PDA

View Full Version : Psikologjia e ngjyrave


Urata
27-12-08, 05:17
Ja te shohim se si shpjegohen ngjyrat qe na pelqejn ne gjuhen psikologjike.
Perse na terheq ne veshje nje lloj ngjyre si prsh ngjyra e verdhe , e kalter , e zeze, e kuqe, vishnje..etj,
A jan ngjyrat ato qe shprehin personalitetin e secilit prej nesh? nese Po te shikojm cfare flasin ngjyrat

Ti hedhim nje sy shkurtimisht kuptimit qe kan ngjyrat baze ne hemisferen perendimore.
ky informacion do t'ju ndihmoj se cilat ngjyra ju pershtaten me shume .


E zeza

Kjo ėshtė ngjyra e autoritetit dhe e fuqisė. Rrobat e zeza i bėjnė njerėzit tė duken mė tė dobėt. Ndonjėherė kjo ėshtė njė ngjyrė qė e lidhin me djallin (pėr shembull, kaubojsi me kapele tė zezė pothuajse gjithmonė ka qenė personazh negativ). Nė hemisferėn perėndimore, e zeza ėshtė e lidhur me zinė pėr tė vdekurin. E zeza ėshtė ngjyrė serioze qė evokon emocione tė forta; ėshtė e lehtė t’i impresionosh njerėzit kur je veshur krejt me tė zeza.

E bardha

Pėr pjesėn mė tė madhe tė botės, kjo ėshtė ngjyra qė lidhet me pafajėsinė (kujtoni veshjet e dasmės); me pastėrtinė (mjekėt me bluza tė bardha) dhe me sigurinė qė ndjen njeriu nė dritėn e diellit (gjėrat bėhen tė frikshme natėn, jo ditėn me diell!). Ajo pėrdoret gjithashtu, pėr tė shprehur mungesėn e ngjyrės. Nė disa shtete tė Lindjes, e bardha lidhet me zinė pėr tė vdekurin.

Grija

Kjo ngjyrė ėshtė mė tepėr e lidhur me gjėrat praktike, tė pėrjetshme, tė rėndomta dhe solide nė jetė. Grija e ekzagjeruar i bėn njerėzit tė mos ndjejnė thuajse asgjė. Megjithatė, qoftė edhe pak ngjyrė gri i shton produktit tuaj atė ndjenjėn e fortėsisė sė gurit. Disa nuanca tė grisė lidhen me moshėn e vjetėr, vdekjen, taksat, depresionin ose humbjen e sensit tė drejtimit.

E kuqja

E kuqja ėshtė ngjyra e energjisė. Ajo lidhet me lėvizjen dhe me emocionet. Njerėzit e rrethuar nga e kuqja ndjejnė se zemra e tyre rreh shumė shpejt. Kjo ėshtė absolutisht ngjyra e gabuar pėr dhomėn e njė foshnjeje por ėshtė e pėrsosur pėr t’i bėrė njerėzit tė gėzuar. Veshja e rrobave tė kuqe e bėn njeriun tė duket paksa mė i shėndoshė dhe natyrisht tė dallohet mė lehtė nga tė tjerėt. (Disa studime tregojnė se makinat e kuqe bėhen mė shpesh viktimė e gjobave, por kjo vjen ndoshta sepse ata qė kanė makina tė kuqe i ngasin ato mė shpejt ose polici i vė re mė shpejt makinat me kėtė ngjyrė). E kuqja nuk ėshtė ngjyrė e mirė po tė pėrdoret mė shumė se sa duhet, por pėrdorimi i njė njolle tė vogėl tė kuqe aty ku duhet ėshtė diēka me vend nė disa raste (njė shenjėz e kuqe nė njė dhomė neutrale tėrheq vemendjen e vizitorit njė kravatė e kuqe me njė kostum blu dhe me kėmishė tė bardhė krijon energjinė e duhur pėr tė tėrhequr syrin. E kuqja ėshtė simbol i jetės (i jetės sė kuqe si gjaku!) dhe pėr kėtė arsye, ėshtė ngjyra qė veshin nuset nė Kinė. E kuqja pėrdoret nė festat qė kanė si temė dashurinė dhe bujarinė (trėndafilat e kuq, zemrat e Valentinit, Krishtlindjet, etj.) por ngjyra e vėrtetė e dashurisė ėshtė roza. Ngjyra rozė ėshtė mė qetėsuesja e tė gjitha ngjyrave – shpesh, kriminelėt mė tė rrezikshėm vendosen nė qeli ngjyrė rozė sepse siē tregojnė studimet kjo ngjyrė shterron energjitė dhe qetėson agresionin.

