PDA

View Full Version : Tradhetia ne ēift


Urata
27-12-08, 05:22
Tradhtia bashkėshortore, qoftė fizike apo emocionale mund ta dėmtojė shumė lidhjen nė ēift. Megjithatė, ka njerėz qė pėrshtaten dhe arrijnė ta pranojnė partnerin mashtrues duke mbijetuar dhe rehabilituar sėrish marrėdhėnien e tyre. Tė kuptosh se jeta jote ėshtė e lidhur me njė burrė apo grua qė tė ka mashtruar nuk ėshtė asnjėherė e lehtė ndaj dhe reagimet shpesh janė tė pakontrollueshme. Nė kėtė kontekst nuk ėshtė e lehtė as marrja e vendimeve: tė bėsh sikur s'ka ndodhur asgjė e tė vazhdosh tė jetosh me hijen e njė tė treti nė mes, apo t'i japėsh fund njė investimi madhor siē ėshtė martesa, duke zgjedhur divorcin. Tė gjithė ekspertėt pohojnė se tradhtia nuk mund tė ndodhė asnjėherė e pa shoqėruar nga doza dhimbjeje pėr atė qė po ndodh ose qė sapo ka ndodhur. Ėshtė kjo njė dhimbje qė s'para njihet, qė pėrmendet me zė tė ulėt por qė pėr ekspertėt ėshtė realisht ekzistuese. Tė tillė dhimbje duket se pėrcjellin edhe nėntekstet e letrave apo mesazheve qė kanė ardhur nė adresė tė kėsaj teme, tė cilat tregojnė se kur njė ngjarje e tillė ndodh mes njė ēifti, situata bėhet tejet e vėshtirė dhe e komplikuar pėr gjithė familjen, e mė gjerė. Nė rastin konkret, askush nuk mund t'i tregojė zonjės se cila ėshtė zgjedhja mė e mirė pėr tė, pasi situata tė tilla janė kaq personale, dhe pėrjetohen nė mėnyrė unike, e megjithatė vetė mėnyra qė ajo ka zgjedhur pėr ta ndarė dhimbjen e saj me dikė tregon se ajo ende nuk ėshtė e pasigurt nė vendimin qė ka marrė.... Gjithsesi duhet pasur parasysh se tradhtia bashkėshortore ėshtė universale nė tė gjitha vendet dhe kulturat e cila ka ndodhur nė tė gjitha kohėrat. Aventurat romantike dhe seksuale janė "pasoja" qė shkaktohen nga tė dy palėt, dhe asnjėri nuk mund tė pėrjashtojė ndjesinė e fajit sa kohė qė kjo tregon qė tė dy partnerėt nuk kanė ditur tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė takuar nevojat e tyre. Pavarėsisht kėsaj, personat qė tradhtojnė nuk mund tė kategorizohen si; imoralė, tė dobėt, egoistė, mėkatarė, tė pandjeshėm, tė gabuar apo tė kėqij siē shpesh "akuzohen", por ndoshta mė shumė si njerėz tė cilėt kanė nevojė tė ndihmohen pėr tė gjetur shkakun e njė zgjedhjeje tė tillė dhe udhėn qė tė ēon drejt njė lidhjeje tė shėndetshme dhe tė stabilizuar

Urata
27-12-08, 05:25
Si veprohet kur tradhtia nis thjesht nga njė fantaziGjendja bėhet edhe mė dramatike, kur ėshtė njė tradhti, qė zbulohet pėrmes gjėrave konkrete. Siē mund tė ndodh rėndom, qė gjeni njė mesazh nė telefon. Edhe pse mund tė quhet njė “takim” virtual. “Virtuale?” Po, pikėrisht kėshtu. Por sot ėshtė njė shqetėsim i madh pėr gratė, kur tradhtia nis thjesht nga njė fantazi! Psikologėt sqarojnė faktin se ata qė janė mė tė prekur nga mėkati i tradhtisė, janė pikėrisht individėt e etur pėr pasion, pėr tė provuar pasione tė reja, apo ata me vetėvlerėsim tė dobėt, qė torturohen nga mėnyra se si i shohin tė tjerėt.
Pyetja qė marrim shtysė pėr kėtė temė ėshtė; tė jesh e tradhtuar me fantazi ėshtė vėrtet e tmerrshme? Pėr psikologėt pėrgjigjja ėshtė jo.

Argumentet e psikologėve

1 – Pikė sė pari ėshtė mjaft banale, por ndoshta edhe shumė e fortė, tė jesh e tradhtuar me mendje ėshtė sigurisht mjaft, por mjaft mė pak dramatike sesa tė jesh e tradhtuar nė realitet. Kėshtu tė dashura gra, rrini tė qeta.

2 – Doni tė besoni qė asnjėherė, por asnjėherė, nuk ju ka kaluar nė mendje ndonjė fantazi e shfrenuar erotike. Ku si objekt mund tė keni njė person siē mund tė jetė kėngėtari, apo aktori juaj i preferuar? Apo ndoshta edhe kolegu juaj i ri i punės? Mos u pėrpiqni tė thoni jo, sepse burrat nuk kanė pėr ta besuar kurrė kėtė fakt.

3 – Njė burrė, tė paktėn siē e bėjnė tė ditur statistikat, mendon pėr seksin me dhjetėra herė nė ditė! Mendoni vėrtet se keni tė drejtėn tė jeni “objekti” ekskluziv i fantazive tė tij erotike?

