PDA

View Full Version : Vjehrra dhe nusja nė ditėt e sotme!


Faqet : [1] 2

selvija
14-12-08, 10:46
Ahh moj vjeherr po shum po flet.

http://uk.youtube.com/watch?v=72LfDnpsZ0g

Estella
14-12-08, 11:19
Ahh moj vjeherr po shum po flet.

http://uk.youtube.com/watch?v=72LfDnpsZ0g

huhauhau po thu qe ka qesi vjehrra a ?

kukuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

selvija
14-12-08, 11:56
huhauhau po thu qe ka qesi vjehrra a ?

kukuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuPo shofim dha marrim errneqe nga Familja moderrne,,ishalla nuk me shef vjehrra jam se skam pse i shkoj ka mem shti me pa tesha me parajke..:biggrin:

Prishtinasja_
14-12-08, 12:05
Selvije mos na frigo neve cka jemi ende "Beqarus Powerus" ! :tongue::biggrin:

Selvije te pershendes me kengen

http://uk.youtube.com/watch?v=QDyX9A_6-fo :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Penelope
14-12-08, 14:03
Raportet re-vjeherr dihet me si jane e si kane qene...mund te flitet shume rreth kesaj teme, sepse jane dy bota te ndryshme...Bote e re dhe e vjeter, dhe secila deshiron te kete vendin e vet. Tek ne eshte paksa me e komplikuar ngase jetojne ne nje shtepi re vjeherr, edh perditshmeria mund te sjelle shume paknaqesi e probleme mes te dyjave..Une epr vete them gjithe, nese do ta kem nje vjeherr te mire e te dashur, do ta du , nderoj e respektoj si nanen time, sepse ajo fundja osht nana e atij qe une e dua, dhe kam deshire te kem raporte te mira me te...dhe neser du qe edhe femijet e mi te kene nje gjyshe te dashur, thjeshte ta duan ate...

Nese ka probleme duhet folur, edhe duhet kuptu dhe akceptu diferencat mes dyjave, besoj se kshtu knaqen dy palet..por qe do ta respektoj dhe nderoj e di qe tani.

Dallandyshja_718
14-12-08, 17:34
HANKO HALLA DHE NUSJA!

Halles nuk i hahet, halles nuk i pihet
me t'rene e saj fare nuk po i kihet
nusen nuk e dashka sa ne ode e qaska
dhe qe kur erdhi hale n'sy e paska
dhe qe kur erdhi halla paska thene
nuk me duket nusja nuse per te qene...

Nuse e kesaj kohe tjeter zanat s'paska
A do marre kalemin qe te beje laraska
A do zere te shkruaj ose do degjoje
Nje kuti te vogel qe na flet me goje.
Nje kuti te vogel qe mos qofte te jete
Eshte nje freng i marre, cirret bertet!
Me nje biz' ne dore ben sikur punon
Kemben permbi kembe nusja e degjon
Dhe cudi moj moter si e qysh duron!
Duket nga nje here zeri e lendon
Frengu rri i qete ose do bertase
Nusja e humbet dhe i vete pas
Frengu e ngre zerin edhe sekellin
Nusja e le perin edhe vershellin
Ai flet me vete flet e flet percart
Nusja s'eshte ne vehte benet me e zjarte!

Halla do nje nuse, nuse goja plot
Si nje zall te bardhe si nje zall te forte
Me shami ne krye ane e mbane qendisur
Dhe me floke te gjate prapa arratisur
Dhe me floke te gjata deri mu ne mes
Mu si nate janari sa te thelle te zes
Me shami te holle balle e faqe hedhur
sa t'i duket syri ne qepalla kredhur
Me flori ne gushe hapur mu si prush
Si tju them moj motra... pjergulla me rrush.

Rralle e tek te duket, rralle e tek te flase
Nje thelleze e bukur mbyllur ne kafaz
Mbyllur ne kafaz nje thelleze e bukur
Mu ne mes te reve hena ne te dukur
Mu ne mes te reve si hene e si yll
Ose si nje xhinde fshehur ne nje pyll.
halla do nje nuse si edhe i biri
Rrenjet prej argjendi degat prej floriri
Me te folur halla, nusja te hape syte
"Lepe" fjale e pare, "Peqe" fjale e dyte
edhe asgje tjeter, vetem lepe e peqe
Pasi zemra halles qenka si nje qelqe
Po u thye, vajti, e ska me ngjite, qepe
Zogu i plagosur di te kap me sqepe!

ShEjToNkA
14-12-08, 23:44
Ky fenomen ėshtė i lashtė sa vet bota, dhe fare hic do ndryshohet ndonjėherė.
Konflikti lind ngase qė tė dyja e dojnė tė njejtin pėrson por me dashuri tė ndryshme ku edhe s'kanė dėshirė ta humbin asnjėra, e aq mė pak nėna ( vjerra ) ta humb tė birin.
Por qė ky raport tė jetė nė harmoni, sa do pak, duhet ditur burri/i biri ta menaxhoj situatėn.SP. Njė grua (nuse dikur e tani frikė u bė vjeherrė) tha: Ehhh si ta kisha sot vjerren time do kisha ditė se si da ta kqyrja.
D.m.th tek kur erdhi nė shkallė tė vjerrės sė saj e kuptoi se si ėshtė me qenė vjeherrė.
Po cfarė tė bėjm, cfarė mbjell edhe ke pėr tė korrė.

Jana
15-12-08, 11:24
Kjo tem ...eshte tema me e perfolur ne momentin qe bohen bashk dy Nuse a dy Gra...
Diqysh edhe tem pak qesharake...se sha spe nin njeri...

Ishalla Vjerra jeme asht e mir...

Idila
15-12-08, 17:33
Ehhh, kot nuk e quajnė vjeeerrrrrrr... ;)

emine
15-12-08, 17:53
huhauhau po thu qe ka qesi vjehrra a ?

kukuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

ka edhe asjo qe ju ka hyp dajak nusev:(
une per menimin tim ,mendoi se nese nje nane e te dashurit nderohet dhe rrespektohet si duhet s'mundesh me pas probleme te mdhaja me te,s'jan vetem vjerrat ne faj,as nuk jan vetem nuset,mvaret prej familjes dhe edukates personale,,,

Guri i madh
15-12-08, 18:21
Ahh moj vjeherr po shum po flet.

http://uk.youtube.com/watch?v=72LfDnpsZ0g
halles nuk i hahet halles nuk i pihet pa te ren e vet halles nuk i rrihetka than aj i moqmi

Guri i madh
15-12-08, 18:55
HANKO HALLA DHE NUSJA!

Halles nuk i hahet, halles nuk i pihet
me t'rene e saj fare nuk po i kihet
nusen nuk e dashka sa ne ode e qaska
dhe qe kur erdhi hale n'sy e paska
dhe qe kur erdhi halla paska thene
nuk me duket nusja nuse per te qene...

Nuse e kesaj kohe tjeter zanat s'paska
A do marre kalemin qe te beje laraska
A do zere te shkruaj ose do degjoje
Nje kuti te vogel qe na flet me goje.
Nje kuti te vogel qe mos qofte te jete
Eshte nje freng i marre, cirret bertet!
Me nje biz' ne dore ben sikur punon
Kemben permbi kembe nusja e degjon
Dhe cudi moj moter si e qysh duron!
Duket nga nje here zeri e lendon
Frengu rri i qete ose do bertase
Nusja e humbet dhe i vete pas
Frengu e ngre zerin edhe sekellin
Nusja e le perin edhe vershellin
Ai flet me vete flet e flet percart
Nusja s'eshte ne vehte benet me e zjarte!

Halla do nje nuse, nuse goja plot
Si nje zall te bardhe si nje zall te forte
Me shami ne krye ane e mbane qendisur
Dhe me floke te gjate prapa arratisur
Dhe me floke te gjata deri mu ne mes
Mu si nate janari sa te thelle te zes
Me shami te holle balle e faqe hedhur
sa t'i duket syri ne qepalla kredhur
Me flori ne gushe hapur mu si prush
Si tju them moj motra... pjergulla me rrush.

Rralle e tek te duket, rralle e tek te flase
Nje thelleze e bukur mbyllur ne kafaz
Mbyllur ne kafaz nje thelleze e bukur
Mu ne mes te reve hena ne te dukur
Mu ne mes te reve si hene e si yll
Ose si nje xhinde fshehur ne nje pyll.
halla do nje nuse si edhe i biri
Rrenjet prej argjendi degat prej floriri
Me te folur halla, nusja te hape syte
"Lepe" fjale e pare, "Peqe" fjale e dyte
edhe asgje tjeter, vetem lepe e peqe
Pasi zemra halles qenka si nje qelqe
Po u thye, vajti, e ska me ngjite, qepe
Zogu i plagosur di te kap me sqepe!e po i menqur kishte qen ALI ASLLANIme vones e vrejta postimin e juaj

natyra
15-12-08, 19:02
Raportet re-vjeherr dihet me si jane e si kane qene...mund te flitet shume rreth kesaj teme, sepse jane dy bota te ndryshme...Bote e re dhe e vjeter, dhe secila deshiron te kete vendin e vet. Tek ne eshte paksa me e komplikuar ngase jetojne ne nje shtepi re vjeherr, edh perditshmeria mund te sjelle shume paknaqesi e probleme mes te dyjave..Une epr vete them gjithe, nese do ta kem nje vjeherr te mire e te dashur, do ta du , nderoj e respektoj si nanen time, sepse ajo fundja osht nana e atij qe une e dua, dhe kam deshire te kem raporte te mira me te...dhe neser du qe edhe femijet e mi te kene nje gjyshe te dashur, thjeshte ta duan ate...

Nese ka probleme duhet folur, edhe duhet kuptu dhe akceptu diferencat mes dyjave, besoj se kshtu knaqen dy palet..por qe do ta respektoj dhe nderoj e di qe tani.

Moj e nderuara Penelope,sa here qe po te lexoj me shton me shum kurreshtje qe te mbeshtes ne mendimet tuja plot kuptim,ndaj te pergezoj per zgjuarsin e talentuar,ce si e tille ne fjale,dini tregoni respektin dhe maturin e nje femre shqiptare....te lumt moj vajze...:) andaj te deshiroj realizimin e gjitha endrrave tuja...Jufalemnderit ne mirekuptim

me respekt
Natyra

uliksi31
15-12-08, 19:37
Raportet re-vjeherr dihet me si jane e si kane qene...mund te flitet shume rreth kesaj teme, sepse jane dy bota te ndryshme...Bote e re dhe e vjeter, dhe secila deshiron te kete vendin e vet. Tek ne eshte paksa me e komplikuar ngase jetojne ne nje shtepi re vjeherr, edh perditshmeria mund te sjelle shume paknaqesi e probleme mes te dyjave..Une epr vete them gjithe, nese do ta kem nje vjeherr te mire e te dashur, do ta du , nderoj e respektoj si nanen time, sepse ajo fundja osht nana e atij qe une e dua, dhe kam deshire te kem raporte te mira me te...dhe neser du qe edhe femijet e mi te kene nje gjyshe te dashur, thjeshte ta duan ate...

Nese ka probleme duhet folur, edhe duhet kuptu dhe akceptu diferencat mes dyjave, besoj se kshtu knaqen dy palet..por qe do ta respektoj dhe nderoj e di qe tani.


Me pas mundesi me shti nanen teme en Dardani, e me lexue qet shkrim. Jo ajo po thot ska reja sot, u prish dynjeja.:biggrin:
Ska faj dada Urat kur po thot;perl e Dardanis. Po edhe ai Uliksi i Itakes budalle ish kon, po a rrin njeri 10 vjet pa u kthye mrapa....

Penelope
15-12-08, 20:00
Natyre e dashur edhe Uliks,

ju falenderoj shume per fjalet e ngorhta, me keni ba te skuqem..

Me vjen shume mire qe ndani mendimin me mua,por te shofim ne realitet si do te jete

raporti me vjehrren, haha...

p.s
e di qe te na vjehrrat kane qef me ju marre doren, e une se kam fort merak, por per hir te saj do te boj, qe bile te krenohet pak me rejen, haha

ju pershendes me gjithe zemren

Murgesha
15-12-08, 23:57
Vjehrra e nusja e sotme si vjehrra e nusja e djeshme.
Vjehėrr "shyqyr" s`kam gjetė qė me u lavdėru se e kam dashtė apo me u anku qė se kam dashtė, po e di se ndoshta shpejti do tė bėhem vetė vjehėrr. Kam vendos me ndejt vjehėrr e mirė, reja nė shpi tė vet e unė nė timen. Sa herė tė qes pite do ta thėrras pėr drekė a darkė. Nė dasht me mė thirrė ndojherė pėr kafe i shkoj po mos dasht me zor nuk do tė ja kėrkoj http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Kan ndryshu kohėrat, sot reja nuk mirret pėr punė shtėpie e as nuk konsiderohet si njė lugė mė tepėr qė duhet tė kujdeset i zoti shpisė.

Tė ma rahatojė djalin, pa pėr mua qofsha rahat e mirė me burrė timin. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Bubulina
16-12-08, 00:01
Vjehrra e nusja e sotme si vjehrra e nusja e djeshme.
Vjehėrr "shyqyr" s`kam gjetė qė me u lavdėru se e kam dashtė apo me u anku qė se kam dashtė, po e di se ndoshta shpejti do tė bėhem vetė vjehėrr. Kam vendos me ndejt vjehėrr e mirė, reja nė shpi tė vet e unė nė timen. Sa herė tė qes pite do ta thėrras pėr drekė a darkė. Nė dasht me mė thirrė ndojherė pėr kafe i shkoj po mos dasht me zor nuk do tė ja kėrkoj http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Kan ndryshu kohėrat, sot reja nuk mirret pėr punė shtėpie e as nuk konsiderohet si njė lugė mė tepėr qė duhet tė kujdeset i zoti shpisė.

