PDA

View Full Version : “Burri i parė shtatzėnė”


Estella
09-12-08, 12:57
Thomas Beatie, pret fėmijėn e dytė: Mrekulli tė jesh mama


http://shekulli.com.al/tpllib/img.php?im=cat_256/35944.jpg&w=340&h=191


Thomas Beatie, 34-vjeēari nga Oregoni, qė u bė i famshėm si “burri i parė shtatzėnė” nė histori, e provon sėrish.

NEW YORK – Tė jesh nėnė ėshtė bukur. Dy herė, akoma edhe mė shumė. Thomas Beatie, 34-vjecari nga Oregoni, qė u bė i famshėm si “burri i parė shtatzėnė” nė histori, e provon sėrish.
Pasi i dha jetė vajzės sė tij, Susan Juliette, verėn qė sapo shkoi Beatie pret njė fėmijė tė dytė. Edhe kėtė herė gjithcka ėshtė mundėsuar nė mėnyrė artificiale, me njė donator sperme gjetur pėrmes internetit. Lajmin e ka dhėnė ai vetė gjatė njė interviste dhėnė sė bashku me gruan 46-vjearen, Nancy pėr gazetaren Barbara Walters tė ABC News.
“Jam nė tremujorin e parė tė shtatzėnisė”- deklaron Thomas, duke shpjeguar se kishte ndėrprerė kurėn me baze testosteroni pas lindjes sė tė voglės Susan, pikėrisht pėr tė pasur njė tjetėr fėmijė.
“Ndihem shumė mirė. Kam bėrė analiza dhe vizita tė shumta dhe gjithcka pėr momentin ecėn pėr bukuri”- siguron ai. Sipas parashikimeve tė bėra, fėmija pritet tė lindė 12 qershorin e ardhshėm.
Nė intervistėn e tij, burri flet pėr periudhėn e lindjes sė Susan, duke rrėfyer pėr dhimbet qė e shoqėruan pėr orė tė tėra. “Nuk kam dashur tė bėj lindje me operacion dhe ka qenė Nancy ajo qė preu kordonin ombelikal tė foshnjės”.
I lindur grua, Thomas iu nėnshtrua njė operacioni kirurgjikal pėr tė hequr gjoksin dhe prej vitesh merr hormone dhe bėn terapi pėr tė pasur njė pamje mashkullore.
Zgjedhja e tij pėr tė qenė njė trans-mama nuk ka qenė e lehtė. “Kam mbetur i shokur nga fakti qė lajmi bėri xhiron e botės pėr pak orė”- thotė ai, duke shtuar se e ka parė veten nė site tė ndryshme anekėnd globit, Kinė, Rumani, Rusi dhe Brazil.
Nuk ka qenė e lehtė edhe pėr njė tjetėr fakt. Ai pranon tė thotė se pas kėsaj ka marrė kėrcėnime anonime pėrmes internetit, madje edhe kėrcėnime me vdekje.
Nė fakt, sot, Nancy e Thomas e konsiderojnė familjen e tyre njė familje normale, madje tradicionale. “Jemi, njė burrė, njė grua dhe njė fėmijė. Me njė fjalė, njė familje, si shumė tė tjera”- pėrfundon ai.Marre nga Gazeta "Shekulli"

~AnnA~
09-12-08, 13:44
Kete teme e kisha titulluar me"Travesti(-as burre as grua) shtatzene"...ose,do e titulloja"Babnena perseri shtatzane"...
kjo ka qene nje femer dhe jo mashkull....nje njeri me miter dhe mustaqe nuk mund te quhet mashkull...kjo thjeshte,ka marre vetem nje doze te caktuar Testosteroni(hormoni i meshkujve) dhe asgje me shume...ka ndryshuar pamjen e jashtme dhe jo organet...
mos u cudisni fare,,,nje femer mund te mbese perseri shtatzene edhe nese ka heq gjoksin edhe nese ka mustaqe...

