PDA

View Full Version : Candan Ercetini, Shqiptare me origjin, kengetare e njohur shum.


DetiJon
31-10-08, 11:15
Ndegjojm se bashku kengen e Candanit, Kenge qe te ngjall ndjenjat per Muzike, si popullore ashtu zani i saj tingellon aq bukur ne Chanson ne gjuhen frenge.
Pra, kerkojeni Ne web faqen e saj dhe do bindeni me zanin e saj aq te bukur.

Shqiptare_ne_Turqi
01-11-08, 09:22
Ndegjojm se bashku kengen e Candanit, Kenge qe te ngjall ndjenjat per Muzike, si popullore ashtu zani i saj tingellon aq bukur ne Chanson ne gjuhen frenge.
Pra, kerkojeni Ne web faqen e saj dhe do bindeni me zanin e saj aq te bukur.

Pershndetjet ma t sinqerta,DetiJon..

Dua t'ju prgzoj e para un,pasi q dhe kjo kngtare sht "Shqiptare ne Turqi" :)
Candan Eretin'i, e famshme,e suksesshme dhe e adhuruar shum...ne Turqi dhe jasht Turqie. Dgjohej nga q'do pjes e popullit por,sht ma e drejt me e cek se, pjesen drmuese t dgjuesve t Candanit e prbn pjesa "elite" Turke, ( t keni para sysh se, ktu perfshihen si Shqiptaret dhe shum popuj q,nuk jan me origjin Turk..por na perfshijn qashtu te gjithve pa mshir :)

Pra,per tu mos ju larguar temes kaq t bukur dhe e qlluar.. Candan Erqetini,nga fillmi i karijeres s muzikes ka nxjer 7 albuma,njra me chansona Frenge,dhe 5 remixa...
Ne njren album e ka dhe vallen tan popullore (q na i knaq shpirtat) SHOTEN ,sht nj kngtare shum e suksesshme por,dhe aq e vetdieshme ne nivelin shum t lart..
E cila,e cke ne vende,dhe ne kohen shum t qilluar,ne pr media, TV.radio,gazeta e revista t lloj llojshme,se,sht Shqiptare !...Kjo,ne nj shtet si q'sht Turqia,me sistemin e qeverisjes s vet,ka domethnje shum,shum t madhe..

Shqiptare_ne_Turqi
01-11-08, 09:39
Ndegjojm se bashku kengen e Candanit, Kenge qe te ngjall ndjenjat per Muzike, si popullore ashtu zani i saj tingellon aq bukur ne Chanson ne gjuhen frenge.
Pra, kerkojeni Ne web faqen e saj dhe do bindeni me zanin e saj aq te bukur.Pra,nese krkoni ju,pjesmaret e DF.m takon mua dhe me knaqsi,(pasi e kam vendase):smile: ua dergoj,t dhanat nga biografia e jeta e saj dhe pjes nga intervistat,q ka dhn ne disa gazeta e revista,m prestigjiozet t Turqis...

Ti nxjerim ne pah,kudo q jan artistat me origjin Shqiptar:smile:

Ju uroj vikend t mir..

Respekt te gjithve ...

Shqiptare_ne_Turqi
01-11-08, 23:55
ne mes nate,pata dshir t'ju la nj chanson nga Candan Eretini, ndgjim t kndshm ...

http://www.youtube.com/watch?v=cBrUbuPsuKA

Shqiptare_ne_Turqi
02-11-08, 20:02
http://www.youtube.com/watch?v=rEPtqwQXeKo

Edhe pse,akoma s'paska shkrua mendimin krrkush,e shoh se lexohej per kt kngtare:wink: un pra po ua la dhe nj chanson nga Candani,. Mendoj ,se ju disponon per nj fillim t mir,javes s re ..:tongue:

Veterani
02-11-08, 20:44
http://www.youtube.com/watch?v=rEPtqwQXeKo

Edhe pse,akoma s'paska shkrua mendimin krrkush,e shoh se lexohej per kt kngtare:wink: un pra po ua la dhe nj chanson nga Candani,. Mendoj ,se ju disponon per nj fillim t mir,javes s re ..:tongue:

Un thn t drejtn u thellova aq shum duke dgjuar muzik nga kjo bukuroshe sa q gati harrova t rikthehem nga u nisa (n FD).

