PDA

View Full Version : Lajmet me te reja nga Astronomia


~AnnA~
01-12-08, 11:59
Fotografohet nga satelitet nje "Hene" e Planetit Neptun

Fotografohet nje Hene e planetit gjigand Neptun.Neptuni eshte planet 4 here me i madhe se Toka dhe 30 here me larg nga dielli se planeti yne.Nje rrotullim i Neptunit rreth diellit zgjat 165 vite.


http://www.sternenhimmel-aktuell.de/Neptun-Triton.jpg

~AnnA~
01-12-08, 12:01
Lajme tė reja pėr "unazen" e Planetit Saturn.

Astronautet bėjnė te ditur se, unaze e saturnit ėshtė me e vjetėr se ceshte menduar deri tani.
Tė dhenat vijnė nga sonda hapsinore "Cassini"
Deri me sot kėsaj unaze i perkiste njė moshe prej 100 milion vite, ndėrsa mosha e percaktur ėshtė 4.5 miliard vite.

http://www.astronomia.de/images/saturn.jpg

~AnnA~
01-12-08, 16:13
Teleskopi nderhapsinor "Hubble",ka zbuluar lidhje karboni, metan ne Exoplaneten HD 189733b,i cili ndodhet ne njė largesi 63 vjet drite. Exoplaneten HD 189733b ndodhte ne yjesine Vulpecula.

http://img.kronline.at/hps/upload/hxmedia/2008/03/19/2_l3EnZcvL9_hwo.jpg

~AnnA~
01-12-08, 16:17
Platoni nuk njihet me si planet dhe kjo per shkak te madhesise shume me te vogel ne krahasim me planetet tjere te sistemit tone diellore.Ėshtė vendosur qe trupat qiellore ose objekte te ngjashme me sistemin tonė diellor do tė njihen tashmė me emrin Plutoide.


http://www.kosmologs.de/kosmo/gallery/14/589-PLATO.jpg

http://www.come-together-songs.de/picture/upload/Image/planeten.jpg

~AnnA~
02-12-08, 12:47
Titani ka Duna

Njera nga henat e Saturnit, Titani, ne menyre teresisht te paparashikueshme dhe te pritshme, permban siperfaqe te tera me duna, te ngjashme me ato qe kemi ne ne Toke. Dunat shtrihen ne zona shume te medha te trupit qiellor dhe ka mundesi te jene kristale akulli.
Imazhet erdhen nga sonda Europiane-Amerikane, Cassini dhe duken qarte imazhet e dunave, te njejta me ato qe gjenden ne Toke ne rajonet e shkretetires se Saharase, Namibise, Arabise Saudite dhe Australise.
Atmosfera e Titanit eshte me e dendur se ajo e Tokes, graviteti me i vogel dhe natyrisht qe rera e tij eshte ndryshe, pervec procesit fizik te krijimit te saj. Kjo eshte nje pergjigje per teorite e shumta qe jane hedhur per diskutim ne lidhje me disa anomali te verejtura me pare ne siperfaqen e Titanit.


http://www.astronomy-blog.com/images/blogs/1-2007/star-occultation-Titan-6771.jpg

~AnnA~
02-12-08, 17:35
Sonte(me 2 Dhjetor 2008) Hena do te mbuloje planetin me te ndritshem "Venus".Ky proces do te zgjasi 80 minuta.Me ora 17:04.7 fillon Drita e Venusit te behet me e dobet.Rreth ores 17:45 eshte e mbuluar gjysma e Venusit

http://www.astronomie.info/news/headlines/img/200811055.jpg

Linku origjinal ne gjuhe Gjermane:

http://news.astronomie.info/ai.php/200811055

~AnnA~
08-12-08, 10:21
Nasa ka prezantuar pak ditė me pare modelin e ri te raketave, me te cilat do tė mund te udhetojne austronautet pėr ne Hene. Nisja e pare do tė realizohet me 2010.
Modeli i Ri "Ares V"


http://img.kronline.at/hps/upload/hxmedia/2008/06/26/1_xXj3iA2O0Q0b_.jpg

~AnnA~
10-12-08, 16:22
Ne qender te galaktikes tone gjendet nje vrime e madhe e zeze, ka vertetuar studimi me i ri shkencor.
Astrologet gjermane analizuan levizjen e 28 yjeve qe rrethojne qendren e Rruges se Qumeshtit, duke perdorur teleskopin e Europes Jugore ne Kili, transmeton BBC.
Sipas ketij studimi, vrima e zeze eshte 4 milione here me e rende se Dielli. Vrimat e zeza jane objekte, graviteti i te cileve eshte aq i madh, saqe asgje, perfshire ketu edhe driten, nuk mund t’u shpetoje.
“Rezultati i studimit 16-vjecar tregoi se vrimat e zeza ekzistojne vertete”, tha profesori Reinhard Genzel, i cili eshte udheheqes i ekipit te shkencetareve te Institutit Max-Planck./


http://www.ifa.hawaii.edu/~barnes/ast110_06/bhaq/Black_Hole_Milkyway.jpg

gjini
12-12-08, 22:18
Ne qender te galaktikes tone gjendet nje vrime e madhe e zeze, ka vertetuar studimi me i ri shkencor.
Astrologet gjermane analizuan levizjen e 28 yjeve qe rrethojne qendren e Rruges se Qumeshtit, duke perdorur teleskopin e Europes Jugore ne Kili, transmeton BBC.
Sipas ketij studimi, vrima e zeze eshte 4 milione here me e rende se Dielli. Vrimat e zeza jane objekte, graviteti i te cileve eshte aq i madh, saqe asgje, perfshire ketu edhe driten, nuk mund t’u shpetoje.
“Rezultati i studimit 16-vjecar tregoi se vrimat e zeza ekzistojne vertete”, tha profesori Reinhard Genzel, i cili eshte udheheqes i ekipit te shkencetareve te Institutit Max-Planck./


http://www.ifa.hawaii.edu/~barnes/ast110_06/bhaq/Black_Hole_Milkyway.jpg

Anna, te falemnderit per mundin qe tregon te na i sjellesh ketu keto gjera kaq te mira per tu njoft sa ma mire per ate se qka sillet rreth nesh.
une nga zemra te falenderoj

~AnnA~
26-12-08, 19:46
Zbulim i ri pėr energjinė e errėt

Energjia e errėt ekziston, madje ajo shkakton efekte tė dukshme.

Sateliti Chandra i NASA-s ėshtė pėrdorur nga disa pedagogė tė Universitetit tė Harvardit, tė cilėt kanė studiuar 86 galaktika tė largėta dhe nė njė prej tyre kanė zbuluar pikėrisht energjinė e errėt.

Nė galaktikėn Abel 85, rreth 740 milionė vjet drite larg nesh, ėshtė vėnė re prania e energjisė sė errėt, e cila quhet kėshtu pasi nuk dihet burimi i saj, por kjo nuk e pengon tė mbushė 73 % tė universit.

Ndėrkohė, 23 % e universit ėshtė e pėrbėrė nga materia e errėt, e cila ka ngelur ende pa u studiuar. 4 % qė ngelen janė yje, galaktika e planetė.

Zbulimi i energjisė sė errėt ėshtė bėrė 10 vjet mė parė, kur astronautėt thanė se ekziston njė forcė qė vepron nė kundėrshtim me gravitetin dhe dominon kozmosin. Diēka kishte kuptuar edhe Ajnshtajni, i cili shpiku konstantėn kozmike pėr tė llogaritur tė dhėnat rreth relativitetit tė pėrgjithshėm, nė mėnyrė qė tė kundėrshtonte efektet e gravitetit.

Por, edhe pse e konceptoi si ide, shkencėtari i njohur nuk e pranoi asnjėherė atė si tė vėrtetė. Ekzistenca e energjisė sė errėt u zbulua nė vitin 1998 nga Saul Perlmutter nga Universiteti Berkeley, por ai e cilėsonte kėtė energji si tė mistershme dhe tė ēuditshme.

Nėse kthehemi te zbulimi mė i fundit i bėrė nga shkencėtarėt e Harvardit, ata kanė vėnė re se nė galaktikėn Abel 85, gjatė 7 miliardė vjetėve tė fundit asgjė nuk ka ndryshuar, duke i bėrė tė mendojnė se diēka nuk po i lejon objektet tė rriten.

"Kjo mund tė shpjegohet edhe si ndalimi nė zhvillimin e universit", saktėson Alexey Vikhlinin, sipas tė cilit, zbulimi i energjisė sė errėt ėshtė njė prej zbulimeve mė tė mėdha tė bėra nga shkenca.

http://blogshkenca.files.wordpress.com/2008/04/lende-e-erret.jpg

~AnnA~
08-01-09, 13:11
Njė meteorit mė njė peshė prej rreth 10 tonėve u shkatėrrua mbi territorin e Kanadasė.

Banorėt vendas ishin dėshmitarė tė njė pamje spektakolare, pėr tė cilėn mendonin se ėshtė fishekzjarrė.

Trupi qiellor mė njė spektėr tė ndryshėm tė ngjyrave ka mundur tė shihet nė dy rajone kanadeze nė pjesėn perėndimore tė vendit.

Ekspertėt pohojnė se bėhet fjalė pėr trupin mė tė madh qiellor qė gjatė disa dekadave tė kaluara fluturoi mbi territorin e kėtij vendi.

Alsat-m
http://cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Nje_meteor_10_tonesh_ra_ne_Kanada.jpg

~AnnA~
30-01-09, 20:18
NASA, Fenix gjen Perklorat nė Mars

http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/NASA_Fenix_gjen_Perklorat_ne_Mars.jpg
Pas lajmit tė gėzur sė gjetjes sė ujit nė Mars, NASA lajmėron se sonda Feniks ka rastisur nė njė kripė tė qujatur Perklorat, gjė kjo qė shton e mundėsinė qė nė planet tė ketė pasurjetė dhe ul atė tė jetės nė vazhdim.

Perklorati ėshtė njė material toksik qė ėshtė pėrdorur pėr karburantet e raketave por shkencėtarėt thanė se prania e tij nuk e pakėson mundėsinė qė nė Mars tė ketė ose tė ketė pasur dikur jetė. Ajo ėshtė njė substancė e rrezikshme qė pėrdoret nė fishekzjarre apo nė ēantat e ajrit tė makinave. Kimikati gjendet edhe kėtu nė tokėn tonė kryesisht nė klima shumė tė thata, si nė shkretėtirėn Atakama tė Kilit, ku toka i ngjan asaj tė Marsit.

Por, sipas shkencėtari Sam Kounaves i Universitetit Turfs, gjetja e substancės nuk do tė thotė qė nė Mars nuk mund tė ketė jetė. “"Ka njė numėr tė madh bimėsh qė pėrqėndrojnė perkloratin dhe rriten nė praninė e tij deri nė njė farė niveli. Ka shumė bakterje qė pėrdorin perkloratin nė metabolizmin e tyre. Pra ėshtė njė kimikat i dobishėm pėr shumė organizma, tha ai.

astronomi
14-02-09, 11:46
lidhur me ate unazen e saturnit qe sipas teje tash e kishin vertetu qe usht shum m e vjeter,.... a kishe mujt me me tregu se ne qka jan bazu shkenctaret tash qe esht aq e vjeter,.. nese kishe mujt me me tregu ...:biggrin:

~AnnA~
14-02-09, 15:05
lidhur me ate unazen e saturnit qe sipas teje tash e kishin vertetu qe usht shum m e vjeter,.... a kishe mujt me me tregu se ne qka jan bazu shkenctaret tash qe esht aq e vjeter,.. nese kishe mujt me me tregu ...:biggrin:

Po astronomi,Unaza e Saturnit eshte shume me e vjeter.Eshte menduar se eshte 100 milione vite,mirepo vitet e fundit u zgjodh nje mister ne sistemin tone planetar.
Unaza e Saturnit perbehet kryesisht nga akulli dhe ndryshon ngjyren vende,vende per shkak te pluhurit qe permban dhe pikerisht ky pluhur solli deri ne zbulim te ketij misteri.Ky material(pra pluhuri) i marre nga Unaza e Saturnit eshte nje material qe dikur rrethonte akullin e diellit.Meqe dielli ka mbi 4,5 miliarde vite qe ekziton,dalin shkenctaret ne perfundim qe,Unaza e saturnit duhet te jete po kaq e vjeter sa Materiali qe rrethonte diellin(sepse dikur dielli nuk kishte temperaturen qe ka sot,por ishte nje top akulli....per te mos dale nga tema,rreth diellit do te postoj nje teme tjeter)

astronomi
14-02-09, 16:59
por ana se di une kurr se pasna degjuar qe unaza e saturnit perbehet prej copave te akullit .. edhe a kishe pas mundesi me me tregu se qysh eshte kriju unaza e planetit saturn,... edhe sipas asaj qe po thua ti dielli paska qen ne gjendje te akullt nje her pastaj esht kthyer ne gjendje te zjarret ,.... me fal se nashta edhe te kam keqkuptu ama nese kishe mujt me mi dhan do sqarime rreth ksaj .Te pershendes

~AnnA~
14-02-09, 21:25
por ana se di une kurr se pasna degjuar qe unaza e saturnit perbehet prej copave te akullit .. edhe a kishe pas mundesi me me tregu se qysh eshte kriju unaza e planetit saturn,... edhe sipas asaj qe po thua ti dielli paska qen ne gjendje te akullt nje her pastaj esht kthyer ne gjendje te zjarret ,.... me fal se nashta edhe te kam keqkuptu ama nese kishe mujt me mi dhan do sqarime rreth ksaj .Te pershendes

Astronomi,pikerisht eshte ky zbulimi i fundit mbi planetet,se Unaza e Saturnit pervec pluhurit,reres e materiale tjera,permban dhe copeza akulli(nese nuk e ke degjuar,atehere degjoje tani)..Pastaj,s'do shume mend kjo,sepse planetet qe jan larg diellit(Saturni,Urani,Neptuni...) keto jan gjithe akull..pra eshte e vetmja TOKA ne te cilen ka jete..Planetet qe jan shume afer diellit(e sidomos Venera eshte gjithe shkretetire,sepse eshte temperatura shume e larte-kuptohet),Tjerat planete jan shume larg diellit dhe jan vetem akull...
Te dal tek Dielli:Dielli supozohet (perpara se te linde) te kete qene nje YLL.Ky yll pas shume miljona vitesh shuhet.Pas shuarjes fillon te rrotullohet rreth vetes.Me kalim kohe shpejtesia e rrotullimit rritet gjithnje e me shume duke mbledh rreth vetit materje te ndryshme.Nga shpejtesia e rrotullimit formesohet ne forme topi (por njehere te akullt) dhe me pas fillon te ngadalesoje shpejtesine.Me ngadalesimin e shpejtesise,fillon te rrise temperaturen.Keshtu qe pas shume miljona vitesh arrin temperaturen mbi 5 miljarde grade celsius....Pra,eshte njejte si dhe me Token...Edhe planeti yne mendohet te kete qene dikur si nje Top Bore...
-Qe te kuptohemi,keto jan vetem Hipoteza dhe si te tilla mbeten vetem Teori,sepse asnje nuk e ka vrejte para 4,5 miljarde vitesh se si lindi dielli,por deri me tani,teori tjeter nuk ka !

~AnnA~
08-03-09, 00:05
Asteroid qė i kaloi tokės mjaft pranė

Fundi i botės duhet tė presė akoma.
Nė orėn 14.44 njė asteroid me njė diametėr prej 40 metrash i ka kaluar mjaft afėr Tokės, mė saktė, nė njė distancė prej 63500km. Nė fakt, kjo distancė ėshtė pothuajse sa dyfishi i distancės ku gjėnden satelitėt gjeostacionarė, por kaq afėr, qė prej 1973, nuk i ėshtė afruar asnjė asteroid.

Nėse do tė kishte takuar Tokėn, pasojat do tė ishin tė njėjta me dėmet qė shkaktoi asteroidi, me pėrmasa tė ngjashme, qė nė 1908 u pėrplas nė rajonin Tunguska, nė Siberi, qė realizoi njė shpėrthim tė njėjtė me atė tė 1000 bombave atomike.

“Asteroidi i fundit me kėto pėrmasa- ėshtė shprehur astronomi Peter Brown i Universitetit tė Ontarios-ka kaluar nė 1973. Herėn tjetėr presim asteroidin Apophis qė, me 2.9% probabilitet, mund tė pėrplaset nė Tokė”. Pėr kėtė herė rreziku kaloi, por pas 20 mornica tė tjera do tė na pėrshkojnė trupin.

nga Quotidiano.net

~AnnA~
08-05-09, 20:41
http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Toka_sot_eshte_me_larg_nga_Dielli.jpg

Toka sot nė hapėsirėn e vetė ndodhet nė afel,pikėrishtė nė pike mė tė largut tė diellit.