4 – Nuk ju ka bezdisur ndonjėherė ideja se jeta juaj seksuale ėshtė bėrė me kaq shumė variacione dhe kjo pikėrisht sepse, virtualisht mund tė themi, janė edhe mjaft gra tė tjera nė mendjen dhe nė fantazitė e bashkėshortit tuaj? Jo? Pėrpiquni ta mendoni. Por mos shkoni deri atje duke i bėrė realitet faktet.

5 – Dhe pėr ta mbyllur; njė pikė qė ėshtė nė favor tė fantazive juaja virtuale: nėse do tė dinit, qė ai ka edhe femra tė tjera (supozojmė) virtuale, do tė ndiheshit mė pak nė faj nė rastet qė ai do tė ankohet se ka pak dhimbje koke dhe ju detyron tė shkoni dhe tė flini me pizhame. Dhe me njė aspirinė nė dorė do kėnaqet dhe do tė mendojė pėr ndonjė nga mikeshat e tij virtuale!

Dy tipat e tradhtarėve


Mundohemi gjithnjė qė ta mohojmė, por mesa duket burrat dhe gratė nuk tradhtojnė nė tė njėjtėn mėnyrė. Njė seksolog i famshėm amerikan, mendon se ekzistojnė dy tipa tradhtarėsh: tradhtarėt beqare, tek tė cilėt dominojnė femrat dhe tradhtarėt seksuale, ku rreshtohen meshkujt. Tė parėt, shquhen nga paaftėsia e tyre pėr tė mbajtur nė kėmbė dy lidhje tė ndryshme nė tė njėjtėn kohė. Pak kohė pas krijimit tė njė lidhjeje tė re, ata nisin tė distancohen nga partneri, si nė fushėn sentimentale edhe nė atė seksuale, pėr tė qėndruar kėshtu mė pranė tė dashurit tė ri. Disa arrijnė deri aty sa tė ndjehen si tradhtarė kur kryejnė marrėdhėnie nė lidhjen e rregullt apo me bashkėshortin. Kėta tipa, ndjehen tė torturuar nga mendimi se cilėn lidhje duhet tė braktisin edhe pse nuk do tė dėshironin tė hiqnin dorė prej tė dyjave.Gjuha e dashurisė


Ēdo individ ka mėnyrėn e vet tė tė qenit i dashuruar dhe tė ndjerit dashuri. Pėr disa njerėz dashuria bėhet pėrmes fjalėve, pra fjalė tė cilat tė thėna nga parteri i bėjnė tė ndihen tė ledhatuara. Pėr tė tjerė ėshtė thjesht njė veprimi, pėr shembull njeriu i zemrės u pėrgatit njė filxhan ēaj, apo u vendos nė sfond muzikė tė lehtė dhe joshėse dhe ndoshta edhe i thotė njė poezi dashurie nė mbrėmje. Ndėrsa pėr individė tė tjerė dashuria ėshtė njė formė komunikimi mes prekjes dhe seksit, strukur pranė njėri tjetrit duke ledhatuar partnerin plot eksitim. Gabimi qė bėjnė ēiftet nė njė marrėdhėnie ėshtė se flasin me gjuhėn e marrėdhėnies sė tyre, nė vend qė tė flasin me atė tė partnerit. Nėse martoheni me dikė nėnkupton dashuri mes prekjesh. Nuk ėshtė e thėnė qė femra tė bėjė tė gjitha punėt dhe tė kujdeset pėr gjithēka, por kjo do tė thotė tė punojė me zgjuarsi, pra t’i japė parterit atė qė dėshiron dhe ka nevojė.Mbėshtetja dhe kujdesi


Nuk ėshtė sekret fakti qė femrat janė shpesh faktorė pėr ndryshimin e njė marrėdhėnie. Mėnyra se si gjėrat funksionojnė ditėt e sotme bėjnė qė femrat tė jenė mė pjesėmarrėse se sa partneri i tyre, si nė jetėn shoqėrore, nė familje dhe nė shtėpi, kėto janė shprehje tė mbėshtetjes dhe kujdesit tė femrės. Por ndryshimet shpesh sjellim ankesa nga partnerėt e tyre. Ajo ēfarė vjen si pasojė e kėsaj gjendje ėshtė njė marrėdhėnie e mėnjanuar dhe pushim absolut tė aktivitetit seksual, i cili largon energjitė e cilitdo partner. Nėse individi ndihet i sigurt, i dashuruar, i dėshiruar pėrmes prekjeve e lejon veten e tij tė jetė mė i hapur dhe mė “i lėndueshėm” nė nivele tė ndryshme. Personi ėshtė i gatshėm tė dhurojė emocione e dashuri, gjė tė cilėn nuk mund ta bėjė kurrsesi nėse nuk ndihen nė qendėr tė vėmendjes dhe nuk merr prekjen qė dėshiron. Duke i dhėnė parterit atė ēfarė ai ka nevojė nuk ėshtė njė akt mė tė cilin nėnvlerėsoni veten tuaj.Reagimi ndaj tradhtisė


