PDA

View Full Version : Bel i gjerė, jetė e shkurtėr ...


Jana
15-12-08, 15:25
Analizimi i tė dhėnave tė 360.000 banorėve nga nėntė shtete tė evropiane, tė cilėt janė pėrcjellė nė njė periudhė kohore dhjetėvjeēare, ka treguar se trashja pėrreth barkut shkurton jetėgjatėsinė.
Ēdo pesė centimetra zgjerim i belit rrit rrezikun e vdekjes sė mėhershme pėr 17%!

Grumbullimi i indit dhjamor nė hapėsirėn rreth abdomenit dhe organeve tė brendshme, konsiderohet shumė i dėmshėm.

Supozohet se kjo ndodh pėr shkak se indi dhjamor i barkut liron substanca tė ngjashme me citokinet, tė cilat shtojnė rrezikun e zhvillimit tė sėmundjeve kronike.

Teuta2
27-12-08, 16:06
Faleminderit

Urata
29-12-08, 18:42
...me mori n'qafe dardania.de!

emine
02-01-09, 23:30
shum yemrin e pasna e kuku per mu,majta ymyt se po des sa jome e re po ncuk.......