PDA

View Full Version : O Paret, O Shpirtin. Nėse kėsaj i thonė qeverisje e mirė-Ekonomia e Shtetit !?


Veterani
25-10-08, 21:11
Qeveria e Kosovės nė Gjahė kundėr "borxhlive".

...... e sidomos javėn e fundit, janė vėrejtur ca lėvizje tė pazakonshme tė inkasatorėve tė KEK-ut.
Shpi pėr Shpi e tė pėrcjellur me "bodygarda" Qeveria kėrcėnon Shtetasit e sajė, me ato nga mė tė quditshmet "mėnyra". O e paguani rrymen mėnjėherė, ose pason shkyqja aty pėr aty. Kėrcėnojn dhe shantazhojn qytetarėt inkasatorėt e KEK-ut, tė pėrcjellur nga disa "burra" tė veshur keq e nė tė zezė.
Fėmijėt i kishin marrė ata pėr polici, ngase ka ende nga ata qė e kujtojnė politesken serbe. Mami, Mami qante njė vogėlushe derisa shihte tek qirrej si i krisur mendesh "inkasatori" e tipat qė e mbronin me fytyrat e vrazhda qėndronin nė gjendje gadishmėrie pėr tė sulmuar.

Tė kota ishin lutjet e plakut 80 vjeqar, qė kishte vetėm tė ren me fėmijė te shtėpia, derisa djemt kishin shkuar nė gurbet pėr tė fituar,siguruar egzistencėn e familjes.
"do tu'a sjellė brenda tre ditėsh, sė paku ato 45 euro qė marrė pensionin, por jam i bindur qė do ti siguroj edhe disa tjera posa ti marrin djemt pagat, por "aman" mos ma kputni rrymėn sot.
"jo plak. Ose i pjellė sot, ose njė afat as 24 orėsh nuk ka mė"

Kurrė nuk e kam parė babėn tė nxėnė aq ngusht,e tė turpėruar vazhdon tė rrfej nusja e re, kshtu nuk na kan ba as shkijet !

................................
...............................
...............................

Blu_sky
25-10-08, 21:26
Qeveria e Kosovės nė Gjahė kundėr "borxhlive".
...... e sidomos javėn e fundit, janė vėrejtur ca lėvizje tė pazakonshme tė inkasatorėve tė KEK-ut.
Shpi pėr Shpi e tė pėrcjellur me "bodygarda" Qeveria kėrcėnon Shtetasit e sajė, me ato nga mė tė quditshmet "mėnyra". O e paguani rrymen mėnjėherė, ose pason shkyqja aty pėr aty. Kėrcėnojn dhe shantazhojn qytetarėt inkasatorėt e KEK-ut, tė pėrcjellur nga disa "burra" tė veshur keq e nė tė zezė.
Fėmijėt i kishin marrė ata pėr polici, ngase ka ende nga ata qė e kujtojnė politesken serbe. Mami, Mami qante njė vogėlushe derisa shihte tek qirrej si i krisur mendesh "inkasatori" e tipat qė e mbronin me fytyrat e vrazhda qėndronin nė gjendje gadishmėrie pėr tė sulmuar.

Tė kota ishin lutjet e plakut 80 vjeqar, qė kishte vetėm tė ren me fėmijė te shtėpia, derisa djemt kishin shkuar nė gurbet pėr tė fituar,siguruar egzistencėn e familjes.
"do tu'a sjellė brenda tre ditėsh, sė paku ato 45 euro qė marrė pensionin, por jam i bindur qė do ti siguroj edhe disa tjera posa ti marrin djemt pagat, por "aman" mos ma kputni rrymėn sot.
"jo plak. Ose i pjellė sot, ose njė afat as 24 orėsh nuk ka mė"

Kurrė nuk e kam parė babėn tė nxėnė aq ngusht,e tė turpėruar vazhdon tė rrfej nusja e re, kshtu nuk na kan ba as shkijet !

................................
...............................
...............................
kur jon kon shkijet as penzije nuk kishin e nuk kishin qare pa i pjell e me pagu rrymen,tash shaj si mos me keq ket qeveri,dhe veprimet e saja qe i ban.MOS E PERBUZNI LIRIN E DIHET SE DERI DJE ISHIT PA TE, TE ROBERUAR E TE MJER.