Bluja

Pyesni njerėzit se cila ngjyrė u pėlqen mė shumė dhe shumica e tyre do tė thonė bluja. Njė pjesė e mirė e botės ėshtė blu (qielli, detet). Kur njeriu shikon ngjyrėn blu, kjo e bėn trupin tė prodhojė kimikate qė janė qetėsuese. Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė pėr tė gjitha nuancat e blusė. Disa nuanca (ose bluja e tepruar) mund tė dėrgojnė mesazhin e ftohtėsisė. Shumė dhoma gjumi janė blu sepse kjo ėshtė ngjyra e qetėsisė. Me kalimin e kohės, bluja ėshtė lidhur me vendosmėrinė, besueshmėrinė dhe besnikėrinė (po ta keni vėnė re, shumė uniforma janė blu). Njerėzit janė mė produktivė nė njė dhomė blu sepse janė tė qetė dhe tė fokusuar tek ajo qė kanė nė dorė. Disa studime tregojnė se peshėngritėsit ngrejnė mė tepėr pesha nė njė palestėr blu – nė fakt, pothuajse tė gjitha sportet kanė mė tepėr sukses nė mjedise blu.

Jeshilja

Ėshtė ngjyra e rritjes, e natyrės dhe e parasė. Ėshtė njė ngjyrė qetėsuese dhe shumė e kėndshme pėr shqisat. Jeshilja e errėt lidhet me terma tė tilla si konservator, mashkullor dhe pasuri. Spitalet pėrdorin dhoma nė jeshile tė lehtė sepse ėshtė gjetur se ato i qetėsojnė pacientėt. Kjo ėshtė gjithashtu ngjyra qė lidhet me zilinė, fatin, bujarinė dhe pjellorinė. Ėshtė gjithashtu ngjyra tradicionale e paqes.

E verdha

E verdha e gėzuar ėshtė ngjyra e diellit qė lidhet me qeshjen, lumturinė dhe qejfin. E verdha lidhet me optimizmin dhe ėshtė gjithashtu ngjyra e tė qarit. Studimet tregojnė se foshnjet qajnė mė shumė nė dhoma tė verdha; njerėzit nxehen mė shpejt nė mjedise me kėtė ngjyrė. Ajo ka fuqinė pėr tė shpejtuar metabolizmin dhe pėr tė nxitur mendime krijuese. E verdha mund tė kthehet shpejt nė ngjyrė tė padurueshme nėse pėrdoret mė tepėr se duhet, por kur pėrdoret me kursim ajo mund tė shėrbejė si mjet i efektshėm pėr tė shtuar shitjet. Disa nuanca tė sė verdhės lidhen me poshtėrsinė, por nuancat ngjyrė ari lidhen me premtimin e njė tė ardhmeje mė tė mirė.

Portokallja

Kjo ėshtė ngjyra mė e guximshme dhe mė shpėrthyese e planetit. Ėshtė ngjyra qė lidhet me ditėt e kėnaqėsive, tė lumturisė dhe tė enegjisė, me produktet e ngohta dhe organike. Ajo lidhet gjithashtu me ambicjen. Asgjė e qetė nuk lidhet me kėtė ngjyrė. Portokallija lidhet gjithashtu me njė fillim tė ri nė sjelljen e njeriut.


E purpurta

Ēfarė ngjyre kishin rrobat e mbretėrve dhe tė mbretėreshave? Ishin tė purpurta, ngjyra mė mbretėrore e cila lidhet me pasurinė, begatinė dhe me sofistikimin e pasur. Por nėse pėrdoret jashtė mase nė njė mjedis tė zakonshėm ajo lidhet me mendjemadhėsinė dhe artificialitetin. Nėse pėrdoret me kujdes, e purpurta jep njė ndjenjė misteri, urtėsie dhe respekti. Vajzat adoleshente nė shumicėn e tyre zgjedhin nuancat e kėsaj ngjyre si mė tė preferuarat e tyre.

