PDA

View Full Version : 2008-a, vitė ky i sukeseve apo i dėshtimeve


Pupi
17-12-08, 20:39
Surroi "ankohet" pėr mossukeses tė kėsaj qeverie, Daci poashtu, Kuqi thotė nuk e keni mirė.

Si zakonishtė pėr fundvitė Qeveritarėt e kanė "zanatė" tė lavdėrojnė vetėvehten duke folur vetėm pėr gjėra tė mira, ndėrsa opozitarėve ju takonė ti demaskojn kėto tė "mira" tė Qeveris.
Kėtyre ditėve mos u quditeni edhe aq fort kur tė dėrgojė pėrshėndetjet e fundvitit Kryetari dhe Kryeministri i Kosovės. Ata do tė flasin pėr tė arritura Historike (ēfar edhe ėshtė shpallja e Pavarsis sė Kosovės).Por karateristike do tė jetė se sa do ti zmadhojn ata kėto tė arritura, pa i pėrmendur edhe dėshtimet, ngecjet nė Shtetbėrjen e Kosovės.
Unė veq e marrė me mend se q'punė u ka dalur kėshilltarėve qė ti shkruajn sa mė bukur e sa mė rrjedhshėm "pėrshėndetjet dhe urimet" e Qeveris pėr qytetarėt pėr festat.

Po juve/neve forumisteve si na rrodhi 2008 ?

emine
17-12-08, 20:42
No koment ...........

Pupi
17-12-08, 20:51
No koment ...........

Pse pa koment Emine hanemja.
Hajt hajt pak.....

emine
17-12-08, 20:55
Pse pa koment Emine hanemja.
Hajt hajt pak.....

o i nderum kam hjek dore prej politike,shenova diqka po thash po shkretoj e lash krejt:D

Pupi
17-12-08, 21:24
o i nderum kam hjek dore prej politike,shenova diqka po thash po shkretoj e lash krejt:D

Ėshtė e vėrtetė kjo qė thua ti, shihet kohėrave tė fundit njė lloj "lodhjeje" tek forumi, pa interesim do tė thoja mė sė miri.
Por pėrveq qė do tė mundoheshim pak a shumė tė "analizonim" politikėn, shumė mė shumė do tė mbanim qelizat e trurit tė freskuara, ēfar edhe njėkohėsisht do tė na mbante tė rinjė zonja Emine :wink:

Fshatari
17-12-08, 22:43
Ėshtė e vėrtetė kjo qė thua ti, shihet kohėrave tė fundit njė lloj "lodhjeje" tek forumi, pa interesim do tė thoja mė sė miri.
Por pėrveq qė do tė mundoheshim pak a shumė tė "analizonim" politikėn, shumė mė shumė do tė mbanim qelizat e trurit tė freskuara, ēfar edhe njėkohėsisht do tė na mbante tė rinjė zonja Emine :wink:
Lodhje mbase na eshte zvogluar numri i qelizave nervore nga analizat politike jo gjithemone te goditura.
Nuk di a i "freskon qelizat nervore" analiza politike po kam konstatuar qe t'i ben floket te thinjeta. Tek e fundit, edhe zbardhja e flokvet eshte nje lloj "freskie", dhe simbol i menqurise...!

Urata
17-12-08, 23:19
Lodhje mbase na eshte zvogluar numri i qelizave nervore nga analizat politike jo gjithemone te goditura.
Nuk di a i "freskon qelizat nervore" analiza politike po kam konstatuar qe t'i ben floket te thinjeta. Tek e fundit, edhe zbardhja e flokvet eshte nje lloj "freskie", dhe simbol i menqurise...!

...keq a! ... po u 'zvogluan'(vdesin) t'shkretat keto qeliza nervoze nuk 'shumohen'(riprodhohen) me!

krijuesiii
17-12-08, 23:32
...mendoj se 2008 ka qene nje vite i bekuar per Kosoven ka pasur te arritura te medha ne shume fusha si do mos ne Pamvaresimin e Vendit ngritjen e nje shteti moderne qe premton shume nje Vizion i qarte Qeverises nje pune dhe perkushtim i Instuticioneve te vendit ...

... Nje lufte e pameshirshme ndaj korrupsionit 2008 ka qene Viti i nderrimeve te medha i te mirave te medhe Shqipetare ardhja ne qeverin e vendite te njerzeve me perkushtim dhe casje pozitive, largimi i atyre qe e kishin shkatrruare ekonomin dhe bugjetin e vendit vite me radhe duke pasuruar veten dhe familjet e tyre dhe duke varferuar banoret e Kosoves...

...Me siguri qe ka mund te arrihet edhe me shume por do te arrihet ne te ardhmen...

...Kosoves per vitin tjeter i duhen opozitare te sinqerte te riformuar te ripastruar nga hajnat dhe kriminelet...


...2008 eshte vertet Viti me historike ne boten Shqipetare prej nga Ismail beu Qemaijli 1912 e deri te Hashim Thaqi 2008 jane Vite dhe njerze qe Historia i fute pergjithmone ne mbrendin e saj si te Arrituara te medhe dhe kolosale...

