PDA

View Full Version : Vdekja!


ideologu
12-11-08, 13:52
Fenomeni Vdekja!

A ėshtė Vdekja njė dukuri krejtėsisht e natyrshme e cila nė praktikėn e saj integrale, ndodhet nė raporte konsoliduese e tė mirėekulibruara me fenomenėt tjerė themelorė tė Gjithėsisė?! Posedon njė vlerė tė njėjtė a homogjene sa i pėrket rėndėsisė primordiale tė pėrcaktimit tė pėrgjithėshėm tė rolit tė saj nė jetėn e pėrditėshme tė Njerėzimit!
A pėrbėn ndoshta ajo nė vete njė element tė artikulluar tė kaotizmit makabresk e cila me efektin e saj riguroz e definitiv, vė ne crregullim tė plotė tė tėrė harmoninė e organizuar tė jetės sė Njeriut mbi tokė?!
A ėshtė ajo njė dukuri frikėnxitėse! Tronditėse, tmerruese, e fatale! Dhe rrjedhimisht ne duhet tė bėjmė gjithėcka qė kemi nė dispozicion tė mundėsive tona reale, pėr tė bėrė evitimin e pakushtėsishėm e ultimativ tė saj nė cdo instancė potenciale tė procesit natyror tė quajtur Jetė!
Apo ajo me tiparet e saja autentike alternativisht nė tė vėrtetė, ėshtė thjeshtė princip tejėsisht transhendent i njė realiteti irrealistik tė krijuar nga paragjykimet e ndryshme subjektive, qė pėr qėllim tė vetėm aprior kanė nėnshtrimin e plotėsishėm tė faktorit Njeri, aspiratave universale tė tjetėrsimit e tė robėrimit tė automatizuar tė tij, nė kuadėr tė luftės sė perjetėshme e tė papushuar tė klasave!
Tė gjithė e dimė mirė se Vdekja ėshtė njė dukuri e Natyrės e cila ėshtė e pashmangėshme pėr tė gjithė. Me padiskutim! Nė jetėn e Njeriut tė kėsaj Bote si faktorė principalė tė trajtimit, tė Lindurit, Jeta, dhe Vdekja, konsiderohen tė jenė dukuritė mė eminentė tė pėrvojės sė tij globale! Dy fenomenėt e parė qartė nga cdokush nga ne pėrjetohen si nocione relativisht pozitivė, dhe pėrgjithėsisht tė akceptueshėm! Ndėrkaq Vdekja nė anėn tjetėr, ėshtė definicion krejtėsisht i urryer, qė shumicėn e Njerėzimit e tmerron paskajshmėrisht, e me pamasė! Nuk do mendė se njė konceptim i tillė pėr dukurinė e Vdekjes ėshtė paramenduar qė nė fillim, nga vet Krijuesi. Ergo, para edhe vet krijimit tonė si krijesa tė gjalla, tė planetit Tokė. Nuk ka dyshim! Mirėpo truri (funksional) njerėzor si produkt fenomenal i dhuruar nga Qielli i cili pėrndryshe akoma nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė i ekzaminuar nė tėrėsinė e tij komplete e deri nė fund megjithate, gjithėmonė e pandėrprerė vetes i pėrgaditė sfida e objektive tė reja tė hulumtimit nė sferėn e studjimit tė plotėsishėm e radikal tė kėsaj qė ne e perceptojmė si Jetė. Pėr tė qenė sa mė pragmatik e sa mė i suksesshėm nė atė ndėrmarrje pėrpos tjerash, edhe aspektet e fenomenit Vdekje, duhet natyrisht analizuar nė mėnyrė tejet tė pėrafėrt, e deri nė imtėsi tė detajuar!
Punė kjo mjaft e ndėrlikuar faktikisht, mirėpo me arritjen e rezultateve tė shpresuara nė domen, shumė paqartėsi pėrfundimisht do tė shihnin dritėn e tyre nė jetė, dhe asisoji botėkuptimet tanimė tė ndėrtuara tė Njeriut si faktor relevant i Dimensionit Tonė, do tė fitonin njė kahje tėrėsisht tjetėr! Njė kahje diametrisht tė kundėrt nga kjo tė cilėn e posedojnė aktualisht!
Pėr tė bėrė njė nismė tė mirėfilltė nė kėtė projekt tė madh, inicialisht Realiteti nė tė cilin po jetojmė sot, duhet medoemos vėrė nėn prizmėn e ekzaminimit tė thellėsishėm, e pragmatik!
Nė atė drejtim nėnpyetjet kryesore mbi ate se cka ėshtė nė tė vėrtetė Realiteti?!, a ėshtė ai nė esencė mjaftėsisht i akomoduar me pėrshpresimet e tona tė sajuara pėr jetėn qė nga stadiumi i fėmijėrisė?!, e a ia vlen qė pėr hirė tė mosperturbimit tė rendit ekzistues e funksionues tė etabluar nė atė Realitet pėrgjat tėrė kėtij cikli tė Jetės tė bėhemi robėr tė pashpresė tė perpetuitetit tė tij kohor?!, kuptohet, vetėm cka e zėvendėsojnė njėra tjetrėn me papushim. Dhe zgjidhja e tyre imediate, metodike, e erudite nė ndėrkohė, nė cdo aspekt tė mundshėm tė imagjinuar, na e lehtėson dukshėm rrugėn e mėtutjeshme tė arritjes deri nė nė fazėn finale tė atij projekti!
Pra cka ėshtė Realiteti?!
A ėshtė ai dukuri qė nė bazė korrespondon me tė vėrtetėn (realen) e kompaktėsisė sė gjėrė tė Universit, apo ai ėshtė vetėm prodhim i fabrikuar e fiktiv i Njeriut vet, me objektiv unik e tė vetėm nė pronėsi: manipulimin e abuzimin e si tė njeriut ashtu edhe tė ambientit pėrreth, me gjithėcka tjetėr qė ndodhet nė te!
Kur kjo cėshtje njėherė tė elaborohet me mbarėsi e si duhet, dhe kur mė pastaj nga ai proces pėrfundimisht tė pėrfitohen njohuritė e perceptimet satisfaktore tė projektuara, prej konceptit tė Realitetit zhvendosemi menjėherė nė ate tė Jetės. Edhe aty krejt kuptueshėm nė pėrdorim i fusim pėrafėrsisht tė njėjtėt kriterė tė evaluimit mendor njerėzor. Dhe mė nė fund tė gjitha ato tė arritura sistematike nė mėnyrė tė kategorizuar, i orientojmė drejt analizimit tė rrėnjėsishėm tė dukurisė vijuese qė mbetet: konceptit tė fenomenit Vdekje!
Kėtu sidoqoftė duhet nė thelb nėnvizuar se nė kėtė segment ndėrlidhės ndėrkohėsisht, sqarimi filozofik i njėrės dukuri nė tė madhe mundėson edhe definimin e sė tjetrės mė vonė. Ekstrakcionet e bėra nga e vėrteta e pastėrt apo e mundėshmja konkrete (probabiliteti) nė tė parėn, efektivisht na shėrbejnė konvenueshėm nė eksperimentimet e rradhės nė tė dytėn!
Edhe kėtu pra disa lloje tė nėnpyetjeve si mė parė: a ėshtė Jeta ajo qė ne jemi tė instruktuar tė e pėrjetojmė?!; A ėshtė ajo e mjaftėsishme pėr nivelin tonė tė llojit tė krijesės qė kemi tė imponuar si rol nė jetė?!; Dhe a duhet tash ne vetėm sa pėr tė ruajtur njė tė ashtuquajtur balanc tė sendėrtuar nė tė, me qėndrimet e tona tė pėrzgjedhura indiferente dhe me mosangazhimin e duhur nė saje tė meremetimit tė ideologjisė sė vobekėt prezente tė Njeriut tė Rėndomtė, tė sakrifikojmė tė tėrė ardhmėrinė idealiste tė Njerėzimit nė Planet?!
Pyetjet e sė njėrės rrjedhimisht nga vetvetiu bėhen nė njė aspekt edhe pėrgjigjet e sė dytės! Ndonėse ashtu esencialisht vetėm kur nė pah kemi cėshtjen e Vdekjes si ndodhi terrorizuese pėr Njeriun. Mosrrespektimi a mosidolatrimi i nocionit Jetė, kushtėzon konsekutivisht edhe mospėrfilljen a indiferencėn kundrejt nocionit Vdekje!
Sidoqė tė jetė kėtu nė rradhė tė parė hulumtohet vlera e vėrtetė filozofike e dukurisė sė fundit, e jo vetėm njė e tillė e natyrės psikologjike tė saj!
A ėshtė Vdekja me tė vėrtetė ashtu si qė ne e njohim ate tė jetė?! Etapė e fundit e Jetės! Eksperiencė e dhembėshme, dhe e vėshtirė! Me ogure ekstremisht tmerrėnxitėse e tejet tė kobėshme! Pozitė krejtėsisht e parrugėdalje dhe pėr fatin tonė pėrfundimtare! Me pa asnjė gjasė shprese tė shpėtimit nga ajo!
Shumica nga ne nė jetė, gjithėkush kemi patur rastin tė ndodhemi ndonjėherė afėr Vdekjes kuptohet. Ka tė tillė qė me gjasi pėrgjat aktit tė Vdekjes kanė qenė prezentė edhe personalisht. Vdekje tė natyrshme apo vrasje makabre nė periudha tė ndryshme tė luftės! Deri mė tash cdosecili nga ne kemi dėgjuar versione tė panumėrta mbi definicionin e Vdekjes! Tė arėsimuarit intelektualė nė anėn tjetėr pėrmes literaturės sė shumtė tė lėmisė sė filozofisė me cdo siguri nė kontekst kanė pėrfituar dituri rudimentare, kompetente, e didaktike, mbi karakterin dominues tė dukurisė! Supozime e hipoteza tė llojllojshme tė natyrės parimore tė kėtij fenomeni nė botėn akademike me rregullėsi, janė bėrė dhe bėhen edhe sot gjithėkah nė Botė. Mirėpo me sa ėshtė e njohur oficialisht, akoma ndonjė definicion ekzakt e institucional mbi vėrtetėsinė e tij koherente, nuk ėshtė arritur nė asnjė aspekt relevant. Droja kėtu ndėrkaq ėshtė, qė as nė tė Ardhmen nuk do tė introduktohet ndonjė progresim i mirėfilltė, nė kėtė drejtim tė selekcionuar!
Deri mė sot pra si qė shihet, shumėcka enigmatike nė atė kėrkim!
Predominante nė fund gjithėsesi do jetė cėshtja, se a do tė vazhdojmė edhe mė tutje me tė njėjtin vendėnumėrim?! Me tė pėrherėshmen ngecje nė iluminim! Me pa asnjė hap tė suksesshėm nė horizont! Dhe pėr jetė e monė, tė ngulfatur nė injorancė! E tė mbetur deri nė vdekje, tė katandisur nė stagnim!
Ku tė dihet!

nderime!

lirik
12-11-08, 14:57
Shum gjėra i thua vet
nuk besoj se mund ti shmanget kush kti fenomeni
nji far domosdoshmėrie paraqitet nė kėt sekret
te natyres
vdekja i ngjanė nji sekreti natyrorė

por edhe tė natyrshmes

jeta tejet e gjatė mbushė gjithqka tė pėrjetimit tonė dhe bėhet

bajat monotone neper shekuj

secila vazhdimisi e matutjeshme

rutinore fillon e vyshket dhe kalon ne vuajtje
per kto kushtzime nuk jemi ne fajtorė jemi krijesa te kushtzuara

paramendojeni sikur t e jetonim njimij vjet

gjithmonė me te njejten rutinė


ha pi fol ec kryej detyra perditshmėri

dhe kur mbushet gjithqka qė ėsht njohur dhe ėsht shijuar


ather spontanisht ne nji far mentaliteti njezorė kerkohet diqka tjeter

kerkohet

ndrrimi por zgjedhja per ket nuk gjendet


imponohet nji ndjenjė monotone

dhe nevoja per ndrrime rrnjesore

te behemi perseri te ri nuk eksiston mundsia


si zgjidhje perendija e ka zgjedh vdekjen si fikje e te gjitha
kujtesave

dhe te qenshmes

dhe perjetimeve gjat jetes


vdekja esht shlyerje dhe errsirė tjetersim

fund i emocionit dhe perjetimeve

natyra me ligjet e saj krijoj tejtersim te pamshirshem ndaj njeriutproces jo vetem per njeriun por per te gjitha qenjet dhe botaniken


edhe gjethet ndrrohen proces i pa shmangshėmsecili nga ne nuk do te kishte deshir t e jetoj njimi vjetsepse do te mallengjehehsin per brezat e moshes dhe brezit tonė do te vuanim ma teper se do te knaqeshim
se vet pėr gjithqka qka i takonte brezit do te qujhej mallengjim
dhe vet njeriu do te

kerkonte te jet me brezin
te shkoj me brezin ku do

paramendoje pas njimij vjete nji jet tjeter me at qfar emban ne mend
nese ne do te jetonim njimij vjet do te mbanim ne mend bizantin

dhe nga ndryshimi i madh nuk e di se si do te ndjeheshim

jeta perbehet prej emocioneve dhe perjetimeve ka kushte te veshtirra kushtzohet
dhe ndrron neper afate kohore
nuk e ebesoj se do te ishte shum e mebel me ket struktur perberje qe e ekemi si qenje qe
mbushemi dhe hargjohemi


vdekja mund te quhet katandisje tragjike

si e veshtir per tu perjetuar

por si ndrrim

raduikal nga nji diqka ne diqka tjeter


ajo shuan emocionet dhe kujtesat e ksaj jete

shlyen gjtihqka dhe humben te gjitha lidhjet


me ket botė rutiinore te perditshme


dhe dikur mbushen te gjitha emocionet dhe
vetvetiu organizmi njerzor psiqika dhe shpirti kerkon ndrrime

ne e vrejm se dikur bėhet bajat edhe futbolli edhe muzika edhe ahengulodhemi prej pleqerie
prej mbushjeve rutinore

dhe vetem hovi rinorė na i mban ė knaqsitė e freskta


duke qen se vazhdimisht shpalosemi


si idealist

si e sheh ti kendveshtrimin jetsorė ne ardhmeri

per gjėra madhore pajtohem me ty


por ato ma teper ne kto kushte siq esht krijuar konstrukti njerzorė

ato mbeten ma teper subjekt imagjinata te idealeve

se sa realitet i nji praktike tė mundshme

----------------

Obama
12-11-08, 15:06
Jemi lindur per mos vdekur.

Nė fakt, secili prej nesh ndėrron Jetė.

Kalojm prej nje faze nė njė tjeter. (jo me reinkarcione si budistėt, por ne jet reale)

Duke mos e prishur rendin e temės, kisha dashur te dij nese shkenca ka nje pozicion rreth perceptimit te vdekjes ?

Me respekt, dhe mir u takofshim atje.

~AnnA~
12-11-08, 19:38
Duke mos e prishur rendin e temės, kisha dashur te dij nese shkenca ka nje pozicion rreth perceptimit te vdekjes ?

Me respekt, dhe mir u takofshim atje.

shpeshhere kjo ndjenje me pushton dhe me ben pesimiste, e di qe eshte nje gje qe do ndodhi dhe shyqyr eshte per te gjithe te pakten, por prape ndonjehere nuk gjej ngushellim...nejse,po i kthehem pyetjes pak me shkenctarisht...

Koha i gelltit gjithmone bijet e vet-thoshin greket e lashte.Njeriu njehere pat tentuar ta sfidoje kete fakt dhe deshtoi madje duke humbur eshte qetesin dhe lumturin e jetes.
Qe nga atehere vetem tani vone zhvillimi i papare i shkencave bioteknologjike ka marr guxim te shtroje pyetjen fillestare te njeriut mbi mundesin e "vdekjes se vdekjes".
Qytetrimet dhe njerzit gjithemon jan perpjekur te kuptojne vdekjen,semantiken e saj,dikush e ka pare ne te te keqen absolute e dikush te miren absolute.
Njeriu eshte qenje per te vdekur....

vdekja eshte prova me e forte qe na ben te ndjehemi te gjalle....

turisti
12-11-08, 19:55
vdekja eshte prova me e forte qe na ben te ndjehemi te gjalle....

