė titullit tė Kampionit botėrorė, pra gjithėherė nė meēe qė zhvilloheshin, nė majat e majave tė boksit internacional, dhe vetėm tri humbje! Kur je rrugėtarė nė “Udhė tė Madhe”, siē e thotė njė proverb i yni popullor, tė nxenė shiu dhe breshėri, dielli dhe hėna...! Falė zotit...ne kishim shumė, shumė mė shumė diell sesa breshėr...dhe ishim dhe mbetemi pushtues tė suksesshėm, tė majave mė tė larta...! Dhe natyrisht se mbetemi pretendues tė pushtimit tė Olimpit!

Majat janė adrenalinė - 100%! Por po e bėjmė njė intermexo qė tė ndėrrojmė temėn. Njė chill-out, me muzikė! Jeni i pasionuar pas muzikės Soul! Si lidhet romanca me boksin,... a dmth kjo qė nė shpirt Ju flenė butėsia, sado qė nė boks-meē jeni Luan...?

Krasniqi: Edhe disiplina e boksit ėshtė art nė vete. Rrallėherė zemėrohem...ngase butėsinė e parapėlqej. Thuhet se tė gjithė njerėzit e mėdhenj i ka skalitur butėsia, fisnikėria. Dhe kjo mė frymėzon nė sportin tim...Ai qė ėshtė agresiv nuk mund tė jetė kurrė i suksesshėm. Unė nė pėrballjen e bokserėve, tė boksit, nuk jam agresiv, por e kultivoj njė formė tė veēantė tė taktikės luftarake, nė kėtė mjeshtri fisnike, siē jo rrallė ngjanė tė quhet me eufemizėm boksi. Prandaj edhe kam arritur kėtu ku jam. Unė sportit i jam pėrkushtuar me shpirt, muzika, ndėrkaq, qė t’i kthehemi temės, mė jep forcė dhe motivon, mė relakson...

Kemi kaq shumė aspekte pėr tė biseduar, qė tė plotėsojmė kėrshėrinė e lexuesit...! Tė dalim pak te angazhimet tuaja shoqėrore, ato kombėtare rreth Kosovės si dhe ato nė Gjermani, ku keni njė angazhim vėrtet admirues: Ju kemi parė nė aktivitetet pėr Kinderdorf nė Kosovė e gjetiu...?

Krasniqi: Nė aksione humanitare angazhohem gjithėherė kur mė krijohet hapėsirė efektive, dhe angazhohem me tė njėjtin elan e energji sikur edhe nė ring, e quaj pėr nder kur mė krijohet rasti qė tė bėjė aq sa mundem pėr mirėqenien sociale tė tė pėrvuajturve, e kuptoj si tė natyrshme dhe si detyrė njerėzore...
SOS Kinderdorfi ka bėrė dhe po bėn shumė pėr fėmijėt, ėshtė institucion tejet serioz dhe i rėndėsishėm. SOS Kinderdorf u mundėson fėmijėve qė ka marrė nė pėrkujdesje, afėrsisht atė jetė, qė do ta kishin nė njė familje normale. Andaj, jam krenar qė kam mundėsi qė pėrmes SOS Kinderdorft, nė formė pro-aktive, tė jem nė mbėshtetje tė atyre fėmijėve.

vijon....

Paradox_13
06-10-08, 21:14
Po angazhimet intensive shoqėrore nė Gjermani: nė shkolla e gjimnaze pėr rininė, tek Nike, Mercedes?

Krasniqi: Gjithherė kur kam kohė, angazhohem edhe nė jetėn publike, dhe ky angazhim ka pėr qėllim kontinuitetin, forcimin e kontaktit, thellimin e bashkėpunimit me asociacione dhe institucione tė ndryshme tė cilat mė ftojnė pėr ndėrmarrjen e aktiviteteve nė interes tė pėrgjithshėm. Mė flenė nė zemėr angazhimi pėr arritje mė tė mėdha tė tė rinjve nė lėmin e arsimit, pėr ēka propagandoj kudo dhe gjithherė. Po ashtu me moton tashmė tė afirmuar nė Gjermani, “Mos u bė kundėrshtar i vetvetes”, angazhohem pėr njė vetėdije mė tė lartė kundruall lojėrave tė fatit dhe tėrheq vėrejtjen pėr rrezikun nga varshmėria ndaj tyre, etj. I pa harruar mė mbetet takimi me punėtorėt e Mercedesit, tė Nike.....pastaj me nxėnėsit nė shumė shkolla tė niveleve tė ndryshme etj.