Teoritė e psikologjisė sė zhvilluar pohojnė se mashkulli duhet tė kujdeset mė shumė pėr mbrojtjen fizike tė partneres se sa aspektin emocional, sepse kjo ndihmon tė dy parterėt. Nga ana tjetėr mendohet se femrat mėrziten mė shumė pėr tradhtinė emocionale dhe interesi i tyre i zhvilluar vlen mė shumė kur njeriu i tyre i zemrės ndodhet pranė saj pėr ta ndihmuar ėn rritjen e fėmijės. Meshkujt paraqesin njė reagim mė tė madh fizik ndaj tradhtisė seksuale, ndėrkohė qė femrat reagonin ndaj tė dy skenave, me njė tendencė tė lehtė pėr t’iu pėrgjigjur mė shumė qė ashtu si edhe burrat, skenės sė tradhtisė seksuale. Duke u nisur nga pyetja nėse meshkujt ishin mė shumė tė joshur nga imazhet e tradhtisė seksuale, specialistja mėnjanoi nė studimin e dytė mėnjanoi aspektin e tradhtisė dhe mati pėrgjigjen e meshkujve nga skenarėve imagjinarė, nė tė cilėn ata bėnin seks, por gjithashtu ndjenin dashuri pėr partneren e tyre.

~AnnA~
10-07-09, 10:37
Tradhtia ne mes cifteve ne vitet e fundit eshte nje fenomen gjithnje e me i pranishem ne shoqerine tone.
Jane disa faktore qe shpijne tek tradhtia, por pike se pari eshte mungesa e harmonise
bashkeshortore...mosgjetja e prehjes dhe e lumturise tek ciftet, pastaj mungesa e besimit tek ndonjeri prej tyre....si dhe shume faktore te tjere.
Tradhtia bashkeshortore eshte fenomen qe koheve te fundit eshte mjaft e shprehur edhe tek ne, dhe ndodh tek te dy gjinite, por me e shprehur eshte tek meshkujt, te cilet jane me te prire te tradhtojne.
Personalisht,kisha fal cdo gabim te partnerit,por tradhetine ne asnje menyre nuk do e falja!!!

turisti
10-07-09, 21:11
Tradhtia ne mes cifteve ne vitet e fundit eshte nje fenomen gjithnje e me i pranishem ne shoqerine tone.
Jane disa faktore qe shpijne tek tradhtia, por pike se pari eshte mungesa e harmonise
bashkeshortore...mosgjetja e prehjes dhe e lumturise tek ciftet, pastaj mungesa e besimit tek ndonjeri prej tyre....si dhe shume faktore te tjere.
Tradhtia bashkeshortore eshte fenomen qe koheve te fundit eshte mjaft e shprehur edhe tek ne, dhe ndodh tek te dy gjinite, por me e shprehur eshte tek meshkujt, te cilet jane me te prire te tradhtojne.
Personalisht,kisha fal cdo gabim te partnerit,por tradhetine ne asnje menyre nuk do e falja!!!

A je e pergatitur pra per dashurine e perjetshme ( a ke guxim dhe force mi dal ksaj pune ne krye ???? ),dhe a mendon se DASHURIA eshte me elehte se tradhtia ??????????????????????????????????????????????????

Gjumashja
10-07-09, 21:13
ciftet e martuara tradhtojne ma teper

~AnnA~
11-07-09, 00:15
A je e pergatitur pra per dashurine e perjetshme ( a ke guxim dhe force mi dal ksaj pune ne krye ???? ),dhe a mendon se DASHURIA eshte me elehte se tradhtia ??????????????????????????????????????????????????

I nderuar Turist,edhe dashuria edhe tradhetia jane sfida,por e para qe perballesh me te dhe e sfidon,e per kete te dyten,as guxim kam per t'a bere,as force per t'a falur...
Njerezit jan cdohere te etur per te panjohuren dhe per te ndaluaren,andaj disa here mendoj qe dashuri te perjetshme nuk ka,por mendoj(besoj) qe ka njerez besnike!!Besnikeria eshte nje ceshtje morale dhe institucionale qe e nderton martesen si nje kategori shoqerore.
Ne te shumten e rasteve tradhetia eshte vetem nje epsh fizik,qe s'ka asgje te perbashket me dashurine,por ne kete rast s'duhet harruar,se kjo ka dhe pasojat e veta...
Njeriu eshte qenie qe gabon dhe pendohet.Mjafton te jete i vetedishem per gabimin qe ka bere,sepse gabimet behen dhe pa deshiren tone,mirepo Tradhetia eshte gabim me deshire...Mund t'i falja cdo gabim tjeter,por Tradhetine,assesi s'do e falja...perderisa une e respektoj partnerin tim,perderisa une i rri besnike,perse mos e beje dhe ai??
Kuptohet,njeriu ne jeten bashkshortore perballet dhe me veshtiresi,mosmarreveshje...etj,etj...por,kur te gjitha keto sfidohen,e bejne nje lidhje me stabile...

shfletuesi_
11-07-09, 00:17
Qka eshte Tradhetia....