.........atje nga kemi ardhun,ndoshta egziston njesoj administrata e cila kujdeset per shenimet e tona,parapergatitjen para se te vijme ne kete bote,i rregullon shenimet,sa do te jetojme ( :biggrin: ),i percakton karakteristka tjera dhe te pergjithshmet,nese gabon- ne kete bote ne jesim te pasun ja anasjelltas.....pergatitet gjthqka per udhetimin tone ne te panjofshem dhe me ne fund - LINDIM,pa ide se ku jemi,ne nje bote komplet te panjohur...e jetojme..........dhe me ne fund duhet te kthehemi atje dikund,ndoshta ne shtepi te perhershme dhe kjo naj kjarteson se :

te gjithe jemi te vdekur,vetem gjindemi perkosisht ne pushim vjetor.

kroni i etheve
12-11-08, 19:59
un mendoj se eshte nje tem shum e qelluar dhe me ndjnja te pa pershkruara dhe kjo esht nje dukuri natyrore une kam lexuar pak per persona te cilet kan qen gjysem te vdekur te nje reviste e cila u quajt "Jeta pas Vdekjes" dhe aty ka qen nje person icili ka qen i vdekur dhe ju ka kthy shpirti prap me anen e mjkve ndersa aj tregon se si i ka pa te afermit e tij ne boten tjeter pas nje kohe aj ka ber vetvrasje se gjoja ne boten tjeter qenkq shum ma mise ketu.te nderur bashkbisedues nuk e di a esht e vertet por kshtu ka shkruar ne ket revist ndoshta ka edhe raste te tjera.

GURI SYLAJ
12-11-08, 20:25
Njeriu nuk e ka te lehte qe njehere te notoj neper keto vale (shkrime) ne kete teme qe eshte si Oqean!
Per nga natyra une deshiroj te jem i thjeshte dhe edhe ketu temes po i qasem nga nje kand i veqant popullor!
Njani don me i ba bisht VDEKJES dhe thot do i mshifem Xhebrailit te mos me gjeje ku jam!
Mendoj e mendoj dhe u fut ne oxhak me mendimin se ketu eshte i sigurt!?
Erdhi VDEKJA dhe e gjet e po i tregon arsyen e vizites dhe po i thot dil ketu se i kam nja dy fjale!
Allahile a edhe ktu me gjete a?
Po more nga une nuk mund te mshifet askush .
Une mendova se ketu nuk me gjen ??
Jo more qysh jo po taksirati i yt koka me deke dhe ate ME FAQE TE ZEZE ( se erifi ishte ba fute ) nga oxhaku e me me pas prite si burrat bile te kisha marre me FAQE TE BARDHE!!
Per boten ,cfare ne e njohim, Lindja dhe Vdekja jan kufinjet ne mes te cilve neve levizim si qenje te gjalla dhe si "Vetedije"kete rruge e bejme ne forma te mundeshme dhe te ndryshme!
Edhe e para e edhe e dyta ,per neve jan ENIGME e keshtu edhe do te mbesin .Kjo nuk don te thote qe neve nuk duhet te ballafaqohemi edhe me Enigmen por NJEREZORE do te ishte qe me shum te kujdeseshim per Realen kurse keto dy pika te skajshme ne mes te ciave sillet bota ti marrim si nje detyrim qe nuk mund t'i iket .Bota ,te cilen neve e njohim,fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen dhe e tera qe shtrihet jasht ketyre dy pikave eshte e larget -e pa arriteshme per rezonimin ton qe jo njehere ,gjate jetes, bindet se NUK DIN!!
Populli thot;
Cka nuk ki qare,nuk eshte zor!!

ideologu
12-11-08, 22:58
Allahile a un e pasna postu qat shkrim a?!
Fijjuuu po larg paskna shku brej (hahaha!)!
Zoti e di se shka kam nis me than aty. Po pėrmbajtje tė koklavitun tek paska!

Cka dėshiroj tė them me kėte se unė personalisht nė kėtė moshė qė kam sot (mbi 40 e uhuu) kam arritur tė thyej shumė barriera e komplekse tė tė ashtuquajturit kod tė sjelljes (e tė mendimit edhe) tė ngritura nga kush tjetėr jo pos njeriut vetė! Qysh prej fėmijėrisė sė herėshme e pata vėrejtur se hesapet me kėtė botė nuk janė ashtu si duhet tė jenė. Ciltėria e drejtėsia nė tė nuk zėnė gjithėmonė vendin e tyre tė merituar. Kurrėsesi! Pėr ate edhe gadi se gjithėherė pėr arėsye tė natyrės sė qėndrimeve tė mia revoltuese me kontinuitet isha aktor i situatave mjaft konfliktuoze nė shoqėri. Tė lėshuar pe kurrė nuk kam ditur. I tillė jam edhe sot kuptohet! Por sot nė dallim prej tė sė kaluarės nė tė gjitha kėto aspekte shikoj me paragjykime disi pak mė tė moderuara. Kam lexuar si shumica mjaft literaturė. Tė shkrimtarėve tė ndryshėm. Dhe si resultat i atij mundi kam ardhur nė pėrfundim se dallimi prej njė njeriu nė tjetėr, nuk ėshtė aq sa kujtohet. Nė esencė njeriu ėshtė egoist e egocentrik, dhe akoma nuk kam hasur nė vetėm edhe njė pėr farė qė ėshtė objektiv e modest! Modestia ėshtė njė ndėr cilėsitė mė bujare tė njeriut si krijesė. Sikur ajo tė ekzistonte kund kuptohet. Pėr ate edhe qysh moti kam pėrfunduar tėrėsisht me favorizimin apo idolatrimin e ndonjė personaliteti tė shquar e tė lartė. Qoftė ai i letėrsisė, qoftė i shkencės, historisė, apo i politikės. Predispozitat tona origjinale qė nga fillimi, tė tė gjithėve na janė pėrafėrsisht tė njėjta! Nuk besoj nė legjendat ky mė i menqur se ai, apo ai mė trim se tjetri! Cdo gjė nė jetė kushtėzohet e relatohet nga njė sėrė e faktorėve e tė marrėdhėnjėve paraprake vendimtare. E qė pjesa dėrrmuese e njerėzve ndodhen nė gjendje tė paarėsimuar mjaftėsisht, tė mos thuhet nė analfabetizėm, ajo sqarohet me anė tė segmentit qė bėra mbi pėrjetimin e Realitetit i cili na ėshtė servuar e imponuar jo ashtu si qė duhet tė jetė nė tėrėsi, por ashtu si qė dikush i hierarkisė mbretėruese ka dashur arbitrarisht tė e pėrjetojmė! Ai Realitet natyrisht pastaj ka kontribuuar nė keqėsimin e kushteve materiale e jetėsore tė pozitės sė ulėt tė Njeriut, dhe pėr ate edhe ndodhemi kėtu ku jemi edhe sot. Nė kaotizėm! Unė ti e ai i tjetri nuk jemi automatikisht mė tė menqur vetėm pėr faktin se kemi patur fatin tė arėsimohemi e tė kryejmė shkollime. Tė kishin qenė kushtet ndryshe edhe skena e tanishme do tė ishte ndryshe! Mirėpo tash ajo ėshtė ashtu si ėshtė. Dhe pėr moment, nuk mundemi tė efektuojmė modifikime tė shumta. Pėrndryshe nė kėtė botė qė nga fillimi i saj si njė e tillė e civilizuar gjithėmonė pėr njeriun e thjeshtė ka patur pengesa nė saje tė hapėsirės e mundėsisė sė iluminimit tė tij! Sa mė injorant tė jetė ai, aq mė i manipulueshėm do tė jetė! Nė anėn tjetėr disa koka tė vėrteta mendore pėr arėsye tė ruajtjes sė jetės sė tyre fizike, janė distancuar rregullisht nga cdo ideologji jokonvencionale. Qartė se aty kėtu ka patur edhe tė atillė qė pėr hirė tė ideve tė tyre tė pamposhtėshme nuk e kanė kursyer as jetėn. Por ata nė botė ishin tė pakėt! Tek ne konkretisht kemi disa intelektualė akademikė tė renomuar tė cilėt nė vend tė konfliktuozitetit e tė luftės kanė pėrzgjedhur heshtjen e qetėsinė apatike. Kur mendoj mė thellė, pikėrisht edhe ky aspekt mė ka shtytur tė e pėrpiloj shkrimin e temės! Ata me siguri asisoji veprojnė pėr shkak se e parapėlqejnė Jetėn para Vdekjes! Atėherė pra nėse ashtu, tė bėjmė njė hulumtim tė hollėsishėm nė atė cėshtje, dhe tė shohim se a janė ata nė tė drejtė kur bėjnė atė atė papėrgjegjėshmėri imorale. Frika e pafrenuar e Vdekjes a duhet tė ekzistoj tek njė njeri i pjekur, e tek njė intelektual i arrirė i domenit profesional?! Tė analizohen faktet e dėshmitė njė nga njė nė atė hulumtim nuk ėshtė punė e gabueshme! Nėse pas atij akti arrihet deri tek ndonjė argument qenėsor inovativ, mirė shumė. Nėse jo prap kthehemi nė baza tė mėparėshme, dhe si tė pandryshuar qė do tė jemi, do tė vazhdojmė me jetėn si edhe mė parė! Mirėpo me sa po vėrehet sot nė Botė askund nuk janė duke u ndėrmarrė iniciativa tė kėtilla pėrparimtare! E kjo me siguri qė dikujt ato iniciativa iu janė anteriorisht edhe kundėrshtare. Edhepse kėtu duhet tė potencohet se pėr tė mundur tė u kyqur integralisht nė kėtė cėshtje, njeriu me tė vėrtetė duhet tė ketė eksperiencuar shumė cka nė jetė. Qartė jo gjithėkush ėshtė i aftė tė i kanalizoj mendimet e trurit deri nė njė paskajshmėri absolute! Tė provohet tė kėrkohen edhe sekretet mė tė fshehura tė botės sė imagjinatės, nuk ėshtė edhe aq lehtė! Kohė tė gjatė kushtėzon ajo ndėrmarrje. Me padyshim!
Gjithėsesi rrugė tjetėr tė daljes nga kėto mure tė ngritura tė Realitetit zhgėnjyes, pėr Njerėzimin nuk ekziston! Ndėrkohėsisht qė pėr dikė si unė tė predikoj mbi mosfrikėn e Vdekjes, nuk paraqet vėshtirėsi. Pėr dikė qė nuk ka asgjė mė tė humbė e tė sakrifikoj! Por si ėshtė gjendja pėr ate qė i ngėrthyer deri nė fyt nė histerinė e shijimit tė dukurisė sė Jetės edhe nė ėndėrr tmerrohet nga Vdekja. Pėr dikė qė i stacionuar nė njė moshė tė re tė jetės kurrėsesi nuk mund tė paramendoj tė ndahet nga pėrditėshmėria e krijuar e tij. Tė lė prapa pasurinė! Familjen! Fėminė e bukur e simpatik! Vėshtirė shumė pėr njė njeri qė i takon dimensionit tė thjeshtė tė botės kėtu poshtė. Pėrkundrazi pėr ata qė janė zhvendosur nė dimensione tė tjera tė perceptimit tė Realitetit tė Pėrgjithėshėm tė Gjithėsisė, ai problem nuk paraqet ndonjė ndėrlikueshmėri tė veqantė! Pėr atė punė edhe, tė specializuar janė mendimtarėt. Nė ata dėshirojnė e kanė vullnet tė punojnė me kėso pyetje tė rėndėsishme ekzistencialiste e metafizke kuptohet!

ideologu
12-11-08, 22:59
Tė lindurit, Jeta dhe Vdekja!
Mjaft logjikshėm, nė tė parė!
Por trajtimi metodik, pak mė i komplikuar sidoqoftė!
Ne nuk ishim ata tė cilėt ndikuam nė shkaktimin e as njėrės, as tė dytės, e pėrfundimisht nuk mundemi tė ndikojmė as nė veprimin e sė tretės! Kėto dukuri janė krejtėsisht jasht mundėsive tona tė involvimit tė cfarėdokofshėm. Mirėpo mėnyra e konkludimit logjik rreth natyrės probabile tė dukurive tė cekura, ekziston qartėsisht e eksponuar nė horizont! E tėrė kjo mund tė sqarohet thjesht me prezencėn apo ekzistimin e Krijuesit!
Rrespektivisht me esencėn e natyrės dhe tė karakterit tė tij funksionues. Meqė tashmė Ai ekziston, a ėshtė Ai i drejtė nė raport me njerėzit apo ėshtė krejtėsisht tiran dhe i pamėshirė?! Cila tezė korrespondon kėtu?! Si ėshtė e krijuar Bota?! A pėr ndėshkim apo pėr jetesė?! Apo ndoshta pėr eksperimentim, a sprovė, e testim!
Pas shqyrtimit tė njėpasnjėshėm tė tė gjitha supozimeve e hipotezave nė atė lėmi, patjetėr ndonjėherė njeriu arrin deri tek pėrfundimi i dėshiruar! E ai sa mė pėrket mua, indikon se Vdekja nuk ka statut mė tė rėndėsishėm se dukuritė tjera nė fjalė, dhe se ajo nė asnjė mėnyrė nuk meriton aq shumė rrespekt tė panevojshėm sa ne i kushtojmė sot!
Jemi tė lindur, jetojmė, dhe vdesim, dhe asgjė ekstraordinare me atė rend tė imponuar e tė vazhdimshėm! Edhe pas Vdekjes pėr kėndė ėshtė paramenduar paraprakisht, do tė ketė jetė, pėr kėnd jo, nuk do tė ketė! Ne mbi ate me saktėsi e konkretizėm nuk mundemi tė dimė mjaftėsisht, mirėpo supozime tė kualifikuara mund me papengesė tė bėjmė. Sipas kėtyre tė fundit del qartė se ata tė cilėt nuk kanė bėrė padrejtėsi e shėmtime markante mbi tė pafajėshmit, duhet tė jenė titularė tė njė jete tjetėr, nė njė jetė tjetėr! Rrjedhimisht, ata tė cilėt kanė gabuar madhėrisht, do tė pėsojnė madhėrisht! Ndonėse prapseprap mbi kėto aspekte delikate, vetėm i plotfuqishmi Krijues ėshtė Ai i cili posedon tė dhėna tė plotėsishme e definitive. Kush tjetėr jo!
Sa pėr sqarim pak mė ilustrativ mund tė merret shembulli i vrasjes sė njė njeriu tė drejtė! Apo nė rast ekstrem edhe i njė foshnje tė njomė! Cka thot mendja nė ato momente?! Natyrisht se ne tė konstruktuar kėshtu si qė jemi, ato akte i pėrjetojmė si makabre e tragjike. Por a janė ato me tė vėrtetė tė tilla?! A ka nevojė Krijuesi tė dėrgojė kėtu poshtė njė monstrum pėr tė e masakruar fėminė e pafajshėm?! Kur masakrimi ndodhė, a ka mundėsi e aftėsi Krijuesi tė intervenoj?! Apo arma automatike e perpetruesit e thika e tij, qenkan mė tė fortė se edhe vet Projektuesi i kėsaj Gjithėsie?! Cila ėshtė?! Cka na rrefen logjika?! Sipas mendimit tim nė kėtė botė pa vullnetin e Krijuesit, nuk zė vėnd asgjė qė do tė interpretohej makabre e tragjike! Nuk ka fuqi nė kėtė Univers qė i ikė mbikqyrjes absolute tė tij! Gjithėcka nė botė ėshtė vetėm fiktive e prodhim i imagjinatės sonė tė thjeshtė! Dhe asnjė foshnjė nuk pėson dhembje trishtuese, ashtu siq ne e perjetojmė! Njė skenė ėshtė ajo tė cilėn ne e shohim me sy, dhe njė krejtėsisht tjetėr, qė me tė vėrtetė ngjanė prapa Realitetit tonė tė akceptuar si qenėsor e primar! Pra gjithėcka kėtu merr formė relative, dhe asgjė nuk i adaptohet pozicionit tonė tė mbetur inferior! Tė mos harrohet se ne Njerėzit, nė sipėrmasat e Gjithėsisė jemi krejtėsisht tė vegjėl e insinjifikantė! Krijuesi nuk ka nevojė tė paraqesė llogari pėr veprimet e tija nė asnjė pikėpamje! Ne jemi krijesa tė rėndomta tė tija, me pasnjė tė drejtė implikimi e vendimėmarrjeje! Cka na duhet ne nė ndėrkohė, ėshtė vetėm tė rirreshtohemi nė rrugė tė drejtė, dhe tė provojmė tė mbledhim sa mė tepėr plusa pėr njė mėshirėsi eventuale tė tij nė perspektivė. Asgjė tjetėr! Se kush, ku, e si vdes nuk ėshtė punė e jona ajo! Nė aeroplan, i masakruar nė pėrleshje, a nė gjumė, ato janė kompetenca superiore tė domenit tė tė madhėrishmit Krijues! Vėni re se kjo nuk do tė thotė nė asnjė mėnyrė qė ne tash duhet krejtėsisht tė bėhemi pre e fatit tonė tė instaluar mbi ne, dhe tė mos tentojmė tė bėjmė asnjė tentim nė drejtim tė preventimit tė fatkeqėsive kėrcėnuese e potenciale. Jo pėrkundrazi! Ne jemi tė krijuar me qėllim tė demonstrimit tė zotėsisė sė vlerėshme poseduese, dhe vetėm asisoji mund tė pėrfitojmė favorizimin e tė madhit Krijues! Tė kėqiat duhet dėbuar! Luftėrat parandaluar! Armikun luftuar! Nė tė kundėrtėn do tė konsiderohemi si qenje tė padobishme, dhe si tė tillė nuk do tė kemi gjasa tė njė pėrjetėsie tė projektuar!
Cdogjė ka qėllimin e vet tė pėrpiluar qė nė nismė!
Cdogjė supervizohet me pėrpikmėri ekzakte! Mossinqeriteti, mashtrimi, dinakėria, e padrejtėsia, me keqbėrėsinė e ligėshtinė, janė cilėsi qė nuk pranohen si kaluese nė botėn e mrekullueshme tė Krijuesit Tonė tė quajtur Zot!
Kėshtu mendoj unė!
E nuk di pėr tė tjerėt!
Nė jetė sidoqėtė jetė siqė dihet dominon sentenca: "Cdosecili i gjallė, ėshtė bartės i pėrgjegjėsive tė veta personale!" Apo edhe ndryshe: "Cdonjėri nė jetė, bart kryqin e vet tė pėrzgjedhur!"
E unė qėmoti, jam mėsuar tė bartė pėrgjegjėsitė e mia nė kėtė jetė! Duke njėkohėsisht bartur, edhe kryqin mbi qafė kuptohet!