A ėshtė Luani apolitikė? Nėse jo, ēfarė mendimesh ka pėr” rrjedhat politike nė atdhe”? Cilat janė nė tė vėrtetė meditimet politike tė Luan Krasniqit kur pėrcjell lajmet e rrethanat politike nė Kosovė, Shqipėri...

Krasniqi: Apolitik!? Nuk dua tė besoj se ka ndonjė njeri qė ėshtė apolitik nė kėtė kohė tė vrullshme politike?! Kosova po ecė me hapa tė sigurt drejt integrimeve evropiane dhe Veri-atlantike, dhe kjo ėshtė natyrisht motivuese pėr tė gjithė ne... Krahas ndihmės dhe mbėshtetjes sė madhe ndėrkombėtare, e cila vazhdon tė jetė e nevojshme, tash, mė shumė se kurrė mė parė, ėshtė i nevojshėm vizioni ynė i qartė dhe natyrisht, uniteti nė veprim, uniteti rreth shtyllave kryesore tė cakut tonė: zhvillimit ekonomik, thithjes sė investimeve, punėsimit tė tė rinjve, sistemit sa mė cilėsor tė shkollimit,…kujdesit ndaj familjeve tė tė rėnėve nė luftė, mėsimdhėnėsve, mjekėve, policėve, pensionistėve…etj! Njė decenie e plotė na ndan nga ēlirimi. Dhe faza e transicionit ka kaluar, apo mė drejt duhet ta kishim kaluar! Tashti e kemi shtetin tonė, andaj, tė arsyetohemi edhe mė tutje, pėr problemet e dobėsitė qė vazhdojnė tė jenė prezente nė Kosovė e Shqipėri, nė shoqėrinė shqiptare, e kemi shumė tė vėshtirė sot, kam frikė se do ta kemi edhe mė tė vėshtirė nesėr...! Nė kėto rrethana tė favorshme globale, nuk na amniston mė asnjė njeri...aq mė pak gjeneratat qė vijnė!

Z. Krasniqi, tė paktėn ne, nuk na ka ngjarė asnjėherė qė tė lexojmė ndonjė prononcim tuaj, apo mė drejtė ndonjė pozicionim tuajin, rreth tė majtės, SPD, Die Grüne, Die Linke dhe tė Djathtės, CDU, CSU dhe FDP – Liberalėve...! Natyrisht se si pėrkthyes profesionist nė gjykatat gjermane, si njė intelektual, dhe si njė schėabe me prejardhje kosovare, ju keni pasė reflektime e meditime mbi tema nga mė tė ndryshmet, pra keni formėsuar opinionin tuaj rreth politikės dhe legjislativit gjermanė...! E para na intereson... kah “ngreh” politikisht qerrja e Luan Krasniqit nė Gjermani?

Krasniqi: I gėzohem pėrparimeve qė bėn Gjermania nė tė gjitha sferat. Ėshtė shembull pėr klimė konstruktive (jo-obstruksioniste mes pozitės dhe opozitės), shembull pėr tolerancė politike e partiake. Partitė politike kėndej, kanė njė qėllim tė vetėm, qė pėrmes formave tė veprimit nė drejtime nga mė tė ndryshmet, tė bėjnė jetėn e qytetarit tė Gjermanisė dhe njeriut gjithandej - mė tė lumtur e mė tė denjė. Kjo nė Gjermani po arrihet pėr mrekulli dhe mua natyrisht se mė gėzon ky fakt dhe ky inercion i tyre fisnik...

