PDA

View Full Version : Investim turk prej 20 milionė euro nė Bunarxhik


Bad-Boy
01-11-08, 09:36
Kompania turke Borteknik Otomotiv, prodhuese e profileve tė aluminit pėr industrinė automobilistike dhe pėr ndėrtimtari, do tė investojė 20 milionė euro nė Maqedoni.

Memorandumin pėr bashkėpunim me pėrfaqėsuesit e kompanisė turke, sot nė Stamboll do ta firmosė kryeministri i Maqedonisė, Nikolla Gruevski, lajmėroi kabineti i tij.

Sipas burimit tė njėjtė, kompania turke nė zonėn industriale Bunarxhik, nė afėrsi tė Shkupit, planifikon tė ndėrtojė fabrikė nė periudhė mė tė shkurtė tė mundshme, ndėrsa me prodhimtari tė fillojė nga mesi i vitit tė ardhshėm.

Sipas asaj qė ėshtė planifikuar, eksporti do tė arrijė 100 milionė dollarė nė vit. Me kėtė investim nė fillim do tė hapen 100 vende tė punės, ndėrsa gjatė dy deri tre viteve tė ardhshme janė planifikuar edhe 200 punėsime plotėsuese.