nderime!

lirik
13-11-08, 14:01
I nderuar ideologu
ne mesin e faqes nde r te tjera me ra ne sy edhe nji diqka intresante
a jemi nė kėt botė vetėm tė ndėshkuar pėr vuajtje apo edhe t ejejtojm si njerz
Tė vjetrit i kam ndegju duke thėnė nė gjuhen popullore shtat dit jan nė kėt dynja gjashtė idhnim e nji sefa
pra siq shihet vuajtja ma teper e percjell njeriun gjat jetes dhe un jam kunder vuajtjeve aq tė mdha qė na u paracaktuan nė kėt botė kur i kujtoj lotete dhimbjet katastrofat vaujtjet tragjeditė dhe njerzt qė ma kurr nY jet nuk vijnė nė vetvete me duken shum gjėra aq paradoksale
aq absurde aq te pa kuptimta pse njeriiu duhet te vuaj kaq shum mendoj s ekto jan dhimbje teper tė rėnda dhe shtrohet pyetja pse u dashka jeta me gjith kot dhimbje
nuk flas nga pesimizmi mos me keqkupto“ por shepsh her them gjithqka ne djall te mallkuar le te shkoj
qka u mor vesh gjith kto katastrofa i paska jeta
nji urė kaluese tragjike qenka dhe ne poezit e mia ka shum prej tyre qė nuk jan ne forum e kam shkruar nji titull pse neper vuajtje
dhe grindje me zotin pra te dy kto vjersha i kam ne krijimet e mia q enuk i kam qit ne forume
dhe aty ka shumqka ku un ne ato vargje portestoj kunder nji jete te tillė ka shum mos pajtime me gjithat krijuesit nuk ke fuqi as nuk ke gjasa me i ndalu vperimin e peraracaktuar modelin e ksaj jete siq ai e ka nderttuar
kalimi neper detyrim vuajtje pse ne shum vargje te mia poetike jan shtjelluar kto tema sepse kam kaluar vet neper disa vuajtje dhe dhimbje
ne shum raste njerzit me kan quajtur poet i dhimbjes edhe para se me u njoft neper forume kush ka lexuar matereiale te miat ather

por poezie esht kerkuese emocionale neper fondet dhe hapsirat e pa fund te te gjitha fenomeneve
dhe te arsyeve te qenshmes eksistenntes

njeriu pamvarsisht te gjitha ktyre na del i pa fuqishem per t e ndrruar diqka ktu dhe vet rrejdhat e jetes jan plot mundiime e sakrifica gjithqka perben mundin dhe vuajtjen edhe vet vrapi pas ekzsitences
prandaj un e kam thanė e dhe ne nji vend se kemi ardh per te permbushur deshirat e dikuj nė planet

ose per te permbushur nevojat qe paraqet toka per banorė dhe interesat esaj te jetes dhe formess s evet njeriu e mbush ket vakum dhe esht objekt pak gzimi emashtrimi e shum vuajtje

lirik
13-11-08, 14:05
Un jam duke percjell me vemendje secilin detal qka ke shkrue dhe qka ke dashtė me thanė dhe jam duke pa se ne shum qellime ku e ke synimin e gjith ksajė por po e them njeriu esht vetem nji kukull ne te gjitha lojrat me mish ky esht mendimi im esht objekt i deshires se dikuj vuan ma teper s ete gjith edhe se kafsha s e ka emocion dhe menquri ka vuajtje dhe nuk po flas nga pesimizmi
por po them se qdo kund perballet me luften dhe mundimin vaujtjen pse aathere erdhem per te vuajtur a nuk jemi te destinuar per ket qellim
asnji variant tjeter jetsor dhe alternativė nuk ka qe jeta te tjetersohet ndoshta me nji kusht
nese njerzt behen ma te zgjuar dhe e zgjasin jeten e i ndihmojn shum njeri tjetrit qe te ken saa ma pak vuajtje
nese zhvillohet deri ne at masė vetedija qe njeriut ti zvoglohen barret dhe vuajtjet e jetes
por vdekjes esht e pa mundur te ju shmangen qenjet e gjalla q ejan mbi dhe

lirik
13-11-08, 14:10
nuk edi se qka do te sjellin zhvillimet qe vijn po provohen gjithfar lloj qelizash e shkencas h
sa do te jet njeriu i aft per qudira shkencore por procesi i lindjes vdekjes dhe jetes me vuajtje vazhdon te jet perseritje e njejet shekullore me te gjitha dhimbjet dhe peripetit e veta
te habisin kto te verteta nga njiher thosha pse kam ardh ne ket botė q ju desht kujt kjo
pse te jem ai un qe e pashė boten pasi duhet te vdes jam qenje vdekatare
si nuk e pat ket fat dikush tjeter
pra ne te gjith filozofin e ksaj shihet pendimi
pse
sepse e dijm qe jemi kalimtar kndej dhe ftofemi mandej kah vullneti
vuajm kur e paramendojm jemi te te vetedishem dhe ne fakt nji jet jemi ropatur per nji qellim perfundimtar per vdekjen anuk esht katatsrof kjo ndersa ne vdekjen ne nuk njohim asgje
ne at proces ne nuk kemi kurfar njohurish pamvarsisht se qka fantazojn njerzt

lirik
13-11-08, 14:11
un mendoj se vdekja esht nji shuarje perfundimtare dhe njjjeriun e shoh vetem si nji rrogtarė te ksaj bote ashtu si i kemi ne kafsht sheerbtor edhe dikush na ka ne
ne jemi ne sherbim te jetes dhe globit

lirik
13-11-08, 14:12
shrerbim kalimtar neper breza qe perfundon me orarin e caktuar tragjik
dhe nuk di si te quhet ky emer tjeter
ne poezit e mia e kam emruar me nji emer por nuk po e shkruaj ktu

lirik
13-11-08, 14:13
sherbimi qe i bejm ne planetit tokes punes vlimit te jetes shihet dhe ne fund qka ne fund fundi dhe qka pas fundit krymba qe han mish ne ne jemi trup per ushqyerje a nuk esht kjo fyerje per trupin tonė q ekrymbat te ushqehen me ne

un nuk jam i menqur do te ishte poezia ime me ket titull ekam shkrue nji poezi un nuk jam i menqur
dhe secili varg shkon neper pseehe
u habitem me sherbimet qe i bejm ne ztokes djhe me trajtimin qe e perjetojm ema ne fund krymbat me qelb ushqehen me ne
tragjike gjithqka tragjike per njeriun si qenje me vetedije pra jemi sherbim i ushqimit per insekte

por kur kthehemi ne anen tjeter e mendojm per shpirtin na paraqiten qudira gjithfar lloje dhe variante te trajtave e te menyrave te ti se si ai pretendon te jet qiellorė
ose esht qiellorė nuk jam specialist i gjithqkajave dhe dijeve dhe te gjitha sferave
por nganjiher them trupi dhe shpirti ku si pse bashk e pse ndahen ne fund kujt i sherben kjo
shum gjerman po i djegin kufomat q ete mos behen ushqim krymbash po e lanė me nen shskrim ket veprim
te njeriu po paraqiten tash lloj lloj te menduarit rreth ksaj dhe po mendohem edhe un shpeshher
disa her i kemi pas kto tema me njerz dhe arset pse duan tash ti djegun kufom,a ejo ma ti varrosin
gjithnji e ma teper po paraqiten variante ddhe botkuptime te ndryshme

nganjiher me shkon mendja e them a jemi objekt dhe destinim i krymmbave qellim material ushqimi
per insekte

nganjiher vetja ne duket maronet ne duar te natyres s e pamshirshme e cila gjat jetes dhuron edhe bukuri por ne krahasim me vuajtjet q e vijn githqka me duket mashtrim

shpesh gjendem ne mes te nji mendimi te detyruar dhe te nje dije te ekuilibruar
dhe nuk di per cilen te percaktohem ma teper dijen e ekuilibruar natyrishte adhoroj shum por
mendimet e detyruara me qojn kah disy imponime rreht vet konceptit te thelbit jetė dhe mbarė filozofis se sajė
gjenialitetet dhe diagnostifikimet si dhe te mistershmet shpesh her takohen si nji trekandsh
ne jeten time ku analitike me dergon neper pafundsi dhe mos gjetje te
formules pse gjithqka kshtu dhe kjo pse gjithqka kashtu imponon pastaj anime te ndryshme
kah e perbuzshmja fatalja estetikja motivuesja tragjika dhimbja perfunduesje definuesja pseh ja
adhuruesja dhe gjthqka rreth eksistetentes dhe pas eksistentes
te gjitha kto jan nji kopleksitet teper psecifik kur merren ne definime kur merren ne shqyrtime kur merren per tu zjgedhur dhe per tu percaktuar kur merren per te shoshitur ne te gjith filo zofinė e arsyeeve dhe te tipeve dhe te vet gjithqkajes qe perben jeten dhe vdekkjen e te kureshtjen pas jetes per shpirtin dhe idenė apo te qenshmen q emund te vazhdoj ne forma tjera te quhet e jetuar

kur isha i ri njerzit me shikonin me dyshim kishte edhe asi qe menonin se jam ndoj budallė e flas vetmevete
si shpirtė poeti gjithnji kam menduar ku do te shkoj shpirti dhe transformimi
per transformimin mendoja ne trajta dhe forma
njeriu dhe trupi i tij ne vdekje a mund te shendrrohen ne diqka tjeter
eshtrat mbesin gjat por as ata gjithnji nuk qendrojnė ahyjm pastaj ne qenje tjera te nytres ne botanikė ne lule ne sallat ne druj ndersa shpirti ynė ku kah hyn e ku shkon
prinnderit me thonin te mos mendoj aso gjėrash se per mishen time jan thellsi te demshme se gjithqka e din zoti por mua me mundonin gjithnji thellsirat edhe sot nuk ju ndahem

pikrisht per kto fenomene kam menduar s ene jemi ne sherbim te natyres ashtu siq esht plehu
dhe kalojm neper tajta te ndryshme transformohemi sepse natyra vazhdon te mbijetoj ndersa truoat tan nuk jan ma prezent
shperberja emishit tonė sheprndahet ne dhe varret gjithmon nuk jan ato ndryshojnė
ndersa plehnimet tarnsformohen trupi yne sherben ne natyr ashtu si trupi i kafshve prandaj mendoj
nganjiher s emos jemi objekte ne sherbim

disa sheknctarė po perpiqen neper shkencave te fizikes te te spjegojn fenomenin jemi bij te zotit apo te rastesisė
nes ejemi bij te rastesisė ather jemi rob nes ejemi bij te zotit a mund te besojm sipas gjykimeve te pas vdekjes se do te jetojm si shoirtė nji pas jetė apo jan kto vetem opiume te optimizmave
sa pe ti mbajt njerzt ne vullnet ose jan vertet fenomene
qe aftesia njerzore nuk i perthtekon ti zberthej pe r at s eesht i kufitzuatr
truri njerzore per perceptime t etilla mbetet mister enigmė

shpesh her jam perpjekur te analizoj dhe te zberthej njerz libra dijetar q ekam lexuar por kam has ne
veshtrisi te mdha te feniomenit dhe intresantes jam ba objekt i luhatjeve te ndryshme neper mendime
por gjithnji me ka dal pse pra psehja dhe fenomenet e saj
prandaj edhe e kam shkruar titullin e vargjeve pse neper psehe
nuk di sa e kan kuptuar lexuesit poezin time dhe neper shum analiza te jetes
jam munduar ti zberthej kto enigma
nji nder vargjet e mia esht e dhe titulli i poezi s hiqi
qe simbolizon vdekjen prej hiqin ne hiq pas hiqit hiq pse neper hiq o hiq
kah shkohet prej hiqit ne hiq
pra filozofija e thanun me simbolikė te versieoneve dhe trajtave jetsore e pas jetsore esht shprehur te un edhe neper mes vargjeve te mia
edhe ket e kam shkruar ktu ne forumin dardania

natyra esht nji organizim fminor qe te prodhoj risi te verteta pa rėnė nė anarkinė e universit
thot nji biolog franqez
dhe kjo me shtyn te mendoj ete thellohem ne ket thėnje te kti dijetari a qendron ne fakt kjo
ather nese kjo qendron kjo teori njeriiu po del objekt i sherbimit
te natyres pra me vet vdekjen e vet behet prodhim i s e vertetes
duke kaluar vazhdimisht dhe duke u mishruara neper trajta dhe forma por gjithmon ne sherbim te natyres

njeriu i takon materjes dhe materja ju nenshtorhet ligjeve te for“ta te fi zikes por veoprimet njerzore i takojnė lirisė dhe fitzika nuk e spjegoin dot kėt paradoks pra ky apo jo
po ku ben pjes liria ather nes e jo ne ligjet ematerjes te cilen fizika dot nuk e spjegon
por i bėn dredha
te ndryshme pasi kjo nuk i nenshtorhet materjes
dhe perben disciplinė ne vete fenomen liria kujt i takon dhe ku ben pjes kjo nes ejo ne ligjet e materjes

disa astrobiolog mundohen ta gjejn origjinen e jetes kerimet jashttoksore intelegjente
dhe deri sa nuk gjendet origjina e jetes veshtir mund te gjendet edhe rsee vdekjes dhe pas vdekjes
nese shendrrohemi ne materje apo ne liri si obejtive apo subjektive gjithqka mebetet akoma ne vulat eshkences dhe te dijeve te holla
jan mbi nji milard yje ku kerjkohet origjina ndersa kanalet e radios hyjn vetem ne nji miljon deri me tani
komunikimi vazhdon por shkenca esht ne perspektive vetem ne shum e shum breza akoma shqisat e trurit nuk an arrit nivelin
e zhvillimit per kompleksitete te tilla aq shkencore