Tė ma rahatojė djalin, pa pėr mua qofsha rahat e mirė me burrė timin. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


..ece mos shko e me ta lyp djalin ty.Djem te mire sa duash po ksi vjehrre se :wink:

Murgesha
16-12-08, 00:02
..ece mos shko e me ta lyp djalin ty.Djem te mire sa duash po ksi vjehrre se :wink:


Ha,hahahahaha Bubulinė, ma qit njė foto tė tė shof a i plotėson kushtet pėr djalė temin, se jo, jo unė nuk pėrzihem nė punėt e tija hahahahaahahahahah

Bubulina
16-12-08, 00:05
Ha,hahahahaha Bubulinė, ma qit njė foto tė tė shof a i plotėson kushtet pėr djalė temin, se jo, jo unė nuk pėrzihem nė punėt e tija hahahahaahahahahah

..jo moj vjeherr,me fjalen e pare e tregove "guhen" e vjehrres.Pse me me pa ti mue,dmth jep pelqim apo jo aa?

Ooooooooo shuj bree se tu lyp vjeherr t'mire ,mbveta edhe pa djal t'mire :P:P

Murgesha
16-12-08, 00:07
..jo moj vjeherr,me fjalen e pare e tregove "guhen" e vjehrres.Pse me me pa ti mue,dmth jep pelqim apo jo aa?

Ooooooooo shuj bree se tu lyp vjeherr t'mire ,mbveta edhe pa djal t'mire :P:P


Valla gjeje djalin e mirė qė se ka nonėn e shtirė, e pastaj tė bahet edhe vjehrra e mirė hahahahaahahahahahahahahahaha

Bubulina
16-12-08, 00:10
Valla gjeje djalin e mirė qė se ka nonėn e shtirė, e pastaj tė bahet edhe vjehrra e mirė hahahahaahahahahahahahahahaha

..jo nuk po te nderroj,te gjitha kushtet i plotesove,hiq pa e pa djalin po pranoj,veq pitet mos i harro kur t'vish lej te dera e mos hy mrena hiq ahhahahahh

Murgesha
16-12-08, 00:13
..jo nuk po te nderroj,te gjitha kushtet i plotesove,hiq pa e pa djalin po pranoj,veq pitet mos i harro kur t'vish lej te dera e mos hy mrena hiq ahhahahahh

Paj ban edhe ashtu, pse jo?? http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Vetėm ju tė jeni mirė e rehat se nuk ja u prishi hahahaahahahahahahahaha

simpatia e emines
16-12-08, 11:01
Eminja pej dashnije qe ka per mue, jo veq nones po edhe ex-ve te babes ja kish marr doren...
me qellue mashkulli tarak po qysh, edhe ex te babes jas merr doren

emine
16-12-08, 11:22
Eminja pej dashnije qe ka per mue, jo veq nones po edhe ex-ve te babes ja kish marr doren...
me qellue mashkulli tarak po qysh, edhe ex te babes jas merr doren

po qysh jo ,kurr sja kam mar rkujna doren,pos dikujte qe kam deshte ja kam puthe durte,sa per vjerra veq ni puthsha gjenaze se ndryshe skan me pa ate filem,e mire qe thu tarak se kshtu ashtu po ma mer menja qe sje njeri derisa provokon me kso nikash,,,,,

simpatia e emines
16-12-08, 13:26
po qysh jo ,kurr sja kam mar rkujna doren,pos dikujte qe kam deshte ja kam puthe durte,sa per vjerra veq ni puthsha gjenaze se ndryshe skan me pa ate filem,e mire qe thu tarak se kshtu ashtu po ma mer menja qe sje njeri derisa provokon me kso nikash,,,,,

doren po se po , por edhe ngryk me marr, edshe goten me tomel me ja quee kur te bjen me fjet edhe me i than naten e mire, model i viteve 60 ta ashtu te kisha bo...

Nime kshtu a jeni qkluq ne krye a qka o puna e juve, pernime mendoni se ashtu si kweni deshire bohet a, me ju ndegjue juve...pos nanat edhe motrat e vllaznit e juve duhet me i respektue e mixhen bajram me hup ne katund...!
per tok per toke, se per nje (()) femre nuk humben as nana e as baba, qe me kan bo prej tri kg e deri jam bo i zoti i vetes, tash me ardhe nje (()) nusje aty, jo anej jo knej
Ah dajaku moj emine ju vjen haku juve...

Nja paqe ni zanin kumares se inxheve se Kosova.de df jam une

natyra
16-12-08, 18:43
Natyre e dashur edhe Uliks,

ju falenderoj shume per fjalet e ngorhta, me keni ba te skuqem..

Me vjen shume mire qe ndani mendimin me mua,por te shofim ne realitet si do te jete

raporti me vjehrren, haha...

p.s
e di qe te na vjehrrat kane qef me ju marre doren, e une se kam fort merak, por per hir te saj do te boj, qe bile te krenohet pak me rejen, haha

ju pershendes me gjithe zemren

Pershendetje dhe ty moj e nderuara Penelope,te pacim borgj fjalet e mira gjithashtu,(dhe mos harro ce ta mbani premtimin'a)? p.s.se ku i dihet jetes ndoshta une te bi hise per vjeherr,hahahah me pak shaka zemra...:) gjithe te mirat

Natyra

Penelope
16-12-08, 19:38
Pershendetje dhe ty moj e nderuara Penelope,te pacim borgj fjalet e mira gjithashtu,(dhe mos harro ce ta mbani premtimin'a)? p.s.se ku i dihet jetes ndoshta une te bi hise per vjeherr,hahahah me pak shaka zemra...:) gjithe te mirat

Natyra


hahah e dashur Natyre,

po me knaqesi do e kisha nje vjeherr poete, dhe me te cilen kuptohem aq mire,fantazi kishte qene,,,:smile:

shfletuesi_
16-12-08, 19:42
Oh LUme vjehrrat per juve...

lovely
16-12-08, 22:08
qyrni me ingjen, vjeherr jam vet, e di qka dmth :biggrin: me reja i kam punt mire, iu kam kallxu me vakt, kur t um rrokin nervat, lshoma udhen, kur t rrokun ty, ta lshoj une udhen, ishalla s do Zoti me na rrok dyjave permenihere :biggrin: kur t rrehi, mos bo zo e m shtin n gjynah, kur t thom shko te baba jyt mos t shoh mo kurr, qu shko n dakik, se mas 3 dite m lshojne rrebet. qishtu qe, si une me rejat e mia, kerkush nuk e qon hiq,. qe vetni ato bile kallxojne vet mos um besofshi mue :biggrin:

e plot do qisi kirifekte jau kam kallxu me vakt :biggrin:

simpatia e emines
16-12-08, 22:28
Valla bre seri me bo a edhe me u qudit, eu Admiral ta paqa borxh ty ni kerr hahaha (admirali i kosova.de df )
More ktu koka ma zi se te na atje, anej ki inxhe qe i kan thmin deri ne 15 vjet, hajde naj njo ne past edhe 20, helbete ne dalt naj njo...,se per super gjyshe,vjehrra tek ktu koka veni i tyne....

Grasha e xuki e paskan venin ksajde...

Jaaa anej kokmi ma mire hale....

simpatia e emines
16-12-08, 22:32
More hej, po me intereson diqka tjeter... raporti re-vjeherr dihet si eshte si jet asnjeres per at dyje..., kusuriten knej, por po me intereson.. diqka

Qysh e nini veten keshtu si vjehrra kur ulni ne pc e folni ktu, e nusja apo djali ju lexon ka shkruani per tema te ndryshme... okolla ukquri e sene vene, dyqwysh ulun me gjyzllyk e koncentrim..ne muhabete te forumit ???

eu ku ku qfar kiameti

selvija
16-12-08, 22:35
More hej, po me intereson diqka tjeter... raporti re-vjeherr dihet si eshte si jet asnjeres per at dyje..., kusuriten knej, por po me intereson.. diqka

Qysh e nini veten keshtu si vjehrra kur ulni ne pc e folni ktu, e nusja apo djali ju lexon ka shkruani per tema te ndryshme... okolla ukquri e sene vene, dyqwysh ulun me gjyzllyk e koncentrim..ne muhabete te forumit ???

eu ku ku qfar kiameti Si po me duket ti koke ai gjanari i vjehrrave atje a ketu sundojn nuset djaloooooo...

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 22:41
Si po me duket ti koke ai gjanari i vjehrrave atje a ketu sundojn nuset djaloooooo...


Selvi kur fare qeshje s'pate qitu e s'mujta te bie ne fije ?? :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 22:46
Uné Selvije vjehrave ne Kosove shumicave ua kam inati se hala kan qef shum me sundu e ktu ne Turqi si ne FD sundojn tybe nuset qysh i paske thon ketij xhandarit ha ha ha :biggrin:

selvija
16-12-08, 22:46
Selvi kur fare qeshje s'pate qitu e s'mujta te bie ne fije ?? :biggrin:Jo per kundrazi me rroki kolli gati plasa ,,,sterrpika gati vjehrren hor isha bo :biggrin: hahahahah kisha than qe reja me qellim me shtini me shku mu la:biggrin:

o nje dit ka mu ul e me kallzu gjithqka per vjehrren tem...hahhaha

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 22:49
Jo per kundrazi me rroki kolli gati plasa ,,,sterrpika gati vjehrren hor isha bo :biggrin: hahahahah kisha than qe reja me qellim me shtini me shku mu la:biggrin:

o nje dit ka mu ul e me kallzu gjithqka per vjehrren tem...hahhaha


hahahaaaa kurr sekie asajde a !! :biggrin:

simpatia e emines
16-12-08, 22:51
Si po me duket ti koke ai gjanari i vjehrrave atje a ketu sundojn nuset djaloooooo...
Jo une ja u asishi bereqetin atyne e atyne dyjave a, femer eshte edhe kjo nusja vjen ne derexhe te vjehrres....,ama une se pres deri ateher se kur te plakna smuj sjell dajak kroshe.. sja veti letrat fort...
a per me sunue ne evrope po aty mire e ki po sunojn grat,ska diskutim...sen qe shihet.

Allahile a ki far burri, a veq emen qaty sa mos me than familja e miqasia qe eshte gru e pa burr, demek veq e rexhisturen ne emer tend edhe ti ne emer tina..e secili udhve te veta...
Sjumica jan ashtu ktu... krejt me bole ( mfal ne shprehje )

selvija
16-12-08, 22:55
hahahaaaa kurr sekie asajde a !! :biggrin:hahha ja kur shkon ajo te t'vet...hahahah:biggrin:

selvija
16-12-08, 22:57
Jo une ja u asishi bereqetin atyne e atyne dyjave a, femer eshte edhe kjo nusja vjen ne derexhe te vjehrres....,ama une se pres deri ateher se kur te plakna smuj sjell dajak kroshe.. sja veti letrat fort...
a per me sunue ne evrope po aty mire e ki po sunojn grat,ska diskutim...sen qe shihet.

Allahile a ki far burri, a veq emen qaty sa mos me than familja e miqasia qe eshte gru e pa burr, demek veq e rexhisturen ne emer tend edhe ti ne emer tina..e secili udhve te veta...
Sjumica jan ashtu ktu... krejt me bole ( mfal ne shprehje )(term....) kam valla e kogja azgin asht nganiher kur po skuqet po ma qon mallin e nenes vet:biggrin:hahaha

po more na ndrrohemi her ai e her une regjistrohemi na kemi demokraci ska veq njoni siper me kan,,,,hahahahha :biggrin:

e_martumja
16-12-08, 23:01
Gjujn fjal me kazan, sapo e kthen shpinen njona tjetra ben gjetsa pa lidhje dhe kishe duhem njona tjetra etc... ne shumicen e rasteve qekjo eshte njeri prej tjres eshte ne nje nivel te ult....

lovely
16-12-08, 23:50
(term....) kam valla e kogja azgin asht nganiher kur po skuqet po ma qon mallin e nenes vet:biggrin:hahaha

po more na ndrrohemi her ai e her une regjistrohemi na kemi demokraci ska veq njoni siper me kan,,,,hahahahha :biggrin:


hahahahahahahahahahahahahahaha

ti bone me men, kur t ungjum une me reja t mija, i kena 4 kompjutera n shpi, une me 3 rejat emia, e drejt e n FD qitu :biggrin: ooo qka s po ka qitu :biggrin: :tongue:

simpatia e emines
16-12-08, 23:53
Jo vlla ktu po lujn fshehtas...


Selvie, a je kojshikja jeme

DEA
17-12-08, 08:12
Kjo tem ...eshte tema me e perfolur ne momentin qe bohen bashk dy Nuse a dy Gra...
Diqysh edhe tem pak qesharake...se sha spe nin njeri...

Ishalla Vjerra jeme asht e mir...
Mvaret se ne cfare syri e sheh ti vjehrren, se nuk ka nene qe e urren djaline lufton per te ja prishur lumturin, bile shoh shume nena qe durojne tulifare budallakije te rejave per hater te djelit...


Une ne rast te konflikteve te tilla fajtore i shoh nuset, se jane ma me pa pervoje, vjehrra mund ta vere veten ne pozit te nuses kurse nusja nuk mund ta vere veten ne poziten e vjehrres.
Nese keto dyja e duan te njejtin person njera si nene ( ku te dashuria e nenes as qe dyshoj) e tjetra si grua besoj qe sdo te luftonin per ta bere ate te palumtur ate.

lovely
17-12-08, 08:42
Mvaret se ne cfare syri e sheh ti vjehrren, se nuk ka nene qe e urren djaline lufton per te ja prishur lumturin, bile shoh shume nena qe durojne tulifare budallakije te rejave per hater te djelit...


