PDA

View Full Version : Njė vizitė imagjinuese tek Pėrsonalitetet e FD-sė!


ShEjToNkA
29-10-08, 22:34
Pėrshėndetje tė nderuar bashkforumista.

Duke shkruar njė intervistė imagjinuese padashje ajo intervistė m'u bė ndejė tek njė pėrsonalitet i FD-sė, me c'rast edhe me lindi ideja tė hapi njė temė tė tillė, dhe atė intervistė ta shėndėrroj nė vizitė.
Kėshtu qė ju ftoj edhe juve, po qe tė interesuar, tė bėni vizita imagjinuese tek pėrsonalitete tė ndryshme tė FD-sė.SP. Para se me filluar me shkrimin qė do lansoj kėtu, kėrkoj nga tė gjithė qė mos tė shkrujm dhe tė meremi me komplimente, kritika, diksutime apo cfare do lloj tjetėr nė kėtė temė. Mundėsisht te mbetet temė e pastėr vetėm me vizita imagjinuese dhe pėr cfare do diksutimi rreth postimit nė fjalė tė bartim biseden, tek kafja.

Paraprakisht ju pėrshėndes dhe ju falenderoj nė mirėkuptim!

ShEjToNkA
29-10-08, 22:47
Pėrshėndetje Darania!

Sonte, pak ma ndryshe se herave tjera nė FD. Sonte pra jemi me njė vizitė tek z.Uliki dhe znj. Dallandyshja. Dhe enkas pėr kėnaqesin tuaj sonte atė vizitė do kemi premierė nė FD.
Dhe pėr tė parė mė shumė rreth kėsaj ju ftoj tė na ndicėni, lexim tė kėndshėm!

Ora 7 e mėngjesit, unė arrita nė J.FKendey airpor nė New York. Aty me priti limozina e Z.Uliks me shofer. Aty kishte dalė edhe Znj. Dallėndyshe ku edhe me ftoj nė office tė saj nė Manhattan. Nga office e saj 43 katshe shifshe tėrė EAST RIVER,:biggrin: bukuri mahnitse, cfarė view... e paparė! Kaloj dita, dhe me kėmbngulejn e Dallėndyshės unė vendosa tė kaloj natėn tek ajo, nė banesėn e saj, nė Manhattan. Kjo natė ishte e papėrshkrueshme... U binda pėrse quhet ”Qyteti qė kurrė nuk flin” ( City that never sleeps).
Dallėndyshės pėrvec se tregonte bujari, mikpritje malsore nė sytė e saj shiheej edhe gėzim, ku sytė e saj shkelqenin si yjet nė qiellin e kthejellur! Atė natė nga dėshira qė tė shijoj cdo cep tė kėti qyteti mahnitės, shėtitem tėrė kohen me taxi. Shkuam edhe ne Wall Street, me parė gjigandin botėror nė ekonomi qė gati u kollaps dhe ia pamė sherrin tėrė bota. Por unė destinimin e kisha nė farm tė Uliksit, qė tė shifja gjigandin e Dardanisė. Tė nesėrmen unė dhe Dallėndyshja me makinė tė saj, Cadilac escalate, u nisėm drejt periferisė sė New Yorkut, nė rezidencėn e Uliksit. Kur arritem para Ranch, ishte njė kapi nė formė harku nga drunjė tė mdhenjė qė shkrunate: Welcome to Uliksi’s Ranch. Kur hynėm mbrenda, aty mė tepėr i pėrngjante njė kopshti zologjik sesa njė farme qė unė e paramendoja! Kishte shpezė dhe shtazė exotike qė edhe pran nesh u silleshin. Duhej me vozit plotė edhe njė km deri tek shtėpija. Koha hecėn dhe bash me kohen edhe ne arritem te gjigandi Dardanasė. Aty na priste njė puntorė i Uliksit, ku me c’rast edhe na tregoi se Uliksi pėr momentin nuk ishte aty, pasi qė ai kishte vajtur pėr tė blerė njė shigjetė tė gjuetisė, pasi qė ai kishte pasion tė dali nė gjah pėr kaprojt.
Ne hynem mbrenda dhe u ulem,na ofruan nga njė lėngė, dhe unė kėrkova edhe njė kaffe, d he nuk vonoj shume kohė Uliksi arriti...

