PDA

View Full Version : Puberteti ...


Jana
17-11-08, 18:26
Puberteti ėshtė koha kur nėn ndikimin e hormoneve, trupi i vajzave dhe i djemve ndryshon .

Kur paraqitet?

Zakonisht, te vajzat fillon mė herėt se sa te meshkujt. Ekziston njė diapazon i gjėrė i moshės kur mund tė fillojė. Te vajzat mė shpesh fillon mes 9-13 vjet. Te djemtė mes 10 dhe 16 vjet. Mė shpesh fillon nė tė njejtėn kohė siē ka ndodhur te prindėrit.

Cilat ndryshime priten te vajzat?

* Zakonisht nė fillim rriten gjinjtė

* Pastaj i fiton menstruacionet e para dhe fillon cilki menstrual. Zakonisht kjo ndodh, gjatė 2 viteve pasi kanė filluar tė rriten gjinjtė.

* Paraqiten qime nė pjesėn pubike (pjesėn mes kėmbėve) dhe nėn sqetulla.

* Lėkura bėhet mė e yndyrshme. Paraqiten puērra (akne).

* Era e trupit bėhet mė e fortė.

* Fillon tė fitojė nė peshė, sidomos rreth kofshave.

* Fillon me shpejtėsi tė rritet nė lartėsi.

Cilat ndryshime priten te djemtė?

* Rritet penisi dhe testiset (herdhet). Zakonisht ky ėshtė ndryshimi i parė.

* Zėri trashet.

* Rritet nė lartėsi. I zgjerohen supet.

* Bėhet lleshator nė duar, fytyrė, kėmbė dhe nė pjesėn pubike (pjesėn mes kėmbėve).

* Lėkura bėhet mė e yndyrshme. Mund t'i shfaqen puērra (akne).

* Era e trupit intenzifikohet.

* Fillon tė fitojė nė peshė.

Sa zgjat puberteti?

Mund tė zgjas e dhe deri 8 vjet. Te disa njerėz mbaron mė herėt. Te tė tjerė rrjedh mė ngadalė.

Kur tė paraqiteni te mjeku?

Nėse jeni tė brengosur rreth ndryshimeve nėpėr tė cilat kalon fėmija juaj. Nėse mendoni se herėt shfaqen kėto ndryshime apo se shfaqen me vonesė.

Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?

* Mjeku juaj
* Pediatri endokrinolog
* Klinika e Pediatrisė, Ambulanca Endokrinologjike.

Psikologu
18-11-08, 09:09
Puberteti ėshtė koha kur nėn ndikimin e hormoneve, trupi i vajzave dhe i djemve ndryshon .

Kur paraqitet?

Zakonisht, te vajzat fillon mė herėt se sa te meshkujt. Ekziston njė diapazon i gjėrė i moshės kur mund tė fillojė. Te vajzat mė shpesh fillon mes 9-13 vjet. Te djemtė mes 10 dhe 16 vjet. Mė shpesh fillon nė tė njejtėn kohė siē ka ndodhur te prindėrit.

Cilat ndryshime priten te vajzat?

* Zakonisht nė fillim rriten gjinjtė

* Pastaj i fiton menstruacionet e para dhe fillon cilki menstrual. Zakonisht kjo ndodh, gjatė 2 viteve pasi kanė filluar tė rriten gjinjtė.

* Paraqiten qime nė pjesėn pubike (pjesėn mes kėmbėve) dhe nėn sqetulla.

* Lėkura bėhet mė e yndyrshme. Paraqiten puērra (akne).

* Era e trupit bėhet mė e fortė.

* Fillon tė fitojė nė peshė, sidomos rreth kofshave.

* Fillon me shpejtėsi tė rritet nė lartėsi.

Cilat ndryshime priten te djemtė?

* Rritet penisi dhe testiset (herdhet). Zakonisht ky ėshtė ndryshimi i parė.

* Zėri trashet.

* Rritet nė lartėsi. I zgjerohen supet.

* Bėhet lleshator nė duar, fytyrė, kėmbė dhe nė pjesėn pubike (pjesėn mes kėmbėve).

* Lėkura bėhet mė e yndyrshme. Mund t'i shfaqen puērra (akne).

* Era e trupit intenzifikohet.

* Fillon tė fitojė nė peshė.

Sa zgjat puberteti?

Mund tė zgjas e dhe deri 8 vjet. Te disa njerėz mbaron mė herėt. Te tė tjerė rrjedh mė ngadalė.

Kur tė paraqiteni te mjeku?

Nėse jeni tė brengosur rreth ndryshimeve nėpėr tė cilat kalon fėmija juaj. Nėse mendoni se herėt shfaqen kėto ndryshime apo se shfaqen me vonesė.

Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?

* Mjeku juaj
* Pediatri endokrinolog
* Klinika e Pediatrisė, Ambulanca Endokrinologjike.

Pėrshendetje e nderuara Jana!
Me pelqen shkrimi i juaj dhe tė dhenat rrethė pjekuris sė gjinive njerzore, mirpo, mė e rėndesishmja do tė ishte sikur tė e cekni se ne ketė kohė tė fillimit tė pjekuris ndodhė edhe dicka me shumė ne kuadrin shpirterorė.
Tė mos harrojmė se nė ketė kohė lindin edhe shumė shqetesime, dyshime, akuzime etj etj , cka nė fakt, prinderit duhet tė jenė sa me shumė tolerantė dhe tė u japin mbeshtetje femjve tė tyre.
Pėrse ne shoqerin shqiptare harrohen shumė e mė shumė informacionet e nevojshme pėr ketė drejtim pėr tė rinjet.
Ku mbeten kėshillat e nevojshme pėr kėta dhe kėto tė cilet (at ndahen nga trupi i femijve dhe fillojnė tė futen nė trupin e tė rriturve , e pas kėsaj , tė futesh nė njė zonė qe e njef ndoshta fare pak , atehere kjo zonė trajtohet si zonė e rrezikshme.
Nuk do tė zgjatem mė shumė , pasi tema ėshtė e filluar nga ju , por mundesishtė , keni parasysh se mbeshtetja shpirterore dhe psiqike , emocionale ėshtė shumė e shumė e nevojshme pėr kėta/kėto qė siq thash ne heret , nuk e kuptojnė aspak se cka po ndodhė me trupin e tyre , ndjenjat dhe shpirtin e tyre.