~AnnA~
13-11-08, 14:55
Te lindesh dhe pastaj te vdesesh...Kjo eshte absurditet!!!
Kjo vdekja po me tmerron vetem kur e mendoj edhe pse e di qe asgje tjeter nuk eshte e sigurte ne kete jete pervec vdekjes....

lirik
13-11-08, 14:58
ana keni thėnė njė definicion te vulosur per te cilin shum njerz nuk po pajtohen duke menduar s epas vdekje vazhdon ne forma te shpirtit do me thėnė ju nuk jeni te nji mendje me ata q emendojn kshtu apo jo

~AnnA~
13-11-08, 15:07
ana keni thėnė njė definicion te vulosur per te cilin shum njerz nuk po pajtohen duke menduar s epas vdekje vazhdon ne forma te shpirtit do me thėnė ju nuk jeni te nji mendje me ata q emendojn kshtu apo jo

ke te drejte lirik,se shumica e njerezve mendojne per nje jete te dyte...apo si te them...mendojne qe jeta eshte si materja,qe kalon nga nje forme ne formen tjeter...une nuk besoj per nje jete te dyte...kjo eshte e verteta sado e hidhur qe te jete...religjiozet mendojne se vdekja nuk eshte gje tjeter,pervec vazhdim i kesaj jete,por ne nje hapsire tjeter....meqe eshte vazhdim i kesaj jete,pse t'a bejme vazhdimin dikund tjeter vend??? perse mos vazhdojme ne Toke???

une mendoj,qe e vetmja jete pas vdekjes,jan veprat e njerezve...pra,ato jan qe jetojne dhe me tej edhe pse ne si njerez nuk jemi ne kete jete...me kete dua te them se,nese vdesim atehere n'a mbyllet nje kapitull,por nuk dmth qe libri digjet...dhe pikerisht ky liber me veprat tona eshte ai qe jeton dhe jo ne si qenie...te pakten keshtu e mendoj une...

lirik
13-11-08, 15:10
faleminderit ana shum per ket mendim te per te kjartė dhe falenderoj edhe ideologun qe ka dhėnė mendime mjaft te mira dhe meriton te analizohet aq sa mundemi paraqitja e ti

lirik
13-11-08, 15:10
faleminderit anna me fal se harrova me ta shkrua emrin

SANTANA-29
13-11-08, 15:15
Mendimi i vdekjes na genjen, e harrojmė te jetojme jetėn!
Sekreti i vetėm i qenjes sone njerėzore ėshtė se njė ditė do vdesim.

SANTANA-29
13-11-08, 15:35
Vdekja i jep kuptim jetės. Vdekja ne saje te njė procesi natyral, qe thotė; ' ēdo gjė qe lind vdes', e nėse kjo vdekje te konsideroj fundi absolut i ekistences se tij, do ishte edhe me i pakuptimte edhe vet jeta jonė. Do ishte i bukur dhe i thjeshtė sikur te ilustronim rastin e vdekjes se njeriut me atė te botės bimore. Ato lindin ne pranvere, e zhvillohen ne vere, e plaken ne vjeshte e vdesin me nė fund ne dimer - kshtu mund te veshtrohej edhe jeta e njeriut - i cili kalon nga njė shkalle ne tjetrėn, por pa harruar se edhe ajo bime qe lindi dhe vdiq - nuk ishte fundi - nuk u zhduk, por iu pershtaten kushtet e rrethanat dhe u paraqit prap ne ekzistenc.€šKy ishte njė ilustrim i thjeshtė, sepse jeta e njeriut dhe qėllimi i saj.--

ideologu
13-11-08, 16:09
Pyetje me vend liriku!

Projekti Jeta sipas cdo gjase tė mundur tė rezonimit nuk duhet tė jetė gjė tjetėr pos njė skenė e provimit tė gjithėmbarshėm tė si tė Njeriut ashtu edhe tė Gjallėresave tė tjera tė krijuara nė Botė! Deri mė sot nė jetė normalisht nga shumė filozofė negativistė e fatalistė tė renomuar na kanė arritur supozime e hipoteza tė shumta se ndoshta jeta nė realitet fillimisht ishte paramenduar tė jetė edhe Ferr! Mirėpo kėto logjikime sipas meje nuk mundė tė qėndrojnė nė esencė, pasiqė predispozitat e kėsaj Jete nė asnjė pikėpamje nuk korrespondojnė me ato tė Ferrit. Nuk do tė thot kjo tash qė dikundė nė Gjithėsi dimensioni i Ferrit nuk ekziston, por thjeshtė kjo botė nuk i pėrmbushė kriteret e njė vendi tė tillė.
E Vuajtja e Mjerimi nė anėn tjetėr si faktorė tė qenėsishėm nė Botė mund tė sqarohen me atė paragrafin e perceptimit tė Realitetit qė u thekėsua mė herėt! Njėherė shtrohet pyetja se cka ėshtė Realiteti nė tė cilin po jetojmė?! A ėshtė ai objektiv, i konkretėshėm, e i vėrtetė?! Dhe mėpastaj analizohen edhe dukuritė e rradhės, Vuajtja dhe Mjerimi!
Ti tregove lirik dikund se sa ke hequr nė jetė!
Ndjeva keqardhje natyrisht! Mirėpo sikur ti tė dish se nėpėr cfarė vuajtje kam kaluar unė, tė siguroj se trishtohesh! Garant! Sidoqoftė nė Botė ka soshė edhe mė tragjike se tė miat. Pa dyshim! Dhe ato vuajtje e mjerime sipas cdo spekulimi tė mirėfilltė analitik e logjik, tregohen tė jenė tė intencionuara apo edhe tė projektuara nga lartė. Nga Krijuesi! Nuk ka kėtu vend pėr rastėsi. Ate edhe vet e ceke mė duket dikund! Kėto janė punė tė mėdhenja. Mirėpo ne tė gjallėt ashtu jemi tė ndėrtuar tė i pėrjetojmė gjėrat e ndodhitė! Ne gjithėcka e ndėrlidhim me Jetėn kėtu poshtė! Ndryshe jo. Kėtu po flasim filozofi e zakonisht nė te qasje tė nivelizuar gjejnė vetėm ata tė cilėt me intelektin e tyre kanė arritur dimensione tė tjera tė ekzistimit. Tė tillė shumė kjo botė nuk ka. Por disa edhe ndodhen aty kėtu!
Nė Realitetin tonė tė imponuar cka konsiderohet si e drejtė dhe e vijės konvencionale?! Cfarė definimi i jepet normave pėrcaktuese tė normalėsisė sė Njeriut?! Duke kaluar nėpėr hulumtimin e analizimin e rregullave dhe tė ligjeve tė artificializuara nė atė Realitet, efektivisht arrihet edhe deri tek njė zonė krejt tjetėr e mundėsive tė rezonimit, nė tė cilėn qartė shihet se ai Realitet nuk qenka ashtu siq e kemi imagjinuar tė jetė! Prej aty pastaj analizojmė edhe dukuritė e pėrmendura Vuajtjen dhe Mjerimin! A ėshtė me tė vėrtetė vuajtje nėse njeriu kalon kohė gjatė pa bukė?! A torturohet rėndė! Masakrohet! A ėshtė mjerim nėse ai njeri ka mbetur pa asnjė anėtarė tė familjes?! Vėrtetėsia e dukurive kėtu poshtė nga vetvetiu sqarohen nga vėrtetėsia e dukurisė lartė! Realitetit! Ergo: nėse Realiteti nuk ėshtė i qėndrueshėm e i vėrtetė, as Vuajtja e Mjerimi nuk qenkan tė tillė! Gjithėcka qenka fiktive! Pėrjetim po, por jo i tillė siq ne jemi tė instruktuar tė e perceptojmė: fatkeq, i pamėshirshėm, e tragjik! Jam i bindur se ka plot njerėz tė cilėt kanė qenė dhe janė objekt tė gjallė tė kėtyre fenomenėve dhe nė rast nevoje do tė kishim mundur tė i marrim deklaratat e tyre si dėshmi konkrete pėr analizim. Kan hequr e kanė vuajtur njė periudhė dhe prapseprap gjė e keqe nuk i ka gjetė! Te e fundit njė ndėr ta jemi nėse jo mė tepėr unė dhe ti pėr ilustrim. Unė pėr vete edhe pas gadi 25 viteve nė "ferr", tash asgjė nuk mė mungon. Jam saksalem! Gjė qė nuk mund tė thuhet pėr disa qė unė njoh qė duke i hyrė nė hak Cėshtjes e Popullit janė bėrė mjaft tė pasur por kurrėnjėfarė harmonie ekzistenciale nė jetėn e tyre nuk e kanė gjetur. Paramendo sa keq! Me miliona nė konto dhe prap i mjeruar! Ha! Kanė menduar ata se kjo Botė nuk ka zot! Jo ka edhe tė madh madje! Mė tutje kjo gjendje qė ata atje poshtė i turmenton me sa kuptoj unė, ėshtė vetėm njė nismė e asaj qė ka pėr tė ndodhur dikur mė vonė! Por sidoqoftė ai sektor prapseprap siq thamė mbetet nė pronėsi tė Krijuesit, dhe ne nuk mund tė dimė shumė hollėsira mbi te! Ne aty mundemi vetėm tė spekulojmė! Por megjithate sipas cdo gjasie universale dikush qė i ka shkaktuar vdekje e masakrim njė fėmiu tė pafajshėm, pėrkundėr realitetit qė ne pėrjetojmė se ai tani dėfrehet dhe jeton mirė e si i pabrengė, nuk mund tė e gėzoj jetėn krejt i paprekur! Nuk mundet ai dikush tė e ndjej veten krenar e tė lumtur! Por ku tė dihet! Obligimi ynė si tė gjallė sidoqė tė jetė ėshtė qė pėr gjat kėsaj jete kėtu tė provojmė atyre individėve t“ jau idhėtojmė jetėn. Tė i bėjmė tė pinė nga medicinat e tyre tė pėrgaditura pėr ne! E se a do tė kemi sukses nė atė ndėrmarrje ajo mvaret krejtėsisht nga vet natyra e ngritjes sonė intelektuale e nga implikueshmėria e nevojshme nė ato suaza!
Pra a duhet Vuajtja tė jetė e lejuar nga Zoti!
Mendimi im ėshtė se po, nėse ajo ėshtė e imagjinuar tė funksionoj si lėndė testimi e kualifikimi i Njeriut nė kėtė Jetė!
A ėshtė krijuar Jeta pėr tė jetuar?!
Pėrgjigja ėshtė Jo! Nuk ka vend pėr njė aktivitet tė tillė nė kėtė Botė pėr Njeriun! Pas Vdekjes ndoshta! Por jo para!
Dikund nė temė pastaj u cekė se ka dėshmi qė persona tė caktuar tė kenė arritur edhe pėr sė gjalli tė e shohin Vdekjen! E rrespektivisht nė njė rast ku i shtriri pėr vdekje edhe ka depėrtuar nė dimensionin tjetėr dhe kur aty ka parė se tė jetuarit qenka mė i konvenueshėm se nė botėn kėtu poshtė, ka pėrzgjedhur Vetėvrasjen si opcion shpėtimi nga kjo Botė. Personalisht jam kundėrshtar i rreptė i alternativės sė Vetėvrasjes meqė ajo nė vete pėrmban elemente mjaft tė apostrofuara tė ligėshtisė! U sollėm nė kėtė Jetė dhe ajo aq e vėshtirė e e vrazhdė na qenka qė tash ne na duhet tė ikim qėkėtej. Jo! Pėr ikje vend kund nuk ka! Ti ikė nga njė derė, dhe nga dera tjetėr futesh me dhunė brenda! Kundėr vullnetit tė Krijuesit nuk guxojmė tė shkojmė! Dhe keq a mirė (e siq po shihet vetėm keq mjerisht), ne duhet patjetėr tė qėndrojmė! Gjithėsesi!
Pėr tė mos dalė tash prej teme e tė shqyrtojmė variantet e ndryshme tė krijimit tė gjallėresave tė kėsaj Bote, po e lėmė me kaq! Jo sikur tė ishim krijuar kėshtu, jo ashtu, e me rradhė! Nė ckadoqė tė ishim krijuar, filozofia principale mbetet ajo e njėjta: kjo Jetė ėshtė proces i obligueshėm i Gjithėsisė, dhe ne patjetėr duhet tė e kalojmė ate!
Me dėshirė apo me detyrim!
Zgjedhja ėshtė e jona!
Me padyshim!

nderime!

lirik
13-11-08, 17:07
I nderuar ideologu vuajtjet e shqiptarve jan te mdha dhe te shumta
ka njerz qe nat e dit e presin ne endrra te dashurin qe ja kan kidnapua serbt
E VUAN E KJANė
vajton nat e dit

ka njerz qe e kan fut ne kapaka neper kapaka te trishtueshem
te qelijave te errta q e me ta shti gishtin ne sy nuk shihje kurgja ne botėas nuk dinte nejriu s e ku esht

nuk kishte as ajr te mjafteushem e se me nga dy tri dyer ishte
hermetike
provonin ta qmendinnin shqiptarin e mjerė
ne qenkemi komb q e paskemi lind per vuajtje


por per vuajtjet tona askush nuk i jep pes pare

vetem prapanicen e vet e shikojnė

sakrficat e tjerve nuk ju bejn hiq pershtypje

po na kepqerdorin dhe po tallen me ne

po na shajn po na fyejn disa

kshtu qenka jeta

me pas qenė te kombit izraelit me neve kurr izraeli nuk ish sjell kshtu

por na kish ndihmue qe te kthehemi ne atdhe
na kishte kekru me lista
mos me na lan neper duar te huaja
ndersa ne kur na shohin atje mendojnė se mos jam ardh me marr far pozite
e me lyp diqka

me vjen keq per vuajtjet tua ideologu sinqerisht


bile para do kohe jam takuar me nji shok te bashkvuajtjeve

dhe i kujtuam disa vuajte tonat atij
i shpetoj loti
me erdhi aq keq prej asaj situate se atij i ka ndodh shum qka
nuk paska ma keq s e me pa burrin tue kja
mandej na kujtohej
nga a kaluara rrenqethse

27 muja ai njeri ka ndejt ne nji vend ne serbi i izoluar
duke ja que kriminelat e provokatort
per ta shkatrruar
ka fol vet me vete
neper qeli i mjeri sa shum ka vuajt ai shok i imi medet
sa e sa ka raste te tilla zi e terr kan ba ne ne ne
hasmi shekullorė
nastradini ka than kush u rrxu prej dardhe le te vjen le te me sheh

tjeter kush nuk po ta besojke

vetem ai qe esht rrxue prej dardhe

meqense e dhe ti qenke rrxue prej dardhe


ka qen mir me u taku me pi ndoj kafe ndojher bashk miqsisht

shqiptart e mjer kan vuajt jo te gjith por nji pjesė po

me fal ideologu qe dola pak prej teme vazhdojm me temen

ideologu
13-11-08, 23:34
Nuk ka dert pėr dalje nga tema i nderuar!

