PDA

View Full Version : Kur t'ju lėshoj forca , provojeni kėt recet


labi08
02-11-08, 13:22
Secilen her kur ndonjė problem lidhur me punėn fillon t'ju nevrikos ose tė filloheni tė hidhėroheni , lirohuni me tėr trupin . Nė kėtė menyrė do tė zhduket shqetėsimi juaj i brendshėm . Zemra juaj kėrkon qė vendbanimin ta ket nė trupin e njeriut tė zhdervjellt , tė kthjellt , tė qetėsuar , i cili nė mėnyr inteligjente do ti qetėsoj aktivitetet e veta fizike , mendore dhe emocionale .
Prandaj , nėse ndjeheni mir ju kėshilloj qė me vetėdije tė madhe ta analizoni veten . Pyeteni veten sinqerisht se a keni ndonjė mendim te lig , ose hidhėrim , ose shpirtligėsi dhe , nėse keni , hidhni kėto ndjenja . Ato nuk dėmtojn askend pos jush . Asgjė s'mund tu bejnė atyre ndaj te cilėve i kultivoni kėto ndjenja , por ju brejnė juve pėr ēdo dit dhe pėr ēdo natė te jetės suaj . Shumė njerėz jan shėndetlig jo pėrshkak te asaj qė hanė , por pėr shkak tė asaj qė i ha ata . Sėmundjet e ndjenjave kthehen kundėr jush duke e dobėsuar energjinė dhe aftėsinė tuaj , duke e pėrkeqėsuar gjendjen shėndetėsore . Dhe , natyrisht e shkaterrojn lumturin tuaj .
Kėshtu sot bėhemi te vetėdijshėm pėr ndikimin e mėnyrės sė tė menduarit nė shėndetin trupor . E kuptojm se njeriu mund t'ia shkaktojė vetes semundjen , nėse pėrher ėshtė i hidhėruar . E dimė se mund te paraqiten simptoma tė ndryshme tė natyres fiziologjike , pėr shkak tė ndjenjės sė fajit . Po ashtu , mund tė paraqiten simptoma tė qarta tė natyrės organike si rezultat i frikės dhe i tensionit . Na ėshtė e ditur se shėrimi ka filluar kur ėshtė ndryshuar rrjedha e mendimeve .

GURI SYLAJ
02-11-08, 20:39
Kur me leshon forca e therras gajretin!?

Teuta2
29-12-08, 19:31
Secilen her kur ndonjė problem lidhur me punėn fillon t'ju nevrikos ose tė filloheni tė hidhėroheni , lirohuni me tėr trupin . Nė kėtė menyrė do tė zhduket shqetėsimi juaj i brendshėm . Zemra juaj kėrkon qė vendbanimin ta ket nė trupin e njeriut tė zhdervjellt , tė kthjellt , tė qetėsuar , i cili nė mėnyr inteligjente do ti qetėsoj aktivitetet e veta fizike , mendore dhe emocionale .
Prandaj , nėse ndjeheni mir ju kėshilloj qė me vetėdije tė madhe ta analizoni veten . Pyeteni veten sinqerisht se a keni ndonjė mendim te lig , ose hidhėrim , ose shpirtligėsi dhe , nėse keni , hidhni kėto ndjenja . Ato nuk dėmtojn askend pos jush . Asgjė s'mund tu bejnė atyre ndaj te cilėve i kultivoni kėto ndjenja , por ju brejnė juve pėr ēdo dit dhe pėr ēdo natė te jetės suaj . Shumė njerėz jan shėndetlig jo pėrshkak te asaj qė hanė , por pėr shkak tė asaj qė i ha ata . Sėmundjet e ndjenjave kthehen kundėr jush duke e dobėsuar energjinė dhe aftėsinė tuaj , duke e pėrkeqėsuar gjendjen shėndetėsore . Dhe , natyrisht e shkaterrojn lumturin tuaj .
Kėshtu sot bėhemi te vetėdijshėm pėr ndikimin e mėnyrės sė tė menduarit nė shėndetin trupor . E kuptojm se njeriu mund t'ia shkaktojė vetes semundjen , nėse pėrher ėshtė i hidhėruar . E dimė se mund te paraqiten simptoma tė ndryshme tė natyres fiziologjike , pėr shkak tė ndjenjės sė fajit . Po ashtu , mund tė paraqiten simptoma tė qarta tė natyrės organike si rezultat i frikės dhe i tensionit . Na ėshtė e ditur se shėrimi ka filluar kur ėshtė ndryshuar rrjedha e mendimeve .


Te gjitha jan sigurt te sakta, edhe fytyra sa me e hidheruar aq me e shemtuar...