PDA

View Full Version : Barack Obama zgjedhet kryetar i SHBA-ve


Reana
05-11-08, 06:09
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/ObamaSouthCarolina.jpg/448px-ObamaSouthCarolina.jpg

Barack Obama II, i lindur me 4 Gusht 1961, senator i shtetit te Illinois-it, eshte zgjedhur sonte kryetar i SHBA-ve. Si kandidat i partise Demokratike, ai ka fituar kunder kandidatit te partise Republikane, John McCaine.

Nenkryetar i nominuar i Obames, eshte Joe Biden, poashtu senator i partise Demokratike, qe ka sherbyer senatin Amerikan per 30 vite.
Per opinionin shqiptar Biden eshte i njohur me punen e tij te devotshme ne sherbim te kauzes shqiptare ne Kosove, dhe per presionin politik dhe ekonomik ndaj Serbise dhe ish-presidentit serb Millosheviq.

Perendite e bekofshin presidentin e ri te SHBA-ve dhe gjithe popullin amerikan!
shqiptaret do te jene gjithmone falenderues per gjithe perkrahjen nga SHBA-te dhe presin perkrahje edhe ne te ardhmen.

flutra
05-11-08, 08:18
...............................................

Yes we can to justice and equality.

Yes we can to opportunity and prosperity.

Yes we can heal this nation.

Yes we can repair this world.

Yes we can.
.....................................

Dite historike e SH.B.A-ve

lovely
05-11-08, 10:02
http://i114.photobucket.com/albums/n274/dee_30/Barack.jpg

jadore
05-11-08, 10:28
me ne fund gabimet historike te privimit te lirise qytetare nga paragjykimi race , ngjyre , nacion ,filluan te korigjohen
uroj te jete nje fillim i mbare global ..

Skyfter
05-11-08, 11:29
me ne fund gabimet historike te privimit te lirise qytetare nga paragjykimi race , ngjyre , nacion ,filluan te korigjohen
uroj te jete nje fillim i mbare global ..


mi paske marr fjalet qe pata ndermend ti them :smile: !

Dilaver
05-11-08, 11:37
Edhe pse nuk kam qenė mbėshtetės, pėrshėndes fitorėn e kandidatit demokrat Barak Obama si president i botės, me deshirėn qė tė vazhdoj rrugėn e trasuar nga paraardhėsit pa devijuar nga ajo, me theks tė posaqėm nė problemin e pazgjedhur definitivisht tė Kosovės.
Nuk kam qenė mbeshtetės pėr disa arsye, disa tė qendrueshme e disa edhe si supozime.
Barka Obama vjen nga njė shtresė e varfėr e shoqerisė tė cilit i mungon personalitet i theksuar gje qė ėshtė shum i pėrshtatshėm tė bėhet piun shahu. Ėshtė shkruar disa herė se ka lidheje tė ngushta me lobin serb, dhe nė kabinetin e tij ka edhe njė pėrfaqėsuese tė lobit serb, nuk me kujtohet emri pėr momentin.
Ka mbėshtetjen e Rusisė & Kinės, kuptohet sikur tė kishin mundėsin e votimit, si edhe tė shumė vėndeve nga tė cilat ka hek dorė edhe vet Zoti.
Mirėpo kur flitet pėr SHBA, duhet tė kemi parasysh sė politika nuk bazohet nė simpati personale por nė principe e drejtėsi.
Ne kemi pas rast disa herė qė tė pėrkrahim njė kandidat e i njėjti ka humb zgjedhjet, por kandidati qė ka fituar ka vazhduar tė mbėshtetsė shqiptarėt.

Lajmi mė i mirė pėr shqiptarėt ėshtė sė fituesi i kėtyre zgjedhjeve nė SHBA Barak Obama jo rastėsisht ėshtė pėrcaktuar qė zėvendės i tij tė jetė Joseph Biden, pėrndryshe njė MIK I MADH I SHQIPTARĖVE dhe mbėshtetės i fuqishėm e ndėrhyrjes sė NATO-os nė Kosovė si dhe pjesėtar i lobit mė tė fuqishėm nė botė (SHBA) hebre.
Kush ėshtė Joseph Biden?


Joseph Biden, fati i minutės sė fundit pėr shqiptarėt -
Nga Mero Baze

- Natėn e 24 marsit 1999 pas mesnate, ndėrsa isha duke fjetur, mė telefonoi presidenti Clinton: “Z. senator Biden, tė thirra tė tė lajmėroj se forcat ajrore amerikane i kam urdhėruar qė tė nisen nė sulme bombarduese ndaj pozicioneve ushtarake nė Jugosllavi. Tani forcat tona janė nė veprim”. Ishte njė lajm qė e prisja, por dhe qė mė kapi nė befasi. Pyetja ime e parė pėr presidentin Clinton ishte:

- Z. president, si thua, francezėt si do tė reagojnė?

- Kush ėshtė duke i pyetur francezėt! Ne kemi filluar sulmet kundėr Jugosllavisė dhe francezėt e tė tjerė do tė na bashkėngjiten!

Ky ishte njė nga paragrafėt mė entuziastė nga rrėfimi i Joseph Biden, mė 28 prill 2002, nė hotel “Sheraton” nė Manhattan, nė njė takim organizuar nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e drejtuar nga ish-kongresmeni Diogard.

Me njė oratori mahnitėse, me njė njohje deri nė detaje tė ēėshtjes shqiptare, me njė pėrgjegjshmėri prej burri shteti dhe thjeshtėsi tė paarritshme nga askush, Joseph Biden ka folur pėr rreth njė orė mbi pėrvojat e tij si kryetar i Komitetit pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Senat rreth konfliktit nė Kosovė dhe rrugės sė Kosovės drejt pavarėsisė.

LABI
05-11-08, 12:36
Fitoj bashkohorja (e domosdoshmja) mbi tradicionalen

You know you want me baby ..u know I want you too, they call me SUPERMAN I'm here to rescue all of uuu !!!

http://www.therealestatebloggers.com/images/obama_busted_small.jpg

Jana
05-11-08, 13:38
Urime e bash u Gzova se kisha deshir me fitu Obama.....edhe fitoj...

Oqeani
05-11-08, 13:57
Urime per Obama ....

Simbas disa infove.... Obama eshte finansuar nga lobi serb ne SHBA !!!

Jana
05-11-08, 13:59
Urime per Obama ....

Simbas disa infove.... Obama eshte finansuar nga lobi serb ne SHBA !!!

Kush pet thot ty bre....?Ka te erdhen kto Info...
Obama ka pas aq shum Sponzor sa ska pas asnje president deri tash....

Oqeani
05-11-08, 14:01
Sponzor ... kend ? Shqiparet apo dike tjeter ?

Jana
05-11-08, 14:03
Sponzor ... kend ? Shqiparet apo dike tjeter ?

Se di valla une kush o kan shqiptar a serb...po kan qen Kompani te ndryshme edhe Biznismen te ndryshe....

P.S en Top Chanel...degjova qe than lidhur me kete se ka pas shum Fondin e madh Obama...full dollar...

Oqeani
05-11-08, 14:06
Nuk e perjashtoj kete gje .... por edhe lobi serb derdhi dollar - ashtu siē pate derdhe per Fatos Nanon ...

Jana
05-11-08, 14:10
Ok de per me me rendesi ka qen me Fitu Obama...e kush ka financu spi kam at dert...
Oqean a ishe ti me fitu Obama..?

LABI
05-11-08, 14:13
Ekziston nje proverb sa i perket levizjeve dhe rreshitmeve partiake te qytetareve ne USA.

NJeriu lind si Republikan sepse eshte konzervativ ; behet Demokrat - sepse deshiron te jet me liberal (i lire) .. dhe ne fund te jetes se tij prap kthehet e behet Republikan - konzervativ .

Te rinjet patjeter duhet t'jene me liberal , ne menyre qe per boten te shendrite shpresa e paqes dhe lirise .

Oqeani
05-11-08, 14:17
Jana mendoj se ne shume ēeshtje eshte me i mire per njerzimin ne krahasim se Republikanet, ... Se isha apo jo, le te mbetet ēeshje ....

Jana
05-11-08, 14:19
Aha ok...de ski sha mi mbajt sekret mer se une poe di qe sje kan...edhe tash u kry ajo pun...

Oqeani
05-11-08, 14:20
Po de Jana kur degjova per finansimin e lobit Serb !!!

Jana
05-11-08, 14:25
Pse a pet dhimen ty ata....qyyy..shnosh na mer se bohet mir...

Jana
05-11-08, 14:56
Liderėt kosovarė urojnė Obaman

Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi uruan senatorin Barack Obama pėr zgjedhjen e tij president i SHBA-ve.

"Ėshtė verdikt i qytetarėve amerikanė, i cili ka pasuar njė proces tė jashtėzakonshėm demokratik, njė fushatė dinjitoze dhe historike nė kėtė garė demokratike kaq tė fuqishme dhe njė model i veēantė nė pėrkushtimin e qytetarėve se si duhet tė shkojnė proceset nė zgjedhjen e njeriut tė parė tė vendit", tha Sejdiu, i cili ka shprehur konsideratė edhe pėr fushatėn e McCainit.

"Dėshiroj po kėshtu tė shpreh konsideratat mė tė larta edhe pėr senatorin McCain, pėr garėn qė ka udhėhequr dhe njė konsideratė tė veēantė presidentit Bush pėr mbėshtetjen e fuqishme qė i ka dhėnė Kosovės nė momentet mė tė rėndėsishme tė historisė, sikur edhe pararendėsit e tij", ka thėnė presidenti Sejdiu.

Senatorin Obama e ka uruar edhe kryeministri Hashim Thaēi.

"Zgjedhja e Presidentit tė 44-tė nė Amerikė dhe prijėsit tė botės sė lirė dhe demokratike ka shėnuar histori. Fushata zgjedhore ishte fisnike dhe nxori nė pah vlerat mė tė mira tė demokracisė dhe tė qytetarisė aktive nė Amerikė. Ne ēmojmė lart vendin qė zuri Kosova nė fushatė dhe ndihemi tė privilegjuar me gatishmėrinė e mbėshtetjes sė mėtejshme pėr shtetin tonė tė ri", thuhet nė telegramin e urimit tė kryeministrit Thaēi.

Urata
05-11-08, 17:59
...nuk ka fituar Obama...fituan ata qe deshen ti maskojne gabimet e tyre....! ... ishte e planifikuar kjo 'fitore'... keshtu ishte me s'miri per Ameriken, por jo tjeret... me Obama do vendosin t'jeret...

...me Z. Klinton, do ishte me mire per boten...! Ajo do udhehiqte/vendoste vete....


Nuk isha dhe nuk jam per Obama...!Une personalishte isha per Hilary Clinton...!


...shkurtė e qartė AMERIKA fiton gjithemon!

Veterani
05-11-08, 18:05
I Posazgjedhuri pėr Kryetarė i Shtetėve tė Bashkuara tė Amerikės, Senatori Barack Obama.
Nga kėndi imė i urojė kėtė fitore bindėse ndaj Republikanit McCain, Ku poashtu kam edhe rezervat e mija.

Presidenti i ardhshėm i Amerikės, fitojė, fitojė aq bindshėm sa qė edhe mė mendjehollėt (analistėt) se kanė besuar. Me njė fjalė tė gjithė ata "burra" qė i ka bėrė pėr veti nė senat, mundė tė qeveris "dorėlirė". Mu nga kjo "dorėlirė" Presidenti i ardhshėm do tė ketė edhe mundėsit pėr tė qeverisur Amerikėn (Botėn).

"Yes we can"
Ēka ?

Ne mundemi tė stabilizojm botėn,
Ne mundemi ti ndalim, apo ti qetsojm konfliktet,
Ne mundemi ta stabilizojm sistemin ndėrkombtarė finanziar.

Tė gjitha kėto janė pėr ti'a besuar Presidentit tė ardhshėm tė Amerikės. Sepse ai edhe thotė ne tė sė bashku. Me njė fjalė ay i referohet Evropės, duke i kėrkuar ndihmė.

Shqiptarėt besoj qė kanė arsye tė brengosėn, pėr faktin qė njė Barack Obama "demokrat pėrsėtepėrmi" mundė qė tė vendos njė status Quo nė botė.

Kėtyre ditėve doli njė vic:
Zoti obama i thotė njė kėshilltarė i tijė, kam dy lajme pėr ju, njė tė mirė dhe njė tė keqė !
Pa ma thuani atė tė mirin sė pari lutėt Obama.
Lajmi i mirė ėshtė se ju do tė zgjidheni pėr president tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!
Po ai tjetri (lajmi i keq).
Lajmi tjetėr ėshtė poashtu, ju jeni zgjedhur president i Amerikės!

luckyman
05-11-08, 18:12
Kjo ka qene perulje e madhe per racen e bardhe!!."me fitu nje bastard nga Afrika"(Barack Osama)!!
Ø
World wide white Pride

Urata
06-11-08, 13:54
Kjo ka qene perulje e madhe per racen e bardhe!!."me fitu nje bastard nga Afrika"(Barack Osama)!!
Ø
World wide white Pride

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...

Lona
06-11-08, 15:11
Urime per Obama...e perkrah edhe une kete african simpatik...

Dilaver
06-11-08, 18:56
Obama vendin e shefit tė kabinetit nė Shtepinė e bardhė i ka ofruar 48 vjecarit Rahm Emanuel, politikan nga Chikago, pėrndryshe anėtar i cokus-it serb nė Kongreisn amerikan.

panta_rhei
06-11-08, 21:08
Obama vendin e shefit tė kabinetit nė Shtepinė e bardhė i ka ofruar 48 vjecarit Rahm Emanuel, politikan nga Chikago, pėrndryshe anėtar i cokus-it serb nė Kongreisn amerikan.


"Padyshim"!!! "Serbet jane lideret e globit... ata e udheheqin ameriken"!!! Cka po mbetet me diskutu ma gjate ketu???

Ndersa, armiku me i madh i cokus-it serb "ne kongresin amerikan" ka qene George Bush-i, sepse per inati t'shkijve ia ka q. n.... amerikes "e ka qitė n'dy gjunjė", kurse rusine edhe kinen i ka bo superfuqi...
nejse...