Afeli nė astronomi ėshtė pika e fundit e tokės rrugės drejtė Diellit prej ku planeti ynė fillon ti afrohet pėrsėri.

Nė kėtė pike Toka vine seciln vitė nė 3 ose 4 Korrik.

Rrugėt e Tokės rreth Diellit kanė formėn elipse me perimeter prej 939.200.000 kilometėr.

Planeti pėr gjysėm viti do tė arrijė nė perihel,pikėrishtė nė pikėn mė tė afėrt tė Diellit.

Kur Toka ėshtė mė e larguar nga Dielli largėsia ėshtė 152 milion kilometra, kurse kur ėshtė mė afėr vetėm 147 milion kilometra.

Largėsia e Diellit ndikon edhe nė shpejtėsinė e zhvillimit tė Tokės.
Sot planeti ynė zhvillohet mė ngadalė me shpejtėsi prej 29,291 kilometėr nė sekondė./A1/

~AnnA~
18-06-09, 01:16
http://www.astronomy.com/asy/objects/images/galaxy_segue_1.jpg

Njė galaktikė e re e sapo zbuluar ėshtė rreth njė miliardė herė mė pak e shndritshme se Udha jonė Qumėshtore dhe ndoshta mė e errta e llojit tė vet. Ajo pėrbėhet nga vetėm pak yje tė dukshme, por ka njė masė shumė mė tė madhe - qė do tė thotė se galaktika pėrbėhet kryesisht nga lėnda e errėt.

Kjo galaktikė e quajtur Segue 1 i pėrket atyre rreth njė duzine galaktikash tė vogla satelitore qė i bien pėrqark galaktikės sonė. Nė fillim mendohej se ato ishin grumbullime yjore.

~AnnA~
17-10-09, 15:50
Nje hapasire miliona km, pa yje e pa ajer.
Eshte zbuluar vendi me bosh ne hapesire, por qe eshte i mbushur me mistere per natyren e Gjithesise.
"Flluska" me e madhe pa materie qe eshte zbuluar ndonjehere, nje boshllek qe nxe 10 000 galaktika si e jona.Gjendet ne distancen 8 miliard vjet drite nga Toka, ka shtrirje 1 miliard vjet drite (10^21km, fakt qe tregon se, per ta pershkuar me shpejtsine 300 000km/sekdo te duheshin 1 miliard vjete).

~AnnA~
07-12-09, 12:14
Ministria e Brendshme britanike njoftoi mbylljen e departamentit zyrtar per sinjalizimet e njoftimet per pranine e Objekteve te Paidentifikuara ne qiell.

Ky departament kishte 50 vite qe funksiononte dhe ka marre mijera njoftime per UFO. Nuk ka patur asnje prove per ekzistencen e jashtetokesoreve.

Parate qe perdoreshin per kete departament, 44 mije sterlina ne vit do te cohen per misionet jashte vendit.

4peace
07-12-09, 13:49
Ministria e Brendshme britanike njoftoi mbylljen e departamentit zyrtar per sinjalizimet e njoftimet per pranine e Objekteve te Paidentifikuara ne qiell.

Ky departament kishte 50 vite qe funksiononte dhe ka marre mijera njoftime per UFO. Nuk ka patur asnje prove per ekzistencen e jashtetokesoreve.

Parate qe perdoreshin per kete departament, 44 mije sterlina ne vit do te cohen per misionet jashte vendit.

Lajm interesant!

Para ca kohe kam lexuar se Ministria e Mbrojtjes...


...ka hapur dojset me prova pė ekzistencėn e jashtėtokėsorėve?!


***

~AnnA~
13-02-10, 13:32
Te merkuren(17.02) nje mini-asteroid do te kaloje ne afersi te Tokes rreth ores 13:45 minuta, ne nje largesi reth 115.000 Kilometer.
Asteroidi eshte zbulur javen e kaluar dhe i eshte dhene emri "2010 AL30".
Ka nje diameter 15-24 m dhe nje shpejtesi 36.000 km/h

kosborn
30-03-10, 20:44
Sod prap behet testi i big bang lhc cern, a ka dikush informacione me te reja se qfar po ndodh?

~AnnA~
31-03-10, 10:49
Sod prap behet testi i big bang lhc cern, a ka dikush informacione me te reja se qfar po ndodh?

Ke fjalen per Eksperimentin e bere ne Genf( Zvicer) ? Sepse per tjeter eksperiment( apo sic e quan ti test te Bing Bangut) nuk kam degjuar...

Dje ndodhi ajo qe prisej te ndodhe edhe para 20 vitesh.LHC (Large Hadron Collider-nje kanal i ndertuar ne disa metra thellesi dhe 27 km gjatesi ne Qendren e hulumtimeve te berthamave atomike ne Genf te Zvicres), arrin te katapuloje berthamat e Atomit te Hidrogjenit (Protonet) ne te cilin eksperiment( te pa arritshem deri me sot) clirohet nje energji 100.000 here me e madhe se energjia e diellit.Grimcat kishin shpejtesine e drites.Qellimi i ketij eksperimenti ishte hulumtimi i universit ( mendohet qe Universi perpara te kete lindur nga kolozioni i njejte).Eshte eksperimenti me i rrezikshem deri me sot, sepse ekzistonte rreziku te paraqitet vrima e zeze qe mund te fundoste token, por qe nuk ndodhi :smile:
Me shume s'kam info. Shkenctaret ekperimentojne tani me tej....

LHC CERN
http://www.bild.de/BILD/politik/2009/10/09/festnahme-im-cern-atomlabor/cern-10407114-mfbq,templateId=renderScaled,property=Bild,width=2 27.jpg

kosborn
07-04-10, 17:14
Faleminderit per kete e kisha fjalen :)

~AnnA~
05-06-10, 20:13
Toke, zbulohet pika me e ftohe, e thate dhe pa ere


Nje studim i koheve te fundit ka zbuluar cila eshte pika me e thate, e ftohte dhe me me pak ere ne siperfaqen e Tokes.
Astronomet e “University of New South Wales” kane analizuar nje grup te dhenash te marra nga sateliti duke dale ne disa perfundime interesante. Keshtu, pjesa me e ftohte ndodhet ne Antarktide ne 4053 metra lartesi mbi nivelin e detit ne piken e njohur me emrin “Ridge A”.

Temperatura ne kete pike te globit shkon deri ne -70 grade celcius, ndersa reshjet mungojne pothuajse gjate gjithe vitit. Ne kete pike ajri eshte shume i qete dhe ere pothuajse nuk ka fare. “Imazhet e marra nga sateliti jane tre here me te pastra se pamjet me te mira te marra deri tani nga nje satelit”, shpjegon nje prej astonomeve.

kosborn
06-06-10, 16:16
Toke, zbulohet pika me e ftohe, e thate dhe pa ere


Nje studim i koheve te fundit ka zbuluar cila eshte pika me e thate, e ftohte dhe me me pak ere ne siperfaqen e Tokes.
Astronomet e “University of New South Wales” kane analizuar nje grup te dhenash te marra nga sateliti duke dale ne disa perfundime interesante. Keshtu, pjesa me e ftohte ndodhet ne Antarktide ne 4053 metra lartesi mbi nivelin e detit ne piken e njohur me emrin “Ridge A”.

Temperatura ne kete pike te globit shkon deri ne -70 grade celcius, ndersa reshjet mungojne pothuajse gjate gjithe vitit. Ne kete pike ajri eshte shume i qete dhe ere pothuajse nuk ka fare. “Imazhet e marra nga sateliti jane tre here me te pastra se pamjet me te mira te marra deri tani nga nje satelit”, shpjegon nje prej astonomeve.

A mund te shfaqni ndonje imazhe apo nuk ke arritur ende ti gjesh.

~AnnA~
06-06-10, 18:17
A mund te shfaqni ndonje imazhe apo nuk ke arritur ende ti gjesh.

Patjeter kosborn...
Ja nje foto e pikes "ridge A" (nje zone pa mjegulla, pa lageshti...)
http://d1.stern.de/bilder/stern_5/wissen/2009/36/antarktis_kaeltester_ort_maxpane_420_280.jpg

Sateliti, me te cilin astronomet zbuluan kete pike.....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Hubble_01.jpg/180px-Hubble_01.jpg

~AnnA~
16-06-10, 10:29
Oqean nė Mars para 3 miliardė vitesh (http://cokollata.com/forumi/index.php?PHPSESSID=ec2423e69ae37cca1285e68ab94eab eb&topic=12208.msg187188#msg187188)

Tre miliardė vjet mė parė Marsi nuk do tė quhej “planeti i kuq” por do tė ngjante me njė binjak tė Tokės pasi 1/3-at e sipėrfaqes tė tij e mbulonte oqeani.

Ky zbulim ėshtė bėrė nga shkencėtari italian Gaetano Di Achille, i cili bashkė me kolegėt e Universitetit tė Kalifornisė kanė ilustruar sipėrfaqen e planetit nė njė pamje tė punuar nė kompjuter dhe tė publikuar nė revistėn Nature Geoscience.

Gjatė 20 viteve tė fundit, hipoteza e ekzistencės sė oqeanit marsian ėshtė konfirmuar dhe hedhur poshtė disa herė, por ky studim i afrohet shumė sė vėrtetės pasi janė pėrdorur tė dhėna tė ndryshme tė marra nga NASA.

52 shtretėrit e lumenjve tė identifikuar nė sipėrfaqe gjenden nė tė njejtėn lartėsi dhe dizenjojnė kufijtė e oqeanit. Kėshtu, mendohet se oqeani ka zėnė 36 % tė sipėrfaqes sė planetit me 124 milionė metėr kub ujė, ose krahasuar mė Tokėn sa 1/10 e oqeaneve nė planetin tonė.


http://www.final-frontier.ch/images/marsocean.gif

shfletuesi_
16-06-10, 10:59
AnnA, te lumshin duart u kenaqa duke lexuar interesant sa me pelqejn keto gjera kur lexoj ndoshta qe e percjell filmin Stargate e per kete.

Neferta
22-07-10, 17:37
planeti 130 here me i madhe se dielli ynehttp://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/07/07/b3ac2c63-c55d-4bab-8163-290aa277e783-444x333.jpg[/quote]

Neferta
22-07-10, 23:15
ASTRONOMĖT BRITANIKĖ ZBULOJNĖ YLLIN MĖ TĖ MADH TĖ NJOHUR NDONJĖHERĖAstronomėt britanikė njoftuan se kishin zbuluar njė yll tė ri, mė tė madhin tė njohur ndonjėherė nė hapėsirė.''Bėhet fjalė pėr njė yll dy herė mė tė madh nga yjet e njohur deri tani'', tha grupi i astronomėve.

Shkencėtarėt konfirmojnė se ky yll ka njė masė 250 herė mė e madhe se masa e Diellit, ndėrkohė qė prodhon 10 milionė herė mė shumė dritė nga ylli mė i afėrt me Tokėn.

~AnnA~
23-07-10, 14:21
ASTRONOMĖT BRITANIKĖ ZBULOJNĖ YLLIN MĖ TĖ MADH TĖ NJOHUR NDONJĖHERĖAstronomėt britanikė njoftuan se kishin zbuluar njė yll tė ri, mė tė madhin tė njohur ndonjėherė nė hapėsirė.
''Bėhet fjalė pėr njė yll dy herė mė tė madh nga yjet e njohur deri tani'', tha grupi i astronomėve.

Shkencėtarėt konfirmojnė se ky yll ka njė masė 250 herė mė e madhe se masa e Diellit, ndėrkohė qė prodhon 10 milionė herė mė shumė dritė nga ylli mė i afėrt me Tokėn.Flm per kete lajm interesant Neferta.
Para disa viteve, si yll me i madh ishte Ylli i ashtuquajtur A1 (rreth 80 here me i madh se masa e Diellit)
Para kater viteve (nese nuk gaboj) u zbulua nje yll tjeter, rreth 200.000 here me i madh se Toka i ashtuquajtur VY Canis Majoris (VY CMa) dhe diku 140 here me i madh se masa e diellit..

DBZkyXMQwGw

Neferta
24-07-10, 20:22
keni plotesisht te drejte, data perputhet po viti eshte i gabuar.

Neferta
24-07-10, 20:49
Washington, Jul 22: Astronomers discovered a new star weighing more than 300 times the mass of the Sun.Ja pra gabimi dhe viti i gabuar sigurishte qe keni mirkuptim per keto qe i shkrova.

http://news.oneindia.in/img/2010/07/22-sun.jpgoneindiain121:http://news.oneindia.in/2010/07/22/astronomers-discover-biggest-star-ever.html
Astronomers named the new star as R136a1 which is the most massive star ever found and it also has the highest luminosity, close to 10 million times greater than the Sun.

~AnnA~
18-11-10, 14:55
Statuja 200-mijevjecare ne Hene

Njė shkencėtar sjell prova qė sipėrfaqja e Hėnės ka qenė e banuar nga jetė inteligjente. Gjeologu Dr. Charles Morris zbuloi se nė laboratorin e NASA-sė gjendet njė statujė femre me krahė nė shpinėn e saj, tė cilėn ekipi i APOLLO 11 e solli nga hėna 40 vjet mė parė, nė vitin 1969. "Kjo nėnkupton qė nė njė kohė Hėna ka pasur njė atmosferė nxitėse pėr jetėn. Pėr mė tepėr, njė herė ishte shtėpi e njė race tė njerėzve tė sofistikuar me njė sens tė lartė tė bukurisė", - ka thėnė Dr. Charles, pėr website-n “The Crit”. Kėto artikuj kanė bėrė tė ditur edhe detajet lidhur me pėrbėrjen e "statujės sė engjėllit", qė pėrfshin njė pėrzierje tė hekurit dhe gurit. Ajo besohet se ėshtė gjetur nga astronautėt nė njė shkėmb nė njė mal hėnor. Analizat kimike kanė zbuluar se skulptura ėshtė 200 mijė vjet e vjetėr, qė mund tė nėnkuptojė se ajo ėshtė bėrė 170 mijė vjet para se njerėzit tė paraqiteshin nė Tokė.

Neferta
08-03-11, 22:33
Sateliti bie nė oqean
SHBA- Sateliti pėr vrojtimin e Tokės i agjencisė amerikane NASA, nuk ka arritur nė orbitėn e planifikuar pas lansimit tė enjten mbrėma, por ka rėnė nė ujėrat e Pacifikut jugor.

Sateliti me vlerė prej 424 milionė dollarėsh 303 milionė euro ishte tepėr i rėndė pėr tė arritur orbitėn, ndėrsa inxhinierėt tash pėr tash nuk e dinė se pse ka ndodhur kjo, sepse nė minutat e para tė fluturimit nuk ishte regjistruar asnjė anomali. Mirėpo, disa minuta pas, ėshtė vėrejtur se sateliti nuk ėshtė ndarė nga raketa bartėse dhe ka rėnė nė oqean- kanė thėnė zyrtarėt e NASA..

Lansimi i kėtij sateliti, i cili duhej tė merrte pjesė nė hulumtimin e ndikimeve aerosole nė klimė, ėshtė lansuar nga baza Vandenberg nė Kaliforni pėrmes raketės Taurus XL, porse ky lansim nuk ka rezultuar i suksesshėm.

Neferta
11-03-11, 11:19
Nė mars Hėna do ti afrohet maksimalisht Tokės
Nė mars banorėt e Tokės do tė bėhen dėshmitarė okularė tė afrimit maksimal tė radhės tė Hėnės dhe Tokės. Mė 19 mars Hėna do ti afrohet Tokės nė distancėn mė tė shkurtėr qė nga viti 1992 - 356,5 mijė kilometra. Nė vigjilje tė kėtij fenomeni nė Internet vėrshoi njė valė e fuqishme parashikimesh alarmuese nga ana e shkencėtarėve nė lidhje me atė, se kjo dukuri mund tė shkaktojė ndryshime serioze nė klimėn tokėsore. Nė fazat paraardhėse tė afrimit tė planetit tonė me satelitin e tij natyral - nė vitet 1955, 1974 dhe 2005 - meteorologėt kanė fiksuar kushte ekstremale moti, tė cilat sollėn me vete njė sėrė fatkeqėsish natyrore me pėrmasa tė mėdha.