~AnnA~
11-07-09, 00:17
ciftet e martuara tradhtojne ma teper
Normal! Ato te pamartuarit s'kan ke te tradhtojne :smile:

~AnnA~
11-07-09, 00:23
Qka eshte Tradhetia....
Te ngjisesh dikund vend tjeter ate qe te eshte thyer ne shtepi :)

lirik
11-07-09, 10:42
Tradhtia ne mes cifteve ne vitet e fundit eshte nje fenomen gjithnje e me i pranishem ne shoqerine tone.
Jane disa faktore qe shpijne tek tradhtia, por pike se pari eshte mungesa e harmonise
bashkeshortore...mosgjetja e prehjes dhe e lumturise tek ciftet, pastaj mungesa e besimit tek ndonjeri prej tyre....si dhe shume faktore te tjere.
Tradhtia bashkeshortore eshte fenomen qe koheve te fundit eshte mjaft e shprehur edhe tek ne, dhe ndodh tek te dy gjinite, por me e shprehur eshte tek meshkujt, te cilet jane me te prire te tradhtojne.
Personalisht,kisha fal cdo gabim te partnerit,por tradhetine ne asnje menyre nuk do e falja!!!


--------------------------
kush e solli doruntinen

un do te thosha kus e solli mbrapshtinė-
ne trojet etnike -

asgjė tjeter askush per veq se
moda per ndryshim qejfi kajtja ideja per te pjellė diqka te re te degjenruar sterkequr ne vend te se bukures -
ashtu siq e pollen mendjemadhsisnė-
i varfri dhe i mjeri ne mungesė te suksesit e kultures pjellė gjithfar bedatesh anticivilizim-
degjenrim thyerje te moralit

pa besnikri kulturė e dashuri q kuptim ka jeta hiq kurfare apo jo si thoni ju

lirik
11-07-09, 10:46
Normal! Ato te pamartuarit s'kan ke te tradhtojne :smile:
--------------------

humbi krenaria -
humben idealet


nuk ke ma kujt ti shkosh i virgjer te ruash bukurinė paprekshmerinė per at qe e do
erdhen degjenrimet lupse laskuce
familjet ne rrezik

pa familjen dhe idealin e saj shtetti as populli nuk mund te mbahet -
nese vazhdon rrokullisja do te behet nji torishtė e kopilave e pastaj do te vjen kiameti rrenimi i pergjitshem-
njeriu esht ai q ee mbanė gjithqkajen mbi jetė

vlerat dhe jeten kush tjeter faktori njeri esht ma i rendeishmi i pa zevendsueshem
edhe ky po degjenerohet -
kush do te mbes ma mbi dhe qe i jep kuptim jetes kafshet shpezet kush ?

lirik
11-07-09, 10:52
ciftet e martuara tradhtojne ma teper

---------------
TRADHTIJA SI PERKTHIM NUK ESHT DIQKA TJETER PER VES SE SMUNDJE -
DEFEKTE NE QELIZA NE STRUKTURė DEFORMIM DHE LABILITET NAIVITET KU QENDRA E FORMIMIT TE VETEDIJES NUK ESHT AS NUK FUNKSIONON TRADHTI NE TE PERKTHYER ESHT NAIVITET-
MOS AFTESI E TE FORMUARIT TE ANALIZUARITT E MENDUARIT
NGA PASOJAT QE VIJN PASTAJ -
TRADHTI ESHT NJE LLOJ BUDALLEKU I PA MENDUAR MOS AFTESI JO PARIM MUNGESė ETIKE EDUKATE KULTURE AFTESIE KARAKTERI TIPARI-
TRADHTI ESHT SHEMTI I PA
NDRIQIM NE VETEDIJE MUNGESė DRITE NE MENDJE PRIMITIVIZEM-
RREBELIZEM BARBAR I RREGULLIT PERLYERJE E RACIONALIZMIT FORMES TE VLERES NORMES ELEMENTEVE POZITIVE TE JETES SRYEVE TE SHENDOSHA SHEMTI JETSORE KRIM NIVEL BARBAR THJESHT NIVEL I STAGNUAR ZHVILLIMI MENDORė E KULTURORė MODė BIZARE NGA MOTIVET E ULTA TE PA FISME E TA CIVILIZUARA

lirik
11-07-09, 10:53
Tradhtija Pjellė E Se Keqes Asgjė E Mirė Jo Per Veq Se Dhimbje Zhgenjim
Permbysjeve E Idealeve Te Civilizimit Thyerje E Vullnetete
Arsyes E Vullnetitt E Cakut Jetsor E Ardhmkeris Ne Qellime

Vrasje Dhe Vetvrasje Njerzore E Bukurisė Se Jetes E Te Botes Trdhtia Akti Ma I Lartė I Ndytssi S Se Flliqur Barbare

Pa Dashuri Jeta Nuk Ka Lezet Motivi I Gjith Jetes Njerzore Esht Fund Ekrye Emocioni Shpresa Dhe Dashuria
Tradhtia Esht Thyerje E Shpreses Dhe E Motivit Dhe Te Gjitha Vlerave Pozitive -
Si Dhe Thyerje E Pa Meshirė E Gzimit Dhe Lumturisė

Tradhtia Vrassi Krimineli Numer Nji I Jetes Se Ciles Civilizimi Duhet Ti Shpallė Luftė Te Pa Kompromis Luftė Te Ashper

Tradhtia Mungesa E Ndergjegjes Ligsi Mos Aftesi Ne Formim Deformim Antinjerzor Vrasje E Arsyeve Mungesė E Ndergjegjes
Anti Socilae Anti Vlerė Anti Njeri Me Tradhtin Nuk Ka Ardheri Njerzimi

Kultura Esht Maja Dhe Horizonti Ma I Shejt I Njeriut Ajo Ju Prinė Edhe Vetedijeve Me Pasuri Dhe Arsye Mendore Ku Permbahen E Dhe Normat-
Tradhtia Esht Prishse Shkatrruese E Bukuris Se Jetes Dhe Vet Motivit

