PDA

View Full Version : Tė qeshėsh tė bėn mirė pėr zemrėn...


Urata
27-12-08, 05:45
Studimet e fundit konfirmojnė atė qė mjekėsia popullore e di prej kohėsh. Stresi dhe trishtmi ulin mbrojtjen e trupit. Dhe argėtimi tė bėn tė dobėsohesh.

Kėshillat :

Tė qeshėsh

Ul stresin dhe djeg kaloritė pasi kur qeshim ne aktivizojmė deri 400 muskuj. Sipas kėrkuesve tė qeshėsh 100 herė ėshtė e barazvlefshme me 15 minuta nė bicikletė.

Tė qash

Mos i ndrydhni kurrė lotėt: vetėm kėshtu mund tė eliminohen substancat kimike, tė cilat, nėse mbahen brenda do tė ushqenin njė tension tė dėmshėm pėr sistemin imunitar dhe atė tretės

Stresi

Nėse sipėrmarrje tė vėshtira u mbajnė tė varur, eliminoni 5 gjėra nga lista e atyre qė keni pėr tė bėrė. Merrni frymė thellė, pėrpiquni tė ēlodheni dhe vetėm pasi tė keni bėrė kėto, shtroni sėrisht problemin

Inati

Nėse jeni tė pėrfshirė nė njė grindje largohuni dhe merrni frymė thellė dhe kėtė bėjeni pėr njė kohė tė gjatė. Nė kėtė mėnyrė ulet menjėherė ritmi kardiak dhe presioni i gjakut.

Tė qeshėsh tė bėn mirė pėr zemrėn, por me inatin presioni ngjitet nė qiell. Xhelozia shkakton dobėsi dhe pagjumėsi, ndėrsa stresi shton rrezikun e diabetit dhe sėmundjeve tė zemrės. Nė ēfarė mase emocionet tona kushtėzojnė shėndetin tonė? Kėtė pėrgjigje e japin studimet e "terapisė sė humorit".

Tė grindesh

Kur grindemi, presioni i gjakut rritet dhe jep efekte tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Sipas Gzetės Nėrkombėtare tė Psikofiziologjisė, dhe pse mund tė kenė kaluar javė nga grindja, mjafton tė mendojmė se ēfarė ka ndodhur dhe presioni i gjakut rritet menjėherė. Njė grindje gjysėm orėshe me partnerin kėrkon tė paktėn njė ditė pėr tu shėruar. Dhe tek ēiftet qė grinden rregullisht, koha dyfishohet. Sipas kėrkuesve tė Universitetit Shtetėror tė Ohaios, kėrkimi ėshtė bėrė pėr shkak tė rritjes sė numrit tė molekulave qė shkaktojnė enjtje dhe nė nivele tė larta, mund tė shkaktojnė artrit, diabet, sėmundje tė zemrės dhe kancer.

Tė dashurohesh

Kėrkues tė Universitetit tė Pavias kanė zbuluar qė kur dashurohemi nivelet e faktorit tė rritjes sė nervave, ngrihen dhe rrinė nė kėtė gjendje pėr pothuajse njė vit. Kjo substancė rinovon qelizat e trurit, duke ndihmuar nė kėtė mėnyrė nė riparimin dhe pėrmirėsimin e sistemit nervor dhe tė memorjes. Pėr fat tė keq kėto nivele ulen pas njė viti, kur nga dashuria romantike hyn realiteti.

Tė jetosh nėn presion

Tė jetosh nė njė gjendje tė pandryshueshme tensioni shkakton efekte tė njohura mirė. Njė profesor i shkencave biologjike nė Universitetin e Standfordit e shtron kėshtu ēėshtjen: "Kur duhet tė zgjedhim mes impenjimit deri nė fund, apo heqjes dorė nga gjithēka, trupi ynė lė mėnjanė pothuajse ēdo projekt frytdhėnės. Memorja dhe pėrpikmėria bien, truri lodhet mė lehtė dhe rrezikojmė depresionin". Tek individėt tė cilėt prej vitesh janė nė njė gjendje stresi kronik, nivelet e larta tė glukozės dhe yndyrnave nė gjak rriten dhe nė kėtė mėnyrė shtohet rreziku i sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit. Dhe veē kėsaj stresi shton nivelin e kolesterolit.