Mendoj se pas tortures tetevjeqare qe njerezimi e perjetoi nen cmendurine psikopatike... lajmi me i mire qe i ka ndodhur botes per keta 8 vjetet e fundit ka qene rezultati i zgjedhjeve te 4 nentorit 2008 ne Amerikė!
Nese asgje tjeter, te pakten shpresoj qe pas ketyre zgjedhjeve, bota te kete mundesi te shėrojė plagėt (pothuajse) vdekjeprurėse qe i ka marre ne keto 8 vjetet e fundit!

Eshte mendim imi personal qe, njerezimi asnjehere ne historine e tij nuk ka menduar (ose nese doni: nuk eshte frikesuar per) per fundin e botes sesa ne keto 8 vitet e fundit!

Veterani
06-11-08, 21:25
"Padyshim"!!! "Serbet jane lideret e globit... ata e udheheqin ameriken"!!! Cka po mbetet me diskutu ma gjate ketu???

Ndersa, armiku me i madh i cokus-it serb "ne kongresin amerikan" ka qene George Bush-i, sepse per inati t'shkijve ia ka q. n.... amerikes "e ka qitė n'dy gjunjė", kurse rusine edhe kinen i ka bo superfuqi...
nejse...

Mendoj se pas tortures tetevjeqare qe njerezimi e perjetoi nen cmendurine psikopatike... lajmi me i mire qe i ka ndodhur botes per keta 8 vjetet e fundit ka qene rezultati i zgjedhjeve te 4 nentorit 2008 ne Amerikė!
Nese asgje tjeter, te pakten shpresoj qe pas ketyre zgjedhjeve, bota te kete mundesi te shėrojė plagėt (pothuajse) vdekjeprurėse qe i ka marre ne keto 8 vjetet e fundit!

Eshte mendim imi personal qe, njerezimi asnjehere ne historine e tij nuk ka menduar (ose nese doni: nuk eshte frikesuar per) per fundin e botes sesa ne keto 8 vitet e fundit!

Jo mar, mendimi yt personal dhe fundi i botes (menja jote Halim Nuha).
Fort kane kan tut mer burre, ma e keqja fort kane kan ba marak per fundin e botes, shyqyr qe shpetuam.

hasanmehmeti
06-11-08, 21:27
http://img522.imageshack.us/img522/3860/246fd2.jpg (http://imageshack.us)

panta_rhei
06-11-08, 21:34
Jo mar, mendimi yt personal dhe fundi i botes (menja jote Halim Nuha).
Fort kane kan tut mer burre, ma e keqja fort kane kan ba marak per fundin e botes, shyqyr qe shpetuam.

...mos u ngut "meri ti burre" se hajgare bona...
a shum u preke a?

Veterani
06-11-08, 21:39
...mos u ngut "meri ti burre" se hajgare bona...
a shum u preke a?

Po ku mos mu ngut, mezi qe mujta me ja qendis ja dy rreshta shpejt e shpejt.

Leht pėr ty qe paske mund ta plasosh dy her njė postim :wink:

panta_rhei
06-11-08, 21:44
Po ku mos mu ngut, mezi qe mujta me ja qendis ja dy rreshta shpejt e shpejt.

Leht pėr ty qe paske mund ta plasosh dy her njė postim :wink:

Kqyre ti veteran, (qitash e kom pernjimend, pa hajgare), une per hater tanin menjiher i bij pishman qasaj qe e shkrujta... edhe tjeterher veq tregom qysh po ki ti qejf me mendu un ...edhe t'kryne e ki!

Veterani
06-11-08, 21:45
Ėshtė pėr lakmi "qėndrimi neutral" i antarve tė dardania.de gjatė fushatės parazgjedhore mes dy kandidatėve pėr president tė Shtetit Amerikan, ku Shqiptarėt kanė shumė tė pėrbashkėta.
Meqė kjo tanimė ka kaluar, "le tė mbahet" mirė ky far Obama.

Veterani
06-11-08, 21:49
Kqyre ti veteran, (qitash e kom pernjimend, pa hajgare), une per hater tanin menjiher i bij pishman qasaj qe e shkrujta... edhe tjeterher veq tregom qysh po ki ti qejf me mendu un ...edhe t'kryne e ki!

E besa me t'thanė edhe diēka.

Edhe Edi i Ramės fort ish kan gzue.
Hasha nuk e dijė, veqse ai sipas menimit tem nuk duhet edhe ti gzohet fort k'tijė far Obamit.

A po po, ti veq nrroja kanalin, preke search e tė bjen nė ujdi.

vjeshta
07-11-08, 00:19
http://img522.imageshack.us/img522/3860/246fd2.jpg (http://imageshack.us)

Ky i fundit qenka i rrezitun (:biggrin: ),keshtu diqka Berlusconi e shprehu euforin e tij mbas fitores se Obames gjate vizites ne Rusi .

Rizuana
07-11-08, 18:59
Kjo ka qene perulje e madhe per racen e bardhe!!."me fitu nje bastard nga Afrika"(Barack Osama)!!
Ø
World wide white Pride


luckyman akoma ti me dallime racore ė?

Por ka kalu ajo kohe e dallimve te tilla.

Eh dikur zezaket as nuk kishin te drejte vote ne Amrike... Sa mire qe ka ik ajo kohe e dallimeve racore, kete me se miri e deshmuan keto zegjdhje, amerikant nuk shikuan ngjyren as te Obamas, as te Mcain, por e votuan ate qe menduan se eshte me i mire.

Urime per Obamen, i deshiroj shume suksese!

jadore
08-11-08, 10:10
"Padyshim"!!! "Serbet jane lideret e globit... ata e udheheqin ameriken"!!! Cka po mbetet me diskutu ma gjate ketu???

Ndersa, armiku me i madh i cokus-it serb "ne kongresin amerikan" ka qene George Bush-i, sepse per inati t'shkijve ia ka q. n.... amerikes "e ka qitė n'dy gjunjė", kurse rusine edhe kinen i ka bo superfuqi...
nejse...

Mendoj se pas tortures tetevjeqare qe njerezimi e perjetoi nen cmendurine psikopatike... lajmi me i mire qe i ka ndodhur botes per keta 8 vjetet e fundit ka qene rezultati i zgjedhjeve te 4 nentorit 2008 ne Amerikė!
Nese asgje tjeter, te pakten shpresoj qe pas ketyre zgjedhjeve, bota te kete mundesi te shėrojė plagėt (pothuajse) vdekjeprurėse qe i ka marre ne keto 8 vjetet e fundit!

Eshte mendim imi personal qe, njerezimi asnjehere ne historine e tij nuk ka menduar (ose nese doni: nuk eshte frikesuar per) per fundin e botes sesa ne keto 8 vitet e fundit!

hera e pare qe Pantha , mendoj krejte si una..

P:S:

nje me zhgenjen tek mendimet e tjereve ne kete teme , se sa shkurtepamese jane vizionet e tyre , nuk e kuptoj se si mund te mendojne qe nje kontinet tjeter me rregulla tjera ,politike tjeter , superfuqi , duhet te mendoj vetem .. o per te miren e shqiptareve o te serbve , kaq e tkurrur duhet te jete bota , apo ne dhe serbet e perfaqesojme gjithe boten..!!

e_martumja
08-11-08, 12:22
E bindur isha qe do te fiton mbasi fitoj prej Clintonkes :biggrin:

Reana
09-11-08, 07:23
Obama vendin e shefit tė kabinetit nė Shtepinė e bardhė i ka ofruar 48 vjecarit Rahm Emanuel, politikan nga Chikago, pėrndryshe anėtar i cokus-it serb nė Kongreisn amerikan.
Pa dyshim shkijet jane milet shume me i mencur se sa shqiptaret.
Perderisa, shkijet ne Amerike kane luajtur poteza strategjike gjate kesaj fushate elektorale, dhe kane analizuar terrenin; disa shqiptare gomare, pa menduar dy here sa vitale eshte te jene pjese e pales fituese, kane shkuar dhe menjehere iu kane ngjitur McCain-it per bishti.
ketu ne amerike edhe imbecilat e kane ditur se Obama do ti fitoje zgjedhjet, perveq disa qorrave te shemtuar qe e kane vetequajtur veten "lob shqiptar ne Amerike", dhe fatekqesisht iu paten bashkerenditur McCainit publikisht.
ndersa simpatizante injorante te partise republikane, emigrante te rendomte shqiptare qe e kane besuar ate fare "lobin shqiptar" kane bere dem sa nuk behet me retoriken e tyre raciste dhe injorante!!!

Shpresoj Presidenti Obama te jete shume zemergjere, dhe t'ua fale shqiptareve te gjitha gabimet dhe te gjitha fyerjet qe po vazhdojne edhe me tutje!!!!

Reana
09-11-08, 07:38
Barka Obama vjen nga njė shtresė e varfėr e shoqerisė tė cilit i mungon personalitet i theksuar gje qė ėshtė shum i pėrshtatshėm tė bėhet piun shahu.


vlera e pasurise se Obames dhe gruas se tij sillet diku rreth 2 milione dollare!
rroga vjetore e tij vitin e fundit ka qene 700,000 dollare ne vit.

Obama nuk vjen nga familje uber te pasura, por ne Amerike mund te konsiderohesh i "varfer" nese nuk i ke disa biliona ne banke.
(termi i "varfer" ka domethenje shume relative ketu!)
Klintoni kur ka fituar zgjedhjet presidenciale per here te pare ka qene me i "varfer" se Obama, po nuk u be pion i askujt!!!!

Reana
09-11-08, 07:55
"Padyshim"!!! "Serbet jane lideret e globit... ata e udheheqin ameriken"!!! Cka po mbetet me diskutu ma gjate ketu???

Ndersa, armiku me i madh i cokus-it serb "ne kongresin amerikan" ka qene George Bush-i, sepse per inati t'shkijve ia ka q. n.... amerikes "e ka qitė n'dy gjunjė", kurse rusine edhe kinen i ka bo superfuqi...
nejse...

Mendoj se pas tortures tetevjeqare qe njerezimi e perjetoi nen cmendurine psikopatike... lajmi me i mire qe i ka ndodhur botes per keta 8 vjetet e fundit ka qene rezultati i zgjedhjeve te 4 nentorit 2008 ne Amerikė!
Nese asgje tjeter, te pakten shpresoj qe pas ketyre zgjedhjeve, bota te kete mundesi te shėrojė plagėt (pothuajse) vdekjeprurėse qe i ka marre ne keto 8 vjetet e fundit!

Eshte mendim imi personal qe, njerezimi asnjehere ne historine e tij nuk ka menduar (ose nese doni: nuk eshte frikesuar per) per fundin e botes sesa ne keto 8 vitet e fundit!

:rolleyes: !!!!!
Rahm Emanuel ka qene strateg i larte ne administraten e Bill Klintonit, administrate kjo qe bombardoi pozitat serbe se pari ne Bosnje e pastaj edhe ne Kosove.
nese Serbia nuk rrin urte, ai perseri do te punoje ta "bombardoje" serbine...
i thuan "tough love" kesaj!!!

halla e madhe
09-11-08, 08:43
Barak Obames i deshiroj suksese ne realizimin e detyrave te shtepise(te pastroj berllogun e shume viteve te politikes se mbrendshme)...per politiken e jashtme ta shofim a do ta pyesin ata te "Majmit"(miliarderet e fabrikave te armatimit):cool:

Marku1
09-11-08, 13:33
Shume njerez per rreth Globit mendojne qe i ziu hypi ne shtetin me te fort te botes , por mos harroni se ai aty nuk eshte votuar si zozak as si musliman eshte votuar si kandidat i Liberalve dhe si liberal ndryshe nese zezaket dhe racat e tjera te kuqe e te verdha mendojne qe do ta kene me lehte per te bashkepunuar me Obamen se me Bushsin ne interesin e tyre jane te lajthitur.Politika e nje zezaku ne krye te shetetit me te fuqishem te Planetit nuk do te ndryshoje jeten as edhe te nje zezaku jo vetem ne Amerike por as gjetiu ku ndodhen optimistet e Obames (zezak)Obama eshte votuar nga demokratet ngaqe Bushi ka deshtuar me politiken per te ngrite ekonomine ne nivele ku sot njerzimi ndodhet dhe deshtoje per te krijuar siguri kombetare dhe nderkombetare nga Osama Bin ladeni dhe si pergjigjje e ketyre deshtimeve te Republikanve qe ne bashkepunim me demokratet e c'montuan sigurine kometare te Amerikes dhe sigurine nderkombetare ne pergjithesi ne Planet .Ne te gjitha situatat deshtuese te kesaj administrate ishin pjesemarres direkt edhe demokratet andaj edhe nuk pritem mrekullira siq do te mendonte dikush as ne Amerike as ne Eu as ne Azi as ne Afrike e gjetke.Obama do te deshtoje ne te gjitha premtimet sepse ka sfida qe nuk do t'i perballoje edhe si te jete ai Roosevelt e jo nje Obama i cili eshte pjese e zgjedhjes euforike se sa e arsyes momentale qe ka Amerika.
Obama eshte votuar per hir te politikes se Klintonve dhe eshte votuar me shprese qe do ta nxjeri Ameriken nga bataku i krizave financiare e politike, gje qe nuk ka mundesi as perseafermi ta beje kete pune ; kjo eshte nje mashtrim senzacional per ata qe mendojne se Obama eshte ''Shpetimtari" i Planetit konkretisht i Amerikes.Obama do te duhej te vinte ne pushtet me trilona ose ziliona ta nxjeri nga kolapsi Ameriken dhe ato vende qe Amerika u ka borxhe te shumta te cilet vende si pasoje e ekonomise Amerikane jane duke perjetuar recesione deri ne depresion i cili do te sjelle nje rend te ri boteror.Kur e degjova gruan e tij se se deri sot ajo nuk ishte 'krenare ' qe ishte amerikane dhe kur Obama kandidoje per presidency te Amerikes at'here i erdhi 'krenaria' amerikane, Misheles gruas se tij ( kjo eshte marrezire e tipit te inferioritetit biologjik e gjenetik ) Demek ky fare Obama i cili nuk e ka te qarte as identitetin fetar as identitetin kombetar ( mendimi im) do te sjelli Amerikes krenarine e 'humbur' .


P.s

Per ata qe nuk e kuptojne situaten mire e bej nje krahasim:


Edhe Sinan Hasani e Fadil Hoxha ishin bere kryetar e yugosllavie por te drejtat e shqiptareve vetem u keqsuan dhe per ne nuk ndryshoj gje deri sa erdhi i derguari i Zoti Dr. Ibrahim Rugova qe e pastroje kete vend nga levat dhe klyshet e serbosllavise . I tille eshte edhe Obama per ata qe kane ngjyra tjeter nga e bardha taman keshtu si Fadil Hoxha dhe Sinan Hasani ose Sejdo Bajramoviqi.

