PDA

View Full Version : E tregon menyra e veshjes personalitetin e personit?


Estella
21-11-08, 00:27
E tregon menyra e veshjes personalitetin e personit?

PO

JO

SKAM QENDRIM

Fuka_
22-11-08, 02:37
PO thash,askan se veta s'di a ja qellova a jo?? po se di ku mbetet personaliteti kure jemi pa veshje,si ne banjo e .........;)prap mendoj qe personaliteti mbatet i zhveshur,nga maskimet,kamuflazhet,maskimet,ka qe veshjen e kopjojn,po shofim diken e hajt...njof hajna qe veshen me kostume e kollare!.......

GURI SYLAJ
22-11-08, 11:31
Po me vjen keq por nuk ia ke qellu ksaj here!
Veshjen mund t'a nderrojm per cdo dite ,sipas deshires a modes kurse personalitei shume me veshtersi behet e edhe ma veshtire zhbehet!
Veshja eshte vetem siperfaqesorja ,peta e laknorit !!!

Nana-e-Fuk`s
23-11-08, 14:39
PO thash,askan se veta s'di a ja qellova a jo?? po se di ku mbetet personaliteti kure jemi pa veshje,si ne banjo e .........;)prap mendoj qe personaliteti mbatet i zhveshur,nga maskimet,kamuflazhet,maskimet,ka qe veshjen e kopjojn,po shofim diken e hajt...njof hajna qe veshen me kostume e kollare!.......

shume mire paske tho nan`s :biggrin:

Estella
04-12-08, 12:08
mendoj se POOO

dikush qe din te visht mire te kombinoj mire edhe ka nje nje stil te bie ne sy deshe sdeshte

i pelqej njerzit qe din te vishen mire... )

~AnnA~
04-12-08, 13:06
Shume pak,per te mos thene ASPAK!

Veshja ka rendesi tek nje person,por nuk ka te beje me personalitetin e njeriut...Menyra e te veshurit tregon vetem Guston(apo shijen e veshjes),kurse personalitetin e karakterizojne te tjera gjera!

P.S.Nje aristotele e detyrojne te vishet klasike edhe pse ndoshta asaj nuk i pelqen...nje ushtar e detyrojne te mbaj uniforme edhe pse ndoshta ai deshiron te mbaj xhinsa...Pra,veshja nuk tregon personalitetin e nje njeriu,por vetem "klasen sociale" (perkatesine shoqerore) te atij personi!

AlbaSoft
04-12-08, 13:09
Pse veshja te veshura mir jan edhe kukullat ne reklama por jan vetem kukullla .

Estella
04-12-08, 13:10
mendoj se secili person duhet te dij te vishet na baz te situates ,kuptohet ketu nuk hyn ne rend uniformat e punes te cilat jan te obligueshme....sepse ata sjan shija jon

~AnnA~
04-12-08, 13:24
mendoj se secili person duhet te dij te vishet na baz te situates ,kuptohet ketu nuk hyn ne rend uniformat e punes te cilat jan te obligueshme....sepse ata sjan shija jon

Estela,kur thua qe "njeriu duhet te di te vishet ne baze te situates" atehere kjo ka te beje me karakterin e njeriut ,por jo me personalitetin e tij...
P.S.Ty t'a kerkon profesioni te vishesh elegant,por ndodhta ti je tip sportiv,mirepo je e detyruar te vishesh ashtu si te kerkon puna...tani,ti din te vishesh ne baze te situates,por kjo nuk ka te beje me personalitetin tend...pastaj,menyra e veshjes tregon dhe te hollat per ato rroba....ka te tille qe kan stil dhe dine te vishen,por s'kan t'i blejne,andaj une personalisht nuk e vleresoj personalitetin e nje njeriu ne veshje,,,por veshjes i kushtoj mjaft rendesi...!

LABI
04-12-08, 17:43
Mendoj qe eshe nje cilesi qe flet per personalitetin (botekuptimet, shijen dhe habitusin kulturor ) e nje individi . POR, nuk eshte pjese perberse e vet personalitetit .

Nepermjet veshjes , gjegjesisht ; pamjes, imazhit, simbolikes njerzit shiquar historikisht kan konkretizuar dhe formesuar idete botekuptimet qendrimet dhe shijet e tyre mbi gjerat , dukurite dhe jeten ne pergjithisi ... Duke i kategorizuar , konkretizuar , formesuar dhe stratifikuar/sistematizuar ato ne ambiente dhe rende cofte te kultures ideale apo materiale....

LABI
04-12-08, 17:53
Shume pak,per te mos thene ASPAK!

Veshja ka rendesi tek nje person,por nuk ka te beje me personalitetin e njeriut...Menyra e te veshurit tregon vetem Guston(apo shijen e veshjes),kurse personalitetin e karakterizojne te tjera gjera!

P.S.Nje aristotele e detyrojne te vishet klasike edhe pse ndoshta asaj nuk i pelqen...nje ushtar e detyrojne te mbaj uniforme edhe pse ndoshta ai deshiron te mbaj xhinsa...Pra,veshja nuk tregon personalitetin e nje njeriu,por vetem "klasen sociale" (perkatesine shoqerore) te atij personi! ( do te thot qe veshja nuk qenka dhe nje gjendje reale "realitet pamor", qe ekziston pamvaresisht dhe te njejete kohe si "bashkezistenc" me pjesa tjeter ideale "personaliteti" tek njeriu ?? Nuk te duket kontradiktore ne vete ?!)

e ke fjalen per filozofin grek (babane e filozofise) , apo per nje forme te klases sunduese te rendeve feudale , Aristokracine ??

~AnnA~
04-12-08, 18:13
ah ,mendje mori mendje....LABI,kam dashur te them "aristokrate",ne ate moment qe postoja ne kete teme, lexoja Aristotelin dhe:aristokrate kam menduar dhe ndryshe e kam shkruar :D
FLM ne korrigjim!

LABI
04-12-08, 18:17
ah ,mendje mori mendje....LABI,kam dashur te them "aristokrate",ne ate moment qe postoja ne kete teme, lexoja Aristotelin dhe:aristokrate kam menduar dhe ndryshe e kam shkruar :D
FLM ne korrigjim!

Ishte veq nje thumbin i leht, pa ndonje tendence cinizmi, apo injorance . :smile:

te pershendes

Domira
13-12-08, 13:08
Po mendoj se veshja e zbulon personalitetin e njeriut edhepse sot kamundesi me ble ne dyqan komplet nje kombinim. Por megjithate ata qe vishen me kombinime te gatshme ose me mir ma than me shije te huaj, ata dallohen. Mashkulli apo femra, sado qe ta kete te bukur dhe kombinim te qelluar nje here, te dyten here kur do te kombinoje vete veshjen do te zbulohet shija e tij ose e saj.
Une mendoj se secili detal i veshjes e zbulon disponimin e njeriut ose edhe karakterin e njeriut, po nuk eshte gabim te thuhet edhe personalitetin e tij/saj.

Urata
14-12-08, 07:08
Po mendoj se veshja e zbulon personalitetin e njeriut edhepse sot kamundesi me ble ne dyqan komplet nje kombinim. Por megjithate ata qe vishen me kombinime te gatshme ose me mir ma than me shije te huaj, ata dallohen. Mashkulli apo femra, sado qe ta kete te bukur dhe kombinim te qelluar nje here, te dyten here kur do te kombinoje vete veshjen do te zbulohet shija e tij ose e saj.
Une mendoj se secili detal i veshjes e zbulon disponimin e njeriut ose edhe karakterin e njeriut, po nuk eshte gabim te thuhet edhe personalitetin e tij/saj.

...nga nje disponim i copetuar, mduhet te aprovoj ate qe thote Domira, eshte shume e vertet ajo qe thote!

LABI
14-12-08, 12:16
Mendoj qe menyra e veshjes flet per disa cilesi-botekupimesh , ideshe te nje personaliteti , nje individi mbi boten, jeten materiale ... E ASESI PER ATRIBUTET/TIPARET E NJE PERSONALITETI .

( Te flasesh per STILIN dhe PARAQITJEN VIZUELE TE NJE PERSONALITETI eshte diq tejteter. NDERSA TE FLASESH PER MODEN POASHTU ESHTE DICKA TJETER . MODA ESHTE NJE TREND DINAMIK , PERDALLIM NGA STILI QE ESHTE ME I QENDRUESHEM . )

Mund t'ju argumentoi (sfidoj) me shembuj konkret nese eshte domosodoshme ?!

Jana
14-12-08, 14:35
Jo bre qdo njeri e ka stilin e veshjes ...amo kjo sdon me thon qe qysh veshet edhe e ka personalitetin ai person...

Amina
14-12-08, 21:26
Veshja nuk tregon per karakterin e njeriut. Eshte veq paragjykim.

uliksi31
15-12-08, 19:17
T'vjetrin thojshin: vesha kopilesha.

DEA
15-12-08, 20:09
veshja mashtrim, e mire per sy e ndoshta mbane llome mrena...
Jo

emine
15-12-08, 20:16
Ani de qohuni delni desh:P ,,,qysh more nuke tregon?veshja tregon shum per personalietin,per karakterin,per edukaten ,apo cilit rangu i takon ai njeri,kjo ka qen gjithmone dhe tek njerzit kjo ka rendsi te madhe,,,vishu si prostitut e del ne rruge d.m.th je edhe ashtu ndryshe s'mundesh mu ba rehat ne ate veshje,une personalisht shum i shikoi njerzit si vishen,se tregojn shum me veten e tyne me veshje.

DEA
15-12-08, 20:25
Emine edhe sikur te vishesh ne komplete serioze, sdo te thot qe eshte nje femer serioze, prandaj them se veshja genjen. Nuk them qe si ve rendesi veshjes por veshja ime nuk tregon as gjysmen e karakterit tim...

Oqeani
15-12-08, 20:29
Mjekrra nuk tregon filozofin ,megjithate tek disa njerz veshja tregon nje pjese te personalitetit.