...e vertet qe shume bashkjetues ne kete vite nuk dine apo nuk duan ta realizojne sinqerishte faktet dhe te verteten per te arriturat e medhe te ketij Viti...

tungiii

GURI SYLAJ
18-12-08, 08:54
Vertete eshte nje vit i cili ngadal po iken!!
Eshte nje vit qe ,sikur ne cdo vit tjeter dicka ndodhe !
Por sa jan historike duhet te presim edhe ca!??
Kemi nje shtet te pamvarun ,por qe nuk e kontrollon tere teritorin e vet!
Kemi nje Parlament qe nuk arrin te vendos se cfar ligjesh i duhen !
Kemi nje kushtetute qe nuk rrespektohet nga askush!
Kemi shume P.P qe nuk jan ne gjendje te caktojn kuadra udheheqes nga radhet e tyre!
Kemi nje Gjyqesi qe kontrollohet nga nje gjygjesi tjeter!
E arritura e vertete e keti viti jan milioneret e rinje e te vjeter qe i kan trash edhe me shume xhepat!!!
Kemi njerez qe n'a udheheqin por qe nuk dijne fare se cka don te thote pergjegjesia !!
Kemi Korrupsion e krim qe ngulfat gjithecka ,bile edhe fjalen!
Kemi simbole te reja shtetrore qe nuk kan asnje shenje kombtare sepse neve jemi Shtet Multietnik!
(kjo nuk eshte risi ne keto treva .E tille ishte edhe Jugosllavia)
Kurse Risi dhe e arritur e " MADHE" eshte se kete vit 28 Nentorin nuk e kishim ne Kalendarin e Festave.( Ate qe beri Ismail Qemali ) per neve nuk ka rendesi se neve jemi tjere apo??????????????Per kete arsye edhe nuk pat nevoje te digjen Flamuj!!!!????

Nese dikush mendon se nuk po i shoh rruget e reja ,gabohet .
E vetmja rruge qe mund te quhet historike eshte Rruga Durres- Morine e cila po pengohet pikrisht nga kjo arsye sepse eshte historike.Rruget tjera jan nevoje dhe lehtesim por vetem nese ka me cka dhe pse te ecet ketyre rrugeve!

Shume cka qe nuk e kam thene besoj se do e plotesojn te tjeret,kuptohet ,ne cdo aspekt!!

Shqiptare_ne_Turqi
18-12-08, 09:57
Vertete eshte nje vit i cili ngadal po iken!!
Eshte nje vit qe ,sikur ne cdo vit tjeter dicka ndodhe !
Por sa jan historike duhet te presim edhe ca!??
Kemi nje shtet te pamvarun ,por qe nuk e kontrollon tere teritorin e vet!
Kemi nje Parlament qe nuk arrin te vendos se cfar ligjesh i duhen !
Kemi nje kushtetute qe nuk rrespektohet nga askush!
Kemi shume P.P qe nuk jan ne gjendje te caktojn kuadra udheheqes nga radhet e tyre!
Kemi nje Gjyqesi qe kontrollohet nga nje gjygjesi tjeter!
E arritura e vertete e keti viti jan milioneret e rinje e te vjeter qe i kan trash edhe me shume xhepat!!!
Kemi njerez qe n'a udheheqin por qe nuk dijne fare se cka don te thote pergjegjesia !!
Kemi Korrupsion e krim qe ngulfat gjithecka ,bile edhe fjalen!
Kemi simbole te reja shtetrore qe nuk kan asnje shenje kombtare sepse neve jemi Shtet Multietnik!
(kjo nuk eshte risi ne keto treva .E tille ishte edhe Jugosllavia)
Kurse Risi dhe e arritur e " MADHE" eshte se kete vit 28 Nentorin nuk e kishim ne Kalendarin e Festave.( Ate qe beri Ismail Qemali ) per neve nuk ka rendesi se neve jemi tjere apo??????????????Per kete arsye edhe nuk pat nevoje te digjen Flamuj!!!!????

Nese dikush mendon se nuk po i shoh rruget e reja ,gabohet .
E vetmja rruge qe mund te quhet historike eshte Rruga Durres- Morine e cila po pengohet pikrisht nga kjo arsye sepse eshte historike.Rruget tjera jan nevoje dhe lehtesim por vetem nese ka me cka dhe pse te ecet ketyre rrugeve!

Shume cka qe nuk e kam thene besoj se do e plotesojn te tjeret,kuptohet ,ne cdo aspekt!!


I nderuar Guri, s'mujta te kaloj pa then as gjé, se mé dhem ne zemér !!... Pra njéher s'po shoh se ésht nevoj té shtoj diē.ne shkrimin ténd por,bash ku mé dhimbi pas shumti,i preka edhe njehere duke i zmadhuar ato rreshte tuajat....Kjo ésht pamvarési ?? nashti ésht por,gjysém !!! ... mjérishtt ! ...

krijuesiii
18-12-08, 19:51
...Ismail Beu Qemajli kur e shpalli pamvaresin nuk e kishte te lehet sepse fqinjet e terbuar ja gllaberuan me shume se 50% te territorite nga Shqiperi qe ishte ne siperfaqe 84 000 km² mbeti shume me pak se gjysma vetem 28 000 km ², i vetmi shtet ne evrope qe kufizohet ne te gjitha anet me tokate etnika te veta dhe ky Ideator i madhe Shqipetare u rrezua nga pushteti sepse kishte qasje pergjegjesi dhe perkushtime te sinqerte dhe Hallall ndaj Kombite e ndaj Memedheut beri te pamundshemen te mundshme...