Ngjyra Kafe
Kjo ngjyrė lidhet mė tepėr me qėndrueshmėrinė dhe miqėsinė. Njerėzit janė gjithnjė e mė tė prirur pėr tė zgjedhur kėtė ngjyrė si favoriten e tyre. Kjo ėshtė ngjyra e vetė tokės dhe nuk ka gjė qė e pėrfaqėson mė mirė stabilitetin se sa toka. Ajo lidhet gjithashtu me gjėrat natyrale dhe organike. Por duhet patur kujdes sepse nė Indi kjo ėshtė ngjyra e zisė.

(huazim)

Urata
27-12-08, 05:32
Ngjyrat dhe seksualiteti

Cila ngjyrė dominon nė dhomėn tėnde, nė robet e tua, ēfarė ėshtė ngjyra e veturės qė e vozit.. etj. Ajo ngjyrė qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd...

Ngjyrat dhe jeta e juaj intime

Ngjyrat dhe dashuria Disa thonė se ngjyrat janė shkencė nė vete. Tė tjerėt mendojnė se ato drejtėpėrdrejtė ndikojnė nė jetėn e njeriut. A e dini se cila ėshtė ngjyra qė ndikon nė jetėn tėnde? Pikėrishtė ajo ngjyrė tė cilėn mė sė shumti e adhuroni ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit nė jetėn tuaj. Mė poshtė, sė pari pėrcaktohuni pėr ngjyrėn qė e adhuroni mė sė shumti. Nėse nuk mund ta bėni kėtė, atėherė shikoni pėrreth juash se cila ngjyrė dminon. Cila ngjyrė dominon nė dhomėn tėnde, nė robet e tua, ēfarė ėshtė ngjyra e veturės qė e vozit.. etj. Ajo ngjyrė qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd. Psikologėt lidhjen mes ngjyrės qė mė sė shumti e adhuroni dhe seksualitetit e sqarojnė nė kėtė mėnyrė:E bardhė - personi qė e adhuron ngjyrėn e bardhė seksin e konsideron si papastrti. Kėta njerėz pėrnga natyra janė puritan. Pėr ata puthja franqeze "French Kiss" ėshtė e turpshme dhe ėshtė e pazakonshme tė bėjnė dashuri gjatė ditės. Femrat, adhurues tė ngjyrės sė bardhė, vdishen pas paravanit ndėrsa meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė dot ė bėjnė dush edhe para por edhe pas seksit. Organet e veta gjenitale kėta njerėz edhe mė tej i emertojnė me emra fėmijėrore.

Gėshtenje (braon) - Dashnorėt gėshtenje janė tė zjarrtė dhe tė sinqertė, si dhe tė ndjeshėm nė dėshirat dhe kėrkesat e partnerit. Dashuria ėshtė ajo pėr tė cilėn mendojnė 24 orė nė ditė, e fjalėn "tė dua" e pėrdorin shpesh. Kur tė ngrohen pranė zjarrit, kur tė ecin nėpėr shi apo gjithēka qė bėjnė, e shndrrojnė nė dahsuri. Pėr seks u nevojitet shumė kohė dhe intiitet. Por emocionet e tyre janė tė tilla sa qė njė fjalė e vrazhdė mund ta pėrfundoj lidhjen.

E Kuqe- Njerėzit qė e adhurojnė kėtė ngjyrė janė tigra tė vėrtetė nė shtrat. Lehtė nxehen dhe kėnaqen nė seks nė gjitha

E zeza -Kėta njerėz janė thasė tė mbushur pėrplot seksualitet dhe sė bashku kėrkohen. Kanė tendencė qė tė shfaqin seks perverz dhe shpesh kanė natyrė tė kombinuar sado-mazoistike nė kombinim apo njėrėn nė veēanti. Janė tė ēuditshėm dhe shpesh shfaqjet e veta i lozin kur janė nėn ndikimin e stresit apo kur ndodhen nė periodė tė dobėt. Sipas anketave tė dosieve tė policisė, vie nė pah se delikuentėt seksual e adhurojnė ngjyrėn e zezė. Pėr kėtė nuk ėshtė e rastėsishme se "veshja uniforme" e hajnave, bandave, kriminelėve tjerė ėshtė e ngjyrės sė zezė.

