PDA

View Full Version : Copyright


Arla
30-10-08, 10:01
Pershendetje!

Duke "lundruar" neper internet, syri me zuri nje tregim timin, te postuar ne kete forum nga nje anetar.
Poshte tregimit nuk ishte fare emri im!!!!
Nese huazoni tregime nga forume te tjera, jeni te lutur, (kategorikisht), te vendosni emrin e autorit poshte, ose nickun, apo te permendni forumin nga i cili eshte marre.

Faleminderit!

LABI
31-10-08, 00:08
Pershendetje!

Duke "lundruar" neper internet, syri me zuri nje tregim timin, te postuar ne kete forum nga nje anetar.
Poshte tregimit nuk ishte fare emri im!!!!
Nese huazoni tregime nga forume te tjera, jeni te lutur, (kategorikisht), te vendosni emrin e autorit poshte, ose nickun, apo te permendni forumin nga i cili eshte marre.

Faleminderit!

Kjo eshte puna e asaj qe une e quaj ate pjese te informacionit elektronik ne internet .. si informacion-gjungle, apo gjungel informacioni (burimin)... Pasi nuk ka nje forme , kriter te renduar,normuar ne plasman dhe transmetim te informacionit , apo nje burim te mbarvajtur, mbikqyrur , te renduar gjate seleksionimit, apo kriteriumit per trasmetim te informacionit me crast behet pjese e asaj qe quhet pjese e publikimit dhe publikut.

S'duhet te preokuoj shume kjo gje , nese pasurine tende intelektuale e ke siguruar me nje veprim paraprak sigurimi autorise, duke regjistruar pasurine tuaj intelektuale, apo publikuar ate nepermjet nje shtepie botuese legale ...

Mire mbetesh !

Arla
31-10-08, 08:22
Zoteri i nderuar!

Nese kerkoni te pasuroni forumet tuaja, eshte korrekte te citoni burimin nga eshte marre, pasi une ne fund te cdo shkrimi vendos Arlinda G.

Bond
31-10-08, 09:58
E nderuar Arla, fillimisht ju falenderoj pėr paraqitjen e rastit me plotė tė drejtė.
E kam potencuar edhe mė lartė se opinionet e shprehura nga diskutuesit nė FD nuk pėrfaqėsojnė nė asnjė mėnyrė qėndrimet e stafit, por shprehin kėndveshtrimin e autorit.
Diskutuesi me pseudonimin Ma origano nė faqen tonė ėshtė regjistruar mė datėn
02-12-07 ndėrsa ėshtė larguar mė datėn 29-12-2007 pas disa verejtjeve private qė i janė bėrė nga unė edhe atė pikėrisht pėr shkak tė vėrshimit tė forumit me shkrime tė huazuara nga faqe tjera e tė plasuara vend e pa vend, hapje temash tė reja (mbi 50 tema nė ditė) po ashtu vend e pa vend si p. sh. shkrime tė cilat trajtojnė tematik historike e ai plasonte nė kapitullin e dashurisė e ngjashėm, e nė bazė tė shkrimeve shihej se ėshtė fėmijė. Shum prej tyre i kam fshi, por si shihet kan ngelur edhe pa u fshi.....pasi qė ne si staf nuk kemi aplikuar ndonjė kriter apo procedur pėr filtrimin e afishimeve qė plasohen nė forum, as qė kemi ndonjė pėrfitim nga ato, pra me fjal tjera as nuk pasurohemi nėse dikush sjell shkrime tė kopjuara as nuk varfėrohemi nėse i fshijmė shkrimet e tilla.
Kam shkruar edhe tek afishimet kontetuese por nuk mora pėrgjigje nga ju, prandaj ato shkrime po i tranferoj nė koshin e forumit.

Me nderime Bond

LABI
31-10-08, 12:11
Zoteri i nderuar!

Nese kerkoni te pasuroni forumet tuaja, eshte korrekte te citoni burimin nga eshte marre, pasi une ne fund te cdo shkrimi vendos Arlinda G.

Asesi ; Nuk eshte korrekt ! (Te kopijosh , perdore pa autorizim- do te thote te vjedhesh)

E keni keq lexuar (kuptuar) komentin tim. Thjesht u perpiqa t'ju shpjegoi qe forumet virtuale (te pakten per keto ne t'cilat shkruhet shqip) jane ambiente sociale te pa kategorizuara, apo te kualifikuara ne saje te ndonje kriteri apo destinimi profesional ..

Eshte thjesht nje ambient relaksimi ku njerzit gjejne defrimin dhe knaqesin duke participu me komentet e tyre ne disktuime perkatese (cofte fragmentare apo te plota , citimi, kuotimi me apo pa origjine autoresie)

Nuk eshte nje perkushtim , veprimtari mirefilli serioze - ku njerzit i investojn dhe shpenzojne energjite e tyre .

Forumet e tilla nuk funksionojne me qellim ; nuk synojn , as nuk pretendojne te sigurojne, apo investojne ne ndonje veprimtari intelektuale te institucionalizuar, normuar --> mirefilli profesionale - apo shkencore... Ky eshte nje ambient-komuniteti-virtual .. diq me e ngjashem me hapsirat fizike ku takohen njerzit per te bashkendar, shkembyer me nje fjale shoqeruar ; siq jane KAFENET , PALESTRAT, PARQET etj... Hapsira keto fizike qe mund t'shfrytezohen nga ndervepruesit per cfaredo lloj objekti diskutimi.

Ndersa a studentet, profsoret, shkrimtaret etj ...hapsirat dhe institucionet ne te cilat (pike) takohen nuk i sjell motivi defryes, apo relaksues.. Por motivi per t'kanalizuar energjit dhe mundimin e tyre intelektual ne gjerat perkatese studijoze.

Mbetet ne dispozite , alternative te cdo anetari te ketij forumi duke mos i cenuar vlerat (normat e pashkruara) civilizuese se ne cfare menyre dhe ne cfare rubrike apo diskutimi do te participoj ...


T'i dallojme tani forumet virtuale nga forumet fizike-hapsirore ..!!

Ata qe vleresojn dhe qe dijne t'a bjene vlersimin , apo t'i hudhin nje sy kritike veprimtarise suaj letrare mund t'ndodhen ne menyre spontane dhe te rastesishtme aty ketu neper forume ... POR , jo si ANETAR I NDONJE FORUMI SHKRIMTRARESH, apo veprimtarie- intelektuale perkatese .

Mire mbetesh !