~AnnA~
19-03-11, 11:40
Teleskopi VLT (Very Large Telescope) arrin te kape formimin e yllit me te ri prane tokes duke u formuar nga yje shume te vegjel.Shpejtesia e mases qe shperndahet ne Univers gjate formimit te ketij ylli eshte nje milion kilometer ne ore.

http://www.spiegel.de/images/image-192811-panoV9free-cebh.jpg

~AnnA~
19-03-11, 11:48
Zbulohet nje Yll me 6 Planete perreth!
Astronomet danez dhe amerikane zbulojne nje "Bote te re" ne hapsire,nje Yll me 6 planete perreth i cili i ngjan Sistemit tone diellor.Ky Yll perbehet vetem nga Uji dhe Gazi dhe ka nje mase dyfish me te madhe se e Tokes.Dy Planete jane te njejte me Uranin dhe Saturnin, kurse te tjeret kane nje perberje krejt ndryshe nga Planetet e Sistemit Diellor.

http://astronomie.scienceticker.info/wp-content/uploads/2011/02/kepler.jpg

Grafik: NASA/Kepler Mission/Wendy Stenzel

drinibardhe
07-04-11, 08:29
Sa pasion e kam astronomine, sa dokumentaret i shikoj, jam i bindur se vija qumshtit pas shume miliarda vjetesh do te kthehet ne nje mjegullnuaje kozmike .... totalisht perfshi edhe sistemin tone diellore...

sa fragile jemi

Neferta
08-05-11, 16:55
Afrohet asteroidi mė i madh deri tani
Ai do tė duhej tė mbetej larg planetit tonė mbi 300 mijė kilometra, por do tė jetė objekti mė i madh qė ndonjėherė i ėshtė afruar kaq shumė Tokės sonė.

Ekspertėt e NASA-s kanė paralajmėruar se nė muajin nėntor tė kėtij viti pritet kalimi i njė asteroidi tė madh ndėrmjet Tokės dhe Hėnės. Ai do tė duhej tė mbetet larg planetit tonė mbi 300 mijė kilometra. Mirėpo, nėse ky asteroid i quajtur YU55, megjithatė largohet nga rrugėtimi i tij dhe godet Tokėn, ajo goditje do tė mund tė krahasohej me shpėrthimin e 65 mijė bombave bėrthamore, kurse prapa vetes do tė linte kraterin me diametėr gati 10 kilometra, bėjnė me dije mediat britanike.

Ndonėse shkencėtarė tė NASA sigurojnė se njė tmerr i tillė pothuajse 100 pėr qind nuk do tė ndodhė, ata e cilėsojnė kėtė asteroid si objekt i rrezikshėm. Por, thonė aty, nuk ka arsye pėr panik, sepse rrallė ndodh qė asteroidi tė mos pėrshkojė nė rrugėn e paraparė tė lėvizjes

~AnnA~
15-06-11, 15:44
Erresira totale e Henes do te vrehet sonte ne Gjermani prej ores 21:22 deri ne oren 23. Hena do te duket me ngjyre te kuqrremte

http://www.youtube.com/watch?v=Ut-Pk6HIkcc

Zero Cool
17-06-11, 13:57
Erresira totale e Henes do te vrehet sonte ne Gjermani orej ores 21:22 deri ne oren 23. Hena do te duket me ngjyre te kuqrremte

http://www.youtube.com/watch?v=Ut-Pk6HIkcc

Kush e ka pa ? Une jo :(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/255721_190443931004683_181977655184644_470107_2056 657_n.jpg

Zero Cool
18-06-11, 16:58
Pamje fantastike te Diellit te marra nga Solar Dynamics Observatoryhttp://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/Teknologji/dielli_183180035.jpg&size=article_mediumNASA - Pamje te Diellit te marra nga sateliti Solar Dynamics Observatory me date 30 mars. Imazhe me ultraviolete na japin nje ide te qarte mbi aktivitetin e yllit tone. Shperthime te vazhdueshme karakterizojne Diellin.
Fotografi te marra nga Reuter/NASA

Zero Cool
19-06-11, 17:05
Pasqyra gjigante nė qiell pėr tė luftuar ndryshimet klimaterikehttp://www.magjistari.com/images/stories/pasqyra.jpgPasqyra tė mėdha qė reflektojnė dritėn e diellit nė hapėsirė janė njė nga masat qė po konsiderohen pėr tė luftuar ndryshimet nė klimė. Raporte nga OKB-ja kanė zbuluar masat qė po merren nė konsideratė pėr gjeo-inxhinierinė, qė do tė diskutohen nė njė takim nė Peru javen e ardhshme.

Masa tė tjera tė detajuara nė dokumente, tė shikuara nga The Guardian pėrfshijnė prodhimin e kulturave tė lehta dhe pėrdorimin e tallashit tė hekurt pėr oqeanet nė botė.

Idetė e tjera tė shkencėtarėve tė pėrfshirė nė propozime, tė cilėt janė gjithsej 60, kanė tė bėjnė me hedhjen e ujit tė detit nė re si njė masė reflektuese si dhe lyerjen e rrugėve dhe tarracave me te bardhė.

Megjithatė, ka shqetėsim mes kėtyre shkencėtarėve qė edhe pse planet e tyre funksionojnė mund tė shkaktojnė dėme tė pariparueshme pėr shkak tė pasigurisė qė rrethon teknologjinė.

Raporti gjithashtu detajon edhe se si OKB dhe vendet e zhvilluara po diferencohen pėr tė arritur njė marrėveshje para bisedimeve.

~AnnA~
19-06-11, 18:47
Kush e ka pa ? Une jo :(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/255721_190443931004683_181977655184644_470107_2056 657_n.jpg

Une po :)
Ishte fantastike ....

Zero Cool
29-06-11, 22:22
Laboratori qė kėrkon tė vėrtetat e Gjithėsisėhttp://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0628174323289_210.jpgNė laboratorin Fermi tė Ēikagos po merr fund kėrkimi njėzetepesėvjeēar pėr njė prej elementėve kyēė qė ndihmon pėr tė shpjeguar strukturėn e gjithėsisė. Akseleratori Tevatron, ku bėhet pėrplasja e pjesėzave nėnatomike do tė mbyllet brenda kėtij viti.


Pas kėsaj, kėrkimet pėr gjetjen e sė ashtuquajturės “Pjesėza e Zotit”, do t’i kalojnė plotėsisht akseleratorit tė madh Hadron nė Gjenevė tė Zvicrės. Por Tevatroni ende nuk e ka plotėsuar misionin e tij. Ka mė shumė se 15 vjet qė shkencėtari Robert Roser kėrkon pjesėzėn nėnatomike tė quajtur "Higgs Boson."

"Higgs Boson ėshtė njė pjesėzė hipotetike qė ne besojmė se ekziston pėr tė plotėsuar njė tė metė nė modelin standard. Pėr ne, modeli standard ėshtė mekanizmi matematik i funksionimit tė gjithėsisė. Problemi ėshtė se ky model nuk e shpjegon dot nocionin e masės."

Zbulimi i pjesėzės Higgs Boson, i njohur si “Pjesėza e Zotit”, mund t’u jepte shkencėtarėve pėrgjigjen pėr shumė prej pyetjeve mė tė rėndėsishme qė shtrohen sot para njerėzimit.

"Pyetja qė ne shtrojmė ėshtė se si funksionon gjithėsia dhe pėrse ėshtė e ndėrtuar kėshtu?”

Pėr tė gjetur kėtė pjesėzė hipotetike, shkencėtarėt nė Laboratorin Fermi pėrdorin akseleratorin Tevatron pėr tė bėrė pėrplasjen e protoneve dhe antiprotoneve. Me tė dhėnat qė marrin ata pėrpiqen tė diktojnė shenja tė ekzistencės sė saj. Deri tani nuk e kanė gjetur, por Roser thotė se ata mund tė kenė gjetur diēka tjetėr.

"Duke kontrolluar tė dhėnat qė kemi nxjerrė gjatė dhjetė vjetėve, ne po veēojnė ato qė kemi mėsuar nga kėto tė dhėna. Kėtu pėr shembull, mund tė shihni dėshminė e ndoshta njė pjesėze tė re. Ndoshta gjatė muajve tė ardhshėm mund tė dalin edhe gjėra tė tjera po aq interesante."

Zbulimi i njė pjesėze nėnatomike ndoshta tė panjohur mė parė, mund tė jetė edhe zbulimi i fundit qė bėhet me Tevatronin.

"Ēdo gjė e mirė ka fundin e saj dhe ky do tė jetė fundi i Tevatronit. Ai ka patur njė karrierė tė lavdishme, 25-vjeēare, mjaft e gjatė pėr njė akselerator."

Pier Oddone ėshtė drejtor i Laboratorit Fermi. Ai thotė se financimi qė duhet pėr tė vazhduar kėrkimin e pjesėzės Higgs Boson, nėse ajo ekziston, e kalon buxhetin vjetor tė laboratorit prej 400 milion dollarėsh.

"Kjo ėshtė sa njė e treta e buxhetit tė laboratorit tė Gjenevės."

Nė laboratorin CERN tė Gjenevės ndodhet akseleratori i madh Hadron, i ndėrtuar nė bashkėpunim me laboratorin Fermi dhe qė ėshtė mė i fuqishėm se Tevatroni. Kur Tevatroni tė mbyllet, fokusi nė kėtė fushė do tė zhvendoset nga Amerika nė Evropė.

"Nė dy dekadat e fundit fokusi nisi tė zhvendoset kur filloi ndėrtimi i laboratorit tė Gjenevės me akseleratorin gjigant qė ne u pėrpoqėm tė ndėrtojmė nė Teksas e qė quhej superakseleratori superpėrcjellės. Ne e mbyllėm tonin por evropianėt e vazhduan punėn dhe kjo ēoi nė kėtė diferencė pėrsa i pėrket financimit tė laboratorėve."

Shkencėtarėt thonė se edhe pse laboratori Fermi mund tė humbė nga prestigji i tij kur tė mbyllet Tevatroni, Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė jenė mjaft tė pranishme nė fizikėn e pjesėzave. Robert Roser thotė se Tevatroni ka qenė njė pėrpjekje ndėrkombėtare dhe do tė vazhdojė tė njihet si i tillė edhe pasi kėrkimet tė jenė zhvendosur nė Gjenevė.

"Nė kėtė eksperimetg marrin pjesė 15 vende. Rreth 300 nga 600 bashkėpunėtorėt janė nga institucione joamerikane. Pra kemi tė bėjmė me njė bashkėpunim tė madh ndėrkombėtar. Sot, e gjithė shkenca ėshtė e tillė."

Edhe pasi Tevatroni tė shuhet, ai do tė vazhdojė tė luajė rol nė laboratorin Fermi. Inxhinjerėt do tė hapin disa pjesė tė tunelit ku mė parė nuk mund tė hyhej dhe do tė ekspozojnė nė to disa pajisje tė akseleratorit, qė do tė mund tė vizitohen nga publiku i gjerė.

Zero Cool
11-07-11, 14:24
Zbulohet njė planet i ri, njėsoj si Jupiteri


http://magjistari.com/wp-content/uploads/2011/07/zbulohet_nje_planet_i_ri_njeso.jpg


Astronomėt kanė zbuluar njė planet tė ri, i cili ėshtė njėsoj si Jupiteri i sistemit tonė diellor.

Ata besojnė se planeti me emrin Korot-9b, do tė bėhet njė ‘gur rozete’, dhe do ti ndihmojė ata tė kuptojnė ‘ekzoplanetėt’ kudo ku ndodhen nėpėr Galaksi.

Doktor Hans Dig, nga Instituti i Astrofizikės i Kanarjeve, tha se “Korot-9b” ėshtė ekzoplaneti i parė, qė i ngjan planeteve tė sistemit tonė diellorė.

Planeti ishte detektuar nga teleskopi KoRoT, qė vepron nėn agjencinė hapėsinore franceze, CNES.

Planeti ‘Korot-9b’ ėshtė 1500 vjet dritė larg tokės, dhe bėn pjesė nė kostelacionin e quajtur ‘serpens’-gjarpri. Mė shumė se 400 ekzoplanete janė zbuluar deri tani, dhe shumica e tyre, janė quajtur ‘jupiterė tė nxehtė’ pasi mbėshtjella e tyre e gazit ėshtė shumė e nxehtė.

Zero Cool
15-07-11, 13:06
Atlantis niset pėr fluturimin e fundit nė ISS


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0709005055939_210.jpg


Nė Florida, gati njė milion njerėz ndoqėn lėshimin historik tė anijes sė hapėsirės Atlantis nga Qendra Kennedy. Ky ishte lėshimi i 135-tė dhe i fundit nė programin 30-vjeēar amerikan tė kėtyre anijeve.


Katėr astronautėt e ekuipazhit do tė ēojnė furnizime dhe pjesė kėmbimi nė stacionin ndėrkombėtar tė hapėsirės si dhe do tė bėjnė eksperimente shkencore gjatė 12-ditėve tė qėndrimit atje.

Anijet pėr vajtje-ardhje nė hapėsirė kanė luajtur njė rol kryesor nė ndėrtimin dhe funksionimin e stacionit orbital.

NASA po i jep fund programit tė kėtyre lloj anijeve pėr t’i pėrqendruar burimet nė eksplorimin e hapėsirės mė tė thellė. Agjencia po punon me disa kompani private amerikane pėr tė krijuar mjete tė reja fluturimi qė do tė zėvendėsonin anijet e tipit Shuttle. Deri atėherė, dėrgimi i astronautėve amerikanė nė stacionin e hapėsirės do tė bėhet me anijet ruse Soyuz.

Zero Cool
15-07-11, 13:08
Atlantis ulet nė ISS


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0710191725974_210.jpg


Anija Atlantis ėshtė ulur nė Stacionin Ndėrkombėtar Hapėsinor (ISS), nė misionin e fundit tė NASA-s nė hapėsirė.


Ulja ėshtė kryer normalisht dh e pa probleme, ndėrsa ekspertėt e kontrollit tė kėtij misioni nė Huston kanė njoftuar: ”Kontakt, ulje e konfirmuar”. Anija Atlantis ka pėr synim tė furnizojė me ushqim austronautėt nė ISS, ndėrsa mėsohet se ka trasportuar 3.5 ton ushqim, i mjaftueshėm ky pėr njė vit tė tėrė, dhe pajisje tė tjera mekanike dhe elektronike.

Ky ėshtė fluturimi i 135 dhe i fundit i programit 30-vjeēar tė NASA-s.


ykwGfuBqKh0&feature=player_embedded

~AnnA~
15-07-11, 13:08
Lajm mjaft interesant ky i fundit...
Flm ZC (me kurseve mua ta postoj :)

Zero Cool
27-07-11, 13:20
Sekreti i ujit nė planetin Saturn ėshtė Hėna e tij


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0727113201404_210.jpg


Pas 14 vjetė hamendėsimesh, ėshtė zbuluar sekreti i burimit tė ujit nė shtresėn e sipėrme tė atmosferės sė planetit Saturn.


Regjistrimet e fundit tė teleskopit kozmik evropian “Herschel” tregojnė se, avulli e ka prejardhjen nga njė sėrė burimesh nė rajonin e polit jugor tė Hėnės sė Saturnit Enceladus. Kjo ēdo sekondė ēliron rreth 250 kg ujė. Gjatė mbledhjes sė Organizatės Evropiane tė Astronautikės tė mbajtur nė Paris u tha se, kjo ėshtė hėna e vetme nė sistemin diellor, e cila influencon pėrbėrjen kimike tė planetit amė.

Avulli formon njė unazė pėrreth Saturnit. Sipas pėrllogaritjeve tė fundit 3-5 % tė sasisė sė ujit tė ēliruar nga Enceladus depėrtojnė nė atmosferėn e Saturnit. “Nuk ka asnjė qė mund tė krahasohet me Tokėn”, komenton Paul Hartogh, nga Instituti Max-Planck i Studimeve pėr Sistemin diellor nė Katlenburg-Lindau. Sipas studiuesve, deri mė sot avulli nuk mund tė studiohej, sepse ai ėshtė i padukshėm pėr syrin e njeriut. Vetėm detektorėt e ndjeshėm me rreze infra tė kuqe tė teleskopit “Herschel” mundėn ta nuhasin atė.

“Herschel” konsiderohet si teleskopi mė i madh i dėrguar ndonjėherė nė hapėsirė. Ky instrument i teknologjisė sė lartė, qė mban emrin e astronautit Friedrich Wilhelm Herschel (1738-1822), u nis nė vitin 2009 dhe do tė mbledhė tė dhėna deri nė vitin 2013.