Kur jemi te politika pėr Kosovėn, a ekziston nė fakt ndėrlidhje mes dy arenave, asaj tė boksit dhe arenės politike? Tė jemi mė tė drejtpėrdrejtė: Ju jeni njė ndėr ikonat mediale nė Gjermani, gjatė emitimit tė meēeve tuaja, televizioni ZDF ka arrit shifra tė paimagjinueshme (disa milionėshe) tė shikuesve (shikueshmėrisė)... Por ajo qė i intereson lexuesve tanė ėshtė se si qėndron puna me shtetin mė te ri nė botė - Kosovėn, i cili aq shumė ka nevojė pėr njohje, respektivisht pėr afirmim pozitiv! Njėherė tjetėr, para sa vitesh, pėr afirmim tė Kosovės karshi miliona teleshikuesve anekėnd botės, patėt shpalosė flamurin e presidentit I. Rugova...! Tash ndėrkaq, kemi shpallė Pavarėsinė, kemi flamurin definitiv tė Kosovės, andaj shtrohet vetvetiu pyetja: Do ta shohim ndonjėherė Luanin nė TV-tė Gjermane me atė flamur (pėrveē atij gjerman natyrisht)...?

Krasniqi: Boksi ka ngjashmėri me politikėn. Por, dallimi esencial ėshtė se ne boksierėt biem e ngrihemi pėrsėri, por ata qė bien nga politika, e kanė shumė mė tė vėshtirė ri-ngritjen...! Unė nuk i pėrkas asnjėrės nga partitė politike, por suksesit tė secilės prej tyre, nė ndėrtimin e shtetit tė fortė tė Kosovės, i gėzohem gjithsesi. Mburrem qė mė ėshtė dhėnė mundėsia ta pėrfaqėsoj sportin gjerman nė arenėn e boksit Internacional! Ishte Gjermania qė mė dha mundėsitė, predispozitat dhe ambientin, qė tė arrij nė kėtė nivel... Por njėkohėsisht, unė nė kėtė mėnyrė e kam pėrfaqėsuar edhe sportin e trevave nga vij, Kosovėn e shqiptarėt, dhe kjo natyrisht se mė bėn tejet tė lumtur. Jam pėrpjekur gjatė gjithė kohės, pra nė kontinuitet, qė nė rrethanat e dhėna dhe format pėr mua tė realizueshme qė tė afirmoj kėrkesat kosovare pėr shtet, liri dhe pavarėsi. Nė kėtė funksion ka qenė dhe do tė jetė edhe pėrdorimi i simboleve tona. Edhe aktualisht nuk po rrijė duarkryq, kudo qė mė jepet mundėsia loboj pėr afirmimin pozitiv dhe pėr mbėshtetje tė Kosovės. Nė anėn tjetėr unė, nė mėnyrė aktive dhe krejt tė natyrshme, pėrēoj gjithandej ku e kah arrij, edhe falėnderimin tim personal, por edhe tė tė gjithė kosovarėve, ndaj shtetit ku jetoj – Gjermanisė! Jam shumė, shumė mirėnjohės (dhe kėtė e shpreh nė tė gjitha takimet), pėr gjithė atė qė kanė bėrė e po bėjnė pėr Kosovėn Qeveritė Gjermane. Kjo vlen qoftė pėr Qeverinė – Schröder – Fischer (1999 - rreth ēlirimit tė Kosovės), sikurse edhe pėr Qeverinė aktuale tė udhėhequr nga Kancelarja Merkel dhe Vicekancelari Steinmeyer, veprimtarinė e tyre rreth procesit tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės. Tutje jam falėnderues edhe pėr mirėkuptimin e qasjen pozitive qė kishin ndaj Kosovės, tė gjitha partitė e Bundestagut gjerman, natyrisht, pa harruar asnjėherė edhe shoqatat e shumta humanitare dhe pėrgjithėsisht popullin gjerman, individ e filantropė tė ndryshėm qė kanė dhėnė e vazhdojnė tė japin pėr Kosovėn!

