PDA

View Full Version : Almeda Abazi fiton kuroren e "Miss Globe"


Jana
20-10-08, 15:05
http://www.galeriashqiptare.net/albums/userpics/10067/almeda-abazi%7E0.jpg


Almeda Abazi ėshtė shqiptarja qė u shpall mbrėmė "Miss Globe International 2008". Edicioni i pestė i bukurisė femėrore pėrfshiu nė garė 40 vajza tė ardhura nga vende tė ndryshme tė botės tė cilat sfiluan dhe i dhanė jetė spektaklit tė mbrėmshėm mbajtur nė mjediset e Pallatit tė Sportit "Asllan Rusi" nė Tiranė.

Spektakli u prezantua nga Miss Albania 1995, Hygerta Sako e shoqėruar nga Peter Bross, nėn regjinė e Petri Bozos.

Gjatė turit u zhvilluan 3 minikonkurse, si "Miss Bikini", qė u fitua nga pėrfaqėsuesja e Maqedonisė, "Miss Talenti" dhe Miss "Disco Queen" qė u fituan nga pėrfaqėsuesja e Armenisė.

Nė orėt e spektaklit njė atmosferė tė veēantė krijuan tė ftuarit, mes tė cilėve edhe Alban Skėnderaj dhe Mirjam Cani, tė cilėt kanė kėnduar sė bashku, Redon Makashi, Aleksandėr Gjoka, Anjeza Shahini, Evis Mula, Valbona Mema, etj.

Jana
20-10-08, 15:07
Almeda Abazi: "Une missi, qe kryej rite fetare"

Rikthimi i saj ne Shqiperi ka qelluar me fat, duke i ndryshuar, madje, gjithe projektet per me tej. Almeda Abazi eshte vajza, qe vetem pak kohe me pare eshte kurorezuar "Miss Shqiperia 2008". Nuk kishte menduar se do te ishte fituesja, megjithate i dha vetes nje mundesi per te provuar. Pasi ka kaluar nje pjese te femijerise ne Turqi ku edhe ka studiuar, Almeda eshte rikthyer ne Tirane, vetem nje vit me pare me idene per t'u larguar serish. Por e drejta e studimeve, qe ka fituar se bashku me kuroren e missit e kane bere te ndryshoje teresisht mendim. Tani ajo ka nje jete tjeter ne Shqiperi. Njerezit e njohin, ka nje shkolle, qe e pret dhe synime per te qendruar ne boten e spektaklit.

Cfare ka ndryshuar pas marrjes se kurores se "Miss Shqiperia" ne marredheniet e tua me te tjeret?

Besoj, se kurorezimi im si "Miss Shqiperia" ishte nje kthese e forte per sa i perket rrjedhes se te ardhmes sime si Almeda, por jo nje arsye per te me ndryshuar ne marredheniet e mia me njerezit ne pergjithesi, sepse kam qene perhere e kujdesshme ne kete aspekt.

Po marredheniet me shoqerine, kane ndryshuar?

Une u kurorezova pikerisht ne kohen, kur sezoni shkollor perfundoi, por e gjithe shoqeria nuk ngurroi te me uronte me mesazhe e telefonata, gjithashtu dhe jemi takuar. Asgje nuk ka ndryshuar, une vazhdoj te jem po ajo Almeda e meparshme ne shoqeri.

A mendon, se pas kurorezimit do te vazhdosh ne boten e spektaklit, apo kjo eshte per ty nje pervoje kalimtare?

Mendoj se po, pasi une tashme, edhe para se te kurorezohesha si "Miss Shqiperia", kisha hedhur hapin e pare ne boten e spektaklit. Me 1 qershor kam qene si bashkeprezantuese ne Pallatin e Kongreseve ne krah te shoumenit te njohur, Reiz Cico, ne shfaqjen madheshtore te Ansamblit turk, "Zjarri i Anadollit". Ishte nje pergjegjesi e madhe, por qe e kreva me sukses. Shpresoj, qe ofertat te mos mungojne ne te ardhmen ne lidhje me boten e artit.

Mendon se nje kurore bukurie do te te ndihmoje per te ecur me tej dhe ne cilat fusha?

Kurora e bukurise me ndihmoi, qe ne momentin qe e vura ne koke. Ju e dini qe une fitova bursen 4-vjecare ne Universitetin "Marin Barleti". Burse, e cila lehtesoi shume preokupimet mendore dhe financiare te prinderve te mi. Per sa i perket fushes eshte pak heret, por mund te jete cdo fushe qe do ndihmoje ne formimin tim profesional.

Sipas mendimit tend, cfare cilesish duhet te kete nje vajze per te qene miss?

Per te qene nje miss nuk mjafton vetem bukuria dhe permasat trupore. Keto duhet te jene te nderthurura me menyren e komunikimit me te tjeret, menyren e te menduarit, menyren e te shprehurit te asaj bukurie qe t'i perfaqeson. Te gjitha keto se bashku e bejne nje vajze miss edhe pa mbajtur kuroren ne koke.

Per te pasur trupin dhe linjat e nje missi duhet bere palester e dieta, apo mendon se eshte dhurate e natyres?