LABI
11-12-08, 16:03
Kete teme e kisha titulluar me"Travesti(-as burre as grua) shtatzene"...ose,do e titulloja"Babnena perseri shtatzane"...
kjo ka qene nje femer dhe jo mashkull....nje njeri me miter dhe mustaqe nuk mund te quhet mashkull...kjo thjeshte,ka marre vetem nje doze te caktuar Testosteroni(hormoni i meshkujve) dhe asgje me shume...ka ndryshuar pamjen e jashtme dhe jo organet...
mos u cudisni fare,,,nje femer mund te mbese perseri shtatzene edhe nese ka heq gjoksin edhe nese ka mustaqe...

Do t'thote qe Burri nuk qenka shtatezen , e besa as gruaja, e as mashkulli por femra !!!

Te qenurit femer ne imanenc eshte e percaktuar nga te poseduarit apo jo te nje mitre, apo vagine ?!

Ndersa te qenurit mashkull nenkupton te poseduarit e nje penisi ?!

:rolleyes: :rolleyes:


Nocioni , fjala burre mesa e kam kuptu, ne baze te disa studimeve te bera nga disa studiues shqiptar ....ne asnje gjuhe tjeter nuk perkthehet (nuk ekziston ) , pos ne gjuhen shqipe !


Dine ndokush ta perkthej , ta interpretoj fjalen "burre" , "burrin" dhe "burrnine" ne gjuhen Angleze, Gjermane, apo Frenge ???

~AnnA~
11-12-08, 16:21
Burre-Man
Grua-Frau
ja LABI,termet Burre-Grua ekzistojne dhe ne gjuhe te tjera,por kam fjalen,qe kjo(ky) shtatzenja ne artikullin me lart ne kete rast eshte grua dhe jo burre...sic e dime dhe nga nga librat e mjeksise dhe biologjise,qe nje burre eshte e pamundur te linde...
Rujna zot,se c'far nuk ka ne kete bote...lum femija me kete e kan 2 ne 1 edhe babe eddhe nene...

Guri i madh
11-12-08, 18:55
suphnallah kjameti nuk qenka larg

selvija
12-12-08, 20:48
estefurulahhh tybe istkikfaaaaa pyyy pyyyy qka spo bohet edhe pak kemi me ja shku planetit Mars.

LABI
12-12-08, 20:58
Burre-Man
Grua-Frau
ja LABI,termet Burre-Grua ekzistojne dhe ne gjuhe te tjera,por kam fjalen,qe kjo(ky) shtatzenja ne artikullin me lart ne kete rast eshte grua dhe jo burre...sic e dime dhe nga nga librat e mjeksise dhe biologjise,qe nje burre eshte e pamundur te linde...
Rujna zot,se c'far nuk ka ne kete bote...lum femija me kete e kan 2 ne 1 edhe babe eddhe nene...

MAN - mendova qe paska qen njeri , e jo burre :rolleyes:

Nje subjekt me seks mashkull i perceptuar nga nje i panjohur , per te eshte "NJE NJERI" , e jo "NJE BURRE" ; psh

""nje njeri i panjohur duke kaluar kendej pari me vetuar"" , , asesi nje burre i pa njohur:rolleyes:

~AnnA~
12-12-08, 22:06
MAN - mendova qe paska qen njeri , e jo burre :rolleyes:

Nje subjekt me seks mashkull i perceptuar nga nje i panjohur , per te eshte "NJE NJERI" , e jo "NJE BURRE" ; psh

""nje njeri i panjohur duke kaluar kendej pari me vetuar"" , , asesi nje burre i pa njohur:rolleyes:

o LABI,po dhe ne shqip ka bari(bar ne ledina) dhe bari(bariu qe ruan delet)
ari(material i cmuar) dhe ari(ariu i malit)
i trajton ti si te njejta keto????

dmth,kur e dime gjuhen mire dime dhe te vejme theksin aty ku duhet ,kur nuk e din mire,te tingellojne si te njejta...

emine
08-04-09, 20:01
ktij duhet mi than burr,ahhahahhahhahaha

lovely
12-04-09, 23:26
ktij duhet mi than burr,ahhahahhahhahaha


hahahahahahahahahahahahahahahaa


oooo u knaqa tu kesh :biggrin: