PDA

View Full Version : Nata e Vitit te ri.Perse e festojme?!


~AnnA~
26-12-08, 17:33
NJe teme kjo,qe ka te beje me te dy librat e shenjte dhe me te qarkullueshmit ne gjithe boten:Kur'ani dhe Bibla
Nuk gjeta rubrike tjeter per te postuar kete artikull,besoj se dhe ketu nuk eshte gabim,por nese Moderatoret i gjejn nje vend me te mire,le t'a levizin.....Artikulli ne vazhdim flet per besimin pagan dhe te verteten mbi ZOTIN...C'fare thone dy librat e shenjte per kete besim?! Le te lexojme ne vazhdim...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
“…Pėrbehem nė Zotin: mos jetoni sikurse jetojnė paganėt me mendje tė errėsuar, larg nga jeta e Hyut, pėr shkak tė paditurisė qė ėshtė ndėr ta pėr arsye tė trashamanisė sė zemrės sė tyre. Vetveten e kanė bėrė tė pandjeshėm, u dhanė mbas shfrenisė, nė mėnyrė, tė shtyrė prej lakmisė, tė bėjnė ēdo poshtėrsi.”
(Bibla, Efesianėve, 4:17-20)


( Pasha kohėn !
Njeriu me siguri ėshtė nė humbje.
Pėrveē atyre qė besojnė, porosisin pėr
drejtėsi dhe kėshillojnė njėri-tjetrin
tė jenė tė durueshėm.)
(Kur’an-i, 103:1-3)


Pyetja mė e shpeshtė qė po bėhet kėto ditė, nė fund tė muajit dhjetor, pra, nė fund tė vitit, ėshtė: Ku do ta pritni Vitin e Ri?
Shpesh ndodh qė pyetja nuk ēon te pėrgjigja, por te pyetjet tjera. Njėra nga pyetjet ėshtė edhe kjo: Nga e ka prejardhjen Viti i Ri?
Viti i Ri e ka prejardhjen nė Babiloni, Azi…
Babilonasit paganė, 4000 vjet mė parė, e festonin ndėrrimin e viteve nė ditėn e Pranverės, kur Hėna ishte e plotė, kur nata e dita janė tė barabarta, kur natyra rilindė mbas dimrit tė gjatė…

Prejardhja e Vitit tė Ri nė Evropė

Viti i Ri nė Evropė, nė gjithė hemisferėn perėndimore edhe pėrtej Atlantikut, e ka prejardhjen nga Roma antike pagane, para 2000 vjetėve…
Nė vitin 274, Imperatori romak pagan, Aurelian, e shpalli ditėn e 25 dhjetorit: Natalis Solis Invicti (Festa e Diellit tė Pamposhtur)…Kjo festė kremtohej nė gjithė Perandorinė Romake pagane, e cila e ka prejardhjen nga hyu pagan i iranianėve tė lashtė, i cili quhej Mithra.
Mithra, prej tė cilit lindi religjioni: Mithraizmi, ishte hyu pagan iranian i dritės, qė besohej se kishte lindur me 25 dhjetor! Kjo festė pagane kremtohej njė javė, prej 25 dhjetorit deri me 1 janar…Kurse 1 janari kremtohej pėr nder tė hyjnisė Janus, hyu dyerve dhe hyrjeve, prej tė cilit ka prejardhjen emri i muajit tė parė tė vitit-Janari, qė ėshtė dera, hyerja nė Vitin e Ri…!
Pra, kjo festė e lashtė pagane, nė Perandorinė Romake, zgjaste njė javė. Njė historian perėndimor, J.M. Wheeler, nė librin e tij: “Paganism in the Christian Festivals”, (Paganizmi nė Festat Kristiane) ndėr tė tjera, shkruan:

“Tė gjithė festonin dhe gėzonin, puna dhe tregtia ishin pezulluar tėrėsisht. Shtėpitė ishin zbukuruar me bredha, pisha, me dafina dhe me bimė e pemė me blerim tė pėrhershėm; midis miqve shkėmbeheshin dhurata e vizita. Ishte njė periudhė gėzimi dhe dashamirėsie dhe populli jepej pas ēdo lloj argėtimi…”

Pėrse gėzimi dhe argėtimi?

Pse ndodhnin kėto? Pse gėzoheshin, argėtoheshin…? Sepse popujt paganė evropianė besonin se kur ditėt shkurtoheshin, e dita mė e shkurtėr bie me 21 ose me 22 dhjetor, ata besonin se Dielli-zoti i dritės ishte sėmurė dhe porsa dita fillon tė zgjatej ata gėzoheshin dhe festonin, duke besuar se Dielli-zoti i tyre po shėrohet, po forcohet dhe se pranvera, vera, po afrohet!
Ky besim i verbėr pagan ishte i pėrhapur ndėr popujt evropianė, por qė ka prejardhje nga egjyptasit e lashtė paganė, tė cilėt e adhuronin hyun pagan Ra, hyu i agrikulturės, por qė vjen nga besim pagan iranian i Mithras, hyu pagan kushtuar Diellit tė pamposhtur…!
Kjo ėshtė arsyeja e paarsyeshme e pavetėdijshme, pse edhe sot e kėsaj dite, nė mijėvjeēarin e tretė, nė shumė vende tė botės, kjo festė kremtohet me madhėshti, njerėzit argėtohen, gėzohen, tranohen…!