...Historia tragjike e Shqipetareve sikur eshte shkruar qe te perseritet por sikure eshte thelluar ne shpirtin e Shqipetareve edhe qendresa Vetedija e larte politike dhe shanci historik dhe rrethanat gjeografike ku gjenden Shqipetaret per te nxjerrurr nje me te miren te mundshme dhe kete e ka bere Burri i madhe me shume te tjere Hashim Thaqi me Fatmir Sejdiu deri sa ata qe ju nenshtroheshin nje ish miti te shkret qe nenshkruante korniza te renda okupimi qe nenshkruante marreveshje mesimi me gjelatine e Shqipetareve milloshin e qe me nje lecke si nje lloj flamuri te kombinuar kishte endrruar qe nje dite do te kurorizohet edhe si mret i kosoves keta kurr per 9 vjete me radhe ne pushtet dhe me votat me se shumti nuk hezituan per ta bere realitet nje Shtete por bene realitet vazalitetin dhe nenshtrim ndaj te huajes...

...Kosova ka flamurin politike dhe ka Flamurin Shpirterore qe te dy jane pjese e jetes dhe perditeshmeris se Kosoves, sepse dy shtet smund te kene nje Flamur...

...Kosova eshte multi etnike, cfare ka te keq ketu sot eshte normal te gjitha shtett e botes jane multietnike, Kosova bile veq qe e ka fiksuar ne Kushtetute nje te vertet qe shume shtet hezitojne ta bejne ose ta njohin te verteten dhe jane shtet hegjemoniste...

...Sot e kam pasaporten dhe identitetin time dje me mjeranet dhe mitistet kisha identitein serbe dhe province serbe, nese ky nuk eshte ndryshime dhe nje e ARRITURE E MADHE, atehere une nuk po e dija se cka jane te arriturat....


Allahu i udhezofte Shqipetaret


tungiii

Pupi
18-12-08, 21:37
Nuk jam edhe aq i sigurt nė mundė tė flitet pėr tė arritura sa i pėrket Pavarsis sė kėtij lloji burra e gra.

Sepse, mua mė shumė po mi ngjanė e gjitha asaj qė patėm nė kuader tė ish jugosllavis si krahin autonome.
D.m.th.
Edhe atėher patėm "territor tė pėrcaktuar me hart" patem edhe s'patem.
Edhe atėher kishim "qeveri" kishim edhe s'kishim.
Edhe atėher patem "polici e mbrojtje territoriale" kishim edhe s'kishim.
Bile bile patem edhe" Kryetarė jugosllavie" kishe.

Po tė tėrheqėsh njė paralele mes asaj qė "kishim" dhe asaj qė "kemi". tybe mua s'pom del hesapi ama bash kerqysh. si goxha po mi pėrngjan asaj qė "kishim", me kėtė qė "kemi".

Fshatari
19-12-08, 07:12
Nuk jam edhe aq i sigurt nė mundė tė flitet pėr tė arritura sa i pėrket Pavarsis sė kėtij lloji burra e gra.

Sepse, mua mė shumė po mi ngjanė e gjitha asaj qė patėm nė kuader tė ish jugosllavis si krahin autonome.
D.m.th.
Edhe atėher patėm "territor tė pėrcaktuar me hart" patem edhe s'patem.
Edhe atėher kishim "qeveri" kishim edhe s'kishim.
Edhe atėher patem "polici e mbrojtje territoriale" kishim edhe s'kishim.
Bile bile patem edhe" Kryetarė jugosllavie" kishe.

Po tė tėrheqėsh njė paralele mes asaj qė "kishim" dhe asaj qė "kemi". tybe mua s'pom del hesapi ama bash kerqysh. si goxha po mi pėrngjan asaj qė "kishim", me kėtė qė "kemi".
Pupi,
Nuk e kam te qarte pse e ke fut ne titull fjalen "suksese" nderkohe qe ne kete postim radhit vetem "deshtime"!
Ekzistojne dallime cilesore themelore mes dy situatave qe ti krahason. Po i numeroj ato qe nuk i kishte Kosova para ketij viti dhe i fitoi kete vit:
- Pavaresia dhe konstituimi i shtetit te pavarur e sovran;
- Kushtetuta;
- Policia kombtare;
- Pranimi i ketij shteti nga 53 shtete(te medha e te vogla);
- Mardhenie diplomatike me keto 53 shtete;
- Pasaporta, letenjoftimi dhe patent-shoferi me vulen e shtetit te Kosoves...!
Asnjerin nga keta elemente konstituv te nje shteti te mirefillte nuk i kishte Kosova para vitit 2008. Kurre me pare Kosova(vazhdim i toponimit te lasht Dardania) nuk i ka pas elementet e lartecituar. Kurre gjate historise se vete 2 mije vjeēare. Prandaj viti 2008 cilesohet me plote te drejte si vit historik , kethesa me e madhe qe ka njohur vendi yn ndonjehere qe nga periudha ilire e deri sot.
Viti 2008 eshte viti i kurorezimit te sukseseve te medha pa asnje deshtim.

GURI SYLAJ
19-12-08, 08:40
Po me vije shume keq qe dikush e ka harru edhe si duket Shqiponja Dykarenare.
Ne nje kohe njerezit vdisni per te,ne nje kohe njerezit betoheshin ne te ,ne nje kohe i kendohej dhe brohoritej,demonstrohej me te ne ball!
Ne nje kohe i hiqej apo i shtohej dicka por Shqiponja mbetej e pa prekur ne Flamur.Me von digjej ,sepse duhej bere vendi i nje Flamuri multietnik.Dhe ne nje kohe ky simbol ,kjo date fshihet plotesisht dhe ky vit na cenka Historik.
Vetem per faktin se neve harrojm shume shpejt ,bile edhe cka kemi thene e ngrene para pak dite a muaj ,jemi ketu ku jemi ,jemi keshtu si jemi.
Qe prej Lidhjes se Prizrenit nuk patem nje qendrim a organizim kombtar,(perjashtu unjisimin e gjuhes letrare ).Cdohere u gjten ata qe shkelen mbi kete qellim kombtare per hater te Egos ,per hater te ideologjive dhe me arsyetimin se nuk kishim mundesi e force te benim me shume .Sigurisht, sepse forca qendron ne bashkim e shqiptaret nuk dijne te bashkohen per kete edhe e "fitojne "ate qe te tjeret ua falin !Bile edhe Falamurin!