Nuk Ka Njeri Qe Mund Te Jetoj I Lumtur Me Tradhtinė Lumturia Esht Baza E Jetes

Tradhtia Esht E Pjellur Nga Ferri Ajo Esht Shkkaktare E Lotit E Dhimbjeve
Dhimbjet Jan Ferri I Tokes E Mbi Tokė Nuk Jetohet Pa Diellin Ebesnikrisė

E Urrej Tradhtinė E Tradhtija Duhet Ta Urrej Vetveten -
Poujt E Civilizuar Nuk Enjohin Tradhtinė Por Kulturen E Pergjegjsisė Emancipimit Dhe Besimit

Maja Ma Elartė E Nji Kulture Esht Formimi Dhe Vetedija Mbi Normen-
Rrenimi O Nromave Esht Rrenim I Jetes Permbysje Kataklizma -
Kataklizmen Nuk Eka Vetem Natyra Por Edhe Rrenimi I Fisnikrive Dhe Etikes Moralit Normave Lumturisė

Poashtu Sistemete Gabuara Qojn Nje Popull Drejt Modave Te Degjenruara Dhe Edukimitte Mbrpasht Ku Shkaktohen Zhgenjimet E Pjellė Edhe Tradhtija

Ne Kosovė Nga Sitemet Totalitare Qe Dolem Nga Ekaluara E Gjatė Epushtimeve Kaluan Dorekt Ne Nji Modė Tjeter Qe Un E Quaj Moda E Te Manduarit Shkurtpoams Te Mos Them Naiv Dhe Antikulturorė
-ne Vend Te Zhvillimit Te Shoqerisė Per Tu Aftesuar Neper Mes Dijeve Dhe Institucioneve Ne Drejtim Kulturorė Dhe Emancipues
I Kopjua Rruga E Degjenerimit Kopje E Serbisė E Cila E Futi Ne Kosovė Mentalitetitn E Degjenrimit Kjo Modė Esht E Ardhur Nga Serbia Kopje -

zgjedhja ma e mirė kunder tradhtisė esht divorci ndarja

lirik
11-07-09, 11:09
Tradhtia bashkėshortore, qoftė fizike apo emocionale mund ta dėmtojė shumė lidhjen nė ēift. Megjithatė, ka njerėz qė pėrshtaten dhe arrijnė ta pranojnė partnerin mashtrues duke mbijetuar dhe rehabilituar sėrish marrėdhėnien e tyre. Tė kuptosh se jeta jote ėshtė e lidhur me njė burrė apo grua qė tė ka mashtruar nuk ėshtė asnjėherė e lehtė ndaj dhe reagimet shpesh janė tė pakontrollueshme. Nė kėtė kontekst nuk ėshtė e lehtė as marrja e vendimeve: tė bėsh sikur s'ka ndodhur asgjė e tė vazhdosh tė jetosh me hijen e njė tė treti nė mes, apo t'i japėsh fund njė investimi madhor siē ėshtė martesa, duke zgjedhur divorcin. Tė gjithė ekspertėt pohojnė se tradhtia nuk mund tė ndodhė asnjėherė e pa shoqėruar nga doza dhimbjeje pėr atė qė po ndodh ose qė sapo ka ndodhur. Ėshtė kjo njė dhimbje qė s'para njihet, qė pėrmendet me zė tė ulėt por qė pėr ekspertėt ėshtė realisht ekzistuese. Tė tillė dhimbje duket se pėrcjellin edhe nėntekstet e letrave apo mesazheve qė kanė ardhur nė adresė tė kėsaj teme, tė cilat tregojnė se kur njė ngjarje e tillė ndodh mes njė ēifti, situata bėhet tejet e vėshtirė dhe e komplikuar pėr gjithė familjen, e mė gjerė. Nė rastin konkret, askush nuk mund t'i tregojė zonjės se cila ėshtė zgjedhja mė e mirė pėr tė, pasi situata tė tilla janė kaq personale, dhe pėrjetohen nė mėnyrė unike, e megjithatė vetė mėnyra qė ajo ka zgjedhur pėr ta ndarė dhimbjen e saj me dikė tregon se ajo ende nuk ėshtė e pasigurt nė vendimin qė ka marrė.... Gjithsesi duhet pasur parasysh se tradhtia bashkėshortore ėshtė universale nė tė gjitha vendet dhe kulturat e cila ka ndodhur nė tė gjitha kohėrat. Aventurat romantike dhe seksuale janė "pasoja" qė shkaktohen nga tė dy palėt, dhe asnjėri nuk mund tė pėrjashtojė ndjesinė e fajit sa kohė qė kjo tregon qė tė dy partnerėt nuk kanė ditur tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė takuar nevojat e tyre. Pavarėsisht kėsaj, personat qė tradhtojnė nuk mund tė kategorizohen si; imoralė, tė dobėt, egoistė, mėkatarė, tė pandjeshėm, tė gabuar apo tė kėqij siē shpesh "akuzohen", por ndoshta mė shumė si njerėz tė cilėt kanė nevojė tė ndihmohen pėr tė gjetur shkakun e njė zgjedhjeje tė tillė dhe udhėn qė tė ēon drejt njė lidhjeje tė shėndetshme dhe tė stabilizuar-----------------