Pėrse zbukurimi, dekorimi?

Pėr nder tė kėsaj feste pagane zbukurohen, dekorohen, shtėpitė, fshatrat, qytetet me bredha, pisha, me blerim tė pėrhershėm, nga njerėzit e pėrkohshėm dhe populli, siē dihet, siē shihet, jepet pas ēdo lloj argėtimi-deri te shfrenimi…!
Pėrse zbukurohen, dekorohen shtėpitė, fshatrat, qytetet, me bredha, pisha? Sepse popujt paganė tė Evropės, para krishterimit, besonin se pemėt e gjelbėrta, siē janė bredhi, pisha, tė cilat tėrė vitin e ruajnė blerimin e tyre, ngjyrėn e tyre, edhe nė dimėr, kanė diēka hyjnore…
Popujt paganė evropianė besonin nė qėndresėn e tyre, i adhuronin ato si krijesa hyjnore, qė nuk do t’i lėnė pasdore…!
Prandaj, porsa fillonte dimri i dekoronin, i zbukuronin, duke menduar, duke besuar se, meqė ato i qėndrojnė dimrit tė ftohtė e tė gjatė, do t’i ndihmojnė edhe atyre tė mjerėve tė qėndrojnė…!
A ka kuptim qė popujt me besim monoteist, siē jemi edhe ne, shqiptarėt, qofshin tė krishterė apo myslimanė, tė presim, tė kremtojmė, tė gėzohemi, tė tranohemi pėr njė festė pagane, siē ėshtė Viti i Ri? Kėtė e gjykon Bibla, e gjykon Kur’ani, dy Librat Hyjnorė, mė tė lexuara, mė tė pėrhapura, mė tė nderuara, nė rruzullin tokėsor.

~AnnA~
26-12-08, 17:33
Shėn Pali, nė letrėn dėrguar Efesianėve, ndėr tė tjera, shkruan:“…Pėrbehem nė Zotin: mos jetoni sikurse jetojnė paganėt me mendje tė errėsuar, larg nga jeta e Hyut, pėr shkak tė paditurisė qė ėshtė ndėr ta pėr arsye tė trashamanisė sė zemrės sė tyre. Vetveten e kanė bėrė tė pandjeshėm, u dhanė mbas shfrenisė, nė mėnyrė, tė shtyrė prej lakmisė, tė bėjnė ēdo poshtėrsi.”

(Bibla, Efesianėve, 4:17-20)A keni menduar, si besimtarė, ndonjėherė rreth kėsaj ēėshtje? Nėse nuk keni menduar, atėherė shtrohet pyetja: Deri kur tė pranojmė, pa menduar, ēdo festė qė tė tjerėt na kanė servuar - si njė sofėr e shtruar?!

Sidoqoftė, para nesh ėshtė Viti i Ri, por jo pėr ta pritur, se ai vjen vet, jo pėr ta kremtuar, jo pėr ta uruar, jo pėr t’u gėzuar, jo pėr t’u shfrenuar, por pėr tė medituar!

Meditimi rreth Vitit tė Ri do tė na ēon kah njė kuptim mė i thellė i jetės, i kohės. Koha, pėr tė cilėn betohet Krijuesi i Madhnueshėm nė Kur’an, ėshtė gjėja mė e ēmueshme pėr krijesėn-njeriun.

Njeriu i sotėm, modern, bashkėkohor, perėndimor, materialist, ėshtė i aftė pėr tė drejtuar, pėr tė kontrolluar fuqitė e ndryshme natyrore, por qe de, ėshtė i pa aftė pėr tė frenuar epshet e veta shtazore…!

Mos frenimi i epsheve shtazore, duke qenė larg Zotit, duke mos pėrfillur udhėzimet e Tij, shumicėn e njerėzve e ka tėrhequr kotėsia, marrėzia, shfrenia tė shtyrė nga lakmia…

Nė etapa tė ndryshme kohore, miliona njerėz pėr shkak tė mosdijes, lakmisė, grykėsisė, padrejtėsisė janė shkatėrruar, janė asgjėsuar. Po tė kthehemi nė histori, do tė pyesim me habi: Ku janė gjithė ato perandori?! Perandori shekullore, tė fuqishme, qė dukeshin aq madhėshtore, por u shkrinė si me qenė flluska bore!