-Mirė se keni ardh, ishin fjalėt e para tė Uliksit me plotė krenari dhe gėzim nė sytė e tij.
-Mirė se ju gjejm, ju drejtova unė dhe filuam tė flasim ashtu sic e kemi traditė... pėrderisa po bisedonim dhe po qeshnim, dhe natyrisht po shikoja rreth e qark mė rėnė nė sy disa foto, me c’rast edhe ju drejtova unė:
-Tė lutem z.Uliks, mos vallė ke bė koleksion grash opsss mendova koleksion fotosh...
Uliksit, i shkoj buza nė gazė, duke e kuptuar pytjen time se si u parashtru m’u pėrgjigjė:
Po edhe koleksion grash pse jo, hic mos thuj qė gabove nalete.
Ghaghaghaghahg, qesha unė dhe fillova t’i studioj fotot; Njėra nga foto t ishte bardh dhe zi, ku nė atė foto ishte kėsylkuqja ( gruaja e parė e Uliksit) kishte dalė me pipilija nė dorė duke maruar njė krahror; Njė foto pak mė e mirė dhe me ngjyra jashtzakonisht tė mira ishte ( ku edhe me la mbresa mė sė shumti) Murgesha duke vrapuar pas pulave; Njė tjetėr foto ishte Sy-mavitja ( ashtu e quante Uliks) duke gatuar; dhe njė foto tjetėr ishte Lovely duke mjelur loptė... Fotot ishin jashtzakonisht artisitke dhe unė lotėt i fshija, jo nga qarja por nga e qeshuraaaaa.Pasi i stuidove mirė, Uliksi mė tha:
-Cka do thuash tani???
-Asgjė, thash unė pos njė pyetje do kem??? Cila ėshtė gruja yte???
-Tani pėr tani s’kam grua, dhe gruja ime e ardhme do jetė Dallėndyshja, tė cilen ėndėrrova gjithė jetės qė ta kam, m’u pėrgjigjė Uliksi.


Vazhdon...

ShEjToNkA
29-10-08, 22:53
Kaluam ditėn duke biseduar dhe qesh, po ashtu edhe nata kaloj ku mėngjesi na gdhiu qė tė treve zgjuar, nė njė mikpritje jashtzakonisht bujare, ashtu sic i ka hije njė shtėpije/familje shqiptare tė vėrtetė. Nė orėt e hershme tė mėngjesit kėrkova falje nga Uliksi dhe Dallėndyshja duke ju thėnė se mė duhet tė shtrihem vetėm dy orė tė bėj gjumė, pasi qė ky ishte edhe orari im tė cilin nuk mund ta kaloj dotė pa gjumė.Ika nė dhomen e cila ishte e rezervuar pėr mysafir, dhe bėra dy orė e gjysmė gjumė. U zgjova, ata nuk kishin fjetė fare, ishte gjithcka e pėrgatitur dhe mengjesi ishte i shtruar jashtzakonisht mirė, por ajo qė mua mė bėnte tė ndjehem mirė ishte mikpritja dhe bujaria e tyre...Shumė mbresėlėnse!