Fshatari
19-12-08, 13:40
Po me vije shume keq qe dikush e ka harru edhe si duket Shqiponja Dykarenare.
Ne nje kohe njerezit vdisni per te,ne nje kohe njerezit betoheshin ne te ,ne nje kohe i kendohej dhe brohoritej,demonstrohej me te ne ball!
Ne nje kohe i hiqej apo i shtohej dicka por Shqiponja mbetej e pa prekur ne Flamur.Me von digjej ,sepse duhej bere vendi i nje Flamuri multietnik.Dhe ne nje kohe ky simbol ,kjo date fshihet plotesisht dhe ky vit na cenka Historik.
Vetem per faktin se neve harrojm shume shpejt ,bile edhe cka kemi thene e ngrene para pak dite a muaj ,jemi ketu ku jemi ,jemi keshtu si jemi.
Qe prej Lidhjes se Prizrenit nuk patem nje qendrim a organizim kombtar,(perjashtu unjisimin e gjuhes letrare ).Cdohere u gjten ata qe shkelen mbi kete qellim kombtare per hater te Egos ,per hater te ideologjive dhe me arsyetimin se nuk kishim mundesi e force te benim me shume .Sigurisht, sepse forca qendron ne bashkim e shqiptaret nuk dijne te bashkohen per kete edhe e "fitojne "ate qe te tjeret ua falin !Bile edhe Falamurin!

S'ka diskutim. Qeverite e meparshme kosovare paten 8 vjete ne disponim per te shpallur Kosoven shtet te pavarur e imponuar flamurin me "shqiponjen dykrereshe" po nuk e ben.
Edhe sot mund te betohesh ne te; t'i kendosh e ta brohoritesh; te demonstrosh me te ne balle : te gjitha keto jane te rregulluara me Kushtetuten e 15 qershorit 2008.
Ka kaluar koha "kur i hiqej ose i shtohej" diēka: kjo eshte loje femijesh. Burrat nuk e ndryshojne flamurin qe e duan ashtu siē fryne era. Burrat ose e ngrehin ne balle te luftes(sic UĒK-ja) pa asnje ndryshim ose e ndryshojne plotesisht, siē u be ne 17 shkurtin e ketij viti.
Shqiptaret nuk kane harruar asgje: e kane kujtesen "digitron"; nuk harrojne asnje detaj te asnje natyre. Eshte fakt, megjithate, se i kane harruar "fryrjet patriotike", "romantizmin patriotik" te sajuar e jo autentik; i kane harruar te gjitha "pallavrat" e odave tona te moēme.
Lidhja e Prizrenit radhitet ne debate politike e jo gjuhesore.
Njesimi i gjuhes shqipe ka ndodhur nje shekull me vone. Po edhe ne shekullin e Lidhjes se Prizrenit, forma gjuhesore "cenka Historik", morfema cenka, e nxire si futa, nuk figuronte dhe nuk ka figurura dot ne fjaloret e shqipes.
Me vjen keq qe dikushi nuk e ka ditur kurre qe menyra habitore e foljes jam(me qene) eshte shkruar sdhe vazhdon te shkruhet qenka( te Naimi haset edhe forma qeneka po jo cenka).

Pupi
19-12-08, 21:38
Pupi,
Nuk e kam te qarte pse e ke fut ne titull fjalen "suksese" nderkohe qe ne kete postim radhit vetem "deshtime"!
Ekzistojne dallime cilesore themelore mes dy situatave qe ti krahason. Po i numeroj ato qe nuk i kishte Kosova para ketij viti dhe i fitoi kete vit:
- Pavaresia dhe konstituimi i shtetit te pavarur e sovran;
- Kushtetuta;
- Policia kombtare;
- Pranimi i ketij shteti nga 53 shtete(te medha e te vogla);
- Mardhenie diplomatike me keto 53 shtete;
- Pasaporta, letenjoftimi dhe patent-shoferi me vulen e shtetit te Kosoves...!
Asnjerin nga keta elemente konstituv te nje shteti te mirefillte nuk i kishte Kosova para vitit 2008. Kurre me pare Kosova(vazhdim i toponimit te lasht Dardania) nuk i ka pas elementet e lartecituar. Kurre gjate historise se vete 2 mije vjeēare. Prandaj viti 2008 cilesohet me plote te drejte si vit historik , kethesa me e madhe qe ka njohur vendi yn ndonjehere qe nga periudha ilire e deri sot.
Viti 2008 eshte viti i kurorezimit te sukseseve te medha pa asnje deshtim.

Qebesa juve "fshatarėt" kryt baski e keni.

Pse po "ankohesh" te une, une me pas dit e kisha venin n'kuven e jo ti thyej dhėmballat me ty kėtu, une veta a asht qashtu qysh po thojn qata burrat e lart cituar apo ėshtė ndryshe.

Po ani ske faj ti se pak ta kam pshtjell hesapin, ja po e q'pshtjelli ni troh.

