PDA

View Full Version : Shenjat e para tė shtatzėnisė ...


Jana
15-12-08, 15:26
Pėr disa nga femrat kėto simptoma janė tė njohura , pasi ato kanė lindur mė parė, por pėr disa simptoma tė tilla nuk asociojnė nė asgjė, deri atėherė kur e kuptojnė qė "nuk janė vetėm" edhe atė nė vizitė te gjinekologu.
Nė disa raste njė lajm i tillė ėshtė realizim i njė ėndrre , nė disa tė tjera ėshtė diēka fatale. Pėr tė mos e kuptuar vonė nėse jeni shtatzėnė sigurohuni qė nė organizmin tuaj nuk i keni vėrejtur kėto ndryshime.

Tė vjella
Turbullim
Shije e “metaltė” nė gojėn tuaj
Therje e gjinjve
Ndryshim i pėrmasave tė gjinjve (zmadhim)
Dhembje nė stomak
Lodhje
Kapsllėk
Urinimi i shpeshte
Ulje e dėshirės pėr kafe ose ushqime tė yndyrshme
(Disa femra kane gjakderdhje tė cilėn e ngatėrrojnė shumė shpesh me menstruacione.)
Kur duhet tė bėni testin?
Testet qė zakonisht i pėrdorim nė shtėpi mund ti pėrdorim qė nga dita e parė e vonesės sė ciklit menstrual. Pėrdorimi i tyre ėshtė i thjeshtė . Ju urinoni nė njė gotė plastike , vendosni shkopin nga plastika nė gotė , shkopi ndryshon ngjyrėn ne kontakt me hormonet qe gjenden nė urinė.

Ju thjeshtė duhet ti lexoni mirė, dhe tu pėrmbaheni udhėzimeve qė gjenden brenda nė paketimin e testit , dhe tė pritni pėr rezultatet.

Nėse jeni skeptike nė saktėsinė e kėtyre testeve duhet tė vizitoni gjinekologun , edhe pse ato janė shumė tė sakta , nėse ju i jeni pėrmbajtur udhėzimeve.

Ėshtė e rėndėsishme qė kėto teste tė blihen nė barnatore.

Mos harroni! Nuk ėshtė turp tė blini teste tė tilla , tė kujdesesh pėr veten ėshtė mė e rėndėsishme se mendimi i tė tjerėve pėr ju.