Zero Cool
27-07-11, 19:36
Misioni i rradhės i NASA-s ėshtė ulja nė njė asteroid


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0725082609924_210.jpgPas anijes kozmike e cila ka hyrė nė histori, misioni tjetėr i madh i NASA-s ėshtė gjetja e njė mėnyrė pėr tė dėrguar austronaut te asteroidėt.


Por kjo nuk ėshtė njė sfidė e lehtė, e madje, pėr disa, kjo ėshtė diēka e pamundur. Asteroidi ėshtė njė shkėmb i madh, qė sillet rreth e rrotull Diellit, njėsoj si Toka. Austronautėt nuk mund tė ulen dot nė njė asteroid, pėr shkak se aty nuk ka gravitet, ndaj dhe shkencėtarėt po mendojnė pajisjen qė do tė ulet nė kėtė trup qiellor dhe trasportuesin e saj.

Shumė hedhin idenė e njė “makine rrobot”, dikush tjetėr “rrobotin merimangė” pasi shkencėtarėt kėrkojnė tė marrin me vete edhe kampionė, pėr tė mėsuar realisht lėndėn pėrbėrėse tė asteroidit. Kjo ėshtė e nevojshme sepse nė njė tė ardhme, mbase jo shumė tė largėt, kėto trupa qiellorė mund tė kthehen edhe pėr njė kėrcėnim pėr Tokėn.

Zero Cool
27-07-11, 20:08
Zbulohet oqeani gjigant nė hapėsirė


http://magjistari.com/wp-content/uploads/2011/07/oqeani-300x225.jpg


Njė ekip ndėrkombėtar shkencėtarėsh ka zbuluar nė qendėr tė njė galaksie njė oqean aq tė madh, sa me ujin e tij mund tė mbushen 140 miliard herė sipėrfaqja ujore nė tokė.

Kjo ėshtė sasia mė e madhe dhe mė e largėt e ujit qė ėshtė zbuluar ndonjėherė.

Oqeani ndodhet rreth 12 miliard vite dritė larg tokės.

Qendra e kėsaj galaktike rrezaton njė energji tė paimagjinueshme, sa 1 miliard diej sė bashku.

Neferta
11-08-11, 05:34
Shperthim me diell

http://albanian.ruvr.ru/data/2011/08/10/1252601445/5024043808_af64df42f0.jpg
Shkencėtarėt amerikanė regjistruan njė shpėrthim nė Diell, qė u njoh si mė i fuqishmi nė ciklin aktual tė aktivitetit diellor, i cili filloi qė nė vitin 2008. Shpėrthimet tė tilla kaq tė fuqishme janė tė afta tė shkaktojnė nė Tokė disfunksionimin e aparaturave satelitore dhe mjeteve tokėsore tė komunikimit, por pėr njeriun rrezik tė drejtpėrdrejtė ato nuk pėrbėjnė.
Tani pasoja tė tilla nuk e kėrcėnojnė planetin tonė meqenėse rrjedha e plazmės mori drejtim tjetėr.

Zero Cool
08-09-11, 16:06
NASA dergon dy anije per te bere nje harte graviteti te Henes


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=nasa__grail_885902819.jpg&size=article_mediumPamjet kompjuterike te NASAs tregojne se cfare presin inxhinieret e saj nga udhetimi i anijeve binjake te quajtura GRAIL drejt henes.

Anijet, te cilat funksionojne me energji diellore do t’i afrohen henes gjate nje periudhe tre mujore.

Fluturimi i tyre do te jete i njejte, por ato do te ndodhen ne trajektore te vecanta drejt objektivit te tyre.

Punonjesi i NASA-s Ed Weiler shpjegon qellimin e anijeve pasi ato te arrijne destinacionin e tyre.

“Qellimi i misionit GRAIL eshte dergimi i anijeve ne qender te henes. Misioni do te studioje perberjen e henes dhe do te perpiloje nje harte te fushes se gravitetit 100 deri 1 mije here me te mire se me pare”.

Ne thelb, anijet e madhesise se nje lavatriceje do te ndjekin njera tjetren rreth henes, ne nje distance rreth 200 kilometra nga njera tjetra, dhe do te perdorin sinjalet e radios per te percaktuar distancen mes tyre.

“Nderkohe qe anija kalon mbi nje fushe me te larte gravitetit, ajo e rise shpejtesine pak duke e zgjeruar distancen nga anija tjeter. Pastaj anija e dyte kalon mbi te njejten fushe dhe perseri e shkurton distancen mes tyre”.

Ne kete formacion dysh, anijet do te kalojne tre muaj ne fushen e gravitetit te henes per te krijuar harten gravitacionale.

NASA pret qe misioni Grail te perpiloje nje harte graviteti me te sakte te Henes.

Shkencetaret, pastaj do te krahasojne hartat topografike dhe gravitacionale te siperfaqes se Henes.

Ata shpjegojne se me ndryshimin e siperfaqes henore, ndryshon edhe graviteti, dhe presin qe te kete nje ndryshim ne sinjalet gravitacionale mbi krateret dhe malet henore.

Ne qofte se nuk del keshtu, atehere kjo do te jete nje shenje se dicka po ndodh ne brendesine e Henes.

NASA thote se njohurite e fituara nga misioni Grail do t’i ndihmoje shkencetaret te kuptojne me mire menyren se si planetet shkembore, perfshire Token, jane formuar.

Harta gravitacionale do te jete gjithashtu nje mjet i rendesishem orientimi per anijet e hapesires qe mund te vizitojne Henen ne te ardhmen.

Anijet binjake Grail pritet te arrijne ne hene rreth dates 1 janar 2012.

Zero Cool
14-09-11, 23:18
Pas 165 vjetėve, Neptuni pėrfundon rrotullimin rreth diellit


http://infoglobi.com/images/sized/images/uploads/files/normal_neptun-280x200.jpg


Neptuni, planeti mė i largėt i sistemit diellor ka pėrfunduar rrotullimin e tij tė parė tė plotė rreth Diellit, qė prej kohės kur ėshtė zbuluar, diku afro 165 vjet mė parė, njoftojnė zyrtarėt e NASA-sė.
Pėr ta shėnuar ngjarjen, NASA ua shpėrndau mediave edhe pamjet e regjistruara nga teleskopi hapėsinor “Hubble”.
Neptuni ėshtė zbuluar mė 23 shtator 1846-s nga astronomi gjerman Johann Galle.
Ai ėsht[ ėshtė nga 4 planetėt e mėdhenjė dhe tė gaztė tė sistemit diellor . Tre tė tjerat, siē dihet janė Jupiteri, Saturni dhe Urani.

Neferta
21-09-11, 13:24
http://i.huffpost.com/gen/351914/thumbs/s-DEATH-STAR-BLAST-PLANET-large300.jpg (http://www.huffingtonpost.com/2011/09/15/nasa-finds-death-star_n_962946.html?ref=space)
'Death Star' Fries Planet With X-Rays (http://www.huffingtonpost.com/2011/09/15/nasa-finds-death-star_n_962946.html?ref=space)

Njė yll i vdekur bombardon planetin me rreze X
NASA ka zbulua njė planet 880 vite dritė nga toka qė ėshtė duke u bombarduar nga njė yll i “vdekur”.

Ylli, i njohur si CoRoT-2a, po bombardon planetin me rreze X me njė fuqi mbi 100 mijė herė mė tepėr se ajo qė toka merr nga dielli.

Me njė moshė midis 100 milion dhe 300 milion vite i vjetėr, ylli duket se ėshtė shumė afėr planetit, i njohur si CoRoT-2b, e cila mund tė jetė shkaku i sulmit me rreze X.

NASA shpjegon: “Ky yll, po bombardon planetin, tė padukshėm nė foto, me njė sasi rreze X 100 mijė herė mė lartė se ajo qė toka merr nga dielli. Tė dhėnat nga observatori Chandra, sugjerojnė se rrezatimi me energji tė lartė nga CoRoT-2a po bėnė tė avullojnė rreth 5 milion ton materie nga planeti cdo sekondė.”

CoRoT-2a i parė nga observatori Chandra:

Neferta
27-09-11, 08:38
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS5XJ9ttZZvgIOQGSdYPDxLB_YdQ5C1a R1TWW2-X8Dnx5ovnPxeyPpOmw (http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www2.sciencenewsline.com/news/thumbnail/2010041312000036m.jpg&imgrefurl=http://www.sciencenewsline.com/space/2010121511170000.html&usg=__TDeRz7lTX5KrFGE-vqTrMkFdyK4=&h=160&w=160&sz=3&hl=en&start=38&zoom=1&tbnid=XYOcMUT1E9WXkM:&tbnh=98&tbnw=98&ei=BH6BTo3ZEc32sgb-seS4Dg&prev=/search%3Fq%3Dwise%2Bobservatory%2Bnew%2Bplanet%26s tart%3D21%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1)


Astronomėt amerikanė me ndihmėn e observatorit orbital me rreze infra tė kuqe WISE zbuluan nė fqinjėsi me Sistemin Diellor njė yll rekord tė ftohtė, temperatura e tė cilit nuk i kalon + 25 gradė Celsius.
Ai i pėrket klasės sė tė ashtuquajturėve “yje tė dėshtuar” ose xhuxhmaxhuxhė kafe, masa e tė cilėve ėshtė shumė mė e vogėl se ajo diellore dhe e pamjaftueshme pėr reaksion termobėrthamor. Pėrkatėsisht shumė karakteristikave tė veta kėta trupa qiellorė janė tė ngjashėm me planetet - gjigandėt e gaztė si Jupiteri dhe Saturni. Studimi i xhuxhmaxhuxhėve kafe lejon ndjekjen e rrugės sė formimit tė yjeve nė etapat e hershme tė

Neferta
27-09-11, 08:43
Pamje te nje vrime te zeze
Teleskopi i NASA-s “Chandra” pėr herė tė parė fiksoi momentin e kapjes sė resė sė gazit nga forca gravitacionale e vrimės sė zezė.
Vėzhgimet e bėra mund tė ndihmojnė pėr dhėnien e pėrgjigjes ndaj dy pyetjeve themelore tė Astrofizikės bashkėkohore: si ndodh rritja supermasive e vrimave tė zeza dhe ē’ndikim ushtron forca e tyre gravitacionale mbi materien.
Vrimat e zeza nuk rrezatojnė asgjė dhe ato ėshtė e pamundur tė shihen, meqenėse ēdo lloj energjie, madje edhe drita, nuk mund ti shpėtojnė dot fushės sė saj gravitacionale. Astrofizikanėt mėsuan ti zbulojnė ato me anė tė X-rrezatimit, qė buron nga materia e tėrhequr prej tyre.
http://albanian.ruvr.ru/data/2011/09/11/1254130507/97025main_upper-left9999.jpg

Neferta
07-10-11, 11:00
Asteroidi drejt tokes
Me njė gjatėsi sa dyfishi i lartėsisė sė malit mė tė lartė nė botė, Everesti, asteroidi ėshtė mė i madhi qė ėshtė endur ndonjėherė kaq pranė planetit tonė.
I shikueshėm qartėsisht nga teleskopėt e NASA-s, trupi qiellor ka hyrė nė njė trajektore rreth Diellit dhe ka mundėsi njė nė disa miliardė qė tė na godasė, diēka qė do tė sillte shkatėrrimin e ēdo forme jete.
Pėr herė tė parė, asteroidi qarkullues rreth Diellit u zbulua nė vitin 1807 dhe ai ėshtė skanuar nė fundin e viteve 1990 nga teleskopi “Hubble”. Ajo qė bie nė sy mbi sipėrfaqen e trupit qiellor janė krateret e shumtė.
Nė kalimin e fundit pranė Tokės, asteroidi u afrua nė njė distancė deri rreth 2 500 kilometra, por ekspertėt besojnė se kur ai tė rikalojė pranė nesh pas disa vitesh, tė kalojė edhe mė pranė.

Zero Cool
09-11-11, 14:46
“Bad Boy” kėrcėnon Tokėn


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.1107220315765_210.jpg

Njė pikėl e zbuluar nė Diell e qė ėshtė 17 herė mė e madhe se Toka ngadalė po rrotullohet drejt planetit tonė dhe kėrcėnon me flakadanėt solar qė do tė mund tė shkaktojnė stuhitė afatgjate radioaktive dhe tė ndėrprenė komunikimet nė Tokė.
Ekipi i NASA-s qė po e pėrcjell punėn e satelitit SDO (Solar Dynamics Observatory) piklėn gjigante e quajti me emrin “simpatik” Bad Boy, ndėrsa ajo katėr ditė mė parė nxori njė flakadanin solar. Fatmirėsisht, stuhia ishte drejtuar nė drejtimin e kundėrt me atė tė tokės kėshtu qė pengesat ishin tė padukshme, por nėse Dielli tani do ta lironte edhe njė flakadan, ai mund tė ndodhė tė shkaktoj dėme shumė mė tė mėdha.

Me orientimin e duhur magnetik dhe me drejtim kah Toka, stuhia solare nga Bad Boy do tė mund tė shkatėrronte sistemet e furnizimit me energji elektrike dhe satelitėt nė orbitė.

NASA gjatė dhjetė ditėve tė ardhshme do tė pėrcjell aktivitetet nė sipėrfaqen e Diellit me vėmendje tė shtuar, pėr shkak se Bad Boy ka hyrė nė pjesėn e Diellit qė mund ta shohim. /Telegrafi/


m9qTPh97UD8

Neferta
21-12-11, 17:49
U zbuluan dy planete te ngjajshme me token 1000 vjet drite larg
Jashtė Sistemit tonė Diellor u zbuluan dy planete tė krahasueshme pėr nga pėrmasat e veta me Tokėn, tė cilėt rrotullohen rreth njė ylli tė ngjashėm me Diellin. Ata u quajtėn “Kepler-20e” dhe “Kepler-20f”. Trupat qiellorė ndodhen nė konstelacionin Lira afėrsisht njė mijė vjet drite nga Toka. Tė dy planetet janė pozicionuar shumė afėr yllit tė ngjashėm me Diellin dhe pėr kėtė arsye ekzistenca e jetės nė to ėshtė e pamundur.
Objektet nė fjalė u zbuluan nga Teleskopi kozmik i NASA-s “Kepler”. Ai ėshtė projektuar pėr kėrkimin e planeteve qė rrotullohen rreth njė ylli jashtė Sistemit tonė Diellor. Nė fillim tė dhjetorit “Kepler” gjeti planetin e parė potencialisht tė banueshėm - “Kepler-22b”.
http://f4.pmo.ee/f/2011/12/21/884544t9hb698.jpg

Neferta
04-01-12, 16:42
Do tė bie shi yjorė
Natėn, nė tė gdhirė tė 5 janarit, mbi Tokė do tė derdhet njė shi i ndritshėm yjor. Sipas fjalėve tė astronomėve, banorėt e Tokės i pret njė pamje me tė vėrtetė fantastike, mbresėlėnėse, sepse kėtė vit shiun yjor nuk do ta eklipsojė Hėna e ndritshme dhe ai do tė jetė veēanėsisht i dukshėm.
Natėn nė tė gdhirė tė ditės sė enjte nė qiell mund tė vėrehen rėnia e rreth 100 yjeve nė orė. Por me shiun e fuqishėm tė yjeve - rrebesheve meteorike tė Quadrantids - do tė kenė mundėsi tė kėnaqin syrin vetėm banorėt e Hemisferės Veriore, meqenėse nė Hemisferėn Jugore ai ėshtė pothuajse i padukshėm pėr shkak tė agimit.
Rrebeshin e fuqishėm meteorik tė radhės tė Lyrids banorėt e Tokės do tė kenė mundėsi ta shohin nė muajin prill.

Zero Cool
27-01-12, 12:20
Disa skenarė se si mund tė arrihet deri tek fundi i botės


Siē dihet tashmė, nga kalendarėt e civilizimeve tė lashta tė Majave shumė kanė kuptuar qė bota jonė pėrfundon mė 21 dhjetor tė vitit 2012.

Megjithatė, ekzistojnė disa mėnyra tė shpjegueshme shkencėrisht, sipas sė cilave do tė pėrfundonte bota tė cilėn e njohim. Ju sjellim disa skenarė tė mundshėm tė cilat i kanė paraqitur shkencėtarėt.

Shkencėtarėt pohojnė qė ka mė shumė gjasa qė njė erupsion i madh vullkanik tė shkatėrrojė botėn, sesa njė tėrmet i madh, me gjithė dėmet e mėdha tė shkaktuara gjatė viteve tė fundit me lėvizjen e pllakave tektonike. Shkencėtarėt pretendojnė qė vullkani nė parkun nacional Yellowstone do tė ishte i mjaftueshėm qė tė shkatėrrohej e tėrė Amerika Veriore.