LABI
09-11-08, 15:37
luckyman akoma ti me dallime racore ė?

Por ka kalu ajo kohe e dallimve te tilla.

Eh dikur zezaket as nuk kishin te drejte vote ne Amrike... Sa mire qe ka ik ajo kohe e dallimeve racore, kete me se miri e deshmuan keto zegjdhje, amerikant nuk shikuan ngjyren as te Obamas, as te Mcain, por e votuan ate qe menduan se eshte me i mire.

Urime per Obamen, i deshiroj shume suksese!

Dikur nuk eshte bere fjale per te drejten per t'vendosur per veten, apo te drejten ne vendim marrje ... Dikur zezaket as wc -publike te bardhe i kane pas te ndaluara t'i perdorin... Nuk eshte bere fjale per ndarje klasore por per SEGREGACION TOTAL (dicka e ngjashme me ndarjet e ngrira-kastike nder njerz)

Dikur (ehh kafe dynje) !

LABI
09-11-08, 15:42
vlera e pasurise se Obames dhe gruas se tij sillet diku rreth 2 milione dollare!
rroga vjetore e tij vitin e fundit ka qene 700,000 dollare ne vit.

Obama nuk vjen nga familje uber te pasura, por ne Amerike mund te konsiderohesh i "varfer" nese nuk i ke disa biliona ne banke.
(termi i "varfer" ka domethenje shume relative ketu!)
Klintoni kur ka fituar zgjedhjet presidenciale per here te pare ka qene me i "varfer" se Obama, po nuk u be pion i askujt!!!!

eh dikur ..!!


Tani Klintoni per nje ligjerate te mbajtur , meditjen e ka gjysem miljonshe $$ .

lovely
09-11-08, 23:52
a din me m kallxu dikush, ky Obama, qfare religioni kish? :S

sherri
10-11-08, 00:42
a din me m kallxu dikush, ky Obama, qfare religioni kish? :S
Na u ka ba feja baski,edhe neve,spo dime c'far feje kemi,e po e dime per Obama-ne..
M'doket dervish ish,vec mos e shkep niher:wink: Baben e kishe pase(se di a e ka gjalle) musliman,nga Kenia, fetar i fort..pese a gjasht, "vakte" i kish pas fale ne xhami te shqipetarve...edhe shume po shpresojm qe ka me na nimu shume :redface:

Reana
10-11-08, 06:37
eh dikur ..!!


Tani Klintoni per nje ligjerate te mbajtur , meditjen e ka gjysem miljonshe $$ .

ishte shembull i rastit. po te analizohen gjithe ish kryetaret amerikane, mund te gjejme me shume sesa Klintoni e Obama qe kane ardhur nga "klasa e mesme" (middle class) e shoqerise amerikane.

ja edhe nje shembull i rastit per postimin tend:
Libri i Obames "Audacity of Hope" filloi te shitet edhe jashte SHBA-ve madje edhe para se Obama kishte paralajmeruar kandidaturen per kryetar, dhe e beri Obamen milioner-perderisa Klintonit iu deshen gati dy mandate te plota ne Shtepine e Bardhe, ta arrije famen qe gezon Obama sot (ne prag te mandatit te tij te pare)!!!
ky eshte vetem nje fakt...personalisht mendoj se po te beje Obama mire per shqiptaret vetem sa nje e katerta qe ka bere Klintoni, besoj shqiptaret do te jene perseri shume me fatlum se shume popuj tjere ne Bote!!!

Reana
10-11-08, 07:04
Per ata qe nuk e kuptojne situaten mire e bej nje krahasim:


Edhe Sinan Hasani e Fadil Hoxha ishin bere kryetar e yugosllavie por te drejtat e shqiptareve vetem u keqsuan dhe per ne nuk ndryshoj gje deri sa erdhi i derguari i Zoti Dr. Ibrahim Rugova qe e pastroje kete vend nga levat dhe klyshet e serbosllavise . I tille eshte edhe Obama per ata qe kane ngjyra tjeter nga e bardha taman keshtu si Fadil Hoxha dhe Sinan Hasani ose Sejdo Bajramoviqi.

I paske ngaterruar kabllot!!!:tongue:

sinani e hasani yt qe ke marre shembull kane qene individe te NOMINUAR, e jo te ZGJEDHUR, sdi a e din dallimin.Ata i ka sjellur aty diktatura komuniste sa per sy e faqe, ndersa
Obamen e ka sjellur ne pushtet vota e lire e popullit amerikan me shumice, dhe at me margjine te larte qe nuk mbahet mend (sikur qe e votonte dikur populli shqiptar ne Kosove presidentin e ndjere Rugova).

u kandidua gjithfare soji edhe nga rradhet republikane, edhe nga rradhet demokratike gjate fushates elektorale, nuk ishte Obama kandidati i vetem.
u munduan lobit e ndryshem te perziejne gjithfare akuzash e qullrash deri naten e fundit para zgjedhjeve kunder tij, por perseri u shkoi huq; vota e lire e popullit i vulosi zgjedhjet.

sdi pse eshte aq e pamundur per evropianet dhe per dike sikur Michelle, te besojne se diku tjeter mund te egzistojne vende ku jetohet pa paragjykime racore, gjinore, etj.

Reana
10-11-08, 07:13
Dikur nuk eshte bere fjale per te drejten per t'vendosur per veten, apo te drejten ne vendim marrje ... Dikur zezaket as wc -publike te bardhe i kane pas te ndaluara t'i perdorin... Nuk eshte bere fjale per ndarje klasore por per SEGREGACION TOTAL (dicka e ngjashme me ndarjet e ngrira-kastike nder njerz)

Dikur (ehh kafe dynje) !

e dikur, gjithe amerikanet kane luftuar lufte civile ne emer te lirise se roberve te sjellur nga Afrika. dicka e paparamenduar per evropianet edhe sot e kesaj dite...

perderisa Evropa mbetet nen germadhat e paragjykimeve te dikurshme, fatemiresisht premtimi per Boten e Re qe ishte dikur Amerika, sot eshte bere realitet:wink:

Marku1
10-11-08, 10:45
I paske ngaterruar kabllot!!!:tongue:

sinani e hasani yt qe ke marre shembull kane qene individe te NOMINUAR, e jo te ZGJEDHUR, sdi a e din dallimin.Ata i ka sjellur aty diktatura komuniste sa per sy e faqe, ndersa
Obamen e ka sjellur ne pushtet vota e lire e popullit amerikan me shumice, dhe at me margjine te larte qe nuk mbahet mend (sikur qe e votonte dikur populli shqiptar ne Kosove presidentin e ndjere Rugova).

u kandidua gjithfare soji edhe nga rradhet republikane, edhe nga rradhet demokratike gjate fushates elektorale, nuk ishte Obama kandidati i vetem.
u munduan lobit e ndryshem te perziejne gjithfare akuzash e qullrash deri naten e fundit para zgjedhjeve kunder tij, por perseri u shkoi huq; vota e lire e popullit i vulosi zgjedhjet.

sdi pse eshte aq e pamundur per evropianet dhe per dike sikur Michelle, te besojne se diku tjeter mund te egzistojne vende ku jetohet pa paragjykime racore, gjinore, etj.Nuk po e kuptoje ti alegorine analogjike qe une bera (ajo qe une thash eshte se Obama eshte nje klysh,- prodhim i politikes se bardhe, liberale) dhe nuk do te sjelli mrekullira per askend ne Amerike e masepaku per racen e tij dhe per shqiptaret te cilet besoj se edhe ti, e din ,se punet me te medha i bejne si superintendenta dhe aty ketu kane hapur ndonje restorant italian.Ju kur thoni qe Obama ka thyer rekord une te them se keto zgjedhje kane dale me pak demokrate se per Alfons Al gore keshtu flasin statistikat . Por problemi eshte se republikanet nuk dolen ne zgjedhje dhe aty duket fitorja e Obames dhe jo siq pretendoni ju qe ai ka thyer rekorde. Bushi ne pjesen e dyte te mandatit ;kishte fituar me shume vota se Obama tash.

Sinan Hasani nuk eshte i imi nuk e marr nga ty une kam Rugoven ai i cili ua hodhi serbve te tate te 'menqur' me politiken prej Gandi dhe gjigandi. Une u deklarova qe ai ishte nje papet serb siq eshte edhe Obama nje papet zezak sherbetor i politikes se te bardhve (liberalve) dhe jo as asesi i ndonje komuniteti me ngjyre.Ai eshte njeriu i ngjyres por voten e ka nga te bardhet dhe politiken duhet bere sipas programeve dhe statusit te partise (liberale) partise qe e ben te bardhet. Nuk kishte asokohe as edhe nje kandidat i vetem zezak qe ishte dikun ne instancat e partise demokratike te Amerikes kur eshte bere krijimi i kesaj partie.Ti pasi qe e paske shenuar Manhatten aty po te tregoje qe New yorku eshte i ndare aq shume ne klasa sa qe ti si bardhoke qe je nuk guxon me shkue ne Uptown manatane se aty jane raca e Obames dhe asnje i bardh nuk guxoje te trupoj atypari, as me makine as me kembe(Harlemi) dikur kur NY ishte Amsterdam i ri aty ishin farmat gjermane dhe tash ke nje konglomerat afrikano-hispanik qe menjehere pa s streetit 90 e ne drejtimin e midtown aty fillon faqja e bardh dhe aty fillon te mos shofish me shume zezak, aty edhe ndahen kufijet e klasave . E sa per shqiptaret ne Amerike ata jane njeri nga kumunitetet me te reja dhe me te vogla andaj edhe fuqija e tyre nuk eshte aq e madhe ne asnje drejtim. E sa u perket Serbve ne Amerike ata kane deshtuar me lobin e tyre prej se lindi politika e presidentit Rugova dhe kahja e duhur e popullit per shetet te pavarur te Kosoves dhe sovran. Sikur serbet te ishin te 'menqur' siq po i quaje ty do te ishin miqte e Amerikes ;- e nese ata ishin miqte e Amerikes Kosova do te ishte akoma province serbe e pushtuar.Reana me duket se qenke kapur keq me nje situate qe ty si grua ose vajze e ndonje superitendenti nuk te takon te sulmash ate/ racen qe ti i takon(bardhe) por nese e ben kete at'here jeton ne ndonje komunitet te brooklynit ose broxit ku gjenden ne sasi te madhe afro-hispaniket dhe racat e tjera qe e kane disi veshtire te ngjiten aty ku jetojne te bardhet.Racizmi ne Amerike eshte i shfaqur me shume se kudo tjeret ne bote . P.sh atje jetojne zezaket hebrej , qe jane shume te rrezikshem jetojne klane te te bardhve qe jane te lejuar te mbajne simbole te koherave te kaluara te Euvropes qe ne Eu jane te ndalueshme me ligj ndersa ne Amerike ky 'ish nacionalizmi' i shpifur e artificial i Europes ka ve rrenje dhe veshtire se red necks mund te kuptojne vuajtjen tende qe paske per zezaket.

Skyfter
10-11-08, 14:08
Te presim deri sa Obama te hyn ne Barack asi Shtepi te Bardh ....I Have A Dream ka pas thon M.L.King .....
Yes we can apo me mir Yes We Did It - Obama!


God Bless You! Thank You Usa!!!

Murgesha
11-11-08, 02:31
Pėr hajr i koftė Obamės kryetarllėku.
Nejse spo ja nisi me ja numėru tė gjitha ato qė e presin, po ishalla e qon Amerikėn edhe mė pėrpara bile so kon keq me na e pru edhe neve nė Kosovė, se pa te tybe tė gjallė skemi. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

uliksi31
11-11-08, 02:45
Te presim deri sa Obama te hyn ne Barack asi Shtepi te Bardh ....I Have A Dream ka pas thon M.L.King .....
Yes we can apo me mir Yes We Did It - Obama!


God Bless You! Thank You Usa!!!

Shume shume keq po m'vjen nje shqiptar me shkrue dicka te tille. Barack Obama eshte zgjedh nga vota e lire e popullit. Dy vjet kane zgjat zgjedhjet.... He is, President of United States of America, posti ma i veshtir ne bote....
Bile na si komb i shume vuajtur dhe i shtypur me shekuj, duhet te kemi kujdes nga etiketimet raciste.

Reana
11-11-08, 02:47
Nuk po e kuptoje ti alegorine analogjike qe une bera (ajo qe une thash eshte se Obama eshte nje klysh,- prodhim i politikes se bardhe, liberale) dhe nuk do te sjelli mrekullira per askend ne Amerike e masepaku per racen e tij dhe per shqiptaret te cilet besoj se edhe ti, e din ,se punet me te medha i bejne si superintendenta dhe aty ketu kane hapur ndonje restorant italian.Ju kur thoni qe Obama ka thyer rekord une te them se keto zgjedhje kane dale me pak demokrate se per Alfons Al gore keshtu flasin statistikat . Por problemi eshte se republikanet nuk dolen ne zgjedhje dhe aty duket fitorja e Obames dhe jo siq pretendoni ju qe ai ka thyer rekorde. Bushi ne pjesen e dyte te mandatit ;kishte fituar me shume vota se Obama tash.