Sot, sikurse dje, njerėzit qė nuk kanė besim nė t’Madhin Zot-jetojnė kot! Ata e presin me pa durim Vitin e Ri, duke shpresuar, duke besuar se Viti i Ri ju sjellė begati!

Me kohė, bota e kapitalit, e tregtisė, e biznesit, me reklama, me dredhi, joshje e mashtrime prej ēdo lloj pisit, kėtė e kanė kuptuar dhe pėrgatitjet pėr Vitin e Ri, qė moti, ata i kanė filluar. I kanė filluar dhe do t’i pėrfundojnė pėrgatitjet tė organizuara mė bukur se ēdo herė, sepse me fitime tė mėdha, si asnjėherė, e shpėrblejnė vetveten menjėherė…!Nata e Vitit tė RiPėr natėn e Vitit tė Ri thuhet se ėshtė nata mė e gjatė, nata mė e mrekullueshme. Po, por kėtė e thonė tė gjithė ata qė janė nė gjendje tė trullueshme!

Nė tė vėrtetė, jo vetėm qė ėshtė nata mė e trullueshme, duke pirė- pije alkoolike e narkotike, duke kėnduar, duke vallėzuar, pa rend e vend, pa kurrfarė sjellje, duke hėngėr deri nė vjellje, duke luajtur bixhoz, lotari duke bėrė edhe ndonjė marrėzi…! Pra, nata e Vitit tė Ri bėhet jo vetėm nata mė e trubullueshme, ajo bėhet edhe nata mė e mjerueshme, mė e mallkueshme, mė e dėnueshme…! Pse? Sepse kjo ėshtė njė festė pagane, e cila urohet pothuajse nga mbarė bota, por tė gjitha urimet janė tė kota! Urojnė, urojnė, urojnė, derisa e teprojnė, derisa urinojnė dhe pse ata ashtu nuk mendojnė, nuk besojnė…!

Ka shumė qė do tė thonė, ėshtė e drejta jonė, jemi n’Evropė, jetojmė nė liri, nė demokraci dhe e gėzojmė tė drejtėn tė kremtojmė, ta presim Vitin e Ri!

Po, me siguri, keni tė drejtė ta pritni, tė kremtoni, por njė ditė do tė vajtoni…! E drejta juaj nuk do tė thotė se po veproni drejt. E drejta juaj, nė kėtė rast ju bėn tė huaj! Nė qoftė se dėshironi tė jeni si tė tjerėt, atėherė kush do tė jetė si ju?

Me pak fjalė, kjo ėshtė e Vėrteta, e Vėrteta: Pse pritja, kremtimi i Vitit tė Ri – ėshtė kotėsi, ėshtė marrėzi? E Vėrteta, siē thoshte Shileri, nuk pėson nėse dikush nuk e beson.

E Vėrteta ėshtė Zoti. Zoti ėshtė Krijues, Furnizues, Dhurues. Prandaj, tė gjithė kemi nevojė pėr Zotin. Zoti nuk ka nevojė pėr ne. Kush vepron mirė, shpreson mirėsi nga Mirėsia e Tij, jo nga Viti i Ri. Kush vepron keq, por pendohet, shpreson se do tė falet dhe qetėsohet, rehatohet… I varfėri shpreson tė pasurohet, i sėmuri tė shėrohet, i papuni tė punėsohet, i burgosuri tė lirohet…

Zoti ėshtė i vetmi Krijues, i vetmi Furnizues dhe i vetmi Dhurues pėr gjithēka. Ai Krijon, Furnizon, Dhuron nga oqeani i pashtershėm i Mirėsisė dhe Bujarisė sė Tij, jo Viti i Ri.

Nė Kur’an, All-llahu i Madhnueshėm urdhėron e thotė:“ Kush nuk beson barrėn e mosbesimit e ka kundra vetes” (30:40)Pra, kush nuk beson, ai ėshtė kundėr vetes. Ai qė ėshtė kundėr vetes e ka krijuar burgun e vet. Nė burgun e vetė, vetvetja nė kėtė jetė i duket mė e largėt se ēdo planetė…(Autori ėshtė studiues i religjioneve)

Blu_sky
26-12-08, 17:43
Qfar feje je ti Anna

~AnnA~
26-12-08, 17:55
Qfar feje je ti Anna

Blu,e me kujtove Skendeben me kete pyetje qe me bere
E din si do te pergjigjeshte Gjergji ne kete pyetje?
"Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA"

une i takoj kesaj feje,pra jam SHQIPTARE me plotkuptimin e fjales..pra,nje shqiptare ne mergim....Kjo jam une!
Mos e marresh permbrapsht kete qe thash...s'jam ateiste une, JO ...