Une ne rast te konflikteve te tilla fajtore i shoh nuset, se jane ma me pa pervoje, vjehrra mund ta vere veten ne pozit te nuses kurse nusja nuk mund ta vere veten ne poziten e vjehrres.
Nese keto dyja e duan te njejtin person njera si nene ( ku te dashuria e nenes as qe dyshoj) e tjetra si grua besoj qe sdo te luftonin per ta bere ate te palumtur ate.

vallahin une ngjoh vjehrra qe luftojne per me ia prish lumturine djalit e rese,...

problemi kryesor ne kete lidhje mendoj se eshte xhelozia. nana mendon se e ka humb djalin, se ai po e ngon grun tash e po flen me gru..... po une gjithe thom, njana me qellu "insan" , e qet tjetren n binare :biggrin: me qellu dyat insana, s ka ma mire, po bani vakia e qelluan dyat jashte binarve, mozomakeq per ate djale tybe....

selvija
17-12-08, 16:16
Ok shkruj disa fjal per vjehrrat pasi qe dallendyshja me uroj lufte paqje me vjerrushken:biggrin:

Sipas mendimit tim vjehrra dhe reja kuptohen se jan si nata me dit si gjarpri me hardhucen me nje fjal:wink::biggrin:

porr sinqerisht duhat ta rrespektojm prindrit e djalit kur ta duajm dhe vendosim me te tjetojm pa qare dashte e pa dasht duhet edhe konsiderojm si prindet qe kemi lan dikund tjeter,

personalisht per veten time vjerren e kam te smur qe sa vite me dhimet aq shum sa qe me beso e dua gati sa nenen time dhe rrespektoj aq shum,,sa qe nese shkoj ne pushime ndonje nat nuk gjendet ne shtepi i detyroj menjehr ta marrin se me doket ajo shtepi shum e that
vjehrren kam has sheherlike une katundare hahahha hiq spo i shkon sq per fetyre por nejse
ka marak me mengjes me ja pru kaffen me shtika takk e takk pika ime me e dobet eshte qe me shtin per qdo dit te veshem bukurrr dhe migrojna taman si nje nuse e 4-5 ditve dhe mu ngridhe ahha kuku hiq spo muj duroj nganiher po duhet me kthy koken anash me sha tinza hmmm tyy ****,,
per vjehrrin qkam qka them e kam shum shum te mir ai ndryshe sme thrret oj qika jam,,:biggrin:

Dallendysh dhe motra shqipater qka tho thuni cila paskem me afar lufte dhe paqen hahah:biggrin:

Duni vjehrrat se edhe ju se shpejti do uleni ne vendin e tyre ,,qka mbilesh do korresh...
http://video.google.com/videoplay?docid=1435379415319765795

Burri: Ra dera? Kush mund tė jetė?
Nusja: Kush tjetėr pėrveē nėnės tende.
Burri: Si the? Nuk tė kuptova...
Nusja: Ē’ka kėtu pėr tė mos u kuptuar?! Pėrsėri mamaja jote erdhi...
Burri: Mos e ngri zėrin, do tė tė dėgjojė...
***
Nėna : Shpirti mamit, po kaloja kėtej dhe thashė t’ju shikoj njė herė. Shpresoj tė mos ju kem shqetėsuar..
Djali: Ē’ėshtė ajo fjalė moj mami?! Mirė e bėre qė erdhe. Edhe neve na kishte marrė malli...
Nėna: Po ti moj bijė, ēfarė ke qė nuk flet? Mos je gjė sėmurė?
***
Nėna: Mesa duket, nusja qenka si pa qejf. Mė mirė tė ngrihem. Edhe babai juaj mund tė merakoset. Ditėn e mirė dhe kujdesuni pėr veten...
Djali: Po pse kaq shpejt moj mami? Ti sapo erdhe. Tė kishe ndenjur pėr darkė tė paktėn. Apo jo shpirt...
Nėna: Jo, jo, njė herė tjetėr. Po gjetėt kohė, hajdeni ju se ju presim..
Nusja: u ngrit ja tash me kaloj ,,,hhahahaha:biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
17-12-08, 17:04
Ok shkruj disa fjal per vjehrrat pasi qe dallendyshja me uroj lufte paqje me vjerrushken:biggrin:

Sipas mendimit tim vjehrra dhe reja kuptohen se jan si nata me dit si gjarpri me hardhucen me nje fjal:wink::biggrin:

porr sinqerisht duhat ta rrespektojm prindrit e djalit kur ta duajm dhe vendosim me te tjetojm pa qare dashte e pa dasht duhet edhe konsiderojm si prindet qe kemi lan dikund tjeter,

personalisht per veten time vjerren e kam te smur qe sa vite me dhimet aq shum sa qe me beso e dua gati sa nenen time dhe rrespektoj aq shum,,sa qe nese shkoj ne pushime ndonje nat nuk gjendet ne shtepi i detyroj menjehr ta marrin se me doket ajo shtepi shum e that
vjehrren kam has sheherlike une katundare hahahha hiq spo i shkon sq per fetyre por nejse
ka marak me mengjes me ja pru kaffen me shtika takk e takk pika ime me e dobet eshte qe me shtin per qdo dit te veshem bukurrr dhe migrojna taman si nje nuse e 4-5 ditve dhe mu ngridhe ahha kuku hiq spo muj duroj nganiher po duhet me kthy koken anash me sha tinza hmmm tyy ****,,
per vjehrrin qkam qka them e kam shum shum te mir ai ndryshe sme thrret oj qika jam,,:biggrin:

Dallendysh dhe motra shqipater qka tho thuni cila paskem me afar lufte dhe paqen hahah:biggrin:

Duni vjehrrat se edhe ju se shpejti do uleni ne vendin e tyre ,,qka mbilesh do korresh...
http://video.google.com/videoplay?docid=1435379415319765795

Burri: Ra dera? Kush mund tė jetė?
Nusja: Kush tjetėr pėrveē nėnės tende.
Burri: Si the? Nuk tė kuptova...
Nusja: Ē’ka kėtu pėr tė mos u kuptuar?! Pėrsėri mamaja jote erdhi...
Burri: Mos e ngri zėrin, do tė tė dėgjojė...
***
Nėna : Shpirti mamit, po kaloja kėtej dhe thashė t’ju shikoj njė herė. Shpresoj tė mos ju kem shqetėsuar..
Djali: Ē’ėshtė ajo fjalė moj mami?! Mirė e bėre qė erdhe. Edhe neve na kishte marrė malli...
Nėna: Po ti moj bijė, ēfarė ke qė nuk flet? Mos je gjė sėmurė?
***
Nėna: Mesa duket, nusja qenka si pa qejf. Mė mirė tė ngrihem. Edhe babai juaj mund tė merakoset. Ditėn e mirė dhe kujdesuni pėr veten...
Djali: Po pse kaq shpejt moj mami? Ti sapo erdhe. Tė kishe ndenjur pėr darkė tė paktėn. Apo jo shpirt...
Nėna: Jo, jo, njė herė tjetėr. Po gjetėt kohė, hajdeni ju se ju presim..
Nusja: u ngrit ja tash me kaloj ,,,hhahahaha:biggrin:Selvije,aty ku i zmadhova rreshtet mendoj plotesisht ashtu dhe uné, e tjerat,ndryshojn nga jeta e secilit qe i kem ndryshe,por te ne Shqiptarét e Kosovés (ne shumicen ) akoma ndikojn do faré zakonesh qé ish dasht moti me u zhduk,si njé popull nder ma i lashti ne Evrope me keto tradita shum te pa nevojshme dukem dhe primitiv,. Sésht problemi i dukjes por ma tepér qe shkakton pa kenaqesira ,prandaj shpresoj se sa ma shpejt té ndryshon ky mentalitet.

e qitu ne fund e paske dhan nje shembull te keqe per nuset ,nuk ben keshtu ncukk :biggrin:

natyra
18-12-08, 01:08
hahah e dashur Natyre,

po me knaqesi do e kisha nje vjeherr poete, dhe me te cilen kuptohem aq mire,fantazi kishte qene,,,:smile:

hahahahah me te madhe kam qeshur,moj e nderuara penelope te falemnderit per vlersmin,njiherit dhe per respektin e dhen ndaj meje...te jam mirnjohese

duke te deshiruar gjitha te mirat ne jete...:smile:
Natyra

Terminatori
18-12-08, 08:55
Femra si ne rolin e nuses si te vjehrres eshte e pa bome rehat prej vet natyres keshtu qe djalit/burrit ne kete rast i duhet me gjet balansin me dyajave lufta mes tyre nuk perfundon kurr deri sa jan ne nje kulem te dyat deri ne vdjeken e njeres prej tyre demek rastet e shpeshta te vjehrra i ngjet e para shpesh mosha e bon te veten...

Kur e kemi parasysh femren e pa bone rehat, gjithmon ne kete rast jo gjithmon nana e ka me vend apo nusja tash edhe nese e ki nane respektin ja jep si nene e shtepis zoj e shtepis qe ka shume perparsi, ama jo nane qe vepron per inati dhe kwyr me i bo zullum vazhdimisht res vetem pse mundet, sepse nusja eshte e huaja aty u duhet pak frm me marr ne fillim deri sa ti mson sendet,edhe pse nuk o keq qe ne fillim pak me ja msue udhen me pak zullum ama jo shume por pak..qe me dit qe skoka rendi ktu qe... i shtin hunt gjithkund nusja...


Edhe kisha me dite qka po ju mundon kjo teme juve qe ne gyrbet kush nuk rrin me vjehrri spaku ne swe mas 3,4 mujve fill ne banes te vete...

Kit teme u dasht me qel meshkujt qe martohen ne gyrbet e shkojn te ''burrat '' e tyre prej kosove edhe meshkujt qe jetojn ne gyrbet qe jan ne zore me miqq tu e pague haraqin hahaha

DEA
18-12-08, 10:43
puna e vjehrres dhe e res eshte mit, na ka mbet ashtu palidhje ne koke, se ne kohen e sotit ku diskutimet jane pak ma ne nivel me anetaret e shtepise, i pakesojne mundesin e konflikteve, ktyneher nga mosdija apo mungesa e komunikimit ne mes vete kane lindur probleme te kota, qe nuk ja vlene as nje sekond te jetes me e humb me to.
Sot Reja e Vjehrra ne te shumten e rasteve jane ( e ato qe ende nuk jane mund te jene) edhe shoqe................

AlbaSoft
18-12-08, 11:35
Armike te perjetshme

Deanna
18-12-08, 14:03
Po mir oj gra, a bytha e lisit ja u bani burrat e juaj qe po qitni shkelma per nenat e tyre?

E ju burrat a i doni hiq nanat e grave tuaja?

Terminatori
18-12-08, 14:13
Po mir oj gra, a bytha e lisit ja u bani burrat e juaj qe po qitni shkelma per nenat e tyre?

E ju burrat a i doni hiq nanat e grave tuaja?
Per pytjen e pare ja kam dhan hakun grave ne nje faqe pak ma heret, ndersa per pytjen qe ja ke bo meshkujve demek neve...

r respektoj deri sa nuk fillon me petlav mu mundue me qit kanun ne shpi te dhandrrit permes qikes, me i dhan ideja qikes qysh me veprue qika ne familjen e burrit si ne familjen moderne, e tani ja nis me lyp pare per me shkue te nona naile ne viti, eetj etj... si tja nis me hy llugave,veq i tham, lemi thmin e ec kadale.. shko me nonen tende te nana naile hahahahah

Deanna
18-12-08, 14:20
Per pytjen e pare ja kam dhan hakun grave ne nje faqe pak ma heret, ndersa per pytjen qe ja ke bo meshkujve demek neve...

r respektoj deri sa nuk fillon me petlav mu mundue me qit kanun ne shpi te dhandrrit permes qikes, me i dhan ideja qikes qysh me veprue qika ne familjen e burrit si ne familjen moderne, e tani ja nis me lyp pare per me shkue te nona naile ne viti, eetj etj... si tja nis me hy llugave,veq i tham, lemi thmin e ec kadale.. shko me nonen tende te nana naile hahahahah

Po qetu o krejt problemi, se ju nuk po pranoni me u perzi nenat e grave bash ashtu si perzihen nanat tuaja.
Dakord jam per nje jet ne harmoni me vjehrren, ama jo edhe me mar per burr djalin e mamase, qe edhe ate pune me e ba duhet me e vet nonen. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Terminatori
18-12-08, 14:24
Po qetu o krejt problemi, se ju nuk po pranoni me u perzi nenat e grave bash ashtu si perzihen nanat tuaja.
Dakord jam per nje jet ne harmoni me vjehrren, ama jo edhe me mar per burr djalin e mamase, qe edhe ate pune me e ba duhet me e vet nonen. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Jo bo ai mashkull nuk eshte me vet nonen sa here.... , nejse i ki do ksi me voth qe tuten me fjet veq me nuse hahaha pa fjet edhe nana dhomen perskej me ja ni brimen.

Veq valla edhe me baballak e me vjeherr nuk nejta ni shtepi apo qytet e sa here te kam qef... tme bjen huji me que lutjen te vjehrra a pe aprovon kerkesen time e qe ky eshte nje fakt ne perendim ne familjet shqiptare kur po i improtojn dashurit e tyre prej Kosove dhandrri duhet aty nja 3,4 vjey nuse shpie me kon hahahaha

Deanna
18-12-08, 14:27
Jo bo ai mashkull nuk eshte me vet nonen sa here.... , nejse i ki do ksi me voth qe tuten me fjet veq me nuse hahaha pa fjet edhe nana dhomen perskej me ja ni brimen.

Veq valla edhe me baballak e me vjeherr nuk nejta ni shtepi apo qytet e sa here te kam qef... tme bjen huji me que lutjen te vjehrra a pe aprovon kerkesen time e qe ky eshte nje fakt ne perendim ne familjet shqiptare kur po i improtojn dashurit e tyre prej Kosove dhandrri duhet aty nja 3,4 vjey nuse shpie me kon hahahaha


Ke te drejte per burrat nuse qe po i marrmi prej Kosove.

Veq nje gje se kam kuptu kurr tek ata. Ku po i lojne ****** kur po nisen me marr nuse diaspore?

Terminatori
18-12-08, 14:33
Kusht per mi marr letrat, po duhet ma zi se me te hujen me nejt... bile me nejt me te hujen nanes e babes sajna ski mi sherbye kafe e qaj e me i shetit me limozin e vizita neper mjek po thjesht e ki ni dreq... e ne familje shqiptare i ki 10 dreqen qe duhet me ja u bo qefin qaty o ma shtire..