Pasi ngrėnėm mėngjes dolem pėr t'i bėrė ca foto, pėr tė parė vendin. Ishull tė vogėl ku edhe e bėnte kopshtin dhe pėr tė kaluarar asaj kishte njė urė druri. Aty kishte peshq qė ku ai i rrite dhe i shumonte. Aty fare pranė kishte dy llampa qė u dukshin as nė formė delje dhe as dhije. Ku me c’rast edhe e pyeta:
-Uliks, po c’janė kėto??????????
-Ehh kėto janė rojtare tė dhenve, dhive, dhe krejt bagėtive qė kam prej ujqive dhe tjerė pedators,m’u pėrgjigjė Uliksi dhe vazhdoj tutje... Pėrvec livadhe kam edhe malin ku bėj gjueti, aty kam tree strand prej ku edhe i pres kaprojt per gjueti.:biggrin:
Pas njė bukurije natyrore u kthyma sėrish ne farm tek Uliksi. Nė oborrin e tij, kishte shota, pula, fazana , rosa e cka jo?! Ishte gjithcka pėr mrekulli. Hynėm mbrenda dhe Uliksi dhe Dallandyshja me me thanė qė tė shkojm nė njė dhomė ku aty kishin, pushka, allitja pėr gjueti kur ai shkon ne North-west pėr gjah. :biggrin: Tė vėndosura nė mur shifshe edhe Elk, kaproj, arusha, shpezė tė ndryshme tė stafume, dhe kur i pash tė gjitha kėto me lindi pytja dhe ju drejtova Uliksit:
- Si valle nuk e ke be edhe njė Dallandyshe??????
- Ehhh.. Dallėndyshen???? Nuk e kam sepse dikur nė kohėn e adoleshencės kur kalonte Dallandyshja bregut t’Cemit, belivallah asaj ane shpend, femėr mendova, mė te mirė s’ka pas dhe kurre s’kam mundur t’ia gjej shoqen qe ta bėj, m’u pėrgjigjė Uliksi.
- Hmm.. mendova me vete dhe thash por Uliksi qenka vėrtetė si dikur perandoret rromak, si octavijani:biggrin:

Vazhdon....

ShEjToNkA
29-10-08, 22:58
Ani pse shkova me detyrė nga Dardania dhe e ftuar nga Uliksi dhe Dallėndyshja pėnjėr t’i intervistuar detyra ime mbaroj e tėra nė njė ndej, vizitė, kėshtu qė nuk m’u duke e arsyshme t’i intervistoj pasi qė nė tėre atė ndejė u pasqyrua gjithcka dhe fare qart. Pra Uliksi dhe Dalandyshja ishin bashkuar dhe mendoni ta kalonin tėrė jetėn sė bashku, ku kėtė e nėnkuptova gjatė kėsaj vizitu ku nė njė nėnpytje tė bisedave qė zhvillonim me than se ata shofin vetėn pranė njėri-tjetėrit gjatė gjithė jetės, gjerė nė vdekje! Uliksi me tha se ai ėshtė shumė i lumtur qė ka femrėn qė ėndėrroj gjatė gjithė jetės dhe askund nuk e takoj, pos Dallėndyshen.

Kur edhe kėtė ditė e plakem me biseda dhe nė njė ndejė familjare me mikpritje malsore tė paparė, une kėrkova leje tė mė falin dhe tė ikja nga aty pasi qė tė nesėrmen duhet tė isha nė Florida me punė zyrtare. Por ishte e kot, ata me thanė se edhe po t’i kam krahet se edhe sonte nuk do mundem tė dalė nga konaku i tyre, Uliksi tė tėren e arsyetoj duke me thene se do ia korti konakun po qė ika aq shpejt. Insitimi i tyre aq kėmbngulės mė bėri tė jem aty deri tė nesėrmen, me c’rast m’u dash t’i anuloj tė gjitha punėt qė kisha t’i mbaroj nesėr. Kėshtu qė kaluam edhe kėtė natė dhe tė nesėrmen herėt nė mėngjes u largova nga ata duke ju premtuar se po tė me premtoj koha nuk do kthehem ne Euorp pa kaluar ksajd edhe njėherė. Mė pėrciellen tė gėzuar, tė hareshm dhe me falenderuan qė isha atje pėr tė pėrgatitru materialin ekskluziv pėr Dardaninė. U pėrshėndetėm miqėsisht dhe ngrotėsisht ku edhe i lash nė duar tė lidhura mese vete dhe me plotė gėzim nė sytė e tyre.