Prezenca Juaj gjithandej nė mediueme, nė forume e seminare tė ndryshme gjermane e ndėrkombėtare, pastaj si bartės projektesh tė ndryshme shoqėrore pėr rininė nė Gjermani...dhe duke pas parasysh Netėorkun tuaj, lidhjet si i quajmė ne, mund ta mendoni veten si njė lobist ekonomik e diplomatik i Kosovės, si Konsul etj...

Krasniqi: Si e theksova edhe mė lartė, unė edhe pa poste e emėrime zyrtare nga Kosova, kudo qė kam rastin, loboj pėr Kosovėn dhe zhvillimin e saj. Jam optimist se do tė bėhet njė pėrparim i dukshėm. Investimet e jashtme janė tash tė domosdoshme, por pėr kėtė duhet siguruar parakushtet pėrmes infrastrukturės jo vetėm rrugore, energjisė elektrike...etj por edhe asaj ligjore, dhe te shtetit tė ligjit e ligjshmėrisė...

Si e sheh Luani diasporėn,...a mund tė jetė diaspora jonė fuqi lobuese ekonomike dhe politike? Pastaj ēfarė mendoni, si e sa po trajtohet diaspora nga Institucionet shtetėrore nė vend...(si implitim social e politik, vetėm kur atedheu ka nevojė, apo ?... ) ?

Krasniqi: Pa diasporėn, Kosova nuk do tė ishte kjo qė ėshtė. Fuqia, potenciali dhe resurset e diasporės sonė kanė qenė dhe janė shumė tė mėdha. Nė diasporė ėshtė burim i madh kreativ, punues, intelektual dhe gjithsesi ekonomik. Ka shumė sportist nė zė, njerėz tė artit e kulturės, tė tjerė tė shkencės, shumė afarist tė suksesshėm, krijues tė tė gjitha zhanreve! Me bashkėkombasit tanė, mburren edhe vetė vendet ku ata ndodhen. Andaj konsideroj se ky potencial duhet tė shfrytėzohet gjithsesi shumė mė shumė nga Institucionet e shteteve tona, nga Kosova e Shqipėria! Me njė fjalė, duhet kanalizuar i gjithė ky potencial pėr afirmim, zhvillim dhe mirėqenie Kombėtare!

A ka nė tė vėrtetė sfidė identitare Luan Krasniqi? Mė intereson nė fakt: A pėrballen nė personalitetin tuaj identitetet e tė “qenurit” njėkohėsisht, kosovarė, shqiptarė dhe gjerman, plus edhe schėabe?

Krasniqi: Unė jam nė gjithė botėn si nė shtėpinė time. Pra ndjehem mė se i lumtur aty ku ndodhem, por dhe gjithandej ku ndodhet familja ime, farefisi, shokėt e miqtė mi…

Nė rastin e dorėzimit tė Oskarit tė 14 tė gazetės BILD nė Leipzig, Ju jeni takuar me shkėlqesin e tij, Dalaj Lama, dukeshit vėrtetė i impresionur, kur deklaruat pėr mediat gjermane se: “Shkėlqesia e tij, Dalai Lama ėshtė njė njeri i veēantė, njė personalitet i madh. Ishte nder pėr mua ta takoj atė... Thuhet se besimi lėkundė bjeshkėt. Tek njė njeri aq karizmatik si Dalai Lama, njeriu fillon tė besoj se vėrtetė mund tė lėkund bjeshkėt... ” Besoni ne botėn spirituale?A, fshehet fuqia fizike, edhe nė fuqine spirituale ?

Krasniqi: Personalitetet e tilla unike, si shkėlqesia e tij Dalai Lama, janė burim frymėzimi...

Tė bisedojmė pak pėr karrierėn tuaj: ē“farė mund tė na thoni pėr luftėn e Juaj tė fundit, ē“farė mendoni kur u bie ndėrmend?

Krasniqi: Njeriu nė jetė gjithnjė mėson. Por, pėr luftėn e fundit, as qė mendoj, ndonėse mund tė them se akoma nuk e di se ēka ndodhi me mua atė natė. Jeta megjithatė vazhdon dhe tė ardhmen e shoh me optimizėm.
vijon...