E gjeni edhe ju njo qeshtu e boni synet prej vakti i keni edhe ju 6 pikat qe ja caktoni per me marr ne perendim ama te perkohshme jan nese din me u nxjerrr jo jo per ton jeten... hahahah si Kosoves.

Une se pranoj kurr at menyr jetese...

Lona
19-12-08, 09:31
E respoktoje vjerren se eshte nena e burrit tim, dhe me shume se vjerra ne ate familje te burrit askush tjeter nuk te don ti si nuse aty.

Po ti respektojsh, normal se edhe ty edhe familja juaj (prinderve) eshte e respektuar. :wink:

natyra
20-12-08, 19:42
E respoktoje vjerren se eshte nena e burrit tim, dhe me shume se vjerra ne ate familje te burrit askush tjeter nuk te don ti si nuse aty.

Po ti respektojsh, normal se edhe ty edhe familja juaj (prinderve) eshte e respektuar. :wink:

Nje shprehje shum e bukur...(nuk don koment),komplimente Lona...:smile:

gjithe te mirat
Natyra

Prishtinasja_
21-12-08, 18:27
E respoktoje vjerren se eshte nena e burrit tim, dhe me shume se vjerra ne ate familje te burrit askush tjeter nuk te don ti si nuse aty.

Po ti respektojsh, normal se edhe ty edhe familja juaj (prinderve) eshte e respektuar. :wink:

Lona,

Sa mire do ishte me nda gjitha nuset kete mendim me ty ! :wink:

Dallandyshja_718
21-12-08, 18:37
Respektin e ka dhe do t'a kete, sa t'jete/jam gjalle...Une mendoj se eshte kusht i domosdoshem per harmoni bashkeshortore, respekti ndaj vjehrres (nenes s'burrit).
Do t'kete aq respekt sa qe kam deshire t'a kete nena ime nga rejat e saj...Nese gjerat shiqohen keshtu, kjo teme nuk do t'kishte nevoje te diskutohet, hiē...:smile:

Terminatori
21-12-08, 21:17
Po qashtu shprehuni.com a po ju vjen zor a, se keni me bashkjetue me to me nje kulem hahaha, po qfarti ne ks edhe pikpytje se per perendim ihaaa, pune e kryeme

ABC
21-12-08, 21:20
Ke te drejte per burrat nuse qe po i marrmi prej Kosove.

Veq nje gje se kam kuptu kurr tek ata. Ku po i lojne ****** kur po nisen me marr nuse diaspore?
a te lodht po ju vijne shum a haaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaa

roadrunner
08-09-09, 12:04
Kur bertet vjerra, e di se mbertet nana. Edhe qysh jam sjell me nanen, sjellna edhe me vjerren. Duhet me dit se edhe ato i lshojn nervat si shpesh, se i kan problemet e veta kshtu qe duhet me i duru. Mu vjerra ma bon bajat kaniher, e un keshi se edhe nana jem munet me ma bo bajat, edhe nanes i keshi.

murrizi
08-09-09, 15:02
Kur bertet vjerra, e di se mbertet nana. Edhe qysh jam sjell me nanen, sjellna edhe me vjerren. Duhet me dit se edhe ato i lshojn nervat si shpesh, se i kan problemet e veta kshtu qe duhet me i duru. Mu vjerra ma bon bajat kaniher, e un keshi se edhe nana jem munet me ma bo bajat, edhe nanes i keshi.
uuu qa kone kon ti pėr marak pėr nanen teme.... uuuu bijėėėėė.....zana e plast qe s'tkom taku para atij fatbardhit tėndė.

roadrunner
08-09-09, 15:06
Ha mor, se duhesh me u kan psikolog per vjerren si per nanen...qysh po menon...qa me ju bo burrav qe sun i qesum ne kry kaniher, se per vjerra pak pun, lesh per vesh si thojne hahaha...edhe ti mos ta nin se gjen nuse edhe per nanen, ka plot asi qe mendojn se me fl keq per vjerren neper kojshi, asht njejt si me shku ne kojshi me than pthuuu kjo nana jem po idiot qeshtu ma bani....duhet me kuptu se ato shkon tu u plak edhe kan teposhteza dhe na duhet me ju nimu ne keto kohe, e jo mi tranu ma zi.
uuu qa kone kon ti pėr marak pėr nanen teme.... uuuu bijėėėėė.....zana e plast qe s'tkom taku para atij fatbardhit tėndė.

GURI SYLAJ
13-09-09, 10:22
Nje urim ne valet e nje radioje lokale!!
Reja e pershendete vjehrren, me rastin e daljes nga spitali, me kengen;
"Kam menu qe nuk te qele pranvera"!!

Murgesha
13-09-09, 10:37
Ne kohen tone i pershendetnim me kengen e Aida Barakut: Ligu zemer, ligu! -:biggrin:

DEA
13-09-09, 10:39
re e vjeherr, sheqer e xeher. Nane e bije, sheqer ne tepsi:smile:

Murgesha
13-09-09, 10:42
Lufte e panderprer per me e mbajt dashurine e nje mashkulli, keto jan re e vjeherr!

Murgesha
24-10-09, 14:50
Mevlude Zejnullahu


Ndikimi i vjehrrave nė prishjen e martesave

E premte, 18 Shtator 2009 11:47


Cila ėshtė mė "shtrigė" vjehrra apo nusja?
Modeli i familjes sė madhe nė Kosovė ka qenė dhe ėshtė i pėrhapur mė sė shumti nė Evropė, por dhe pėrgjithėsi nė Botė. Familjet kosovare kanė bėrė kėtė tip jetese, tė zgjeruar, pėr arsye se kanė pasur mė lehtė tė jetuarit. Ato, pėrveē pėrparėsive dhe tė mirave materiale, qė janė tė pamohueshme, kanė pėsuar disa rrjedha tė jetės tė cilat kanė ndikuar tek individėt, sė pari nė kontekstin social, psikik, fizik, kulturor, dikur nė atė ekonomik e ku ta dimė tjetėr.

Nė familje tė tilla ka sunduar burri dhe zakonisht janė bėrė diferenca dhe padrejtėsi sociale sipas pėrkatėsisė gjinore dhe moshės. Kėto rrethana i kan shkuar pėr shtati individėve "vendas", kurse i ka diskriminuar "tė ardhurat" qė kryesisht janė gratė.

Mungesa e njė hapsire intimiteti mes bashkėshortve ėshtė diqka qė mungon nė kėto familje, burri dhe gruaja "takohen" vetėm nė mbrėmje. Nė tė tilla familje, nėse gruaja ka ndonjė nevojėose kėkesė, sė pari ėshtė njoftuar vjehrra dhe varėsishtė ajo si e ka pa "seriozitetin" e ēeshtjes, mandej e ka njoftuar apo jo burrin. Edhe vjehrrat dihet se kan qen tė ardhura por nė raport me nuse e duke pasur parasysh vitet qe i kan kaluar nė atė shtėpi, ato "leshojnė" rrėnje dhe behėn "vendase".

Edhe pse nė mas shumė tė madhe kan ndryshuar fenomenet edhe mbrenda familjes, fenomeni vjeherr-nuse, mbetet ai qe u reziston tė gjitha kohėrave. Ėshtė e ditur se nusja dhe vjehrra janė nė rivalitet tė pėrjetshėm, dhe nuk ėshtė fenomen me tė cilin ballafaqohet vetėm shoqėria jonė por, ėshtė problem tė cilin e njohin gjithė shoqėritė e botės.

Ērregullimi i raporteve ndėrfamiljare ėshtė pasojė e ndryshimeve strukturore nė institucionin e familjes kosovare, dhe ėshtė e natyrshme qe tė riprodhojė raporte kundėrthenese midis vjehrrave dhe nuseve qė vijnė nė shtepitė e tyre.
Konfliktet krijohen edhe si pasojė e stereotipeve te vjetra mbi martesėn qe nė shumė raste dinė tė bėhen edhe shkak kryesor i divorceve midis dy tė rinjėve. Ne fakt, vjehrra ardhjen e nuses sė re nė shtėpi e sheh si pasiguri dhe nusen e projekton jo si anėtare tė rregullt dhe tė barabart por si anėtare qė ka pretendime monopoliste nė familjėn e saj. Pra , nė mendjen e sajė zakonisht paraqiten pengesa tė cilat me kalimin e kohės mund tė shėndrrohen nė pasione per ta margjinalizuar nusen e re. Tek nėna funksionon dhe agresiviteti mėmėsor kur shikon se fėmija i saj orientohet, ose i jepet dikujt tjetėr. Natyrisht, kėsaje situate konfliktuoze dhe tensionuese patjetėr i kontribon edhe nusja e re qe hyne nė shtepinė e vjehrrės, me shumė sjellje: siq janė psh: indeferenca, sjellja agresive, pastaj tendencat pėr ta kontrolluar tė birin e sajė dhe tė bėhet "First Lady" e shtėpisė.

Ne fakt, divorcet e sotit mund t'i adresohen edhe raporteve tė keqėsuara midis kėtyre dy subkulturave sociale. Ndryshimi i sistemit tė vlerave ka bėrė qė edhe raportet midis gjeneratave tė ndryshojnė.

Bota perėndimore ka gjasa qe me "leht" ta pėrballoj kėtė problem, pėr shkak tė kushteve tė mira ekonomike, sociale e kulturore. Prindėrit nė njė moshė tė caktuar i mundėsojnė femijės tė zgjedh vetė nese do tė jetojė me ta apo do tė dalė nė jetėn e tij. Nė kėto raste fėmiju (djali nė rastin tonė) duke qenė i lirė bėhet i aftė tė merr pėrsiper pėrgjegjėsi qė nuk do ti merrte po tė jetonte me prindėrit, duke fituar pavarėsin ne shumė aspekte jetėsore. Kėto janė ndoshta ēėshtje tjera , pėr tė cilat do tė mundemi ti pėrmendim nė tema tjera, mirėpo, ajo qė ndėrlidhet kėtu ėshtė se nė kėto raste, nėna pėrkatėsisht vjehrra, i pėrballon mė lehtė martesės sė djalit pasiqė nuk e ka pasur nėn kontroll jetėn e tij.

Te shoqėria jonė ndodh e kundėrta (pėr shumė arsye ekonomike e kulturore), jeta e individėve mbrenda tė sė njėjtės familje, ėshtė e lidhur shumė pėr njėri tjetėrin.

Nė luftėn e pėrjetshme vjehėrr-nuse, nuk i hidhet faji vetėm njėres apo tjetrės. Nga secila palė ka raste qė i kontribojnė paqės e po ashtu dinė tė ndezin luftė. Edhe nuset jo rrallė, dinė ta prishin lumturinė e familjes, din tė luajn role tė ndryshme pėr ti arritur qėllimet e tyre, shpeshherė edhe banale.

Sidoqoftė, kjo ėshtė njė "luftė globale" , e qė mos tė pėsojmė tronditje tė mėdha, shoqėrisė sonė i duhet tė kontribojė nė aspektin ekonomik e kulturor. Ndėrkohė, lufta do tė vazhdon , sepse e para nuk do tė humbasė territorin qė ka patur, e dyta nuk do tė humbasė territorin qė ka fituar.

Peja-Boy
24-10-09, 22:06
wguy2bT_y8U

Shpati
24-10-09, 22:59
="true" width="425" height="344"></embed></object>

Dallandyshja_718
25-10-09, 03:37
http://www.youtube.com/watch?v=jDrInLBKlqg&feature=related

Shkodranja
25-10-09, 06:02
Raportet re-vjeherr dihet me si jane e si kane qene...mund te flitet shume rreth kesaj teme, sepse jane dy bota te ndryshme...Bote e re dhe e vjeter, dhe secila deshiron te kete vendin e vet. Tek ne eshte paksa me e komplikuar ngase jetojne ne nje shtepi re vjeherr, edh perditshmeria mund te sjelle shume paknaqesi e probleme mes te dyjave..Une epr vete them gjithe, nese do ta kem nje vjeherr te mire e te dashur, do ta du , nderoj e respektoj si nanen time, sepse ajo fundja osht nana e atij qe une e dua, dhe kam deshire te kem raporte te mira me te...dhe neser du qe edhe femijet e mi te kene nje gjyshe te dashur, thjeshte ta duan ate...

Nese ka probleme duhet folur, edhe duhet kuptu dhe akceptu diferencat mes dyjave, besoj se kshtu knaqen dy palet..por qe do ta respektoj dhe nderoj e di qe tani.BRAVO ....NUK NJIHEMI POR PO ME PELQEN NE KETO QE PO THUA.UN KUR ERDHA NE ITELI ERDHA SI TAN SHQIPTARET ME GOMONE .....KAM HEQUR ,SE NE MERGIMTAREVE NUK NA JAN NDA VUJTJET, E ME TREGU TAN HISTORINE PO DON KOHE POR DI ME TE THAN TEK VJEHRRA KAM GJETUR NANEN TIME ME KA DASHUR SI FEMIJEN E VET ,ME KA MESU ME FOL ITALISHT E SHME GJANA TE TJERA .ME KA BERE QE TE MOS E NDJEJ VETEN SI KURBETELIJE.BASHKE KENA JETUAR 13 VJET.E SOT QE MA NUK ASHT ME MUNGO... JU BEJ THIRRJE O JU VAJZA TE REJA NESE DUANI VJRHRRAT .DONI BURIN TUAJ,MENDONI NANEN TUAJ E NJE DITE DO BAHENI VJEHRRA EDHR JU..NUK KA VJERRA TE KEQIJA ,MJAFTOT TI DONI E TI RESPEKTONI...E NJE FJALE TE MIRE TI THONI.........