DEA
15-12-08, 20:37
Ndoshta edhe mund te jem e vetme me kete mendim, po siq e dime te gjithe se per ate qe flasim nisemi nga vetja, e une pasi qe nuk mund ta paramendoj ta shoh karakterin e dikujt ne veshje apo ta vlersoj mbas veshjes, i rri besnike menimit tim ..

natyra
16-12-08, 19:03
...mendimi im thote se veshja mund te tregon deri diku personalitetin e njeriut,por jo ne detaje per te qenurit njeri,dhe anasjelltas te mos qenurit njeri apo jo?!

me respekt
Natyra

LABI
17-12-08, 15:20
Emine edhe sikur te vishesh ne komplete serioze, sdo te thot qe eshte nje femer serioze, prandaj them se veshja genjen. Nuk them qe si ve rendesi veshjes por veshja ime nuk tregon as gjysmen e karakterit tim...


Cka eshte seriozja, seriozitetit ?!!!

Cila veshje e bene nje femer serioze ; Dhe si duket, shfaqet seriozja (si e manifeston nepermjet veshjes seriozllekun kjo fare seriozja )?? !! :rolleyes:

Bubulina
17-12-08, 15:22
..deri diku!!!

LABI
17-12-08, 15:24
Ani de qohuni delni desh:P ,,,qysh more nuke tregon?veshja tregon shum per personalietin,per karakterin,per edukaten ,apo cilit rangu i takon ai njeri,kjo ka qen gjithmone dhe tek njerzit kjo ka rendsi te madhe,,,vishu si prostitut e del ne rruge d.m.th je edhe ashtu ndryshe s'mundesh mu ba rehat ne ate veshje,une personalisht shum i shikoi njerzit si vishen,se tregojn shum me veten e tyne me veshje.

Cka flet VESHJA ME KOSTUME KLASIKE-e me KOLLARE e NJE TE BUKURI (zyrtari-narcizoid) QEVERITAR... PER NJERIN NGA X - TE SHUMTIT E te ashtuquajturve "ZYRTARI TE LARTE QEVERITAR" ... Cka flet per EDUKATEN apo EDUKIMIN E TIJ kerrpeshi (kollarja) ne qafe, apo thesi (kostumi) ne trupin e konstruktuar-formuar nga pidpidaku e ternakopi (kur kihet parasysh qe ai gjindet ne ate pozite, gezon ato privilegje ose ne saje te fakteve nepotike apo korruptive ... ) ??!! :rolleyes: :rolleyes:

LABI
17-12-08, 15:33
...mendimi im thote se veshja mund te tregon deri diku personalitetin e njeriut,por jo ne detaje per te qenurit njeri,dhe anasjelltas te mos qenurit njeri apo jo?!

me respekt
Natyra

Mendimi im eshte se veshja asesi ne pergjithesi s'mund te ilustroj, vlersoj personalitetin e njeritu ... Ajo, mund te jep nje shpjegim per strukturen e personaliteti te njeriut .. POR , te kundert , ne detale (specifikisht) ajo shfaq , flet per disa cilesi (botekuptime, idee, shije cofte ne pergjithesi mbi jeten dhe velrat e saj , apo ne veqanti per te ashtu quajturen shije per moden ... ) qe ngerthet, perfshihet ne vete nga teresia e gjithe asaj krijese , qenie , qe mbreterohet, udhehiqet nga personalitetit... !!

DEA
17-12-08, 20:05
Cka eshte seriozja, seriozitetit ?!!!

Cila veshje e bene nje femer serioze ; Dhe si duket, shfaqet seriozja (si e manifeston nepermjet veshjes seriozllekun kjo fare seriozja )?? !! :rolleyes:

Ti veq bahesh kishe spo ta rrok, se e ke kuptuar mire thelbin e asaj qe e thash apo desha ta them..........


Me kujtohet ne moshen e adoleshences, jau kqyrshim nxensave farmerkat, kush nuk i kish origjinale nuk ishte cool taman. sot me vjen marre kur e paramendoj nje gje te till, se pikerisht ata qe skishin farmerka origjinale sot deshmuan se veshjen nuk e kishin , por dicka shume me te vlefshme se ajo materjalja, kishin zemren dhe koken plote.

Albonita
17-12-08, 20:50
Vota shkon per ( JO )

speci
23-12-08, 16:44
OP qysh jo

lovely
23-12-08, 16:51
valla menoj se deri dikun PO :rolleyes:

Paradox_13
23-12-08, 17:58
Tash per tash mendoj se jo,....

Amina
23-12-08, 21:26
Emine edhe sikur te vishesh ne komplete serioze, sdo te thot qe eshte nje femer serioze, prandaj them se veshja genjen. Nuk them qe si ve rendesi veshjes por veshja ime nuk tregon as gjysmen e karakterit tim...

Ne te shumten e rasteve mendoj, mbi te gjitha femrat karakterizohen shume nga veshja.
Nuk do te thote nje femer qe ka nje veshje provokative edhe te jet "lavire".

turisti
23-12-08, 21:27
Votova per JO , sepse garderoba e zbukuron njeriun,por karakterin s'un ja mbulon...

Edhe une shpeshhere veshna ashtu siq nuk dua - ndoshta me e thye monotoninee jeteses.

shfletuesi_
23-12-08, 21:34
Po mendoj se veshja e zbulon personalitetin e njeriut edhepse sot kamundesi me ble ne dyqan komplet nje kombinim. Por megjithate ata qe vishen me kombinime te gatshme ose me mir ma than me shije te huaj, ata dallohen. Mashkulli apo femra, sado qe ta kete te bukur dhe kombinim te qelluar nje here, te dyten here kur do te kombinoje vete veshjen do te zbulohet shija e tij ose e saj.
Une mendoj se secili detal i veshjes e zbulon disponimin e njeriut ose edhe karakterin e njeriut, po nuk eshte gabim te thuhet edhe personalitetin e tij/saj.Nuk pajtohem ne asnje shkronje me keto qka thua ti... Me veshje smund ta vlersosh karakterin dhe personalitetin e njeriut...

Ti paske fol me shume per personalitet te Artit Modes...


thjesht dhe sigurt Modestia eshte mbi te gjtiha...brenda modestis ndodhet dhe personaliteti i njeriut.

Lona
26-12-08, 16:12
Poooo

Makresh
23-05-09, 00:21
Po ne shumicėn e rasteve kur ata distancohen me stilet e tyre si punk,rep,rock,gotik,satanist,klas,elegant,awaij, trenjerka adidas (me vija t'bardha) etj,. :biggrin:

aLbaChiCk
23-05-09, 13:27
Qka ka lidhje personaliteti me veshje? nje person mund te vishet edhe si penner por ka nje personalitet shume te mire...Votova per jo ...Ska lidhje personalitetit me shije...ata qe sdin me u vesh e me i kombinu veshjet skan shije per veshje e jo skan personalitet

Arkza
23-05-09, 16:48
Po , ne shumicen e Rasteve kjo e tregon karaketerin te njeriut dhe votova per po , me shume s'kam kohe te shkruaj rreth kesaj por ne fakt kjo eshte e qart se Po .

Fshatari
23-05-09, 17:03
Me vjen keq nga Arkeza, qe e pershendes shume, po kete here nuk mund te pajtohem me te : nuk shoh ndonje raport mes personalitetit te nje personi dhe rrobave te tij...!

Qika^Me^Kule
23-05-09, 21:27
Qysh me tregu menyren e fshatarit kur nuk po e shoh cka ka vesh,,,, heehehehehe

Kjo tem disi pa lidhje po me duket me mir ehst te keni cekur tregoni veshjen e juaj PO NEJSE

Fshatari
23-05-09, 21:54
Qysh me tregu menyren e fshatarit kur nuk po e shoh cka ka vesh,,,, heehehehehe

Kjo tem disi pa lidhje po me duket me mir ehst te keni cekur tregoni veshjen e juaj PO NEJSE
Tierq, xhemper prej leshit t'dhenve ne dimen; do ēizme t'arrnueme! Veres e kam problem...!

ALlma
23-05-09, 21:57
Apsolut jo sepse un nuk mendoj se veshjta tregon personalitetin e njeriut.....
veshja mendoj se ka te bej me "karakterin finacjar" dhe me shijen e njeriut......asgj me shum....veshja nuk te ben njeriii....

thellenza
24-05-09, 16:13
Jo, ndoshta vetem pak, por jo krejt. Veshja e tregon me teper shijen e nje personit per veshje! E njoh nje Profesor me (Dr.Dr. Prof.-titull), i cili punon ne Universitetin e qytitit ku une jetoj, dhe shkon sikur te mos kish buk me honger, bilem edhe frizuren e ka extrem extravagant,...me duket qe nuk e din se cka eshte kraheni. :biggrin:. Profesor pa personalitet ?! Hmmm, nuk kisha thone.

Urata
25-05-09, 19:52
Une mendoj se PO....!

Domira
25-05-09, 21:21
Po menyra e veshjes e tregon karakterin e njeriut.

aLbaChiCk
25-05-09, 21:46
Po menyra e veshjes e tregon karakterin e njeriut.

E ata ne Kosove qe skan as buk me honger e le mo me e percjell moden spaskan karakter a????? Kot e percjell moden kur ske zemer .....

thellenza
25-05-09, 23:11
E ata ne Kosove qe skan as buk me honger e le mo me e percjell moden spaskan karakter a????? Kot e percjell moden kur ske zemer .....albachick te pershendes shume,
oo sa mire e ke thone, te lumt. :smile:

Urata
25-05-09, 23:36
E ata ne Kosove qe skan as buk me honger e le mo me e percjell moden spaskan karakter a????? Kot e percjell moden kur ske zemer .....

njato qe i kane i mirembajne dhe kur i qesin n'trup ju shkrepin...!ka qe kane sa te duash dhe nuk i mirembajne/kombinojne, dhe ka nga ato qe nuk kane po njato qe i kane iu shendrisin....!

shfletuesi_
26-05-09, 07:11
Pak sa e nderlikuar kjo far teme...... Kėsaj teme i kisha shtu unė dhe diēka pėr qfar pėrsonaliteti bėhėt fjalė.