Shqiptare_ne_Turqi
03-11-08, 13:13
Un thn t drejtn u thellova aq shum duke dgjuar muzik nga kjo bukuroshe sa q gati harrova t rikthehem nga u nisa (n FD).


Ashtu sht arti,q'far do qoft ai ,( kurr sht kualitet ) thellohem dhe harrojm per nje moment se,sa koh kem ngel duke degjuar apo shiquar ...:smile: Pra,pas komplimentit per kt kngtare merituat dhe nj kng t saj :tongue:http://www.youtube.com/watch?v=ShJFBXTfxq0

Veterani
03-11-08, 13:15
Candan Ercetin,
Si e ka emrin e vrtet, sepse sa dij un ky emer artistik i sht vn n fillim t karriers s saj.

gjini
04-11-08, 21:48
Canadin e ndegjoj ne secilen kohe dhe kudo qe jom por me deshiren ma te madhe ju kisha postue disa klipe te saj por nuk me punon pc.
por kjo kengetare e bukur dhe sharmante me nje kultur te gjere ne muzike te zhanrit ma te kerkuar sot ne boten e civilizuar Chansonen, e ndegjon nga goja e saj ne nje theksim te veqant dhe me nje dashuri te madhe per muziken.
Qka me ka befasue ma se shumti tek kjo : dashuria e saj per vendlindjen e babes se saj dhe gjysherit e saj qe ajo i prezenton me nje fanatizem dhe nje krenari qe eshte shqiptare.

Kur e ndegjova per here te pare nuk besova se ajo do me dal shqiptare por tani e dua dhe e qmoj shum .

premium
05-11-08, 09:50
Gjandan Erqetin , Shqiptare m duket sht nga Manastiri i Maqedonis. Kngtare talenta sidomos me gngn e plqyer "" Dynjada olumden bashka shej jallan""

Shqiptare_ne_Turqi
05-11-08, 16:24
[quote=Veterani]Candan Ercetin,
Si e ka emrin e vrtet, sepse sa dij un ky emer artistik i sht vn n fillim t karriers s saj.

S'kam njohuri sa per ket ? Dhe s'kam lexuar apo degjuar di. te till ...
Por veterani,me rndsi se,sht nj kngtare shum e adhuruar,talentuar dhe Shqiptare dhe e vetedieshme,..ku neve po na intereson ..:smile:

Shqiptare_ne_Turqi
05-11-08, 17:12
Gjandan Erqetin , Shqiptare m duket sht nga Manastiri i Maqedonis. Kngtare talenta sidomos me gngn e plqyer "" Dynjada olumden bashka shej jallan""


Premium,..Gjandan Erqetin,sht Shqiptare nga ana e babes Shkup,e nanes Prishtin,kt e ka tregu ne shum intervista ne media ...
Po u a dergoj pra,dhe kengn e lart permendur dhe shum domethnse .. q thot : q'do gj ne bot pos "vdekja" sht gnjim...http://www.youtube.com/watch?v=GK8pEEEJbYM

Shqiptare_ne_Turqi
09-11-08, 16:01
Canadin e ndegjoj ne secilen kohe dhe kudo qe jom por me deshiren ma te madhe ju kisha postue disa klipe te saj por nuk me punon pc.
por kjo kengetare e bukur dhe sharmante me nje kultur te gjere ne muzike te zhanrit ma te kerkuar sot ne boten e civilizuar Chansonen, e ndegjon nga goja e saj ne nje theksim te veqant dhe me nje dashuri te madhe per muziken.
Qka me ka befasue ma se shumti tek kjo : dashuria e saj per vendlindjen e babes se saj dhe gjysherit e saj qe ajo i prezenton me nje fanatizem dhe nje krenari qe eshte shqiptare.