NE QDO TE MENDUAR EDHE NE ARSYEN MA TE THELLė MARDHENJET KURR NUK JAN STABILE SEPSE PLAGA MSHEFET NE NDERGJEGJJE DHE VRET PLAGA MSHEFET NE NEN VETEDIJE THELL DHE VRET HER PAS HERE ZGJOHET DHE KUJTESA NUK FSHIHET
ATA NJERZ NUK JAN MA STABOL DASHURI ATY NUK KA MA
NJE DIQKA QE THYHET NUK KAPET MA -
GJITH JETEN PLAGA VRET DHE NUK KA MA EBUKUR SE RUAJTJA E PASTERTISė

Tomori
11-07-09, 12:16
..Mundesisht kisha vepru si Pal Mhilli ,mu ne mjes Shkodre me lekcionin qe ju dha aytre.
__________________
http://img204.imageshack.us/img204/2359/bashkimiiprincipataveshqiptare.jpg

turisti
11-07-09, 13:24
I nderuar Turist,edhe dashuria edhe tradhetia jane sfida,por e para qe perballesh me te dhe e sfidon,e per kete te dyten,as guxim kam per t'a bere,as force per t'a falur...
Njerezit jan cdohere te etur per te panjohuren dhe per te ndaluaren,andaj disa here mendoj qe dashuri te perjetshme nuk ka,por mendoj(besoj) qe ka njerez besnike!!Besnikeria eshte nje ceshtje morale dhe institucionale qe e nderton martesen si nje kategori shoqerore.
Ne te shumten e rasteve tradhetia eshte vetem nje epsh fizik,qe s'ka asgje te perbashket me dashurine,por ne kete rast s'duhet harruar,se kjo ka dhe pasojat e veta...
Njeriu eshte qenie qe gabon dhe pendohet.Mjafton te jete i vetedishem per gabimin qe ka bere,sepse gabimet behen dhe pa deshiren tone,mirepo Tradhetia eshte gabim me deshire...Mund t'i falja cdo gabim tjeter,por Tradhetine,assesi s'do e falja...perderisa une e respektoj partnerin tim,perderisa une i rri besnike,perse mos e beje dhe ai??
Kuptohet,njeriu ne jeten bashkshortore perballet dhe me veshtiresi,mosmarreveshje...etj,etj...por,kur te gjitha keto sfidohen,e bejne nje lidhje me stabile...

Mire u pergjegje,por prap jo direkt se cila eshte me erende,po qe une po te tregoj: mes dashurise dhe tradhtise,me e veshtira eshte dashuria,sepse tradhtia eshte me elehte,derisa dashuria kerkon ujitje te vazhdueshme,shume mundime dhe sakrifica............,por,,per fat te keq,ne dashuri nuk eshte si ne jete: sa t'jepsh dhe merr..........

pirro
11-07-09, 22:23
E di qe mire nuk osht me tradhtu as mos me qen i tradhetuar, e per tjerat diskutoni vend paskeni boll

Dani11
11-07-09, 22:34
...tradhtia eshte fundi i nje lidhje.

shfletuesi_
11-07-09, 22:35
...tradhtia eshte fundi i nje lidhje.

E fillimi i nje tjetre a po....

pirro
11-07-09, 22:36
URATA, desha tet pyes ty , pasi qe ke hap kete tem, a tek a ra ka dyert ky far seni qe po i thon Tradhetia haaaaaaaaaahahahahhahahahahha
Mos e ceno privatsine hahahhahaahhah

Dani11
11-07-09, 22:37
E fillimi i nje tjetre a po....

...munde te them qe eshte qmimi qe paguhet nese nxinesh, ky eshte minimumi-

shfletuesi_
11-07-09, 22:42
...munde te them qe eshte qmimi qe paguhet nese nxinesh, ky eshte minimumi-


Te gjitha vrasjet qe jan ba ne Kosove shumica prej tyre jan ba shkaku i -uqkurit- ( tradhetis ) Dhe qe t'mos poshterohet njeriu pastaj kan than, Jo ma shtyjti megjen, jo ma prejti Malin, Jo ma kulloti detelinen e anej knej.....

Kjo far seni tradhetia eshte e keqe nga xhehnemi ka dal...

Urata
11-07-09, 22:50
Te gjitha vrasjet qe jan ba ne Kosove shumica prej tyre jan ba shkaku i -uqkurit- ( tradhetis ) Dhe qe t'mos poshterohet njeriu pastaj kan than, Jo ma shtyjti megjen, jo ma prejti Malin, Jo ma kulloti detelinen e anej knej.....

Kjo far seni tradhetia eshte e keqe nga xhehnemi ka dal...

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaa....!

Urata
12-07-09, 13:22
te lumte dora MODERUES...!

ps: u kyqa t'kerkoj mbylljen e temes, dhe pashe pastrimin...!

lirik
12-07-09, 22:48
Nese tradhtia ka si qellim final epshin fizik seksual -per ego te qastit -
po e them se bukuria seksuale -
nuk mund te krahasohet kurr me bukurinė shpirtrore -
akti per interesa pa emocion -sht akt lidhje epshi

vetem nes e njeriu don te kthehet ne kafshė per shembull epshi seksual mund te kaloj e e te behet mbret mbi vleren shpirtrore dhe bukurinė shpirtrore te emocionit dhe dashurisė
por nese don te mbetet njeri emocioni esht
mbreti i jetes

dhe bukuria e jetes dashuria dhe mbeshtetja ideali bukuria shpirtrore dhe vlerat e saj

emine
12-07-09, 22:49
Te gjitha vrasjet qe jan ba ne Kosove shumica prej tyre jan ba shkaku i -uqkurit- ( tradhetis ) Dhe qe t'mos poshterohet njeriu pastaj kan than, Jo ma shtyjti megjen, jo ma prejti Malin, Jo ma kulloti detelinen e anej knej.....