Para dy milionė e gjysmė vjetėsh, erupsioni ka shkatėrruar njė pjesė tė mirė tė kontinentit, dhe nėse do tė pėrsėritej do tė ishte me pasoja katastrofike. Para 65 milionė vjetėsh erupsionet vullkanike kanė shkatėrruar dinozaurėt, ndėrsa vullkanet janė formuar nė terrenin mė tė madh vullkanik nė zonėn e Indisė dhe atė tė Siberisė.

Si arsye e zhdukjes sė botės kryesisht pėrmenden asteroidet. Asteroidi i cili ka rėnė nė hapėsirėn e Meksikės sė sotme ėshtė pjesėrisht pėrgjegjės pėr vdekjen e dinozaurėve para 65 milionė vjetėsh. Lajmėrimi i shkencėtarėve qė asteroidi Apophis ka mė shumė se dy pėr qind shanse pėr tė rėnė nė tokė nė vitin 2029, ka frikėsuar shumė njerėz duke ringjallur frikėn e vjetėr nga goditjet e trupave qiellorė qė do tė shkatėrronin sipėrfaqen e planetit tonė dhe gjithēka nė tė.

NASA ka paralajmėruar goditjet e disa asteroideve mė tė vogla qė do tė bėjnė dėme minimale, dhe sipas vlerėsimeve tė tyre, kryesisht do tė pėrfundojnė nė oqeane. Njė ndėr problemet mė tė mėdha pėr planetin mund t’i prodhojnė algat qė banojnė nė sipėrfaqet e liqeneve, lumenjve dhe oqeaneve.

Kėto mikrobe jetojnė nga energjitė qė i prodhojnė vetė, mirėpo me ndryshime gjenetike algat mund tė ndryshojnė sistemin e ushqyerjes dhe tė fillojnė tė hanė ushqim i cili ėshtė i nevojshėm pėr llojet e tjera tė kafshėve dhe bimėve.

Po ashtu, mund tė zgjedhin tė hanė kripė, dhe pastaj tė fillojnė tė lėshojnė klorin helmues, i cili mund tė shkatėrrojė tė gjitha llojet qė banojnė sipėrfaqet e ujit dhe me kohė tė shkatėrrojnė edhe tė gjithė ujin e pijshėm. Ndryshimet qė mund tė shkaktohen nė mėnyrėn e lėvizjes sė planetėve rreth diellit po ashtu mund tė shkatėrrojnė tokėn. Jupiteri ėshtė planet i madh i pėrbėrė nga gazrat dhe si i tillė mund tė shkatėrrojė orbitėn shumė mė tė vogėl tė Merkurit, ēka do tė shkaktonte qė Merkuri tė ndeshet me diellin, tė shkrihet dhe tė prodhojė eksplodim mė tė vogėl. Por, nėse merkuri humb trajektoren e vet ai mund tė ndeshet edhe me tokėn, ēka do tė shkaktonte fundin e planetit tonė.

Shkencėtarėt parashikojnė qė pėr njė miliard vjet dielli do tė rrezojė pėr dhjetė pėr qind mė fuqishėm se tani. Energjia shtesė do tė nxehė planetin tonė nė 93 shkallė celsius. Oqeanet do tė avullojnė dhe tė fillojnė tė zhduken, ndėrsa klima do tė ndryshojė tėrėsisht pėr mė pak se njė muaj. Pikėrisht pėr kėtė shkak, shkencėtarėt po tentojnė tė gjejnė njė planet tė cilėn do tė mund ta popullzonin njerėzit nė rast tė katastrofave tė tilla, bėn tė ditur Wired.

Neferta
23-02-12, 14:58
Gjendet njė planet si Toka, me gjysmėn prej uji

http://resources1.news.com.au/images/2012/02/22/1226278/127989-gj1214b.jpg
Researchers scrutinised the GJ1214b planet using the NASA Hubble Space Telescope. Picture: AP Source: AP


Ai quhet GJ 1214b dhe ėshtė njė planet si Toka ku ne jetojmė, por me pėrmasa mė tė mėdha.
I zbuluar nė kostelacionin e quajtur “Gjarpri” nga astronomėt, u konstatua se gjysma e tij ėshtė e pėrbėrė nga uji.
Nė fakt, mė parė, ishte menduar se sasia blu qė dukej nga larg tij mund tė ishte njė mjegull tė dendur, e pasur me hidrogjen dhe helium.
Por kohėt e fundit, shkencėtarėt vunė re se bėhej fjalė or gjurmė tė dukshme uji nė sipėrfaqen e tij.
“GJ 1214b ėshtė i ndryshėm nga tė gjithė planetėt e tjerė qė ne njohim”, tha Berta Zachory, nga Qendra pėr Astrofizikėn nė Harvard, dhe autori kryesor i shkrimit nė “Journal Astrophysical”.
Duke e konsideruar nė tė njėjtėn kohė kėtė planet, si tė parin e njė klase tė tėrė tė re planetėsh, qė pėrbėhen kryesisht nga uji.

Zero Cool
23-02-12, 17:32
Nėse dy metra borė e minus 30 gradė celsius ėshtė ngrohje globale, atėherė ēka ėshtė ftohja globale? :P

Zero Cool
25-04-12, 19:06
Njėmijė vite pritje pėr shiun e metanit nė Titan


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0324171830416_210.jpg


Nė hėnėn e Saturnit Titan ekzistojnė vende ku shiu bie njė herė nė ēdo njė mijė vite, ėshtė konkluzion ky i njė hulumtimi tė fundit astronomik.


Toka dhe Titani janė botėt e vetme nė sistemin Diellorė, ku lėngjet bien nga lart nė sipėrfaqen e fortė – edhe pse nė Titan bie metan, e jo ujė. Pėrllogaritja bazohet nė gjetjet e sondave Cassini dhe Huygens rreth furtunave me shi tė cilat ndodhėn mė 2004 dhe 2010.

Dr. Ralph Lorenz paraqiti detajet pėr punėn e tij nė Konferencėn mbi njohuritė pėr hėnat dhe planetet (LPSC) nė Teksas, raportoi tė enjten BBC. Titani fascinon me faktin se si ėshtė “i njėjtė, por i ndryshėm” nga Toka. Erėrat dhe shiu kanė formuar sipėrfaqen, duke krijuar kanalet e lumenjve, liqenet, bjeshkėt dhe brigjet.

Por, atje hidrokarburet e lėngėta zėnė vendin e ujit. Nė Titan, temperatura e sipėrfaqes ka vlerėn mesatare prej -179 C.

“Mund tė kalojnė shekuj nė mes tė dusheve, por edhe kur ndodhin ata, ata deponojnė disa dhjetėra centimetra ose madje edhe metra shi”, tha pėr BBC Dr. Lorenz nga Laboratori Johns Hopkins pėr fizikėn aplikative (JHUAPL) nė Maryland. “Kjo ėshtė nė pėrputhje me kanalet e thella tė lumenjve tė cilat mund ti shohim”, shtoi ai.


NASA incizoi “shkatėrrimin” e atmosferės nė Titan


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0321212738786_210.jpg


Sipas incizimeve nė fjalė, duket se qielli mbi Titan po “bie” drejt sipėrfaqes sė kėsaj hėne, shkruan Science News. Nga viti 2004, pjesa e sipėrme e atmosferės sė Titanit, ėshtė ulur pėr mė se 100 kilometra, qė sugjeron se ndryshimi i stinės sė vitit nė kėtė hėnė bėn edhe diēka mė shumė se vetėm krijimin e shiut.


Incizimet e para tė Cassinit nga viti 2004 treguan se si mbėshtjellėsi rreth Titanit arrin lartėsinė prej 500 kilometra mbi sipėrfaqe, por incizimet e reja tregojnė se ai ka “rėnė” nė 360 kilometra.

Lartėsia momentale e mbėshtjellėsit atmosferik rreth Titanit gati nė tėrėsi pėrputhet me atė tė cilėn e ka shėnuar Voyager i NASA-s nė vitin 1981. “Pėr mua kjo ėshtė ngazėlluese”, theksoi Robert West nga laboratori Jet Propulsion nė Pasadena.

Njė vit nė Titan zgjat sa 30 vite nė Tokė kėshtu qė kjo do tė thotė se Titani, pak-a-shumė, duket njėjtė si nė vitin 1981. Me pėrjashtim tė vitit 2004, kur kishte atmosferėn e “fryrė”. “Kjo ėshtė me tė vėrtetė spektakulare. E shihni se si ajo botė ndryshohet pikėrisht para syve tuaj, e atėherė paraqitet ndonjė eveniment krejtėsisht i papritur. Atėherė mezi prisni qė tė shihni se ēfarė do tė ndodhė pastaj”, pėrshkroi West.

Pėr momentin, shkencėtarėt nuk kanė arritur tė japin sqarim pėr ato qė po ndodhin nė Titan.

Zero Cool
28-05-12, 21:10
Kalimi I Venerės Para Diellit, Ngjarja Astronomike E Vitithttp://www.morevesh.com/wp-content/uploads/2012/05/hena-300x217.jpgNjė fenomen i rrallė qiellor do ndodhė mė 6 qershor 2012.
Qė nga shpikja e teleskopit e deri tani kanė qenė vetėm 6 tranzite tė Venerės, vėzhguar nga astronomėt. Njė ngjarje shumė e rrallė qė do tė rishfaqet vetėm pas 105 vjetėsh nė 2117.

Kalimi i saj para Diellit ndjek njė kthim ciklik: kthehet dy herė gjatė verės nė njė interval prej tetė vjetėsh, mė pas duhen 105 vjet pėr tė rishikuar kėtė ngjarje, kėshtu qė ky do tė jetė tranziti i fundit i Venerės para Diellit nė kėtė shekull.

Transiti i fundit ka ndodhur mė 8 qershor 2004, dhe i ardhshmi do tė ndodhė mė 11 dhjetor, 2117 Venera ėshtė planeti i dytė nė sistemin diellor nga afėrsia ndaj Diellit dhe planeti mė i afėrt me ne. Tranziti i Venerės do tė manifestohet me eklipse tė vogla diellore dhe do tė zgjasė gjashtė ose shtatė orė. Nė Evropė mund ta shikoni atė me disa vėshtirėsi nė agimin e 6 qershorit.

Duke pritur agimin e 6 qershorit 2012

Venera do tė jetė e dukshme si njė disk i zi nė afėrsi tė bordit diellor. Shqipėria nuk duket tė jetė e favorizuar nė vėzhgimin e kėsaj dukurie, e cila do tė fillojė nė mesin e natės dhe do tė demonstrojė vetėm fazat e fundit nė agim. Kėshillohet tė gjendet njė vend vėzhgimi me horizontin veri-lindor tė lirė nga pengesat – malet, kodrat, pemėt, shtėpitė.

Si duhet vėzhguar kalimi tranzit i Venerės?
Mos vėzhgoni diellin pa mjetet e duhura mbrojtėse, pasi mund tė ketė dėme tė pariparueshme tė syrit. Nuk rekomandohen dhe mjete e bėra nė kushtet e shtėpisė. Rekomandohet pėrdorimi i teleskopėve dhe dylbive, tė cilat duhet tė jenė tė pajisur me filtra solarė mbrojtės.

Drita e koncentruar e diellit qė vjen pėrmes lenteve tė instrumenteve optike mund tė dėmtojė nė pak sekonda shikimin e syve. Kėshillohet qė dhe me mjetet e duhura vėzhgimi tė jetė i shkurtėr.
Nėse nuk keni dylbi ose njė teleskop tė vogėl, njė metodė e sigurt dhe efektive pėr tė respektuar diellin, ėshtė duke projektuar imazhin e tij mbi njė fletė tė bardhė, mundėsisht karton.

Kėrkoni njė xham saldatorėsh me densitet 14, do shihni diellin nė ngjyrė tė gjelbėr, por do tė mbani sytė tuaj tė sigurt.

k.a.noa.al

Neferta
06-06-12, 09:43
Kalimi i veneres pran diellit

http://cdn-aki.vmixcore.com/imgman.jpg?width=100&height=75&fill=000000000&url=http://cdn-aki.vmixcore.com/423/84101/26/421344151/2791/423/1456/957d76991bb9948a1912bde9b5f72387.png
Ultra-high Definition View of 2012 Venus Transit
(03:06)
Posted:06/06/2012 (http://javascript<b></b>:play('V0YPLvei9Rpoh78k-LgxOMJdgspHSkWLS6', true,'Ultra-high Definition View of 2012 Venus Transit','Over a six-hour period on June 5-6 2012, the Solar Dynamics Observatory (SDO) collected images in many wavelengths of one of the rarest predictable solar events: the transit of Venus across the face of the sun.These transits occur in pairs eight years apart that are separated from each other by 105 or 121 years.The last transit was in 2004 and the next will not happen until 2117.<br ></a><br /><b><a href=\\\'http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010900/a010996/\\\' target=\\\'_blank\\\' style=\\\'color:#004D93\\\'>> Download high-res video</a></b>','V0YPLvei9Rpoh78k-LgxOMJeGTzObHft6M','00007773','13587,14483,15504,1 5505,84101'),shareVideo('145648241','V0YPLvei9Rpoh 78k-LgxOMJdgspHSkWLS6','Ultra-high Definition View of 2012 Venus Transit','Over a six-hour period on June 5-6 2012, the Solar Dynamics Observatory (SDO) collected images in many wavelengths of one of the rarest predictable solar events: the transit of Venus across the face of the sun.These transits occur in pairs eight years apart that are separated from each other by 105 or 121 years.The last transit was in 2004 and the next will not happen until 2117.<br /><br /><b><a href=\\\'http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010900/a010996/\\\' target=\\\'_blank\\\' style=\\\'color:#004D93\\\'>> Download high-res video</a></b>','V0YPLvei9Rpoh78k-LgxOMJaamYfPa6JDx','V0YPLvei9Rpoh78k-LgxOMJeGTzObHft6M','http://cdn-aki.vmixcore.com/imgman.jpg?url=http://cdn-aki.vmixcore.com/423/84101/26/421344151/2791/423/1456/957d76991bb9948a1912bde9b5f72387.png&width=100&height=75&fill=000000000');)

Neferta
22-08-12, 21:43
Gėlltitja” e njė planeti

http://kosovalbaner.com/wp-content/uploads/2012/08/ylliplanet-300x225.jpg (http://kosovalbaner.com/wp-content/uploads/2012/08/ylliplanet.jpg)Astronomėt gjetėn tė dhėna tė gėlltitjes sė njė planeti nga njė yll, duke pėrforcuar kėshtu teorinė qė parashikon se Toka do tė pėsojė tė njėjtin fat pas disa miliarda vitesh.
Gjithashtu, ekspertėt vlerėsojnė se edhe njė planet i tė njėjtit sistem diellor ka ndryshuar nė mėnyrė anormale orbitėn e tij, pėr shkak tė ekuilibrave tė reja tė krijuar nė forcat gravitacionale.
Detaje tė hollėsishme tė punės studimore u publikuan tė martėn nė “Gazetėn Shkencore tė Astro-Fisikės” nė SHBA.
Njė skuadėr astronomėsh amerikanė, polakė dhe spanjollė bėri zbulimin duke vėzhguar planetin BD+48 740, njė prej Gjigantėve tė Kuq, ose yjeve mė tė mėdhenj tė njohur prej njeriu.
Vėzhgimet u realizuan nėpėrmjet teleskopit “Hobby Eberly”, me qendėr nė observatorin shkencor McDonald, nė Teksas.
Temperaturat nė rritje nė bėrthamėn e njė ylli nė fazėn e fundit tė jetės sė tij bėjnė qė pėrmasat e tij tė rriten, duke “gėlltitur” planetet e afėrta

Neferta
24-09-12, 07:28
http://www.gazetastart.com/fotolajm/galaktika2.jpg
Teleskopėt hapėsinorė tė NASA-s “Spitzer” dhe “Hubble” kanė zbuluar njė galaktikė afėrsisht 13,2 miliardė vite dritė larg.
(Njė vit dritė=9, 66 trilion kilometėr) Shkencėtarėt bėnė tė ditur se ajo ėshtė galaktika mė e largėt e zbuluar deri mė tani.

Sipas njė studimi tė ri tė publikuar nė revistėn “Nature”, shkencėtarėt mendojnė se galaktika e quajtur “MACS 1149-JD” ėshtė formuar 500 milion vite pas shpėrthimit tė madh.