Blu_sky
26-12-08, 21:24
Blu,e me kujtove Skendeben me kete pyetje qe me bere
E din si do te pergjigjeshte Gjergji ne kete pyetje?
"Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA"

une i takoj kesaj feje,pra jam SHQIPTARE me plotkuptimin e fjales..pra,nje shqiptare ne mergim....Kjo jam une!
Mos e marresh permbrapsht kete qe thash...s'jam ateiste une, JO ... un te pyta qar feje ki e jo qfar kombi, e di se ka komb shqiptar por per fe qe ka fe shqiptare nuk kam degjo te pakten deri me tani jo. e sa per ateist me mire ndegjoje zemren se gojen e udheheq interesi. pasi qe jetn ne perendim me vjen mire qe hidheshe per patriote, sidoqofte te pershendet nga zemra Blu

emine
26-12-08, 21:40
AnnA ju pergezoi per temen ,shummm e qelluar,,cdo feste sote per sote ka marr kahje tjeter,per mua nata e viti te ri eshte me shum dhembje,kure shofe gjith ata fishekzjarre qe shprazen ate nate/mendon njeriu je ne lufte) dhe gjith ato para hudhen ne berdhog per kote s ekoti,,,une e kisha festu krejt ndryshe ne nje vend familjar me muzik ,derisa te behet 12ora pastai drejte e ne gjum;) nate si gjithe netet tjera te vitit me duket(ndoshta pak edhe stres me gjith ate zhurmen e fishekzrreve)......

mendimi im,,,

~AnnA~
26-12-08, 21:46
un te pyta qar feje ki e jo qfar kombi, e di se ka komb shqiptar por per fe qe ka fe shqiptare nuk kam degjo te pakten deri me tani jo. e sa per ateist me mire ndegjoje zemren se gojen e udheheq interesi. pasi qe jetn ne perendim me vjen mire qe hidheshe per patriote, sidoqofte te pershendet nga zemra Blu

po me habit,qe s'paske degjuar mbi keto fjale qe thash me lart....po per Skenderbeun ke degjuar?.....shpresoj te pakten kete te dish,tjerat jan sekundare....
nejse
pak rendesi ka e tera...personalisht besoj vetem ne nje Zot,respektoj fene time duke mos e nencmuar fene e tjeterit...

Blu_sky
26-12-08, 23:11
po me habit,qe s'paske degjuar mbi keto fjale qe thash me lart....po per Skenderbeun ke degjuar?.....shpresoj te pakten kete te dish,tjerat jan sekundare....
nejse
pak rendesi ka e tera...personalisht besoj vetem ne nje Zot,respektoj fene time duke mos e nencmuar fene e tjeterit... po un te pyeta qar esht feja jote nese ke turp te tregosh se qar esht feja jot ,ather me mir thuaj nuk kam fe ,keshtu qe te pakten nuk ndien siklet .nese ndihesh ne siklet per ate se qfar i takon, me fal se dola pak prej teme.UN PER VETEN TIME NUK E FESTOJ VITIN E RI,SEPSE ESHT FEST PAGAN DHE SI E TILLE QE ESHTE NUK MUND TA FESTOJ ,SEPSE NUK JAM PAGAN.

Shqiptare_ne_Turqi
26-12-08, 23:15
AnnA,siqé paska thén Eminja q'do festé ka mar kahje tjetér,..Pra bota kapitaliste sot,aq po i shfrytézon keto e shofim te gjith,dhe lere két qé ésht tradit 4000 vjeqar por,pjellin pér dit do tjera qé mundohen ( e besa po kan dhe suksese ) ti fusen ne jeten e njerzve e ti bejn si tradite me kalimin e kohes ...

Vitin e ri e shfrytezojn dhe kapitalistat İslam ( pasi qé jetoj ne njé shtet İslam,e shoh bukur ) qe,qa po vet !! Nuk jan ngusht a jan musliman apo jo ... A e ndalon Kurani apo jo ??...

Pra uné nuk jam muslimane e fort ( edhe pse prinderit i kam pas shum ) por luftoj té jam njeri i miré ne vlerat universale ,... Dhe mendoj se ma mire ésht té vetédijesohem per te gjitha keqéshfrytézimet kapitaliste, fetare.
e athere besoj dotbéhet nje bote ma e mire shumm...

Se,sa paraja derdhet pér gjéra teper té kota,ma mire esht te kanalizohen ato per njerzit qé vdesin nga urrija dhe per njé natyr ma té pastér per njerzim !!!

krijuesiii
26-12-08, 23:16
po me habit,qe s'paske degjuar mbi keto fjale qe thash me lart....po per Skenderbeun ke degjuar?.....shpresoj te pakten kete te dish,tjerat jan sekundare....
nejse
pak rendesi ka e tera...personalisht besoj vetem ne nje Zot,respektoj fene time duke mos e nencmuar fene e tjeterit...