Sinan Hasani nuk eshte i imi nuk e marr nga ty une kam Rugoven ai i cili ua hodhi serbve te tate te 'menqur' me politiken prej Gandi dhe gjigandi. Une u deklarova qe ai ishte nje papet serb siq eshte edhe Obama nje papet zezak sherbetor i politikes se te bardhve (liberalve) dhe jo as asesi i ndonje komuniteti me ngjyre.Ai eshte njeriu i ngjyres por voten e ka nga te bardhet dhe politiken duhet bere sipas programeve dhe statusit te partise (liberale) partise qe e ben te bardhet. Nuk kishte asokohe as edhe nje kandidat i vetem zezak qe ishte dikun ne instancat e partise demokratike te Amerikes kur eshte bere krijimi i kesaj partie.Ti pasi qe e paske shenuar Manhatten aty po te tregoje qe New yorku eshte i ndare aq shume ne klasa sa qe ti si bardhoke qe je nuk guxon me shkue ne Uptown manatane se aty jane raca e Obames dhe asnje i bardh nuk guxoje te trupoj atypari, as me makine as me kembe(Harlemi) dikur kur NY ishte Amsterdam i ri aty ishin farmat gjermane dhe tash ke nje konglomerat afrikano-hispanik qe menjehere pa s streetit 90 e ne drejtimin e midtown aty fillon faqja e bardh dhe aty fillon te mos shofish me shume zezak, aty edhe ndahen kufijet e klasave . E sa per shqiptaret ne Amerike ata jane njeri nga kumunitetet me te reja dhe me te vogla andaj edhe fuqija e tyre nuk eshte aq e madhe ne asnje drejtim. E sa u perket Serbve ne Amerike ata kane deshtuar me lobin e tyre prej se lindi politika e presidentit Rugova dhe kahja e duhur e popullit per shetet te pavarur te Kosoves dhe sovran. Sikur serbet te ishin te 'menqur' siq po i quaje ty do te ishin miqte e Amerikes ;- e nese ata ishin miqte e Amerikes Kosova do te ishte akoma province serbe e pushtuar.Reana me duket se qenke kapur keq me nje situate qe ty si grua ose vajze e ndonje superitendenti nuk te takon te sulmash ate/ racen qe ti i takon(bardhe) por nese e ben kete at'here jeton ne ndonje komunitet te brooklynit ose broxit ku gjenden ne sasi te madhe afro-hispaniket dhe racat e tjera qe e kane disi veshtire te ngjiten aty ku jetojne te bardhet.Racizmi ne Amerike eshte i shfaqur me shume se kudo tjeret ne bote . P.sh atje jetojne zezaket hebrej , qe jane shume te rrezikshem jetojne klane te te bardhve qe jane te lejuar te mbajne simbole te koherave te kaluara te Euvropes qe ne Eu jane te ndalueshme me ligj ndersa ne Amerike ky 'ish nacionalizmi' i shpifur e artificial i Europes ka ve rrenje dhe veshtire se red necks mund te kuptojne vuajtjen tende qe paske per zezaket.

shume postim i gjate dhe me shume gabime. desha te te korigjoj edhe heren e kaluar, por ke shume saqe nuk kam kohe te ti korigjoj te gjitha.
Obama nuk eshte prodhim liberal, obama eshte prodhim i vetedijes se larte njerezore! vetedije kjo qe akoma nuk eshte arritur ne Evrope.
historikisht ishin republikanet(konzervativet) qe luftuan per te drejtat dhe lirine e Afriko-amerikaneve duke paguar edhe me jeten e tyre. Presidenti Abraham Lincoln ishte republikan e jo demokrat. e ke te qarte???:tongue:
perderisa vete Obama eshte centrist, e jo liberal ekstrem i te majtes, dhe gjate punes se tij ne Kongres ka bashkepunuar me partine republikane poaq sa me ate demokratike dhe tani e ka ne plan te nominoje republikanet edhe ne postet e administrates se tij.

Upper West Side me Upper East Side Manhttan eshte pjesa me e pasur dhe me e shtrenjte e Manhattanit dhe gjithe Amerikes, ndersa Harlemi ne rreze te central Park-ut eshte xhevahir i ishullit. Raritet, i denje per vizita turistike, meqe si lagje(village) ka arritur te ruaje karakterin e vet arkitektural.
ajo qe ke thene se njerezit nuk guxojne te ecin ne rruge atje, ka qene realitet i viteve te 7o-ta, dhe kjo situate ka egzistuar ne gjithe manhattanin. por prej se administraten e qytetit e kane marre ne dore republikanet diku para 30 viteve, krimi ka rene ne menyre drastike. Sot ne manhattan NUK egzistojne rruge se jo me lagje ku dikush ( i cfaredo race) nuk guxon te ece.
Njekohsisht, perkunder paragjykimeve qe ke ti, shume me te kulturuar jane Afriko-amerikanet ne Harlem sesa disa evropiane arrogante neper Evropen perendimore, qe i kam pare vete sesi i trjatojne edhe te bardhet e tjere, vetem pse nuk jane shtetas te BE-se, apo pse nuk e kane emrin Hans apo john smith. edhe ty me emrin mark, nuk te kane per qefi se nuk je anglez apo gjerman!!!

Urata
11-11-08, 06:45
Nuk po e kuptoje ti alegorine analogjike qe une bera (ajo qe une thash eshte se Obama eshte nje klysh,- prodhim i politikes se bardhe, liberale) dhe nuk do te sjelli mrekullira per askend ne Amerike e masepaku per racen e tij dhe per shqiptaret te cilet besoj se edhe ti, e din ,se punet me te medha i bejne si superintendenta dhe aty ketu kane hapur ndonje restorant italian.Ju kur thoni qe Obama ka thyer rekord une te them se keto zgjedhje kane dale me pak demokrate se per Alfons Al gore keshtu flasin statistikat . Por problemi eshte se republikanet nuk dolen ne zgjedhje dhe aty duket fitorja e Obames dhe jo siq pretendoni ju qe ai ka thyer rekorde. Bushi ne pjesen e dyte te mandatit ;kishte fituar me shume vota se Obama tash.

Sinan Hasani nuk eshte i imi nuk e marr nga ty une kam Rugoven ai i cili ua hodhi serbve te tate te 'menqur' me politiken prej Gandi dhe gjigandi. Une u deklarova qe ai ishte nje papet serb siq eshte edhe Obama nje papet zezak sherbetor i politikes se te bardhve (liberalve) dhe jo as asesi i ndonje komuniteti me ngjyre.Ai eshte njeriu i ngjyres por voten e ka nga te bardhet dhe politiken duhet bere sipas programeve dhe statusit te partise (liberale) partise qe e ben te bardhet. Nuk kishte asokohe as edhe nje kandidat i vetem zezak qe ishte dikun ne instancat e partise demokratike te Amerikes kur eshte bere krijimi i kesaj partie.Ti pasi qe e paske shenuar Manhatten aty po te tregoje qe New yorku eshte i ndare aq shume ne klasa sa qe ti si bardhoke qe je nuk guxon me shkue ne Uptown manatane se aty jane raca e Obames dhe asnje i bardh nuk guxoje te trupoj atypari, as me makine as me kembe(Harlemi) dikur kur NY ishte Amsterdam i ri aty ishin farmat gjermane dhe tash ke nje konglomerat afrikano-hispanik qe menjehere pa s streetit 90 e ne drejtimin e midtown aty fillon faqja e bardh dhe aty fillon te mos shofish me shume zezak, aty edhe ndahen kufijet e klasave . E sa per shqiptaret ne Amerike ata jane njeri nga kumunitetet me te reja dhe me te vogla andaj edhe fuqija e tyre nuk eshte aq e madhe ne asnje drejtim. E sa u perket Serbve ne Amerike ata kane deshtuar me lobin e tyre prej se lindi politika e presidentit Rugova dhe kahja e duhur e popullit per shetet te pavarur te Kosoves dhe sovran. Sikur serbet te ishin te 'menqur' siq po i quaje ty do te ishin miqte e Amerikes ;- e nese ata ishin miqte e Amerikes Kosova do te ishte akoma province serbe e pushtuar.Reana me duket se qenke kapur keq me nje situate qe ty si grua ose vajze e ndonje superitendenti nuk te takon te sulmash ate/ racen qe ti i takon(bardhe) por nese e ben kete at'here jeton ne ndonje komunitet te brooklynit ose broxit ku gjenden ne sasi te madhe afro-hispaniket dhe racat e tjera qe e kane disi veshtire te ngjiten aty ku jetojne te bardhet.Racizmi ne Amerike eshte i shfaqur me shume se kudo tjeret ne bote . P.sh atje jetojne zezaket hebrej , qe jane shume te rrezikshem jetojne klane te te bardhve qe jane te lejuar te mbajne simbole te koherave te kaluara te Euvropes qe ne Eu jane te ndalueshme me ligj ndersa ne Amerike ky 'ish nacionalizmi' i shpifur e artificial i Europes ka ve rrenje dhe veshtire se red necks mund te kuptojne vuajtjen tende qe paske per zezaket.

...me ato fjalet e zmadhuara dhe te nxira jam shume dakord edhe una...!

uliksi31
11-11-08, 07:38
...me ato fjalet e zmadhuara dhe te nxira jam shume dakord edhe una...!

O shoqja eme e nderuar, une ju kuptoj ju qe adhuruat Hillary, i kame ne familje disa te tille. Por duhet kuptuar se Obama pati agjenden e drejt ne keto zgjedhje.
Agjenden per ndryshime qe ju premtoj popullit te lodhur nga kjo administrat. Ai prej startit nuk anoj kah racizmi po ju drejtue mbar popullit. Ska Blue (demokratet) America as red (republikanet) America, por ka vec United States of America. Do t'thot i thirr te dy partit per bashkim dhe tejkalim te gjendjes economike qe na ka kaplue ketu.
Sa ju perket shqiptarve, skan pse te shqetsohen.Congressmani Emanuel Ishte ne administraten e Clintonit edhe ata top nach adviser, prej 93 gjer ne 99. Krejt e dijm cka ndodhi ne at kohe. Bile Emanuel me 2003 si rival ne distrctin 5 te Chicagos kishte serbin Blagojevich qe e mundi ne zgjedhje per congressman.
Mos te lejojm qe racizmi t'na kaploj se marre ne kete shekull. Ai nenen e kishte te bardh tek fundi i mram.:biggrin:

Obama
11-11-08, 09:31
Shume shume keq po m'vjen nje shqiptar me shkrue dicka te tille. Barack Obama eshte zgjedh nga vota e lire e popullit. Dy vjet kane zgjat zgjedhjet.... He is, President of United States of America, posti ma i veshtir ne bote....
Bile na si komb i shume vuajtur dhe i shtypur me shekuj, duhet te kemi kujdes nga etiketimet raciste.

Posht racizmi ! Obama eshte kryetari qe kurr se ka pasur amerika !

Edhe plus kesaj, Obama nuk eshte Kryetari i par i ZI apo i rrezitem siq u shpreh gomari Berlusconi !

Penelope
11-11-08, 09:47
Une pajtohem me Uliksin. Normal ne fillim kam pase deshire me fitu Hilllary , por masi ajo sja arriti, mire qe fitoj Obama, edhe pse eshte ngjyre e zeze, megjithese nanen amerikane. Mendoj se ka arrite fitoren me merite, dhe osht shume i pergatitun per postin me shume pergjegjesi. Mirepo fitorja e tij ngjall shpresa per qdo njeri "normal" dhe ka nje mesazh per te gjithe , se qdo gja osht e mundur, nese punon dhe beson ne veten tande mund te arrish shume shume larg. Ne nje gazete prestigjioze amerikane shkruante:²nga nje fshat i vogel I Kenise , ne shtepine e bardhe". Pra qdo gja osht e mundur, nashta nje dite mund te fitoje edhe nje shqiptar, pse jo?

Skyfter
11-11-08, 09:52
Shume shume keq po m'vjen nje shqiptar me shkrue dicka te tille. Barack Obama eshte zgjedh nga vota e lire e popullit. Dy vjet kane zgjat zgjedhjet.... He is, President of United States of America, posti ma i veshtir ne bote....
Bile na si komb i shume vuajtur dhe i shtypur me shekuj, duhet te kemi kujdes nga etiketimet raciste.

hmm ... e paske keqkuptue mesazhin tim uliksi31-jr ....me paske etiketu ti mue :smile: ..
pak hajgare me bo (obama n'barack) nuk do te thot se jam Racist!


God Bless Obama and Usa!!!

lovely
11-11-08, 10:01
O shoqja eme e nderuar, une ju kuptoj ju qe adhuruat Hillary, i kame ne familje disa te tille. Por duhet kuptuar se Obama pati agjenden e drejt ne keto zgjedhje.
Agjenden per ndryshime qe ju premtoj popullit te lodhur nga kjo administrat. Ai prej startit nuk anoj kah racizmi po ju drejtue mbar popullit. Ska Blue (demokratet) America as red (republikanet) America, por ka vec United States of America. Do t'thot i thirr te dy partit per bashkim dhe tejkalim te gjendjes economike qe na ka kaplue ketu.
Sa ju perket shqiptarve, skan pse te shqetsohen.Congressmani Emanuel Ishte ne administraten e Clintonit edhe ata top nach adviser, prej 93 gjer ne 99. Krejt e dijm cka ndodhi ne at kohe. Bile Emanuel me 2003 si rival ne distrctin 5 te Chicagos kishte serbin Blagojevich qe e mundi ne zgjedhje per congressman.
Mos te lejojm qe racizmi t'na kaploj se marre ne kete shekull. Ai nenen e kishte te bardh tek fundi i mram.:biggrin:
Po thu qe baben zezak e paska pas a? kehat kehat kehat.. gjynahit Obama, veq na sa e permenim ktu, atij kurr lemza me iu nal jo.. keh keh keh keh

uliksi31
11-11-08, 15:18
hmm ... e paske keqkuptue mesazhin tim uliksi31-jr ....me paske etiketu ti mue :smile: ..
pak hajgare me bo (obama n'barack) nuk do te thot se jam Racist!


God Bless Obama and Usa!!!

I nderuar Skyfter, me vjen mire qe u sqarove dhe nuk je racist.
Amerika eshte shampion ne humore lidhje me presidentet.Per ate edhe konsiderohet nena e gjithe demokracise botrore.
Sipas gjithe analisteve politike, slogani i njohur i Martin Luther King Jr. I have a dream, pikrisht ishte nje dream (enderr) e tij qe te vij dita kur nje nga minoriteti Afro-American te behet kryetar i ShBA-s.
Ne Washington DC me 1963 mban fjalimin historik, ku edhe sot konsiderohet nje nder fjalimet me te mira t'shekullit 20. Ne kete fjalim ai beson dhe shpreson qe te bardhit dhe te zinjt, mund dhe duhet te afrohen si qenje njerzore.
Kur thue:Yes we did it... Kete e than dhe e thon red neck people qe bene assassination (atentat) ndaj M.L.K.jr.
Pra me vjen mire qe u sqarove dhe distancohesh nga mendime dhe qellime te tilla jo njerzore.
Falemderit

luckyman
11-11-08, 17:23
Fitorja e Obames, do te thote fundi i civilizimit!