“MACS 1149-JD” ėshtė galaktika mė e vjetėr dhe mė e largėt e zbuluar deri mė tani. Ky zbulim do tė na ndihmojė tė kuptojmė mėnyrėn e zhdukjes sė shekujve tė errėt dhe tė studiojmė objektet mė tė vjetra “u shpreh Wei Zheng pjesėtar i ekipit vėzhgues nga departamenti i fizikės dhe astronomisė nė Universitetin Johns Hopkins nė SHBA”.

Specialistė tė NASA-s mendojnė se galaktika e zbuluar nga teleskopėt “Spitzer” dhe “Hubble” do tė vėzhgohet mė mirė me ndihmėn e teknologjisė sė zhvilluar tė teleskopit hapėsinor “James Webb”, i cili planifikohet tė hidhet nė hapėsirė nė vitin 2018.

Teoria e pranuar nga shkenca ka filluar me Shpėrthimin e madh tė pėrjetuar 13,7 miliardė vite mė parė. Astronomėt pėrpiqen tė arrijnė qoshet mė tė errėta dhe tė largėta tė hapėsirės duke pėrdorur teleskopėt mė tė zhvilluar

Zero Cool
03-10-12, 13:37
Kometa do t’iu dhurojė njė show banorėve tė Tokės


http://www.knninfo.com/repository/images/3J_tech_Kometa.jpg


Drejt Tokės me shpejtėsi tė madhe po vjen njė mysafir kozmik. Kometa e quajtur C/2012 S1 «u vu re» nga rusi Artem Noviēonok dhe bjellorusi Vitali Nevski. Pak mė vonė, zbulimi i astronomėve amatorė u konfirmua nga profesionistėt perėndimorė.

Aktualisht kometa ndodhet larg nga Toka, por po fiton peshė dhe po merr formė, transmeton ZR njoftimin. Sipas tė dhėnave tė shkencėtarėve, nėse C/2012 S1 nuk do tė digjet, banorėt e Tokės do tė mund tė shohin njė fenomen mahnitės. Kometė do tė jetė 15 herė mė e ndritshme se hėna dhe gjatė natės do tė jetė tepėr e bukur. Kjo shfaqje do tė zgjasė rreth dy muaj.

Neferta
18-10-12, 07:27
Zbulohet njė planet i rrethuar nga 4 yje!
http://cache.pakistantoday.com.pk/2012/10/Planet-480x238.jpgUASHINGTON - Njė ekip astronomėsh njoftuan sot zbulimin e njė planeti, qielli i tė cilit ndriēohet nga katėr yje, sistemi i parė diellor i kėtij lloji i vėzhguar deri tani.

Planeti, i quajtur PH1, gjendet rreth 5 000 vjet dritė larg nga Toka (njė vit dritė ėshtė i barabartė me 9 461 miliardė kilometra).

"Vetėm gjashtė planete njihen deri tani tė rrethuar nga dy yje", theksuan astronomėt.

PH1, njė planet gjigant me madhėsinė e Neptunit, rrotullohet rreth dy yjeve me njė masė respektivisht 1,5 dhe 0,41 herė mė tė mėdhenj se dielli, nė 138 ditė.

Ndėrsa dy yjet e tjera rrotullohen rreth kėtij sistemi planetar nė njė distancė njė mijė herė mė tė madhe se ajo, Tokė-Diell.

Zero Cool
18-10-12, 10:54
Data 21.12.2012, Nuk ėshtė fundi i Botės!


Mos u trembni mė nga fundi i Botės. Ky vit nuk shėnon ciklin e fundit tė Tokės. Data 21-12-2012, e pėrcaktuar nė kalendarin Maya si fundi i Botės, nuk ėshtė e saktė.
Nė Guatemalė u gjet njė kalendar i vjetėr i fisit Maya, i cili pėrgėnjeshtron tetorinė pėr fundin e Botės, qė ėshtė pėrhapur sė tepėrmi dhe po shkakton panik tek shumė njerėz.
Njė skuadėr studiuesish gjeti kalendarin e vjetėr tė pikturuar nė njė mur, nė qytetin Xultłn, nė Guatemalė. Ky kalendar dėshmon se ciklet e Tokės janė mė tepėr se 13, dhe planeti do tė jetojė edhe miliona vite tė tjera.
Faktet e gjetura nė njė tempull tė vjetėr tė qytetit Xultłn janė disa shekuj mė tė vjetėr se libri i shkruar me dorė, nė tė cilin bazohen interpretimet mbi llogaritjet e fisit Maya.
Nė lindje tė tempullit janė zbuluar disa llogaritje qė korrespondojnė me ciklet hėnore, ndėrsa nė pjesėn veriore janė shkruar ciklet planetare tė Marsit, Merkurit, dhe Venusit.
Kėrkimet nė zonė vijojnė, pasi sudiuesit mendojnė se nė territorin e qytetit Xultłn surprizat nuk kanė mbaruar ende.

21 DHJETOR 2012 – Ēfarė do tė ndodh?


A ėshtė e mundur tė njohim tė ardhmen tonė? Ka nga ata qė thonė po. Ka nga ata qė thonė se fati i ēdo njeriu ėshtė shkruar tashmė dhe se ekzistojnė persona qė janė nė gjendje ta lexojnė. Por, a mund t'u besohet profetėve dhe profecive tė tyre? Nga India, nė Amerikėn e Jugut, nga Nostradamusi deri tek Mayat, tė gjithė duket se tregonė njė datė tė saktė pėr atė qė shumėkush e quan dita e Fundit tė Botės: 21 Dhjetori 2012. A ėshtė e mundur qė kalendarė tė ndryshėm dhe popuj tė largėt nga njėri-tjetri, flasin pėr tė njėjtėn datė prej mijėra vitesh tashmė? Ēfarė do tė ndodhė me saktėsi? Sipas disave, ėshtė njė sekret i shkruajtur nė gur dhe i fshehur prej shekujsh.

Ka shumė mistere qė janė tė lidhur me numrin shtatė. 7 janė shenjat e apokalipsit, qė kur tė shfaqeshin tė gjitha, sipas librave fetarė do tė shkaktonin fundin e botės. Natyrisht, shpresojmė qė kjo tė mos ndodhė, Apokalipsi i Shėn Xhovanit ėshtė njė prej librave mė tė vėshtirė pėr t'u deshifruar dhe ai e ka origjinėn nė shekullin e parė pas Krishtit.

21 Dhjetori 2012 ėshtė njė datė, e cila pėrkon me fundin e Kalendarit Maya. Kalendari Maya ka shumė karakteristika tė ngjashme me tonat, ka javė dhe muaj qė pėrsėriten, ka orė dhe ditė qė pėrsėriten, por ndėrkohė qė kalendari ynė ka vitet qė nuk pėrsėriten dhe, tė cilėt shkojnė drejt pafundėsisė, vitet nė kalendarin maja pėrfundojnė pikėrisht nė 21 dhjetor tė vitit 2012. Por gjėja, qė tė habit mė shumė ėshtė se edhe nė popuj tė tjerė, nė qytetėrime tė tjerė dhe nė besime tė tjerė fetarė parashikohet pikėrisht kjo datė si dita e fundit tė botės. Megjithatė, ėshtė njė zotėri qė quhet Nostradamus, i cili thotė se "Kujdes! Aty nuk do tė marrė fund bota, por do tė ketė njė zbulim tė madh dhe bota do tė pėsojė njė ndryshim tė madh dhe qė nga ai moment e tutje do tė ketė 400 vite paqe. Atėherė, ēfarė ėshtė profecia e famshme e 2012?

E premte 21 dhjetor. Viti 2012. Eshtė kjo data qė profecitė e lashta e tregojnė si ditėn e fundit tė botės. Ka nga ata qė parashikojnė apokalipsin apo Armagedonin. Por ka tė tjerė qė flasin pėr njė epokė tė madhe kozmike, njė erė e re paqeje dhe harmonie. Nė secilin prej kėtyre rasteve, shenjat paralajmėruese duket se kanė nisur tė manifestohen. Dhe gjithēka qė njerėzit po pėrpiqen tė interpretojnė ėshtė e shkruar tashmė qė nė kohėt e lashta, nė gurė dhe nė kalendarė tė fshehtė tė njė populli tė lashtė amerikan: Majat. Po ēfarė thonė ekspertėt mė tė mėdhenj tė profecive? Geoff Stray, autor i "2012: ekstazė apo katastrofė" thotė se, "populli i lashtė mezoamerikan i Majave kishte njė kalendar jetėgjatėsia e tė cilit ishte 5125 vite. Fillonte nė 3114 para Krishtit dhe pėrfundonte nė 2012". Prej kohėsh ishte ngritur pyetja, se cila ishte domethėnia e tij, por shpjegimi ėshtė gejtur vetėm kohėt e fundit falė njė profecia Maja qė ishte ruajtur nė fshehtėsi. Njė zbulim nė qytezėn e vogėl tė Tortugeros, nė njė send antik qė mban pikėrisht datėn 21 dhjetor 2012 dhe e tregon pikėrisht si ditėn e fundit tė kalendarit. Tre kalendarė pėrmbajnė tė dhėna qė tregojnė pikėrisht atė ditė. Carlos Barrios, njė studiues i Majave dhe pjesėtar i grupit qė merret me studimin e kalendarėve tė lashtė thotė se ka hyrė nė kontakt me botėn e Majave pėrmes kėshillit tė tė lashtėve. "janė pikėrisht ata qė mė kanė mėsuar gjithēka", thotė ai. "Mė kanė bėrė njė Hihmajer", domethėnė ai qė numėron ditėt. Bota e Majave nuk ėshtė zhdukur asnjėherė, ka patur gjithmonė njė vazhdimėsi. Ka ende kėshilla tė urtėsh qė ruajnė sekretet e lashtė. Falė 23 viteve tė kaluar nė brendėsi tė tyre mund tė pohoj se, sot kam tė qartė shumė gjėra dhe se jam futur nė thellėsi tė shumė sekreteve. Pėr ne, ekziston njė spirale me cikle qė pėrsėriten nė mėnyrė precize. Pikėrisht kėshtu jemi nė gjendje tė bėjmė profecira mbi tė ardhmen. Dhe mund tė them se, profecitė e Majave janė gjithmonė tė sakta dhe kanė njė gradė tė jashtėzakonshme precizioni. Janė tė shumtė shembujt. Duke filluar qė nga viti 1992, ka patur njė periudhė nėntė vjeēare qė ka sjellė njė seri ndryshimesh. Qė nga viti 2001, ka patur ngjarje tė cilat i kishim lajmėruar dy vjet mė herėt. Si pėr shembull sulmi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Irak. Ne kemi bėrė njė studim dhe kemi qenė nė gjendje tė japim njė datė tė saktė. Edhe atentatin kundėr kullave binjake e kishin paralajmėruar, pasi kishim dhėnė njė periudhė prej pesė ditėsh, nė tė cilat do tė kish mundur tė ndodhte. Nė fakt, sulmi ndodhi nė ditėn e pestė. Pra, ishte parashikuar, ishte studiuar. Ne kishim profetizuar gjithashtu se, qė nga gushti i vitit 2001 e tutje do tė kish patur ngjarje, tė cilat nė fakt janė verifikuar. Kishim parashikuar qė do tė ndodhnin katėr gjėra: Njė tėrmet, vrasja e njė diktatori, njė pėrmbytje e madhe si dhe njė sulm kundėr sistemit, njė sulm terrorist".

Eshtė e sigurtė se profecitė astronomike tė Majave deri mė sot kanė rezultuar jashtėzakonisht shumė tė sakta, si pėrshembull eklipsi diellor i gushtit tė vitit 1999. Ai ishte parashikuar pesė mijė vite mė parė, me njė gabim prej vetėm 33 sekondash. Por ka edhe mė. Tė njėjtat profeci mund t'i gjesh nė tekstet e shenjtė tė popujve tė largėt dhe tė lashtė dhe nė qytetėrime, tė cilėt nuk kanė pasur asnjėherė kontakte tė drejtpėrdrejta me Majat. Si ėshtė e mundur atėherė qė profeci tė ndryshme tė bashkėrendojnė pėr ngjarje tė ndryshme tė historisė sė njerėzimit?

Geoff Stray thotė se "prej vitesh, Torah pėrfshinte praktikisht gjithēka qė ndodhte nė botė. Megjithatė, kohėt e fundit disa rabinė e kanė studiuar, duke vėnė nė pėrdorim njė superkompjuter dhe mėnyra dekodimi. Duke zbėrthyer disa mesazhe tė koduar, ata kanė arritur tė gjejnė aty profeci pėr ngjarje botėrore, qė kanė ndodhur realisht, si pėrshembull atentati kundėr Itzhak Rabin, kryeministri izraelit. Eshtė zbuluar se data, emri i vrasėsit dhe vendi i vrasjes kanė qenė tė gjithė tė koduar nė tė njėjtin kod tė Biblės. Kėtu ka patur gjithashtu informacione edhe nė lidhje me kometėn qė u pėrplas nė Jupiter. Por, kėtu ka edhe parashikime tė tjerė nė lidhje me kometa. Njėra, sipas librit thuhet se do tė godasė tokėn nė vitin hebraik 5777, ekuivalenti i 2012".

Carlos Barros thotė se, "edhe profecitė e tibetianėve tė lashtė koincidojnė nė mėnyrė ekzakte me ato tė Majave. Flasin pėr njė periudhė, nė tė cilėn ėshtė i domosdoshėm ndryshimi. Por edhe kulturat e Amerikės Qendrore dhe ato tė indianėve tė Amerikės Veriore kishin profeci tė ngjashme. Profecitė janė ekzaktėsisht tė njėjta. Ka shumė koincidenca edhe me kultura tė tjera, si pėrshembull ajo Judeo Kristiane dhe me atė islamike, me atė hindu si dhe atė kamboxhiane. Kemi tė njėjtin vizion. Tė gjithė profecitė flasin pėr kėtė cikėl qė po jetojmė dhe qė ka nisur nė 2001, e sipas tė cilit do tė hyjmė definitivisht nė 2012. Pra, bėhet fjalė pėr kultura dhe pėr popuj qė nuk janė takuar asnjėherė e qė megjithatė kanė tė njėjtat profeci. Pra, nuk mund tė jetė njė koincidencė".

Edhe fiset amerikano-latinė Opi nė Jugperėndim tė Shteteve tė Bashkuara kanė profeci qė kanė tė bėjnė me fundin e botės tonė dhe hyrjen nė njė botė tė re. Njė detaj i kėtyre profecive tė tyre parashikon riardhjen nė kėtė botė tė paraardhėsve tė tyre tė lashtė, tė cilėt i kanė dhėnė dikur jetė qytetėrimit tė tyre. Ka shumė teori dhe hipoteza nė lidhje me atė se, cili ėshtė ylli ngjyrė blu Kachina, i cili sipas profecive tė fiseve Hopi mendohet tė jetė njė trup qiellor qė merr forma njerėzore, i cili nė mėnyrė ciklike ka hyrė nė sistemin tonė diellor, ėshtė larguar dhe tashmė ėshtė duke u afruar. Ndoshta mund tė bėhet fjalė pėr Kometėn Hale-Bopp, e cila u shfaq nė vitin 1997 e cila ka qenė kėtu mes nesh 54 mijė vjet mėparė, gjithashtu 12 mijė vjet mė parė nė epokėn e pėrmbytjes sė madhe si dhe dy mijė vjet mė parė nė kohėn e lajmėrimit tė ardhjes sė Krishtit.

vijon

Zero Cool
18-10-12, 10:54
vijimi


Tregues tė ndryshėm tė ēojnė nė tė njėjtėn datė. Por, ēfarė do tė ndodhte ekzaktėsisht nė kėtė datė nė kėtė datė, nėse kėto profeci do tė rezultonin tė vėrteta? "Ka shumė tregues qė mund tė na bėjnė tė mendojmė pėr njė gjendje tė re vetėdijeje", thotė Geoff Stray. "Do tė ketė ndoshta njė epokė tė re tė njerėzimit, e cila mund tė jetė mė optimiste me shumė gjėra tė mira. Dhe 21 Dhjetori 2012 nuk do tė jetė apokalipsi, apo shkatėrrimi i botės".

Ėshtė thjeshtė njė datė, njė datė precize nė tė cilėn do tė ndodhė njė ndryshim, do tė ndryshojė njė cikėl. Do tė jetė njė periudhė qė do tė karakterizohet nga shumė ndryshime nė ekonomi, nė shoqėri, nė marrėdhėnien me natyrėn. Kėshtu, kjo botė e re do tė ndryshonte mėnyrėn tonė tė tė menduarit, mėnyrėn tonė tė tė jetuarit, mėnyrėn tonė tė krijimit tė marrėdhėnieve me njėri-tjetrin, qė do tė thotė se do tė niste kėshtu njė botė e re njerėzish tė iluminuar.