Por duhet qartėsuar gjithėsesi se koncepti kėtu pėrqėndrohet nė aspektin filozofik tė shqyrtimit dhe aty ai tėrėsisht e ndryshon natyrėn e vet iniciale! Se pėrndryshe problem nuk ka!
Tė gjitha tragjeditė, vujatjet, e dhembjet, e shkaktuara nė Jetė i qėndrojnė besnik esencės sė tyre vetėm kur shikohen nga prizmi i Realitetit, tė cilin siq thamė e kemi tė imponuar tė e perceptojmė sipas dėshirės sė Krijuesit! Mirėpo tash meqė autenticitetin e tij e kemi vėrė nė studjim hulumtues, gjithėcka pėrnjėherė merr kahje diametrisht tė ndryshme! Pozicionet nuk janė mė tė njėjta!
Kur bisedohet pėr kėto dukuri nuk duhet tė zhvendosemi prej njė dimensioni nė tjetrin me pakontrollim ngaqėse atėherė mund tė e humbim edhe orientimin e esencės sė problematikės!
Ndėrkaq nė lidhje tė drejtė me temėn sa pėr ilustrim e me shpresė qė subjekti i pėrdorur tė mos banalizohet tepėr, do tė kishim marrur prap shembullin e masakrimit tė njerėzėve! Konkretisht e tė tanėve shqipėtarė gjatė luftės! Lexova me njė vend pėr njė familje e cila nė valėn e fushatės ofensive tė paramilitarėve cetnikė pėrkundėr sugjerimeve kategorike e intensive tė shoqėrisė se duhet tė e lėshojnė fshatin dhe tė ikin nė malin pėrreth, ata vendosin tė mbesin aty dhe tė mos largohen fare! Kur cetnikėt aty arrinė dhe si tė vampirizuar qė ishin me papėrshkrim, tė gjithė anėtarėt e asaj familje tė madhe i masakrojnė deri mė njė! Tė gjallė i kanė hudhur nė bunarin e shtėpisė dhe pastaj mbi ta kanė hedhur blloqe tė mėdha tė betonit pėr tė e mbuluar tėrėsisht bunarin! Tash aty lind pyetja se cka ndodhi me ata njerėz nė realitet?! Tė ikur patėn mundėsi, por nuk ikėn. Pse ashtu?! A nuk patėn mendė sa duhet (edhepse ato reagime efektuohen vetėm me instinkte tė automatizuara qartė!) a si?! Apo Krijuesi ata i ka krijuar nė kėtė jetė sa pėr tė shijuar trishtimin, fatkeqėsinė, e vdekjen mizore, dhe asgjė tjetėr?! Cila duhet tė jetė! Cka na mėson logjika?! A ka nevojė Zoti tė pėrdoret nga paramilitarėt cetnikė (tė cilėt as nuk janė tė kėtij dimensioni tonė por tė ndonjė ferri tė largėt tė Gjithėsisė), pėr tė ndėshkuar njerėzit nė Botė?! Kush ėshtė aty fajtor pėr atė akt makabėr e tė shėmtuar tė masakrimit?! A cetnikėt, a Krijuesi?! Nėse Krijuesi ėshtė i plotfuqishėm dhe gjithėcka ka nėn supervizion tė tij konstant, cetnikėt nuk do tė kishin patur asnjė gjasė tė bėjnė atė qė bėnė! E po pra Krijuesi qenka pėrgjegjės! Kush?! Duke e endur kėsisoji trurin andej e kėndej vite me rradhė, mė nė fund del edhe pėrgjigjja e duhur e e pritur! E ajo sa mė pėrket mua ėshtė, se Realiteti i pėrjetuar na qenka mjaft fiktiv! I pavėrtetė! Qė do tė thotė se tė masakruarit e tragjedisė, nuk kanė vdekur fare! Sa tė dojnė gurė e beton le tė hudhin mbi ta cetnikėt, se asnjė efekt tė paramenduar nga ata vetė, nuk do tė ketė ai akt shtazarak! Po si u bė qė tė gjallėt qė nga larg ishin dėshmitarė tė atij monstruoziteti?! Madje edhe nė disa situata diku tjetėr, dikush edhe i shpėton atyre seancave vampireske! E aty qėndron edhe sekreti! Ne e pėrjetojmė Realitetin ashtu si e pėrjetojmė, dhe ndėrkohė Realiteti vazhdon tė zhvillohet e tė funksionoj me esencėn e tij tė vėrtetė, qė ėshtė krejt ndryshe nga ajo tė cilėn ne e shohim! Esenca e vėrtetė e tij pėr dispozicionet tona, mbetet e pakapėshme! E papėrceptuar! Ashtu shkon puna e kėsaj Bote, e e kėtij Krijuesi. Ndryshe jo!
Mė tutje nė jetė kam patur mundėsinė tė kuvendoj me individė revolucionarė, tė cilėve pėrgjat torturave tė ndryshme tė periudhave tė luftės, pėr sė gjalli i ju janė nxjerrė sytė nga koka. Edhe asnjė dhembje tė vetme nuk kanė pėrjetuar!
Mrekulli ėshtė bota, bashkatdhetarė!
E drejtuar nga vet Krijuesi e jo Bushi, Putini, e tash Obama! Ne jemi tė vegjėl nė kėto rrethana universale! Krejtėsisht! Kurnjėfarė rėndėsie primordiale nuk e kemi nė to!
Njerėzit e gjallė, njė pjesė e mirė e tyre, dėshmorėt e rėnė nė luftė i konsiderojnė si dėshtakė! Naivė e humbės! Ata tė cilėt "ditėn" tė i gjejnė vrimat e miut pėr tė shpėtuar nga Vdekja, ata ishin tė menqur! Kėsisoji fiqirojnė shumica nga ato tė mjerat krijesa. Mirėpo si qė po shihet ėshtė drojė qė e vėrteta tė jetė krejt ndryshe! Ata tė cilėt u flijuan pėr Cėshtje tė mos kenė vdekur kurrė por pėrkundrazi tė kenė kaluar nė njė jetė tė lumtur e tė pabrengė, dhe kėta tė mbetur nė vrimėn e miut, pėr ilojalitetin e pėr poshtėrsinė e treguar kundrejt Krijuesit, tė kenė humbur cdo shpresė tė jetės. Si kėtu, ashtu edhe nė ndonjė jetė tjetėr.
Unė njėherė nė Vendlindje pata dėgjuar njė rrėfim pėr njė udbash shqipėtar i cili me tėrė shpirt e trup ndodhej nė agoni tė pafundė trishtuese! Ndonėse askush nuk ushtronte dhunė fizike mbi te natyrisht. Ai kodosh thuhej, as ditėn e as natėn nuk rehatohej nė psikė. Nė ėndėrra i kishin pas dalur rregullisht siluetat e tė vdekurėve qė ai i ka pėrgaditur pėr botė tjetėr! Fytyrat e tė torturuarėve, e britmat e piskamės sė fėmive tė vegjėl gjatė bastisjes sė shtėpisė sė njė atdhetari, kuptohet qė i kanė lėnė mbresa psikike tė tmerrshme e traumatike atij renegati tė pabesė! Mendje ėshtė ajo! Njeriu nuk mund tė e kontrolloj ate nė cdo situatė si tė dėshiroj vetė! Dhe ky fakt medoemos indikon se edhe ne tė tjerėt qė sot jetojmė relativisht pa probleme, duhet tė i jemi mirėnjohės Krijuesit pėr njė ecuri tė tillė! Tė qetė! Ngase ne vetė nuk ndikojmė shumė cka nė atė drejtim kurrė!
Pastaj nė filozofi nuk merren vetėm rastet e vrasjeve makabre gjithėmonė si model analitik pėr sqarimin e dukurive Vuajtje e Vdekje! Ka shumė parametra tjerė nė Jetė qė kualifikohen tė jenė tė sė njėjtės relevancė parimore! Nėmos edhe mė keq! Vetėmia e pėrherėshme e njė tė mėrguari politik, jeta brenda mureve tė larta pėr njė tė burgosur tė sė njėjtės kategori, e turmentimet kronike mentale tė njeriut tė sėmurė psikik, nė shumė rrethana konsiderohen tė kenė statut edhe mė tė rėndė se vetė Vuajtja transitive e e rastit, dhe Vdekja! Ku ka mė Vuajtje se tė zgjohesh ditė pėr ditė e tė detyrohesh tė jetosh jetėn si i hendikepuar fizik permanent pėr shembull?! Me dhembje konstante tė trupit tėrė ditėn e tėrė natėn! Ku ka mė Vdekje se tė jetosh pėrjetė i humbur nė njė dhé tė huaj, me pa asnjė shpresė tė kthimit ndonjėherė nė Atdhé?! Vuajtja e Vdekja instante posedojnė efektin e tyre momentan dhe pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr, gjithėcka pėrfundon! Ndėrsa nė alternativat e cekura tė fundit, asgjė nuk merr fund! Cdo cast e sekund aty, ka madhėsinė e Ferrit!
Unė personalisht sa pėr fund kisha shtuar se edhepse nuk jam i invalidizuar as nė trup e as nė mendje, nė kėtė gjendje tė mjerueshme nė tė cilėn ndodhem sot, me pangurrim fare e kisha parapėlqyer Vdekjen! Madje shpesh kur shohė pleqė tė moshės mbi tetėdhjetvjeqare shumė iu kam lakmi. Tė kishte qenė e mundur nė vendė e kisha ndėrruar moshėn time me tė tyren. Nė atė mėnyrė do tė isha shumė mė afėr "stacionit tė fundit"! Sa mė afėr tij, aq mė larg mundimeve tė mia terrorizuese tė kėsaj jete tė poshtėr e perfide! Nuk ka mė keq se tė jetosh me patjetėrsi! Kam qėlluar dikush qė nuk besoj nė dukurinė e Vetvrasjes, dhe tash kam mbetur as andej as kėndej!
Pėrndryshe vlen tė thekėsohet edhe njėherė se nė Vdekje si qė e shohin tė gjallėt nuk besoj aspak! Ajo pėr mua nuk ekziston. Dhe kur shohė njerėz pranė varreve me fytyrė tė ngrysur pikėllimi, mė irritojnė pamasė! Edhepse ata tė gjorėt nuk kanė edhe shumė faj! Aq dinė, e aq bėjnė! Te varret e asnjėrit nga ata tė mitė qė "kanė vdekur" asnjėherė nuk kam qenė pėr vizitė, pėr arėsye se kam bindje tė patundėshme se ata nė asnjė aspekt nuk ndodhen nė dhé, por diku tjetėr! Preferueshėm nė Qiell natyrisht, por kurrėsesi jo nė varr! Dhe mėnyra se si "tė gjallėt" ndjejnė keqėardhje pėr "tė vdekurit", mė ėshtė krejtėsisht repulsive! Sikur tė dėshirojnė tė thojnė "tė mjerė ju qė vdiqėt, dhe lumė ne qė mbetem gjallė"! Cfarė standardi hipokritik ky! E pamundur! Kur dihet se ata mbi kėto dukuri as njohuritė edhe mė elementare nuk i posedojnė! Mirėpo prap siq thash shumica edhe nuk e dinė qė janė duke vepruar jodrejtė e gabueshėm, por sidoqoftė me rastin e kalimit afėr varrezave kur po jam i thelluar nė mendime, sjellja e tyre irracionale po mė pengon tepėr!
Nė vazhdim pėr tė mos e shėndėrruar kėtė temė nė njė diskutim dialogues unė pėr vete do tė pushoj sė komentuari pėr njė kohė, dhe asisoji do tė i lė pak rradhėn edhe tė tjerėve tė i shprehin mendimet e tyre konstruktive mbi kėtė cėshtje!
Nėse ka tė tillė kuptohet!
A ndoshta nuk kanė se me cka cka tė na dalin nė skenė! Sidoqoftė vlen tė potencohet se mosdituria nė kėto suaza, nuk ėshtė aq dramatike sa edhe kujtohet! Menquria nuk pėrkufizohet me vetėm njohuritė e lėmisė sė filozofisė. Kurrėsesi! Dikush ėshtė i prirė pėr ato punė, e dikush pėr punė tjera. Ne nuk jemi tė krijuar tė gjithė me parakushte krejtėsisht identike! Pėr ate edhe fakti i mosnjohjes sė thellėsishme tė dukurive filozofike, nuk ėshtė ndonjė defektuozitet i pranuar!
Cka ėshtė patetike dhe indinjuese nė tė kundėrtėn me padyshim, ėshtė mėnyra se si disa me forma e intencione tė hapura, provokative, e perverse, tentojnė me cdo kusht tė shkaktojnė konfusion, grindje, e pėrqarje nė kėso mjedise tė lira tė debatimit shoqėror! Me qėllim natyrisht tė vetėm tė prishjes sė nivelit tė atmosferės sė pėrgjithėshme dominuese nė to! Asgjė tjetėr! Por karakterėt e tillė pėr veprimet e tyre tė poshtėrsishme e idiotike, me siguri janė tė porositur nga ndonjė prapaskenė armiqėsore dhe e huaj politike!
Garantuar!

nderime!

lirik
14-11-08, 00:44
shum bukur i nderuar ideologu tė pėrgzoj per mjeshtrinė e renditjes se fjales
teper tragjike mbrndija dhe vuajtjet ankimet dhe optika mashtruese jetsore e cila ofron ma teper mashtrim per nji qellim te sajė
pra edhe te vjetrit kan thanė per jeten se esht mashtrim
fjala jote me shum mjeshtri me shum stil e rendisur ne secilin
rresht me arsye dhe qellim me rendisje te jashtzakonshme bukur
dhe me intelgjencė rendi bukur tregimin radhen dhe percaktimet
paraqet dhimbjet dhe gjithqka tjeter esenciale qoft e vujatjes qoft e
praktikes jetsore qoft e tragjikes qoft e zakonshmes qof e te psjegueshmes jetsore ngjarjes ete gjitha elementeve qe ajo perben edhe detalet e ngjarjeve i lidh dhe i spjegon mirė
gjithkun gjeta lidhshmeri menquri tregim perfekt dhimbje dhe vuajtje eshoh te ti vuajtjen dhe njeriun e vujatur dhe ndjej nji lloj vuajtje duke pa vuajtje t e tillė qenke vertet njeri i vuajtur
po e njihshe vuajtjen un vuajtjet e mia i ka pershkruar ne nji roman te cilat dua te lexohen pas vdekjes sime por niuk kisha dasht q e ato te bien ne dor te fmijve te mi nuk dua qe ata te dijn shum
ne lidhje me vuajtjet e mia
dua qe fmijt e mi te riten ne tjera rrethana dhe nuk ua deshiroj fatin tim
nuk shplaosem shum me ta rreth vuajtjeve te mia kur flas per vuajtjet e te burgosurve politik
kam ndejt me nji te burgosur ne te cilin kan ushtruiar shum zullum ne serbi
dhe sot vuan i destabilizuar neper depresione dhe i deshtuar
i mjerė serbet e pooshter kishin bė qmos ne te
te burgosurti politik flasnin ngapak per vuajtjet por te gjitha nuk i shpalosin para familjeve
kur takohen nemes vete po nganjiher disa por po them sikur te krijohen filma
e te ua tregojm botes se qka perjetuan shqiptart masakra ndjekje v burgje dhe
tmemrre pse kshtu perjetoj ky popull sa e pashembullt vuajtja e ti
un besoj se te gjitha kto vuajtje serbia q e i shkaktoj ka per ti paguar kam besim te zoti
zoti ndoshta nuk ngutet por me klaimin e kohes serbia do te paguaj gjithqka
nga vet zoti ka pėr ti ardh# denimi per hatanė qė e bėri mbi nji popull tė pafajshėm

