PDA

View Full Version : Emiratet e Bashkuara Arabe


lovely
14-10-08, 19:42
Zoti e bekoftė Amerikėn.

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanė njohur pavarsine e Kosovės.

selvija
14-10-08, 19:50
Shukran!:smile: arabia.......

Michaux
14-10-08, 20:30
Emiratet e Bashkuara Arabe e njohėn sot pavarėsinė e Kosovės, duke u bėrė kėshtu shteti i parė arab qė e njeh Kosovėn.

"Emiratet e Bashkuara Arabe shpallin se e njohin Kosovėn si shtet tė pavarur", ka njoftuar WAM- agjencia zyrtare e lajmeve nė EBA.

"Kjo lėvizje ėshtė nė njė linjė me pėrkrahjen pėr tė drejtėn legjitime tė popullit pėr vetėvendosje", citon WAM, agjencia franceze e lajmeve (AFP).

Pesėdhjetė shtete, pėrfshirė shumicėn e vendeve tė BE-sė dhe tė SHBA-sė e kanė njohur deri mė tani Kosovėn, e cila shpalli pavarėsinė mė 17 shkurt.

Emiratet e Bashkuara Arabe, janė aleat i SHBA-sė dhe kanė njė kontigjent nė forcėn ndėrkombėtare tė NATO-s tė vendosur nė Kosovė, qė nga viti 1999.

Me kėtė njohje numri i shteteve qė pranojnė pavarėsinė rritet nė 51.

Emiratet e Bashkuara Arabe bėhen vendi i tretė qė e njeh Kosovėn pas Malit tė Zi dhe Maqedonisė, qė kur Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė votoi pro nismės serbe pėr ta dėrguar ēėshtjen e Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė.

Kjo Gjykatė tha tė premten se ka marrė kėrkesėn nga Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė qė tė pronocohet mbi legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia. /REL/Telegrafi/

Dilaver
14-10-08, 20:35
Eu, si duket mbrapsht ju kanė kthye punėt serbosllavisė, po i ndahen vllaznia e aleatėt mė tė afėrm. Mbrapsht ju ka dhėnė si duket e ka tėrrmek kjo krizė globale financiare. Mali i Zi, Maqedonia e tani edhe shteti i parė Arab ja kthyen shpinėn serbisė, e "tradhtuan"


Ju falim nderė SHBA

Skyfter
14-10-08, 20:36
Zoti e bekoftė Amerikėn.


Thnx.

Honesty^uk.
14-10-08, 20:39
Ku je AMERIKE ZOTI TE BEKOFTE

ShEjToNkA
14-10-08, 22:16
Edhe njėherė na njohi Amerika... Sa njohje na bėni Amerika deri mė sonte?? Edhe a din kush me mė tregu edhe sa njohje i kanė mbetė?????
Faleminderit SHBA!

lazdrani
14-10-08, 22:51
USA I LOVE YOU

Tani jam me se i sigurt se edhe shtet tjera arabe do ti bashkohen EBA-se.

Virti
14-10-08, 22:55
http://www.emirates.org/images/flag.gif
merhaba and thanx a lot UAE! :smile:

hasanmehmeti
15-10-08, 00:27
Shihe "harapt e kqije-talibant" e paskan njoft kosoven ,haj medet haj. Me pas kone "zoti e bekofte ameriken", na kish njofte si Afganistani,ditet e para, po amerikes nuk ia kane ngul deri iu eshte sqaruar gjendja e popullit tone nga BIK.

Zoti e shperblefte BIK(Bashkesin Islame te Kosoves) per kontributin e saj ne lobimin ne keto vende.

Ju faliminderit juve "kotilla" e arabve qe na njohet,edhe pse me vones por ua besoj dhe eshte per tu arsyetuar prap se neve kemi zgjedhe ta udheheqin vendin tone zagare sahanlepiresa qe jane aq te nguresuar sa vetem 1 pjese te horizontit e shohin.

Turpi qofte mbi zagaret e tipit thaqist qe pas frymes pozitive ne fillim per njohje i nenvleresuan dhe i ftofen keto vende duke e shtyer njohjen deri me sot.

me t'mira
Hasani.