ShEjToNkA
18-11-08, 00:50
Nga vizita nė Kopenhagė tek Murgesha...


Nė orėn 08.00 arrita nė Kųbenhavn (Copenhagen Airport, CPH) Danmark, via Scandinavian Airlines.
Aty, nė aeroport, kishte dalė tė mė priste Murgesha. U pėrshėndetem dhe u pėrqafuam fortė, mė uroj mirė se ardhje dhe ne sytė e saj shifėsha vizėllima loti, ku as nė sytė e mij nuk mungonin- tek vetja i ndijsha, nga dėshira qė kishim pėr njėra-tjetrėn pėr tė ndejtė sė bashku dhe nga emocioni qė na kishte kapluar nė ato caste. Momente tė papėrshkruara!!!

Hynėm na makinėn e saj, C-klass Mercedes-Benz, dhe u nisėm drejtė ndėrtesės sė saj. Aty ndjeva ngrotėsin/ mikėpritjen/ bujarin/ traditen shqiptare, gjė qė mua mė bėnte pėrshtypje dhe pėrvec kėsaj mė bėte tė ndjehem si nė shtėpin time, ashtu sic ėshtė mė sė miri.
U ulėm nė kolltuk dhe folėm pėr ca caste, papritmas u ngritė nė kėmbė dhe shkoi me vrap tek kuzhina, ku edhe me vrap u kthye, dhe m’i sjelli tre kaffe nė njė tabak duke me thėnė mė mirė po t’i sjell pa lėshu zė sic e ke zakon dhe qeshėm qė tė dyja. Biseduam me disa orė me radh, ashtu sic e bėjm tė njejtėn gjė nė FD, ku edhe biseda pėr FD dhe anėtarėt e saj nuk mungoj fare.

Nė shtėpin e saj, frymonte gjithcka shqiptare, duke filluar nga sjellja e deri tek gjėrat mė elementare. Dicka qė mua mė bėri pėrshtypje te madhe ishte jani dhe qylymi qė posedonte ajo, qė nga koha e gjyshės sė saj. Ku edhe cilsonte si gjėn mė tė shtrenjtė pasi qė e kishte trashėguar nga gjyshja e saj!!! Por nuk ishin vetėm kėto, pasi qė nė shtėpin e saj shifshe shumė gjėra shqiptare tė cmuara, gjė qė mua mė lėnė mbresa shumė!!!

Pas pak mė tha se do pėrgatit kaffe, por unė iu pėrgjigja qė akoma nė diet s’kam hy edhe pse jam bėrė kaherė pėr diet. Qeshi dhe me tha se je e padurushme, pasi qė ajo edhe drekėn kishte pėrgatitur dhe ajo ishte e shtruar nė tryezė, ku edhe shkuam dhe ngrėnėm. Pas drekės kėrkova qė tė dalim tė shėtisim pak qytetin, ani pse dėshira ime ishte mė e madhe qė tė rrija dhe tė ngopesha, nėse mundem tė ngopem ndonjėherė, bisedė me tė.

Me tha: ”Do dalim...”, por nuk kursej edhe disa fjalė, ”dreq o pune po c’tė duhet qyteti, rrim s’bashku e bisedojm?”

Thash: ”afėr po mė duket se tė kam kėshtu qė mė mirė tė dalim se mos po duhet me i pėrdorė stupcat...”

Qeshėm dhe mė pėrqafoi, ndezėm nga njė cigare dhe u nisėm drejt daljes pėr nė oborr. Qėndruam aty pari disa caste duke biseduar, unė flisja dhe shiqoja andej rrotull, ku edhe nuk munda tė qėndroj indiferente pa i dhėn komplimente pėr rregullimin dhe mirėmbajtjen e oborrit nė pėrgjithėsi. Tė pushonte syri!!!


Vazhdon...