Po tė mos kishte ndodhur Lufta, tė gjitha kėto tė "arritura" qė ti i ke cekur kėtu i kishe pasur. Po masi qė ndodhi ajo qė ndodhi atėher le tė ndodhė si i ka hije.
Fshataro jemi nė njė forum ku tė gjithė janė shqiptarė, edhe koha e propagandes rrebelo diverzanteske ka kaluar. a nuk do tė ishte mirė sikur pak ti shihnim gjėrat me nji sy tjetėr, real ashtu si janė pa zbukuruar.
Demek sipas teje, ata tė mėparshmit s'bėnė kurgjė, na tash e bam "fet" dhe ska ma mirė !
Fshataro, si duket koha e ime dhe e jotja ka kaluar, kta rinija plako po dijn ma mirė......

GURI SYLAJ
19-12-08, 22:42
Fshatari i nderum!
Te falenderoj per korigjimet e gabimeve . Keto korigjohen por si t'i korigjojme gabimet qe ti po mundohesh me i mbrojte edhe ate me burrni bile!!
Nuk dij a ka arsye te debatojme me gjat rreth kesaj teme ? Burrnisht po por burrat nuk i bien pishman asaj qe kan thene deri dje.
Pashe ca nocione te reja si patriotizem autentik,pallavra odash ,romantizmin patriotik etj por nuk arrita te gjeje vendin ku duhet te vendose ky Patriotizmi autentik -ne cilin Flamur!??
Ato qe i thash me heret jan qendrime te miat dhe ti nuk ke nevoje te bezdisesh shume sepse une as nuk mundem e as nuk kam nevoje te te bind se cili Flamur eshte me i mire .Zgjidh e merr por sa po shoh kujtesa ju ka leshu pak apo ndoshta e keni ndrru komplet disketen ashtu sikur Flamurin!??

krijuesiii
19-12-08, 23:14
... se di se pse befas tash disa "patrioteve" po ju pengone Flamuri Shteterore i Kosoves dhe si nuk po mund te ndajne Flamurin Kombetare nga ai Shteterore dhe se nuk mund te ekzistojne dy shtet me nje Flamure se kuptoj pse ju eshte bere kjo pune kaq komplekse...

...flamuri i shtetit ka qene nje perzgjedhje nga shume ide...
...Flamuri Kombetare eshte flamuri Shpirteror i cdo Shqipetari ne bote...tungiii

GURI SYLAJ
19-12-08, 23:48
...Prandaj dora ju lumte ata qe e kallen e nuk e lane te poshtrohet Populli ne diten e Flamurit Kombetare...


...Kosova kur ta beje Flamurine nese i duhet nje Flamur tjeter ajo duhte se pari te merre bekimin e familjeve te deshmoreve te Luftes Heroike te UCK si Familjes Jashari, Familjes Pajazit, Familjes Haradinaj duhet ta kete bekime e Reqakut e duhet ta kete bekimin e tere Kosoves vetem ateher mund te quhet FLAMUR I KOSOVES APO FLAMUR I DARDANIS dhe mund te ngritet ku do dhe kur cdo Shqipetare i Kosoves do ta beje me krenarin me te larte betimin para tije, Ateher mund te valeloj i Lire, por jo si ky qe deshi te shkele mohoj gjithe kta gjake te derdhure e te nxis perqarje...

...ishte mendimi ime e mos piskitni tash shume me qetesi e respekte kaloni projshume e mire...


tungiii

Besoj se po ju kujtohet ky shkrim i nderuari Krijesiii !?
!!!Dusa "patrioteve " nuk po ju pengon Falmuri i ri mbasi do "Patriotve "tjre po ju pelqen, e ku e ka marr bekimin ky Flamur besoj se e din!!???

GURI SYLAJ
20-12-08, 10:49
P.S
Shkrimi i mesiperm eshte i nje date te me hershme dhe nje qendrim i zotrit Krijuesiii !??
Tre rreshtat e fundit jan shkrim i imi ???
Ju falemnderit per mirekuptim!

krijuesiii
20-12-08, 18:01
[quote=P.S
Shkrimi i mesiperm eshte i nje date te me hershme dhe nje qendrim i zotrit Krijuesiii !??
Tre rreshtat e fundit jan shkrim i imi ???
Ju falemnderit per mirekuptim![/quote]

...Ju peshendes i nderuari GURI SYLAJ]...

...eshte pikrishte ashtu se Flamuri i Kosoves eshte nje perzgjedhje dhe ka pas nje konkurence te madhe dhe eshte i pranuar nga te gjithe ne Kosove si nga Familja Jashari njashtu nga te tjeret dhe eshte flamure qe ka dale nga mendja e shpirti i nje luftetari te USHTRIS CLIRIMTARE TE KOSOVES...

...Une e mbaj me knaqesi bile e kam edhe ne makine kete flamure se eshte pjes e identitetit tim Sheterore, por jo edhe i identitetit time Kombetare...

Llapjani_HH
20-12-08, 19:42
...Ju peshendes i nderuari GURI SYLAJ]...

...eshte pikrishte ashtu se Flamuri i Kosoves eshte nje perzgjedhje dhe ka pas nje konkurence te madhe dhe eshte i pranuar nga te gjithe ne Kosove si nga Familja Jashari njashtu nga te tjeret dhe eshte flamure qe ka dale nga mendja e shpirti i nje luftetari te USHTRIS CLIRIMTARE TE KOSOVES...