Psikologu
15-10-08, 07:26
edhe bubrrecat e dijnė gjendjen e poipllit tonė e kėta aleatet e serbisė priten se mos po ri-kthehet mosnjohja e shtetit tė Kosoves, por pasi e pranuan edhe Mali i Zie e Maqedonia, kėta zuzaret nuk kishin se kah shkojn , se veshi djeg nga Amerika he Zoti e Bekoftė dhe e rujtė ketė Amerika, ndersa kontributi i BIK ska qenė aspak asgja nė ketė drejtim , pėrpos njė Konferenc islamike ku askush prej udheheqesis nuk u“a nguli hiq.

E ndera qoftė mbi Thaqin e mbi krejt ata qė nuk lidhen me lajkataret islamoarab qe cdo here u“a kemi pa sherrin prej shekujve.

Murgesha
15-10-08, 10:01
Mire koka ba http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifZoti e Bekoftė Amerikėn.

gjini
15-10-08, 10:55
Po me vjen keq qe e theva fjalen por u gezova shum kur pash qe arabet e pejgamerit na njoften ma ne fund si shtet.
Por, nuk i falenderoj arabet por trysnin qe ka ba amerika ndaj tyne qe te na njofin se ata ja kan hatrin ma shum vellazerve te tyre te tabjatit serbve dhe rusve se sa musliman.
Pra USA e ka meriten edhe nese na njofin te tjera shtete arabe.
Nje e di qe Irani ska me na njoft kur se ata jon kunder amerikes dhe dojne me ju tregue islamistave qe gjeja atyre nuk jau ndien per ameriken hiq.
Pra ata sdo na njofin edhe shum kohe, por te tjerat qe jon nen sundimin e USA skan qare sa ma shpejt aa??????

gazi-de
15-10-08, 12:20
Flm Emiratet e Bashkuara Arabe...

Dardan Kastrati
15-10-08, 14:11
http://www.emirates.org/images/flag.gifhttp://www.emirates.org/images/flag.gif

Eh me ne fund filluan edhe shtete islamike te na njofin, punte e mire vijne ngadal dale ... vetem durim se gjithecka do te behet mire ...
Te flm Emiratet e Bashkuara Arabe .

Llapjani_HH
15-10-08, 19:02
Falėnderoj Emiratet e Bashkuara pė Njohjen e Kosovės

Tomori
15-10-08, 23:26
Falėmderoj (EBA) Emiratet e Bashkuara pė Njohjen e Kosovės.

EMIRATET E BASHKUARA ARABE ZOTI JU BEKOFTE

Njėsitė shtetėrore tė Emirateve tė Bashkuara Arabe
EBA
الإمارات
العربية المتحدة
Abu Dhabi
77 700
3 981 978
Emirati (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Emirati&action=edit)
Arab. (http://sq.wikipedia.org/wiki/Arabishtja)
Kryeqyteti (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kryeqyteti)
Sip. (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sip%C3%ABrfaqja) km²
Pop. (http://sq.wikipedia.org/wiki/Popullsia) llog. (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Llogartja&action=edit) “07 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2007)
Abu Dhabi (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Abu_Dhabi&action=edit)
أبو ظبي
Abu Dhabi
67 340
1 465 431
Ajman (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ajman&action=edit)
عجمان
Ajman
259
260 492
Dubai (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dubai&action=edit)
دبي
Dubai
3 885
1 229 330
Fujairah (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Fujairah&action=edit)
الفجيرة
Fujairah
1 166
118 933
Ras al-Khaimah (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ras_al-Khaimah&action=edit)
رأس الخيمة
Ras al-Khaimah
1 683
191 753
Sharjah (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sharjah&action=edit)
الشارقة
Sharjah
2 590
656 941
Umm al-Quwain (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Umm_al-Quwain&action=edit)
أم القيوين
Umm al-Quwain
777
59 098

Veterani
16-10-08, 20:07
Falėnderoj Emiratet e Bashkuara pė Njohjen e Kosovės

Edhe unė i bashkangjitem kėtijė falėnderimi.

Keneri
17-10-08, 16:01
Faleminderit AMERIKse sa per arabet e poshter do kishim mbetur nen serbi.E pan se rruga e kosoves nuk ka te ndalur dhe te shpetojm me ftyre.

Michaux
17-10-08, 22:09
Ju falemnderit EBA! Paēi paqė dhe gjithė tė mirat!

Michaux!