Kur e ndegjova per here te pare nuk besova se ajo do me dal shqiptare por tani e dua dhe e qmoj shum .


I nderuar gjini,
nse m lejon ta postoj un nj klip t Candanit :smile: por,ma par,du ta shkruaj pr kt klip di. q lidhet bash me at q e kishe cek dhe ti, (prezantimi i saj me fanatizm e krenari q sht Shqiptare)

Shqiptare_ne_Turqi
09-11-08, 16:08
Canadin e ndegjoj ne secilen kohe dhe kudo qe jom por me deshiren ma te madhe ju kisha postue disa klipe te saj por nuk me punon pc.
por kjo kengetare e bukur dhe sharmante me nje kultur te gjere ne muzike te zhanrit ma te kerkuar sot ne boten e civilizuar Chansonen, e ndegjon nga goja e saj ne nje theksim te veqant dhe me nje dashuri te madhe per muziken.
Qka me ka befasue ma se shumti tek kjo : dashuria e saj per vendlindjen e babes se saj dhe gjysherit e saj qe ajo i prezenton me nje fanatizem dhe nje krenari qe eshte shqiptare.

Kur e ndegjova per here te pare nuk besova se ajo do me dal shqiptare por tani e dua dhe e qmoj shum .


Nga nj intervist,q dha ne vitin 2000 ne TV.in " NTV " njihet si TV.serioz ne nivel shum te lart,pra,TV.lajme &dokumentar,dhe programe argtuese me kualitet t lart.

" 2000-prill " pasi q arriti nj sukses t jashtzakonshme,knga Candanit " ELBETTE" ( patjeter) me titullin e njejt t albumit,q e qiti po ne ket vit (2000) dhe posa dul albumi ne shitje knga hit,u ba " ELBETTE" dhe 15 jave t'plota ne toplista numbr 1 ! ! ..... pa video-klip !! kjo sht esenca,q ja vlen ta ceku,e tash poju tregoj fjalet e saj bomb !!
E pyeti gazetarja, - Z. Candan (Xhandan,lexohet) si arritet ju,e mbett ne toplista 15 jave numbr 1 pa video klip ?? Kjo u prgjegj- Un jam Shqiptare !..dhe ne Shqiptart njihem si popull puntor por,dhe i qik inatqor me karakter,kam pas qllimin me tregua me fakt se,..arrihej suksesi dhe pa videoklip,! kurr sht esenca,pra vet knga kualitet. Tani,pasi arrita ne qllim pas 15 jave,do e gjirojm nj klip pr kt kng....

Dhe,gjiruan nj klip shume t thjesht,shum t bukur...Nuk i hodhi ajo,me mira euro,si shum kngtar/e t sodit,se mendojn me video-klipa arrijn suksese pa e dhan dhe aq,mundin e duhur per esencen,pra per kngen...

Shqiptare_ne_Turqi
09-11-08, 16:18
Canadin e ndegjoj ne secilen kohe dhe kudo qe jom por me deshiren ma te madhe ju kisha postue disa klipe te saj por nuk me punon pc.
por kjo kengetare e bukur dhe sharmante me nje kultur te gjere ne muzike te zhanrit ma te kerkuar sot ne boten e civilizuar Chansonen, e ndegjon nga goja e saj ne nje theksim te veqant dhe me nje dashuri te madhe per muziken.
Qka me ka befasue ma se shumti tek kjo : dashuria e saj per vendlindjen e babes se saj dhe gjysherit e saj qe ajo i prezenton me nje fanatizem dhe nje krenari qe eshte shqiptare.

Kur e ndegjova per here te pare nuk besova se ajo do me dal shqiptare por tani e dua dhe e qmoj shum .