...AnnA nuk je e vetme nen ankthine e te qenurit apo mos te qenurite, ne na mungon nje qikeze vetebesimi per te thene ate cfare jemi nese je e krishter askush nuk te gjykon e nese je Myslimane ndoshta eshte pak ne mod te te gjukojne e paragjykojne po behu e sinqerte me veten dhe me te tjeret thuaj jame Anna Myslimane Krishter apo cfare do qe je e mos na perzije ktu kombin fen e skenderbeun se behet si me e perzie pestilin me hajvare edhe me hallve sdi qa hane njeri tanaj...

...ti ke bere nje teme te mire qe meritone nje casje te sinqerte, une mendoj se viti i ri eshte nje feste fare boshe pafare kuptimi, eshte pagan eshte e njerzeve eshte e sodit e festojne edhe disa besimtare te asaj apo keti religjioni, une e respektoje nuk hargjoje per kete feste shkoj e flej pa u be ora 12 po nashta sme ze gjume se jame njeri qe flej vone, si do qe te jete do me ze te zgjuar...


tungiii

~AnnA~
26-12-08, 23:45
po un te pyeta qar esht feja jote nese ke turp te tregosh se qar esht feja jot ,ather me mir thuaj nuk kam fe ,keshtu qe te pakten nuk ndien siklet .nese ndihesh ne siklet per ate se qfar i takon, me fal se dola pak prej teme.UN PER VETEN TIME NUK E FESTOJ VITIN E RI,SEPSE ESHT FEST PAGAN DHE SI E TILLE QE ESHTE NUK MUND TA FESTOJ ,SEPSE NUK JAM PAGAN.

c'ne ky konkludim i yti,qe une paskam turp me thene fene time?!
une me sa di tema eshte per vitin e ri dhe jo "Cilit religjion i takoni"
per kete pyetje,une do te shkoj te pergjigjem ne temen e duhur dhe jo ketu...
Per mua Besimet Fetare jane vetem nje filozofi me fundament human e njerezor, sepse ato predikojne vetem paqe e miqesi mes njerezve dhe popujve. ...shtė ceshtje tjeter se jo rralle here Besimet Fetare jane keqperdore nga forcat e erreta per qellimet e tyre te mbrapshta dhe kjo eshte shprehur me se shumit ne dy forma:
1.ose per te nxitur percarje e armiqesi mes njerezve(gje qe jo rrallehere kjo percarje ndodh dhe ketu ne forum)
2.ose duke e perdore Besimin Fetar eshte provuar te imponohet studimi shpirteror ndaj popujve tjere me qellim qe ata te detyrohen te heqin dore nga identiteti i vete dhe te asimilohen ne identitetin e agresorit!

...Besimet Fetare Ortodokse, Katolike dhe Myslimane dhe ritet e ketyre besimeve qe vazhdimisht perseriten nga gjenerata ne gjenerate me kohen kane hy ne jeten e popullit tone dhe jane shnderruar ne tradita te komuniteteve te caktuara....per shqiptaret te tre ato religjione jane te barabarta, sepse te tria keto Besime jane trasheguar nga sundimet shekullore te Perandorive e Bizantine, Romake e Osmane, te cilat i kane keqperdore keto besime Fetare si forme e sundimit shpirteror te imponuar ne ato rrethana,,,,

Pra,ti shoku Blu,une s'kam turp te them religjionin ketu,sepse fundja fundit jo me kot quhet forum ky e mund t'ja fusesh si te te vi per hesapi dhe te thuash fene e cila ty do te dukej me e mira dhe do te pelqente,por une mund te them qe,jam krenare qe i takoj ketij religjioni qe me lan te paret si trashegimi,duke moss harruar dhe se jam shqiptare...sepse feja mund t'i imponohet secilit,ama kombi JO

~AnnA~
26-12-08, 23:53
...AnnA nuk je e vetme nen ankthine e te qenurit apo mos te qenurite, ne na mungon nje qikeze vetebesimi per te thene ate cfare jemi nese je e krishter askush nuk te gjykon e nese je Myslimane ndoshta eshte pak ne mod te te gjukojne e paragjykojne po behu e sinqerte me veten dhe me te tjeret thuaj jame Anna Myslimane Krishter apo cfare do qe je e mos na perzije ktu kombin fen e skenderbeun se behet si me e perzie pestilin me hajvare edhe me hallve sdi qa hane njeri tanaj...

...ti ke bere nje teme te mire qe meritone nje casje te sinqerte, une mendoj se viti i ri eshte nje feste fare boshe pafare kuptimi, eshte pagan eshte e njerzeve eshte e sodit e festojne edhe disa besimtare te asaj apo keti religjioni, une e respektoje nuk hargjoje per kete feste shkoj e flej pa u be ora 12 po nashta sme ze gjume se jame njeri qe flej vone, si do qe te jete do me ze te zgjuar...


tungiii
krijuesi,jo qe une i perziej gjerat...mendoj qe shkrimi mjaft i qarte ishte,por jeni ju ketu disa(po flas nepergjithesi) qe perzieni kripen ne vend sheqerit.
Dhe sa per vetebesim,nuk besoj qe me mungon dhe kjo...vetbesimi eshte rruga qe me ka drejtuar drejt suksesit...eshte ky kombinimi mes optimizmit dhe forces se nderdijes...