Reana
11-11-08, 17:55
Fitorja e Obames, do te thote fundi i civilizimit!

te them te drejten po me vjen keq per botekuptimet e tua kaq negative per kryetarin e SHBA-ve.
neve, si shqiptare na merr lumi, pa perkrhajen e fuqishme te SHBA-ve, prandaj edhe nese "mileti" jone ende vuan prej botekuptimeve e paragjykimeve raciste, se paku permbahuni publikisht.

piramiden qe ke ne avatar, e kane ndertuar egjiptasit kur ne Evrope ende eshte jetuar ne menyre shume primitive.
e historianet ne Universitetet evropiane deri ne mesin e shekullit te njezet kane ligjeruar ne Evrope se Egjiptasit qe ndertuan piramidat, ishin te bardhe:biggrin: !!!!!!
(eshte njejte sikur shkijet e Serbise, kur germadhat arkeologjike te Ulpianes ne prishtine e gjetiu, jane munduar gjithmone ti quajne germadha te civilizimit serb, apo sllavo-maqedonet qe quajne Aleksandrin e Madh hero te kombit te trye!!!!)
mos bie pre e propagandave dhe paranojes se semure te disa qarqeve(ekstremiste evangjelike), sepse po te ishin ato qarqe qe vendosin per shqiptarine, sot Kosova do te ishte ende nen okupimin serb!!!

Urata
11-11-08, 18:05
O shoqja eme e nderuar, une ju kuptoj ju qe adhuruat Hillary, i kame ne familje disa te tille. Por duhet kuptuar se Obama pati agjenden e drejt ne keto zgjedhje.
Agjenden per ndryshime qe ju premtoj popullit te lodhur nga kjo administrat. Ai prej startit nuk anoj kah racizmi po ju drejtue mbar popullit. Ska Blue (demokratet) America as red (republikanet) America, por ka vec United States of America. Do t'thot i thirr te dy partit per bashkim dhe tejkalim te gjendjes economike qe na ka kaplue ketu.
Sa ju perket shqiptarve, skan pse te shqetsohen.Congressmani Emanuel Ishte ne administraten e Clintonit edhe ata top nach adviser, prej 93 gjer ne 99. Krejt e dijm cka ndodhi ne at kohe. Bile Emanuel me 2003 si rival ne distrctin 5 te Chicagos kishte serbin Blagojevich qe e mundi ne zgjedhje per congressman.
Mos te lejojm qe racizmi t'na kaploj se marre ne kete shekull. Ai nenen e kishte te bardh tek fundi i mram.:biggrin:


...shoku im i ēmuar, shume do doja t'mund te pajtoja me mendimin tuaj...por nuk mundem...!...aq afer i kam pa/degjue ca gjera sa OBSTRUCTION- m'duket gjeja me 'normale' n'kete bote te rrejshme...!

...jo agenda e tij, por e te tjerve fitoi!

lirik
11-11-08, 22:46
ne fakt kur thash presidenti esht vetem kukull shkova pak larg por dua te them se shteti dhe punet e tij pregatiten nga shum kshilltarė pra marrin pjes shum eksperta ne pregatitjen e politikes se shtetit
shteti asnjiher nuk mbetet ne doren e nji njeriu pa marr para sysh se a esht ai president a jo
ktu deshta te them kukull por gabova u nguta spese deshta te them se presidenti nuk mund te bej as ai qka te don ka edhe ai kompetenca te kufuzuara dhe detyrime te nenshkruara
presidenti zbaton politiken e shtettit ktu deshta te dal se ai as nuk e ka krijuar politiken
poltiken e merr po thujse te gatshme nga ekspertat dhe e zbaton nuk jan vetem te ti idetė
ktu deshta te dal edhe pse ka nji rol te caktuar presidenti nuk mund te jet vendimtari
ktu deshta te them e shkova pak larg me fjalen kukull por besoj se me kupton lexuesi ne qfar kuptimi deshta te them pra deshta te them se presidenti nuk esht gjithqka sepse ka shum kshilltarė e eksperta tjerė nuk e ka te lehtė te merr vendimet vet pa pelqimin e senatit te kongresit te departamentit te shum faktorve tjerė pra ktu qendron ajo qka deshta ta intepretoj por e intepretova pak ngutshem kekroj falje megjithat kam ndegjuar se presidenti po ashtu ka kompetenca te kufizuara
dhe disa vendime nuk ka te drejt ti marr as ai vet as ti nenshkruaj ktu qendron thelbi dhe mbrendia
e politikes s e nji shteti sidomos e superfuqisė qe ka kontrol te jashtzakonshem
dhe udhheheqet nga shum faktorė

vjeshta
11-11-08, 22:57
Te bardhet:
55% McCain
43% Obama

Zezaket
4% McCain (nen efektin e racizmit :biggrin: )
95% Obama

Latinet
31% McCain
66% Obama

Aziatiket
35% McCain
62% Obama

Ketu shihet ecuria e perqindjes se rezultateve te votimeve sipas racave ...

lirik
12-11-08, 08:03
po shihen pasojat e zgjedhjeve ne kto llogari kan shkuar te gjith armiqt e civilizimit dhe te amerikes
po shihet rracizmi dhe dominimi politik per qellime te caktuara qe e kan ndikuar agjenturat
me llogari te perpikta por qka do qe te ben barak obama ne sherbim te rusve dhe kinezve e
dikuj tjeter nuk do te tolerohet asnji milmeter nga amerikanėt jam i bindur
por jam poashtu i bindur qe ai esht i kontrolluar dhe nuk do t eguxoj te hyj atyre lakrave te rrezikshme
te demtoj interesaat e amerikes dhe shqiptarve
e thash edhe ma parė ne at kuptimin pse presidenti ka rrol te vogel dhe duket si nji kukull e thash ne kuptiminse populli esht ai shteti kahja kshilltart politika qe ndertohet me shekuj ne nji vend intellegjenca kundershtaret analistat e gjith kta kunder nji presidenti kur te dalin
dhe vet fryma e nji populi dhe intresat e tij si dhe laboratoret qe kordinojn politiken ather presidenti na del i pa fuqishem te bej diqka vetem dhe duket ashtu i vogel dhe i pafuqishem ne krahasim me popullin dhe kahjen enji shtetti t e nji kombi
u deshmua me shroferin qe mjaft dėm i b♪7ri gjermanisė por e hoqen menjiher
e larguan nuk elan te hyn ma teper ne gjynahe
kshtu do te ndodh edhe me obamen vetem nese eben hapin eparė te gabuar ne dėm te ameerikes
dhe interesave te saj
do ta heqin me zgjedhjet e jashtzakonshme mbrenda jave me dekret shtetrorė e me te gjitha format
nuk lejon amerioka shkatrrim siq mendon dikush
por le te shprsojm se se ai do ti ndjek drejt interest eamerikanve dhe shqiptarve pa hile dhe ashtu si e kerkon situata
por po e them amerika duhet ti qel syt ma teper se kurr sot
nafta duhet te lrohet e dolari duhet te rritet por munndshisht amerika duhet te investoj shum ne inovacione teknologjike dhe te shtoj kontrollin mbi luksosgjijt qe po e shkatrrojn sistemin e dollarit dhe te bankave te bursave dhe te ekonomis ne pergjithsi nevoitet pak dikatatir disciplinore ne kuader te ligjit kunder shperdorimeve te parasė pa kontroll
amerika duhet te gjej shtigjet e forcimit
sistemet e nxemjeve duhet ti bej me energji solare duhet ta heq gazin rus nga perdorimi
duhet te mbroj ma teper rrezikun nga kopjimi gjithqka teknologjike kopjuan te tjeret nga amerikanet
jeta dhe bota esht mosmirnjohse aty ta han buken te shfrytzojn dhe te shuajn pas ngrenjes s e bukes dhe shpetimit kend e ke shpetuar ruaju nga ai
#kshtu e paska jeta kshtu qenka mbijetesa
amerika shpetoj kinen e rusinė gjat luftes se dyt botrore tash rrezikun numer nji i ka ato e pra
jeta nuk qenka mirnjohje ka shum e shum kohra evite qe mu shkye gurmazi duke thanė se mirnjojha
nuk po behet nga ndergjegja por nga imponimet
ndoshta as kjo nuk qendron krejt por ne jeten praktike kshtu ma teper po zhvillohen situatat a po nuk po shihet ky fakt neper ngjarjet e jetes se mosmirnjohja gjithnji e m ateper po del ne siperfaqe

Marku1
12-11-08, 11:42
REANA:
shume postim i gjate dhe me shume gabime. desha te te korigjoj edhe heren e kaluar, por ke shume saqe nuk kam kohe te ti korigjoj te gjitha.
Obama nuk eshte prodhim liberal, obama eshte prodhim i vetedijes se larte njerezore! vetedije kjo qe akoma nuk eshte arritur ne Evrope.
historikisht ishin republikanet(konzervativet) qe luftuan per te drejtat dhe lirine e Afriko-amerikaneve duke paguar edhe me jeten e tyre. Presidenti Abraham Lincoln ishte republikan e jo demokrat. e ke te qarte???http://gfx2.hotmail.com/mail/w3/ltr/i_safe.gif
perderisa vete Obama eshte centrist, e jo liberal ekstrem i te majtes, dhe gjate punes se tij ne Kongres ka bashkepunuar me partine republikane poaq sa me ate demokratike dhe tani e ka ne plan te nominoje republikanet edhe ne postet e administrates se tij.


1.

Une: Ketu nuk jemi ne ndonje kontest drjtshkrimor.Qe, ne fjalen e pare te fjalise sate keni lajthitur disa here,- qe ne gjuhesi ;vlersohet gabim i madh drejtshkrimor por u takon fillestareve ,atyre posa kane filluar te mesojne ABC -en.Ndersa ne rrafshin e kundrimit te zhvillimeve ne politiken amerikane... i sheh emocionalisht dhe pa esencen e arsyes :- Une, verej mangesira njohurish per situatat qe ndodhet Amerika, e mandej ushqeni iluzione kontraverze dhe jo gjuhe e faktesh .Pastaj vijoni me fjaline e dyte po-ashtu plote gabime drejtshkrimore qe per veten time nje nxenes i klases se trete nese do beje gabime aq trashanike sic keni bere ju do meritonte noten minus e them minus, dmth jo kaluese, pastaj kur filloni te personalizoni temen dhe nxirni ne shesh dufin e injorances se ty te penguaka ortografia ime (do te ishte me mire te thani qe qendrimet e mia u penguakan e jo drjtshkrimi sic theksoni ju zoja Reana.Do te shkruaj shpejt dhe kerkoje ndjese nga lexuesit per gabimet drejtshkrimore per te cilat me akuzon zoja Reana se fort e penguakan!
Kur krekoseni se Obama nuk eshte prodhim liberal ne cilat fakte bazoheni ju???!!!
A'tere nga cili elektorat eshte mbeshtetur ne cilat pika e ka perqendrue fushaten dhe nen emrin e ciles parti ka fituar??!!Ju lutem mos tregohi aq naive,inorante te mos dalloni se cilit tabor politik ne Amerike i takon Obama?!
Ne Amerike jane diku rreth 14,79 % afro-amerikan perafersisht 40. milon zezak/e ;- perafersisht njejta perqindje eshte edhe e Hispanikve e mos te futemi me thelle ne statistika demografike qe me duket keto jane pune te 'renda 'per ty Reana ;- edhe nofken e paske zgjedhur si ajo zezakja kujtoj eshte kengetare,- nejse ceshtje shijes ,ndjenjes eshte nofka.Kurse ne Eu nuk jetojne ne teresi zezake as 4 milion e kur te kahasohet me popullesine e pergjithshme ne Eu qe eshte njehere me e madhe se SHBA-ve na del se edhe hitha me qene jane pak e le te kene rast ne nje ardhme te afert qe ndonje i asaj races tende te zeze te udheqi Europen sic eshte tash duke marre timonin e Presidentit te Vendit ne SHBA...Me, 2028 gjuhe nacionale zyrtare do behet spanishtja gjuhe e kolonizatorve, europian .Keto jane gjurmet e kolonizatorve europian ne kontinentin amerikan. Kultura e re kolonizuese la gjurme aq te thella te keta popuj,- sa te gjithe flasin gjuhet kryesore europjane ,qe jane si pasoje e kolonizimeve nga fuqite europiane te kohes. Ju, flisni me nje duf injorance ne lidhje me kulturen europiane se kinse ti po 'mbroje' te drejtat e zezakve . Paragjykoni ne vlersimin per gjermanet dhe anglezet;- duke mos e ditur se keta dy popuj jane ata; qe veren themelet e Amerikes. Une te sugjeroj mos e merr pulatiken afer zemres .Se Abrahim Lincoln ishte kozervativ, kjo nuk eshte risi per mua kjo mund te jete per ata qe posa kane filluar te marin hapat e pare ecjake(domethene kete edhe parashkolloret e dine ne Amerike ...REANA:Upper West Side me Upper East Side Manhttan eshte pjesa me e pasur dhe me e shtrenjte e Manhattanit dhe gjithe Amerikes, ndersa Harlemi ne rreze te central Park-ut eshte xhevahir i ishullit. Raritet, i denje per vizita turistike, meqe si lagje(village) ka arritur te ruaje karakterin e vet arkitektural.
ajo qe ke thene se njerezit nuk guxojne te ecin ne rruge atje, ka qene realitet i viteve te 7o-ta, dhe kjo situate ka egzistuar ne gjithe manhattanin. por prej se administraten e qytetit e kane marre ne dore republikanet diku para 30 viteve, krimi ka rene ne menyre drastike. Sot ne manhattan NUK egzistojne rruge se jo me lagje ku dikush ( i cfaredo race) nuk guxon te ece.
Une: Harlemi para 100 kujtoj 150 vitesh ka qene vend fermash me pronar gjerman ,holandez ( europian) ndersa tash ka vetem zezak dhe latino-amerikan. Harlemi eshte i cilsuar prej te gjitha mediumeve informative si nder pjeset me rrezikshemri te personit dhe pasurise. ja ke fut taman si Ema e Zeqos maje thane ne lidhje me Harlemin. Nuk shitent kopalla zoje e nderuar flet, thuase ne nuk dijme se c' 'xhevahir' qenka Harlemi hahaha.
Te gjitha marifetet dhe ligesirat e shoqerise zezake-hispanike i gjen ne Harlem. Upper West Side prej Avenus Columbus dhe Amsterdam eshte ana perendimore e Central parkut .Ne mes te parkut eshte nje restaurant qe quhet Taverne on the green ndersa Upper east side fillon ne east side central park deri te yorkville (little Germany e vazhdon tej perpjete deri andej kah bronxi kurse ana perendimore deri te Universiteti Columbia eshte ok por pastaj nuk ka kesi 'trimereshe' te bardhe si kjo Reana qe kalon atej pari pa ndonje 'befasi'.Harlemi nuk eshte Xhevahir aty eshte kriminaliteti ma i madh ne NY renditet i treti ne US per nga numri i krimeve. Keshtu; flasin statsika. Dyshoj qe ju nuk keni qene ne Manhatten e sa per Harlem hic se hic,- nese je e martuar me afro-amerikan dhe mund te kamuflohesh disi mendojne je hispanike e nuk te nguc kush hehhe.E sa per te berat,permiresimet qe jane bere ne fushen e sigurise nuk duken te jene shume te sukseshme ndryshe aty do te ishte akoma kullat binake. Ish prefekti Guliani dhe tani Bloomberg ,ata nuk kane pasur rezultate sic trumeton ti;- Ish mayer Guliani ka pas suksese per ndalimin e lypsave gati ne c'do vend ku ndaloheshin makinat ne trafik ne hyrje te Qeens ne hyrje te Bronxit ne hyrje Brooklinit e ne keto aspekte kane pas sukses hahah . Fill pas 110 st nuk guxon kush si i bardhe te leviz lirshem kete nuk mund ta mohosh zoja Reana.Nese e mohon kete ose genjen ose nuk dine se ku eshte Harlemi ne NY City. Edhe policia e bardhe andej nuk qarkullojne fare, aty kane policine me ngjyre edhe pse nuk jane efikas fare ne ndalimin e kriminalitetit ne Harlem.Lagje te tilla ku naten nuk guxojne per te hecur te bardhet ka edhe ne Brooklyn edhe ne Bronx edhe ne Qeens DownTown Manhatten veqse duket me mire diq. Por plot berllog, mbeturina, junkys eshte pjese e papaster. Sidomos nga Italia e vogel dhe Chine Town pastaj kalon ne Brooklyn . Brooklyn Hights eshte area e mire ndersa ato pjeset afer king hw e deri te ruset ne Br . beach aty, banojne shume rus/e eshte mjerim dhe krimi e pasiguria lulzon ne c'do qoshe.REANA:Njekohsisht, perkunder paragjykimeve qe ke ti, shume me te kulturuar jane Afriko-amerikanet ne Harlem sesa disa evropiane arrogante neper Evropen perendimore, qe i kam pare vete sesi i trjatojne edhe te bardhet e tjere, vetem pse nuk jane shtetas te BE-se, apo pse nuk e kane emrin Hans apo john smith. edhe ty me emrin mark, nuk te kane per qefi se nuk je anglez apo gjerman!!!

