PDA

View Full Version : Zjarrėfiksi, dhe ngėrk 1,4 milion dollarė n'gjep


Veterani
10-10-08, 20:36
Marti Ahtisari fiton Ēmimin Nobel tė Paqes


http://www.bbc.co.uk/f/t.gif http://www.dardania.de/worldservice/images/2006/06/20060610040720_ahtisaary203.jpg
Ēmimi i jepet edhe pėr kontributin e tij nė zgjidhjen e konfliktit nė Kosovė


Ēmimi Nobel i Paqes kėtė vit i ėshtė dhėnė ish-Presidentit finlandez,
Marti Ahtisari.

http://www.dardania.de/worldservice/images/2006/06/20060610040720_ahtisaary203.jpg


Komiteti i ēmimit Nobel, tha se z.Ahtisari ishte njė ndėrmjetėsues i shkėlyqer i cili pėr mė shumė se tre dekada ka ndihmuar nė zgjidhjen e konflikteve nė shumė pjesė tė botės.
Komiteti tha se ai kishte luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė gjetjen e zgjidhjeve pėr konfliktet e komplikuara, si nė Aēeh dhe nė Kosovė apo dhe nė arritjen e pavarėsisė nė Namibi.
Z.Ahtisari fiton 1.4 milionė dollarė tė kėtij ēmimi pėr tė cilin konkuruan afro 200 kandidatė.

Mademoiselle
11-10-08, 10:51
Ndoshta ia fal ca dollarė Kosoves :p