PDA

View Full Version : Portugalia


Veterani
07-10-08, 19:41
Portugalia njeh zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės

http://www.dardania.de/vb/upload/../../img/../img/cnt/news/flag_portugal-170X130.gif Portugalia sot ėshtė bėrė vendi i 48 nė botė dhe vendi i 22 i Bashkimit Evropian i cili e ka njohur Republikėn e Kosovės - shtet tė pavarur dhe sovran. Ashtu siē edhe pritej, ministri i Jashtėm portugez, Luiz Amado, ka njoftuar sot Komitetin pėr politikė tė jashtme tė Asamblesė portugeze se qeveria e kėtij shteti njeh edhe zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės. Njoftimi pėr njohje ėshtė bėrė pak ēaste mė parė, ndėrkaq Qeveria e Kosovės pritet tė njoftohet shumė shpejtė pėr kėtė vendim.
Portugalia ėshtė shteti i 22-tė i Bashkimit Evropian qė njeh pavarėsinė e Kosovės dhe e ēon nė 48 numrin e shteteve anėtare tė OKB-sė qė e njohin sovranitetin e Kosovės.
Vendimi i Portugalisė vjen njė ditė para se Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė tė votojė pėr rezolutėn serbe.

Deri tash, nga vendet e Bashkimit Evropian, pavarėsinė e Kosovės ende nuk e kanė njohur vetėm edhe Qiproja, Sllovakia, Spanja, Greqia dhe Romania.

Lajmi pėr njohjen zyrtare tė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės nga Portugalia ėshtė publikuar pak ēaste mė parė edhe nė portalin http://diario.iol.pt/

Dilaver
07-10-08, 22:00
Zoti e bekoftė Amerikėn.Titullarėt/pushtetarėt Kosovarė janė duke lundruar nė drejtim tė kundėrt tė rrjedhės sė ngjarjeve mė tė rėndėsishme pėr kombin shqiptarė nė kėtė territor. Pėr kėtė mund tė themi se ngjarjet tė cilat na gezojnė (njohjet) janė tė rralla, por duke i falenderuar Zotit dhe SHBA-ve e sakrificave e syve tė njerėzve tė kombit qė janė duke shikuar pa ndėrpre e duke pėrcjellė rrjedhen e ngjarjeve edhe kjo nismė do tė realizohet, por nė anėn tjetėr po afrohet dita kur duhet t’u themi kėtyre titullarve; shporruni ore harbutė. Ata jo vetem qė nuk janė duke lobuar, por me fjalorin e tyre idiotesk jodiplomatik ne vend se tė forcojnė e krijojnė aleat ata nė mėnyrė tė pėrkryer per tė zi cilesojnė shtete me kualitete tė ulėta e tė larta! Kėshtu nė mėnyrė tė pėrkryer bėhėn argat tė dreqit/serbis.

Falenderojmė Portugalinė.

Fokus
08-10-08, 12:58
Portugalia njeh Kosovėn


Deri mė tash Kosovėn e kanė njohur 48 vende, prej tė cilave 22 janė vende anėtare tė BE-sė.
E mėrkurė, 08 Tetor 2008 08:15Portugalia ėshtė bėrė vendi i 48 nė botė dhe vendi i 22 i Bashkimit Evropian i cili e ka njohur Republikėn e Kosovės - shtet tė pavarur dhe sovran. Ashtu siē edhe pritej, ministri i Jashtėm portugez, Luiz Amado, ka njoftuar sot Komitetin pėr politikė tė jashtme tė Asamblesė portugeze se qeveria e kėtij shteti njeh edhe zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės.

"Ėshtė nė interesin e shtetit portugez tė procedojė sot me njohjen zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės", tha Amado, para komitetit pėr marrėdhėnie me jashtė nė Parlamentin e Portugalisė. "Ne jemi tė bindur se pavarėsia e Kosovės tashmė ėshtė e pakthyeshme", shtoi Amado.

Portugalia ėshtė shteti i 22-tė i Bashkimit Evropian qė njeh pavarėsinė e Kosovės dhe e ēon nė 48 numrin e shteteve anėtare tė OKB-sė qė e njohin sovranitetin e Kosovės.
Vendimi i Portugalisė vjen njė ditė para se Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė tė votojė pėr rezolutėn serbe.

Deri tash, nga vendet e Bashkimit Evropian, pavarėsinė e Kosovės ende nuk e kanė njohur vetėm edhe Qiproja, Sllovakia, Spanja, Greqia dhe Romania. /rtk/

mentor*
10-10-08, 09:53
http://www.nationalflaggen.de/pix/flaggen/flagge_portugal_001.gif

Muchas Gracias Portugal

Gjumashja
11-10-08, 11:29
Thnx.... :biggrin: ...