Kur bisedoj me disa gjeerman nganjiher e shoh se nuk kam mundsi te ua spjegoj vuajtjet e shqiptarve
ata disi i shmangen degjimit t e tyre e shoh nuk kan fuqi shpirti as nuk i perballojn dot kto
ndegjime ata jan disi intresant prandaj europa nuk na i beson shum vuajtjet se
edhe nuk na i njeh qka don me than te vuash e te mos kesh ti thuash
sa e tmerrshme nganjiher them do te kisha investuar vetem ne filmae arte per ta paraqit vuajtjen epopullit shqiptar dhe me dhun i kisha detyruar te gjith popujt dhe te gjitha shtresat qe detyrimisht ti shikojn filmat per nji popull per trishtimet
pastaj le te binden e t enjohin s ekush esht serbi popullit kinez po te kisha mundsi secilen familje kineze do te detyroja te shohin vuajtjet shekullore shqiptare
ket ua kisha ba me detyrim te gjith popujve te botes deri sa ta shohin qenjen kriminele serbe se kuhs jan kta katila kriminel pervers te cilet shkaktuan hatanė mbi dhe llahtarin te cilin as vet toka nuk e duron dot

si i mban toka serbet kjo fuket poashtu teper intresante

tė bėsh diqka te till te pa shembullt mbi dhe kjo nuk spjegohet me kurfar sfere me kurfar
mundsie njerzore nuk e kap logjika njerzroe sadizmin kriminal dhe psikopatinė shizofrene te veprimeve te tilla makabre kanibaleske
por me ka trishtuar edhe sjellja absurde epopullit tim para kti kanibalizmi
te gjith ne e dijm se drazha mihajloviqi mendonte te fiutej ne kosovė pėr tė bė kerdi mbi gratė dhe fmijtė e mbi popullin shqiptarė por populi athere u que ne kambė dhe dlnin neper pazare
se doli kushtrimi
e kangen
qohuni burra pleq e te ri shitni dhen e shitni dhi te gjith me e ble nga i pushk per shpi
te gjith nga i pushk me shum fyshek te gjith shqiptart ma ba gajret
mos me elan drezhen me hi
bleni pushk bleni singi mos me e lan drazhen me hi


-------
mandej kanga kndohet
drazh mihajli shkja i zi
thot n kosova njiher me hi
e me i nxanė shqiptartte gjallė
shpirt e zemer me ua kall
me i lidh burrrat si n patkue
me gra te tyne kem me lue
me pre fmi e me pre djepa
me ju kndue qyqet n per shkrepa
zemra ne bark me ju plas shqiptarve
me u marr bijat baballarve
sa te esht nata ata me vajtue
djepat prap me u rrotullue
le te plas baba e nana ne bark
kem me i shtui n kular e qark
lakuriq me ngreh si perpjet
lkur e mish kemi me u rjep
ne kazan te val shqiptar me qit
me nxjer sy e me u pre gjit
gravve te tyne e qika te reja
e me lan po nuse te veja
per qetnik me i pas n hyzmet
kush te don gji kush kryet ua pret
kush te don me to me lue
me krye te tyne ne gjak skurrue
mos me lan as qik as grue #
as
vash te re per pa e qnejrzue
meu pre bb e me u pre vlla
kan me pa mbi dhe hata
--------------------

kshtu mendonin ather qetnikt e drazha mihajloviqit
qe vetm ne sangjak ene bosnje e ne novi pazar kan nxjerr sy e gji t egrave me kilogram
dhe kan ba tmere te pashembullta
ater populli shqiptar dilnin ne treg dhe u aramatosen e u besatuen
shka te gjall qetnik mos me lan me hi ne kosovė rrreth tre trena qetnik i ka shfaros mehmmet gradica me shokė q evinin me hi njeni mbas tjetrit ndersa shaban plluzha me shum vullnetar i shkoj ne dnihm sangjakut dhe shum vullnetar shqiptar ather shum qetnik kan vra duke ei ndjek ne drejtim te serbis qetat qetnike te drazh mihajlit
serbet gjithnji kshtu kan mendue kso veprimesh me ba nder shqiptar tash ata dhe ma te kqija i
mendojn populli shqiptar duhet me dijt qfar bishe e ka ne kufi pa pushk nuk ben mendejt ma asnji shpi shqiptare

Dallandyshja_718
14-11-08, 03:50
Ne fakt ne ishim te vdekur u ngjallem, do t'vdesim,,,dhe pastaj perseri do te ngjallemi... eshte proces ky qe te gjitha krijesat e perjetojne, pra eshte urdher i Atij qe ka "telekomanden",,, njerzit vetem mund te "qesin fall" e verteta dihet dhe eshte, ate vetem duhet kerkuar, studjuar dhe keshtu do t'a kemi me lehte edhe t'a presim momentin e VDEKJES, qe e kemi shume afer:frown:. Edhe pse eshte gjeja me "e hidhur" qe nuk i kemi shpetim, une per vehte lutem Zot m'e bjen vdekjen duke te kujtuar dhe falenderuar TY...:smile:

Jete te gjate! :wink:

ideologu
14-11-08, 09:25
Dallėndyshe jona!

Gabohesh nėse vėrtetė ushqen mendime tė tilla tė errėta mbi Jetėn e qė akoma je e re dhe nuk je e goditur me adversitetet e amertumit dhe pafatėsitė e kalverit, tė ekspozuara nė paraqitjet e shkrimeve kėtu!
Filozofia e mesazhit tė konceptit tė temės pėrndryshe inicialisht, nuk ėshtė qė Jeta tė urrehet nė cdo aspekt tė qenėsisė sė saj, por Vdekja si dukuri frikėnxitėse e tmerruese, tė mos rrespektohet nė tėrėsi, dhe me panevojė!
Ne tė gjallėt nė Jetė u sollėm pėr arėsye tė caktuar! Nuk ka kėtu rastėsi! Gjithėcka sa na pėrket neve ishte anteriorisht e mirėpėrgaditur, dhe deri nė detaj e planifikuar!
Erdhėm nė Botė tė jetojmė, andaj edhe duhet jetuar! Pamvarėsisht natyrės sė problemeve dhe vėshtirėsive qė do tė hasim, pėrgjat kėtij procesi tė quajtur Jetė! Dekurajimi i pabazė shpirtėror, e humbja e tėrėsishme e motivacionit dinamik nė atė drejtim, janė tipare tejet zhvleftėsuese, qė kurrėsesi nuk konsiderohen si tė pranueshme dhe tė kualifikuara pėr njeriun e gjallė, krijesėn e kėtij Planeti tė Gjithėsisė!
Prandaj nėse nuk vuan nga ndonjė sėmurje e rėndė psikike a fizike, tė kėshilloj tė mos e lusėsh Zotin pėr tė e dėrguar vdekjen me pakohė! Ngaqėse nė atė mėnyrė manifestohet qartė se ti me aso qėndrime tė sajuara tenton haptas, tė i ikėsh pėrgjegjėsive tė deleguara tona qė kemi nė kėtė jetė! E veprimet e tilla nuk do mendė nuk janė aspak apropriative e tė lejuara, nė kėto raporte universale tė mbretėrisė, sė tė plotfuqishmit tonė, Krijues!
Sidoqė tė jetė pėr sa i pėrket vuajtjeve dhe mjerimeve tė jetės sė vrazhdė e tė pamėshirė, ekziston njė njeri qė dikur pat bėrė pėrshkrimin mė fantastik e mė surrealist nė botė, nė formė tė rradhitjes nė vargje, me ekselencė mahnitėse!
E ai me padyshim ėshtė mendimtari ynė mė prominent i tė gjitha kohėrave, i pavdekshmi, atė Fan Stilian Noli!
Nė vazhdim pra vijon njė ndėr poezitė mė tė famėshme tė krijimtarisė sė tij letrare! Poezi me leximin e sė cilės do tė keni mundėsi tė relaksoni qenjėn tuaj tė turmentuar me pamasė! Tė shėroni pakėz shpirtin me kėto nyansime maestralisht tė spikatura! Tė pėrkatėsisė sė njė bote, tė lartėsuar, e hyjėnore!

nderime!
Anės Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.

Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.

Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Dallandyshja_718
14-11-08, 17:28
I nderuar Ideologu!
Ka mundesi qe je me i ngirtur ne aspektin arsimor, je edhe me orator/shkrimtar, ke edhe me shume ide,,,te uroj per t'gjitha, respektoj edhe mendimet idete tua...nje jam e sigurt se asnje nga thenjet e mia nuk mund t'i demantosh bile as me shkence se lere me filozofi...
Mund t'i paraqesesh 100 ide, poashtu mund t'i realizojsh te gjitha, nese nder to nuk eshte ideja e kundert e temes tende, ate te garantoj se nuk mund t'a realizojsh askurrrrrr...
Edhe pse nje shprehje thot "Never say never" ketu ka perjashtim, sepse askurr ajo ide nuk te realizohet...Per ate thashe eshte kohe e humbur t'ia gjejme ilachin Vdekjes, ajo "sherohet" duke e perkujtua e jo duke e injorrua...:smile:
Pershendetje nga Dallandyshja!

ideologu
14-11-08, 19:38
Me cka po lidhum qė tėrrxoj!

Ha dallėndyshe bi!

Tkuptoj unė ty se ti ashtu e kupton tė vėrtetėn e kėsaj bote po lexoj npaq kohė edhe njėherė do nga shkrimet dhe e sheh se unė pikėrisht Vdekjen e cilėsoj si jo tė hidhur! Aty qėndron edhe vet boshti i gjithė problematikės nė analizim!
Sidoqoftė mė vjen mirė qė i ke pėrkushtuar vėmendje temės, karakteristikė qė nė vete indikon se ti duhet tė jesh njė vajzė e aftė e intelektuale! E sa pėr nyancat e natyrės sė kundėrt e oponuese qė paraqiten nė debat nuk ka dert shumė, meqė qėllimi principal kėtu ėshtė, trajtimi i nivelizuar i subjektit nė fjalė! Cdogjė tjetėr me kohė do zė vendin e vet tė duhur e tė paramednuar nė kontekst!
Pa asnjė dyshim!

nderime!

lirik
15-11-08, 09:40
te ideologu shoh analitiken neper procese shpalosje ne thelbe te fenotipeve por shoh edhe pesimizma
ne te cilat edhe ka arsye por jeta ka edhe bukuri
te ideologu shoh se ka arsimim dhe aftesi emancipuese te dijeve shoh se ka edhe
peershkrime te filozofikes edhe arteve tjera jetsore si dhe dramave
jeta mbi te cilen u dnertua e gjith shpirtsia dhe filozofija e saj paraqet nji kompaktesi
qudirash dhe enigmash ka edhe bukuri ilustrime dhe bukuri ka edhe vetmashtrime se qellim per
qetsim te njeriut apo te mos themi pushim ne te te milarddten sekondė gzimi pas mundimeve te perditshme ecje dhe ecje vete ecje per kafshaten e bukes gjithmon ne luajtje te fulqive qe un e quaj jetė pėr tė ngrėnė dhe mbjetesė ose vrap neper defoermime per qellim pasurije dhe siguri pozicioni
te ideologu shoh vizione dhe aftesi ne kerkime te asaj qe mund te quhet finale
te ideologu shoh edhe disa peprjekje per te mos e quajt krejt jeten ferr
me nj fjal shoh diskutime mjaft me menqura por jo edhe te gjitha pa vrejtje
sidomos ne formulen kur ma teper e kerko vdekjen s e jeten

lirik
15-11-08, 09:45
nė kėngen time rreth drazha mihajloviqit paraqitet nji lloj elementi nji lloj vrapi llahtari frige alarmi trubullire per mbrojtje dhe mbijetesė edhe ky vrap kjo ttollovi perben aktin ose elementin se jeta esht e vshtirė se don angazhim se don maksimum se don garė vrap per mbijetes s e nuk sigurohet leht se esht e komplikuar s e pak ka lezet ma shum ka vuajtje dhe si e tilė ka elemente ferri mbi tokė
sepse paraqitet nevija e aftesive per mbijetes te cilat shpesher njeriu nuk i ka
me kto kushte perendia e ka sjell njeriun ne tokė qe ai te mos arrrij te ju perballoj sfidave
ka ferre mbi tokė ka njerz qe e kan humb dinjitetin ka gra qe jan dhunur dhe jeta e tyre esht ba ferr
jan nda nga te dashurit nga burrri nga fmijt jan kriju perqrje e hendeqe ftoftsie
ka psime qe i ngjajn ferrit mbi tokė gjithsesi

turisti
15-11-08, 17:00
VDEKJA - stacioni i fundit i kesaj bote..........:biggrin:

GURI SYLAJ
15-11-08, 17:32
VDEKJA - stacioni i fundit i kesaj bote..........:biggrin:

VDEKJA-Ajo qe ia lidhe gryken thesit pa e kqyre hiq cka ka brenda!!!

~AnnA~
15-11-08, 17:41
Vdekja-shpata qe te rrin pas koke kudo qe shkon dhe qe mund te te presi koken,kudo qe te jesh :)

turisti
15-11-08, 17:47
Vdekja-shpata qe te rrin pas koke kudo qe shkon dhe qe mund te te presi koken,kudo qe te jesh :)

VDEKJA - send me i afert se kemisha n'trup.:biggrin:

GURI SYLAJ
15-11-08, 17:54
VDEKJ-edhe nese eshte bukuroshja e universit , ne takimin me mu , ka leje te vonohet sa te doje .Nuk do te merzitem fare duke e prite.Por me ike nuk munet qare pa ardhe me u taku me mu s'ka!!!

AlbaSoft
15-11-08, 18:04
Vdekja ėshtė njėra prej pak gjėrave nė jetė qė ėshtė e sigurt se do tė ndodhė. Ajo ėshtė njė gjė njėqind pėr qind e sigurt.

