PDA

View Full Version : Qofte mė lėng ...


Jana
15-12-08, 15:34
http://www.telegrafi.com/fo/receta/f.1013055235272_m.jpg

Materialet:

• 1 kg mish i grirė
• 2 speca tė kuq dhe i bluani
• 1 shkop kanellė e copėtuar
• 1/2 filxhan oriz i pagatuar
• 2 lugė gjelle qepė tė grira
• 1 kokėrr vezė
• 1 thelb hudhre
Salca:

• 3 kupa sallatė jeshile e grirė
• 2 filxhan qepė tė grira
• 1 kupė me karota tė prera nė copa tė vogla
• ½ selino e grirė
• 1 lugė gjelle pudėr djegėse
• 2 kupa lėng mish pule
• 1 kupė salcė domateje
• ½ kupė patate tė grira dhe tė pjekura
Pėrgatitja:
1. Hidhni nė njė tigan mishin, specat e kuqė tė bluar dhe i skuqni nė njė temperaturė mbi mesataren, pėr 2 minuta.
2. Kombinoni 2 lugė ēaji kanellė, kripėn, orizin, qepėt, mishin, vezėn dhe hudhrat nė njė tas tė thellė. Formoni 24 qofte.
3. Nė njė tigan hidhni lakrėn, karotėn dhe selinon, gatuajini pėr 8 minuta, duke i trazuar vazhdimisht. Shtoni pudrėn djegėse, lėngun e mishit dhe domatet dhe lėrini tė ziejnė. Hidhni qoftet dhe lėrini pėr 15 minuta. Nė fund hidhni edhe patatet dhe gatuajini pėr 20 minuta ose derisa patatja tė ketė zier mirė.