Paradox_13
06-10-08, 21:16
Shumė shpejt, mė 15 nėntor nė Dysseldorf Ju do tė keni edhe njė pėrballje me boksierin me shumė perspektivė, nr. 1 nė ranglistėn e ĖBO, Alexander Dimitrenkon, e cila nė rast tė fitores suaj, ju krijon pėrsėri mundėsinė pėr njė meē pėr kampion bote...? Sa jeni i pėrgatitur pėr luftėn e ardhshme?

Krasniqi: Pėr meēin e ardhshėm jam duke u pėrgatitur kaherė dhe nė mėnyrė intensive. Unė pėrndryshe asnjė ēast nuk i kam ndėrprerė pėrgatitjet dhe se ndihem nė formė tejet tė mire, qė mė garanton suksesin qė synoj. Dueli do tė jetė interesant sepse unė dhe kundėrshtari im preokupohemi me tė njėjtin qėllim, qė tė ngadhėnjejmė pėr tė shkuar njė hap mė tej drejt titullit tė kampionit botėror. Dimitrenko, ėshtė njė boksier intensiv, i shpejtė dhe i pėrgatitur mire. Nė boksin profesionist ka arritur 28 fitore nga 28 meēet e zhvilluara. Por shkathtėsitė e tij, megjithatė pėr mua nuk paraqesin problem serioz, sepse pėrvoja ime nga duelet me boksierėt me renome botėrore, mė mundėson pėrballjen me sukses nė luftėn qė mė pret.

Zotėri Krasniqi, Ju falėnderojmė pėrzemėrsisht pėr kohėn qė na dhuruat dhe urojmė suksese e fitore tė njėpasnjėshme, nė tė gjitha frontet!

Krasniqi: Shėndet dhe gėzime lexuesve tuaj si dhe simpatizuesve tė mi kudo qė ndodhen.

premium
08-10-08, 10:35
Luan Krasniqi
BOXING NEWS AND VIDEOS
Red n'black I dress eagle on my chest. It's good to be ALBANIAN.
Keep my head up high for that flag I die. I'm proud to be ALBANIAN.
The Boxing Legend from the Land of the Eagles
This is a fan blog!

SearchLuan Krasniqi Menu
Home
Biography
Q&A with Luan
Exclusive Interview
Brewster vs Krasniqi
Brewster vs Krasniqi Video
Brewster vs Krasniqi Full Video
Career Fights
Rankings
Fight of the Year
Luan Keeping Busy
Top Ten Heavyweights
Comeback on 29th April
Video Interview
Brewster On His Mind
Luan Fighting David Bostice
Luan about Bostice
Bostice Says Coming to Beat Krasniqi
WBO: Luan ranked #2
Q&A: Luan Krasniqi
Krasniqi vs Bostice: Prefight Video 1
Krasniqi vs Bostice Weigh in
Krasniqi defeats Bostice
Krasniqi vs Bostice Video
Top 25 Heavyweights by JE Grant
WBO: Luan ranked #1
Krasniqi vs Thompson ?
Krasniqi rejects 16 Sep offer!
Krasniqi: It was not a refusal!
Krasniqi - Beyond boxing!
Krasniqi Returns 2nd Dec
Krasniqi injured!
Krasniqi latest...
Krasniqi vs Minto?
Its official:Krasniqi vs Minto
Krasniqi: "Bin ein Spätzünder"
Krasniqi vs Minto Presser
Minto Interview 1
Krasniqi vs Minto Workout
Minto Interview 2
Krasniqi vs Minto Weigh-in
Krasniqi defeats Minto
Krasniqi vs Minto Video
Krasniqi vs Minto - Post Fight Interview
Legenda: Kampioni
Thompson to face Krasniqi!
Krasniqi ready for Thompson!
Krasniqi Press Conference
Krasniqi vs Thompson Presser
Krasniqi vs Thompson Workout
Krasniqi vs Thompson Official Weigh-in
Krasniqi vs Thompson Video
Krasniqi returns to the ring
Krasniqi vs Dimitrenko Off!
Krasniqi vs Dimitrenko ON!