Ja,knga "elbette" ( gjithsesi , patjetr) nga albumi me t njjtin titull, (viti 2000 )
Dgjim t kndshm :smile:

http://www.youtube.com/watch?v=LvU59QXYBIc

Urata
09-11-08, 22:55
Shqiptare ne Turqi filimisht t'pershndes shume ngrohte dhe sinqerte...t'lutem shume ne ke mundesi t'ma perkthesh kete strofe te kenges YALAN...!

Flm, paraprakisht!

...geri dndren grdnm gecmisi
bosa soldurdun o nazli gencligi
bir avuc toprak icin yor kendini
dnyada lmden baskasi yalaan
ama sadece tek sen gerceksin icimde ...

premium
10-11-08, 09:17
Shqiptare ne Turqi filimisht t'pershndes shume ngrohte dhe sinqerte...t'lutem shume ne ke mundesi t'ma perkthesh kete strofe te kenges YALAN...!

Flm, paraprakisht!

...geri dndren grdnm gecmisi
bosa soldurdun o nazli gencligi
bir avuc toprak icin yor kendini
dnyada lmden baskasi yalaan
ama sadece tek sen gerceksin icimde ...
T kaluaren t kthen mbrapa , a- ke par
kot m ftofe at rini t bukur
pr nj plom toke, aq e lodhemi
pos vdekjes, qdo gj sht gnjeshtr
e vrteta , tek ti je shpirtin time!!

nj prkthim bukvale,,, m duket pr afrsisht e prshtata fjalt.)))

Obama
10-11-08, 09:22
Me pelqeu, ne gjuhen qe kuptova jo ne turkish

Shqiptare_ne_Turqi
10-11-08, 17:09
Shqiptare ne Turqi filimisht t'pershndes shume ngrohte dhe sinqerte...t'lutem shume ne ke mundesi t'ma perkthesh kete strofe te kenges YALAN...!

Flm, paraprakisht!...geri dndren grdnm gecmisi
bosa soldurdun o nazli gencligi
bir avuc toprak icin yor kendini
dnyada lmden baskasi yalaan
ama sadece tek sen gerceksin icimde ...

Po ashtu t prshndes ngrohet e nderuar urata,
premiumi,e paska perkthyer bukur mjaft ,por me lejen e tij:smile: dua veq pakk,me i ndryshuar do fjal...


Ke par kn,t kaluaren ta kthen mbrapa...
Kot e vyshke at rini t bukur
pr nj grusht dhe lodhem,
pos vdekjes ne bot,q'do sht gnjeshtr (yalan )

e reshta e fundit ku shkruan: ama sadece tek sen gereksin iimde...
keto fjal nuk i prkasin knges,por dot thojn.
....por, vetum ti je vrtet ne shpirtin tim...

qofsh mir ti,dhe familja e jote ku do q jeni,...


T kaluaren t kthen mbrapa , a- ke par
kot m ftofe at rini t bukur
pr nj plom toke, aq e lodhemi
pos vdekjes, qdo gj sht gnjeshtr
e vrteta , tek ti je shpirtin time!!

Shqiptare_ne_Turqi
10-11-08, 17:15
T kaluaren t kthen mbrapa , a- ke par
kot m ftofe at rini t bukur
pr nj plom toke, aq e lodhemi
pos vdekjes, qdo gj sht gnjeshtr
e vrteta , tek ti je shpirtin time!!

nj prkthim bukvale,,, m duket pr afrsisht e prshtata fjalt.)))

premium,mjaft bukur e paske perkthyer ket strof por, pasi q urata krkoj nga un t'ja prkthej,u duft me e mar ne dor dhe un,shpresoj se s'ka t keqe di. :smile:

sinqerisht t prshndes...

Shqiptare_ne_Turqi
10-11-08, 17:17
Me pelqeu, ne gjuhen qe kuptova jo ne turkish


ne cilen gjuh obama ?

