PDA

View Full Version : 20 filmat e kėsillueshėm pėr t“u parė nė qist


Bad-Boy
01-11-08, 09:18
Janė kryesisht histori dashurie, tė veshura edhe me ndonjė tis humori. Kanė bėrė sa e sa njerėz tė lotojnė, pavarėsisht se janė krijuar shumė dekada mė parė. Nuk ėshtė e thėnė qė mbarojnė tė gjitha lumturisht. Ka edhe ndarje, nga ato tė butat, tė cilat i sjell jeta pashmangshmėrisht. E pėrditshmja londineze “Times” ka mbushur njė listė kryeveprash tė kinemasė botėrore, qė rekomandohen tė ndiqen nė ēift. Nė njė sallė kinemaje, apo nė kushte shtėpije, kjo pak rėndėsi ka. Disi tė parashikueshėm nė kėtė listė, janė klasikė tė famshėm, si “Ghost” me aktorėt Demi Moore e Patrick Swayze, ku dashuria mund tė bėjė tė mundur edhe tė pamundurėn. Pėr tė vijuar me komedinė romantike “Jo pėr para, por pėr dashuri”, njė ndėr filmat e parė lu interpreton John Cusack, apo “Pėrpara agimit”me Ehan Haėke.
Janė prodhime qė vijnė nga Hollyėoody, por edhe nga India e Japonia e largėt. Filma regjisorėsh tė njohur, por edhe nga ata qė kanė fituar famė me ta. Histori qė tė kthejnė pas nė kohė, por edhe histori bashkėkohore. Mes 20 filmave, mė shumė se 3 syresh tregojnė pėr histori dashurie, ku njėri prej partnerėve ėshtė gazetar. Por nuk mungojnė edhe oficerėt, banditėt, studentėt... Mes kėtyre prodhimeve, qė e kanė zanafillėn qė nė vitet ’40-’50, deri nė 2006, nuk renditen vetėm histori dashurie. Nė krah tė klasikėve tė mėdhenj tė ekranit tė madh, qė kanė bėrė tė rrahin zemrat e miliona njerėzve, ka edhe filma horror, si “Scream”. Si duket ėshtė menduar se edhe ca dridhma tmerri do tė ishin tė efektshme nė jetėn e njė ēifti.
“An officer and a gentleman”

Nė kryelistėn e filmave sentimentalė, “Times” rendit “Njė oficer dhe njė zotėri”. Njė prodhim i vitit 1982 me regji tė Taylor Hackford, ku luan Richard Gere, Debra Winger, David Keith, etj.

“Sideways”

Pėr ata qė i besojnė fuqisė sė dashurisė, kėshillohet “Sideways” me regji tė Alexander Payne. Njė komedi mbi udhėtimin e njė shkrimtari pas martese. Luajnė Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen, Sandra Oh.

“Shortbus”

“Shortbus”, njė film qė tregon pėr New Yorkun e mbushur me sensualitet, art, muzikė dhe politikė, u kėshillohet atyre qė kanė nevojė pėr ca kėshilla nė ēift. Njė film me regi tė John Cameron Mitchell

“Scream”

Edhe ca dridhma frike, duhen parė nė ēift. “Times” kėshillon qė tė pėrqafuar mund tė shihni ''Scream'' (“Britma”) tė Wes Craven. Njė film horror qė zė fill nga njė telefonatė

“Say Anything”

“Say Anything”, i njohur si “Jo pėr para, por pėr dashuri”, risjell njė nga komeditė e para ku intrepreton aktori John Cusack. Nėn regjinė Cameron Croėe vjen dashuria komike mes njė studenti mediokėr dhe njė studenteje, me vizione tė qarta pėr tė ardhmen.

“Before sunrise”

“Pėrpara agimit”, njė prodhim i vitit 1995, vijon tė thyejė zemrat e publikut. Njė histori dashurie mes njė gazetari tė ri amerikan dhe njė studenteje pariziene, ku luan Ehan Hawke dhe Julie Delpy

“The Philadelphia story”

Njė film qė ka bėrė epokė ėshtė ai i njohur si “Skandal nė Filadelfia” me regji tė George Cukor (1940). Nuk ėshtė e lehtė pėr njė trashėgimtare pasurie tė rimartohet. Shfaqja e burrit tė parė ngatėrron gjithēka

“Nord by nordwest”

Edhe mjeshtri i filmave policeskė Alfred Hitchcock pėrfshihet nė listėn e tė rekomanduarve tė ''Times'' me “Nga veriu nė veriperėndim”. Njė film qė tė mban nė ankthu, ku luajnė Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason.

''Monsoon Wedding”

''Monsoon Wedding” i Mira Nair (2001), tregon se si zhvillohet njė dasmė tradicionale nė Delhi nė Indi. Filmi mes muzikės dhe traditės indiane, zbulon edhe shumė probleme sociale

“Jerry Maguire”

Njė histori klasike dashurie ėshtė ajo e menaxherit tė sportit Maguire dhe sekretares Dorothy, nė filmin “Jerry Maguire”. Interpretojnė Tom Cruise dhe Renee Zellweger.

“Annie and I”

Nuk mund t’i mungojė Top 20-tės filmi i Woody Allen “Unė dhe Annie”, prodhim i vitit 1977. Allen dhe Diane Keaton tregojnė historinė e tyre tė dashurisė, qė pėrfundon me ndarje.

''In the mood for love''

''In the mood for love'', filmi me regji tė Wong Kar-wai (1999), ėshtė njė tjetėr film nė listė. Njė histori e vėshtirė dashurie mes njė gazetari dhe njė sekretareje.

House of Flying Daggers

Njė film qė duhet parė nė ēift ėshtė edhe ai i Zhang Yimou, “Pylli i thikave fluturuese”, njė film i vitit 2004, xhiruar mes Kinės dhe Ukrahinės, qė na ēon nė vitin 859.

“Ghost”

''Ghost''( “Fantazma”) me Demi Moore e Patrick Swayze. Njė nga historitė mė tė pabesueshme tė dashurisė. Njė prodhim i vitit 1990.

“Eternal sunshine”

“Nėse mė lė, tė fshi”, me regji tė Michel Gondry. Historia e ēuditshme e njė ēifti nė krizė, qė edhe pasi “fshijnė” kujtesėn, zgjedhin sėrish njėri-tjetrin. Luajnė Jim Carrey e Kate Ėinslet.

''A bout de souffle''

''A bout de souffle'', (“Frymėmarrja”) me regji tė Jean-Luc Godard. Prodhim i vitit 1960, ku interpreton Jean Paul Belmondo dhe Jean Seberg. Njė histori dashurie mes njė vjedhėsi makinash dhe njė gazetareje.