3
Une:Ju qenkeni e misheruar me kompleksin e inferioritetit ;-vlersimi juaj dhe personalizimi i temes tregon se jetoni ne boten e telallit e jo te netit duke krahasuar afro-amerikanet e Harlemit me europianet 'arogant';-Krahasim qe nuk shkon,- Ja pse ta them une qe nuk shkon:
Sepse nuk mund t'i quash europianet 'arrogant' ngase ata tek e fundit jane themeluesit e atij shteti ku ti hane buken dhe nuk jane prodhim Afrikan .Obama fitoje nga kriza e tanishme qe perjeton Amerika,nga zemergjeresia e kushtetutes amerikane,- 1778 qe, jep kete te drejt te gjithe atyre qu u linden ne Amerike mund dhe kane te drejt te kandidojne per kryetar shteti.Edhe ketu je e lajthitur kur meton se emrin tim nuk e kane per qefi europianet na del si zedhense e shume komuniteteve pa dijen e tyre pra ;- nofken time e kane per qefi edhe amerikanet ,europianet (shqiptaret ) nofka Marku ka kuptime historike biblike e kombetare kete gje ti nuk e ditke akoma he ;-pranej do mesosh , do mesosh bile nuk do ishte keq fare te vaje ne ligjerata per permiresimin e 'ortografise 'sime hahah...

Reana
12-11-08, 23:46
Une: Ketu nuk jemi ne ndonje kontest drjtshkrimor.Qe, ne fjalen e pare te fjalise sate keni lajthitur disa here,- qe ne gjuhesi ;vlersohet gabim i madh drejtshkrimor por u takon fillestareve ,atyre posa kane filluar te mesojne ABC -en.Ndersa ne rrafshin e kundrimit te zhvillimeve ne politiken amerikane... i sheh emocionalisht dhe pa esencen e arsyes :- Une, verej mangesira njohurish per situatat qe ndodhet Amerika, e mandej ushqeni iluzione kontraverze dhe jo gjuhe e faktesh .Pastaj vijoni me fjaline e dyte po-ashtu plote gabime drejtshkrimore qe per veten time nje nxenes i klases se trete nese do beje gabime aq trashanike nuk do ishte keq fare te vaje ne ligjerata per permiresimin e 'ortografise 'sime hahah...

Gabimet tua jane te natyres faktike. Me saktesisht jane gabime te bazuara ne paragjykimet e tua personale, te ngjyrosura me racizem dhe ksenofobi. Je ne gjendje te fabrikosh dhe prodhosh kuazi te verteta ne secilin argument meqe ratio-ja yte nuk eshte ne gjendje te absorboje realitetin qe nje person i bardhe mund ta votoje vullnetarisht nje person te zi. prandaj po e krahason Obamen me Sinanat dhe kazanat e tu. me vjen keq, por ka kaluar koha jote. edhe ketu me shumice, babgjyshat e kane votuar babgjysh Mccainin, por e kote.

publikut te gjere te FD-se i garantoj se banoret e Harlemit nuk jane arusha(:biggrin: ) dhe se per numrin e madh te banoreve qe ka Manhattani, ne hapsire gjeografike aq te vogel, kriminaliteti eshte ne renje te madhe(perfshire ketu edhe Harlemin si pjese e New York City-it).

Sa i perket temes,
Barack Obama eshte Presidenti I SHBA-ve, ka voten time dhe perkrahjen time personale dhe me te gjere familjare.
I pafte hajrin pozites se kryetarit sepse ka qene nder kandidatet me te denje te gares presidenciale, e poashtu shpresoj personalisht qe ai nuk e harron popullin tim te vogel disa milionesh shqiptar te ballkanit, sepse (po e perseris), pa perkrahjen e SHBA-ve, shqiptaret i hane qente!!!

ndersa markut, dhe ndonje tjeteri te rastit qe e kap panika, dhe i ka zene koha te papregatitur per nje president Afriko-amerikan, iu sygjeroj ndonje shpelle ku mund te fshehen (ka gjasa harlem-ianet te vijne dhe te te gjejne edhe aty ku jane:biggrin: )

lirik
13-11-08, 09:14
poshtersia njerzore shkon deri diku por i ka kufijt e vet
ne jemi ne gojen eujkut njerz te pa mbrojtje pa talent per jet as organizim
mos me ken amerika as qent nuk e han shqiptarin
se asksuh nuk ja don te miren dhe ka shum armiq
a nuk u deshmua kjo neper poshtrime shekullore nga ma te pashembulltat
ku rarca shqiptare sot ben vetverasje dhe nuk ka kurfar vullneti per jet
nuk te merr malli me ndjet me nji njeri se ua kan thye vullnetin e nuk ju duket interesant a s
mjalta ma
armiku pat qellim me e thye rracen shqiptare ky ishte qellimi shekulor i armikut
thyerja tash te shohim se a mund te ngjitet apo mbetet thyerje e perjetshme
disa njerz shkurtpams nu e dijn s e vrasin motet e sa larg vrasin
nes edhe nji thyerje vjen kombi shqiptar ma nuk ngritet n kambė
jo kur asnjiher
prandaj na intreson shum se qka po bėhet neamerikė s elidhet drejt per drejt me fatin tonė shqiptar
ne jemi republika te amerikes bejm pjes ne shtetet e bashkuara te amerikes pamvarsisht s eme letra nuk shkruhet por te till jemi ashtu siq esht serbia pjes e pandashme e rusisė
pse te mshefen gjanat duhet te dalin gjanat hapur
NES EBARAK OBAMA DEL I MIRė PER AMERIOKEN DHE PER NE I LUMT MORE
BRAVO I QOFT I LUMT QE EBSA POR NESE JO
kti kan me dal telshe gjithqka po ja lėmė kohs te shohim

Kelmendi
13-11-08, 12:19
Te bardhet:
55% McCain
43% Obama

Zezaket
4% McCain (nen efektin e racizmit :biggrin: )
95% Obama

Latinet
31% McCain
66% Obama

Aziatiket
35% McCain
62% Obama

Ketu shihet ecuria e perqindjes se rezultateve te votimeve sipas racave ...


sipas ktij testi po del s kta t zit kokan ma racista s t bardht. dhe efemiri Zotit ky far magjupi nuk ka me qit gja n drit.

ka m u lidh m rusin,serbin,kinen iranin e shum anmiq t ameriks dhe t njerzimit.
tash ka m pas edhe lufta m t mdhaja s ma par mos e harroni ket gja.

ka me i nihmue serbis me prish pamvarsin e kosovs. ka me i nimue rusis me i tensionue georgin. dhe ka me nrrue iranin me shetet arabe.

ka mi qit pas dore izraelin dej sa Izraeli t ia ha kryt . ky njeri as nuk asht musliman as nuk asht katalik as nuk asht budist ky nuk asht kurgja perpos nji ish skllav i t bardhve.

e ju disa pe shof q po e mrojshi mikun e serbis e ata qe e mrojn mikun e serbis dhe t rusi jan shqipfolsa q i ka dresue udba me leh per ta edhe masi t cof .

po mos harroni se shanca nuk keni ju disa q po majshi m purinin e tadiqin me chavezi e kastron me polpotin e qegevaren. se veq Izraelin jav lshojm e u ban telash kahre q venin vetit nuk ja dini.

Skyfter
13-11-08, 12:53
sipas ktij testi po del s kta t zit kokan ma racista s t bardht. dhe efemiri Zotit ky far magjupi nuk ka me qit gja n drit.

ka m u lidh m rusin,serbin,kinen iranin e shum anmiq t ameriks dhe t njerzimit.
tash ka m pas edhe lufta m t mdhaja s ma par mos e harroni ket gja.

ka me i nihmue serbis me prish pamvarsin e kosovs. ka me i nimue rusis me i tensionue georgin. dhe ka me nrrue iranin me shetet arabe.

ka mi qit pas dore izraelin dej sa Izraeli t ia ha kryt . ky njeri as nuk asht musliman as nuk asht katalik as nuk asht budist ky nuk asht kurgja perpos nji ish skllav i t bardhve.

e ju disa pe shof q po e mrojshi mikun e serbis e ata qe e mrojn mikun e serbis dhe t rusi jan shqipfolsa q i ka dresue udba me leh per ta edhe masi t cof .

po mos harroni se shanca nuk keni ju disa q po majshi m purinin e tadiqin me chavezi e kastron me polpotin e qegevaren. se veq Izraelin jav lshojm e u ban telash kahre q venin vetit nuk ja dini.

un mendoj pak ma ndrysh...kshtu: Hiq asgje nuk ka me ndryshu politika Amerikane ndaj Aleateve te saj ...i vetmi ndryshim: Ky ka me ja kalu Bushit sa i perket botes sllave dhe asaj Arabe .... mendimi im!
Amerikanet jan Populli me Patriot ne bot, po ndodhi ajo qe ju thuani, me siguri se ekziston Plani B :smile: ...

lirik
13-11-08, 13:42
skyfter t falenderoj per ket mendim ne shqiptart na ka kafshu gjarpri
e edhe hardhuca po na doket me u tremb prej saj tash ndoshta ke tė drejt skyfter
por diqka si ftoft po rri ndaj kti njeriu
un diqka kam lec xuarr rreth ti por nuk diq qka te them jo edhe aq shum sepse ky njeri nuk ka qen shum i njohur
Nes e nuk ndryshon politika e amerikes mirė do tė bėhet per ne shqiptart
por nese kjo diqka ndryshon ne jemi te kapitulluar ashtu kshtu jemi shkatrruar prej luftrave e varfrije jemi nda jemi ftof jemi bė pik e pes
nese ky obama punon kir per ne dhe ameriken ather nuk kemi nevoj per brengosje kurfare
por situatat jan vendimtare duhet te mrren masa shum radikale amerika duhet shum shpejt me dal me ndryshime te mdha sepse ka kriza ekonomike
ndersa rusija dhe kina gjith po rriten ky esht nji rrezik shum permanent
duhet nji kujdes i veqant dhe ndryshime rrenjsore reforma ekonomike e punsime te mdha si dhe investime
MENDOJ SE AMERIKA DUHET TE NA NDIHMOJ EDHE NE SHUM NEPERMES TE GJITHA SHTETTEVE DHE BANKAVE QE TE NGRITEMI EKONOMIKISHT EDHE NE TE MOS KEMI AQ VARFRIE PAPUNSI NE TROJET SHQIPTARE
SI Nė KOSOVė SI Nė SHQIPėRI Nė Tė GJITHA DREJTIMET NA NEVOITET NDIHMA URGJENTE
NE ZHVILLIM NE INDUSTRI USHQIMORE TEKSTIL BUQJSI INFRASTRUKTUR TEKNOLOGJI PUNSIM
NE KEMI NEVOJ PER MIQ DHE ALEAT PER MBSHTETJE NE ZHVILLIM

Marku1
14-11-08, 08:25
Gabimet tua jane te natyres faktike. Me saktesisht jane gabime te bazuara ne paragjykimet e tua personale, te ngjyrosura me racizem dhe ksenofobi. Je ne gjendje te fabrikosh dhe prodhosh kuazi te verteta ne secilin argument meqe ratio-ja yte nuk eshte ne gjendje te absorboje realitetin qe nje person i bardhe mund ta votoje vullnetarisht nje person te zi. prandaj po e krahason Obamen me Sinanat dhe kazanat e tu. me vjen keq, por ka kaluar koha jote. edhe ketu me shumice, babgjyshat e kane votuar babgjysh Mccainin, por e kote.