Por ka edhe nga ata qė besojnė se nė 21 dhjetor 2012, diēka e pabesueshme do tė ndodhė nė planetin tonė. Gjeologu rus, Dimitrov, ka demonstruar se sistemi diellor ėshtė duke hyrė nė njė zonė tė re energjitike plazme tė magnetizuar, e cila do tė ishte shkaktare pėr ndryshimet qė do tė ndodhnin nė Tokė. Dimitrov thotė se, njė gjė e tillė nuk do tė kishte ndikim vetėm nė klimėn dhe nė gjendjen magnetike tė planetit tonė, por do tė provokojė edhe njė evolucion spontan masiv tė njerėzimit, pasi kėto ndryshime do tė kenė efekte qė do tė nisin mė pas tė lėshojė substanca neurokimike me efekte halucinogjene. Njė numėr shumė i madh njerėzish do tė kenė vizione dhe pėrvoja paranormale.
Pėrtej teorive mė ekstreme duket nė fakt sikur qė nga lashtėsia na kanė dashur tė na pėrcojnė informacione qė kanė udhėtuar nėpėr shekuj. Gjuha e kėsaj profecie duket tė jetė ajo e metaforave, e simboleve, e rrėfimeve mitologjikė, kode numra dhe figura qė pėrfaqėsojnė simbole astronomikė. Ēfarė mesazhi pėrmbajnė? A bėhet fjalė vėrtetė pėr fundin e botės? Dhe pėrse kanė pėrdorur gjuhėn e yjeve?
Pėr tė treguar njė datė, e gjėja parė qė nevojitet ėshtė njė mėnyrė pėr tė shenjuar kohėn. Dhe e vetmja orė qė mund tė pėrcaktojė me saktėsi kalimin e kohės pa marrė parasysh konvencionet humane buron nga vėzhgimi i kohės qiellore. Ekziston njė fenomen astronomik, i cili quhet Pėrparėsi e Ekuinokseve. Eshtė ky ēelėsi pėr tė lexuar tė kaluarėn, dhe ndoshta edhe tė ardhmen tonė.

Me sa duket, popujt antikė kanė patur dije astronomike shumė tė pėrparuara dhe sipas disave, i kanė pėrdorur kėto pėr tė na transferuar ne informacione si nė rastin e Precedentit tė Ekuinokseve, qė me sa duket kanė menduar se do tė ishte i pashmangshėm zbulimi i tyre nga ana jonė. Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė Precedenti i Ekuinokseve, duhet tė bėjmė njė hap prapa dhe tė kuptojmė, se cilat janė lėvizjet qė kryen toka gjatė rrotullimit tė saj nėpėr hapėsirė. Ēfarė ndodh? Dimė tė gjithė qė kemi njė rruzull tokėsor, qė i vjen vėrdallė Diellit dhe nė tė njėjtėn kohė rrotullohet pėrreth boshtit tė vet. Kjo lėvizje rrotulluese pėrcakton njė precedent, domethėnė njė parathėnie tė ekuinoksit, krahasuar ky me pozicionin gjatė vitit pararendės. Pasoja e parė ėshtė se ndryshojnė pikat e referimit. Pra, nėse Toka rrotullohet pėrreth boshtit tė saj, pra boshti polar, i cili ėshtė i drejtuar pėr nga ylli polar, ajo ēfarė ndodh ėshtė se, duke ndryshuar boshti i rrotullimit i Tokės, ndryshojnė edhe pikat e referimit dhe kėshtu pas 12 mijė vitesh, ylli polar qė ėshtė sot referimi i boshtit tė Tokės nuk do tė jetė mė i njėjti. Nė mėnyrė shumė tė ngadaltė, Dielli spostohet pėrgjatė tė 12 konstelacioneve tė Zodiakut. Atij i duhen afro 2160 vite pėr tė pėrshkuar secilin konstelacion. Nė fakt duket sikur yjet lėvizin me njė gradė pėr ēdo 72 vjet. Pėr tė kryer tė gjithė ciklin e 360 gradėve janė tė domosdoshėm 25 mijė e 920 vite. Pra, Precedenti i Ekuinokseve ėshtė e vetmja mėnyrė e matjes sė kohės pa patur lidhje me konvencionet njerėzore.

Gjėja mė e pabesueshme ėshtė se popuj dhe kultura qė kanė qenė larg njėra-tjetrės si nė hapėsirė ashtu edhe nė kohė kanė treguar nė mėnyrė tė saktė fillimin e qytetėrimit tonė nė vitin 10450 para Krishtit, njė periudhė kjo qė me sa duket korrespondonte edhe me fundin e qytetėrimit paraardhės, ndoshta atė tė Atlantidės. Atėherė, le tė bėjmė njė kėrcim pas nė kohė dhe tė shikojmė se ēfarė parashikonin egjiptianėt e lashtė, Majat, Nostradamusi, si dhe popullsitė qė jetonin shumė kohė mė parė nė Kamboxhia.
Angkori ėshtė njė vend nė Kamboxhia, i mbushur me simbole astronomikė nė dukje tė pashpjegueshėm. Ai u ndėrtua gjatė perandorisė sė Kmerėve qė sunduan nė periudhėn ndėrmjet shekullit tė 9 dhe tė 15 pas Krishtit. Por, vendosja e 72 tempujve kryesorė tė Angkorit riprodhon nė mėnyrė besnike yjet e konstelacionit tė Dragoit ashtu si kėta ishin nė qiell jo gjatė periudhės sė perandorisė sė Kmerėve, por pikėrisht si ishin nė agimin e ekuinoksit nė vitin 10450 para Krishtit, plot 12 mijė vite mė parė. Si ėshtė e mundur? Nė vitin 1984, inxhinieri belg Robert Duval, arriti nė zbulimin se vendosja e tre piramidave tė Gizės kundrejt Lumit Nil si dhe skema qė krijohet prej diagonales qė i bashkon ato ėshtė imazhi i pasqyruar i rrugės sė qumėshtit si dhe tre yjeve tė Brezit tė Orionit. Sfinksi fiksonte me sy ekzaktėsisht korresponduesin e tij qiellor, Konstelacionin e Luanit.

"10450 para Krishtit. Nėse llogarit dhe mban parasysh ditėt dhe orėt sipas yjeve tė Orionit si dhe 12 hyjnive qė i mbajnė, ja pra tek tregojnė ato dy pėllėmbė tė shtrėnguara", thuhet nė Librin egjiptian tė tė Vdekurve. "Por e gjashta e tyre, qėndron nė buzė tė humnerės..."
Duke llogaritur gjashtė epoka pararendėse qė nga 10450 para Krishtit nė epokėn e Luanit kemi Luanin, Gaforren, Binjakėt, Demin, dashin dhe Peshqit.

"Me pėrmbushjen e tė madhit numėr Shtatė do tė ndodhė nė kohėn e Lojėrave tė ekatombit jo shumė larg nga epoka e madhe e mijėvjeēarit, qė tė vdekurit do tė ngrihen nga varret e tyre", paralajmėronte Nostradamus. Kėshtu qė, mitologjia pėrmban tregues qė kanė tė bėjnė me fundin astronomik tė periudhės sė Peshqve dhe hyrjen nė epokėn e Akuariumit. Eshtė periudha qė jemi duke jetuar tani. Megjithkėtė, nuk ėshtė e lehtė tė pėrcaktosh se, nė cilin moment ekzakt duhet tė ndodhė kalimi nga njėri konstelacion nė tjetrin. Sepse, gabimi qoftė edhe me njė gradė tė vetme korrespondon me plotė 72 vite.
Njė datė shumė e saktė ėshtė ofruar nga njėri prej qytetėrimeve mė tė zhvilluar tė sė kaluarės, Majat. Kalendari i tyre ishte nė gjendje qė tė parashikonte fenomene astronomikė si eklipset, ciklet hėnorė, cikli i Venerės dhe me njė precizion tė jashtėzakonshėm. Po cila ėshtė pika qendrore e gjithė kėsaj profecie magjepsėse? Kemi parė se si popuj tė ndryshėm kanė treguar vitin 10450 para Krishtit si kohėn e fillimit tė qytetėrimit tonė. Por duhet tė dimė se, kanė treguar edhe njė fund tė kėtij qytetėrimi. Njė fund, i cili i bie tė jetė pak a shumė nė kėtė epokė. Por ka njė kalendar, pikėrisht ai i Majave qė duket se tregon njė ditė tė saktė: 21 Dhjetor 2012.

Vėmendja e madhe e demonstruar pėr raportet ndėrmjet ngjarjeve hapėsinore dhe atyre qė ndodhnin nė Tokė buron nga pėrdorimi i njė kalendari: Numėrimi i Gjatė. Ky i referohet njė cikli ditėsh tė pėrllogaritura, duke filluar qė nga Krijimi, apo mė saktė qė nga momenti kur, sipas Majave nisi epoka jonė: 13 gushti 3140 para Krishtit. Majat kishin llogaritur se epoka aktuale do tė pėrfundonte pas 13 ciklesh me nga 140 mijė ditė: 12 Dhjetor 2012.

Pėr kėtė gjė ėshtė diskutuar shumė kohėt e fundit, sepse nė vitin 2012 pėrfundon njė cikėl Maja. Pėrtej kėsaj date nuk ka parashikime tė tjerė dhe kjo ka bėrė tė mendohet se ndryshimi do tė jetė jo vetėm pėr majat, por pėr tė gjithė njerėzimin.

21 Dhjetor 2012. Ēfarė tregon nė tė vėrtetė kjo datė? Ēfarė do t'i ndodhė njerėzimit? Udhėtimi qė ėshtė kryer deri mė sot nga njerėzimi ka nisur nė vitin 10450 para krishtit, qė i korrespndon epokės pararendėse tė Luanit. Sipas treguesve tė fshehur nė mitologji, njerėzimi duhet tė pėrballohet me njė moment shumė tė rėndėsishėm qė do tė ndodhė nė periudhėn mes fundit tė epokės sė gjashtė dhe nisjes sė epokės sė shtatė pararendėse.

"Kur ėngjėlli hapi shenjėn e shtatė, ai pa qė ndodhi njė tėrmet i fuqishėm, dielli u bė i zi si njė thes me qime kali, Hėna u bė e gjitha e ngjashme me gjakun, yjet e qiellit u shembėn nė tokė, ashtu sikurse kur njė pemė fiku e shkundur nga stuhia lejon tė bien fiqtė e papjekur. Qielli u tėrhoq nė rrotullim e sipėr dhe tė gjithė malet dhe ishujt u zhvendosėn nga vendi i tyre", thuhet nė apokalipsin e Shėn Xhovanit.
Po si do tė jetė toka pas 21 dhjetorit 2012? Disa studiues janė pėrpjekur qė tė imagjinojnė se si do tė ndryshone Planeti ynė nė vijim tė tronditjeve dhe katastrofave tė mėdha. Futurologu Gordon Michael Scallion, duke u bazuar nė skenarė shumė kompleksė ka arritur madje tė realizojė njė hartė tė re tė mundshme tė botės. Kontinentet nuk do tė kishin mė tė njėjtat forma dhe konture si sot, ishuj tė rinj do tė dilnin prej oqeaneve, ndėrkohė qė zona tė tėra do tė zhdukeshin. Pothuajse e gjithė Evropa do tė mbulohej nga uji. Nė Itali pėrshembull do tė mbeteshin vetėm disa zona Alpine dhe tė Apenineve.
Ndėrsa, Sardenja dhe Korsika do tė formonin njė ishull tė vetėm tė madh tė Mesdheut. Kontinenti afrikan do tė mund tė ndahej nė tre pjesė, ndėrkohė qė do tė duhej tė dilte nė sipėrfaqe njė zonė e madhe nė Oqeanin Atlantik, Atlantida legjendare. Bregu perėndimor i Amerikės sė Veriut do tė fundosej tėrėsisht. Amerika e Jugut do tė ndryshonte nė mėnyrė rrėnjėsore formėn e vet. Nė Azi, Kina, Japonia dhe juglindja aziatike do tė zhdukeshin krejt. Brigjet e sotėm tė Australisė do tė pėrmbyteshin. Pra, njė hartė e re dhe e pabesueshme e botės duket tė marrė jetė nėn sytė tanė, duke ndjekur teorinė e Scallion.

Por, gjithsesi ne nuk duhet tė harrojmė se shpesh herė, kur teoritė bėhen kaq ekstreme, kjo do tė thotė se e vėrteta ėshtė ndoshta ende shumė larg. Nė ēdo rast, mbeten ende shumė pak vite deri nė 2012, pėr tė zbuluar sekretin e kėtyre profecive tė lashta, mjafton tė presim. Me shpresėn qė tė kenė tė drejtė studiuesit e lashtė tė Majave, qė thonė se na pret njė epokė e gjatė paqeje dhe qetėsie.

Zero Cool
05-12-12, 12:30
Super-Toka, planeti i ri pėr njerėzit!


Super-Toka ėshtė pjesė e njė sistemi planetar i cili fillimisht ėshtė menduar se pėrbėhet prej tri planeteve, ndėrsa sė fundmi u zbulua se ky sistem pėrbėhet prej gjashtė planeteve.


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.1110155308565_210.jpgNdėrkohė, tri planetet e para ndodhen shumė afėr planetit tė emėruar Super-Toka, i cili pėrmban ujė.
Njėri ndėr planetet e reja ndodhet nė pozitėn e duhur me yllin e ri, qė sipas shkencėtarėve qė e zbuluan thuhet se ka potencial tė jetė i banueshėm me njerėz.

“Ne jemi duke u udhėhequr nga teknika tė reja tė studimit tė planetit, duke pėrfshirė edhe analizimin e gjatėsisė valore pėr tė zvogėluar ndikimin e aktivitetit tė sinjalit nga ylli” ka thėnė Mikko Tuomi, shkenctar i universitetit tė Hertfordshire.
“Kjo mėnyrė e re ka rritur ndjeshmėrinė e analizave tona duke na shfaqur mundėsinė e zbulimit tė tri planeteve tė ngjashme me Super-Tokėn, vazhdoi ai.

Konstatimi i ri, i cili ėshtė edhe mė interesanti, ėshė planeti “HD 40307” i cili ndodhet mė sė largu nga ylli i kėtij sistemi, dhe posedon masė shtatė herė mė tė madhe se Toka jonė.
HD40307 rrotullohet rreth yllit nė njė distancė tė ngjashme me orbitėn e Tokės ndaj Diellit, kėshtu qė posedon sasi tė ngjashme tė energjisė.

Nė kėtė planet, uji ėshtė nė formė likuide dhe atmosfera stabile, faktorėt kryesor qė mbėshtesin ekzistencėn e gjallesave janė plotėsisht tė mundura, dhe gjė qė e forcon hipotezėn e jetės nė kėtė planet ėshtė fakti qė planeti mund tė jetė duke u sillur rreth boshtit tė vet, gjatė orbitmit tė yllit tė vet, duke krijuar ditėn dhe natėn, tė ngjashme me ato tė Tokės sonė.

“Ylli HD 40307 ėshtė njė planet alla “xhuxhi plak” kėshtu qė nuk ka asnjė arsye pse njė planet me mundėsi kaq tė mira pėr ekzistimin e jetės, mos tė pėrmbaj klimė tė ngjashme me atė tė planetit tone” ka thėnė Guillem Anglada-Escude nga Universiteti i Goettingen. Planet tjetėr i ngjashėm me planetin ne fjalė, “Kepler 22d”, ėshtė zbuluar mė herėt gjatė kėtij viti.

Mirėpo ekziston njė problem, sepse ky planet gjendet 600 vjet drite larg nga Toka, pėrderisa HD40307 gjendet vetėm 42 vite drite larg nga ne. Kjo do tė thotė qė mund tė krijohet mundėsia e observimit direkt tė yllit mbrenda pak vjetėve.

Dardanesha
27-12-12, 13:59
Meka dhe Medina, dy qytetet e vetme qė shifen nga hapėsira

Meka dhe Medina janė dy qytetet mė tė ndriēuara nė rruzullin tokėsor. Ka qenė kozmonauti rus, Anatoli Ivanichen, i cili gjatė njė interviste pėr gazetėn “El Bejan” tė Emirateve tė Bashkuara ka zbuluar fenomenin nė fjalė.

