PDA

View Full Version : Ēaji i gjelbėr mbron nga karcinoma e trurit ...


Jana
31-10-08, 16:15
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1031061622874_m.jpg

Njė studim i ri ka zbuluar se antioksiduesi i pranishėm nė ēajin e gjelbėr ndihmon nė luftėn kundėr karcinomės sė trurit.

Bėhet fjalė pėr epigalokatekin-3-galatin (EGCG), i cili ėshtė njėri nga katekinet mė sasiorė i pranishėm nė ēaj.

Edhe pse studimet janė realizuar nė kulturat e qelizave, dhe ende jo te qelizat e organizmit, rezultatet e fituara janė shumė premtuese qė ky antioksidues tė ofrojė ndihmė pėr tė parandaluar karcinomėn trunore.