PDA

View Full Version : Aromat pėr gjum tė ėmbėl...


Jana
20-10-08, 15:48
http://lajme.parajsa.com/images/ili5.jpg

Nė tė vėrtetė, nė literaturėn profesionale ekzistojnė dokumente rreth asaj sesi stimulimi i shqisės sė dėgjimit, ndikon nė kualitetin dhe llojin e ėndrrave. Dr. Stuk ka vendosur qė tė shohė se a vlen e njėjta gjė edhe pėr shqisėn e tė nuhaturit. Derisa ishin duke fjetur, pjesėmarrėsit nė studim ekspozoheshin ndaj aromave tė kėndshme apo tė pakėndshme.
Si aromė e kėndshme, ishte pėrdorė aroma e trėndafilit, kurse si aromė e pakėndshme, era e vezėve tė prishura. Por, pa marrė parasysh aromat, pjesėmarrėsit nė studim nuk kishin ėndėrruar as pėr trėndafilat, e as pėr vezėt e prishura.
Por, lloji i aromės ėshtė parė tė ketė ndikim tė madh nė ngarkesėn emocionale tė ėndrrave. Kėshtu, personat qė ishin ekspozuar ndaj aromave tė kėndshme, kanė deklaruar se kishin parė ėndrra tė mira, kurse ata qė ishin ekspozuar ndaj aromave tė pakėndshme, kanė deklaruar se kanė parė ėndrra tė kėqija, ankthe.
Shkencėtarėt duan qė ta zhvillojnė njė metodė qė, personave qė kanė pėrjetuar trauma dhe nuk mund tė flenė, me anė tė aromave tė caktuara, t'u kthehet gjumi dhe rehatia.