...Une e mbaj me knaqesi bile e kam edhe ne makine kete flamure se eshte pjes e identitetit tim Sheterore, por jo edhe i identitetit time Kombetare...
Krijues mos ka pas referendum pėr kėtė flamur qė thua se e kanė pranuar krejt?
Mos e ka pyet Popullin ndokush se a i pėlqen ky flamur qė i pėrngjan flamurit tė bosnjės?
Pėrpos hartės sė Kosovės aty nuk ka asgjė Shqiptare.
Kurse sa i pėrket asaj se nuk bėnė dy shtete me flamur tė njėjtė, ka pas mundėsi qė flamurit tė Kosovės ti vihet harta nė mes.
Edhe para 20 viteve 2 gjermanit e atėhershme kan pas tė njėjtin flamur, me pėrjashtim nė flamurin e DDR-it ishte stema nė mes.

Ai qė mendon se duhet tė krenohet me kėtė flamur le tė krenohet, unė do mbaj vetėm Flamurin me Shqiponjė Kuq e Zi.

krijuesiii
20-12-08, 21:31
Krijues mos ka pas referendum pėr kėtė flamur qė thua se e kanė pranuar krejt?
Mos e ka pyet Popullin ndokush se a i pėlqen ky flamur qė i pėrngjan flamurit tė bosnjės?
Pėrpos hartės sė Kosovės aty nuk ka asgjė Shqiptare.
Kurse sa i pėrket asaj se nuk bėnė dy shtete me flamur tė njėjtė, ka pas mundėsi qė flamurit tė Kosovės ti vihet harta nė mes.
Edhe para 20 viteve 2 gjermanit e atėhershme kan pas tė njėjtin flamur, me pėrjashtim nė flamurin e DDR-it ishte stema nė mes.

Ai qė mendon se duhet tė krenohet me kėtė flamur le tė krenohet, unė do mbaj vetėm Flamurin me Shqiponjė Kuq e Zi.


...i nderuar Llapjani...

...ne Shqipetaret mendohet se jemi diku me shume se 2 miljon ne Kosove e mund te kete edhe nje gjysme miljoni jashte saje dhe me i nise me i pyete te gjithe qefat na kishin dale ma shume se 5 miljon flamura, edhe ne e dime realitetin, se ne lufte, nuk luftuan as 20% e popullsis dhe nuk mundeshim te Clirohem vete, prandaj edhe ata qe na ndihmuan te Clirohem na i diktojne lojrat kapak...

...por ma mire nje diktues i till se nje pushtus si serbia apo jo?
...Mua me pelqejn te dyte une do te krenohem me te dyte, dhe nje dite edhe ti e shume te tjere duhet te pasojne sukseset dhe veprat e mira nen kete Flamur, Flaumri eshte vetem nje simbol dallues nuk eshte ku me dite se cka, jane popujte qe e bejne Flamurin e famshem dhe jo bukuria apo stili i Flamurit, edhe Flamuri Kombetare mund te mos i pelqej dikujt se i duket shqiponja e zeze si sorre, por se cili duhet te pajtohet me te se e do shumica...

....ti mund ta merresh shembull edhe gjermanin dhe austrine jane nje popull me nje gjuhe dhe kulture te njejte por kane flamuj shume te ndryshem nga njeri tjetri...


tungiii

GURI SYLAJ
20-12-08, 22:59
E, Krijusi, ketu qendron edhe e keqja me e madhe qe na e lan ne dere edhe ate ne emer te UCK -Demek vete e keni zgjedhe ia pashi hajrin!
Hiq nuk ma merr menja qe UCK ka bere lufte per nje shtet te tille dhe per nje Flamur te till-Por atyre qe po ju duhet le ta mbajn! Kurse Familjet e deshmoreve ,me ndonje perjashtim te vogel ,e kan marre vesh ate dite kur u shpalos ne Parlament ose nese e kan pas diken ne Turqi kan mund te marrin vesh nje jave perpara sepse ne ate kohe prehej dikund ne nje Fabrike Turke!!!
Po a kishe dite me me tregu qata ylla cka simbolizojn ?Mos luften e perbashket te kombeve e kombesive te Kosoves per clirim !!!????Apo ndoshta gjasht republikat e Kosoves!!??? apo ,,,?

Me nderime Guri Sylaj !
P.S
Nuk kisha dasht qe ky problem te trajtohet ne kete nivel .Kjo ,megjitheate eshte shum domethenese dhe me pasoja te me voneshme!

krijuesiii
21-12-08, 12:36
E, Krijusi, ketu qendron edhe e keqja me e madhe qe na e lan ne dere edhe ate ne emer te UCK -Demek vete e keni zgjedhe ia pashi hajrin!
Hiq nuk ma merr menja qe UCK ka bere lufte per nje shtet te tille dhe per nje Flamur te till-Por atyre qe po ju duhet le ta mbajn! Kurse Familjet e deshmoreve ,me ndonje perjashtim te vogel ,e kan marre vesh ate dite kur u shpalos ne Parlament ose nese e kan pas diken ne Turqi kan mund te marrin vesh nje jave perpara sepse ne ate kohe prehej dikund ne nje Fabrike Turke!!!
Po a kishe dite me me tregu qata ylla cka simbolizojn ?Mos luften e perbashket te kombeve e kombesive te Kosoves per clirim !!!????Apo ndoshta gjasht republikat e Kosoves!!??? apo ,,,?

Me nderime Guri Sylaj !
P.S
Nuk kisha dasht qe ky problem te trajtohet ne kete nivel .Kjo ,megjitheate eshte shum domethenese dhe me pasoja te me voneshme!