Penelope
27-12-08, 17:43
Pritjen e natet te vitit te ri une e shpjegoj ne menyre shume logistike: Eshte nata e fundit e nje viti qe shkon, dhe festohet per te kurorzuar sukseset, te arriturat qe i kemi pase gjate atij viti, si dhe per ta pritur e pershendetur vitin e ri qe vjen solemnsisht,me deshiren qe te kaloje me mbare se ky qe e leme pas.

shfletuesi_
27-12-08, 17:52
Pritjen e natet te vitit te ri une e shpjegoj ne menyre shume logistike: Eshte nata e fundit e nje viti qe shkon, dhe festohet per te kurorzuar sukseset, te arriturat qe i kemi pase gjate atij viti, si dhe per ta pritur e pershendetur vitin e ri qe vjen solemnsisht,me deshiren qe te kaloje me mbare se ky qe e leme pas.

A s'ka mund te jet ky vit psh te behet ne fillim te pranveres a... :biggrin: mua me duket shume palidhje...

krijuesiii
28-12-08, 18:58
krijuesi,jo qe une i perziej gjerat...mendoj qe shkrimi mjaft i qarte ishte,por jeni ju ketu disa(po flas nepergjithesi) qe perzieni kripen ne vend sheqerit.
Dhe sa per vetebesim,nuk besoj qe me mungon dhe kjo...vetbesimi eshte rruga qe me ka drejtuar drejt suksesit...eshte ky kombinimi mes optimizmit dhe forces se nderdijes...


...AnnA, shpresoj se koha te ti do ti sqarone shume gjera, tregon se je ne faze e kerkim shpetimi dhe gjetjes se egos te vetevetes, sepse une nuk te pyeta se a je e suksesshme dhe sa je e till??? por nejse...


...le te kaloj edhe ky vite, siq humben e kaluan e do te kalojn edhe shume te tjere dhe njeriu i shkret do te sillet e peshtille i lodhure ne kerkimin e te se vertetes dhe se e vertet eshte vetem nje kjo nuk fare dyshime, Eshte rruga qe kalone permes shpirtit, Zemres, e mendjes tone ne nje lidhje direkte te ALLAHU yne i dashur i perkryer i vetem dhe i pashoqe...


tungiii

Blu_sky
28-12-08, 21:44
injoranca njerzimt sot esht aq e madhe sa ,per nje moment te vetem mund te jep nje drejt katastrofal arrdhmeris se njerut. kthim ne paganizem me vetedije te plot te jep me kuptu se si esht duke u shperla truri i njeriut , shembulli me i mir per ket esht pikerisht pritja e vititi te ri, ku njrerzit me vlera te ulta njerzo , shkojn pertej kufirt qe dallon njeriun nga kafshet. Injorantet ,adhuruesit e paganizmit ,ateistet,dhe te gjith ata qe bejn qrregulir ne toke mblidhen ket nate ne menyr qe per me thy zemrat e njrezve qe kan vlerat te larta njerzore,dhe qe nuk e kalojn kufirin qe dallon njerun nga kafshet. porosia ime esht mos in ndiqni ata sepse ata kan vendos te festojn per diqka qe nuk zgjat shume, e festa juaj do te jet me e mire dhe perjetshme o njerz te mire.

Psikologu
29-12-08, 14:38
injoranca njerzimt sot esht aq e madhe sa ,per nje moment te vetem mund te jep nje drejt katastrofal arrdhmeris se njerut. kthim ne paganizem me vetedije te plot te jep me kuptu se si esht duke u shperla truri i njeriut , shembulli me i mir per ket esht pikerisht pritja e vititi te ri, ku njrerzit me vlera te ulta njerzo , shkojn pertej kufirt qe dallon njeriun nga kafshet. Injorantet ,adhuruesit e paganizmit ,ateistet,dhe te gjith ata qe bejn qrregulir ne toke mblidhen ket nate ne menyr qe per me thy zemrat e njrezve qe kan vlerat te larta njerzore,dhe qe nuk e kalojn kufirin qe dallon njerun nga kafshet. porosia ime esht mos in ndiqni ata sepse ata kan vendos te festojn per diqka qe nuk zgjat shume, e festa juaj do te jet me e mire dhe perjetshme o njerz te mire.