Domira
26-05-09, 10:23
E ata ne Kosove qe skan as buk me honger e le mo me e percjell moden spaskan karakter a????? Kot e percjell moden kur ske zemer .....

Albushe jo jo...nuk eshte tema se a mos jane pa karakter ata qe nuk kane mundesi te kene veshje. Tema e varferise eshte teme qe i takon temave shoqerore dhe ka shume per tu thene per varferine...
Tema te cilen e diskutojme ketu eshte: a e tregon menyra e veshjes personalitetin e personit dhe i takon forumit te sondazhet.
Menyra e veshjes e tregon personalitetin e njeriut, ashtu mendoj une. Ne cdo rast, ne pune, ne feste, ne kohen e lire, veshja e zbulon karakterin e njeriut, disponimin e njeriut.
Mendimi im eshte se ata qe veshin ngjyra te zymta ne cdo rast, me japim pershtypjen se jane njerez te zymte. Pastaj ata qe zbulojne trupin aq saqe bien ne sy, tregojne se kane nevoje te jene ne qender te vemendjes (qe nuk don te thote se ka gje te keqe aty). Edhe personat publik jo rralle zbulojne karakterin e vet nepermes veshjes. Disa jane me modest, disa pak me te pakujdesshem, disa me elegant, pra e gjitha mvaret nga deshira e njerezve se si deshirojne te duken, pra se cka ndjejne ne momentin kur vishen dhe ku gjinden.
Me vjen keq se qenkan be perpjekje qe ti ipet kahje tjeter postimit tim:smile:

Makresh
26-05-09, 10:33
Mori Domira, ! Cka po thu bre ? A e din ti se bash mir e ke shpjegue ? :D

Domira
26-05-09, 10:46
Mori Domira, ! Cka po thu bre ? A e din ti se bash mir e ke shpjegue ? :D

Makresh po duhet me ba spjegime nganjiher per me ju pre udhen keqkuptimeve, qofte atyre te paqellimshme apo edhe atyre te qellimshme.

Makresh
26-05-09, 10:59
Makresh po duhet me ba spjegime nganjiher per me ju pre udhen keqkuptimeve, qofte atyre te paqellimshme apo edhe atyre te qellimshme.


Per paragjykime e keqkuptime, hiq mos u merzit ; le te jen nder dertet e fundit !

LABI
26-05-09, 11:32
Ani de qohuni delni desh:P ,,,qysh more nuke tregon?veshja tregon shum per personalietin,per karakterin,per edukaten ,apo cilit rangu i takon ai njeri,kjo ka qen gjithmone dhe tek njerzit kjo ka rendsi te madhe,,,vishu si prostitut e del ne rruge d.m.th je edhe ashtu ndryshe s'mundesh mu ba rehat ne ate veshje,une personalisht shum i shikoi njerzit si vishen,se tregojn shum me veten e tyne me veshje.

e ke fjalen per imazhin e PROSTITUTES ORDINARE (qe shesin seksin ne rruge)... E si i dallon trajtat me te avancuara te saja ; imazhin e PROSTITUTAVE ELITARE ?! :rolleyes:

LABI
26-05-09, 11:38
Albushe jo jo...nuk eshte tema se a mos jane pa karakter ata qe nuk kane mundesi te kene veshje. Tema e varferise eshte teme qe i takon temave shoqerore dhe ka shume per tu thene per varferine...
Tema te cilen e diskutojme ketu eshte: a e tregon menyra e veshjes personalitetin e personit dhe i takon forumit te sondazhet.

Menyra e veshjes e tregon personalitetin e njeriut, ashtu mendoj une. Ne cdo rast, ne pune, ne feste, ne kohen e lire, veshja e zbulon karakterin e njeriut, disponimin e njeriut.
:smile:

E cfare perjeton pran imazhit te nje personi (anonimusi) qe mundesh te ballafacohesh ne ndonje mjedis social (ndeje, pune.. apo cfaredo coft ) , qe barte nje kostum burokrati, nje kemish nje kerpesh ne cafe (kollare) ?! :rolleyes:

((Personalisht per mua asgje ... Eshte nje forme e emitimit (KIQ-it) te klasave sunduese aristokrate dhe borgjeze ... E ne fakt qe me personalitetin IDENTITETIN <<te kunderten e anonimusit>> qendron nje person injorant, pa ose gjysem, i kualifikuar , arismuar dhe emancipuar ))!

Urata
26-05-09, 14:33
Albushe jo jo...nuk eshte tema se a mos jane pa karakter ata qe nuk kane mundesi te kene veshje. Tema e varferise eshte teme qe i takon temave shoqerore dhe ka shume per tu thene per varferine...
Tema te cilen e diskutojme ketu eshte: a e tregon menyra e veshjes personalitetin e personit dhe i takon forumit te sondazhet.
Menyra e veshjes e tregon personalitetin e njeriut, ashtu mendoj une. Ne cdo rast, ne pune, ne feste, ne kohen e lire, veshja e zbulon karakterin e njeriut, disponimin e njeriut.
Mendimi im eshte se ata qe veshin ngjyra te zymta ne cdo rast, me japim pershtypjen se jane njerez te zymte. Pastaj ata qe zbulojne trupin aq saqe bien ne sy, tregojne se kane nevoje te jene ne qender te vemendjes (qe nuk don te thote se ka gje te keqe aty). Edhe personat publik jo rralle zbulojne karakterin e vet nepermes veshjes. Disa jane me modest, disa pak me te pakujdesshem, disa me elegant, pra e gjitha mvaret nga deshira e njerezve se si deshirojne te duken, pra se cka ndjejne ne momentin kur vishen dhe ku gjinden.
Me vjen keq se qenkan be perpjekje qe ti ipet kahje tjeter postimit tim:smile:


oooooo, fjale/spjegim i saj t'knaq bre....!

pirro
26-05-09, 15:55
Ne baze te shkrimeve mendoj qe po pajtohen shumica prej nesh.

Mire osht me i prezentu disa foto edhe me bo krahasime se cila eshte menyre me e mire e veshjes.

Psh deri ku lejohet qe nje femer te kete fundin apo bluzen e hapur e gjana te tilla

Domira
26-05-09, 16:03
oooooo, fjale/spjegim i saj t'knaq bre....!

Mpuq shum faqen motra :smile:

Peja-Boy
26-05-09, 19:09
E ata ne Kosove qe skan as buk me honger e le mo me e percjell moden spaskan karakter a????? Kot e percjell moden kur ske zemer .....

E une se rri veq en Tesha te Baustle-s qka mendon ti ??

Peja-Boy
26-05-09, 19:12
oooooo, fjale/spjegim i saj t'knaq bre....!

Shih Madona .... huahuahuahuahuahuahuauahuuahhua o dekaaaaaaaaa

aLbaChiCk
26-05-09, 19:13
E une se rri veq en Tesha te Baustle-s qka mendon ti ??

Pse a te mendoj tash se ske personalitet ti? apo un kur dal ne wochenende edhe vishem ndryshe a domenthen se kam personalitet tjeter? asgje nuk ndryshojme prap jemi ata qe jemi perher .....vesha nuk ben njeri nese nuk je ....

Peja-Boy
26-05-09, 19:14
Albushe jo jo...nuk eshte tema se a mos jane pa karakter ata qe nuk kane mundesi te kene veshje. Tema e varferise eshte teme qe i takon temave shoqerore dhe ka shume per tu thene per varferine...
Tema te cilen e diskutojme ketu eshte: a e tregon menyra e veshjes personalitetin e personit dhe i takon forumit te sondazhet.
Menyra e veshjes e tregon personalitetin e njeriut, ashtu mendoj une. Ne cdo rast, ne pune, ne feste, ne kohen e lire, veshja e zbulon karakterin e njeriut, disponimin e njeriut.
Mendimi im eshte se ata qe veshin ngjyra te zymta ne cdo rast, me japim pershtypjen se jane njerez te zymte. Pastaj ata qe zbulojne trupin aq saqe bien ne sy, tregojne se kane nevoje te jene ne qender te vemendjes (qe nuk don te thote se ka gje te keqe aty). Edhe personat publik jo rralle zbulojne karakterin e vet nepermes veshjes. Disa jane me modest, disa pak me te pakujdesshem, disa me elegant, pra e gjitha mvaret nga deshira e njerezve se si deshirojne te duken, pra se cka ndjejne ne momentin kur vishen dhe ku gjinden.
Me vjen keq se qenkan be perpjekje qe ti ipet kahje tjeter postimit tim:smile:


Fukara mos hyni en kete Teme se nuk eshte per Juve (qeshtu paska dasht me thon)... per Domira edhe Urata se kto jan Pasanike e e ndjekin Moden fort ...huahuahuahuahua

Peja-Boy
26-05-09, 19:16
Pse a te mendoj tash se ske personalitet ti? apo un kur dal ne wochenende edhe vishem ndryshe a domenthen se kam personalitet tjeter? asgje nuk ndryshojme prap jemi ata qe jemi perher .....vesha nuk ben njeri nese nuk je ....

O ALbaChiCk Une i shkreti spo kam pare me Ndjek Moden ... gjithditen tesha te Punes...e sipas Urates edhe Domires une spo Bojka me shku ne Ahengje se skam Tesha te mbremjeve ... e mendojn se jom i Keq !!

aLbaChiCk
26-05-09, 19:22
O ALbaChiCk Une i shkreti spo kam pare me Ndjek Moden ... gjithditen tesha te Punes...e sipas Urates edhe Domires une spo Bojka me shku ne Ahengje se skam Tesha te mbremjeve ... e mendojn se jom i Keq !!

Oooo Peja-Boy secili ka te drejte me dhene mendimin e vet.Shyqyr qe gjith i kemi shpijat tona e stilet tona te jetes e te veshjes e skemi mbet me u mesu prej askujt...sjemi do qe ham buken tone e bajm dertin e te huajve se qka bejn e qka veshin etc etc... :smile:

Fshatari
26-05-09, 19:29
Ne baze te shkrimeve mendoj qe po pajtohen shumica prej nesh.

Mire osht me i prezentu disa foto edhe me bo krahasime se cila eshte menyre me e mire e veshjes.