... ne nje apo tjeter menyre i shikone gjerat nga nje kendveshtrim deshprues i nderuari Guri Sylaj, ne e dime se UCK-ja kishte qellim bashkimin e trojev Shqipetare por u deshte mjerishte te pajtohemi me nje shtet te till cfare e kemi, jane situatat imponuese dhe eshte mire qe ka njerze si ti dhe te tjeret qe sduhet te jene te knaqure edhe une personalishte smund te jem i knaqure dhe kjo eshte nje e mire e madhe qellimeve dhe vizioneve tona nuk i ka ardhe fundi me nje shtet te tille.
Por qe ne duam me shume dhe se me siguri do te arrijme edhe me shume per te permbushure te plote amanetin e deshmoreve dhe te reneve por ky shtet eshte vetem ca shkalle deri ne majen e Piramides Kombetare deri ne realizimin finale te asaj qe e do e ndjen dhe e deshirone cdo Shqipetare....
...Riparimin e historis dhe bashkimin e trojeve Shqipetare...
...Yjete simbolizojne pjeste e ndare te Kosoves dhe Shqiperis qe do te bashkohen nje dite si nje dhe e Vetme Shqiperi, por kete inshalla e realizojne bijte tane, nese ne ju ndihmojme dhe punojme per nje gje te till...tungiii

GURI SYLAJ
21-12-08, 12:48
Me pjesen e pare pajtohem dhe mire eshte kur ulemi ,marrim fryme thell dhe numrojme deri ne dhjete....kurse per simboliken e yjeve ,ju lutem ,mos e perseriteni me sepse kjo eshte nje demagogji per te verbu ata qe nuk mendojn me koken e vet!
Me te mira!

gazi-de
21-12-08, 13:07
2008-a, vitė ky i sukeseve apo i dėshtimeve?!
Po ta shohim ne menyre pozitive eshte viti i sukseseve,bile per Kosove nje vit qe u arrit nje enderre shekullore,qe per kete dite u derdh shum gjak e lot,shum vujtum me shekuj.qe ne kete vit u arrit ajo qe e shekuj e endrruam..
Une e shoh me shum suksese se sa deshtime,edhe pse nuk erdhi si ne kemi deshire,por me kohe nese kemi vullnet e punojm do te arrihen te gjitha.
Ka shum gjera qe neve na pengojn si flamuri e shum tjera,por si do qe te jete,flmuri kuq e zi do te jet me neve..
Viti 2008 eshte dhe mbetet viti i sukseseve per Kosoven,por edhe per Shqiptaret ne pergjithsi.

Pupi
21-12-08, 22:44
Ahtisari ėshtė mė optimist se vetė Kosovarėt dhe Qeveria jonė lidhur me fatin e Kosovės

Kujt nuk i vjen mund i madhė tė pėrcjell intervisten qė i ka bėrė RTK-ja Ndėrmjetėsuesit tė OKB-s pėr Kosovėn Marti Ahtisarit. Vėrtet ėshtė pėr inkujaruese fati i shtetit mė tė ri.
Marti Ahtisari "GARANTON" pėr njė tė ardhme tė shkėlqyeshme tė Kosovės, dhe se edhe ai vetė ka lobuar dhe vazhdon tė loboj edhe nė tė ardhmėn pėr ta njohur shumė e mė shumė vende tė botės Kosovėn si Shtet tė Pavarur e Sovran.
Po tė jetė kėshtu, pra sipas Ahtisarit, atėher kjo vėrtet duhet tė radhitet nė njėrat ndėr sukseset e kėtijė viti.

LABI
22-12-08, 00:54
Brenda cdo subjekti ekziston nje doze e caktuar vet-knaqesie dhe ngushllimi...

Por nocioni suksesit eshte me per s'afermi si nje shpjegues "mjet prognoze" per INDIVIDIN (sesa per kolektivin)

Ndersa , progresi eshte nje "mjet prognoze" me shume per KOLEKTIVITETIN (sesa per individin).


SUKSESI ESHTE CILESI (tregues) INDIVIDUALE,

PROGRESI CILESI (tregues) KOLEKTIVE

Pupi
24-12-08, 22:28
Kryeministri Thaēi e vlerėson tė suksesshme punėn e Qeverisė gjatė vitit 2008

Kryeministri, Hashim Thaēi, e vlerėsoi tė suksesshme punėn e Qeverisė sė drejtuar prej tij gjatė vitit 2008. Duke folur nė mbledhjen e fundit pėr kėtė vit, kryeministri e vlerėsoi 2008-nė vitin mė tė rėndėsishėm pėr popullin shqiptar tė Kosovės. Ai rikujtoi shpalljen e pavarėsisė, nxjerrjen e Kushtetutės dhe suksesin nė konferencėn e donatorėve. Kjo sipas kryeministrit ėshtė arritur edhe falė bashkėpunimit tė ngushtė me opozitėn e vendit.
Kryeministri nuk ėshtė pajtuar me pohimet e disa pėrfaqėsuesve tė opozitės se qeveria e drejtuar prej tij ėshtė shembull i keqqeverisjes dhe o jotransparncės.

“ Qeveria e Kosovės ėshtė qeveria me transparente nė rajon “, pohoi kryeministri .

Ai nuk deshi tė lėshohet nė komentet e djeshme tė shefit tė grupit parlamentarė tė AAK-sė, Ardian Gjini e cili e krahasoi qeverisjen e Hashim Thaēit me qeverisjet diktatoriale.