Paske dalur me njė porosi tė gjatė , por tė zbehtė dhe primitive.
Primitivizmi gjindet aty ku nuk ka jeta gezime, ku s“ka festa dhe hare , ky ėshtė primitivizem , dhe ndoshta simbas teje , tash duhet qė edhe kablot e TV tė i prejnėtė gjithė sepse as kjo nuk lejohet, thjeshtė simbas primitivizmit tend.
Viti i ri ka tė bejė me numrimin e diteve , sepse njerezit e menqur numrojnė cdo gjė, ditet, tė hollat, oret etj etj , andej , nė atė erresiren tende tė shekullit tė 6 do tė ishte mirė tė mundohesh tė e gjejshė veten dhe tė pyesesh veten tende se ;
Vallė a jetoj apo nuk jetoj ??!!
Kjo do tė ishte e mirė e pas kėsaj , tė kuptosh se njė jetė qė s“ka asnjė koncept realistik nuk ėshtė asgjė me shumė se jetė koti.

Blu_sky
29-12-08, 15:53
Paske dalur me njė porosi tė gjatė , por tė zbehtė dhe primitive.
Primitivizmi gjindet aty ku nuk ka jeta gezime, ku s“ka festa dhe hare , ky ėshtė primitivizem , dhe ndoshta simbas teje , tash duhet qė edhe kablot e TV tė i prejnėtė gjithė sepse as kjo nuk lejohet, thjeshtė simbas primitivizmit tend.
Viti i ri ka tė bejė me numrimin e diteve , sepse njerezit e menqur numrojnė cdo gjė, ditet, tė hollat, oret etj etj , andej , nė atė erresiren tende tė shekullit tė 6 do tė ishte mirė tė mundohesh tė e gjejshė veten dhe tė pyesesh veten tende se ;
Vallė a jetoj apo nuk jetoj ??!!
Kjo do tė ishte e mirė e pas kėsaj , tė kuptosh se njė jetė qė s“ka asnjė koncept realistik nuk ėshtė asgjė me shumė se jetė koti. nese i hedh pak sy te kaluers, dhe je pak qe kupton me nje arsye te shendosh,do ta kuptosh se vet kjo fest esht marr nga primitivizim i njeriut ,nese menyra e vetme e njeriut esht me u gezu e me qen i hareshem permes dehjes,ateher biej posht teza (njeriu nuk ben pjes ne grupin e kafsheve)

Psikologu
30-12-08, 00:23
nese i hedh pak sy te kaluers, dhe je pak qe kupton me nje arsye te shendosh,do ta kuptosh se vet kjo fest esht marr nga primitivizim i njeriut ,nese menyra e vetme e njeriut esht me u gezu e me qen i hareshem permes dehjes,ateher biej posht teza (njeriu nuk ben pjes ne grupin e kafsheve)


Sigurishtė se cdo e kaluarė ka njė tė ardhme , njė modifikim me kohen dhe pėr kohen , mirpo , e thash edhe me heret se e kaluara simbas teje qenka e keqe dhe me plotė pakuptime tė jetes edhe ne aspektet sociale, teknologjike dhe informatike, cka edhe une pajtohem se e kaluara ėshtė mėe hidhurė sesa koha e tanishme, ndoshta edhe me e zorshme.
Atėhere , nese bazohemi dhe i pėrmbahemi vetem tė kaluares , ne simbas teje duhet qė edhe shkrimet kėtu tė i dėrgojmė permes njė zogu postjer se bota e netit nuk i takon kohes primitive.
Atėhere , une mendoj se ėshtė mė mirė nė ketė kohė tė njeriut tė civilizuarė sesa koha e njeriut primitiv.

Blu_sky
30-12-08, 11:41
Sigurishtė se cdo e kaluarė ka njė tė ardhme , njė modifikim me kohen dhe pėr kohen , mirpo , e thash edhe me heret se e kaluara simbas teje qenka e keqe dhe me plotė pakuptime tė jetes edhe ne aspektet sociale, teknologjike dhe informatike, cka edhe une pajtohem se e kaluara ėshtė mėe hidhurė sesa koha e tanishme, ndoshta edhe me e zorshme.
Atėhere , nese bazohemi dhe i pėrmbahemi vetem tė kaluares , ne simbas teje duhet qė edhe shkrimet kėtu tė i dėrgojmė permes njė zogu postjer se bota e netit nuk i takon kohes primitive.
Atėhere , une mendoj se ėshtė mė mirė nė ketė kohė tė njeriut tė civilizuarė sesa koha e njeriut primitiv. jo un po them se vet jetesim i nje feste te till (viti i ri) pasi qe eshte fest pagan, me u marr ne ket mivjeqar te ri,se di sa primitive jon njerzit sot

Skyfter
30-12-08, 19:04
Po e them mendimin tim sa i perket titullit te temes e jo cka tha e cka lexova bla bla bla...


