PDA

View Full Version : Si Ti Ndihmojm Njerezit Me Depresion...?


Afrimi_17
11-10-08, 12:30
Pres pergjigjje nga ju se si ti ndihmojm ata njerz te cilet jan te ftohur nga jeta thjesht jan ne depresion e ndiejn veten fajtor dhe jan te vetmuar ...?
SI TJU NDIHMOJM ATYRE..?

Keneri
13-10-08, 20:24
Depresioni eshte semundje popullore qe eshte prezent ne tere boten e kjo poashtu edhe te ne shqiptaret,sidomos e shprehur pas luftes me shume.Kjo eshte diqka shum e rende per ata qe kan pas apo kan kete semundje.Vet personalisht kam vuajtur shum nga depresioni,por tash jam ne fazen kaluese mirpo dua te them se nevoitet shum koh e shum durim per ta kaluar depresionin.E vetmja menyr per ta luftuar eshte durimi dhe shpresa se do te behet me mir pas nje kohe te gjatee qe te duket pa mbarim,por koha i sheron plaget .

Jana
14-10-08, 01:01
Kam pas rast me pa persona te till...Kur isha ne praktin ne Spital i kam pa disa raste qe kishin tendu me mbyt vete...
Nga depresjoni i tepert kishin shku deri te vetvrasja...
Personat e till ...jam mundu me kuptu pak a shum se qka mendojn ata ..si e shohin jeten...kuptohet ne ato momente qdo rrug per ata ishte e mbyllur...Por me biseda me fjal te mira...duhet mundura qe ti bindim ta pranojm realitetin...dhe ta pranojn jeten ashtu siq eshte me te mira dhe te kqija....

Psikologu
14-10-08, 03:01
Pres pergjigjje nga ju se si ti ndihmojm ata njerz te cilet jan te ftohur nga jeta thjesht jan ne depresion e ndiejn veten fajtor dhe jan te vetmuar ...?
SI TJU NDIHMOJM ATYRE..?

Pershendetje Afrim !

Tė flasim apo tė shkruajmė per Depresionin , duhet tė thellohemi mė shumė nė rrjedhat e anes sė Depresionit, shkaqet dhe arsyet tė cilat kan ndikuarė ne ketė , por edhe tė e vlersojmė kategorin e Depresionit se nė cilen shkallė, kategori, apo nė cilin nivel mundemi tė e studjojmė.

Llojet e depresioneve janė tė ndryshme dhe dallojnė nga njeriu nė njeri, pra kjo ėshtė menyra e cila duhet tė zbatohet para se tė futemi nė analiza tė matutjeshme.
Depresioni ne jeten e njeriut shfaqet shpesh , i pėrcjellur nga shumė faktorė qė janė nyje kyqe nė ketė drejtim , por , qė sherimi tė jetė sa me i saktė ose tė themė tejkalimi, atehere duhet qė klienti tė jetė objektiv dhe tė komunikoj sė pari me mbrendesin e tij pėrsonale, e pastaj tė kalon nė rrefimin e veshtirsive nė tė cilat has dhe i pėrjeton.
Depresioni sot mjekohet ne shumė menyra, me anen e terapive Psikologjike, me anen e Medikamenteve dhe me anen e detyrimit tė mjekimit nga ana e Psikijaterve.
Depresioni mund tė vie nga shumė faktorė tė ndryshem , nė shumė shkallė tė ndryshme dhe tė ketė lidheshmeri tė ndryshme, e disa prej tyre janė ;
Gjumi i pamjaftueshem
Goditja e Panikut
Adoleshenca
Familja
Hidherimi qė nga femijeria
Depresioni Post-Natal
Migrena
Rėnja e miqesis apo humbja e ndonjė tė afermi
Tronditja etj etj
Pengesat nė gjumė nė njėrėn anė shprehen nė vėshtirėsi pėr tė fjetur, nė njė sjellje tė penguar tė fjetjes pa ndėrprerje me zgjuarje tė pėrsėritur dhe nė anėn tjetėr me zgjuarje tė hershme. Pėr ketė arsye gjumi pėrjetohet si i pamjaftueshėm dhe shumė sipėrfaqėsor dhe nė mėngjes nuk sjell freskim e as qlodhje. Pra, mėngjesi ėshtė shpesh koha mė e keqe pėr pacientėt depresiv, pasi qė kryesisht nė mėngjes ata ndihen shumė keq. Kah dreka gjendja mund tė pėrmirėsohet dhe nė mbrėmje tė jetė relativisht e durueshme. Kjo ndjenjė e mjerueshme nė mėngjes pas zgjimit nė Psikologji quhet “ulje e mėngjesit.”
Por si thash me heret , duhet patur kujdes se jo cdo njėri i pikėlluarØvuan nga depresioni.
Por ata qė janė tė kapluar nda depresioni , zakonishtė mund tė renditen nė keto simptome;
ndjehen keq shpirtėrisht , nė shumicėn e kohės kanė mėrzi, ndjenjė urrejtje,janė gjithmonė nėn tension,ndjehen tė pavlerė dhe tė padobishėm,kan mungesė tė vetėsigurisė,janė angazhuar me mendime negative , ndjehen tė ngurrosur, ndjehen tė zbrazet dhe tė dėshpruar ,fajsojnė vetėvetėn dhe ndjehen fajtor pėr gjėra pa nevojė, kanė veshtirėsi tė koncentrohen apo tė marrin vendime, janė jashtėzakonisht tė zemėruar dhe tė padurueshėm ,kan ndryshim ne kohen e fjetjes, si psh. vėshtirėsia pėr te fjetur, zgjimi herėt, ose fjetja e tepert ,ndryshim nė mėnyrėn e ngrėnies: hajnė shumė dhe shtojnė peshė ose nuk hajnė mirė dhe humbin peshė , nuk kėnaqen me aktivitete , humbin interesimin pėr marrėdhėnie seksuale , pinė mė shumė se zakonisht cigare, alkohol dhe pėrdorin droga tė tjera ,kan zvogėlim tė energjisė , kan ulje ose humbje te interesit nė aktivitetet normale tė pėrditshme,janė tė lodhur gjithmonė,shkėputen nga tė tjerėt (vetėizolohen), kanė mendime negative ,kryejnė akte tė vetėlėndimit apo vetėvrasjes (suicid) etj etj
Por , ėshtė shumė me rendesi se nese simptome tė tilla paraqiten , atehere duhet tė kontaktohet mjeku pėrkates ose Psikologu , nė menyrė qė tė fillon trajtimi sa mė i hershem , qoftė me ilaqe apo terapi tė ndryshme, sepse , depresioni nuk ėshtė njė pjesė normale e jetes por njė semundje qė kerkon sherim.
Psikoterapia, Terapia Kognitive dhe ilaqet , janė qelsi kryesorė pėr uljen dhe sherimin nga Depresioni.

Cdo tė mirė