Une: Ne shkrimin e mehereshem u merrje akoma me ortografine time gje qe ishe e lajthitur edhe ne forme edhe ne permbajtje ndersa tash e nderron terenin e sulmit por jo edhe metoden.Shike tash na dole te natyra faktike< pse a paska natyre qe nuk eshte 'faktike' a?!Mos me akuzo per racist se tharmnin e racizmit nuk mund te gjesh ke une edhe ketu, deshtove.Mua me dukesh se je nje analfabete e shpifur qe me plot gojen them se ju flisni per NY -Harlemin me te degjuara (anekdota) superintendentesh dhe si gurua e ndonje afro-amerikani superintendet mundohesh te genjesh mu ne driten e diellit rreth Harlemit dhe te prezantosh diq qe edhe ne statistika e NYPD flasin ndryshe nga 'statistikat' tua te shpifura dhe te tkurrura nga pompoziteti e realiteti i perditshem i NY- Harlemit.Ti mund te garantosh per Harlemin per te cilin nuk mund te garantoje NYPD e leje nje Reana grua e nje superintendenti;cfare gafe se jo mahi hahah inoranca dhe pompoziteti nuk paskan fund .Ja disa fakte ne lidhje me Crime rate ne NY-Harlem. Lexoje kete nese din te lexosh anglisht nese jo gjejme ndonje perkthyes.


Une:KRIMINALITETI NE HARLEM ani e kane pastruar republikanet pak se sa ishte nen komanden e ketyre 'demokratve' tu Harlemi ishte djepi i krimit jo vetem ne Amerike por edhe me tutje, keshtu flasin statistikat e NYPD, andaj edhe mos the shume shpopinje se ndonjeri mund te hasesh nje cike me te fort dhe mund te thyesh dhembet(metafore).
Murders send city crime rate upwards

BY WIL CRUZ and ALISON GENDAR
DAILY NEWS STAFF WRITERS
Tuesday, September 30th 2008, 9:03 PM
The city's crime rate jumped last month, led by a spike in murders, NYPD (http://www.nydailynews.com/topics/New+York+City+Police+Department) statistics show.
The murder rate rose nearly 77% to 46 homicides through Sept. 28, compared with 26 through the same date in September 2007.
Shooting crimes rose last month too, with the number of victims up 11% and the number of incidents up 10%, according to NYPD figures released Tuesday.
So far this year, the city has tallied 390 homicides, 11% more than the 350 recorded by the end of September in 2007.
Une; Nje keshille: tash futja si pushke jevgu se ashtu edhe po beje .


publikut te gjere te FD-se i garantoj se banoret e Harlemit nuk jane arusha(:biggrin: ) dhe se per numrin e madh te banoreve qe ka Manhattani, ne hapsire gjeografike aq te vogel, kriminaliteti eshte ne renje te madhe(perfshire ketu edhe Harlemin si pjese e New York City-it)

Sa i perket temes,
Barack Obama eshte Presidenti I SHBA-ve, ka voten time dhe perkrahjen time personale dhe me te gjere familjare.
I pafte hajrin pozites se kryetarit sepse ka qene nder kandidatet me te denje te gares presidenciale, e poashtu shpresoj personalisht qe ai nuk e harron popullin tim te vogel disa milionesh shqiptar te ballkanit, sepse (po e perseris), pa perkrahjen e SHBA-ve, shqiptaret i hane qente!!!

ndersa markut, dhe ndonje tjeteri te rastit qe e kap panika, dhe i ka zene koha te papregatitur per nje president Afriko-amerikan, iu sygjeroj ndonje shpelle ku mund te fshehen (ka gjasa harlem-ianet te vijne dhe te te gjejne edhe aty ku jane:biggrin: )


Sa i perket Temes Obama mund ta kete voten tende edhe te 95 % te afro-amerikanve por kjo nuk do te thote se ai ka zgjedhur krizat dhe problemet qe eshte duke shkuar Amerika e njerzimi. Pse ti dhe familja jote me origjine nga Prishtinae mbeshtetni Barakun nuk do te thote se do te jete i sukseshem fare, perkundrazi kete e paragjykoni; ngase paragjykimi,injoranca, zilia, duken qe jane me shume se gjymtyre e karakterit tend prej nje superintendentje .E sa per qe futem ne shpella futem ndonjehere haha , edhe kjo gafe radhes he? e ata qe vine te me kapin do me kapin per shkopi deri sa te lodhen hahaha Inshalla don Zoti bile nuk qellon ndonje si Michela e obemes se haha se mund ta ndryshoje racen juve te zive hahah.

Reana
14-11-08, 18:04
Ne listen e ngushte te kandidateve per Sekretar te Shtetit Amerikan, ne Administraten e Obames, gjindet senatori John Kerry (ish kandidat i Partise demokratike per President ne vitin 2004), diplomati Richard Hoolbrook, si dhe sentorja e shtetit te New York-ut Hillary Clinton.
Mediat raportojne se Obama eshte takuar sot ne mengjes me Senatoren Clinton ne Chicago per te dikutuar kete opcion.

Njekohesisht behet e ditur per publikun se kandidat serioz per postin e Ambasadorit te SHBA-ve prane Organizates se Kombeve te Bashkuara, eshte e bija e ish-Presidentit Amerikan, Caroline Kennedy.

Reana
14-11-08, 18:14
sipas ktij testi po del s kta t zit kokan ma racista s t bardht. dhe efemiri Zotit ky far magjupi nuk ka me qit gja n drit.

ka m u lidh m rusin,serbin,kinen iranin e shum anmiq t ameriks dhe t njerzimit.
tash ka m pas edhe lufta m t mdhaja s ma par mos e harroni ket gja.

ka me i nihmue serbis me prish pamvarsin e kosovs. ka me i nimue rusis me i tensionue georgin. dhe ka me nrrue iranin me shetet arabe.

ka mi qit pas dore izraelin dej sa Izraeli t ia ha kryt . ky njeri as nuk asht musliman as nuk asht katalik as nuk asht budist ky nuk asht kurgja perpos nji ish skllav i t bardhve.

e ju disa pe shof q po e mrojshi mikun e serbis e ata qe e mrojn mikun e serbis dhe t rusi jan shqipfolsa q i ka dresue udba me leh per ta edhe masi t cof .

po mos harroni se shanca nuk keni ju disa q po majshi m purinin e tadiqin me chavezi e kastron me polpotin e qegevaren. se veq Izraelin jav lshojm e u ban telash kahre q venin vetit nuk ja dini.


Sa Don kishoti i Manches, ne mesin e shqiptareve, Perendite na ndihmofshin!!!!
a ka edhe ndonje mulli tjeter te eres qe ke harruar ne kete liste???

Ajka, shtresa me e arsimuar dhe me e larte e politikes dhe jetes shoqerore ne SHBA ka perkrahur Obamen gjate procesit elektoral, si kandidati me i denje i te dy partive, e te paska mbetur ty, te tregosh perralla ketu?

Llapjani_HH
14-11-08, 20:05
O lene Obamėn se aj ka fitu postin e Kryetarit.
Po te kqyrim na Kosovėn ma mirė na bjen, se qysh po e shoh une kogja n'rrezik jemi.
E tybe mos i nimofshim na veti qitash, neve ska me na nimue kėrrkush se krejt janė que n'kamė e po thojn pranoni 6 pikat e ban ki mu... , si Amerika,Gjermania,Franca etj.......
Se kta mas mrami i kqyrin veq interesat e veta e tybe pėr Shqiptar nuk ja u nin hiq po veq fjal i kanė. E kur kan dikund interes intervenojn e thojn ju kena shkue nė ndihmė.

LABI
14-11-08, 21:17
e dikur, gjithe amerikanet kane luftuar lufte civile ne emer te lirise se roberve te sjellur nga Afrika. dicka e paparamenduar per evropianet edhe sot e kesaj dite...

perderisa Evropa mbetet nen germadhat e paragjykimeve te dikurshme, fatemiresisht premtimi per Boten e Re qe ishte dikur Amerika, sot eshte bere realitet:wink:

eeh liri, liri !! Sa shume e krime kryhen ne emer tendin

Dikur ne nje vetedije dhe kontekst kulturor te njeritu dhe shoqerise cdo gje ka qene e paimagjinuar, perceptuar , e pa arritshme UTOPI ...

Premtimet, endrrat per Boten e Re , Njeriun e Ri shoqerite nuk eshte dicka e re qe i takon nje periudhe dhe konteksti kohore-historik.. Por njeashtu dhe ndonje konteksti ideologjik cofte me ngjyrim te kaltert (liberal) apo te kuq (socialist) .

Kete situata premtimesh Karl Mannheim ne Libirn e tij "Ideologjia e Utopia" perdor nje fraze, apo i emerton si "te verteta ende te papjekura"

Ai me te vertete thot "pranon" se ne mes ideve qe e kapercejne gjendjen reale ka asosh qe s'mund te zbatohen kurr ; POR, na pengojne apo i kemi veshtire tu venojm emrin (t'i quajm utopi ) dhee --->>> keshtu heshturazi t'i dallojme nga ato qe jane te zbatueshme .

Ne te funksionuarit e kesaj logjike per Boten e Re qe ishte dikur Amerika, sot eshte bere realitet . E PAMUNDURA si nocion , eshte koncept realtive ne prizmin kohore dhe hapsiror te menduarit dhe t'vepruarit :rolleyes:

lirik
15-11-08, 09:01
Sa Mendime Aq Opcione Sa Deklarime Aq Konfuzione Sa Parashikme Aq Para Gjykime Sa Spjegime Aq Kundershtime Sa Vlime Aq Ftotsi
Sa E Sa E Sa Karakterestikė E Debateve Shqiptare
Na Rroftė Penda Akternative E Lirsė Se Fjales
Rroftė Mentaliteti Diktat E Imponim I Qėshtjeve Rrnoft
Kahja E Njianshme Politike E Dikuj
Rroft Paushallizmi Analitik
-------
Rroftė Utopia E Zgjedhjeve Dimensionale Dhe Efektet E Poltikave Teatrale
Nderkombtare
Rrnofshin Artistat Nė “regjinė E Teoris Politikė
Dhe Arti I Intriges Nė Poltikė
Dhe Vet Politika Si Intrigė
Nji E Keqe E Domosdoshme Pa Te Cilen Nuk Bėn Te Jetohet
Me Te Cilen Po Ashtu Jetohet Keq

Rrnofshin Ore Ihaaaaa Haaaaaaaa Ha Ha Ha Knaqu Civilizim Knaqu Njeri Der Ne Pafundsi

Marku1
15-11-08, 11:38
Sekretare (shefe ) e diplomacise amerikane po behet z. H. Klinton kjo eshte nje zgjedhje e mire e Obames.

Marku

lirik
16-11-08, 22:40
ja vetem ka filluar provokimi menjiher dhe ai kushneri i qitit dhėmbt pansllav prorus
sa u lėkund gjorgj bushi dhe filloj hyrja e obamas pra zgjedhja e tij si president
menjiher i nxori gjasht pikat per kosoven ku po provon ta shuaj pamvarsinė e kosoves
mijt lodrojn si te flen maqoku
sekretari i shtettit amerikan erdhi menjiher ne kosovė per perkrahje
kosoves ja pra shihet se vetem nji amerikė na shpeton nga mos rėnja nėn zjgedhene serbisė perseri
kushnero viqi qe na organizoj telefonin ma te shtrejt per pasaniket e monakos qe kan rrogtarė edhe me ua la prapanicen e kan sherbtorin ai thot duhet me ua imponua shqiptarve zgjidhjen prej 6 pikash
ku de fakto merr fund sovranitetit i kosoves
franca me zi pret te zgjedhė shirak' o viqa D dhe ti dal prej dore amerikes por amerika e din se qka duhet me ba me francen
franca me zi pret te kaloj ne anen e rusisė pansllave dhe serbisė pansllavo qetnike
franca e ndarjes s e mitrovices franca armike shekullore e shqiptarve
pasakm pas te drejt pra sa e panė qe ne amerikė po behet ndrrimi dhe po zgjedhet president tjeter
menjiher i gjuhen nė shpinė shqiptarve
mendoj se amerika duhet te ua jap krahun ma te fuqishem shqiptarve dhe ta bej nji shqipri e kosvė japoni gjermani kore per kah industria dhe ushtria dhe forca
evetmja zgjedhje esht kjo qe shqiptart te mbrohen vet nga rreziqet qe po ju vijn nga disa vende te europes s e bashkuar dhe okb ja ekina e rusija
TASH MENJIHER E SHFRYTZOJN RASTIN QE TE SHKATRROJN KOSVEN NE TE GJITHA MENYRAT NJIHER te ja heqin sovranitettin mandej edhe autonomin flamurin ja hoqen e dekompozuan si komb tash komb shqiptar nuk ka ne kosovė
por as ne shqiptart nuk do ta njohim kombin francez do ta ndajm ne r bretanez elsas e shum tjerė nese vazhdon kshtu politika antishqiptare e dekompozimitt e kombit tonė le ete ndahen edhe kmbet tjera pra neper krahinat e tyre te shohim se s i po ju duket
se kjo esht e vertet s e menjiher pas situates s ekrijuar ne amerikė situates pa pushtet
po mundohen te na i imponojnė 6 pika kjo nuk do mend se poshtersia e disa shteteve nuk ka fund
por ata mund ta shkaktojn vetem nji diqka
shuarjen e dy kombeve ne europė te kombit shqiptar por edhe te atij serb dhe pas ktyre te tjeret te hyjn ne sherrre te pandalshme deri ne rrokullisje te civilizimit zingjir njeri pas tjetrit
shqiptart nuk jan ma ata te kohes se ibrahim rugoves
ata mund te vdesin te gjith por te demtohhet edhe serbia deri ne at masė sa qe te mos i duhet ma as kines as frances as rusisė
Shqiptart nese vendosin edhe njiher te hyjn ne luft me serb bota do te shoh hata mbi dhe
prandaj te mos luajn me zjarrin e te mmos tallen me shqiptarė
jo gjasht pika por serbia ka per ta dhanė presheven e nishin
e te gjitha trojet qe e i ka marrė neper shekuj enese nuk rrin urt nuik do t i mebete vend as ne e eruopė
ndersa franca e din shum mir qka e gjen nese luan bisht me ameriken
Un mendoj se duhet te krijohet nji konfederatė lidhje amerikė australi kanada angli zelandė turqi
dhe te ket ngjashmeri me bashkimin europian
perndryshe do te na gllabrojn nga inati qe jemi miq dhe aleat te amerikes
SA e nuhaten q epo ik Gjorgj bushi filluan s e pari me ukrainen e tash me ne me 6 pika
Mendoj se amerika duhet te shtrengohet dhe te mos dal asnjiher nga kontrolli republikan
ajo duhet te bej reformat ma te fuqishme ekonomike duke i bė thirrje popullit te vet qe te shtrengohet
si dhe miliarderve te reduktojn gjithqka dhe te mendojn ma s hum per shtettin kombin sakrificat dhe vendet aleate
perndryshe nese nuk na ndihmojn ne nuk mbahemi dot gjithqka do te ndryshoj ne kaos dhe katastrofa
barak obama esht teper i butė ekan nuhatur ket agjentrat e huaja prandaj kan filue te qojn krye menjiher kunder pavarsis se kosoves

lirik
16-11-08, 22:45
po del se kam pas te drejt dhe brenga ime nuk esht e pa bazė po shihet se qka mund te bejn nese amerika nuk ka dorė te fuqishme dhe kontroll menjiher ne botė ndryshojn gjėrat ndersa ne na vejn menjiher nen thundren e serbisė
shum shtete europiane jan prosllave pro ruse dhe proserbe
aemrika duhet te njiqnd fishoj angazhimin dhe te marr ne dorė te ndryshoj sistemin
te ua reduktoj njerzve luksin dhe te filloj me kursimet
te marrin ne duar kontrollin shtetrorė dhe te forcojn kosoven shqiperin dhe te gjith shqiptart kah jan
dhe te gjejn shtigje per ndryshime qe ti bllokojn te gjhith armiqt e lirisė
ma teper se sot kurr nuk kerkohet nji gjė e tillė
armiqt kan fillu te ngrisin krye nuk me ka pleqye kjo zgjedhje e barak obames
esht dasht te fitoj mec kein

Veterani
16-11-08, 23:09
Ne listen e ngushte te kandidateve per Sekretar te Shtetit Amerikan, ne Administraten e Obames, gjindet senatori John Kerry (ish kandidat i Partise demokratike per President ne vitin 2004), diplomati Richard Hoolbrook, si dhe sentorja e shtetit te New York-ut Hillary Clinton.
Mediat raportojne se Obama eshte takuar sot ne mengjes me Senatoren Clinton ne Chicago per te dikutuar kete opcion.