Vjollce (ngjyra e manushaqes) - Adhuruesit e ngjyrės vjollce (violete) mendojnė se janė tė stėrmenēur pėr argėtime shtrati. Femrat urejnė qė flokėt e tyre tė shprishen, pėrderisa meshkujt e kėsaj ngjyre seksit i afrohen me ēasje afariste. Tė dy gjinitė, sdhurues tė ngjyrės vjollce, mė tepėr brengosen pėr kėnaqėsinė e vet se sa pėr kėnaqėsitė e partnerit.

E portokalltė - njerėzit qė adhurojnė ė portokalltėn jetojnė nė botėn e fantazive seksuale. Akti seksual pėr ata ėshtė shfaqje njėaktėshe ku vet ata janė aktorė kryesor. Pėr ata paraloja ka tė njėjtėn rol si edhe vet akti seksual.Si imixh tė vetin e konsiderojnė pėshpėritjet e ėmbla tė zbrazėta dhe dialogjet e parėndėsishme. Shesh edhe nuk pėrjetojnė orgazėm, por e aktrojnė kėtė aktė pėr mrekulli. Mashkulli "i portokalltė" ka si ves ta tėrhjekė partneren pėr flokė, ndėrsa femra ka dėshirė tė le gjurmė tė kuqė nga thonjėt e saj nė shpindė tė partnerit.E kaltėr - Adhuruesit e ngjyrės sė kaltėr janė partnerė tė mrekullueshėm. Janė tė sinqertė ndaj nevojave tė partnerit. Tė bėrit dashuri ata e konsiderojnė si art tė sofistikuar dhe ndaj njė gjėje tė tillė kanė ēasje elegante. Mashkulli qė adhuron ngjyrėn e kaltėr ėshtė si njė lozės nė piano dhe sė pari thellėsisht e relakson partnerin para ekzekutimit madhėshtor. Femra e kėsaj kategorie, plotėsisht kėnaqet nė seks. Pasioni i tyre mund tė krahasohet me baticėn nė ardhje. Qė tė dy gjinitė, kėnaqen nė paralojė dhe ēastet pas saj si dhe nė vet aktin e dashurisė. Nė martesė personi "i kaltėr" ėshtė partner i mrekullueshėm qė kurr nuk kėrkon argėtim jashtė shtėpisė.Roze (e trėndafiltė) - ata qė e duan ngjyrėn e trėndafiltė shfaqin papjekshmėri nė gjėrat seksuale. Femrat mė tepėr provokojnė dhe mė tepėr premtojnė se qė ofrojnė. Nė disa raste ato imponohen me feminizmin e tyre, ndėrsa e vėrteta ėshtė se fshehurazi i urrejnė meshkujt. Njė numėr i madhė i prostitutave me dėshrė mban robe me ngjyrė tė trendafiltė. Meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė janė jostabil dhe adhurojnė flirtet. Ata caktojnė tre takime tė njėjtėn ditė, dhe nuk do tė shkojnė nė asnjėrėn. Mė me dėshirė do tė kishin marr ndonjėrėn nė ndonjė restorant rrugės. Gratė, burrat e tė cilave e adhurojnė kėtė ngjyrė, duhet tė jenė tė kujdesshme dhe t'i pėrcjellin ata fshehurazi.Ngjyrė hiri (e murme) - Ėshtė ngjyra e adhuruar e njerėzve qė smund tė vendosin. Ata asgjė nuk mund t'i ngazėllej ngase e kanė zgjdhur hijen. Meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė seksin e shofin si ēlirim nga tendosjet.Vetėm kaq dhe as mė shumė as mė pak. Pam, pam, pam dhe ė falėminderit. Femrat ekėsaj ngjyre nuk bėjnė dashuri. Ato vetėm kanė mardhėnje seksuale pėr dy arsye: qė ta shkarkojnė partnerin apo qė tė mbeten shtatzane. Ato gjatė seksit i shikojnė tė ēarat nė tavan. Martesa e dy partnerėve qė e adhurojnė kėtė ngjyrė ėshtė vėrtet "bekim hyjnor".

