PDA

View Full Version : Lidhjet e fshehta tė Sonit


Jana
17-11-08, 18:12
http://www.telegrafi.com/data/image/sa4.jpg

http://www.cahiersdufootball.net/lepetitjose/imgs_blog/223797283_small.jpg

Kishte shumė qė nuk dihej mė gjė pėr tė, qė prej ndarjes sė saj nga kompozitori Flori Mumajesi, lajm i cili u bė publik menjėherė dhe u shpėrnda rrufeshėm tek tė gjithė. Prej shumė kohėsh, Soni Malaj ka vendosur t’i thotė ‘JO’ ēdo gazetari qė e telefonon pėr ndonjė intervistė, qoftė edhe pėr ta pyetur jo pėr jetėn e saj private por pėr diēka tjetėr, zhvillimet mė tė fundit tė saj nė anėn profesionale. Por suplementi i “Gazetės Shqiptare”, ‘Bluetooth’, ka zbuluar disa tė reja rreth kėngėtares sė njohur, falė disa burimeve qė vijnė pranė Soni Malajt.


Prej disa muajsh Soni Malaj i duhet tė fluturojė shumė shpesh drejt Francės e mė konkretisht kryeqytetit, Parisit. Arsyeja?
Tashmė ka gjetur njė dashuri tė re, njė djalė rreth moshės 34-35 vjeē me tė cilin ndihet shumė mirė, tė paktėn kėshtu thonė ato pak persona qė e dinė kėtė, duke iu referuar vetė fjalėve tė Sonit.

Historia me djalin nga Franca do tė niste disa kohė mė parė, kėtu nė Shqipėri, ndėrsa djali vinte pėr bizneset e tij qė e lidhnin me kryeqytetin shqiptar.

Historia parisiene

Sonit prej disa muajsh i duhet tė udhėtojė drejt Francės pėr tė takuar djalin e saj tė zemrės i cili e pret njė herė nė muaj. Qėndron me tė pėr disa ditė e mė pas kthehet nė Tiranė.

Ėshtė tejet e rezervuar pėr kėtė histori dhe shumė tė pakėt janė personat qė janė nė dijeni tė saj. Nėse do tė mendonim qė Soni shkon nė Francė pėr koncerte, nga tė gjithė ėshtė prezent fakti se Franca ėshtė ndėr tė paktat vende ku zhvillohen koncerte pėr shqiptarėt.

Nė fakt, udhėtimet e saj tė shpeshta drejt Francės kanė njė tjetėr arsye. Djali (beqar) nga Parisi ka fituar vėmendjen e kėngėtares ku kėsaj tė fundit i mundėson dhe fluturimet e shpeshta drejt tij.

Sipas burimeve tė ‘Bluetooth’, pėr Sonin kjo lidhje ka shumė gjasa tė kthehet nė diēka serioze, ku pse jo, ajo po mendon edhe pėr fejesė me djalin tė cilit nuk i bėhet i ditur emri.

Takimet me Florin

Por nuk ishte vetėm kaq ajo qė kemi mėsuar pėr Sonin dhe rrėfimi nuk pėrfundon kėtu.

Burime shumė pranė Soni Malaj tregojnė se nė tė vėrtetė ajo ende nuk ėshtė ndarė pėrfundimisht nga Flori, por takimet me tė vijojnė. Sigurisht kjo jo si mė parė por rreth njė ose dy herė nė javė.

Takimet janė nė studion e tij pranė stadiumit ‘Qemal Stafa’ dhe arsyeja pėr tė cilėn takohen nuk ėshtė vetėm nė lidhje me kėngėn qė Flori Mumajesi po pėrgatit pėr Sonin pėr tė konkurruar nė festivalin e fundvitit nė RTSH.

Ndoshta lidhja e fortė qė pėrjetuan pėr disa muaj me radhė nuk mund t’i ndajė dot plotėsisht nga njėri-tjetri, duke pasur ende nostalgji gjė qė i ēon nė takime tė herė pas hershme nė studion e Florit.

Bisedat nė telefon gjatė ditės janė ato qė i lidhin mė shumė Florin dhe Sonin, ndėrsa mėsohet se ledhat dhe pėrkėdheljet nuk kanė pėrfunduar mes tyre, por vijojnė tė flasin e bisedojnė gati si mė parė.

Kėnga pėr festivalin e fundvitit

Pas bashkėpunimit qė patėn pėr kėngėn “Fluturimi 3470” nė Festivalin e vitit tė kaluar “Kėnga Magjike”, kėtė radhė Soni dhe Flori do tė bėjnė njė kėngė tė pėrbashkėt pėr tė konkurruar nė Festivalin nė RTSH.

“Kėnga ėshtė njė dėshmi e momenteve mė tė mira tė lidhjes sonė”, ėshtė shprehur disa ditė mė parė Soni.

Kėnga ėshtė e punuar nga Flori, me tekst tė Olti Currit dhe orkestrim tė Enis Preshevės, ndėrkohė qė do tė konkurrojnė nė festival me shpresėn se po tė fitojnė do tė marrin pjesė nė Euovizionin e ardhshėm.

“Ishte kėngė aq e bukur saqė menduam ta pėrfshinim nė albumin e ri, por pastaj vendosėm tė konkurrojmė nė festival me shpresėn se mund tė pėlqehet dhe tė vlerėsohet”, mėsohet tė jetė shprehur Soni Malaj.

lovely
19-11-08, 10:21
qy qy, allahile?? ... a thu ai i frances a osht franquz a shiptar? fort m met marak me dit :tongue: :biggrin: :biggrin:

e_martumja
19-11-08, 13:50
qy qy, allahile?? ... a thu ai i frances a osht franquz a shiptar? fort m met marak me dit :tongue: :biggrin: :biggrin:Ishallah nuk ehste Lorik Cana :smile: se e mbyt baba vete ahahha

deti_om :-)
07-12-08, 01:53
Soni Malaj vjen shpesh ne qytetin Saint Etienne (France) tek disa shqiptare nga Tirana,sipas tyre Soni eshte kusherire e tyre !!!

Jana
07-12-08, 02:16
Soni Malaj vjen shpesh ne qytetin Saint Etienne (France) tek disa shqiptare nga Tirana,sipas tyre Soni eshte kusherire e tyre !!!


E degjova edhe une ne TV se Soni Malaj ka shum miq en Franc nuk vjen atje per Lorikun por per vizit....Konkretisht te mijka e saj Elii Zaharia...