PDA

View Full Version : Gurabije me bajame ...


Jana
15-12-08, 15:31
http://www.telegrafi.com/fo/receta/f.1204112637903_m.jpg

Pėrbėrėsit:

1 1/2 filxhanė ēaji me gjalpė te freskėt
1 1/3 filxhan ēaji me margarinė
3 vezė tė freskėta
1 filxhan ēaji me sheqer
1 filxhan sheqer pluhur pėr spėrkatje
1 filxhan kafe konjak
1 lugė kafeje sodė
1 lugė kafeje vanilje
1 kg miell
1 1/2 filxhan ēaji bajame tė grira
1 1/2 filxhan ēaji ujė
Pėrgatitja
Pėrziejmė margarinėn me gjalpin e freskėt me sheqerin, i shtojmė edhe vezėt e freskėta dhe i pėrziejmė pėr gati 10 minuta.
Nė vazhdim hedhim miellin, konjakun, sodėn, vaniljen, bajamet, derisa tė bėhet njė masė e butė.
E lėmė pak brumin tė pushojė dhe pastaj e ndajmė nė forma sipas dėshirės.
Pasi kemi bėrė format, i vendosim nė njė tepsi tė lyer nė vaj dhe i pjekim nė temperaturė mesatare pėr 25-30 minuta.
Pas pjekjes i nxjerrim nga furra, i hedhim pak ujė dhe sheqerin pluhur.