AlbanianPirat
28-10-09, 02:11
svsLynQ9Vcg

Buqja_ch
04-04-10, 19:36
xeher u bana po qka lypa me hi qitu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Gjumashja
08-04-10, 12:32
kurr ma lehte su kane me u dasht ma shume njera me tjetren.. tash vjehrrat e mencura si po e marton dil n'shpi tonde... edhe mas miri

Zeqiri
08-04-10, 12:33
aaaaa vjehrren duhet merreh nusja kah tsillet bile meshashtrise prejdajakut jan plak vet hajde mso tilam asnuset meuknaq tana vjehrrat duhet mei que neshpi teazilit kujan pleqt aty ekan venin une jakum hjek prindte prej qafe nuses teme ikum que ndam tpleqve poshkoj kajher poi shoh spata qare ja me uprish menuse sejam shum zavrak me mahi nusja shuplak sun jafali memarr hak sjam izoti kshtu mamire ilargova prindet edhe rahat tash sefa mosvet uknaqem ham mori ham more

Buqja_ch
08-04-10, 21:04
Evvv Zeqir sa mire paske fol ,,veq ajo fjala ham mori ham more boll edhe juve djemve ka me ju dal ........

http://www.youtube.com/watch?v=B-POt0NS4go

Zeqiri
08-04-10, 21:38
Evvv Zeqir sa mire paske fol ,,veq ajo fjala ham mori ham more boll edhe juve djemve ka me ju dal ........

http://www.youtube.com/watch?v=B-POt0NS4go

paj pedij mire ckaka mena dal -dardh me bisht- ikum ni pleqt kathojne cka meba tash ja duhet mengue jaduhet memet vejan kush deren nuk taqel jotyben thojn ikmore kyfar vejani mekan imire sikish ikgruja hajt tani emos ngo jomore sjam budall meja ngjit emninveti anivejan omozomakeq mozomakeq edhe shpullat kammei durue eseha hiq atshtos ehhhee engova kangen shum umpilqej qshtu duhet nusja me flejt deri 12 moderne burri letqohet edhe leti ban hyzmet nuses ndasht mepas nuse

lovely
13-04-10, 14:52
paj pedij mire ckaka mena dal -dardh me bisht- ikum ni pleqt kathojne cka meba tash ja duhet mengue jaduhet memet vejan kush deren nuk taqel jotyben thojn ikmore kyfar vejani mekan imire sikish ikgruja hajt tani emos ngo jomore sjam budall meja ngjit emninveti anivejan omozomakeq mozomakeq edhe shpullat kammei durue eseha hiq atshtos ehhhee engova kangen shum umpilqej qshtu duhet nusja me flejt deri 12 moderne burri letqohet edhe leti ban hyzmet nuses ndasht mepas nuse


o ti daja Zeqe, nashta hajgare je tu boe :P

Prishtina-racing
13-04-10, 14:57
MACA e MINI hahahahaha VJEHRRA E NUSJA

roadrunner
13-04-10, 14:59
Tomi gjith humb, e Jerry Fiton hahaha, ashtu eshte ne film :PMACA e MINI hahahahaha VJEHRRA E NUSJA

Prishtina-racing
13-04-10, 15:00
hahahahahah fitorja osht ne plan te dyt Tomi gjith humb, e Jerry Fiton hahaha, ashtu eshte ne film :P

roadrunner
13-04-10, 15:03
...prit se ka vakt me ta njek nanen hahaha.....si ka plotsu hala kushtet me lujt kile hahahahahhahahahahah fitorja osht ne plan te dyt

Prishtina-racing
13-04-10, 15:05
hahahahahhahaha a tjau bi ka ni bejsboll ...prit se ka vakt me ta njek nanen hahaha.....si ka plotsu hala kushtet me lujt kile hahahahah

roadrunner
13-04-10, 15:06
Jo, ska nevoj, at e mbajm per ty, te dyjat hahaha, ik pej nanes, ski ven te gruja, dhe anasjelltas hahahaha.

Kiss e ki, ta du nonen hahahahahahahahahhahaha a tjau bi ka ni bejsboll

Isinqerti25
13-04-10, 15:16
valla hiq nuk mujn me bo bashk....

Dallandyshja_718
17-04-10, 19:27
Askurr ma rahat se tash, njana n'vendlindje tjetra n'gyrbet...ose kojshike, t'dyjat n'shpia t'veta oborrin e kane bashke... ose njana n'qytet tjetra n'fshat...ose njana n'kat t'pare t'jetra n'kat t'dyte, e keshtu...kjoft bekua kjo kohe qe ka ardhe...:biggrin: :biggrin:

emine
17-04-10, 19:56
hahahahahhahaha a tjau bi ka ni bejsboll
hahahhhahhahahha prishtina e rroatrunner ja u paka tu kesh:P

roadrunner
17-04-10, 19:57
hahahah qivilizhim pi thojn hahaha....hahahhhahhahahha prishtina e rroatrunner ja u paka tu kesh:P

emine
17-04-10, 20:13
hahahah qivilizhim pi thojn hahaha....

spo di se vjerra burra e qeso sene shqiptarsh krejt mkan dal menje,veq qetu me bijne nermend tana kto historija se emines i kan hupe fijet krejt:tongue:

turisti
17-04-10, 20:26
spo di se vjerra burra e qeso sene shqiptarsh krejt mkan dal menje,veq qetu me bijne nermend tana kto historija se emines i kan hupe fijet krejt:tongue:

Mos t'kan hup tek :biggrin: frizerja :biggrin: ??,hahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

emine
17-04-10, 21:34
Mos t'kan hup tek :biggrin: frizerja :biggrin: ??,hahahahahahahahahahahahahahahahahaha.
jo frizer oshte ,nuke ju besoje femnav frizere se jan xheloze,e kshtu pederat jan marakli me pre flokte:biggrin:

roadrunner
17-04-10, 21:40
Qetu e ki me vend, se nifar turki 2 or e gjys i pat bo derisa mi pat pre t'mijat, kishem spom merr vesh mire shqip hahahahahahjo frizer oshte ,nuke ju besoje femnav frizere se jan xheloze,e kshtu pederat jan marakli me pre flokte:biggrin:

emine
17-04-10, 21:45
Qetu e ki me vend, se nifar turki 2 or e gjys i pat bo derisa mi pat pre t'mijat, kishem spom merr vesh mire shqip hahahahahah
hahahhahahahhahahhah

turisti
17-04-10, 21:48
jo frizer oshte ,nuke ju besoje femnav frizere se jan xheloze,e kshtu pederat jan marakli me pre flokte:biggrin:

:biggrin: U knaqa :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahaha.

selvija
02-05-10, 10:34
:biggrin: U knaqa :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahaha.Qysh knaqet ky kur shef nusent me vjehrret tuju perla:biggrin:

Qika^Me^Kule
17-05-10, 22:46
Bash ne dite te sotit super tybe... me ba me rend me hy ne F/B kur e ka vetem nje Pc.. e kur jan 2 Pc ajo andej e kjo kendej....:biggrin:

Fiora
17-07-10, 23:16
Ka lindur njeriun e zemres time,do e dua si mamin tim.

Dallandyshja_718
18-07-10, 16:06
Ka lindur njeriun e zemres time,do e dua si mamin tim.


Fiora e gezuar, ishalla behesh me te shpejt, pastaj eja n'a trego se sa dhe si e don...:smile:

Guri i madh
18-07-10, 21:20
hiq nuk munden nusja me e pas afer vjhrren se me jetue ne bashksi familjare kusesi

Daglasi
18-07-10, 21:42
Fiora e gezuar, ishalla behesh me te shpejt, pastaj eja n'a trego se sa dhe si e don...:smile:


hahaha, cka me kallxue,ka me than po e ngoj vjehren, por kunaten spo muj,e prap vjehrra spo me don :biggrin:

emine
18-07-10, 21:46
:biggrin: U knaqa :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahaha.qyre si ka kesh ky tipi,ju edhe me kallxu uen drejte nuke besoni,pasha mu ne dore te femnav nuke hy,qofte mjeke a qka te jete se femna ska pike mshire,ma ka flokte ti nuke krejt prej inati,kesh prep:biggrin:

Lona
19-07-10, 15:24
Lumja une e lumja qe e kaM vjehrren gjalle e shendosh ...reja shetit e vjehra kujdeset per femijen..

Diana007
19-07-10, 15:37
Lumja une e lumja qe e kaM vjehrren gjalle e shendosh ...reja shetit e vjehra kujdeset per femijen..

Mos harro edhe ti beja rejes tende ashtu,,,, ajo let shetit e ti kujdesu per familje :smile:

teutaA
19-07-10, 17:52
jojo spo lexoj hiq ne ket tem i di permendesh komentet e juaja:tongue:

Murgesha
19-07-10, 18:00
jojo spo lexoj hiq ne ket tem i di permendesh komentet e juaja:tongue:


Jo tybe hiq spo i dishe pa i pa sa mir po shkojshin vjehrrat e nuset e Kosoves:biggrin:

Rejat: ne pune, me shoqeri, ne restorante.

Vjehrrat: Tuj i ba punet e shpise, tuj rrit femijet e rejave, ishin ba si robota ha,hahahaahahahahaha e une juv thash qesaj pune po ju thojka kembet e reja ne pleqeri :wink:

teutaA
19-07-10, 18:06
Jo tybe hiq spo i dishe pa i pa sa mir po shkojshin vjehrrat e nuset e Kosoves:biggrin:

Rejat: ne pune, me shoqeri, ne restorante.

Vjehrrat: Tuj i ba punet e shpise, tuj rrit femijet e rejave, ishin ba si robota ha,hahahaahahahahaha e une juv thash qesaj pune po ju thojka kembet e reja ne pleqeri :wink:

qka me lexu moj e di qe keto princeshat e fd krejt jan te dashne flak per goje qesin :tongue:

ahhahahahhaha jo moj qka po thu qy kjo kta te hujt si dojn nanat e vjehrrat se ne ks respektohen shum :wink:

Lona
20-07-10, 10:12
Mos harro edhe ti beja rejes tende ashtu,,,, ajo let shetit e ti kujdesu per familje :smile:

Do shohim, gjithecka me kohen !!? :wink:

Qika^Me^Kule
20-07-10, 14:55
Bash ne dite te sotit super tybe... me ba me rend me hy ne F/B kur e ka vetem nje Pc.. e kur jan 2 Pc ajo andej e kjo kendej....:biggrin:

Aaghaghaghaghaghaghagha eeehh... vallaaa..... koha po e bake te veten....

DritonPR
01-08-10, 17:33
Nusja e nana kan bo koalicion kunder meje!

Virti
02-08-10, 13:18
a jeni mire oj nuse e vjehrra? :cool:

Buqja_ch
02-08-10, 13:52
a jeni mire oj nuse e vjehrra? :cool:


Nusja mire e vjehrra edhe ma mire http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Virti
02-08-10, 13:54
Nusja mire e vjehrra edhe ma mire http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
qashtu kam qef... :wink:

Mirja
02-08-10, 14:29
Ahh moj vjeherr po shum po flet.

http://uk.youtube.com/watch?v=72LfDnpsZ0g

duro loqko heehhe.... t'shperblehet.

roadrunner
02-08-10, 16:26
qka osht vjehrra? a hahet? a te trash, apo eshte dietare? spo mar vesh haha

LOJETARI
02-08-10, 16:37
qka osht vjehrra? a hahet? a te trash, apo eshte dietare? spo mar vesh haha

Pėr ju gratė nuk ėshtė kurgjė ,mos u tutni se i keni gjetė burrat trima ,mirėpo vetni kunatat e ju kallxojnė :biggrin:

emine
02-08-10, 16:49
qka osht vjehrra? a hahet? a te trash, apo eshte dietare? spo mar vesh haha

a me siguri ajo qe ja han cdo femer mushknit evladit saje:biggrin:

doGzona
02-08-10, 16:49
Pėr ju gratė nuk ėshtė kurgjė ,mos u tutni se i keni gjetė burrat trima ,mirėpo vetni kunatat e ju kallxojnė :biggrin:

E per juve meshkujve cka eshte nana, se kam degjue qe disa djem, aq shume qe e kishin dashte nanen e kishin pas hypen ne traktore, e kush e mer nanen e mer dhe traktorin, keshtu ishin pas lidhen vllaznillaku,dhe mps thuaj qe ketu kan pas dore nuset ,jo jo, po vet djemt!:D

LOJETARI
02-08-10, 17:38
E per juve meshkujve cka eshte nana, se kam degjue qe disa djem, aq shume qe e kishin dashte nanen e kishin pas hypen ne traktore, e kush e mer nanen e mer dhe traktorin, keshtu ishin pas lidhen vllaznillaku,dhe mps thuaj qe ketu kan pas dore nuset ,jo jo, po vet djemt!:D

Prodhues tė krejt ngatrresave nė familje jeni ju "engjujt"femėror .Apo ke ndėgjue qė dhėndrri ngacmohet me vjehrrin apo anasjelltas .

doGzona
02-08-10, 17:51
Prodhues tė krejt ngatrresave nė familje jeni ju "engjujt"femėror .Apo ke ndėgjue qė dhėndrri ngacmohet me vjehrrin apo anasjelltas .

Jo nuk kam degjue qe jane ngacmue, por kam degjue qe jane vra mes veti!Te pershendes se ika !

LOJETARI
02-08-10, 17:54
Jo nuk kam degjue qe jane ngacmue, por kam degjue qe jane vra mes veti!Te pershendes se ika !

Dhėndrri me vjehėrr a ?! Veq sa pėr kurreshtje , na e trego njė rast ?!!!.

doGzona
02-08-10, 18:03
Dhėndrri me vjehėrr a ?! Veq sa pėr kurreshtje , na e trego njė rast ?!!!.