Official Rating Sites
WBC - World Boxing Council
WBA - World Boxing Association
IBF - International Boxing Federation
WBO - World Boxing Organisation
IBO - International Boxing Organisation
Europian Boxing Union
National Boxing Association

Boxing Sites
Luan Krasniqi Official Site
BoxRec
Heavy Weights
Max Boxing
The Sweet Science
Boxing Scene
Eastside Boxing
Swarm Boxing
Irish Boxing
Boxing Craze
Ringside Report
Champions Boxing Gym
Boxing Help
Tyson Talk
Saddo Boxing
Boxing.Net.Au
Boxing News.De
Boxing Fever
Fired Up
Boxing Ranks
JE BoxingLUAN KRASNIQI (30-3-1)

NEXT FIGHT: Krasniqi vs Dimitrenko, 15th November 2008, Burg-Waechter Castello, Düsseldorf, Germany ON!

LAST FIGHT: Krasniqi vs Thompson, 14 July 2007, Hamburg, Germany!
televised live by ZDF German Channel. Luan lost by TKO round (5)!
You can contribute by leaving your comments! Kontribuoni duke lene komentin tuaj (kritikat poashtu) shqip apo anglisht!

Krasniqi vs Dimitrenko is ON!
Thursday, September 18, 2008
According to boxing.de, Universum Box-Promotion has announced that unbeaten WBO #1 heavyweight contender Alexander "Sascha" Dimitrenko (28-0, 18 KOs) will take on former world title challenger Luan Krasniqi (30-3-1, 14 KOs) on November 15th at the Burg-Wächter Castello in Düsseldorf, Germany. The card is the latest in Universum's "November to Remember," with kicks off with the WBA middleweight title clash between Felix Sturm and Sebastian Sylvester on November 1 at the König Pilsener Arena in Oberhausen, and wraps up with Jürgen Brähmer's long awaited world title challenge against WBA light heavyweight champ Hugo Garay on November 22 at the StadtHalle in Rostock.

Leni komentin tuaj me poshte!
posted by Eagle @ Thursday, September 18, 2008 3 Comments: Click here to leave your comment


Krasniqi vs Dimitrenko is Off!
Friday, January 18, 2008
The battle between WBO #2 heavyweight contender Alexander Dimitrenko and #12 rated Luan Krasniqi will not take place on March 8 as originally announced. The entire "Universum Champions Night" card scheduled to take place at the Porsche Arena in Stuttgart was cancelled after Dimitrenko surprisingly rejected the fight against his Universum Box-Promotion stablemate. The date and place for a substitute "Universum Champions Night" event will soon be announced.[fightnews.com]

"I am deeply dissapointed. I have no idea why Dimitrenko pulled out. Naturally, I am angry, I was eager to box and I prepared myself for this fight. And now I don't know what happened" - Luan Krasniqi.

According to the german paper Bild, all this happened because of money. Apparently, Dimitrenko was not happy that Krasniqi was to earn more than him out of this fight, despite him being ranked #2 (WBO) and Krasniqi #12 (WBO). Both Krasniqi and Dimitrenko belong to the same club Universum Box-Promotion.

"I am shocked! This fight would have been a great leap for me. But I have a continued belief that my promoter Kohl will arrange another fight. I will continue my training. I am ready for my next fight." - Luan Krasniqi.

Leni komentin tuaj me poshte!
posted by Eagle @ Friday, January 18, 2008 2 Comments: Click here to leave your comment


Krasniq returns to the ring!
Friday, January 04, 2008
Krasniqi vs Dimitrenko, 8th March 2008, Stuttgart, Germany

[fightnews.com]Heavyweight contenders Luan Krasniqi and Alexander Dimitrenko will collide for the vacant European heavyweight championship and the WBO Intercontinental title on March 8th. Both fighters fight under the Universum banner and the card will headline a "Universum Champions Night" event at the Porsche Arena in Stuttgart, Germany. The 36-year-old Krasniqi (30-3-1, 14 KOs) is returning from a disappointing loss to Tony Thompson in July in a WBO eliminator, while the ten-years younger 6'7 Dimitrenko (27-0, 17 KOs) is coming off a twelfth round KO of Timo Hoffmann in November and is rated at #2 by the WBO. Tickets are available now at +0711-2555 555 or +040-696 559 59.

