PDA

View Full Version : Kosova dhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė mbi pavarėsinė


Berkan
25-10-08, 22:00
Kosova me 17 shkurt 2008 shpallet shtet pavarur dhe sovran , ndėrsa Sėrbia nga gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė ka kėrkuar mendim konsultativ mbi ligjshmėrinė e vendimit tė shpallur nga Kuvendi i Kosovės. Nė kėtė temė kėrkohen argumente juridike, historike dhe politike mbi pavarėsimin e kosovės si proces i ligjshėm.

Veterani
25-10-08, 22:15
Kosova me 17 shkurt 2008 shpallet shtet pavarur dhe sovran , ndėrsa Sėrbia nga gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė ka kėrkuar mendim konsultativ mbi ligjshmėrinė e vendimit tė shpallur nga Kuvendi i Kosovės. Nė kėtė temė kėrkohen argumente juridike, historike dhe politike mbi pavarėsimin e kosovės si proces i ligjshėm.
A q'mi keni "emrat-nofkat" ju disa kėtu.
Berkana ,erkana, mirkana......
Ik ore shko atje, te tema ku veq moti ėshtė hapur e thuaj diēka, Nėse ke pėr tė thėnė diēka ?!

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=25737

Berkan
25-10-08, 22:34
Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės me 17 shkurt 2008, Sėrbia me tė gjitha mjetet e saja ka provuar ta parandalojė kėtė vendim politik tė popullit tė Kosovės. si pėrpjekje e fundit diplomatike e saj ka mbetur edhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė me seli nė hagė. Ajo nė sesionin e 63 tė OKB-sė ka dėrguar kėrkesė, qė asambleja e pėrgjithshme e kėsaj organizate tė merr vendim mbi dėrgimin e kėsaj ēėshtjeje nė gjykatėn ndėrkombėtare tė drejtėsisė. sido qė tė jetė, ky vendim pėr Kosovėn ėshtė vendim konsultativ, dhe nė terren sa i pėrket ēėshtjes sė statusit nuk mund tė ketė efekt juridik anulimin e vendimit tė popullit tė Kosovės. mirėpo, tani si do tė veprojė gjykata, apo mė mirė tė themi se si duhet tė vepronte kjo gjykatė nė rastin konkret? Sė pari gjykata pas shqyrtimit tė kėrkesės sė Sėrbisė, vehtėn do duhej ta shpallte jokompetente pėr ēėshtjen e tille, sepse sė pari, pavarėsimi i popujve ėshtė e rregulluar me njėrin nga parimet mė fundamentale tė sė drejtės ndėrkombėtare publike, me parimin e vetėvendosjes sė popujve, e askush edhe popullit tė Kosovės nuk mund tia ndalojė kėtė parim fundamental. sė dyti, ēėshtja e krijimit tė shteteve, ėshtė ēėshtje fakti e jo ēėshtje juridike, sepse pėr krijimin e shtetit duhet tė pėrmbushen faktet, ndėrsa pjesa juridike zhvillohet krahas shtetin e jo para shtetit, sepse pėr krijimin e shteteve pėrmbushen elementet e caktuara, tė cilat Kosova i ka pėrmbushur me sukses, pėrfshirė edhe elementin e pushtetit.

Berkan
25-10-08, 22:42
A q'mi keni "emrat-nofkat" ju disa kėtu.
Berkana ,erkana, mirkana......
Ik ore shko atje, te tema ku veq moti ėshtė hapur e thuaj diēka, Nėse ke pėr tė thėnė diēka ?!

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=25737

ju i nderuar, nuk keni tė drejtė tė ma fyeni emrin dhje tė talleni me emrin tim e sa pėr temėn lexoje mirė kėtu shkruhen vetėm argumentet pėr ēėshtjen konkrete nė fjalė. lexo mirė e mė pas pėrgjigju