Gjumashja
18-10-08, 09:10
Thnx..... uroj qe se shpejti edhe tjerat shtete...

eksperti 1
19-10-08, 11:53
Emiratet paralajmėrojn njohje nga OKI dhe vendet arabe
Ambasadori i EBA nė OKB: "Vendet arabe dhe vendet e konferencės islamike do ta njohin sė shpejti Kosovėn e pavarur".
E diel, 19 Tetor 2008 09:59

Ambasadori i Emirateve tė Bashkuara Arabe nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, Ahmad al-Gjarman, nė njė intervistė pėr RTV 21, shpreh bindjen se vendet arabe dhe vendet e konferencės islamike do ta njohin sė shpejti Kosovėn e pavarur.

Nė vijim lexoni intervistėn e ambasadorit tė Emirateve tė Bashkuara Arabe nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, Ahma dal-Gjarman, dhėnė pėr RTV21.

RTV21: A mund tė ndihmojnė Emiratet e Bashkuara Arabe pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga shtetet tjera islamike?

Amb. Ahmad Al-Gjarman: Mendoj se secili shtet ka pikėpamjet e veta, sovranitetin e vet dhe identitetin e vet, kėshtu qė nuk mund t'i detyrosh pėr asgjė. Por, mendoj se njohja nga Emiratet e Bashkuara Arabe ndoshta mund t'i inkurajojė vendet tjera, si ato arabe ashtu dhe ato islamike, qė nė tė ardhmen ta njohin pavarėsinė e Kosovės edhe ato dhe shpresojmė tė ndodhė njė gjė e tillė.

RTV21: A pritet tė vendosen sė shpejti marrėdhėniet diplomatike ndėrmjet Kosovės dhe Emirateve tė Bashkuara Arabe?

Amb.Ahmad Al-Gjarman: Hapi i parė ishte njohja. Njohja do thotė dialog politik midis dy vendeve. Pastaj vjen hapja e konsullatave apo ambasadave, kėtu apo atje. Kjo kėrkon pak kohė dhe organizim. Por, gjėrat janė nė proces dhe mendoj se tė gjitha do tė arrihen nė tė ardhmen.

RTV21: Z. ambasador, Kosova doli nga lufta mjaft e shkatėrruar. Papunėsia ėshtė shumė e lartė, zhvillimi ekonomik ėshtė i mgadalshėm dhe shkalla e varfėrisė mjaft e lartė. A mund tė pritet qė Emiratet e Bashkuara tė ofrojnė ndihmė ekonomike? Kur them ndihmė e kam fjalėn pėr ndonjė investim, gjė qė do tė ishte me interes pėr tė dyja palėt.

Amb.Ahmad Al-Gjarman: Po, sa i pėrket ndihmave, Emiratet e Bashkuara janė ndėr donatorėt mė tė mėdhenj sa i pėrket ndihmave humanitare. Ne kemi ndihmuar shumė vende tė botės, nė Afrikė, nė Azi... Pra, emiratet kanė njė rol tė rėndėsishėm nė asistencėn humanitare, kudo nė botė. Mendoj se edhe Kosova do tė jetė pjesė e kėtij programi, nė tė ardhmen. Ndėrkaq, sa i pėrket ndihmės apo mbėshtetjes nė investime, pse jo? Mendoj se tė gjithė zyrtarėt e Kosovės mund t'i paraqesin nevojat e tyre dhe tė marrin pjesė nė panaire tė ndryshme qė organizohen nė Emiratet e Bashkuara, si nė sektorin privat ashtu edhe nė atė qeveritar. Besoj se do tė ketė mirėkuptim midis dy palėve. /rtv21/

pirro
20-10-08, 20:41
Ra Skender Hyseni edhe po na njohin shtete te reja

gjini
21-10-08, 15:47
Ra Skender Hyseni edhe po na njohin shtete te reja

beli valla mos me pas kan qeky skenda ishim mete pa u ba shtet ne vete, e le ma tash qe po na njofin edhe arrabet ma ne fund.
keshtu te lumt na qe kemi skenden se pa te skemi te gjalle........!

krijuesiii
09-11-08, 12:53
Falėnderoj Emiratet e Bashkuara pė Njohjen e Kosovės

Guri i madh
16-11-08, 04:01
e paskan nerue vehten edhe pse me vones shukran habibi