Mendova dhenderri me baben e nuses, dhe ka pas, pse xhaqet kush i beri ne te kaluaren, femra,kur eshte vra vellau me vella, a mos edhe ketu pati dore femra?


tung tung

valiii
02-08-10, 19:51
Dhandrit edhe Mreti ju ka qu n'kome prej respektit e lere me vjehrite (baballoket) e thjeshte, po nuset *****************... Po dine vlla me t'bo per veti hahaahahahaaa... S'kane faj nanat qe xhelozojne hahahahaaa.
Te gjitha te lartcekurat mund te ndodhin, edhe (me gjase) kane ndodhur por vetem nje gje ende s'ka ndodhe. Edhe qekjo shume interesant !
Ma gjeni veten nje rast kur baxhanaku e ka padite (qite ne gjygj) baxhanakun ?!

LOJETARI
02-08-10, 20:23
Dhandrit edhe Mreti ju ka qu n'kome prej respektit e lere me vjehrite (baballoket) e thjeshte, po nuset *****************... Po dine vlla me t'bo per veti hahaahahahaaa... S'kane faj nanat qe xhelozojne hahahahaaa.
Te gjitha te lartcekurat mund te ndodhin, edhe (me gjase) kane ndodhur por vetem nje gje ende s'ka ndodhe. Edhe qekjo shume interesant !
Ma gjeni veten nje rast kur baxhanaku e ka padite (qite ne gjygj) baxhanakun ?!

po s 'mundesh me e gjetė pėr bese ,bile edhe pushimet bashke i bajne .gjaj dy kunata qe i bajne pushimet bashke , hhahahahhaaaaaaaaa...............

valiii
02-08-10, 20:27
po s 'mundesh me e gjetė pėr bese ,bile edhe pushimet bashke i bajne .gjaj dy kunata qe i bajne pushimet bashke , hhahahahhaaaaaaaaa...............
Ja ska shance.... Qetu me ty jom :D

emine
02-08-10, 20:32
po s 'mundesh me e gjetė pėr bese ,bile edhe pushimet bashke i bajne .gjaj dy kunata qe i bajne pushimet bashke , hhahahahhaaaaaaaaa...............

Po more ,une i kam dy daje qe kan martu dy motra,pra ato jan motra e kunata,shume mire kalojne edhe gjeth pushimet bashk i bajne:biggrin:

valiii
02-08-10, 20:40
Po more ,une i kam dy daje qe kan martu dy motra,pra ato jan motra e kunata,shume mire kalojne edhe gjeth pushimet bashk i bajne:biggrin:
E qysh tash, djemt e dajes tond ndermejt veti po ju bika me kone edhe djem t'axhes edhe djem tezes.... Euuuuu, sa interesant grun e dajes me pas teze, pirolla ju qoft !!!

jadore
02-08-10, 20:54
Dhandrit edhe Mreti ju ka qu n'kome prej respektit e lere me vjehrite (baballoket) e thjeshte, po nuset *****************... Po dine vlla me t'bo per veti hahaahahahaaa... S'kane faj nanat qe xhelozojne hahahahaaa.
Te gjitha te lartcekurat mund te ndodhin, edhe (me gjase) kane ndodhur por vetem nje gje ende s'ka ndodhe. Edhe qekjo shume interesant !
Ma gjeni veten nje rast kur baxhanaku e ka padite (qite ne gjygj) baxhanakun ?!
a e dine pse Val, qe po te kallxoj. se qishtu ka bo edhe gjyshi jam e edhe mama jeme ,pegjigja e te dyve eshte .. se ma ka zemren ne grushte ,e edhe mberti prind u kone ...

emine
02-08-10, 21:11
E qysh tash, djemt e dajes tond ndermejt veti po ju bika me kone edhe djem t'axhes edhe djem tezes.... Euuuuu, sa interesant grun e dajes me pas teze, pirolla ju qoft !!!a kape ti betheprape,dy vllazen,me u martu me dy qika qe jane ato motra nermes veti,pra vllazen edhe baxhanak,,,,kishe se kuptove,grune e axhes me pas teze,e jo gru daje

DEA
03-08-10, 20:00
Nusja dhe Vjehrra jane kryesore per atmosferen qe mbreteron ne shtepi. Athua jane te vetedeijshme te gjitha femrat per rolin e tyre ?

teutaA
03-08-10, 20:04
Nusja dhe Vjehrra jane kryesore per atmosferen qe mbreteron ne shtepi. Athua jane te vetedeijshme te gjitha femrat per rolin e tyre ?

jo veq ti hahahahahah :tongue:

DEA
03-08-10, 20:08
jo veq ti hahahahahah :tongue:

Edhe mua me duhet kogja fort me u ndal e me mendu!

Suelaa
13-08-10, 16:43
Histori e vjeter.Dy ikona te shum degjuara.

teutaA
17-08-10, 22:06
perderisa sme perzihet punt mir i ka:smile:

emine
17-08-10, 22:14
Jam e sigurte qe nese para nje vjerre del nje femer e cila e ben djalin e saje te lumtune,smundet ajo vjerr me pas problem,per ndryshe eshte gabim mendimi se vjerrat jan gjitha te kqija,shume eshte gabim,nena ime i do nuset e vlezerve,po ashtu ato kan dashuri dhe rrespekte te veqant ndaj saje!

Prishtinasja_
24-08-10, 10:03
Jam e sigurte qe nese para nje vjerre del nje femer e cila e ben djalin e saje te lumtune,smundet ajo vjerr me pas problem,per ndryshe eshte gabim mendimi se vjerrat jan gjitha te kqija,shume eshte gabim,nena ime i do nuset e vlezerve,po ashtu ato kan dashuri dhe rrespekte te veqant ndaj saje!

T'kish mem qellua edhe mua nje ashtu, nuk i kisha pas punet keq me ta:biggrin:

Murgesha
24-08-10, 12:13
Jam e sigurte qe nese para nje vjerre del nje femer e cila e ben djalin e saje te lumtune,smundet ajo vjerr me pas problem,per ndryshe eshte gabim mendimi se vjerrat jan gjitha te kqija,shume eshte gabim,nena ime i do nuset e vlezerve,po ashtu ato kan dashuri dhe rrespekte te veqant ndaj saje!


Interesante!

Krejt nenat e grave i dojne rejat e veta!

E nenat e burrave nuk i dojn rejat! :wink:

halla e madhe
24-08-10, 12:35
perderisa sme perzihet punt mir i ka:smile:

..valla teuta ti ma se miri thua, pajtohem me mendimin tende:biggrin:

Elina
24-08-10, 12:40
perderisa sme perzihet punt mir i ka:smile:


Cka kishe me be edhe me tu perzi "pak"?

shfletuesi_
24-08-10, 12:44
Cka kishe me be edhe me tu perzi "pak"?


Ja kish ba qefin e kish shetit me kerr :D :P :biggrin:

teutaA
24-08-10, 18:25
Cka kishe me be edhe me tu perzi "pak"?

po varet prej atmosferes familjare qe kan hahahha ne kete pozit ku jam un tash per 1 muej dit pushim diqka e kisha ngu :smile:

teutaA
24-08-10, 18:33
..valla teuta ti ma se miri thua, pajtohem me mendimin tende:biggrin:

hahaha me respektu po edhe me ngu sa ju perket rregullave e traditave qe kan ne familje po a personalisht me mu perzi sbesoj qe kisha mujt duru:smile:

Oqeani
24-08-10, 18:37
po varet prej atmosferes familjare qe kan hahahha ne kete pozit ku jam un tash per 1 muej dit pushim diqka e kisha ngu :smile:

Mos pate qef me e marre ne C........... ?!

teutaA
24-08-10, 18:38
Mos pate qef me e marre ne C........... ?!

po nese don djali pse jo :smile:

lovely
24-08-10, 23:19
kqyr more qka folin zi e terr per mu ccncncncnc :P

teutaA
25-08-10, 00:10
kqyr more qka folin zi e terr per mu ccncncncnc :P

uhh me te pas ty vjeherr :smile:

Urata
26-08-10, 02:04
T'kish mem qellua edhe mua nje ashtu, nuk i kisha pas punet keq me ta:biggrin:


Cfaredo personaliteti te jete ajo vjeherr, ti ke me e ba me t'dashte....!


tetja

teutaA
26-08-10, 02:16
shnosh i biri :tongue:

YanYan
26-08-10, 04:37
"Terhiqe penin, mos e keput" :smile:

shfletuesi_
26-08-10, 09:07
"Terhiqe penin, mos e keput" :smile:


....Por nga dale e pa ngut... :)O kush ka vjehrra boten kaaa...
O jan te mira per kalamaaa...
oooo jaaaaaaaaan te mira per kalama....

drinibardhe
26-08-10, 09:22
Nuk di shume rreth ketij argumenti por di qe eshte nje rraport konfliktual "perpetua mobile"....

Idila
26-08-10, 11:47
....Por nga dale e pa ngut... :)O kush ka vjehrra boten kaaa...
O jan te mira per kalamaaa...
oooo jaaaaaaaaan te mira per kalama....
hahahaha
refren i bukur. :D

Daglasi
26-08-10, 17:21
Deri sa nuk perzihet motra e burrit te nuses te vjehrra,

ma tmira shume jan marredheniet.

emine
26-08-10, 18:06
....Por nga dale e pa ngut... :)O kush ka vjehrra boten kaaa...
O jan te mira per kalamaaa...
oooo jaaaaaaaaan te mira per kalama....interegjia hahhahahah

teutaA
26-08-10, 18:17
....Por nga dale e pa ngut... :)O kush ka vjehrra boten kaaa...
O jan te mira per kalamaaa...
oooo jaaaaaaaaan te mira per kalama....

qme nxjerre pun me ja ndreq letrat vjehrres:smile:

YanYan
26-08-10, 20:52
....Por nga dale e pa ngut... :)

O kush ka vjehrra boten kaaa...
O jan te mira per kalamaaa...
oooo jaaaaaaaaan te mira per kalama....

Nusja ka nevoje per vjehrren por edhe vjehrra ka nevoje per nusen.
Eshte mese normale qe do kete gjera te vogla, ama rendesi ka mos
me pas konflikte te medha per asgje send :smile:

shfletuesi_
26-08-10, 20:59
Nusja ka nevoje per vjehrren por edhe vjehrra ka nevoje per nusen.
Eshte mese normale qe do kete gjera te vogla, ama rendesi ka mos
me pas konflikte te medha per asgje send :smile:


Po pra.

Triangle
27-08-10, 02:44
Rrofshin vjehrrat e grave tona!!
Vjerr te mire dhe djale te keq s'ka!

Idila
27-08-10, 08:04
Rrofshin vjehrrat e grave tona!!
Vjerr te mire dhe djale te keq s'ka!
Domethėnė nusja s`bėka?
Mua shtriga s`mė do hiē, veē kėtė kafenė qė ma bėn tė mirė - kėshtu thotė vjerra.
lol

sherri
27-08-10, 08:31
Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..? Mozomakeq! edhe ne dite te sotit dikujt i duhet me jetu me vjeherr!!:rolleyes: a fukarallak fare dalsh hoo

lovely
27-08-10, 08:48
Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..? Mozomakeq! edhe ne dite te sotit dikujt i duhet me jetu me vjeherr!!:rolleyes: a fukarallak fare dalsh hoo


cncncnc :mad: ani ia lejsha fajin asaj :redface: :P

tipi engjellor
27-08-10, 10:08
vjehrra e nusja si uki e dhia

Binasa
27-08-10, 11:21
hahahaha
refren i bukur. :D
Sa shume po te pershtatet.

Idila
27-08-10, 13:26
Sa shume po te pershtatet.
Gjithsesi mirė qė ma kujtove oj vjerrė. :D

Binasa
27-08-10, 14:02
Gjithsesi mirė qė ma kujtove oj vjerrė. :D
Te lumte femijet per vjerren/gjyshen,se sa per mamin,e din vetem Fi......

Buqja_ch
27-08-10, 16:09
hahahaha
refren i bukur. :D

..edhe mua me pelqej . http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif ( kur te behem vjeherr do te vishe per kafe te une ) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Suelaa
27-08-10, 19:32
Legjend e koherave te shkuara.

halla e madhe
27-08-10, 19:50
...vjehrra jeten e vet, nusja te veten,sote as qe mirret vesh kush asht nusja apo vjehrra:biggrin:

Triangle
28-08-10, 02:06
Domethėnė nusja s`bėka?
Mua shtriga s`mė do hiē, veē kėtė kafenė qė ma bėn tė mirė - kėshtu thotė vjerra.
lol
Une do kisha thene qe vjehrrat t'a mbyllin llacken , te mos flasin shume , te mos perzyhen kahmos , te mos i kullojne hundet gjithkund .. me siguri do te kene me shume ihtibar - sajgi :)
"Vjerr te mrekullueshme , dhe nuse pa sabėr (durim)s'ka..

shfletuesi_
28-08-10, 03:20
Vjehrra eshte arma berthamore e shpis ndersa reja eshte susta per lansim... :D

Binasa
28-08-10, 21:07
..edhe mua me pelqej . http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif ( kur te behem vjeherr do te vishe per kafe te une ) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
A edhe ty po ta rrok a,nime me ka sa e ki?

Murgesha
28-08-10, 21:33
..edhe mua me pelqej . http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif ( kur te behem vjeherr do te vishe per kafe te une ) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


Sigurisht per me te pa se si te kan dal kembet e reja ne pleqeri ha,haahahahahahaahahahahaahah

e_martumja
28-08-10, 22:18
Qka ska ne dite te sodit, a ma larg nje tjetres aq ma mire :tongue:

shfletuesi_
28-08-10, 22:25
haj tyben ne koft nja ketu qe jeton me vjeherr... po qka dini ju cka eshte vjehrra hahahahahahah

e_martumja
28-08-10, 22:30
haj tyben ne koft nja ketu qe jeton me vjeherr... po qka dini ju cka eshte vjehrra hahahahahahahOh mka ardhe ne pushime nje jave boll zamet ish ahahahah ani vjerrin ala ma zamet ahahahhaa

Buqja_ch
29-08-10, 12:53
A edhe ty po ta rrok a,nime me ka sa e ki?


Ty qik ku po te dhem te nuset a te vjehrrat ,se hiq nuk i kuptova keta kungjat tu ..........