Gjatė intervistės Ivanichen mes tė tjerash ėshtė shprehur: “U pėrpoqėm qė tė merrnim foto nga hapėsira tė disa qyteteve qė janė tė njohura pėr ndriēimin e tyre, siē ėshtė Parisi, disa zona tė Europės dhe Amerikės Veriore, por pamjet ishin tė paqarta kur u kapėn. Mė vonė, ne bashkė me ekuipazhin vendosėm qė anijen ta drejtonim drejt Gadishullit Arabik pėr tė parė nėse do tė ishte e mundur qė tė siguronim pamje tė tjera nga hapėsira.

U befasuam kur pamė dy qytete plotėsisht tė ndriēuara, pamjet e tė cilave dalloheshin qartė. Pasi kishim pėrcaktuar vendet dhe kishim marrė pamjet e para nė mėnyrė qė tė bėnin verifikimin e tyre, befasia jonė u shtua akoma mė tepėr kur morėm vesh se fotot e realizuara i pėrkisnin pikėrisht Mekės dhe Medinės”.

“Zona tek e cila kishim fokusuar thjerrėzat tona tė cilėsisė sė lartė ende nuk i kishin arritur rrezet e diellit, por edhe pėrkundėr kėsaj, ne arritėm tė marrim disa foto qė ishin tepėr tė qarta dhe pamjet e tyre ishin mjaft tė bukura”, citohet tė jetė shprehur nė vijim tė rrėfimit tė tij pėr gazetėn shkencėtari rus, Anatoli Ivanichen.

2183

Dardanesha
27-12-12, 14:02
Izraelitėt zbulojnė tempullin e lashtė 2750 vjeēar


Arkeologėt kanė zbuluar njė tempull 2750-vjeēar tė vjetėr pranė Jeruzalemit, sė bashku me qeramikat dhe figurat prej baltės tė cilat sugjerojnė se vendi ishte bazė banimi pėr njė kult ritual, Autoritetet Antike tė tė Izraelit thanė tė mėrkurėn.
Zbulimi ėshtė bėrė gjatė gėrmimeve arkeologjike nė vendin e quajtur Motza Tel, rreth 5 kilometra nė perėndim tė Jerusalemit, gjatė pėrgatitjeve pėr punimin e njė seksioni tė ri tė autostradės, raportojnė agjencitė e lajmeve, tė cilat kanė cituar autoritetet vendore.

Motza Tel thuhet se lidhet me njė vendbanim tė lashtė tė quajtur "Mozah" nė Librin e Jozueut. Gjatė punimeve tė kaluara, arkeologėt zbuluan njė strukturė tė madhe tė magazinave dhe njė numėr tė konsiderueshėm tė raftave. Ata thanė se struktura mund tė ketė shėrbyer si njė deponi pėr furnizuesit e grurit nė Jeruzalem.

/ Telegrafi /

Zero Cool
16-01-13, 16:31
Zbulohet galaktika spirale mė e madhja


http://www.knninfo.com/repository/images/zbulohet.jpg


Astronomėt kanė zbuluar galaktikėn spirale mė tė madhe nė pjesėn mė tė afėrt tė Universit. Galaktika NGC 6872 rezulton tė jetė pesė herė mė e madhe se Rruga jonė e Qumėshtit, njofton NASA. Kjo u bė e qartė nga analiza e tė dhėnave tė arkivit tė teleskopit "tė ndjerė" me rreze ultravioletė GALEX, i cili u fik nė shkurt tė vitit 2012, pas 9 vjetėve punė.

Disku i galaktikės, i cili ndodhet nė konstelacionin Paulina 212 milionė vite drite larg nga Toka, ka njė shtrirje prej 522.000 vitesh drite. Astronomėt besojnė se galaktikat e mėdha, duke pėrfshirė edhe tonėn, rriten nė sajė tė gllabėrimit tė galaktikave tė vogla simotra.

Zero Cool
17-01-13, 15:03
Zbulohet struktura mė e madhe nė univers


http://www.knninfo.com/repository/images/17_01_13_145539_zbulohet.jpg


Ekipi ndėrkombėtar i astronomėve, i udhėhequr nga shkencėtarėt e Universitetit tė Lancashire, ka zbuluar strukturėn mė tė madhe tė njohur deri tani nė univers. Ky grup i madh i kuazarėve ėshtė aq i madh sa qė dritės i duhen rreth katėr miliardė vjet qė tė arrijė nga njėri skaj i saj tek tjetri.

Kuazarėt janė galaksi aktive bėrthamore nga ditėt e hershme tė gjithėsisė tė cilat kalojnė nėpėr periudha tė shkurtra me dritė jashtėzakonisht tė fortė, pėr ē’arsye janė tė dukshme nė distanca tė mėdha. Kėto periudha janė tė shkurtra sipas kritereve astrofizike, por nė realitet zgjasin nga 10 deri 100 milionė vjet.

Qė nga viti 1982 dihet qė kuazarėt grupohen nė strukturat me pėrmasa tė mėdha, tė quajtura grupet e mėdha kuazare. Megjithatė, grupi i madh kuazar tė cilin e ka zbuluar ekipi i dr. Roger Clowes ėshtė aq i madh sa qė e rrezikon Parimin Kozmologjik, supozimin qė universi, kur vrojtohet nė shkallė shumė tė madhe, duket i njėjtė pavarėsisht nga cila galaksi shikohet edhe nga cili drejtim shikohet.

Nė krahasim me kėtė grup kuazarėsh Rruga e Qumėshtit nga Andromeda, galaksia mė afėrt e jona ėshtė larg gjithsesj 0,75 megaparsek (Mpc) ose 2.5 milionė vite tė dritės, shkruan Science Daily.

Tė gjitha grupet e galaksive mund tė jenė me diametėr 2-3 Mpc, derisa grupet e mėdha kuazare nė diametėr mund tė jenė edhe mbi 200 Mpc. Duke u bazuar nė Principin Kozmologjik, llogaritjet thonė qė nė gjithėsi nuk mund tė gjendet strukturė mė e madhe se 370 Mpc. Megjithatė, grupi i madh kuazar i zbuluar sė fundi ka diametėr tipik prej 500 Mpc. Pėr shkak tė faktit qė ka formė eliptike, dy pikat e saj mė tė larguara janė 1.200 Mpc larg njėra-tjetrės.

“Edhe pse ėshtė vėshtirė tė pranohet shkalla e kėtij grupi tė madh kuazar, mund tė themi qė ėshtė struktura mė e madhe e parė ndonjėherė nė gjithėsi. Kjo ėshtė shumė ekzistuese, sepse ėshtė nė kundėrshtim me shumicėn e botėkuptimeve tona pėr madhėsinė e gjithėsisė”, ka thėnė Clowes.

Zero Cool
26-03-13, 20:03
Universi 100 milionė vjet mė i vjetėr


http://www.knninfo.com/repository/images/univers.jpgShkencėtarėt thonė se universi duhet tė jetė mė i vjetėr seē ėshtė besuar mė parė.

Njė ekzaminim mė i pėrafėrt i rrezatimit qė ka mbetur nga krijimi i universit dėshmon se Bing Bangu ka ndodhur 13.8 miliardė vjet mė parė.

Me kėtė pėrllogaritje, del se universi ėshtė kruijuar 100 milionė vjet mė herėt seē ėshtė vlerėsuar deri mė tash.

Kėto gjetje janė publikuar nė kuadėr tė rezultateve nga hulumtimet e bėra nga Agjencia Evropiane e Hapėsirės.

natyra
29-09-13, 03:56
Zbulohet misteri i “Dragoit tė fjetur” nė qendėr tė galaksisė (VIDEO)


Shpėrtheu dy milionė vjet mė parė dhe pritet tė shpėrthejė sėrish
Pėr 20 vjet shkencėtarėt kanė dyshuar se shpėrthimi i saj ka ndodhur
Tė dhėnat e fundit tregojnė se vrima e zezė ka shpėrthyer nė fakt 2 milionė vjet mė parė
Shpėrthimi ka qenė aq i fuqishėm sa qė ka ndriēuar 200 mijė vjet dritė largėsi
Astronomėt parashikojnė qė gazi G2 mund tė nxisė aktivitetin e saj nė vitet e ardhshme

Publikuar mė 26.09.2013 | 11:55
89 1

http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/article-2432398-184329C500000578-870_634x391.jpg&w=350&zc=1&a=t (http://www.shekulli.com.al/website/images/images14/5/article-2432398-184329C500000578-870_634x391.jpg)
http://www.shekulli.com.al/web/timthumb.php?src=http://shekulli.com.al/website/images/images14/5/article-2432398-184329CD00000578-980_634x596.jpg&w=350&zc=1&a=t (http://www.shekulli.com.al/website/images/images14/5/article-2432398-184329CD00000578-980_634x596.jpg)
“Dragoi i Fjetur” siē e quajnė shkencėtarėt ėshtė njė vrimė e zezė supermasive qė ndodhet nė qendėr tė galaksisė e cila ka shpėrthyer 2 milionė vjet mė parė dhe ka gjasa tė shpėrthejė sėrish.
Misteri qė i shqetėson shkencėtarėt ėshtė se pse kjo masė kaq e madhe e galaksisė tė ketė qenė nė gjumė pėr kaq shumė kohė dhe nuk dihet kur mund tė shpėrthejė sėrish.
Nė fakt nga zbulimet e kohėve tė fundit ka rezultuar se “dragoi i fjetur” ka qenė i zgjuar nė disa aspekte por thjeshtė nuk e kemi parė dot ne.
Astronomėt shpjegojnė se vrima e zezė supermasive ka shpėrthyer 200 vjet mė parė duke krijuar njė re tė madhe me 200 mijė drita , dhe ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt arrijnė ta dallojnė.
“Tani ne e dime se kur ‘dragoi i fjetur’, i cili ėshtė 4 milionė herė mė i madh se sa masa e Diellit, kur rizgjohet ėshtė 100 milionė herė mė i fuqishėm nga ē’ėshtė sot”, thotė profesori Joss Bland-Hawthorn, autor i studimit tė publikuar nga “Astrophysical Journal”.

“Dyshohet qė nė tė kaluarėn tė jetė ndezur qendra e galaksisė dhe ne kemi qenė tė rrezikuar”, thotė astronomi Martin Rees i cili ėshtė njė nga tė parėt shkencėtarė qė hodhi alarmin pėr fuqinė shpėrthyese qė ka kjo vrimė gjigande e galaksisė.

Zero Cool
06-11-13, 16:56
Kamikazėt do ta mbrojnė Tokėn nga asteroidethttp://knninfo.com/repository/images/Kamikazet.jpg

06.11.2013

Flota e kamikazėve sė shpejti do tė mund tė jetė mbrojtja e fundit e Tokės nga asteroidet e rrezikshėm. Fluturaket robotė do tė goditnin asteroidet me qėllim qė tė ndryshojnė udhėn e tyre dhe kėshtu do t’i pengojnė tė bien nė planetin tonė e tė shkatėrrojnė qytetet dhe madje civilizimin tonė.Ky plan ėshtė prezantuar nė OKB gjatė takimit pėr rrjetin ndėrkombėtar kundėr asteroideve.

Do tė duhej tė organizohej edhe grupi i shkencėtarėve nga shumė agjenci gjithėsie qė tė shpikin mėnyrat e ndryshme pėr ndryshimin e rrugėtimit ė asteroideve tė rrezikshme. Se sa ėshtė rreziku nga trupat qiellorė qė mund tė bien nė Tokė, dėshmon goditja e meteoritit nė qytetin rus Ēelabinski nė shkurtin e kėtij viti kur u plagosėn mė shumė se 1.000 veta.

Shkencėtarėt supozojnė se ekzistojnė rreth njė milion asteroide tė cilėt pa probleme do tė mund tė shkatėrrojnė qytete si Nju -Jorku e ka dhe tė atillė qė mund tė shkatėrrojnė gjithė qytetėrimin tonė.

Veterani i fluturimeve nė gjithėsi Tom Johns (nė foto) propozon ndėrtimin flotės sė robotėve tė cilat qėllimisht do tė godisnin asteroidet e rrezikshėm.

- Shumė asteroide nuk ėshtė e mundur tė vėrehen me kohė. Sidomos ato qė janė larg ose mė tė errėta. E goditja e tyre nė Tokė do tė ishte e tmerrshme. Megjithatė ajo mund tė ndalohet. Ēmimi i ndėrtimit tė njė flote kamikazėsh ėshtė i njėjtė me atė tė dėrgimit tė „Curiosity“ nė Mars, qė ėshtė rreth 2,5 miliardė dollarė, thotė Johns.

Njėri nga opsionet ėshtė ndėrtimi i “traktorit gravitues” i cli do tė kapte dhe do t’i tėrhiqte asteroidet nga udhėtimi. Sulmi i asteroideve me raketa ose me bomba bėrthamore, tash pėr tash ėshtė opsioni i fundit.

-Asteroidet janė kėtu. Pyetja shtrohet se si tė zbulohen para se tė vijnė te ne, thotė Sergo Kamacho Lara, zyrtar pėr punė kozmike nė KB.

Edhe pse asteroidet e mėdha mund ėt shkatėrrojnė shumė, tė rrezikshėm janė sidomos ata tė vegjlit, me diametėr mė pak se njė kilometėr, sepse ata vėrehen vėshtirė.

Zero Cool
15-11-13, 15:53
Njerėzit nuk janė nga Tokahttp://www.knninfo.com/repository/images/human.jpgNjerėzit nuk janė nga Toka. Ata u vendosėn kėtu nga jashtėtokėsorėt miliona vite mė parė, pėr “tė vuajtur dėnimin”.

Kėshtu pretendon ekologu amerikan Ellis Silver. Nė librin e tij, “Njerėzit nuk janė nga Toka” (Humans are not from Earth) ai thotė se janė disa tregues fiziologjikė qė shpjegojnė se njerėzimi nuk ka evoluuar pėrkrah specieve tė tjera nė Tokė.

Treguesi mė tipik sipas tij ėshtė dhimbja e shpinės, qė shkaktohet nga graviteti. “Ne kemi evoluuar nė njė planet me gravitet mė tė ulėt, ndaj graviteti mė i lartė nė Tokė na shkakton dhimbje shpine”, thotė ai.

“Njeriu ėshtė specia mė e zhvilluar nė Tokė, megjithatė ėshtė gjithashtu edhe specia qė ėshtė pėrshtatur mė pak me kėtė planet, qė vuan mė shumė sėmundjet pasojė e jetės nė kėtė planet si dhimbjet e shpinės, djegjet nga drita e diellit apo mospėlqimi i ushqimit natyror”, thotė ai nė librin e tij.

Ndėr tė tjera, Ellis Silver, qė mban edhe gradėn doktor shkencash, flet edhe pėr foshnjet e porsalindur.

“Foshnjet e njeriut e kanė kokėn shumė tė madhe, cka shkakton vėshtirėsi pėr nėnėn gjatė lindjes, madje deri nė vdekjen e saj. Ky ėshtė njė problem qė e ka vetėm specia jonė nė kėtė planet dhe askush tjetėr”, deklaron ai.

Dr. Silver beson se njerėzit nuk janė “projektuar” pėr tė pėrballuar rrezet e Diellit nė Tokė, sepse ata s’mund tė qėndrojnė nė diell pėr mė shumė se 1 ose 2 javė, ndryshe nga lizardi, dhe s’mund tė qėndrojnė tė ekspozuar nė diell cdo ditė pa patur asnjė problem.

Ai shpjegon edhe shkakun se pėrse njerėzit vuajnė nga sėmundje kronike nė tokė, duke pretenduar se organizmi ynė ėshtė projektuar pėr njė ditė 25-orėshe, ashtu sic ėshtė provuar nga studiuesit e gjumit, qė sipas Silver, thonė se njeriu ka nevojė pėr mė shumė gjumė.

“Ky nuk ėshtė njė kusht modern. Tė njėjtėt faktorė, tė njėjtat sėmundje mund tė gjurmohen nė gjithė historinė e njeriut nė Tokė”, thotė ai.

Dr. Ellis sugjeron se origjina e njeriut mund tė jetė nga Alpha Centauri, sistemi diellor mė i afėrt me sistemin tonė. Specie nga ky sistem, thotė ai, u hodhėn nė Tokė dhe u kryeqėzuan me Homo Erectus.

Ai thotė se shumė njerėz nuk ndjehen rehat dhe shpesh thonė qė nuk i pėrkasin tokės. Kjo sugjeron, sipas tij, qė njeriu mund tė ketė evoluuar nė njė tjetėr planet dhe ėshtė hedhur nė tokė si specia superiore nė krahasim me tė tjerat qė ndodheshin kėtu.

Nė pėrfundim, Dr Ellis Silver thotė se libri i tij mė sė shumti kėrkon hapjen e njė debati pėr kėto teza tė tij, se sa pėr t’u trajtuar si njė libėr shkencor.