Kjo far seni tradhetia eshte e keqe nga xhehnemi ka dal...

epo ja lajne tash evropes e amerikes,ku perpara me shkalle ne krahe kan mete ka ngajne mas grave te huja,e sahi kishe ma shtyni mexhen,,,,

lirik
12-07-09, 22:54
gjithqka qe po pjellė ne praktiken dhe teoritė e epsheve qe per bazė e ka nevojen fizike -
e cila pa lidhjen me bukuri shpirtrore dashurinė ngjason ne epsh kafshrorė qe nuk paraqet ndonje bukuri e cila mund te jet ma emadhe se bukurija shpirtrore -
seksi pa dashuri
esht nji shuarje epshi kafshrorė asgje ma teper

Zero Cool
13-07-09, 16:13
" Molla e ndaluar, eshte .... " pe dini edhe vet mo :biggrin:

hasanmehmeti
15-08-09, 09:31
Kusht per hyrje ne BE!

GURI SYLAJ
15-08-09, 09:46
Kusht per hyrje ne BE!

Po ,nime ,kur ni burr i ka tri gra a katra ,a ka tradhti ne qift aty ????
Dhe ,nime ,a eshte qift ai apo cka asht???

lovely
15-08-09, 10:44
Po ,nime ,kur ni burr i ka tri gra a katra ,a ka tradhti ne qift aty ????
Dhe ,nime ,a eshte qift ai apo cka asht???


2-4-6-8 osht qift, 3,5,7,9 jane tek hahahahahahahahahahahahahahaahhaa :biggrin:

pirro
15-08-09, 10:49
Keto jan rrena, krejt rrena se tradhetia ne qift nuk ndodh, krejt thashetheme jan, sikur rasti e Jehona Sopit.

Elina
15-08-09, 11:16
Thjeshte nuk mundem me kuptu cfare martese mundet me qene ajo,,,dhe cfare ndjenje mundesh me pase pasi te kesh trathtu bashkeshortin ose bashkeshorten!

Ku jet harmonia ne ate familje me?

Trathetia esht akt qe nuk falet ...ose edhe nese falet ma marr menjda qe jet pergjethmone plage e pasherushme.

GURI SYLAJ
15-08-09, 18:37
Njani thojke , teki me tek gjithe japin qift! Une i thash ; ja tybe rrene eshte kjo se kanihere nja plus nja bajn tri!!

Rozafa
15-08-09, 18:48
Njani thojke , teki me tek gjithe japin qift! Une i thash ; ja tybe rrene eshte kjo se kanihere nja plus nja bajn tri!!

A thua ore bac a eshte e vertet...."Mekatet...parate.. dhe dashnoret"..kur mos trego sa i keee ???

Po pyes nga kurreshtja, sepse ende si femij e kam degju kete thenie te nje plaku??

>>{SpOnGeBoB}<<
15-08-09, 19:07
A thua ore bac a eshte e vertet...."Mekatet...parate.. dhe dashnoret"..kur mos trego sa i keee ???

Po pyes nga kurreshtja, sepse ende si femij e kam degju kete thenie te nje plaku??


e me ba mos me pas asnjanen prej qetyne qka bahet mara ti Rozafa qishtu ? :biggrin:

Normall mire te paska thanen qaj plaki mara se o pate nuk pate nuk e din mara masnej kerkush :rolleyes:

Rozafa
15-08-09, 19:41
e me ba mos me pas asnjanen prej qetyne qka bahet mara ti Rozafa qishtu ? :biggrin:

Normall mire te paska thanen qaj plaki mara se o pate nuk pate nuk e din mara masnej kerkush :rolleyes:

Pyete bacin ore,pse me pyet mua....as une se kam ide se a eshte e vertet ajo thenie e atij plakut....!!!

Spong...ti mos u marto fare..me mire :wink:

>>{SpOnGeBoB}<<
15-08-09, 20:28
Pyete bacin ore,pse me pyet mua....as une se kam ide se a eshte e vertet ajo thenie e atij plakut....!!!

Spong...ti mos u marto fare..me mire :wink:

e pse me pyten qitash bacin, sha zoten as qeky nuk e din e pse mara i Rozafa nuk e pytshe ate plakun fill kur e ka thene ate llaf me ti nejte gati edhe me nji pytje qishtu edhe nashta mara te kish kallezue.

Pernime po thue qikjo ne qift si hobi tekoka a. Ani mara se barazohet qikjo si ne ekvacjon ahahahah, po jo mara kush ke tu u martue une deshta vetum mu fejue sikur tane qita tjeret :biggrin:

Rozafa
15-08-09, 21:58
e pse me pyten qitash bacin, sha zoten as qeky nuk e din e pse mara i Rozafa nuk e pytshe ate plakun fill kur e ka thene ate llaf me ti nejte gati edhe me nji pytje qishtu edhe nashta mara te kish kallezue.