Me rrespekte nga Albasoft.

turisti
15-11-08, 18:26
Vdekja - informata e fundit te cilen e pranon truri yne.

turisti
15-11-08, 18:33
VDEKJA - fundi i borgjeve,ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahaha. !

ideologu
16-11-08, 07:27
Une pėr veti u myta qe sa vjet me rradhė tu e pritė e katije nuk po vjen!
Me ni rast bile u takum sy um sy po kur e pa se une jam tha jo! jo!;- ti jo; ncuk:- ja bani. Ėė ėė! Mu turisti:- tha o ka mvyn po kurqysh sjom ka e gjoj; a mos e ke pa se ku asht tu u mshef- mveti, pash nerėn! E une kuptohet nuk i kallxova asaj qė tan ditėn nkafe tforumit rri tuj bo hajgare me qika! Se mu dhimt i shkreti.
A sa pėr Annėn tha ajo qaq bukuroshe edhe e urt asht qė e kam vendos me lanė me ėrrnu majspakti nja 95 vjet. Masanej tha ajo, qika osht moderatorre. E une ata nuk i nguci! Se janė gjin tdrejt! Gjyna!
Kurse pėr qat dallandyshėn moshmadhore (tekoka ma e vjetėr se une he hajrlikoft) qė po fluturojke her natan e her ketan edhe tash nkra qati uliksit osht parku e pi cicirron te veshi, mtha se osht nji qikė krejt me mend plot edhe se une duhet me ngu se ajo ma mirė i di punt. Pėr qata tha qashtu qysh tka than duhet edhe me ba: -natė e ditė ka 30 herė shahadet me ra. Une shumė i du tha gjint qė mbin te komt per mi shkel si urė. Se ata e di qe i kom hazėr. Kur t kom qef muj mi jau mor shpirtin fill, hiq pa u lodh!
Para se mu nda ja bana, aman Vdekje e dashun po t“lutna merrėm natan se nuk pom rrihet hiq ktu me kta insanat e ksaj bote. Rri rri se nuk e ki qaq keq- mtha! Me rend, tha- shkojnė kto punė!; miremo pėr met harru nuk tharroj. Hiq mos u mrzit! Edhe vazhdoj tutje me ni tkshyrme si t“shtremt e me nėnqmim.
Kogja azganin je ka e qet me do nasihate tua qetu, qė kishe nuk tutėsh prej meje:- tha; "Veq ta shohum kur tvin dakiku e t“vi t“sreditna te dera;- Tkallxoj se a tutesh, a nuk tutesh! Ty as mendja nuk ta merr se sa e rrezikshme jam kur dikush tum provokojn! Flak pėr goje qes kur tnervozona!"
-Jo jo, thash dekė e nerume, dallash ti paskan dho nformatat! Krejt shpifje i paske, e akuza t“montume!
- Se pasha mixhėn Ilaz Hudra qė ne treg shet falc kundra, keqkuptim i madh tekoka bo; Nuk t“kam provoku e ofendu oj e gjorė kund fare, po veq deshta qetyne nejrzve tmi tė racės shqiptare, me ju kallxue cok se ti nuk je e rrezikshme, dhe e tmerrshme, llahtare!
- Andaj edhe drojė tė madhe, pėr ty nuk duhet treguar;
- qė edhe nė gjumė duke fjetur, me pamasė tu friguar!
Ec ec- e tha the qafėn; -Mos mu ban ktu dipllomat!; Nuk kam tash kohė pėr tye! Edhe kur t“folsh me mu najher tjetėr, mos mi qit fjalt t“ thurrne n“ vargje. Se haberin nuk ja paske!
Dhe ia therri dika ka drejtimi i Irakut e Afganistanit. Se mehesap krejt urgjentisht e me imell e kishin thirrė amerikant: Shkaku i terroristav!
O faliminerės pra ja bana oj e veshun mantillzi, me kosėn pėrmbi supe!
Se vėrtetė njė grue kull tekokshe, frajericė mangupe!

nderime!

lirik
16-11-08, 09:33
--------------------------------------------------------------------------------

nė kėngen time rreth drazha mihajloviqit paraqitet nji lloj elementi nji lloj vrapi llahtari frige alarmi trubullire mbijetese

nevojė per mbrojtje dhe mbijetesė
edhe ky vrap i mundues i pa shpirtė
kjo ttollovi perben aktin ose elementin ngarkues tejngarkesė


se jeta esht e vshtirė

se don angazhim

se don maksimum

se don garė vrap per mbijetesė
se nuk esht e lezetshme
se esht nji lloj denimi ndeshkuese
qe njeriun e sterngarkon jasht mase dhe jasht fuqie qe ai e perballon

s e nuk sigurohet leht

se esht e komplikuar

s e pak ka lezet

ma shum ka vuajtje

dhe si e tilė ka elemente ferri mbi tokė
sepse nuk dihet arsyeja pse krijuesi e ka lanė kaq te mundimshme mos me ja ndie lezetin dhe kaq te shkurtė
ktu del edhe esenca e pseheve dhe ankesave te njeriut
se a jemi vegla dhe a kemi ardur vetem per qellim transporti dhe kalimi ne ket botė ne ket urė loti dimbje tragjedie qe ta kalojmė sepse dikuj i intreson ky kalvarė
edhe pse ka qaste shum te bukura vdekja del gjithmonė si nji lloj kandari
qe nuk i shihet as qellimi as pas veprimi as psehja dhe psehet pse e ka leju dhe pse e merr jeten
jeta ne del nganjiher ferr mbi tokė me aq pasoja sa q enuk te duhet as lumturia ma

jeta esht mund ne secilin hap sepse paraqitet nevoja e aftesive per mbijetes
te cilat shpesher njeriu nuk i ka
me kto kushte perendia e ka sjell njeriun ne tokė qe ai te mos arrrij te ju perballoj sfidave

ka ferre mbi tokė

ka njerz qe e kan humb dinjitetin

ka gra qe jan dhunur dhe jeta e tyre esht ba ferr

jan nda nga te dashurit nga burrri nga fmijt
jan kriju perqarje e hendeqe ftoftsie

ka psime qe i ngjajn ferrit mbi tokė gjithsesi
ktu deshta dhe ishte qellimi i nji kenge shembujt e vuajtjeve
dhe psehet e vdekjeve e para psehet

kush i kupton i kupton qellimet e thenjeve te mia kush nuk i kutpon
nuk kemi qka i bėjmė

ideologu
16-11-08, 12:40
Jo i nderuar!
Jeta nuk ėshtė Ferr! Nė asnjė pikėpamje!
Pėrkundėr tė gjitha pėrvojave tė poshtėrsishme, tė hidhura, e infernale, tė pėrballuara nė tė!
Sa pėr argumentim komplementues e nė saje tė ilustrimit sa mė adekuat tė cėshtjes nė kontestim, do tė kisha mundur kėtu tė sjell njė mori tė peripetive rrėnqethėse tė jetės sė tė nderuarit Autori (tė banizuar), prej nga automatikisht mund tė konstatohet se Jeta me padyshim i posedon shumė nga tiparet e elementit tė Ferrit, por prapeprap nė fund nuk mund tė definohet si i tillė! Arėsyeja kryesore pėr kėtė moskualifikim tė paraqitur ėshtė se Jeta Jonė e ka fundin e vet paraprakisht tė caktuar dhe tė mirėkornizuar nė cdo detaj. Ndėrsa Ferri sipas logjikės funksionale tė Njeriut paramendohet tė jetė njė dimension i pėrjetshėm i dėnimit e i ndėshkueshmėrisė, me pa asnjė gjasė tė mundėshme tė mėshirėsisė nė tė!
Vetkuptohet ndėrkohėsisht qė Jeta pėr shumicėn e tė gjallėve tė kėtij Planeti kėtu, imagjinohet tė jetė njė proces tejet i gjatė, dhe mjaft i mundimshėm! Mirėpo pėr disa tė tjerė sidoqoftė ajo nė esencė nuk ėshtė gjė tjetėr pos njė periudhė e shkurtėr e transitive pėr njė botė krejtėsisht tjetėr e tė vėrtetė. Apo ndoshta thjeshtė tė vetėm njė bote tjetėr. Ku tė dihet!
Nė kategorinė e kėtyre tė tjerėve me siguri do tė duhej tė bėnin pjesė ata njerėz qė me tė vėrtetė janė tė goditur rėndė nga praktikat tejėsisht tė vrazhdėta tė institucionit tė drejtėsisė sė Jetės! Tė hendikepuarit pėr jetė! Tė persekutuarėt politikė tė opinionit tė lirė! Tė torturuarit e kazamatėve golgotiane tė Armikut! Tė burgosurit e rėndė tė Cėshtjes sė Shenjtė Kombėtare! Tė mėrguarit e pėrjetėshėm tė Veprimtarisė sė Denjė Clirimtare!...
Pėr tė gjithė kėta, Jeta ėshtė e shkurtėr! Dhe Vdekja nė tė efektivisht, pėmban natyrė krejtėsisht shpėtimtare e absolvente! Ajo si dukuri pėr ta, ėshtė e uruar, dhe e mirėseardhur. Porta e vetme e rezolucionit vendimtar tė fatit tragjik tė tyre, tė imponuar nė kėtė jetė!
Mė tutje diku mė lartė ke cekur se nuk duhet njeriu nė jetė tė jetė pesimist!
Kėtu nė aspektin e tė shqyrtuarit analitik tė kėtyre dukurive filozofike me pondus tė konkretizuar pėrmbajtės, asėsesi nuk mund tė flitet pėr Pesimizėm! Por vetėm pėr realizėm. Pesimizmi ėshtė element i spikatur i dimensioneve tė tjera qarkulluese nė Shoqėri! Mbi te mundė tė bėhet fjalė ekskluzivisht kur Jeta si fenomen natyror, i pėrmbushė tėrėsisht tė gjitha normat e saja tė konfinuara tė definicionit posedues, tė teorizuar nga Njeriu! Ajo duhet tė jetė sė pari nė thelbėsi e optimuar pėr kushtet dhe qėllimet adekuate anteriorisht tė projektuara tė atij Njeriu, pėr tė mundur pastaj nė princip, tė implementuar funksionin e dukurisė Pesimizėm! Nuk ėshtė pesimist ai qė ėshtė i pastrehė sot! E qė bukė nuk ka tė hajė!Nuk ėshtė pesimist ai i cili me rregullėsi iu ėshtė nėnshtruar formave tė ndryshme inhumane tė torturimit regjimor! Nuk jemi pesimistė ne ata tė cilėt edhe pas tėrė kėsaj periudhe tė gjatė kohore, akoma nuk gėzojmė tė drejtėn njerėzore tė kthimit tė papenguar nė Atdhé! Tė drejtėn e tė qenurit Njeri i Lirė!
Jo ne nė kontekst jemi realistė! Qė nė procesin e manifestuar apropriativ tė kundėrtive preokopuese qė na rrethojnė, bėjmė vetėm trajtimin e vėrtetė e objektiv, e tė sė Vėrtetės Predominante! Asgjė tjetėr!
Ndėrsa sa i pėrket Lumturisė sė pretenduar si dukuri ekzistuese nė Jetė do tė kisha nėnvizuar kategorikisht, se ajo nė asnjė instancė nuk ėshtė e plotėvlerėshme dhe absolute, kund nė Botė! Lumturia personale potenciale nuk mundė kurrėsesi tė ngritet, mbi pafatėsinė e mjerė e tė huaj! Ajo nė ato aspekte automatikisht e humbė tė tėrė integralitetin dhe vėrtetėsinė e saj primare qė mban, dhe si e tillė natyrisht herėt a vonė, shėndėrrohet nė njė Palumturi tė Thjeshtė, e Totale!

nderime!

Dallandyshja_718
16-11-08, 17:31
VDEKJA - fundi i borgjeve,ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahaha. !

VDEKJA - fillimi i hesapeve...hahahahahhahah

Dallandyshja_718
16-11-08, 17:41
Une pėr veti u myta qe sa vjet me rradhė tu e pritė e katije nuk po vjen!
Me ni rast bile u takum sy um sy po kur e pa se une jam tha jo! jo!;- ti jo; ncuk:- ja bani. Ėė ėė! Mu turisti:- tha o ka mvyn po kurqysh sjom ka e gjoj; a mos e ke pa se ku asht tu u mshef- mveti, pash nerėn! E une kuptohet nuk i kallxova asaj qė tan ditėn nkafe tforumit rri tuj bo hajgare me qika! Se mu dhimt i shkreti.
A sa pėr Annėn tha ajo qaq bukuroshe edhe e urt asht qė e kam vendos me lanė me ėrrnu majspakti nja 95 vjet. Masanej tha ajo, qika osht moderatorre. E une ata nuk i nguci! Se janė gjin tdrejt! Gjyna!
Kurse pėr qat dallandyshėn moshmadhore (tekoka ma e vjetėr se une he hajrlikoft) qė po fluturojke her natan e her ketan edhe tash nkra qati uliksit osht parku e pi cicirron te veshi, mtha se osht nji qikė krejt me mend plot edhe se une duhet me ngu se ajo ma mirė i di punt. Pėr qata tha qashtu qysh tka than duhet edhe me ba: -natė e ditė ka 30 herė shahadet me ra. Une shumė i du tha gjint qė mbin te komt per mi shkel si urė. Se ata e di qe i kom hazėr. Kur t kom qef muj mi jau mor shpirtin fill, hiq pa u lodh!
Para se mu nda ja bana, aman Vdekje e dashun po t“lutna merrėm natan se nuk pom rrihet hiq ktu me kta insanat e ksaj bote. Rri rri se nuk e ki qaq keq- mtha! Me rend, tha- shkojnė kto punė!; miremo pėr met harru nuk tharroj. Hiq mos u mrzit! Edhe vazhdoj tutje me ni tkshyrme si t“shtremt e me nėnqmim.
Kogja azganin je ka e qet me do nasihate tua qetu, qė kishe nuk tutėsh prej meje:- tha; "Veq ta shohum kur tvin dakiku e t“vi t“sreditna te dera;- Tkallxoj se a tutesh, a nuk tutesh! Ty as mendja nuk ta merr se sa e rrezikshme jam kur dikush tum provokojn! Flak pėr goje qes kur tnervozona!"
-Jo jo, thash dekė e nerume, dallash ti paskan dho nformatat! Krejt shpifje i paske, e akuza t“montume!
- Se pasha mixhėn Ilaz Hudra qė ne treg shet falc kundra, keqkuptim i madh tekoka bo; Nuk t“kam provoku e ofendu oj e gjorė kund fare, po veq deshta qetyne nejrzve tmi tė racės shqiptare, me ju kallxue cok se ti nuk je e rrezikshme, dhe e tmerrshme, llahtare!
- Andaj edhe drojė tė madhe, pėr ty nuk duhet treguar;
- qė edhe nė gjumė duke fjetur, me pamasė tu friguar!
Ec ec- e tha the qafėn; -Mos mu ban ktu dipllomat!; Nuk kam tash kohė pėr tye! Edhe kur t“folsh me mu najher tjetėr, mos mi qit fjalt t“ thurrne n“ vargje. Se haberin nuk ja paske!
Dhe ia therri dika ka drejtimi i Irakut e Afganistanit. Se mehesap krejt urgjentisht e me imell e kishin thirrė amerikant: Shkaku i terroristav!
O faliminerės pra ja bana oj e veshun mantillzi, me kosėn pėrmbi supe!
Se vėrtetė njė grue kull tekokshe, frajericė mangupe!

nderime!

Ideologu, vec mos na fut me mendue se je TI "Azraili" se fill t'leshohna me dhurata, jo per tejter por se mos po nxjerrim noj vit ma shume...ani me njoftesi, kuptohet...
Eee si kishe me u kap brijave malit more Ideologu, sikur t'dishe se kur vjen, ani fushe t'ishte dukt, njaq t'lehte i kishe pas hapat...hahahahhahah Se me i fol...paj tybe n't'kish dale fjala...jo per tejter, por koha nuk t'kish premtue...hahahahha

P.S. Pershendetje i nderuar

selvija
16-11-08, 19:19
vdekja ėshtė e frikshme, por akoma mė e frikshme do tė ishte po tė dinim se do tė jetonim pėrgjithmonė e nuk do tė vdisnim kurrė ...

Por ? Se ku do shkojm dhe q'far na pret .nje gje qe askush nuk di...

turisti
16-11-08, 20:15
vdekja ėshtė e frikshme, por akoma mė e frikshme do tė ishte po tė dinim se do tė jetonim pėrgjithmonė e nuk do tė vdisnim kurrė ...

Por ? Se ku do shkojm dhe q'far na pret .nje gje qe askush nuk di...


Njesoj te pret si kur ke ardhe - e nuk ke dit se ku po shkon..............:biggrin: A po e shef se sa eshte pergjegjja e lehte ????? :biggrin:

ideologu
17-11-08, 00:14
Sa pėr hajgare!

A m“ paske ra ntrag pėrafėrsish se kush tekkokna oj dalldyshe a?!