Njekohesisht behet e ditur per publikun se kandidat serioz per postin e Ambasadorit te SHBA-ve prane Organizates se Kombeve te Bashkuara, eshte e bija e ish-Presidentit Amerikan, Caroline Kennedy.


Ky ėshtė njė lajm i mirė pėr shqiptarėt tė gjithė kėta kandidatė pėr Sekretar shteti janė tė fortė.

Buldozheri Hoolbrook.
Zonja Clinton (Familjarisht).
John Kerry njė burrė i vendosur nė qėndrimet e tija.

lirik
17-11-08, 05:41
po lajm i mirė shum ishala hyjn miqt e shqiptarve neper vendet kyqe e na forcojn na bejn ma te fort se izraelin
perndryshe nuk qitet ne krye as me europen as me kinen as me rusinė
amerika ka me pas gjith probleme nese e len te dobt kosoven e shqiperinė
sa i perket kushner it qe ka thanė duhet me ua imponue 6 pikat shqiptarve
le ta dij franca e te mos hyj lakrave
se shqiptart mund ta demtojn e ta destabilizojn francen nga mbrenda
nuk jan at shqiptart qe i kan rue dhit dikurė
shqiptari ka fuqi sot me ba qudira dhe me destabilizu secilin shtet
ne shenj hakmarrje nese ata duan te na shuajn dhe te na vendosin prap nen thundren sllave
doo t eket hakamrrje me metoda speciiale dhe nese nga ndodnji shtet i vijn te kqia kosoves apo shqiperis ai shtet do t e jet ne shenjester te shqiptarve neper shekuj
shqiptart jan menqurue dhe e dijn tash se si mund te destabilizohet secili shtet
bile kan para kan ndikime dhe fuqi per ta be ket ashtu siq po dijn me na ba zi e terr t e tjeret ne
ne jo vetem qe nuk i pranojm 6 pikat por kekrojm te gjitha trojet shqiptare qe i mori serbia para vitit 1878 edhe vranjen kurshumlin leskovcin vlalsinen lojanen presheven medvegjen
e shum tjera toka te okupuara shqiptare

Psikologu
20-11-08, 11:28
Shtėpia e Bardhė: Mesazhi i al-Kaidės pėr z. Obama, i pėrēmuar dhe i shėmtuar

Zėri i Amerikės
19-11-2008


Shtėpia e Bardhė thotė se njė mesazh i al-Kaidės qė pėrmban fyerje raciale pėr presidentin e zgjedhur Barack Obama ėshtė i pėrēmuar dhe i shėmtuar.
Zėdhėnėsja Dana Perino tha sot se reagimi i parė i grupit terrorist pėr zgjedhjen e zotit Obama ėshtė njė kujtesė se me ēfarė njerėzish ballafaqohen Shtetet e Bashkuara.
Njė njė faqe elektronike sot, njė zė qė e identifikon veten si komandanti numėr dy i al-Kaidės, Ajman al-Zavahiri, i referohet zotit Obama nė arabisht si skllavi i shtėpisė. Titrat nė anglisht tė pėrkthimit ishin zezak i shtėpisė, njė frazė e pėrdorur pėr t’ju referuar afrikano-amerikanėve tė nėnshtruar nga tė bardhėt.
Zavahri gjithashtu fyen disa afrikano-amerikanė tė shquar si sekretaren e shtetit Kondoliza Rajs dhe ish sekretarin e shtetit Kolin Pauėll.
Nuk ka patur njė reagim tė menjėhershėm nga ekipi i tranzicionit tė zotit Obama.
Nė sulmet personale thuhet gjithashtu se zoti Obama qė i ka kthyer shpinėn rrėnjėve tė tė jatit tė tij mysliman.

Reana
23-11-08, 09:14
eeh liri, liri !! Sa shume e krime kryhen ne emer tendin

Dikur ne nje vetedije dhe kontekst kulturor te njeritu dhe shoqerise cdo gje ka qene e paimagjinuar, perceptuar , e pa arritshme UTOPI ...

Premtimet, endrrat per Boten e Re , Njeriun e Ri shoqerite nuk eshte dicka e re qe i takon nje periudhe dhe konteksti kohore-historik.. Por njeashtu dhe ndonje konteksti ideologjik cofte me ngjyrim te kaltert (liberal) apo te kuq (socialist) .


Labi,

UTOPIA zakonisht perdoret si sinonim apo metafore per dicka qe ne realitet nuk egziston- por nese po e quan kontinentin Amerikan UTOPI, paske munguar prej mesimit, ne javen kur eshte mesuar zbulimi i Amerikes:tongue: !!!!
BOTA E RE (ashtu si qe eshte quajtur ne Histori tash sa shekuj hemisfera perendimore qe prej zbulimit te kontinentit amerikan me 1492) per te cilen po flas une (e me saktesisht SHBA-te), eshte shume konkrete: eshte ekonomia me e madhe Boterore, eshte superfuqia e vetme per momentin, dhe shteti forca e te cilit i ndryshoi/korigjoi kufijte ne Ballkan ne dobi te shqiptareve.
BOTA E RE te ciles iu kam referuar une, eshte term me konotacion historik e gjeografik, e jo koncept filozofik, ide e pa-arritshme apo dicka inegzistuese.

se paku ne si shqiptare, nese askush tjeter, duhet ta kemi te qarte sa reale dhe egzistuese jane SHBA-te dhe fuqia e saj!
(mos ta zgjas me teper se me zuri mengjesi)

to be continued!!!:biggrin:

LABI
28-11-08, 01:16
Labi,

UTOPIA zakonisht perdoret si sinonim apo metafore per dicka qe ne realitet nuk egziston- por nese po e quan kontinentin Amerikan UTOPI, paske munguar prej mesimit, ne javen kur eshte mesuar zbulimi i Amerikes:tongue: !!!!
BOTA E RE (ashtu si qe eshte quajtur ne Histori tash sa shekuj hemisfera perendimore qe prej zbulimit te kontinentit amerikan me 1492) per te cilen po flas une (e me saktesisht SHBA-te), eshte shume konkrete: eshte ekonomia me e madhe Boterore, eshte superfuqia e vetme per momentin, dhe shteti forca e te cilit i ndryshoi/korigjoi kufijte ne Ballkan ne dobi te shqiptareve.
BOTA E RE te ciles iu kam referuar une, eshte term me konotacion historik e gjeografik, e jo koncept filozofik, ide e pa-arritshme apo dicka inegzistuese.

se paku ne si shqiptare, nese askush tjeter, duhet ta kemi te qarte sa reale dhe egzistuese jane SHBA-te dhe fuqia e saj!
(mos ta zgjas me teper se me zuri mengjesi)

to be continued!!!


falemnderit per leksiken (eshte free ? )

Edhe pse s'deshta t'bi pre i nje disktuimi te thate dhe te padobishem , me shtyre ne te Reana :biggrin:

Parasegjithash BOTA E RE , TOKA E PREMTUAR , AMERIKEN DREAM dhe koncepte te ngjashme .. S'pari (si dhe cdo gje tejter) gjejne , kane origjinen tek IDEJA (filozofia)...

Po t'kthehemi mbrapa ne kohe dhe te veshtrojm kontekstin e jetes , organizimit shoqerore dhe kulturore te njerzimit ; do kuptojme , do na bie ne sy , do t'i vrejm antagonizmat, kontradiktat e shtresave dhe kategorive nder-shqorore-sociale ne ORGANIZIMIN e BRENDSHEM SHOQEROR , TE ASAJ PERIUDHE/KONTEKSTI KULTURORE..... -> FEUDALIZMIT dhe MONARKIZMIT QE MBRETERONTE NE ATE KOHE ....

Ishte nje fryme e re (liberalizmi) , perballe asaj tradicioanles (feudalizmit/monarkise) qe shtyri anti-monarkistet t'i prijne karvanit te IDESE (filozofise) se LIBERALIZMIT dhe qeverisjes liberale-demokratike... E QE U JETESUA NE PRAKTIKE , gjeti aplikim per here te pare ne nje kontekst hapsirore (gjeografik) dhe kohore (perceptues dhe kulturore) tjeter ...

EKONOMIA QE JU PERMENDENI ESHTE PIKERISHT PJELLE e FILOZOFISE LIBERALIZMI (qe gjen shpjegim ne histroine e filozofise dhe ideve filozofike )


IDEJA (MENDIMI) I PARAPRINE VEPRIMEVE TEK NJERIU :wink:

TERMI QE JU MENDONI QE ESHTE KONCEPT HISTORIK dhe GJEOGRAFIK... PARASEGJITHASH ESHTE KONCEPT FILOZOFIK :wink:


gjume te kendshem


Mire u shkrufshim ; respekte ( si po thot Thaqi) :biggrin:

Reana
28-11-08, 07:15
falemnderit per leksiken (eshte free ? )

Edhe pse s'deshta t'bi pre i nje disktuimi te thate dhe te padobishem , me shtyre ne te Reana :biggrin:

Parasegjithash BOTA E RE , TOKA E PREMTUAR , AMERIKEN DREAM dhe koncepte te ngjashme .. S'pari (si dhe cdo gje tejter) gjejne , kane origjinen tek IDEJA (filozofia)...


IDEJA (MENDIMI) I PARAPRINE VEPRIMEVE TEK NJERIU :wink:

TERMI QE JU MENDONI QE ESHTE KONCEPT HISTORIK dhe GJEOGRAFIK... PARASEGJITHASH ESHTE KONCEPT FILOZOFIK :wink:


gjume te kendshem


Mire u shkrufshim ; respekte ( si po thot Thaqi) :biggrin:

"Parasegjithash",

jo qe te te debatoj ty, po per lexuesit e rastit,
shprehja "New World" ne anglisht nenkuptohet si bote e re apo toke e re...
ndresa American Dream nuk eshte sinonim per New World ne gjuhen angleze.

"Zbulimi" i Amerikes prej Evropianeve ne mesjete ka qene "GABIM" i rastit, e jo zbulim i paramenduar, (apo dicka e lindur se pari si ide).
Spanja, dhe Portugalia ish-superfuqi, ishin ne kerkim te nje rruge te re dhe me te shkurte per ne Kine.
Per arsye EKONOMIKE, shkembim te mallrave(import e eksport), e posaqerisht importit te mendafshit kinez, Mbreteresha Isabela e Spanjes kerkoi prej Kristofer Kolombos te gjente nje rruge te re detare per ne Azi.
Flota detare e Spanjes e udhehequr prej Kolombos gabimisht mbrriu ne Amerike me 1492, duke kujtuar se ka mbrri ne Indi, (por kishte mbrri ne Bahamas, Amerike) dhe i quajti vendasit "INDIANE" (qe edhe sot e kesaj dite vendasit indigjen amerikan quhen "indian").

(Ideja per Boten e Re, nuk lindi PARA, por PAS veprimit!!! se pari u zbulua e pastaj u mendua u per te. Kontinenti i ri u quajt Bota e Re(toka e re), sepse ende nuk e kishin emeruar, e jo pse lindi si IDE ne koken e dikujt:tongue: )!!!

PSE, dhe SI eshte i nderlidhur zbulimi i Amerikes me Historine Kombetare Shqiptare????
Me 1453, Stambolli i sotem, ish Konstatinopoli u pushtua nga Otomanet nen udheheqjen e Sulltan Mehmetit II, dhe rruga e kahmotshme e Evropianeve per ne Azi u mbyll.
Ne te njejten kohe qe Otomanet vazhduan okupimet ne Evrope, dhe luften edhe kunder Skenderbeut per te pushtuar trojet shqiptare, disa popuj evropiane te perendimit , filluan kerkimin e rruges se re dhe ekspanzionin e tyre masovik permes begatimit ekonomik dhe eksploatimit te kolonive (tokave) te reja.
Per mendimin tim, renia e Konstatinopolit ne duart e otomaneve eshte ngjarje historike me permasa globale, qe definon deri ne ditet e sotme raporte ekonomike e politike mes shtetesh e regjionesh, duke perfshire ketu edhe Boten shqiptare.

(Leksiken e ke free):biggrin:

Pertemajr Evrope....

>>{SpOnGeBoB}<<
29-12-08, 12:49
Shihe mare pash zotin qka tekoka ba qisajde, per dy muaj dite qe nuk jena kane qetu e paskan marren gabelt Ameriken. Boll marre valla... qe paska me t`ja ba ameriken shoq Keni, tu shkue poplli me shigjeta ne minimarketa.