Pernime po thue qikjo ne qift si hobi tekoka a. Ani mara se barazohet qikjo si ne ekvacjon ahahahah, po jo mara kush ke tu u martue une deshta vetum mu fejue sikur tane qita tjeret :biggrin:

Ore cuni simpatik,ate plakun e kam degju ende si femij e jo qe me tha direkt mua...per ate thash te pyes Bacin a eshet thenie..apo a kane thene pleqt ktyneheree ehhh!

Spongi cfare thu tiiiiii....a pajtohesh me mua..nga bisedat e atyre me larte siper,biem ne konkluzionin,se tradhetia eshte gjeja me e dobet qe nje njeri mundet te ben.

Pupi
15-08-09, 22:09
A thua ore bac a eshte e vertet...."Mekatet...parate.. dhe dashnoret"..kur mos trego sa i keee ???

Po pyes nga kurreshtja, sepse ende si femij e kam degju kete thenie te nje plaku??
Rrno e ni, e MĖSOHU nė dardani!
" MĖKATET; PARAT; DHE DASHNORET" kurr mos i trego sa i ke !

>>{SpOnGeBoB}<<
16-08-09, 13:11
Ore cuni simpatik,ate plakun e kam degju ende si femij e jo qe me tha direkt mua...per ate thash te pyes Bacin a eshet thenie..apo a kane thene pleqt ktyneheree ehhh!

Spongi cfare thu tiiiiii....a pajtohesh me mua..nga bisedat e atyre me larte siper,biem ne konkluzionin,se tradhetia eshte gjeja me e dobet qe nje njeri mundet te ben.

Po, po mara qfare ma e dobta sha zotin qita qe bojne qasishna senda tak shmajsere edhe mshtete mara per zidi dekun ne toke. Leje qka kane shkrujten qita se qaj shfletusi sha zoten vetum pu shfletojke qishtu badihava kund pa lixue.

Po normalla mara qata sha zotin qe nuk jane ne gjendje per nji pellamb vend me marue zharave, qishtu qita nuk nijna marra as per nji hektere a 10 a sa te thuash qishtu, se mo per vatan nuk nine mara. Qishtu pra pa ja diten vleren qatyne sendeve te vogla sha zoten qito te mdhajat nuk mund i peshon kurren e kurres.

Urata
25-08-09, 15:11
Po, po mara qfare ma e dobta sha zotin qita qe bojne qasishna senda tak shmajsere edhe mshtete mara per zidi dekun ne toke. Leje qka kane shkrujten qita se qaj shfletusi sha zoten vetum pu shfletojke qishtu badihava kund pa lixue.

Po normalla mara qata sha zotin qe nuk jane ne gjendje per nji pellamb vend me marue zharave, qishtu qita nuk nijna marra as per nji hektere a 10 a sa te thuash qishtu, se mo per vatan nuk nine mara. Qishtu pra pa ja diten vleren qatyne sendeve te vogla sha zoten qito te mdhajat nuk mund i peshon kurren e kurres.

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa....

ps: tani e kuptova se cilin e therret Rozafa, cun simpatik...!


psps: O Sponge, nje permendore/bustin duhet me ta ngrit n'dardani.de....!

emine
25-08-09, 15:17
Njani thojke , teki me tek gjithe japin qift! Une i thash ; ja tybe rrene eshte kjo se kanihere nja plus nja bajn tri!!

hahhahhahahhhahahahahhahah,dmth krejt problem qendrone tek matematika:tongue:

emine
25-08-09, 15:23
tradhtija eshet borgj,prandaj duhet me tradhtu me u ba hesap senet njejte,pale ata qe tradhtojne si ndihen ne ate moment:biggrin: per disa o tradhtija si e hymja ne Fd qe hyhet ka 3-4 here ne dite ,qashtu dikure ju bahet ja smunje ja hoby,une mendoi se ata qe tradhtojne jane teper te sgjute se sune marr me mend si munde te tradhtohet dhe pastai prep te kesh diqka imtime me ate partner,,,,,,me siguri bajne hesap si ka thane guri, 1+1 bajne 3

shfletuesi_
25-08-09, 15:50
Oj URATA, a hala smujte me dite pse te ka tradhetu ai Erifi Jot Ty aa hahahahahhahaha....

emine
25-08-09, 15:57
Oj URATA, a hala smujte me dite pse te ka tradhetu ai Erifi Jot Ty aa hahahahahhahaha....

pa hajte si mashkulle shpjegona njeher ,ku munesh me tradhtu nje femer siq eshte urata,qe oshte e kompletune,po shuje se kerkush nuke hane buk pa kane unshem,,,,,,fejohu mo se na prune shpirtin maje hune:p

Urata
26-08-09, 18:57
Oj URATA, a hala smujte me dite pse te ka tradhetu ai Erifi Jot Ty aa hahahahahhahaha....

O jo bre shfletues ...! A po m'tregon ti ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.. .!

Urata
26-08-09, 18:57
pa hajte si mashkulle shpjegona njeher ,ku munesh me tradhtu nje femer siq eshte urata,qe oshte e kompletune,po shuje se kerkush nuke hane buk pa kane unshem,,,,,,fejohu mo se na prune shpirtin maje hune:p


o ty tu knaqte ai shpirte bilur qe ke....!