ShEjToNkA
18-11-08, 01:00
U nism drejt qyteti, njė metreoplo jetė gjallė / pulsiv por njėkohsishtė edhe njė oazė hisotrike, ku aty mund tė shifshim edhe ndėrtesat hisotrike qė ishin aq tė bukura po aq edhe me njė restaurim tė kujdeshėm. Interieri i tyre pasqyronte njė stil tė qėndrushėm/fuqishėm, i cili ishte aq joshės! Njė qytet me muze dhe galeri tė mirėnjohura.


Vizituam Kėshtjellėn mbretėrore Amalienborg slotsanlęg, qė njėherit ėshtė edhe rezidencė mbretrore.
Pastaj vazhduma pėr tek Lille havfrue ( Virgjėresha e Detit), qė ėshtė njė skulpturė e bronstė nga njė skulptor i njohur Danez.


Pastaj shkuam edhe nė Tivoli- njė park argėtues klasik, ku edhe ėshtė mė i njohuri nė Kopenhagė dhe njėheritė synim i cdo turisti.Dhe fare nė fund i kthyem Strųget, e cila ėshtė njė rrugė kombėsore nė qendrėn e Kopenhagės, ėshtė mjaftė e njohur pėr turista dhe ėshtė si rruga mė e gjatė pėr shopnigje nė europė. Rruga shtrihet mes sheshit Raadhuspladsen nė perendim dhe Kongens Nytorv ( Sheshi i ri Mbretror) nė lindje.Kėtu edhe pėrfundoj shėtitja nėpėr qytet dhe u kthyem sėrish tek shtėpia e Murgeshės, pėr tė vazhduar ndejen edhe pėr ato orė cka mė kishin mbetė. Biseduam, qėshėm, u kėnaqem sa qė orėt fluturan pa u ndjerė fare.
Nė orėn 22.00 morėm rrugėn pėr nė aeroport, ku aty edhe u ndam me shpresė qė tė takohemi sėrish. U pėrqafuam fort dhe u pėrshėndetem.

ShEjToNkA
18-11-08, 01:24
Ishta kjo vizita mė e mirė pėr mua qė do mbetėt nė kujtesėn time pėrherė. Ishte pra vizita tek Mbretresha e FD-sė- Murgesha. Pėr mua vėrtetė ishte nderė dhe kėnaqesi tė jem nė njė mikprtije tė tillė nga njerzė tė tillė!Deri nė vizitat e ardhshme:biggrin: cdo tė mirė.

ShEjToNkA %#

ShEjToNkA
03-12-08, 01:09
Nga vizita tek Honesty, nė Londėr...


Nė Orėn 09.00 me British Airways arrita nė London Heathrow (LHR), United Kingdom. Londra, sic shpesh e quajm ėndėrra e qyteteve botėrore, metropoli mė i madh i EU-sė, ku sa herė tė shkosh mund tė zbulosh dicka te re dhe fantastike. Njė metropol qė ka njė histori tė pasur nė fusha tė ndryshme, si nga veprimtaria kulutrore po ashtu edhe ajo historike . Njė vend i pasur me muze, galeri, parqe, me shoppingje nga me tė njohurat etj. Njė vend qė kurrė nuk tė bėhet monoton!
Morra taxin dhe u nisa nė drejtim tė ndėrtesės sė Honestyt. Pėrdersia arrita tek banesa e tij, u mundova qe pėrmes xhamit tė makinės tė shijoj cdo pamje. Arrita pranė ndėrtesės sė tij, dola nga taxi dhe u ngjita shkalleve tek benesa e tij, i rash ziles...
---