Buqja_ch
29-08-10, 12:56
Sigurisht per me te pa se si te kan dal kembet e reja ne pleqeri ha,haahahahahahaahahahahaahah

.. oj e gezume mos mi hup shpresat ,a thu kan mem nejt mire qato kembe haahahaaaa

edhe vjehrrat duhet me kuptu fjalen EC ME KOHEN

Murgesha
29-08-10, 17:05
.. oj e gezume mos mi hup shpresat ,a thu kan mem nejt mire qato kembe haahahaaaa

edhe vjehrrat duhet me kuptu fjalen EC ME KOHEN


Oj e lume. Kam ni plaka tuj thon m“kan dal kembet e reja ne pleqeri, si ankes ndaj rejave :wink: se vjeherr s“jam ba ende. Tybe hiq mir s“ju rrishin ato kembe te reja ha,hahahaahahahahaha.

Cdo gja kthehet ne ket jet andaj te presim e te shohim :biggrin:

doGzona
29-08-10, 17:12
haj tyben ne koft nja ketu qe jeton me vjeherr... po qka dini ju cka eshte vjehrra hahahahahahah

Shihe shihe kete, tybe boll kam deshire te dij se cka eshte vjehrra !:D

shfletuesi_
29-08-10, 18:03
Shihe shihe kete, tybe boll kam deshire te dij se cka eshte vjehrra !:D


Po de ja qellova.


Ama une me vjeherr teme kemi me gjet mirkuptim hahahaha

teutaA
29-08-10, 18:13
sdi qka them ende se kam taku:smile:

halla e madhe
29-08-10, 18:33
sdi qka them ende se kam taku:smile:


..po moj, per shembull, une jame vjehrra e sotit,e ti nusja:biggrin: ..jaaa shpija dom ish shku:biggrin:

teutaA
29-08-10, 18:34
..po moj, per shembull, une jame vjehrra e sotit,e ti nusja:biggrin: ..jaaa shpija dom ish shku:biggrin:

hahahahhaha mir e kie siq gjeta pasul per drek kur erdha ne shpi e dita qe nana u habit ne net:smile:

tipi engjellor
29-08-10, 18:35
hahaha ja shtiren qe e qojne shume mire ne vende qe i shohin njerzit ja sdalin bahsk hiq hahha keshtu qe problem me qu mire

shfletuesi_
29-08-10, 19:58
Sen ma mire ska se me nda vjehrren me qit nshpi tvete oo qka duhen me re mandej :)

Qika^Me^Kule
29-08-10, 20:48
Sen ma mire ska se me nda vjehrren me qit nshpi tvete oo qka duhen me re mandej :)

E pse mos me cen bashk me vjehren ??? edhe ma mire bilem do i kesh punet.... tybe...


I lexova disa postime... pak me vend e shum pa vend.... shumica prej shpatit kinsin fole... Se me ate minut qe jeton me vjehrine... vetem cka te thon ata e tjeter nuk ka per tu bae... e tjeter asht nese ke mendim te gabushem per me j'au nda djalin prej tyne.... atheher e ke sallamadi.....

shfletuesi_
29-08-10, 20:55
E pse mos me cen bashk me vjehren ??? edhe ma mire bilem do i kesh punet.... tybe...


I lexova disa postime... pak me vend e shum pa vend.... shumica prej shpatit kinsin fole... Se me ate minut qe jeton me vjehrine... vetem cka te thon ata e tjeter nuk ka per tu bae... e tjeter asht nese ke mendim te gabushem per me j'au nda djalin prej tyne.... atheher e ke sallamadi.....


:) Ne disa raste eshte me mire qe te jetojn larg njeri tjetrit 100 metra :) Qdo njeri ne shtepi te veten.

teutaA
29-08-10, 21:05
E pse mos me cen bashk me vjehren ??? edhe ma mire bilem do i kesh punet.... tybe...


I lexova disa postime... pak me vend e shum pa vend.... shumica prej shpatit kinsin fole... Se me ate minut qe jeton me vjehrine... vetem cka te thon ata e tjeter nuk ka per tu bae... e tjeter asht nese ke mendim te gabushem per me j'au nda djalin prej tyne.... atheher e ke sallamadi.....


hahahahhah o ti u gzofsh :smile:

Qika^Me^Kule
29-08-10, 21:05
:) Ne disa raste eshte me mire qe te jetojn larg njeri tjetrit 100 metra :) Qdo njeri ne shtepi te veten.

Jo aspak nuk pajtohem me ty....
po e mar si shembul Mamin time...

Mami jem kret kohen u mundu per shtepi qe e ka e kret kohen as nje sec... se ka kursye veten per me pa mir e kur te vie nusja mos me guxu mami asgje me ba aty ma a? kjo asht shum e padrejt valla....

emine
29-08-10, 21:14
:) Ne disa raste eshte me mire qe te jetojn larg njeri tjetrit 100 metra :) Qdo njeri ne shtepi te veten.valla mos ja le serit,gjyshi jem thojke ,kure ti shkone vjerres dhandrri e myte knusin ma te mirin me ja ba dreken edhe ne njanen kame ec tu i ba hyzmet,mos u korit para vakthi se sdihet hahhahahh

shfletuesi_
29-08-10, 21:19
Jo aspak nuk pajtohem me ty....
po e mar si shembul Mamin time...

Mami jem kret kohen u mundu per shtepi qe e ka e kret kohen as nje sec... se ka kursye veten per me pa mir e kur te vie nusja mos me guxu mami asgje me ba aty ma a? kjo asht shum e padrejt valla....


Ne kushte normale ne nje vend te zhvilluar femiu si ti mbush 18 vjet e lart eshte i zoti vetes edhe mund te jet i pavarur. E larg koft mamin tan me largu prej shpije kush po thot oj ti.... :)
Une po them gruja dhe buri me maru 1 kotec 100 metra larg vjehrres qe edhe kur hahet me burr mos me degju vjehrra se i metet hatri tani ja mer inati res hahaha

Binasa
30-08-10, 15:00
Ty qik ku po te dhem te nuset a te vjehrrat ,se hiq nuk i kuptova keta kungjat tu ..........
Po jo nime,ti je msu mu kungjav,kungjave perpjet ju ri.

Binasa
30-08-10, 18:42
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_neg.gifVjehrra dhe nusja nė... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1967355#post1967355)30-08-10 17:23


Pėr kokė tėnden e timėn,s'ka me djalin e vjerres ....:cool:

roadrunner
30-08-10, 18:56
mka qellu vjehrri esnaffff, se beli vallhaaaa isha knaq me dy vjehrra se njo po du me perbi nuk osht kah em del hahahahahhahahahahahahahah

premium
30-08-10, 20:25
Ēka je nervozu o Tarak .. a' t'kan pėrzon nga shpija e vjehrrrės ????

Qika^Me^Kule
01-09-10, 18:25
hahahahhah o ti u gzofsh :smile:

Me gjith ty Hooo....

P/S. Cka tu kujtu bre me keshe a????? em bane merak vallai...???

teutaA
01-09-10, 18:28
Me gjith ty Hooo....

P/S. Cka tu kujtu bre me keshe a????? em bane merak vallai...???

mu kesh qe ja qellove de qy :wink:

Qika^Me^Kule
01-09-10, 18:33
mu kesh qe ja qellove de qy :wink:

Tybe ralitetin e kam than.... :biggrin:

YanYan
10-11-10, 05:59
Si e thirrni vjehrren? Vjeherr, mam, nane, ne emer?

Qika^Me^Kule
27-01-11, 15:15
E pse mos me cen bashk me vjehren ??? edhe ma mire bilem do i kesh punet.... tybe...


I lexova disa postime... pak me vend e shum pa vend.... shumica prej shpatit kinsin fole... Se me ate minut qe jeton me vjehrine... vetem cka te thon ata e tjeter nuk ka per tu bae... e tjeter asht nese ke mendim te gabushem per me j'au nda djalin prej tyne.... atheher e ke sallamadi.....


Hiq se ndryshoi mendimin...... sepse raliteti asht keshtu....!!

Hajra
27-01-11, 15:20
Hiq se ndryshoi mendimin...... sepse raliteti asht keshtu....!!


Mvaret prej njeriut se si e vlerson ate* dikush ka deshire qe ne ambijentin ku jeton te jete i lire me plotkuptimin e fjales.Ndersa ka edhe te atille qe nuk e duan kete liri me shume preferoin te jene ne shoqerim te dikujt* qe ti ndajne obligimet.

roadrunner
27-01-11, 15:29
e kam ne speed dial ne 2-sh...tani te jeshilten e trusi....Si e thirrni vjehrren? Vjeherr* mam* nane* ne emer?

Qika^Me^Kule
27-01-11, 15:33
Mvaret prej njeriut se si e vlerson ate* dikush ka deshire qe ne ambijentin ku jeton te jete i lire me plotkuptimin e fjales.Ndersa ka edhe te atille qe nuk e duan kete liri me shume preferoin te jene ne shoqerim te dikujt* qe ti ndajne obligimet.

Po * po... amo... sot per sot.. asgje me zor nuk behet po ce nuk e ben ti me vetedeshiren tende...... e aq me pak ta ndalosh ndoken te bashjetonin bashk....

P/s. mendoi.... se gjeja me e mir asht.. se te kesh nje kryefamilie.... ne shtepi... per mos te ren ne koke gjitha ty... keshtu ce nuk ke e aq obligime....

por shumica... e refuzoin kete te mir... sepse nuk ja dien vleren... dhe mendoin se me mir asht te bashjetoin vetem me bashkeshortin.. e jo me vjehrin.....

Diana007
27-01-11, 16:00
Gazi po thot : boll inat po me vjen tani me shum po te dojn ty se mua.... siqerisht deri me tani aq pak koh sa kam jetu me vjerren shum mir kam kalu... cdo mbremje se kemi nejte un kam mbeshtet koken ne krahror te saj si te ishte mami im.... nuk e them kete vetem pse mundet me lexu Gazi ketu.... por gjithmon kam then se kam mu mundu me respktu edhe ashtu po shkon fantazi njher :wink: ..... nese nusja eshte e mir e sillet mir valla edhe nuk besoj se vjerrat jan aq katile me ja prish lumturin :rolleyes:

jEtA_1
27-01-11, 16:19
Gazi po thot : boll inat po me vjen tani me shum po te dojn ty se mua.... siqerisht deri me tani aq pak koh sa kam jetu me vjerren shum mir kam kalu... cdo mbremje se kemi nejte un kam mbeshtet koken ne krahror te saj si te ishte mami im.... nuk e them kete vetem pse mundet me lexu Gazi ketu.... por gjithmon kam then se kam mu mundu me respktu edhe ashtu po shkon fantazi njher :wink: ..... nese nusja eshte e mir e sillet mir valla edhe nuk besoj se vjerrat jan aq katile me ja prish lumturin :rolleyes:

Hahahaha a moj Diana007 viti par i marteses sa i embel eshte te duket se krejt familja e burrit po te dojn po folim pas nji viti ne kete tem e te tregoj ani tash qe je ne mergim cdo gje qe i kerkojn Gazit nese nuk ua qon pare apo gjera tjera menjiher kan me thon qe nusja nuk po e len edhe pse ndoshta ai nuk ka mundesi financiare

jEtA_1
27-01-11, 16:21
mka qellu vjehrri esnaffff* se beli vallhaaaa isha knaq me dy vjehrra se njo po du me perbi nuk osht kah em del hahahahahhahahahahahahahah

Kurr ma mir ske fol valla hahahahah shume kam qesh me kete postimin tend sa qe edhe ni kolege e imja po me pyet cka je duke qeshur kaq shume hahaha

Diana007
27-01-11, 16:24
Hahahaha a moj Diana007 viti par i marteses sa i embel eshte te duket se krejt familja e burrit po te dojn po folim pas nji viti ne kete tem e te tregoj ani tash qe je ne mergim cdo gje qe i kerkojn Gazit nese nuk ua qon pare apo gjera tjera menjiher kan me thon qe nusja nuk po e len edhe pse ndoshta ai nuk ka mundesi financiare


Hm un do mundohem te jem keshtu e besoj nuk do humbi... qa sjell e ardhmja shendosh te jemi ... por besoj nese filli eshte i mir ateher nuk mundesh me ndryshu me.... te pakten un mendoj ashtu... e nese vjen puna mos me kuptu as djalin e tyere ateher mendoj ata nuk jan prinder :rolleyes: ( epata fjalen per cdo prinder )

roadrunner
27-01-11, 16:25
Thuj koleges eshte qashtje interne :P hahahaha

Kqy* mir osht me qu mire* ama jan do vjehrra qe kur dalin prej mandatit te vjehrrave te tyne* qoroditen kejt. Po ka edhe tmira mos vet...un temen neser e shoh mas pune shkoj* ish dal me ble harxh me maru darken per nesra* ta kqyrmi qa po na servon se shtir u bo valla koheve te fundit po duhet edhe rejav me ju bo politik hahahaha
Kurr ma mir ske fol valla hahahahah shume kam qesh me kete postimin tend sa qe edhe ni kolege e imja po me pyet cka je duke qeshur kaq shume hahaha

tipi engjellor
27-01-11, 18:12
Thuj koleges eshte qashtje interne :P hahahaha

Kqy* mir osht me qu mire* ama jan do vjehrra qe kur dalin prej mandatit te vjehrrave te tyne* qoroditen kejt. Po ka edhe tmira mos vet...un temen neser e shoh mas pune shkoj* ish dal me ble harxh me maru darken per nesra* ta kqyrmi qa po na servon se shtir u bo valla koheve te fundit po duhet edhe rejav me ju bo politik hahahaha

ti ma se mirti po e qojshe hahahha si ta ban dreken mire po e qojshe valla

emine
27-01-11, 18:48
o oh ohhhh breh mka kape dhimbte diqka kure lexova shkrrolat e grave*hahahhahahhah
ani qysh marohen hahhahahhahah

roadrunner
27-01-11, 18:51
qa mendove ti? me bo vaki e mu trenu vjerra jem e me hy ne kompjuter temin e me ma kontrollu historine* e me bo mem gjet diqka qe kam shkru kunder saj* ska dark belesh ma hahahahahahahahahao oh ohhhh breh mka kape dhimbte diqka kure lexova shkrrolat e grave*hahahhahahhah
ani qysh marohen hahhahahhahah

emine
27-01-11, 18:53
qa mendove ti? me bo vaki e mu trenu vjerra jem e me hy ne kompjuter temin e me ma kontrollu historine* e me bo mem gjet diqka qe kam shkru kunder saj* ska dark belesh ma hahahahahahahahaha
hahahhahhahhahahah*veq mos mujte se edhe ne qeliza te gjakit*edhe kameren me mujte ta monto kur flejsh hahhahhahahhahahhaahhah*
une valla du vjerren sexy e te re*skam qejf me mzi hiq kam qejf mu rrugav me to :P

Janna
28-01-11, 11:02
Vjerra en banes te vet e nusaj en banes te vet ... edhe duhen ma shum ...

halla e madhe
29-01-11, 17:35
Vjerra en banes te vet e nusaj en banes te vet ... edhe duhen ma shum ...