Psh deri ku lejohet qe nje femer te kete fundin apo bluzen e hapur e gjana te tilla
Varet nga kembet dhe ...!
Sepakut ky eshte kriter gjykimi i njerzve te modes...!

Fshatari
26-05-09, 19:31
Oooo Peja-Boy secili ka te drejte me dhene mendimin e vet.Shyqyr qe gjith i kemi shpijat tona e stilet tona te jetes e te veshjes e skemi mbet me u mesu prej askujt...sjemi do qe ham buken tone e bajm dertin e te huajve se qka bejn e qka veshin etc etc... :smile:
Plotesisht dakort me kete zonjushen e Gjilanit : edhe buken, edhe rrobat edhe telashet i kemi tonat.Dhe jemi shume krenar qe jemi gjilanas autentik!

Urata
26-05-09, 19:36
O ALbaChiCk Une i shkreti spo kam pare me Ndjek Moden ... gjithditen tesha te Punes...e sipas Urates edhe Domires une spo Bojka me shku ne Ahengje se skam Tesha te mbremjeve ... e mendojn se jom i Keq !!


pse qenke kapur ne ....mendim t'Urates ti cuni i Pej's?

Peja-Boy
26-05-09, 19:41
pse qenke kapur ne ....mendim t'Urates ti cuni i Pej's?

Mu dok Interesant Fukarat edhe Pasanikat ;)

Urata
26-05-09, 19:42
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga aLbaChiCk
E ata ne Kosove qe skan as buk me honger e le mo me e percjell moden spaskan karakter a????? Kot e percjell moden kur ske zemer .....njato qe i kane i mirembajne dhe kur i qesin n'trup ju shkrepin...!ka qe kane sa te duash dhe nuk i mirembajne/kombinojne, dhe ka nga ato qe nuk kane po njato qe i kane iu shendrisin....!


cfare t'keqe kam thene ketu o cuni i pej's...?

Peja-Boy
26-05-09, 19:45
Une mendoj se PO....!

oooooo, fjale/spjegim i saj t'knaq bre....!

As une spo di a eshte Urata e njejt , a mos hyn edhe ndokush me nick Tendin ?????

valiii
26-05-09, 20:22
Po m vjen m(b)arre me thone qe e shpreh karakterin sepse do te na delnin 90 % e femrave qe jetojne ne KS hallejka (nuk po mendoj cika te halles) ... Por, me mire me thene veshja e pasqyron sa karakterin po aq e pasqyron (ndoshta edhe me shume) intelektin !

selvija
26-05-09, 21:58
Tyben qka me than 4 stinet e vitit po ndrrojn..dmth edhe karakteri i njeriut

gjat veres cullakahne tyben se nxet,,e gjat vjeshtes dhe dimrit kuptohet me plot moral te mbulura..dmth po ndryshon shum menyra e veshjes

jo nuk mendoj se duket njeriu sipas veshjes,,dikush ka stil me shum e dikush me pak sipas deshires...kam pare pasunika por nuk kushtojn veshjes,,ama do buk me hanger skan era parfumit Firm ndihet ndihet shum lagre

Fshatari
26-05-09, 22:27
Tyben qka me than 4 stinet e vitit po ndrrojn..dmth edhe karakteri i njeriut

gjat veres cullakahne tyben se nxet,,e gjat vjeshtes dhe dimrit kuptohet me plot moral te mbulura..dmth po ndryshon shum menyra e veshjes

jo nuk mendoj se duket njeriu sipas veshjes,,dikush ka stil me shum e dikush me pak sipas deshires...kam pare pasunika por nuk kushtojn veshjes,,ama do buk me hanger skan era parfumit Firm ndihet ndihet shum lagre
Paj nji parfum diskret nuk ia prish disponimin askujt!
Nje pershendetje per selvushen se moti nuk e paskena pa ketu pari!

selvija
26-05-09, 22:33
Paj nji parfum diskret nuk ia prish disponimin askujt!
Nje pershendetje per selvushen se moti nuk e paskena pa ketu pari!gjithashtu i nderuar ashtu siq je,,,edhe ti me ke hup

Domira
26-05-09, 23:24
Fukara mos hyni en kete Teme se nuk eshte per Juve (qeshtu paska dasht me thon)... per Domira edhe Urata se kto jan Pasanike e e ndjekin Moden fort ...huahuahuahuahua

Jo jo Peja-Boy mos paragjyko te lutem se cka pasna pas dasht me thon, mos krijo ceshtje pa nevoje sepse nuk je ne teme. Nese don me fol per fukara urdhno perkushtoju me nje teme per fukara sepse ashtu e aresyeton interesimin qe po tregon. Mos i perdor fukarate si pretekst per t'ja ba bajat dikujt sepse keshtu vetem se hyn ne gjynah ma se pari me vetevehten e pastaj edhe me ata per te cilet po pretendon kinse po merzitesh.

Domira
26-05-09, 23:31
O ALbaChiCk Une i shkreti spo kam pare me Ndjek Moden ... gjithditen tesha te Punes...e sipas Urates edhe Domires une spo Bojka me shku ne Ahengje se skam Tesha te mbremjeve ... e mendojn se jom i Keq !!

Allahilja e Zotit mem ndegju mu nuk shkon hiq ne aheng me tesha te punes se jav prish nejen njerzve:tongue: ...ja veshu si njeri paq e mir, ja rri qaty mos livrit:biggrin: ...po beli i keq bahesh ne shkofsh me tesha me shrafcigera naper xhepa ne aheng, e ofendon te zotin e ahengut.

vjeshta
27-05-09, 00:14
Vesha nuk te bon njeri (nese flitet keshtu ,aty diqka ka ).

Domira
27-05-09, 10:02
Jo vesha nuk te bon njeri por njeri te bon SINQERITETI, QELLIMI I MIRE, SHPIRTBARDHESIA!!!

shfletuesi_
27-05-09, 10:06
Ky lloj pėrsonaliteti i veshjes fitohet nga vogjlėlija krejt varet nga prind se si tė kan mėsuar... Kur tė ritesh mund tė bėsh kthesa dhe vet mirė po ėshtė pak me ndryshe kur 20 vitė rrithesh mė njė frymė tjetėr....Kėshtu qė pėrsonaliteti i veshjes mė Karakterin e njėriut dhe Moralin s[kan tė bėjn asgjė... Unė mund tė kem Kravat gardėrobė tė mirė Por ndoshta s mund tė kem moral karakter.... Por edhe e kundėrta mund tė mos kem gardėrobė tė mirė tė jem zgjyran prap s mund tė kem karakter dhe moral... Kėto gjėra nuk i fiton njėriu nga veshja por nga familja, rrethi qė e rrėthon dhe shqėria mė tė cilen ēdo ditė ėshtė me tė.

sherri
27-05-09, 10:23
Ketu te gjitha diskutimet paskan shku si mbrapsht!,si vet titulli i temes,menyra e veshjes!?s'po di sa menyra te veshjes qenkan??ka shume stile,shume lloje te veshjes,edhe keto munt ta tregojn..karakterin,profesionin,qellimin e veshjes per nje kohe te caktume..jo gjithsesi personalitetin?!

P.Sh.....Peja-Boy thot:se vishet me tesha te bauschtele-s,me meter ne zhep prapa,me "shrafcigera"anash......paraqet nje personalitet puntori,pore nese ne nje aheng shkon me kostum e kollare..i njejti paraeqt nje personalitet tjeter......pore sjellja e tij ne te dy rastet paraqet karakterin,kulturen,intelektualitetin.......nuk matemi me ate cka veshim,por me ate cka thome,shprehim.

.mos t'pshtillet neper kam kushe qesajd :P:P

Urata
27-05-09, 11:40
sallat inatesh e keni ba tani kete teme....! ju disa, nuk e keni kuptue pyetjen qe parashtron titulli i temes..! apo ndoshta dhe une jam gabim...!

une nuk e kuptova se pyetja eshte parashtru per pasjen e shume rrobave dhe fashion....!

Arkza
27-05-09, 13:22
Me vjen keq nga Arkeza, qe e pershendes shume, po kete here nuk mund te pajtohem me te : nuk shoh ndonje raport mes personalitetit te nje personi dhe rrobave te tij...!Fshatari jo hiq mos te vie keq ty per kete qe the por une mendoj keshtu dhe ja po shihet sipas te gjithve se eshte ne shumicen Po-ja !
Kete nuk vlesoj sipas postimve e as ne baz Votave se kam postuar une por sipas mendimit tim , tash s'muj them se valla ato qe jan te zveshuar apo diqka te ngjashme qe s'kan karaketer apo s'kan Moral njerzore krejt keto shihet qendrrimi i tyreve p.sh se kur vishen normale rrin krejtsisht ndryshe ndresa kur veshin mini-fund uhuuuu koken krejt hava thuj ti qe u bo miss !! E pra siq e dijm ne te gjithe zakonet Shqiptarit/rve !
I kam vrejt disa qe kur jan veshur normale dhe rrin normale por kur veshin diqka te dhezur veq me shiku te duket se nuk e njeh ate person aq shume ndryshon te folurit te saj , sjellet e saj te pa-kendshme , gjeste e saj provokative po ashtu dhe Qendrimi i saj ndryshon dikun 80% !!!!!
E tash sipas disa thoni se jo nuk ndryshon ! Qfare mendoni p.sh nje person qe eshte me profision Avokat veshet pantollat te shkurt dhe te shkoj keshtu ne Zyren e tij !???
Ose Nje Doktorresh veshet ne mini-fund e shkoj nje mbeldhje Zyrtetare ???

D.M.TH Sipas juve kjo eshte gje normale dhe se nuk tregon kurrfare prosonalitetit njerzive !!!! ?
Kjo per mua eshte shume e pa kuptim dhe pa logjike !

P/S Fshatari Gjithashtu te Pershendes shuem shume .

pirro
27-05-09, 16:10
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari

Varet nga kembet dhe ...!
Sepakut ky eshte kriter gjykimi i njerzve te modes...!

Problem osht fashtar, spo dim me i cakti kriteret baze prej nga me u nis per me perkufizi me sakt cka lejohet e cka nuk lejohet.

Per qata .... a din cka?? merre persiper e sillna naj foto .

Fshatari
27-05-09, 16:21
Problem osht fashtar, spo dim me i cakti kriteret baze prej nga me u nis per me perkufizi me sakt cka lejohet e cka nuk lejohet.

Per qata .... a din cka?? merre persiper e sillna naj foto .
Qe kriteret e mia:
http://www.modeuse.com/img/short-court-paulandjoe-isabel-marant.jpg

per mini me kembe te holla e te gjata, tamam bukuroshe te modes se permotshme!

Qika^Me^Kule
27-05-09, 16:22
Tierq, xhemper prej leshit t'dhenve ne dimen; do ēizme t'arrnueme! Veres e kam problem...!

ghaaghaghaghaghaghaaghagha uh insha-allah po flladitesh po nxeht e paske me qeto ti....:tongue:

pirro
27-05-09, 16:29
Me ju thon te drejten pasi i kqyra hollesisht keto qupulina ...... ka vend per kritere edhe te keto qika, sepse qajo ne qoshe nuk po me doket shume e qoroditur, te kafet e vogla dalin ma deshun.

Per mu ne rregull osht

pirro
27-05-09, 16:29
Fshatar flm per angazhimin, veq jepe naj koment ...

Fshatari
27-05-09, 16:53
Fshatar flm per angazhimin, veq jepe naj koment ...
Paj fshatari si fshatar ma! Kur i sheh keto bukuri para veti nuk ka deshire me komentu aq shume; ai menon qysh me ba diēka, konkretisht, pa fol hiē, qashtu heshturazi edhepse nuk ka asnje shans ne ate nivel ! Ti a po i sheh edhe vete :ato te lane pa koment!

Qika^Me^Kule
27-05-09, 19:18
Paj fshatari si fshatar ma! Kur i sheh keto bukuri para veti nuk ka deshire me komentu aq shume; ai menon qysh me ba diēka, konkretisht, pa fol hiē, qashtu heshturazi edhepse nuk ka asnje shans ne ate nivel ! Ti a po i sheh edhe vete :ato te lane pa koment!

Jo tybe boll mir po shiheshe oo ti lum fshatari,,,, paske syt asllan ti krejt,,,,,,,,,:biggrin: :tongue:

Peja-Boy
27-05-09, 21:09
sallat inatesh e keni ba tani kete teme....! ju disa, nuk e keni kuptue pyetjen qe parashtron titulli i temes..! apo ndoshta dhe une jam gabim...!

une nuk e kuptova se pyetja eshte parashtru per pasjen e shume rrobave dhe fashion....!

njato qe i kane i mirembajne dhe kur i qesin n'trup ju shkrepin...!ka qe kane sa te duash dhe nuk i mirembajne/kombinojne, dhe ka nga ato qe nuk kane po njato qe i kane iu shendrisin....!

Une sjam tu mujt met ra ne fije qfare mendimi ke per kete teme ??

aLbaChiCk
27-05-09, 21:31
Qka mendoni ju qeta Kinderschändler= qeta qe po i dhunojn femijet dallohen ata ne veshje se qfar personaliteti kan? ehhh sikur te ishte ashtu gjithe ata femije qe pesuan ende do ishin ne jete .......ku mundesh me e dit ne veshje se eshte psikopat po leni edhe ju kto sende mos ja tufni kot .... bile bile do te moshuar po me habisin si munden me u bazu ne personalitet te dikujt vetem ne veshje ....

Peja-Boy
27-05-09, 21:36
Jo jo Peja-Boy mos paragjyko te lutem se cka pasna pas dasht me thon, mos krijo ceshtje pa nevoje sepse nuk je ne teme. Nese don me fol per fukara urdhno perkushtoju me nje teme per fukara sepse ashtu e aresyeton interesimin qe po tregon. Mos i perdor fukarate si pretekst per t'ja ba bajat dikujt sepse keshtu vetem se hyn ne gjynah ma se pari me vetevehten e pastaj edhe me ata per te cilet po pretendon kinse po merzitesh.

Albushe jo jo...nuk eshte tema se a mos jane pa karakter ata qe nuk kane mundesi te kene veshje. Tema e varferise eshte teme qe i takon temave shoqerore dhe ka shume per tu thene per varferine...
Tema te cilen e diskutojme ketu eshte: a e tregon menyra e veshjes personalitetin e personit dhe i takon forumit te sondazhet.
Menyra e veshjes e tregon personalitetin e njeriut, ashtu mendoj une. Ne cdo rast, ne pune, ne feste, ne kohen e lire, veshja e zbulon karakterin e njeriut, disponimin e njeriut.
Mendimi im eshte se ata qe veshin ngjyra te zymta ne cdo rast, me japim pershtypjen se jane njerez te zymte. Pastaj ata qe zbulojne trupin aq saqe bien ne sy, tregojne se kane nevoje te jene ne qender te vemendjes (qe nuk don te thote se ka gje te keqe aty). Edhe personat publik jo rralle zbulojne karakterin e vet nepermes veshjes. Disa jane me modest, disa pak me te pakujdesshem, disa me elegant, pra e gjitha mvaret nga deshira e njerezve se si deshirojne te duken, pra se cka ndjejne ne momentin kur vishen dhe ku gjinden.
Me vjen keq se qenkan be perpjekje qe ti ipet kahje tjeter postimit tim:smile:

Po menyra e veshjes e tregon karakterin e njeriut.

Qfar Karakteri kan Simmbas teje Domira ???

Domira a ka mundesi te me tregosh ...

Karakteri-Qka eshte ?? Nese e sheh nje Puntor Qfar Karakteri ka ??
Personaliteti-Qka eshte ??Nese e sheh nje Puntor Qfar Personaliteti ka ??Per keto te paragjykova Domira ... Ti kam nda me Ngjyra Pergjigje e Postimet nese i kupton Postimet e Tua !!

Ne gjynah Hyn me Fukaran por jo edhe aq shume se shumica jan Fukara prej Mendve ....Nuk kam qejf me hy Gjynah me njerz Invalida,amo nuk mendoj se komplet nje familje 6 apo 7 antarshe jan Invalida ......Per Invalida e jap edhe shpirtin nese eshte e nevojshme vetem mos me pa keq se me dhimben shume...

Thon nje Fjal i Zoti nxjerr Paren perfundi Gurit

Nuk them qe jam i pasur as une...Por nje fjal te nje Plaku te menqur e mbaj ne Mend se thot: Pasurin me te madhen Kam Shendetin, e per Tjerat kam mjaft prej Zotit..!
Me Vetveten nuk hyj Gjynah se Invalid nuk jam,Por shume jam mundu e kom Sakrifku me pas diqka e mos me pas nevoj me shtri doren askujt !!Ka edhe asi persona se kurr sdin me thon kam Boll...gjithmon kan por prap i thon vetes Fukara!!

Ndoshta edhe po gaboj por keto jan mendime te mijat...

Peja-Boy
27-05-09, 21:45
Qka mendoni ju qeta Kinderschändler= qeta qe po i dhunojn femijet dallohen ata ne veshje se qfar personaliteti kan? ehhh sikur te ishte ashtu gjithe ata femije qe pesuan ende do ishin ne jete .......ku mundesh me e dit ne veshje se eshte psikopat po leni edhe ju kto sende mos ja tufni kot .... bile bile do te moshuar po me habisin si munden me u bazu ne personalitet te dikujt vetem ne veshje ....

Babushka mos u ngut te mesojn njeher qka eshte Personaliteti e qka Karakteri e ateher mendoj se ngulen dikund ....!

aLbaChiCk
27-05-09, 21:52
Babushka mos u ngut te mesojn njeher qka eshte Personaliteti e qka Karakteri e ateher mendoj se ngulen dikund ....!


Rahul kur shkruj dikund kam qef vetem me fakte e jo veq kerrk n“hamar :biggrin: qka ta merr mendja ty per qeta amoklauf qe po bojn a i njef njeri ata ne veshje sic po thojn kta ketu ... ????? Un mendoj se me i njoft ata secili largohet e nuk e humb jeten pa pas send .... Po ani se njeri sa te jeton meson ......

Peja-Boy
27-05-09, 21:52
Allahilja e Zotit mem ndegju mu nuk shkon hiq ne aheng me tesha te punes se jav prish nejen njerzve:tongue: ...ja veshu si njeri paq e mir, ja rri qaty mos livrit:biggrin: ...po beli i keq bahesh ne shkofsh me tesha me shrafcigera naper xhepa ne aheng, e ofendon te zotin e ahengut.

Pa marr parasysh si do vishem i Zoti i Ahengut me Njeh pak a shume se Qfar Personaliteti e qfar Karakteri kam :wink: ... Pak a shume ne jemi te mesuar me i qesh Te tjetert ...Por prap thon I qeshuri te qesh ...

Peja-Boy
27-05-09, 21:56
Rahul kur shkruj dikund kam qef vetem me fakte e jo veq kerrk n“hamar :biggrin: qka ta merr mendja ty per qeta amoklauf qe po bojn a i njef njeri ata ne veshje sic po thojn kta ketu ... ????? Un mendoj se me i njoft ata secili largohet e nuk e humb jeten pa pas send .... Po ani se njeri sa te jeton meson ......

Babushka ky Tipi ka Mbajt ne Keller Vajzen e Vet 24 vjet te tera ... Po per 24 vjet askush ska mujt me dijt se qafre eshte... e kan pa te veshun , e kan pa neper plaze, e kan pa ne qytet ... Po kur ka ardh Koha qe u Kuptua qka ka bo ateher ja kan nis me shajt "Pha nonen pik Karakter as Moral spaska Pas e keshtu kogja u mbajke i Veshur Mire e sende vende "

Po me Koh edhe Keto te nderuart Urata e Domira do e kuptojn se i kan perzi Karakterin me Personalitetin !!
Por edhe Tek Titulli sa duket paska Gabu Autori ...se aj paska dahst me thon a Tregohet Karakteri i njeriut ne veshje !!

http://www.smh.com.au/ffximage/2008/04/29/fritzl470.jpg

aLbaChiCk
27-05-09, 22:04
eeeeeee Rahul edhe tash mos u bindshin qe menyra e veshjes ska lidhje me personalitetin e nje njeriu ateher me vjen keq per ta shumeeee e zoti ua boft qaren ..... fakt me te mire skan me pas asnjiher .....

vendasi
28-05-09, 01:45
Un pajtohem me mendimin se veshja ka te beje dhe se e reflekton personalitetin e nje personi...e sidomos Kepucet...

Antika
28-05-09, 07:00
Ketu te gjitha diskutimet paskan shku si mbrapsht!,si vet titulli i temes,menyra e veshjes!?s'po di sa menyra te veshjes qenkan??ka shume stile,shume lloje te veshjes,edhe keto munt ta tregojn..karakterin,profesionin,qellimin e veshjes per nje kohe te caktume..jo gjithsesi personalitetin?!

P.Sh.....Peja-Boy thot:se vishet me tesha te bauschtele-s,me meter ne zhep prapa,me "shrafcigera"anash......paraqet nje personalitet puntori,pore nese ne nje aheng shkon me kostum e kollare..i njejti paraeqt nje personalitet tjeter......pore sjellja e tij ne te dy rastet paraqet karakterin,kulturen,intelektualitetin.......nuk matemi me ate cka veshim,por me ate cka thome,shprehim.

.mos t'pshtillet neper kam kushe qesajd :P:P

Bukur e ke thėnė,por nuk pajtohem plotėsisht.
Kujdesi pėr pamjen e jashtme ėshtė cilėsuar gjithmonė si pasqyrim i personalitetit
tė njeriut, por ajo ēka mund tė quhet veshje e bukur dhe joshėse shpesh
tek individė tė caktuar dhe institucionet tona keqkuptohet dhe vetvetiu lindin
pyetjet,dyshimet paragjykimet pėr personalitetin.Nuk diskutohet pėr ēmimin e veshjes,por pėr stilin(veshje ekstravagante provokuese apo veshje normale qe ka lloj lloj stilesh)Karakteret janė tė ndryshme ,nuk cilėsohen nga veshja(kokfortė ,labil,stabil etj..).
Jam pėr ate qe: VESHJA TREGON EDHE PERSONALITETIN,KUPTOHET ME PĖRJASHIME .

Antika
28-05-09, 07:34
Ketu te gjitha diskutimet paskan shku si mbrapsht!,si vet titulli i temes,menyra e veshjes!?s'po di sa menyra te veshjes qenkan??ka shume stile,shume lloje te veshjes,edhe keto munt ta tregojn..karakterin,profesionin,qellimin e veshjes per nje kohe te caktume..jo gjithsesi personalitetin?!

P.Sh.....Peja-Boy thot:se vishet me tesha te bauschtele-s,me meter ne zhep prapa,me "shrafcigera"anash......paraqet nje personalitet puntori,pore nese ne nje aheng shkon me kostum e kollare..i njejti paraeqt nje personalitet tjeter......pore sjellja e tij ne te dy rastet paraqet karakterin,kulturen,intelektualitetin.......nuk matemi me ate cka veshim,por me ate cka thome,shprehim.

.mos t'pshtillet neper kam kushe qesajd :P:P

Bukur e ke thėnė,por nuk pajtohem plotėsisht.
Kujdesi pėr pamjen e jashtme ėshtė cilėsuar gjithmonė si pasqyrim i personalitetit
tė njeriut, por ajo ēka mund tė quhet veshje e bukur dhe joshėse shpesh
tek individė tė caktuar dhe institucionet tona keqkuptohet dhe vetvetiu lindin
pyetjet,dyshimet paragjykimet pėr personalitetin.Nuk diskutohet pėr ēmimin e veshjes,por pėr stilin(veshje ekstravagante provokuese apo veshje normale qe ka lloj lloj stilesh)
Psh,nė njė ndejė familjare, drekė apo darkė njė i/e kulturuara nuk do vishej nė mėnyre provokative apo edhe nėnqmuese.Pra mėnyra e veshjes ėshte edhe kultura jote.
Nuk mund ta vlerėsosh karakterin (kokfortė labil e stabil)kuptohet,por kulturėn edukatėn PO.

Domira
28-05-09, 10:10
Qfar Karakteri kan Simmbas teje Domira ???

Domira a ka mundesi te me tregosh ...

Karakteri-Qka eshte ?? Nese e sheh nje Puntor Qfar Karakteri ka ??
Personaliteti-Qka eshte ??Nese e sheh nje Puntor Qfar Personaliteti ka ??Per keto te paragjykova Domira ... Ti kam nda me Ngjyra Pergjigje e Postimet nese i kupton Postimet e Tua !!

Ne gjynah Hyn me Fukaran por jo edhe aq shume se shumica jan Fukara prej Mendve ....Nuk kam qejf me hy Gjynah me njerz Invalida,amo nuk mendoj se komplet nje familje 6 apo 7 antarshe jan Invalida ......Per Invalida e jap edhe shpirtin nese eshte e nevojshme vetem mos me pa keq se me dhimben shume...

Thon nje Fjal i Zoti nxjerr Paren perfundi Gurit

Nuk them qe jam i pasur as une...Por nje fjal te nje Plaku te menqur e mbaj ne Mend se thot: Pasurin me te madhen Kam Shendetin, e per Tjerat kam mjaft prej Zotit..!
Me Vetveten nuk hyj Gjynah se Invalid nuk jam,Por shume jam mundu e kom Sakrifku me pas diqka e mos me pas nevoj me shtri doren askujt !!Ka edhe asi persona se kurr sdin me thon kam Boll...gjithmon kan por prap i thon vetes Fukara!!

Ndoshta edhe po gaboj por keto jan mendime te mijat...

Peja-boy me vjen keq por me beso se nuk po kam durim me i perserit gjana dhe me e kompliku kete diskutim krejt pa nevoje. Un kam tregu se cka po mendoj e me beso se nuk po kam nerva me tjerr ma shum sepse eshte krejt e panevojshme. Ti ke vendos qe ne kete teme te flasesh per dicka tjeter. Te thash per skamjen dhe gjendjen sociale flasim dhe diskutojme ne nje teme te vecante. Nuk eshte mire qe po vazhdon me keqinterpretu kete teme.
Me keqardhje.

sherri
28-05-09, 10:14
Bukur e ke thėnė,por nuk pajtohem plotėsisht.
Kujdesi pėr pamjen e jashtme ėshtė cilėsuar gjithmonė si pasqyrim i personalitetit
tė njeriut, por ajo ēka mund tė quhet veshje e bukur dhe joshėse shpesh
tek individė tė caktuar dhe institucionet tona keqkuptohet dhe vetvetiu lindin
pyetjet,dyshimet paragjykimet pėr personalitetin.Nuk diskutohet pėr ēmimin e veshjes,por pėr stilin(veshje ekstravagante provokuese apo veshje normale qe ka lloj lloj stilesh)
Psh,nė njė ndejė familjare, drekė apo darkė njė i/e kulturuara nuk do vishej nė mėnyre provokative apo edhe nėnqmuese.Pra mėnyra e veshjes ėshte edhe kultura jote.
Nuk mund ta vlerėsosh karakterin (kokfortė labil e stabil)kuptohet,por kulturėn edukatėn PO.
Antika! mire e ke,veq nuk pajtohem plotsisht(per inati :D) une e paskam ngatrru padashje!....ideja ishte qe me veshjen mund te personifikohemi,por jo edhe te identifikohemi!:personifikohemi me veshje te ndryshme,edhe nga porfesionet ose sportet...veshje aristokrate etj. jo cdo kushe edhe identifikohet me to,....
nje shembull:une mund te veshi nje triko tenisi,apo polo-je edhe gjithe veshjen perkat'se,mund te personifikohem si lojtar polo-je,por ne fakt nuk mund te identifikohem si i till,se kam iden si luhet..ose s'kam luajturr kurr!?

Jo gjithmon,dhe te c'do kushe menyra e veshjes esht edhe kultura e ti/saj.
Kultura edukata vlersohet nga sjelljet,shprehjet,dia ne pergjithesi,veshjet shpesh perdoren per te praqit nje imazh-personi cka nuk jane ne fakt,...ja njofe hajdut qe vishen me kostume,kollare......personifikohen me nje afarist,politikan etj... pore nuk mund te identifikohen si te till.?

LABI
28-05-09, 10:15
Etika dhe Estetika ;
Arti dhe Moda ;
Habitusi dhe Fushaa ;

Shija dhe perzgjedhja;

...
...
...

:rolleyes: :rolleyes:

jadore
28-05-09, 13:43
thujeni cka te doni ,
shkoni ne ETC; hahahahah , (dje jam ndal)
dhe nga atje del nje person i veshur me bluz te markes Boss, 3 euro , ke seter dhe pantollona te joop 17 euro me zbritje , tek kepucet zgjidh , nese done patika ke nike deri ne 7 euro , nese done kepuce ke te markes Bugati , per 9 euro ( me fiku ame vella nuk i hyp autobuzit per 80 euro me ardhe e me ble ketu , nje rruge e dy pune , por po i humb atje 340 per nje pal x 12 muaj , kuku le me mire ) eh gjene qorape me katalog veq fol , kenzo , ( hahahaha ani djali i tezes 23 euro i pagujke nje pare atje ) per o.79 cent.ne daq lagerfeld ne versaqe , ke rypa , dy syte te mbesin , si une me 170 si keta per 3 , per parfema mos te flas , veq fole cilen ere ta done shija se ne daq me shumice ne daq me pakice per 5-7 euro krejte markat i gjene , sa e kam vrejte me te preferuaret jane boss , e chanell ,
pra me nje fjal per hesapin tim mo menyra e veshjes nuk e tregon personalitetin por kualiteti .