Dimitrenko is a top-notch opponent (top 10 in all rankings) who is unbeaten in 27 fights. He last fought on November 17 2007 when he stopped the experienced Timo Hoffman in the 12th round to retain his WBO Intercontinental heavyweight crown.

Krasniqi: "I want to show that I am still a boxer to be reckoned with!"

Leni komentin tuaj me poshte!
posted by Eagle @ Friday, January 04, 2008 2 Comments: Click here to leave your comment


CURRENT TIME TOP 50 HEAVYWEIGHT BOXERS (in A-Z order):
Andrew Golota, Audley Harrison, Brian Minto, Calvin Brock, Chris Byrd, Danny Williams, David Tua, DaWarryl Williamson, Dominick Guinn, Evander Holyfield, Fres Oquendo, Hasim Rahman, Henry Akinwande, Jameel McCline, James Toney, Joe Mesi, John Ruiz, Juan Carlos Gomez, Kevin McBride, Kirk Johnson, Lamon Brewster, Lance Whitaker, Larry Donald, Lawrence Clay Bey, Leo Nolan, Luan Krasniqi, Malik Scott, Matt Skelton, Michael Grant, Mike Tyson, Monte Barrett, Nicolay Valuev, Oleg Maskaev, Oliver McCall, Owen Beck, Paolo Vidoz, Ray Austin, Riddick Bowe, Ruslan Chagaev, Samuel Peter, Sergei Liakhovich, Shannon Briggs, Sinan Samil Sam, Sultan Ibragimov, Tony Thompson, Tye Fields, Vassiliy Jirov, Vitali Klitschko, Vladimir Virchis, Wladimir Klitschko...TOPSITES
[ ALBANIAN TOP ]
[ MITROVICA TOP ]
[ KOSOVA TOP ]


Recent Posts
Krasniqi vs Dimitrenko is ON!
Krasniqi vs Dimitrenko is Off!
Krasniq returns to the ring!
Krasniqi vs Thompson Video
Krasniqi vs Thompson Official Weigh-in
Krasniqi vs Thompson Workout
Krasniqi vs Thompson Presser
Krasniqi Press Conference
Krasniqi ready for Thompson
Thompson to face Krasniqi!

Archives
29.09.04 14.09.05 28.09.05 30.09.05 17.11.05 15.12.05 20.12.05 22.12.05 17.01.06 25.02.06 03.03.06 14.03.06 22.03.06 23.03.06 03.04.06 06.04.06 17.04.06 22.04.06 27.04.06 28.04.06 29.04.06 30.04.06 11.05.06 25.05.06 09.08.06 10.08.06 21.08.06 31.08.06 15.10.06 01.11.06 16.01.07 16.02.07 22.02.07 06.03.07 13.03.07 15.03.07 16.03.07 17.03.07 18.03.07 19.03.07 30.03.07 11.05.07 06.06.07 23.06.07 10.07.07 12.07.07 13.07.07 15.07.07 04.01.08 18.01.08 18.09.08
Partner Sites
Albanian Top Websites
Top Albanian Music
Luan Krasniqi - Boxing
Fadil Berisha Photography
Ermal Kuqo - Basketball
Boxing Videos
Ibrahim Rugova
Genta Ismajli
Nora Istrefi
Leonora Jakupi
Leonora Poloska
Blero
Bertan Asllani
Tingulli 3 NT
Bleona Qereti
Frizura - Hair Style
Albanian Sites
Albanian Video
Music Shqip
MP3 Shqip
Video Shqip


Powered by


© 2006 Luan Krasniqi