Obama
10-11-08, 17:31
le franais,

Shqiptare_ne_Turqi
11-11-08, 11:27
le franais,Obama,sigurisht do sht e bukur dhe ne frangjishten kjo kng:smile:

Por,..ne e kem qllimin ma tepr ti nxjerim ne drit e pah artistet me origjin Shqiptar ku do q jan ata...larg atdheut..Edhe kjo kngtare,vrtet ja vlen t bhet tem ketu.

T prshndes sinqerisht..

Obama
11-11-08, 13:45
Obama,sigurisht do sht e bukur dhe ne frangjishten kjo kng:smile:

Por,..ne e kem qllimin ma tepr ti nxjerim ne drit e pah artistet me origjin Shqiptar ku do q jan ata...larg atdheut..Edhe kjo kngtare,vrtet ja vlen t bhet tem ketu.

T prshndes sinqerisht..

Francezve i pelqen akcenti oriental kur te shqiptohet ne gjuhen e tyre, dhe besoj qe do t'behet edhe me e famshme.

I uroj suksese, shendet dhe fat te mir ! Inshallah do ta degjojm edhe ne gjuhen shqipe :smile:

Ju prshndes gjithashtu,
Me nderime.

premium
11-11-08, 15:31
Po ashtu t prshndes ngrohet e nderuar urata,
premiumi,e paska perkthyer bukur mjaft ,por me lejen e tij:smile: dua veq pakk,me i ndryshuar do fjal...


Ke par kn,t kaluaren ta kthen mbrapa...
Kot e vyshke at rini t bukur
pr nj grusht dhe lodhem,
pos vdekjes ne bot,q'do sht gnjeshtr (yalan )

e reshta e fundit ku shkruan: ama sadece tek sen gereksin iimde...
keto fjal nuk i prkasin knges,por dot thojn.
....por, vetum ti je vrtet ne shpirtin tim...

qofsh mir ti,dhe familja e jote ku do q jeni,...


T kaluaren t kthen mbrapa , a- ke par
kot m ftofe at rini t bukur
pr nj plom toke, aq e lodhemi
pos vdekjes, qdo gj sht gnjeshtr
e vrteta , tek ti je shpirtin time!!
Pardon!! hyra pa rend.

Shqiptare_ne_Turqi
12-11-08, 11:08
Pardon!! hyra pa rend.

Jo s'ka gj ;)

Shqiptare_ne_Turqi
16-11-08, 21:28
http://www.youtube.com/watch?v=KY8CCU51M24DetiJon,pr ty ...:wink:

DetiJon
16-11-08, 22:07
Sa e mrekullueshme je shqiptare ,

Kete dhe kenget tjera jon te mrekullueshme dhe i ndegjoj me shum endje keto dhe te gjitha kenget e kesaj bukurie

premium
17-11-08, 10:57
http://www.youtube.com/watch?v=KY8CCU51M24DetiJon,pr ty ...:wink:
Pas Candan Erqetin-it adhuroj kt kngtare me nj z bylbyle!!
Ndashta ke pas rast atje t ndigon..
http://www.youtube.com/watch?v=2h4IrrwM_9I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kMuxHzWGQJo&feature=related

Shqiptare_ne_Turqi
30-12-08, 00:26
Pas Candan Erqetin-it adhuroj kt kngtare me nj z bylbyle!!
Ndashta ke pas rast atje t ndigon..
http://www.youtube.com/watch?v=2h4IrrwM_9I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kMuxHzWGQJo&feature=related


Po Premium vrtet kndon mire Zara dhe un e dgjoj nga njhere ...

Shqiptare_ne_Turqi
30-12-08, 00:34
http://www.youtube.com/watch?v=VAC6c85CV6s&feature=relatedper t gjith ! q kem mall,pr vendlindjen,pr nanen pr baben dhe vllaun e motren ....