Jana_mos harro se duhesh cdo te dielle me shku te vjehrra me ja pastru banesen tip_top*pi din si ne Gjakove mo!:biggrin:

jEtA_1
29-01-11, 19:22
Ketu dihet sa e pa shpirt o femra.....

paramendoni djalin prej 3 kg pe rrit e pe bon 20 vjeq... e martohet e ne fund... valla vjehrra apo vjehrri...

pai ma me lyp me ja qi nonen dru e me te llomit se femra a ka...


po nejse...... grahnja ku te gjani

Megjithat edhe vjerra eshte femer dhe don dru me llomit simbas teje heheheh

emine
30-01-11, 10:46
qe taraku ne konde me shkone malle*ne vjerrat krejt qka kan ba vete qohen e kritikojne rejat e tjeret*tarak mos je femen lum eminia*se veq ka grate po terehitesh:biggrin:

roadrunner
11-02-11, 00:48
me tvertet po e them* vjehrren e kam boll tmire edhe mi pas kejt vjerrat si une* shume ishim knaq* po une vet jam dreqqq edhe qashtu em duron ingrata edhe pse ja boj diten ni sahat kur te dalmi :D dej ti dalin lotet tu kesh :D

Qika^Me^Kule
12-02-11, 21:10
Me kohe njeriu i meson te gjithat.... mendoi se nese e gjen nje gjuhe te perbashket... me antaret e families pa dyshim ce do e kalon mir.... sidomos me vjehren.... Sot.... ne shumicen e families ende dominon Vjehra... d.m.th asgje nuk behet pa vendose vjehra.... nusia mbas vjehres....:biggrin:

P/s. Nje fjale asht dhe shum shpesh e perdorim ne..... Ligji ne dore te maliqit....:tongue: ligjin e ben vjehra....

valiii
12-02-11, 22:36
me tvertet po e them* vjehrren e kam boll tmire edhe mi pas kejt vjerrat si une* shume ishim knaq*

Po valla mi pas krejt vjerrat si ti (mos me jetu ner ni kulm me te) ishin knaqe :P

Hajra
13-02-11, 01:12
....nuk e njohin njera tjetren, si Kosoven

Jana
13-02-11, 11:16
....nuk e njohin njera tjetren, si Kosoven

Hahahahahahahhahahahahaha q'far krahasimi ... hahahahahahhahaa

p.s secila en banes te vet ... paq puna ktu ...

jEtA_1
13-02-11, 11:48
Te une mir jane pasi qe une jame ne Londer ajo ne Kosov secila ne pune te veta kur takohemi kemi raporte te mira pasi qe nuk jetojm bashke dhe skemi cka ta urrejm njera tjetren perndryshe per te qen nje lidhje perfekte duhet qe prindt te jetojn ne shtepi te vet djali ne te veten.

roadrunner
13-02-11, 18:32
qka ti boj qe i ka pelqy ma shume evropa asaj hahahaha.....po megjithat kurr sma prish valla lakmi mi marr a...Po valla mi pas krejt vjerrat si ti (mos me jetu ner ni kulm me te) ishin knaqe :P

Murgesha
13-02-11, 18:51
Me vjehrren kurr ne jet nuk jam grind, kam kalu fantazi.

Tash edhe me ren ja kam msy me kalu fantazi :biggrin::wink:

roadrunner
13-02-11, 19:11
qashtu bre kallzo qe na dijm mi sjell qata edhe knaqen, e me to knaqmi edhe na :DMe vjehrren kurr ne jet nuk jam grind, kam kalu fantazi.

Tash edhe me ren ja kam msy me kalu fantazi :biggrin::wink:

Murgesha
13-02-11, 19:14
qashtu bre kallzo qe na dijm mi sjell qata edhe knaqen, e me to knaqmi edhe na :D

O ne gillanxhiket jem kon, jem e do te jem. Si me vjehrra si me reja kalojm fantazi, se jo qe dijm veq me i sjell po dijm edhe me i bo me na dasht ha,hahaahahahahahahahahahaha

roadrunner
13-02-11, 19:23
qysh thojn, qysh te bojsh venin e ki edhe kuvenin hahahaha......na po rrnojm e llafet ihaaa kurr mos u nalshin hahahahahahahahhaO ne gillanxhiket jem kon, jem e do te jem. Si me vjehrra si me reja kalojm fantazi, se jo qe dijm veq me i sjell po dijm edhe me i bo me na dasht ha,hahaahahahahahahahahahaha

uliksi31
13-02-11, 19:47
O ne gillanxhiket jem kon, jem e do te jem. Si me vjehrra si me reja kalojm fantazi, se jo qe dijm veq me i sjell po dijm edhe me i bo me na dasht ha,hahaahahahahahahahahahaha


A thua gruja eme per qata i luvdon t'Gilanit, pas Prishtinet thot jane mat mirt.:biggrin:

uliksi31
13-02-11, 19:49
qysh thojn, qysh te bojsh venin e ki edhe kuvenin hahahaha......na po rrnojm e llafet ihaaa kurr mos u nalshin hahahahahahahahha

As mos prit qe shqiptari ndonjehere do ti nali llafet, e kemi ne gjak e pik. Jo vec atje por gjithku jemi e lejm vi si kermilli...ahahahahaha

roadrunner
13-02-11, 19:52
mu kon me pas marr rrog bile hahaha ju kish ec stazhi kogja mire hahahahahahahahahAs mos prit qe shqiptari ndonjehere do ti nali llafet, e kemi ne gjak e pik. Jo vec atje por gjithku jemi e lejm vi si kermilli...ahahahahaha

Murgesha
13-02-11, 19:53
A thua gruja eme per qata i luvdon t'Gilanit, pas Prishtinet thot jane mat mirt.:biggrin:

Valla shko thuaji se gillanxhit jan te paret, ata te kryekatundit tu kosoves mbesin te mramet :biggrin:

uliksi31
13-02-11, 20:02
Valla shko thuaji se gillanxhit jan te paret, ata te kryekatundit tu kosoves mbesin te mramet :biggrin:

Spo di ku me i than se u msue keq cdo dimen me shkue ne Alpe t'Zvicres.Mire em tha mbram njana, cka hamamin pe mban edhe tish 25 vjec e jo tu ka ba si Hanko Halla e A. Asllanit. ahahahahahaha

Buqja_ch
16-05-11, 09:47
Nuse mora po Vjeherr su bana !!! se di qka eshte puna jeme ...

.

Hajra
16-05-11, 10:31
Nuse mora po Vjeherr su bana !!! se di qka eshte puna jeme ...

.

...mos u dorzo hahaha....

Buqja_ch
16-05-11, 10:52
...mos u dorzo hahaha....


jo jo ... veq po boi lume , hahah FLM

.

rastesishT
16-05-11, 10:56
Shumė te mira kur vjehrra ėshtė ne shtepi ( bansė te vete ) dhe reja ne shtepi te vet apo banese te vete. Nese keto te dyja jetojn nen te njejten qati ...eh duhet analizė me e thelle.

Buqja_ch
23-05-11, 08:51
Sa mire ta beshe e ta duash si bijen tende .........

.

jEtA_1
23-05-11, 10:42
Vjehrra dhe nusja per bukuri njera ne Kosov e tjetra ne Angli po ja qojm si oshte ma mir hahahah

emine
23-05-11, 21:32
http://external.ak.fbcdn.net/safe_image.php?d=9ffe2c7562841f0d85ef9d3a5d6bd28c&url=http%3A%2F%2Ft2.gstatic.com%2Fimages%3Fq%3Dtbn %3AANd9GcTsWRXK_z0gryqvshLiIpn9drB7L59oY-Xet2QnyruAFhmW5dxq (http://www.facebook.com/notes/humor-pa-kufi/nipi-gjyshe-me-cfare-erdhe-gjyshja-me-autobus-te-keqen-gjyshja-voglushi-po-pse-m/216815875009272?ref=nf) Nipi: Gjyshe me c'fare erdhe? - Gjyshja - Me autobus te keqen gjyshja . Voglushi - Po pse mami thot e solli shejtani ? ::P

Qika^Me^Kule
24-05-11, 05:38
Mos lashte zoti kend pa vjeher , s'ka me mir...... e sidomos kur ja kaloin si dy shoqe e jo nuse e vjehre....!!

Buqja_ch
24-05-11, 06:59
Mos lashte zoti kend pa vjeher , s'ka me mir...... e sidomos kur ja kaloin si dy shoqe e jo nuse e vjehre....!!


eccccc te dushi


....u knaqa valla

.

rastesishT
24-05-11, 08:17
A bet..!

Jana
24-05-11, 11:33
...shum mir .. secila en banes te vet s'ka ma mir ....

Gega 1
24-05-11, 16:15
Mos lashte zoti kend pa vjeher , s'ka me mir...... e sidomos kur ja kaloin si dy shoqe e jo nuse e vjehre....!!

Shume bukur,Qika Me Kule!Qendrimi yt eshte fisnik!Rrnofsh sa malet! :smile:

Na e dime o njerez,qe dreqi her hi te nusja e here te vjehrra(se s`jane te gjitha vjehrrat e sinqerta jo),ama te kesh qellim te mire ndaj nanes se atij qe e do,kjo eshte gjithsesi per respekt.

valiii
24-05-11, 16:29
...shum mir .. secila en banes te vet s'ka ma mir ....

Qysh bre Jana po munesh me thane keshtu, po qajo vjerra e keqe e ka rrite djalin e vet me mund te madh edhe vjen far pshurrejke dhe ja "remben" nga shtepija... Nje shtepi nuk mund te jete e madhe (ne plote kuptimin e fjales) nese aty vjerra nuk e luan rolin e saj vjeri te tijin, burri, kunata, djali, vajza, vllau, motra, kojshija e deri tek i afermi me i larget ... Secili e jep ate qe lypset nga ndergjegjja e tij, dhe secili e merr ate qe i takon.
Mire e the ti, nese krijohen kushtet per kete, s'ka me mire edhe rehatija do ishte me e madhe, po tu e pas burri shpine e vet e hin llugave, qerrajave me ik sa ma larg vjerrise, kjo nuk e zgjidhe problemin vetem sa e shton ate.

halla e madhe
24-05-11, 16:50
Qysh bre Jana po munesh me thane keshtu, po qajo vjerra e keqe e ka rrite djalin e vet me mund te madh edhe vjen far pshurrejke dhe ja "remben" nga shtepija... Nje shtepi nuk mund te jete e madhe (ne plote kuptimin e fjales) nese aty vjerra nuk e luan rolin e saj vjeri te tijin, burri, kunata, djali, vajza, vllau, motra, kojshija e deri tek i afermi me i larget ... Secili e jep ate qe lypset nga ndergjegjja e tij, dhe secili e merr ate qe i takon.
Mire e the ti, nese krijohen kushtet per kete, s'ka me mire edhe rehatija do ishte me e madhe, po tu e pas burri shpine e vet e hin llugave, qerrajave me ik sa ma larg vjerrise, kjo nuk e zgjidhe problemin vetem sa e shton ate.


..ah, Jana fole lehte se hala nuk asht ba nene,edhe kesaj i vie dita e flet ndryshe...ah evladi po ta djegte zemren,:frown:

Nje i Gjakoves e kish pase emnin Shaban Paja....fjale mas fjale kur kan ndodhe keso intriga familjare kishin pas thene te mocmit ;"cka ka thene Shaban Paja dallap dallap qenka dynjaja"!!!!:cool:

Qika^Me^Kule
24-05-11, 16:54
Shume bukur,Qika Me Kule!Qendrimi yt eshte fisnik!Rrnofsh sa malet! :smile:

Na e dime o njerez,qe dreqi her hi te nusja e here te vjehrra(se s`jane te gjitha vjehrrat e sinqerta jo),ama te kesh qellim te mire ndaj nanes se atij qe e do,kjo eshte gjithsesi per respekt.


Te falenderit nga Ju..... Gega 1

Mendoi , se nese nuk i japim rendesi/respekt vjehres , atheher nuk do kem aspak respekt as per Mamin time , Nese do ta kesh nje jete te Lumtur me bashkeshortin dhe prinderit e ti..... duhet te pajtohem qofte me gjera pozitive po edhe negative , jeta nuk te siel vetem gjera te mira , e mira dhe e keqia jan bashk , andai duhet pajtuar !!

Ne fakt shum kohe e keqe ka ardh , nese nuk ja dua prinderit e bashkeshortit , atheher nuk e dua hakikat as ate.... luftoi vetem per interesat e mia.... asai nuk i thon bashkjetes.....

roadrunner
24-05-11, 17:05
vjehrra, e mire e keqe, qajo qe osht, femen ajo, femen ti, per derisa i punon kamba per djep, ja vlen me ja ngu edhe 7 guhe, kur e ki burrin me vend....se vjeherr ke gjet, vjeherr ki me dek....kujt sja kana, le t'rrin te nana...