PDA

View Full Version : Ēiftelia Virtuale


Naki
27-10-08, 20:52
Ēiftelia virtuale pėr Iphone dhe Ipod Touch

Kastriot Haxhiaj
Uashington
26-10-2008

Ėshtė ndėr programet mė tė reja argetuese pėr Iphone dhe Ipod Touch, pasijet mė tė pėrfolura dhe mė te kėrkuara elektronike nga Apple. Ky program i quajtur Tingalin, falė talentit tė shqiptaro-amerikanit Afrim Kacaj, sjell nė jetė pėrmes notave elektronike instrumentin e ēiftelisė.

Ēiftelinėe kam nė zemer qė nė moshė tė vogėl. Kjo vegėl ka njė tingull tė bukur dhe jam rritur duke dėgjuar kėnget e Fatime Sokolit, Ilir Shaqirit e Nikollė Nikprelaj. Ndaj dhe ēiftelia ishte gjėja e parė qė mė erdhi nė mend pėr ta krijuar. Mu desh qė programin ta bėja sa mė tė thjeshtė edhe pėr ata qė nuk dine ti bien ēiftelisė.
Ideja i lindi si diēka thjeshte zbavitese dhe as qė i kishte shkuar nė mendje qe kjo lojė elektronike do tė fitonte popullaritet dhe tė blihej nga kompania Apple pėr tu tregtuar pėr perdorim nė Iphone dhe Ipod Touch. Kur ndėrtoi programin, Afrimila tė hapur mundesinė e kompozimit tė melodive tė ndryshme sipas deshirės nė 14 tastierat e bishtit virtual tė ēiftelisė ku dukshėm shfaqet edhe simboli i shqiponjės dykrenare.
Sapo tė hapesh programin tė shfaqet shqiponja e madhe. Pastaj nė bishtine ēiftelisė kam vėne shqiponjen qė ta marrin vesh tė gjithė qė ky ėshtė njė program shqiptar. Kam dėshirė tė krijoj diēka qė kam nė zemėr. Iphone ka njė instrument brenda qė reagon ndaj levizjeve dhe kjo e bėn edhe mė interesante veglėn muzikore.
http://www.voanews.com/albanian/images/TING-za-0005.jpg
Afrimi e quajti programin Tingalin pėr dy arsye, sė pari falė belbėzimeve tė djalit tė tij tė vogel, ndėrkohė qė inxhinieri i elektronikės punonte pėr ndertimin e programit. Dhe sė dyti, thotė Afrimi, emriėshtė mė i lehtė pėr tu mbajtur mend nga tė gjithė. Arritja e ketij programi, thotė ai ka bėre qė njė pjesė e identitetit kulturor shqiptar tė futet nėper xhepat e pėrdoruesve tė Iphone nė mbarė botėn. Ėshtė duke u shitur mirė edhe nė shtete tė tjera..Japoni dhe kudo nepėr Evrope.
Por inxhinieri i elektronikes i cili kujdeset per sistemin kompjuterik te nje kompanie arkitektesh nė Nju Jork ka edhe plane tė tjera pėr tė ardhmen.
Kam nė plan tė krijoj lahutėn dhe disa instrumente tė tjera shqiptare. Por ndoshta edhe projekte tė tjera jashtė muzikės. Kam dy vite qė po punoj nė njė lojė kompjuterike me Skenderbeun.
Shqiptaro amerikani me origjinė nga Kraja, Alfrim Kacaj, hedh hapin e parė si autor programesh elektronike pikėrisht pėr njė nga paisjet mė popullore sot nė perdorim Iphone, duke thyer keshtu heshtjen e autorėve shqiptarė nė botėn gjigande virtuale tė elektronikės botėrore.//kh/