Nė mbledhjen e fundit pėr kėtė vit qeveria e ka miratuar strategjinė
legjislative pėr vitin 2009 si dhe projektstrategjinė kundėr korrupsionit. Kryeministri ritheksoi se lufta kundėr korrupsionit mbetet prioritet i qeverisė sė drejtuar prej tij. Ndėr vendime e tjera tė qeverisė ishin edhe vendimi pėr ndarjen e 5 mijė eurove pėr ndėrtimin e bustit tė ish presidentit amerikanė Bill Klinton si dhe vendimi qė rruga nga hotel Grand, pėrgjatė Radio Kosovės e deri tek Fakulteti Filologjik tė marrė emrin e presidentit Gorg Bush.

Kėto dy vendime janė marrė nė shenjė mirėnjohje dhe respekti pėr kontributin dhe ndihmėn e Shteteve tė Bashkuara dhėnė Kosovės.

Kjo i bie me ner me than:
M'falni zoti Kryeminister, por mos lani mut me shurr .

Ndersa Legjislativi i shtone keto:


http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30121

Artisti
25-12-08, 20:40
Kjo i bie me ner me than:
M'falni zoti Kryeminister, por mos lani mut me shurr .

Ndersa Legjislativi i shtone keto:


http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30121


Euuuuu qe, ky eshte tu ma rikujtue njanin i cili poashtu veq u lavderonte e punet kurkund hiq!


Krejt rruges se tij eshte tu shkue politikisht, ku ndrron ky prej atij, se paku rruget i shtroi e i hapi shume do shkolla, ēka eshte per te mos ja nenēmuar.

Po mire mire, patatet e nxehta, mishi i terun.
.

Idila
26-12-08, 02:04
Krijues mos ka pas referendum pėr kėtė flamur qė thua se e kanė pranuar krejt?
Mos e ka pyet Popullin ndokush se a i pėlqen ky flamur qė i pėrngjan flamurit tė bosnjės?
Pėrpos hartės sė Kosovės aty nuk ka asgjė Shqiptare.
Kurse sa i pėrket asaj se nuk bėnė dy shtete me flamur tė njėjtė, ka pas mundėsi qė flamurit tė Kosovės ti vihet harta nė mes.
Edhe para 20 viteve 2 gjermanit e atėhershme kan pas tė njėjtin flamur, me pėrjashtim nė flamurin e DDR-it ishte stema nė mes.

Ai qė mendon se duhet tė krenohet me kėtė flamur le tė krenohet, unė do mbaj vetėm Flamurin me Shqiponjė Kuq e Zi.
Rrofsh Llapjani, mė kėnaqe zemrėn me kėto fjalė Shqiptari, taman ke pasqyruar mendimin tim! Pajtohem plotėsishtė me ju!

_ELI
26-12-08, 03:05
I vetmi sukses i kėtij viti ka qenė njohja e pavarsisė nga SHBA-tė, ndersa suksese tjera gjatė kėtij viti nga qeveria aktuale ska pas asgjo.. Keto tė arritura ( si shpallja e pavarsisė, nxerrja e kushtetuės etj) kanė qenė sukses qė kaherė i janė nis themelet e tek kėtė vit patėn fatin ta nėshkrujn kėta. Ndėrsa deshtimi mė i madh ka qenė flamuri dhe hymni, e pėr kete ne qafe i pacin krejt ato sakfrifica Hasha me Co.

MemphiSx
26-12-08, 23:00
Paj si sukses te ktij viti kisha me i cek disa qe kan bo boom ne skenen e re te politikes ne Kosove!

1.Sulmi ndaj kryeministrit,dhe spektakli i menihershem nga regjisore mbrenda qeveris per arrestimin e nje t'pafajshmi!! (Deshtim)

2.Lirimi i ktij t'riu nga drejtesia e Kosoves si i pafajshem.(Sukses)

3.Euforia qe na kish rrok kryeministrin,gjate diteve te para te Pavarsis se shum shpejt do te na njohin 100 shtete.(Deshtim)

4.Paraqitja shum e keqe e Politikes se jashtme,tu Kusoves,ne OKB e gjetiu!(Deshtim)

4.Arrestimi i mjekve kosovare,ne menyre spektakulare,dhe kercnimi i qeveris se dikush do te jap llogari,per pasoje shkarkohet zedhenesi i SHPK-s!! (Deshtim) Eshte dasht te shkarkohet dikush nga Qeveria,e jo nga SHPK-ja!

5.Arrestimi i 3 pjestarve te sherbimit sekret Gjerman,menyra e arrestimit shum e gabuar!! (Deshtim)

6.Vonesa ne zgjedhje te Komandantit te FSK,dhe te Sherbimit te Intelegjences!!(Deshtim)

7.Futja e trenit serb,dhe te Ministrav serb ne token e Kosoves,pa lejen e askujt!! (Deshtim,katastrofal) A ka Zot Shpie Ky Shtet???

8.Premtimi i dhene gjate fushates per fillimin e punimeve te Autostrades Vermice-Merdare,dhe shtyrja per kohe te pacaktuar,per munges mjetesh!(Deshtim)

9.Premtimi per 24 ore rrym.(Deshtim)

10.Si te arritur te madhe e shoh,shtrimin e disa lagjeve,dhe fshatrave me asfalt,ne te cilen,ne cdo perurim marrin pjes nga 5-6 ministra te qeveris se Kosoves!! Suksese,kaq keni aftesi!!! Ne vend qe te merren me politik te jashtme,keta prejn shirita asfaltesh me nga 700-800 metra :@

DEA
20-01-09, 10:46
Vite i suksesshem ne pergjithesi ne vecanti te disa pikave. E mbaroj me nje shprese te njejte me vitet e tjera" qe viti i ardhshem te jete edhe me i mire"