Dilaver
25-10-08, 21:31
More me fol drejt kah del shpirti edhe mua mė nxune ngushtė ore i nderuar Veterani, edhe pse raste tė rralla nxihem ngushtė!

Nuk po nxitoj tė pėrgjigjėm ashtu si mendoj nė kėtė problem tė shtruar, pėr mos me i hy nė hak ndonjėnit….

Qeveria e Kosovės apo subjekti politik i cili futoi zgjedhjet dhe aktualisht drejton qeverinė, borgjlinjve u ka pas premtuar se nėse vijnė nė pushtet, borgjet do tė fshihen (falen)….

He, halli i ktij plakut nuk e di sa ka borxh por ka shumė borxhlinjė qė nuk kan paguar me vite tė tera borgjin duke pritur e shpresuar nė pushtetarėt aktualė, dhe borgji kalon edhe nga 10 000 euro pėr familje.

Veterani
25-10-08, 22:30
Kur unė e kam "Pėrzgjedhur" kėtė nofk, goxha fort jam kujtue e menue !!!
Pėrgjegjia "Blu sky".

Edhe unė njohė shumė nė Kosovė qė kan borgje tė mėdha pėr rrymen, dhe se shifrat mesatare "Pėr Shpi" sillen aty kah tre mijė euro.
Mirpor njohė edhe asi "borgjlinjė" qė kan dhjetė e mė shumė fishin borgjė dhe vazhdojnė pa e paguar asnjė "metelik".

Ėshtė shumė nė rregullė tė paguhen obligimet e Shtetit, por ama "obligim" pėr tė gjithė!
Bile edhe "obligimet" bėjnė pėrjashtime.

Qeveria Thaēi: Bukėn ta merrė, strajcėn ta lė.

Dardani_K1
25-10-08, 22:42
Pershendetje,

Nje die me thanen se qe me vien ne der e me thajn me e pague rrymen kame me jau pague po qe me kercnohen me aso fjal ose pjelli ose shkeputet rryma tybe po ju betohem ne allah se edhe inkasantin edhe ata dy bodigardat pa jau kuq gjyksin e me jau qinisen me AK47 se kame lanen se as shkijet ne kete menyr skan veprue e po vjen nje hajvan me dy hajvana te tjer e po ma turperojn babeb plak tjau kame kallexue qefin e veq ne hifshin kah jane dalen se venin vend ne kete tok skam me jau lanen se e paskan gjeten vendin te nje plak pa djemet ne shtepi se edhe nja 3 veta te Kekut nga vuqiterna kane ardhen ne Podujeve me ba shkyqjen dhe kane shkue te nje i aferm i jemi dhe ju kane kerrcnue me fjal banale por sju kane ba pune bodigardat se kane dalun te rrehun e te pergjakun si ma keq sa qe kane ba betimin qe kurr ma skan me e shkelen LLapin as per naj darsem e kesi hajvana te Kekut qe po u bajkan trima ne jau majt botha le te shkojn ne Graqanic dhe ne Pjesen veriore te Mitrovices e te shohim se apo jau shkoqin rrymen shkijeve , atje jau lujn nanenn e nanes shkijet qe kane me e shtie edhe nanen me jau que per naten me flejt.

Blu_sky
26-10-08, 15:15
Kur unė e kam "Pėrzgjedhur" kėtė nofk, goxha fort jam kujtue e menue !!!
Pėrgjegjia "Blu sky".

Edhe unė njohė shumė nė Kosovė qė kan borgje tė mėdha pėr rrymen, dhe se shifrat mesatare "Pėr Shpi" sillen aty kah tre mijė euro.
Mirpor njohė edhe asi "borgjlinjė" qė kan dhjetė e mė shumė fishin borgjė dhe vazhdojnė pa e paguar asnjė "metelik".

Ėshtė shumė nė rregullė tė paguhen obligimet e Shtetit, por ama "obligim" pėr tė gjithė!
Bile edhe "obligimet" bėjnė pėrjashtime.