Honesty hapi portėn dhe me shumė gezim mė pėrqafoj miqėsisht dhe mė uroj mireseardhje. Hyra mbrenda, duke folur mes vete u drejtuam tek dhoma e ndejės. Zėra njė vend nė kolltuk dhe u ula. Pėrderisa po folnim dhe qeshnim ai u ngritė dhe shkoi ne drejtim te kuzhinės, tė na sjell kaffe ( mendoja une ). Por jo, na sjelli caj, duke arsyetu se nuk dinė tė bėj kaffe pasi qė vet nuk e pinte. I thash se nuk dua caj tė tė smurve, pasi cajin e tillė unė e konsideroj vetėm pėr tė sėmurė.
-Mirė, mė tha, donė tė pėrrvloj njė gjygym caj sic pini juve andej kah rrafshi????
-Bėn, shtova unė, pasi kaffe s’ke.
E tėra ishte sa per humor nga ana e tij, pasi qė ai me kohė kishte siguruar kaffen meqė e dinte se unė pa kaffen nuk mundem. Po pinim kaffe dhe po folnim pėr shkup e shkodėr, sic thonė njė fjalė. Fillova tė shiqoj rreth e qark dhomės pėr tė analizuar cfare ka andej pari. Mė bėri pėrshtypje qė nė fillim banesa e tij, pasi qė nė tė gjithcka ishte shqiptare. Mė rėnė nė sy se qysh kur hyra mbrenda, se dhoma e ndejės sė tij ishte e mbushur me piktura dhe skulptura tė lengjendave tė ndryshme tė shquara shqiptare. Ato qė mė sė shumti mė lanė pėrshtypje qenė ajo e heroit tanė kombėtar Skenderbeu, pastaj Adem jashari, dhe ajo e Ibrahim Rugovės etj. Gjithcka nėpėr mur ishte shqiptare, gjithcka pasqyronte shqiptari, atdhedashuri, clirimtari. Pranė aty, tek tavolina e punės kishte edhe flamurin kombėtar dhe nė anėn tjetėr kishte emblemen e UCK-sė tė gdhendur nė gur. Njė tjetėr pikturė qė zuri syri im ishte njė pikturė pėrsonale, ku aty ishte vet Honesty i pikturuar nga njė piktor yni i njohur. Nė atė pikturė ishte Honesty me uniformėn e UCK-sė dhe ishte i moblizuar. Ajo pikturė ishte realizuar nga njė foto qė ishte gjend nė gazeta tė ndryshme gjatė luftės. Ishte dicka shumė e vecantė!!! Gjithcka ishte e bukur, mbresėlėnse qė tė jepte ndjenjen mė tė bukur qė mund tė jetė, dhe qė tė bėn vėrtetė tė ndjehesh krenar qė je shqiptar.


Vazhdon....

ShEjToNkA
03-12-08, 01:17
Mė pyeti nėse i shiqova tė gjithė dhe nėse une kam shkruar pėr tė shiquar dhomėn apo pėr tė biseduar dhe ndejtur me tė. Duke qesh i thash se tė gjitha ngapak, tek e fundit kėtu jam me detyrė nga FD-ja dhe duhet patjeter tė studioj qė tė shkruaj dic. U ula duke qesh dhe filluam sė zhvilluari biseda tė ndryshme, kryesisht rreth FD-sė. Pasi edhe shkuan disa orė i kėrkova qė tė dalim tė shėtisim pak nė Londėr.
Morem makinen e tij, BMW X5, dhe vazhduam sė pari pėr nė Buckingham Palace , tek ndėrtesa e famshme e mbretėrisė britanike. Vazhduam pastaj tek ”London Eye” nga kjo pikė tė duket sikur takohesh me qiellin. Krijonte mundesi mahnitse me pamje dhe perisazhe te papėrsėritshme. Vazhduam pastaj edhe pėr nė Wesminster Abbey, katedralja pranė ndėrtesės sė parlamentit, ku jane kurorzuar shume mbretėri. Vizituam edhe Muzeun Britanik, qė mbartė diku mbi 13 milojnė objekte botėrore, pėrfshirė kėtu edhe mumje tė Egjiptit. Shumė mbresėlėns! Dhe pėrfunduam tek Big Ben, Kulla e sahatit, njėrin nga vendet me tė njohura nė botė, ku tashme edhe njifet si simbol i qytetit tė Londrės. vertetė gjithcka ishte magjepsee! Me c'rast edhe e kuptova thėnjen e famshme "When a man is tired of London, hi is tired of life"
Kėtu kėrkova nga Honesty tė pėrfundojm shėtitjen dhe tė ulemi dikund tė pijm kaffe, pėr tė biseduar e ndejtur edhe pėr ato momente qė mua mė kishin mbeturė pėr tė qėndruar nė Londėr. Qėndruam ca orė sė bashku dhe unė duhesha tė nisėsha pėr nė aeroport, insitova tė marr taxin por kėmbėngulja e Honestyt mundi insistimin tim dhe me pėrcielli me makinė deri nė aeroport. Pėrgjatė rrugės nuk u ndal biseda dhe minutat dukeshin se po fluturonin dhe jo tė hecnin si zakonisht. E falenderova pėr mikėpritjne qė mė bėri, ku vėrtetė u ndjeva shumė mirė dhe pata nderin qė tė jem mysafire e tij. As ai nuk kursej falenderime pėr mua qė isha nė vizitė tek ai dhe i bėra kėtė nder. U pėrshėndetem me shpresė qė tė takohemi sėrish.