Gjelbėr - Ata qė e adhurojnė kėtė ngjyrė, gjithnjė janė tė freskėt dhe tė virgjėr nė ēasje drejt seksit. Femrat qė e adhurojnė tė gjelbrėn, gjithjė do tė bėjnė dashuri sikur tė ishte hera e parė e tyre. Mashkulli mund tė jetė i pashkathtė por nė mėnyrė tejet sharmante. Dashnorėt e gjelbėr janė gjentil por jo edhe tė zjartė. Ashtu qė partneri i personit "tė gjelbėr" asnjėherė nuk ka nevoj tė brengoset pėr pabesnikėri martesore.

Verdhė - Kėtė ngjyrė e adhurojnė njerėzit me nxitje adaptive seksuale. Ėshtė kjo ngjyrė e homoseksualėve. Hahahah. Skeni nevoj tė bėni panikė, nuk janė tė gjithė ata qė e mbajnė tė verdhėn homoseksual. Nė shumicėn e rasteve adhuruesit e tė verdhės, do tė pėrgjigjen me pasivitet nė dėshirat dhe kėrkesat seksuale tė partnerit. Kurrė nuk kėnaqen nė plotni tė seksit, por dhe kurr nuk do tė ikin nga nxitja e dikuj qė e adhurojnė dhe nė prani tė cilit ndjejnė kėnaqėsi.
Ngjyrat e ylberit - Hahaha. Athua vėrtet smundeni tė pėrcaktoheni? Thamė se duhet ta zgjedhni njė ngjyrė e jo tė gjitha ngjyrat. Provoni sėrish tė pėrcaktoheni pėr njėrėn nga ngjyrat.

Urata
28-12-08, 01:36
Jeshilja

Ėshtė ngjyra e rritjes, e natyrės dhe e parasė. Ėshtė njė ngjyrė qetėsuese dhe shumė e kėndshme pėr shqisat. Jeshilja e errėt lidhet me terma tė tilla si konservator, mashkullor dhe pasuri. Spitalet pėrdorin dhoma nė jeshile tė lehtė sepse ėshtė gjetur se ato i qetėsojnė pacientėt. Kjo ėshtė gjithashtu ngjyra qė lidhet me zilinė, fatin, bujarinė dhe pjellorinė. Ėshtė gjithashtu ngjyra tradicionale e paqes.

...Jeshilja,ngjyre favore imja n'veshje!...t'bardhen,t'zezen(te shumta) t'kuqen(ca) dhe t'verdhen(verore me shume) e gjeni shume n'koleksionin tim t'garderobes!...

...kismet, t'portokallten do filloj!

Urata
28-12-08, 01:41
Gjelbėr - Ata qė e adhurojnė kėtė ngjyrė, gjithnjė janė tė freskėt dhe tė virgjėr nė ēasje drejt seksit. Femrat qė e adhurojnė tė gjelbrėn, gjithjė do tė bėjnė dashuri sikur tė ishte hera e parė e tyre. Mashkulli mund tė jetė i pashkathtė por nė mėnyrė tejet sharmante. Dashnorėt e gjelbėr janė gjentil por jo edhe tė zjartė. Ashtu qė partneri i personit "tė gjelbėr" asnjėherė nuk ka nevoj tė brengoset pėr pabesnikėri martesore.


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...cfa re pjell mendja e njerit!!!!!

lovely
31-12-08, 02:54
Ngjyrat dhe seksualiteti


Gjelbėr - Ata qė e adhurojnė kėtė ngjyrė, gjithnjė janė tė freskėt dhe tė virgjėr nė ēasje drejt seksit. Femrat qė e adhurojnė tė gjelbrėn, gjithjė do tė bėjnė dashuri sikur tė ishte hera e parė e tyre. Mashkulli mund tė jetė i pashkathtė por nė mėnyrė tejet sharmante. Dashnorėt e gjelbėr janė gjentil por jo edhe tė zjartė. Ashtu qė partneri i personit "tė gjelbėr" asnjėherė nuk ka nevoj tė brengoset pėr pabesnikėri martesore.
:biggrin: :biggrin:

Virti
31-12-08, 02:59
pervec te kaltertes, asnje tjeter s'me pelqen. :cool:

Urata
31-12-08, 04:21
:biggrin: :biggrin:

...po, poooooooooooooooo aty e kam gjete veten!