Qeveria Thaēi: Bukėn ta merrė, strajcėn ta lė. valla edhe mos paguj , e ha mire nuk ka. kjo ndoshta ndodh ne at boten tjeter.deri ather kush munet me duru le te duron kush nuk mundet le te ben vetvrasje.

Dardani_K1
26-10-08, 17:01
Jo valla me ba vetvrasje se kame njet, po ky Hashim Thaqi qe ashte burr e ashte trim dhe qe done me kallexue qe me te vertet ashte kah e njek ligjin le te shkon neper enklavat serbe dhe le ti nxjerr qato 200 milion euro qe ja kane borgj shkiet Kekut e pastaj paret e tatimit e gjesendeve tjera dhe qe ashte trtim burr e njeri i ligjit le ta nal kontrabanden e shkieve ne pjesen veriore, por Thaqi sashte asi burri me jau koqiten shkieve se me ba me shkue anena te shkiet e kapin shkiet per Bole dhe e vjerrin deri sa te teret si mishi i teren qe done me e pasen respektin e popullit le ti shtin edhe shkiet me e pagu rrymen,tatimin e doganat e besoj se qateher njerezit pa dy fjal kane me i ba pagesat,por shkieve le qe sjau nal rrymen e sjau kerkon paret por ju ndreq shpija,ju blen traktora e ju jep ndihma sa te munet derisa ne anen tjeter populli shqipetar ka ende qe flejn ne shatora pra heren tjeter ma mire po e votojna Oliver Ivanoviqin e nashta na e fal rrymen naj traktor e na e blen naj shpi.

Hajde pra Hashim Thaqi kallexoju burr e qojau arkataret e rrymes dhe ata bodigardat shkieve e te shohim apo guxojn atyne me jau nalen rrymen,qe guxojn atyne me jau nalen rrymen edhe une po e nali rrymen ne Sahat te rrymes vet dhe ma spo e vnoi 5 vjet po rrie pa rrym 5 vite.

Blu_sky
26-10-08, 18:10
Jo valla me ba vetvrasje se kame njet, po ky Hashim Thaqi qe ashte burr e ashte trim dhe qe done me kallexue qe me te vertet ashte kah e njek ligjin le te shkon neper enklavat serbe dhe le ti nxjerr qato 200 milion euro qe ja kane borgj shkiet Kekut e pastaj paret e tatimit e gjesendeve tjera dhe qe ashte trtim burr e njeri i ligjit le ta nal kontrabanden e shkieve ne pjesen veriore, por Thaqi sashte asi burri me jau koqiten shkieve se me ba me shkue anena te shkiet e kapin shkiet per Bole dhe e vjerrin deri sa te teret si mishi i teren qe done me e pasen respektin e popullit le ti shtin edhe shkiet me e pagu rrymen,tatimin e doganat e besoj se qateher njerezit pa dy fjal kane me i ba pagesat,por shkieve le qe sjau nal rrymen e sjau kerkon paret por ju ndreq shpija,ju blen traktora e ju jep ndihma sa te munet derisa ne anen tjeter populli shqipetar ka ende qe flejn ne shatora pra heren tjeter ma mire po e votojna Oliver Ivanoviqin e nashta na e fal rrymen naj traktor e na e blen naj shpi.

Hajde pra Hashim Thaqi kallexoju burr e qojau arkataret e rrymes dhe ata bodigardat shkieve e te shohim apo guxojn atyne me jau nalen rrymen,qe guxojn atyne me jau nalen rrymen edhe une po e nali rrymen ne Sahat te rrymes vet dhe ma spo e vnoi 5 vjet po rrie pa rrym 5 vite. me dasht Thaqi me jau ndal rrymen shkive mundet kur te don po jon do sene tjer, qe po me vjen keq per ty qe nuk paske mujt hala me i kuptu. dhe e dyta nuk kan shkijet bolke per me ardh en prishtin e me e kap Hashimin pe rfyti per rrym.

Blu_sky
26-10-08, 18:16
osht i quditshem sjellja e popullit shqiptare, kur punon te shajn,kur nuk punon prap te shajn.