Urata
28-05-09, 16:19
Une sjam tu mujt met ra ne fije qfare mendimi ke per kete teme ??


paqllaku i teshav, kombimi me shije dhe kualiteti i teshav...!

ishalla m'bjen n'fije tani....!

pirro
28-05-09, 16:30
haahaahahahahahahahahahhahaaahhh

shume mire po kaloni urata dhe peje boy

shfletuesi_
28-05-09, 16:46
Krejt jeni dal prej teme.... VAlla bre nuk kallxon .....

teutaA
28-05-09, 18:10
JO,,,:smile:

Urata
29-05-09, 00:32
pamja e jashtme tregon mbrendesin....!

Peja-Boy
29-05-09, 16:33
haahaahahahahahahahahahhahaaahhh

shume mire po kaloni urata dhe peje boy

Po i nguci pak , pse mos po mendon se po i shti mu bind !!!

Guri i madh
29-05-09, 16:57
une veshna me tierqi her pas here po shpesh i veshi kostumet kombtare te BAVARIS pantoll te ilkures te shkurt kmish pilhure e bluz ilkure nji kapel me KRAH te FAZANITkaniher kur shkoj ne KONGRES SAL TE JEHOVAS i veshi teshat kat me kravat se po duhet do libra me i knue


e tash jam kthye me kta BUDISTAT me duhet me e ble nji fustan te kuq po nji krah i zhveshur po dufke me kan , se shum raportet e aferta i kam me dalajlamen

lovely
30-05-09, 00:06
une veshna me tierqi her pas here po shpesh i veshi kostumet kombtare te BAVARIS pantoll te ilkures te shkurt kmish pilhure e bluz ilkure nji kapel me KRAH te FAZANITkaniher kur shkoj ne KONGRES SAL TE JEHOVAS i veshi teshat kat me kravat se po duhet do libra me i knue


e tash jam kthye me kta BUDISTAT me duhet me e ble nji fustan te kuq po nji krah i zhveshur po dufke me kan , se shum raportet e aferta i kam me dalajlamen


hahahahahahahahahahahahaha

Agroni22
30-05-09, 00:34
dashurija jem edhe kule edhe dimija me vesh se eshte e mire i kajn hijeee :wink:

lovely
30-05-09, 00:36
dashurija jem edhe kule edhe dimija me vesh se eshte e mire i kajn hijeee :wink:

kadal djale, fort me hez po i merrshe senet hahahahahahahahahahahaah

Fshatari
30-05-09, 08:45
dashurija jem edhe kule edhe dimija me vesh se eshte e mire i kajn hijeee :wink:
Jane rrallue shume kohet e fundit qato me kule e dimia! Biles nja e patem ketu n'forum po edhe ajo e zgjodhi minin e i la dimiat...ka ardh vakti i kursimit te stofit!

Fshatari
30-05-09, 08:49
une veshna me tierqi her pas here po shpesh i veshi kostumet kombtare te BAVARIS pantoll te ilkures te shkurt kmish pilhure e bluz ilkure nji kapel me KRAH te FAZANITkaniher kur shkoj ne KONGRES SAL TE JEHOVAS i veshi teshat kat me kravat se po duhet do libra me i knue


e tash jam kthye me kta BUDISTAT me duhet me e ble nji fustan te kuq po nji krah i zhveshur po dufke me kan , se shum raportet e aferta i kam me dalajlamen
Kujdes se kam nie se n'disa vende perendimore ky Jehovasi merret si sekt fetar! Kesaj kishes se scientologjise kane nise me ia gerrye rranjte! Tash jehovasi e kish renin...!

Antika
30-05-09, 09:42
[/color]
Antika! mire e ke,veq nuk pajtohem plotsisht(per inati :D) une e paskam ngatrru padashje!....ideja ishte qe me veshjen mund te personifikohemi,por jo edhe te identifikohemi!:personifikohemi me veshje te ndryshme,edhe nga porfesionet ose sportet...veshje aristokrate etj. jo cdo kushe edhe identifikohet me to,....
nje shembull:une mund te veshi nje triko tenisi,apo polo-je edhe gjithe veshjen perkat'se,mund te personifikohem si lojtar polo-je,por ne fakt nuk mund te identifikohem si i till,se kam iden si luhet..ose s'kam luajturr kurr!?

Jo gjithmon,dhe te c'do kushe menyra e veshjes esht edhe kultura e ti/saj.
Kultura edukata vlersohet nga sjelljet,shprehjet,dia ne pergjithesi,veshjet shpesh perdoren per te praqit nje imazh-personi cka nuk jane ne fakt,...ja njofe hajdut qe vishen me kostume,kollare......personifikohen me nje afarist,politikan etj... pore nuk mund te identifikohen si te till.?

Edhe mė bukur e ke thėnė tani,por prap nuk pajtohem plotesisht,jo pėr inati.
Nėse edhe vishesh shpesh si aristrokrat apo sportist,unė tė kuptoj mbrėndinė tėnde tė tipit aristokrat apo spoertiv!Mund tė shkruash edhe mė por mė mirė pajtou me kaq.

sherri
30-05-09, 11:06
Edhe mė bukur e ke thėnė tani,por prap nuk pajtohem plotesisht,jo pėr inati.
Nėse edhe vishesh shpesh si aristrokrat apo sportist,unė tė kuptoj mbrėndinė tėnde tė tipit aristokrat apo spoertiv!Mund tė shkruash edhe mė por mė mirė pajtou me kaq.
Jo tashe qenke pajtu! hahahahaha nga kjo po kuptohet qe veshja nuk te kamuflon,the:"Nese edhe vishesh shpesh si aristokrat,apo sportiv,te kuptoje mbrendsine tende te tipit" qe d.m.th.jo nga tipi i veshjes por nga siellja,shprehja etj......

...llaf po bajm a!?

Antika
30-05-09, 11:09
Jo tashe qenke pajtu! hahahahaha nga kjo po kuptohet qe veshja nuk te kamuflon,the:"Nese edhe vishesh shpesh si aristokrat,apo sportiv,te kuptoje mbrendsine tende te tipit" qe d.m.th.jo nga tipi i veshjes por nga siellja,shprehja etj......

...llaf po bajm a!?

Jo,je veshur si sportist,je tip sportiv,nuk kuptove drejtė!

Po nėse vishsh psh me kmishė tė zezė ,ēfat tipi je ?!

lovely
30-05-09, 14:57
qka u bo gjithe kjo e perlane ktu per tesha? hjekni krejt teshat ma mire, s keni per qka mu perla tani :P:D:D:D

lovely
30-05-09, 14:59
Jo,je veshur si sportist,je tip sportiv,nuk kuptove drejtė!

Po nėse vishsh psh me kmishė tė zezė ,ēfat tipi je ?!

oj Antik ingjes evladi osht pak i gutshem po i kthyshem. merre pak me t mire ki me pa qysh ka mu bo kingj :D:P

turisti
31-05-09, 16:38
Jo !............................

Shpat
01-06-09, 10:21
Gjithsesi tregon.Sidomos te femrat e tregon nivelin ēe ka.

bert
01-06-09, 13:08
veshja nuk tregon kurrgja. shembull per kete te sjell vendin ku jetoj-kaliforni. sheh njerez qe kane miliarda dhe vishen me xhinsa te grisura. jeta nuk eshte veshja

Ignis
01-06-09, 14:02
veshja nuk tregon kurrgja. shembull per kete te sjell vendin ku jetoj-kaliforni. sheh njerez qe kane miliarda dhe vishen me xhinsa te grisura. jeta nuk eshte veshja

Kurrė njė Tiranc nuk do tė pėrdorte fjalėn (kurrgja), ose asgjė, ose asigjo, ose kurrgjė ,ose kurrgjo, por kjo rrallė dhe gati apak. ( Kurrgja) ėshtė dialekt i pastėr Kosovar. Kurrė njė tiranc me kėtė gjuhė qė ti e flet nuk do tė thonte saktė fjalėn miliard , pot do tė thonte (miljarda)....
Nė temė tani. Njeriu nuk duhet tė vishet veshje tė shtrenjta pėr tė treguar personalitetin.
Po besoj se veshja e njeriut pasqyron shumė karakterin e tij.
Edhe e veshur me njė xhins dhe njė bluz mund tė tregosh personalitet tė fortė. Ka tė bėjė edhe mėnyra se si vishet xhinsi edhe bluza.

bert
01-06-09, 14:19
Kurrė njė Tiranc nuk do tė pėrdorte fjalėn (kurrgja), ose asgjė, ose asigjo, ose kurrgjė ,ose kurrgjo, por kjo rrallė dhe gati apak. ( Kurrgja) ėshtė dialekt i pastėr Kosovar. Kurrė njė tiranc me kėtė gjuhė qė ti e flet nuk do tė thonte saktė fjalėn miliard , pot do tė thonte (miljarda)....
Nė temė tani. Njeriu nuk duhet tė vishet veshje tė shtrenjta pėr tė treguar personalitetin.
Po besoj se veshja e njeriut pasqyron shumė karakterin e tij.
Edhe e veshur me njė xhins dhe njė bluz mund tė tregosh personalitet tė fortė. Ka tė bėjė edhe mėnyra se si vishet xhinsi edhe bluza.
sjam ketu te te mbush mendjen ty se cfare jam une. nje njeri qe i ve rendesi kaq shume veshjes nuk e njeh dike sic duhet. njeriut shihi karakterin jo veshjen. une flas shume dialekte pasi jam i formuar mire.

Ignis
01-06-09, 14:26
sjam ketu te te mbush mendjen ty se cfare jam une. nje njeri qe i ve rendesi kaq shume veshjes nuk e njeh dike sic duhet. njeriut shihi karakterin jo veshjen. une flas shume dialekte pasi jam i formuar mire.

Formėn e kam parasysh. Emancipimin intelektual tėndin deri tani nuk e kam kuptuar..
Vetėm nė njė fushė po, nė atė tė aktrimit.....

bert
01-06-09, 14:32
ska problem. do e kuptosh.