Shiko! Sipas rregullave tė forumit dardania ėshtė e ndalume pasinqertėsia e rrena kėshtuqė mu patjetėr po m“ bje me tregu vetėm tė vėrtetėn edhe katije mos me ia dhan lakut. E pranoj qė me tri raste kam ikė si strujė prej vdekjes taman qė masi iu afrova e e pash prej ngatit qė ajo vet ishte e ftoft si struja. Miremo pėr ndallim prej shumkujt une ate kam pas guxim me nguc e provoku. (Sa pėr pėrshkrim kėtu duhet me qartsu se fjala asht pėr ikje nga paramilitart qetnik e jo dicka private! Se pėr private me sa e maj mend gjith tjert kan ikė prej meje e jo e kundėrta). Edhe tu e ditė se e e vnoj jetėn nlojė vetiniciativisht jam kthy n“ Vendlindje me hesap e me rrezik e temin. I pregaditun natyrisht se vdekja mund mem rastis nė cdo moment. Mirėpo kur patrollat nė vend qė tė shtin pėr tė goditur pėr vdekje tentonin tė mė kapin gjallė aty automatikisht nė shprehje erdh natyra instinktive e mekanizmit tė mbrojtjes sė shpirtit, tė mosdorėzimit tė pakushtėsishėm. Pėr ate edhe ikja menjėherė u ba fakt . Edhe cfarė ikje se. Vrapues i vėrtetė. 60 km n“sahat e komt mas qafe mshkojshin tuj nga.
Pastaj oj herife nuk asht trimi trim vetėm nja qė burrnisht e man burgun apo nja tjetėr qė sypatrembur e shijon vdekjen, por trim asht edhe ai qė pa asnjė frike t“mundshme, e ekzekuton veprėn, rrespektivisht nė raste kyqe pa ngurrim fare, e sfidon Jetėn. (inshalla dikush mkupton se cka po du me than, se unė pėr veti hiq jo!). Sidokoft nuk asht aty puna. Nuk asht marre me i ikė Vdekjes. Marre asht me ikė palidhje. Na qata kishe po diskutojmė ketu. A duhet me i ikė (me ju tut) Vdekjes a nuk duhet?! Une mendimin tem e dhash, se kurrėsesi nuk duhet me u frigu. Edhpese ajo kuptohet asht vetėm teori. Ku medit zoti mos thasht e mem ardh deka sonte nashta edhe shastrisna pej tute. Cka sban vaki. Une ku me dit se sa jam azgan tash nket moshė. Ktuniher nime jom kon trim me flet por tash punat pak kanė ndryshu. Ma shumė jam tuj flet se sa jam trim pom doket. E ku medit! Bile tu fol pėr kto sene si shumė keto koht e fundit sot kur dola me u shatit u ėrrxova nkokėrr...shpinės e desh kesh ka e thej krahin. Qaq shum qė mdhimti sa kujtova mos nashta edhe jom dek. Se a e di nuk ban shum e shum me ba hajgare me dekėn. Se asaj filhall i kcen teli e vjen pa prit e pa kujtu e ta ngjet pėr qafe. Po nejse! E sa i pėrket pra temės ju tjert tash duhet mem bind se unė jam gabim nato mendimet e mia! Une pėrveti qeshtu!
Kurse sa i perket do lavdimeve se po ditshna me fol mirė muj me thon se normal ajo punė pėr mu se une, pom vje keq me thon se nashta zihet si lavdim, me profesion jam mėsues. Bile arsimtar me kshyr holl e holl. Nfshatin tim te lindjes kam punu plot 4 vjet si arsimtar i bazave tė arsimit teknik. Masi pata punu ma herėt nja 6 vite si kurril i shkollės. E aty si msues i msojsha nxansit e katunit se qysh marohen bigat e kerrit, qysh marohen koshat pej thuprrav t“lejthis, qysh bishtat e sakicės, e keshtu me rradhė. Bile edhe rregullat e trafikut iau msojshum fėmive se ncillėn anė tė rrugės duhet me i gra bullicave e qysh duhet m lon traktorat me kapercy tpart. E qashtu. Punė katundi mo! Tana masanej une edhe disa guhė botnore i di. Si p. sh. suedisht, norvegjisht, danisht e besa kapak edhe gjermonisht. Kėshtuqė prej moti une shum i aft jom kon. Bile mthojke me ni vakt baba rahmetlia: he djal jem he, edhe pak e gati ma i meqmi nkrejt katunin ki me u bo. Hoxha jonė ka pas medresėn e kryne e gjithė e llogaritshin si mat zot!

Sa pėr pahajgare!

Tė nderuarė anėtarė tė Dardanisė!
Dėgjoni mirė kėndej e tė mos thuani pastaj se nuk jau kam tėrhequr vėrejtjen e duhur me kohė!
Jam mėse mirėnjohės pėr lavdėrimet e komplimentet e arritura nga disa nga ju kėtu, por ju bėj me dije se unė nuk harxhoj kohė me shkrimet e mia pėr tė arritur ndonjė efekt tė tillė! Arsyeja ime e vetme e angazhimit nė kėtė forum ėshtė e natyrės krejt kombėtare, e asėsesi e asaj private!
Unė pėrndryshe sa i pėrket nivelit tė intelektualitetit, as qė kam nevojė tė orientohem nga fjalėt e pėrzgjedhura tė pėrurimeve tė bashkėbiseduesėve, pėr tė e ditur rangun a peshėn objektive e tė vėrtetė nė hierarkinė ekzistuese tė shoqėrisė sė sotme aktuale! Cdokush e di vendin e vet tė pozicionuar! Ky ėshtė fakt!
Mirėpo nė mėnyrė identike fakt ėshtė edhe dituria se kėtu pėrgjat tėrė kėsaj kohe si anėtar i kėtij mjedisi virtual, kam patur rastin tė hetoj prezencėn e padiskutueshme tė individėve tė shkallės sė lartė tė arsimimit kompetent! Pėr tė mos shkaktuar keqkuptime tė pėrgjithėshme do tė kisha preferuar tė mos bėj paraqitjen publike tė emrave rrespektivisht nofkave tė tyre kėtu, por mjafton tė thuhet se numri i tyre nuk ėshtė nė asnjė mėnyrė i vogėl e i pakonsiderueshėm! E qė tash ata nė vend tė zgjedhjes sė implikueshmėrisė direkte nė trajtimin e halleve e tė problemeve qenėsore tė kėtij kombi tonė kanė zgjedhur indiferencėn a heshtjen, ajo ėshtė njė dukuri nė vete, e cila duhet patjetėr herėt a vonė tė aktualizohet si cėshtje urgjente e shqyrtimit profesional e adekuat! Nuk ėshtė punė edhe aq e nderėshme sjellja apo mentaliteti i tillė dominues nė mesin tonė! Aspak! Ikja nga pėrgjegjėsitė e deleguara nga vetė Jeta nė kėtė Botė pėr njė intelektual tė denjė do tė duhej tė ishte njė mossukses i pashoq, nė ecurinė e tij si prirės e avangardist i kėtij Populli tė vuajtur tonė tė mjerė! Masa e thjeshtė e jonė e gjora pėrveq ne tė shkolluarėve intelektualė, asnjė tjetėr shtyllė mbėshtetjeje nuk ka nė jetė. E nėse edhe ne e zhgėnjejmė dhe e dėshtojmė ate nė cdo instancė, ajo nė asnjė kuptim mė tutje nuk do tė mundet tė funksionoj e ndarė, e tė mbijetoj! A e keni vėrejtur se si cdo punėtor i pashkolluar e i thjeshtė shqipėtar, me krenari tė lartėsuar e hyjėnore e konsideron vetėn, tė jetė i pamėposhtur e i vėrtetė kombėtar! Shpresat e vetme tė tyre nė cdo cast tė jetės sė tyre tė mundimėshme e mizore, iu janė drejtuar vetėm nga ne e askush tjetėr! Nuk e dinė tė gjorėt se shumica nga ata tė ashtuquajturė intelektualė tė Kombit pėr parim kryesor tė jetės sė tyre e kanė pėrvetėsuar moton: "cdokush pėr vete!". Ata pėrkundėr kėsaj poshtėrsie tė paparė historike tė kėtyre tė fundit, me kontinutet tė pandėrprerė besimin e tyre tė plotė e kanė vendosur nė duar tė tyre! Pamvarėsisht pasojave tė shkakėtuara eventuale! Ai gjest fisnik i Popullit Tonė, tė nderuar bashkėtadhetarė, ėshtė njėsoj sikur kur dikush i pafajshėm, naiv, e me dituri jo aq tė mjaftueshme pėr kėtė Botė, tė dorėzohet me jetėn e tij tė zhveshur tė vėrė si investim, pa hamendur fare pėr sakrificat e mundėshme tė tija nė Jetė! Populli ynė pėrndryshe edhe ėshtė i pafajshėm, naiv, e me dituri jo tė plota mbi procesin e dinamikės sė Jetės! Ne ate nuk duhet shkelur a mėkėmbur kurrė nė Jetė! Meqė ai akt do tė ishte mėkat i madh i Pabesisė Kombėtare! Meqė Ai ėshtė pjesė e jona e Tėrėsisė! Ne pa ate pjesė nuk kemi as gjasėn mė tė vogėl tė ekzistimit nė Planet! Krijuesi tė shkretėt njerėz i krijoi me qėllim tė provimit tė tyre nė kėtė Jetė. Qartė! Mirėpo i Madhėrishmi Ynė Qiellor edhe pėr ne tė tjerėt posedon, po tė njėjtin objektiv! Andaj mosrrespektimi i jetės sė tė voglit tonė bashkėkombėtar nė nevojė e emergjencė, automatikisht sinjifikon edhe dėshtimin tonė gradual e eventual! E dėshtimi i ngadalshėm e gradual njė ditė, medoemos do tė pėrfundon nė dėshtimin total, njė ditė tjetėr. Pa asnjė dyshim!
Nė ndėrkohė kėtu duhet potencuar, se nuk do tė ishte aq i hijeshėm konservimi i rezonimit tė mbarėsishėm se e tėrė bara e pėrgjegjėsisė duhet patjetėrsisht tė iu hudhet mbi supe vetėm politikanėve tanė aktualė! Nė asnjė aspekt! Ne tė gjithė e dimė se kush na janė ata. Pėr ate edhe nuk kemi nevojė tė humbasim kohė nė analizimin e veprimtarisė e veprimeve tė tyre! Ndonėse ne sikur tė ishim pak tė mė unjisuar dhe mė solidarė, garantuar se do tė kishim mundėsi edhe tė ndėrrimit tė kursit tė sotėm tė politikės sonė mbretėruese! Mirėpo sidoqoftė kėtu nė prizmė tė parė tė implikueshmėrisė, vėhet dispozicionimi i ynė krejtėsisht apolitik nė zgjidhjen e situatės sė mjerueshme nė Komb! Krejt pamvarėsisht vullnetit e mundėsive tė klasės sonė politike aktuale!
Tė shihet njė i pastrehė dhe njė i pabukė i endur nė ato toka tė tona autoktone, tė lavdishme, e stėrgjyshore, dhe tė mos ndėrmerret asnjė iniciativė e duhur konkrete e ndihmės sė shpejtė humanitare pėr njė intelektual tė arritur, do tė duhej tė ishte pėrvoja mė e hidhur ekzistuese nė kėtė Botė! Turpėsia absolute dhe e paskajshme!
Cdokush nga ne nė mėnyrė tė padiskutueshme posedojmė kushte e hapėsirė tė mjaftueshme pėr tė bėrė intervenime apropriative nė atė kontekst! E qė ate askush nga ne nuk e bėjmė nė asnjė rast, ėshtė njė fakt qė kurdoherė do tė na hakėmirret shtrenjtė!
Nė cdo pikėpamje tė jetės sonė tė etabluar e tė qetė!

nderime!

lirik
17-11-08, 04:36
jeta dhe vdekja jan dy komponente
tė shpikura nga nji superfuqi
qė tė dyja jan
tė trishtueshme
dhe trajta tė ndryshueshme
qė pėrbėjnė lojen e universit
apo sherbimin e ndonji krijuesi kompetent i ksaj qėshtje te natyres
pjesė e universit nė tė cilin bėjmė pjes ė edhe ne njerzit
sepse nė univers bėjm pjes edhe ne
meqense nuk jemi as tė fillimit as te m,barimit
njeriu nė rastin e jetes pėrbėhet nga instikti dhe
dėshira vdekjen e konsideron mosnjohje
dhe ndryshim i panjohur qė paraqet llahtarė
nga mashtrimet dhe vetmashtrimet kozmetike qe sjell jeta vdekja pėrbėn
domosdoshmėri tė dhunshme qė imponon frigen nga ajo
duke mos e njohur dhe duke mos e dashtė por duke e uurryer dhe
instiktivisht si dhe me cetedije duke ju shmangur me vrapin dhe angazhimin deri nėmajat ma tė larta tė luftes per mbi jetesė
duke tentuar me qdo kusht qė tė mbetemi nė jetė bileedhe kur ajo ma dśhet
pėrshembull shohim smundje te pa shpresa por ato luftohen per te ju shpetuar kthetrave te tyre dhe qellimi final na paraqitet instikti pėrpjekja pėr tė mbetė nė jetė duke ekonsideruar ate si diqka te mirė te domosdoshme shpetimtare
nė fakt edhe pse ajo paraqet ndoshta ma llahtarė dhe ma shum deshtime se vdekja te disa raste per shembull te smundjeve tė rėnda
vdekja si proces dhe fenomen vdektarė e pa njohur
qė nuk ja njohim qenshmėrinė
sepse na duket errrsirė
vėshtrisi
tjetėrsim qė para qet llahtarė katastrofė shihet si lemeri dhe domosdoshmėri
ku me instiktin njerzor secili ikė dhe i shmanget edhe ata qe e duan dhe kalojn ne vetvarje ose vetvrasje shkojn me vetbindje se jan duke shkuar drejt nji errsire dhe drejt nji tmerri drejt nji diqka te stervuajtshme qe qenja njeri me vetedijene ti e ka dro dhe i frigohet
por arsyet nganjiher jan misteri i vendosmerive ato kn aq shum pesha sa qe edhe instiktin e dominojnė
ligji i instiktit dhe arsyeve qė pėrbėn jeten e sfidojnė vdekjen dhe jeten mvaret se deri ku shkojnė baraspeshat dhe animet
dikush merr vendim q ė tė mos jetoj ma ky vendim merret nga pesha dhe lloji i vuajtjes
mbi bazat e fatkqesive tė mdha qė sjell jeta e pa mėshirė dhe e mundimshme
gjithqka ne ket kordinim qe si duket e ka krijuar kush qė ne po mendojm se ėsht krijiuesi
shihen prefekte elementet dhe vet teatri struktura si dhe vet pėrbėrja e elementeve qe perbejn jeten si jetė me te gjitha komponentet karakteristike dhe strukturale qe ajo me ato aftesi instiktesh dhe arsyesh i ik vdekjes por me t e njejtat ato kur ato marrin bindje dhe trajta te ndryshme kerkoin ndrrimin e jetes me vdekjen
njeriu pėrbėhet prej shum specifikave prej shum hollsive dhe pėrbėrjeve tė cilat ndertojnė strukturene tij bindjet vetedijet nenvetedijet informimet
dhe vetedijen mbi jeten dhe vdekjen mbi peshat e sajė vleren dhe domosdoshmeritė si dhe llojin e vendimeve dhe raporteve jetė vdekje
ne mes te jetes dhe vdekjes sillet qenja njerzore nepr relacionet kohore dhe vet ekzistencen kohore ne te cilen ekziston dhe pėrbėn jeten
nga pėrbėrja jestore dhe faktori kahje zhvillim pozicion gjendje sasi nga vet situatat mvaret vendimi sifida dhe lloji i saj friga dhe mundja e saj per te marr vendime
drejt jetes apo drejt vdekjes
ka njerz q eme vetedije shkojn ne vdekje ne akte heroike jo pse i nuk i tremben dhe nuk jan te vetedisjhem per pasojat se ai ne pak sekonda nuk do t ejet ma por akti arsyeaja instikti nen vetedija per qellimin e shtynė shtu siq e shtyn tjetrin te mbijetoj e te mos vdes
i njejti sikur te ishte para fatkeqsis se ndoj vershimi apo natyre apo ndopj termeti zjarri dot e bėnte qmos te mbijetoj
jeta i ngjanė nganjiher nji lojet teatrale dhe tragjikomizmi detyrues obligues insttiktiv
ka raste kur njeriu me gjith vetedijen se qfar pasojash ka dhe qka esht ajo
e eme gjith logjiken qe e ka e sfidon jeten dhe e kekron vdekjen por ne te njejtat sekonda te atij vendimi nese paraqitet nji termet instkti i tij do te luante loj tjeter
jeta perbehet prej lemerive llahtareve trimrive vetmohimeve intstikteve vetedijeve nen vetedijeve emocioneve te gjitha ngjajn ne do gjykime dhe zhvillime imponuese teatrale tragjikomike ku njeriu esht qenje figure si ne lojė shahu brenda hapsire