Trupi eshte nje trashegimi familjare, besoj, por qe gjithmone duhet mbajtur ne forme me sport. Une jam gjithmone pro sporteve, pasi vij dhe nga nje familje sportistesh, babai im, Muhamet Abazi, eshte rekordmeni i Shqiperise ne kercim se larti prej 22 vjetesh. Sporti eshte i nevojshem per cdo moshe.

A eshte gjithmone nje miss, nje vajze qe djemte e ngacmojne shume ne rruge?

Cdo vajze eshte gjithmone e ngacmuar nga djemte ne rruge dhe per kete nuk eshte nevoja te jesh nje miss. Por te qenit miss ben qe shume sy, pa dallim seksi, te kthehen nga ty, pasi je bere nje person publik i njohur tashme nepermjet televizionit. Keshtu qe, kurioziteti te shtyn ta shohesh me teper kur e sheh ne rruge.

Si reagon ndaj tyre?

Jam gjithmone indiferente ndaj ngacmimeve.

Cili eshte komplimenti me i bukur, qe ke marre?

Komplimentet jane te shumta, por me i bukuri me duket ai kur me thone "engjell", pasi mendoj se nuk ka te beje vetem me pamjen time te jashtme, por dhe me bukurine time shpirterore, sinqeritetin dhe pastertine, keshtu qe ndihem mire kur mendoj, qe dikush arriti te shikonte kete lloj bukurie tek une dhe jo vetem ate qe sheh nga jashte.

Po vajzat te bejne komplimente, apo jane xheloze per pamjen tende?

Normal qe dhe nga vajzat kam marre komplimente, por ka dhe nga ato qe nuk shprehen ose dhe qe bejne komente jo pozitive, por qe gjithmone nuk mund t'i paragjykoj, pasi kesaj i thone "merr syte e mi dhe shiko".

Duke qene se ke jetuar per disa vite ne Turqi, nje vend qe njihet edhe si konservator, sa ke mesuar nga tradita e ketij vendi?

Mund te them, qe vitet qe une jetova ne Turqi kane qene kohet me te bukura te jetes sime deri ne kete moment. Me ka ndihmuar ne formimin e karakterit tim, pasi atje ka rregull dhe disipline ne menyren e te jetuarit. Ju e quani nje vend konservator, por une mund te them, qe te pakten per aq sa jetova dhe pashe ne ato vite, atje njerezve nuk ua ndjen shume per ate qe ndodh me politiken. Ata kane krijuar menyren e vet moderne te te jetuarit, bizneset e veta, mundesite per te studiuar dhe levizur ne cdo vend te botes, mundesite e te argetuarit ne stilin evropian shume te zhvilluar. Une isha pjese e kesaj menyre te te jetuarit atje dhe me ka pelqyer shume, te them te drejten.

Beson ne Zot dhe a i ndjek ritet fetare?

Sigurisht qe besoj ne Zot, perpiqem te ndjek me aq sa mundem ritet tona fetare, por jo mjaftueshem per arsye te ndryshme. Besimi ne Zot me ka bere te kem nje karakter te qendrueshem, mendohem 2 here para se te bej dicka, pasi nuk dua te bej ate, qe nuk eshte e pranueshme per t'u bere.Te dhenat

Emri: Almeda

Mbiemri: Abazi

Mosha: 16 vjece

Gjatesia: 1.74 cm

Pesha: 57 kg

Studimet: Viti 3 ne shkollen jopublike "Vellezerit Kajtazi"

Jana
20-10-08, 15:08
Em Falni qe e kam postu dy her...po rrjeti....

http://www.kohajone.com/foto/20080709202733_artikull.jpg

jadore
20-10-08, 15:16
fal Zotit , a prap fituam-a..!!
nuk eshte edhe keq , mbasi nuk po kemi vlera tjera qe te jemi te paret ne glob te pakten me bukuri qe eshte dhunti e jo vlere e jona po dominojme , ma mire se me kurgjo ..
une vetem njeres ja kam frigen , thuhet qe talenti dhe sensi tek njeriu eshte i limituar ajo ka nje forme ose nje tjeter ,te dyjat nuk bene , e nese neve na eshte dhene vetem bukurija ku mbet diturija ...!!!..

Jana
20-10-08, 15:23
http://www.missglobe-international.org/Tour/during-the-tour.jpg

http://www.missglobe-international.org/Tour/entrance-of-the-National-Museum.jpg


http://www.missglobe-international.org/Tour/participants-in-Durres,-Gjergj-Kastrioti.jpg

Urata
20-10-08, 17:40
fal Zotit , a prap fituam-a..!!
nuk eshte edhe keq , mbasi nuk po kemi vlera tjera qe te jemi te paret ne glob te pakten me bukuri qe eshte dhunti e jo vlere e jona po dominojme , ma mire se me kurgjo ..
une vetem njeres ja kam frigen , thuhet qe talenti dhe sensi tek njeriu eshte i limituar ajo ka nje forme ose nje tjeter ,te dyjat nuk bene , e nese neve na eshte dhene vetem bukurija ku mbet diturija ...!!!..


...edhe ti ku prek gjithemon aty ku "s'duhet" ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

nje pershendetje t'forte per ty!