Ishte kjo njė pėrashkrim nė pika tė shkrutėra gjatės vizitės tek Honesty, njė vizitė shumė e vecantė, qė mbetėt pėrherė nė kujtesė. Njė privilegj, njė nderė dhe njė kėnaqėsi!


________________________________

Deri nė vizitat e ardhshme :biggrin:, mirėmbetshi.

ShEjToNkA&#

Jana
09-12-08, 21:39
Vizite tek Lulja...

Mbreme bisedova me Lulen,meqenese me ka ftuar moti qe te shkoj ta takoj,i tregova qe do te vij sot,edhe eshte Fest edhe ta takoj Lulen...

Sot u zgjova en mengjes ka ora 07:00 per fat kisha pas rrym u patrova u bera gati,piva kafen me Nenen time edhe Babi mi kish len qelsat e Vetures en shpi sepse bisedova me Babin dhe i tregova qe me ka ftu Lulja en Vizit e per fat s'ma prishi qefin.
E mora veturen Volkswagen Bora edhe u nisa...u ndala pak en Gjakov en Spital piva kaffe me shoqen time qe punon aty edhe i tregova qe po shkoj me taku Lulen,masnej u nisa per ne Ferizaj...Rruges kalova mir per fat as Policia sem ndali edhe ka 11:00 arrita en Ferizaj...
Kur shkova atje e thirra Lulen ,e parkova veturen me ni parking privat edhe takuam me Lulen ne qender te Qytetit,ishte hera e par qe e kam vizituar Ferizajn...
Lulja me besri pershtypje sepse ishte po ajo vajza e mir e dashur dhe e sinqert qe eshte ne FD...
Pim kafe bashk,me luti me shku ne shtepi te saj po disi me erdh keq she shetitem neper qytet dhe biseduam per shum gjera...per FD per jeten ton,per simpatit tona etj etj...
Shkuam edhe te puna e Lules dhe ndejtem pak me tregoi ku e qka punon..
Pastaj bashk shkuam ne nje Restorant shum te bukur dhe kemi ngren Drek,me erdh keq se Lules i ra me u shpenzu shum,se num em like me pagu asgje mua...
Ferizai em pelqej ,por me erdh shum mir qe shkova dhe takova miken time me te mir ketu ne FD...
Pas disa oreve mua me duhej te kthehesha en Gjakov,Lulja em percjelli deri te vetura,edhe kur me duhej te nisesha per ne shtepi neve akoma s'na mbaronin fjalet...
Me premtoi Lulja qe shum shpejt do te vjen en Gjakove...U pershendetm sebashku dhe une e Falenderova per mikpritjen qe ma boni...ishte nje nder takimet e mija me te mira...