I vetmi ndryshim i vitit te ri eshte numri qe neve festojm, tani kemi 2008 e mbasneser do te kemi 2009.

natyra
04-01-09, 21:28
c'ne ky konkludim i yti,qe une paskam turp me thene fene time?!
une me sa di tema eshte per vitin e ri dhe jo "Cilit religjion i takoni"
per kete pyetje,une do te shkoj te pergjigjem ne temen e duhur dhe jo ketu...
Per mua Besimet Fetare jane vetem nje filozofi me fundament human e njerezor, sepse ato predikojne vetem paqe e miqesi mes njerezve dhe popujve. ...shtė ceshtje tjeter se jo rralle here Besimet Fetare jane keqperdore nga forcat e erreta per qellimet e tyre te mbrapshta dhe kjo eshte shprehur me se shumit ne dy forma:
1.ose per te nxitur percarje e armiqesi mes njerezve(gje qe jo rrallehere kjo percarje ndodh dhe ketu ne forum)
2.ose duke e perdore Besimin Fetar eshte provuar te imponohet studimi shpirteror ndaj popujve tjere me qellim qe ata te detyrohen te heqin dore nga identiteti i vete dhe te asimilohen ne identitetin e agresorit!

...Besimet Fetare Ortodokse, Katolike dhe Myslimane dhe ritet e ketyre besimeve qe vazhdimisht perseriten nga gjenerata ne gjenerate me kohen kane hy ne jeten e popullit tone dhe jane shnderruar ne tradita te komuniteteve te caktuara....per shqiptaret te tre ato religjione jane te barabarta, sepse te tria keto Besime jane trasheguar nga sundimet shekullore te Perandorive e Bizantine, Romake e Osmane, te cilat i kane keqperdore keto besime Fetare si forme e sundimit shpirteror te imponuar ne ato rrethana,,,,

Pra,ti shoku Blu,une s'kam turp te them religjionin ketu,sepse fundja fundit jo me kot quhet forum ky e mund t'ja fusesh si te te vi per hesapi dhe te thuash fene e cila ty do te dukej me e mira dhe do te pelqente,por une mund te them qe,jam krenare qe i takoj ketij religjioni qe me lan te paret si trashegimi,duke moss harruar dhe se jam shqiptare...sepse feja mund t'i imponohet secilit,ama kombi JO
...e vertet kjo,padyshim se dhe une do e perkrah mendimin tuaj.. dhe nese gjykojm drejt...? ne duhet t'shkoim kah realiteti, e jo kah fryn era apo jo..?andaj te lumt per kete shprehje kaq te theksuar dhe pa kopmplekse.... duhet te themi,se ishe njeshe per cilesit tuja te arritura ne nje moshe te re,(dhe ace me shum si mergimtare)...andaj vazhdo keshtu dhe mos ndal vrapin bukuroshe AnnA..Ti ce ne cdo kohe e me shum na ben te krenohem per aktivitete tua ne kte "forum-dardan"....andaj te pergezoj

nga me respekt
....................Natyra

Makresh
20-01-09, 09:30
Qe sa festohėt kremtimi i vitit t'ri ?

pirro
20-01-09, 20:11
Mos e festoni more, kerkush me zor nuk ju shtin me e festu vitin e ri, ne fund te fundit cka ka lidhje qe festohet ne krejt boten , pune e madhe , ska gajle me u bo sikur ne Afganistan edhe ata ne kohen e Mulla Omarit jo tani ne demokraci .

hasanmehmeti
21-01-09, 01:49
Normal qe nuk duhet festu diqka pa vetedije,(po 1 se kuptova pse kjo teme ketu tek forumi i krishtereve, mos qenka Konvertu edhe Viti i Ri te don Lush Gjergji prej origjines se vet pagane, apo ndoshta jane perzi gjerat e spo dihet qka eshte fetare ne krishterizem e qka eshte pagane?!!!),pamarre parasysh se sa eshte numri i popullesis qe e ben ate.
E verteta nuk eshte kusht asnjeher te jete me SHumicen.

INPERATORE BT
30-01-10, 10:32
jo more ju nuk keni nevoj me festu, veq diqka duhet me dit sse edhe kalendarin qe e ke ne shpi dhe qe bazohesh ne te osht kalendari katolik hjeke edhe at, shkenctaret e vertetuan se ai osht matesi ma i mir i kohes... hjeke nga vetja gjithqkqa katolike por mos harro se te paret i ke katolik dhe se dhuna te konvertoj ne musliman ajo bile te verboj dhe te beri qe te luftoje kunder vendit tond, kjo osht diqka qe nuk e pranoni por shummm e vertet, flas nga pervoja e familjes sime qe iki nga turqit e gjet edhe ma turq nder shqiptar (shqiptar te turqizum). Edhe sot i keni harru traditat , emrat shqiptar e merreni me tradita arabi , turku e dhe emrat i keni si ata e jo shqiptar, si e shpjegon ti ket ????

Bujari-d
04-05-10, 12:45
Qfar feje je ti Anna

Pi kahit i ke dajt Anna??...........

Hajde moj Anna tregoju ketyre kureshatreve se kan deshire me ditur se kush je e cka je