LABI
01-06-09, 14:45
thujeni cka te doni ,
shkoni ne ETC; hahahahah , (dje jam ndal)
dhe nga atje del nje person i veshur me bluz te markes Boss, 3 euro , ke seter dhe pantollona te joop 17 euro me zbritje , tek kepucet zgjidh , nese done patika ke nike deri ne 7 euro , nese done kepuce ke te markes Bugati , per 9 euro ( me fiku ame vella nuk i hyp autobuzit per 80 euro me ardhe e me ble ketu , nje rruge e dy pune , por po i humb atje 340 per nje pal x 12 muaj , kuku le me mire ) eh gjene qorape me katalog veq fol , kenzo , ( hahahaha ani djali i tezes 23 euro i pagujke nje pare atje ) per o.79 cent.ne daq lagerfeld ne versaqe , ke rypa , dy syte te mbesin , si une me 170 si keta per 3 , per parfema mos te flas , veq fole cilen ere ta done shija se ne daq me shumice ne daq me pakice per 5-7 euro krejte markat i gjene , sa e kam vrejte me te preferuaret jane boss , e chanell ,
pra me nje fjal per hesapin tim mo menyra e veshjes nuk e tregon personalitetin por kualiteti .

"FENOMENI i BOSS-ave", e hasim gjithandej neper permbajtjet mediatike ... Cofte ne forme te GUSTOS, SJELLJES, VARGJEVE, KENGEVE .... "Na e bojna, e kthejna e si BOSS-aa" , nese ju ka therr veshin nje refren i kenges te t'ashtuquajturit "BOSSS" ( narcistike tipike ha ?!)...

Apo forma se si frymon PERDITSHMERIA tek cdo nivel dhe strate sociale (te qobani, muratori, kamarjeri, e deri tek akademiku.. mjerim ha ?!)...

Kjo fryme e te menduarit dhe t'artikuluarit (si ne sjellje dhe veprimtari dobi-prurese) nuk e mobilizon VULLNETIN , KAPACITETIN dhe POTENCEN per T'GJENERU dhe per T'QEN EFIQIENT (cofte si individ apo komunitet) ... !!!

HEDONIZMI si avangarde qe tejkalon cdo nivel te qendruarit mire materialisht eshte ajo QE MBRETERON VETEDIJEN SOCIALE SOT (n'Kosove).. S'eshte paradoks kur eshte e MIREQENE STATISTIKISHT (fakti) se n'cfare STATUSI EKONOMIK-SOCIAL ndodhemi faktikisht shi shoqeri ?!!!


KETO JANE KONSTRUKTET E KIQ dhe SHUND shijes (kultures) qe s'pefaqeson asgje origjinale dhe as gje nga EGO-ja , UNI-, SHIJA , KULTURA PERSONALE .. ESHTE THJESHT NJE SHIJE E HUAZUAR, APO E SERVUAR , pa ndonje MOTIV apo QENDRIM (kritike,pozicion) PERSONAL , MBI SHIJEN, ARTIN, KULTUREN !!


KJO ESHTE KRIZA IDENTITETIT ; KJO ESHTE AJO QE E QUAJ (pa) HIQESI, (pa) KARAKTER (pa) SHIJE, (pa) EGO.. (pasi qe dihet mirefilli epitet i cdo karakteri eshte unikaliteti )!!

bert
01-06-09, 14:49
"FENOMENI i BOSS-ave", e hasim gjithandej neper permbajtjet mediatike ... Cofte ne forme te GUSTOS, SJELLJES, VARGJEVE, KENGEVE .... "Na e bojna, e kthejna e si BOSS-aa" , nese ju ka therr veshin nje refren i kenges te t'ashtuquajturit "BOSSS" ( narcistike tipike ha ?!)...

Apo forma se si frymon PERDITSHMERIA tek cdo nivel dhe strate sociale (te qobani, muratori, kamarjeri, e deri tek akademiku.. mjerim ha ?!)...

Kjo fryme e te menduarit dhe t'artikuluarit (si ne sjellje dhe veprimtari dobi-prurese) nuk e mobilizon VULLNETIN , KAPACITETIN dhe POTENCEN per T'GJENERU dhe per T'QEN EFIQIENT (cofte si individ apo komunitet) ... !!!

HEDONIZMI si avangarde qe tejkalon cdo nivel te qendruarit mire materialisht eshte ajo QE MBRETERON VETEDIJEN SOCIALE SOT.. S'eshte paradoks kur eshte e MIREQENE STATISTIKISHT (fakti) se n'cfare STATUSI EKONOMIK-SOCIAL ndodhemi faktikisht shi shoqeri ?!!!


KETO JANE KONSTRUKTET E KIQ dhe SHUND shijes (kultures) qe s'pefaqeson asgje origjinale dhe as gje nga EGO-ja , UNI-, SHIJA , KULTURA PERSONALE .. ESHTE THJESHT NJE SHIJE E HUAZUAR, APO E SERVUAR , pa ndonje MOTIV apo QENDRIM (kritike,pozicion) PERSONAL , MBI SHIJEN, ARTIN, KULTUREN !!


KJO ESHTE KRIZA IDENTITETIT ; KJO ESHTE AJO QE E QUAJ (pa) HIQESI, (pa) KARAKTER (pa) SHIJE, (pa) EGO.. (pasi qe dihet mirefilli epitet i cdo karakteri eshte unikaliteti )!!
skam ci shtoj. bravo per artikullin

Ignis
01-06-09, 14:54
skam ci shtoj. bravo per artikullin

Nuk mė dukeni aspak i formuar.... Nuk besoj se thashė diēka tjetėr nga kjo qė kaq bukur e ka thėnė Labi!!!!!!!!!

bert
01-06-09, 15:03
Mos u merzit Ignis. edhe ti mire e the por labi e shtjelloi me mire dhe me gjate.

Ignis
01-06-09, 15:14
Mos u merzit Ignis. edhe ti mire e the por labi e shtjelloi me mire dhe me gjate.

Aspak nuk mėrzitem kur dikush flet mė bukur se unė , madje ndihem krenare kur dėgjoj Shqipėtarė tė flasin kaq bukur.. Ndjej turp pėr ata qė anashkalojnė thelbin e fjalės time , dhe qėllimisht atė e bėjnė pėr tė mbuluar tė vėrtetėn nė tė cilėn unė referohem......
Pėrsa i pėrket veshjes , unė po e them shul shqip:- Edhe manjakėt vishin me kostum e kollare............

bert
01-06-09, 15:20
Aspak nuk mėrzitem kur dikush flet mė bukur se unė , madje ndihem krenare kur dėgjoj Shqipėtarė tė flasin kaq bukur.. Ndjej turp pėr ata qė anashkalojnė thelbin e fjalės time , dhe qėllimisht atė e bėjnė pėr tė mbuluar tė vėrtetėn nė tė cilėn unė referohem......
Pėrsa i pėrket veshjes , unė po e them shul shqip:- Edhe manjakėt vishin me kostum e kollare............
qenke njeri i mire.

shfletuesi_
01-06-09, 15:54
Aspak nuk mėrzitem kur dikush flet mė bukur se unė , madje ndihem krenare kur dėgjoj Shqipėtarė tė flasin kaq bukur.. Ndjej turp pėr ata qė anashkalojnė thelbin e fjalės time , dhe qėllimisht atė e bėjnė pėr tė mbuluar tė vėrtetėn nė tė cilėn unė referohem......
Pėrsa i pėrket veshjes , unė po e them shul shqip:- Edhe manjakėt vishin me kostum e kollare............

Dhe nuk tregon pra.... Pajtohem me ty

ToNjiTo
16-06-09, 15:48
Me than te drejten te shumica e njerzve nuk e tregon menyrra e veshjes personalitetin e tij.Ma se pari duhet me e dit se qka eshte personaliteti ( Shuma e te gjitha proceseve psiqike qe e bejn nje person, veprimet ,ndjenjat,mendimet etj... )

emine
27-09-09, 11:47
po,sjellja dhe veshja shume here jane shkatare qe njerzit gjinden ne nje rreth te padeshiruare dhe nuke jane te vedishme qka i kane ba vetes tyne,une nuke do vishja kurre diqka qka nuke me shkone per karakter dhe dukem teper e lire ne ato rroba(e lire do te thote per mu,lakuriqsija e teprune),as neper shpi e lemo dikunde te dal ashtu,sikure te shploja pjeset e trupit ateher nuke do habitesha dhe kritikoja tjeret qe neveriten nga ajo qka prezentoi si njeri,thjeshte nje femer e lakuriqsune asgje nuke prezentone pos ,hajde se kam ra me te lire :(

Kaqanikasja
27-09-09, 18:42
Per mendimin tim po edhe ate shum.....

Urata
27-09-09, 20:03
Kurrė njė Tiranc nuk do tė pėrdorte fjalėn (kurrgja), ose asgjė, ose asigjo, ose kurrgjė ,ose kurrgjo, por kjo rrallė dhe gati apak. ( Kurrgja) ėshtė dialekt i pastėr Kosovar. Kurrė njė tiranc me kėtė gjuhė qė ti e flet nuk do tė thonte saktė fjalėn miliard , pot do tė thonte (miljarda)....
Nė temė tani. Njeriu nuk duhet tė vishet veshje tė shtrenjta pėr tė treguar personalitetin.
Po besoj se veshja e njeriut pasqyron shumė karakterin e tij.
Edhe e veshur me njė xhins dhe njė bluz mund tė tregosh personalitet tė fortė. Ka tė bėjė edhe mėnyra se si vishet xhinsi edhe bluza.


shume e vertet....!

murrizi
27-09-09, 20:12
po,sjellja dhe veshja shume here jane shkatare qe njerzit gjinden ne nje rreth te padeshiruare dhe nuke jane te vedishme qka i kane ba vetes tyne,une nuke do vishja kurre diqka qka nuke me shkone per karakter dhe dukem teper e lire ne ato rroba(e lire do te thote per mu,lakuriqsija e teprune),as neper shpi e lemo dikunde te dal ashtu,sikure te shploja pjeset e trupit ateher nuke do habitesha dhe kritikoja tjeret qe neveriten nga ajo qka prezentoi si njeri,thjeshte nje femer e lakuriqsune asgje nuke prezentone pos ,hajde se kam ra me te lire :(
Pajtohem plotsisht me kėtė shkrim tė Emines.

Arb
27-09-09, 20:18
I tregon do gjana...