Tė qeshurat e pakontrolluara

Disa shkencėtarė tė Universitetit tė Kalifornisė kanė zbuluar qė tė qeshurit ēlodh muskujt, zvogėlon hormonet pėrgjegjėse tė sresit dhe presionin. Sipas kardiologėve tė Universitetit tė Marilandit, e qeshura ul rrezikun e infraktit sepse ul stresin, i cili shkatėrron muret e brėndshme tė enėve tė gjakut. Njė e qeshur e fortė bėn qė tė djegėsh kalori, pasi aktivizon deri nė 400 muskuj. Disa kėrkues janė tė mendimit qė 100 tė qeshura janė tė barabarta me 10 minuta aktivitet aerobik ose 15 minuta me biēikletė.

Tė fshehėsh inatin tėnd

Dhe tė nxjerrėsh inatin tėnd, dhe ta mbash atė brenda ka efekte negative. Sipas njė studimi nė Miēigan, tek gratė e akuzuara padrejtėsisht, tė cilat e kanė fshehur inatin e tyre, rreziku pėr tė vdekur nga infrakti, ose kanceri dyfishohet. Ndėrsa shfryrjet e inatit mund tė ngrenė adrenalinėn, presionin dhe rrahjet e zemrės. Rreziku i infraktit, tek ato qė e kanė kaluar moshėn 50 vjeē, rritet 5 herė mė shumė. Forma mė modeste tė inatit siē janė: padurimi, irritimi, mund tė dobėsojnė sistemin imunitar dhe nė kėtė rast jemi mė tė ekspozuar ndaj rreziukut tė infeksionit.

Tė shpėrthesh nė tė qara

Kur qajmė lirohemi nga emocionet negative.Njė biokimist amerikan ka analizuar lotėt emocionale dhe ato qė dalin nga qepa. Lotėt emocionale shfaqin nivele mė tė larta hormonesh dhe neurotrasmetuesish tė lidhur me stresin dhe e qara ul presionin e gjakut dhe ritmin e zemrės. Qėllimi i tė qarit emotiv ėshtė ai i eleminimit tė substancave qė shkaktojnė stresin. Nėse kėto lotė i mbajmė pėr brenda trupi ynė do tė bėhėj i opėrshtatshėm pėr efekte negavtive tė ankthit mes tė cilave, dobėsim i sistemit imunitar dhe aftėsive tė memorjes dhe atyre tretėse.

Tė ndjesh xhelozi

Nga tė gjitha emocionet njerėzore xhelozia ėshtė nga mė tė shumtat dhe mė tė dhimbshmet, dhe ėshtė gjithashtu mė e vėshtira pėr tu kontrolluar. Ndėrsa njerėzit xhelozohen kur dyshojnė pėr njė konkurent seksual, xhelozia femėroreshkaktohet nga njė dyshim pėr njė tradhėti tė mundshme. Nė xhelozi pėrzihen frika, stresi dhe zemėrimi. Kush ėshtė viktimė e kėsaj ndjenje vuan nga ankthi, nga pagjumėsia dhe nga rritja e presionit tė gjakut, tė rrahjeve tė zemrės dhe tė nivelt tė adrenalinės.

Tė pėrkėdhelesh nė divan

Ėshtė "hormoni i dashurisė", ėshtė ajo qė nė njė ēift ngjall dėshirėn pėr tu pėrkėdhelur, qė shkakton prodhimin e Dhea, hormoni antimoshė dhe antistres e cila bėn dhe riparimin e qelizave. Dhe masazhi ndihmon pėr tu ndier mė mirė.

Ndjenja e mirėnjohjes

Tė ndihesh mirėnjohės pėr dikė, pėrforcon sitemin imunitar, ul presionin dhe pėrshpejton sėmundjen. Doktorėt, pas njė studimi kanė zbuluar se mirėnjohja dhe kėnaqėsia, nė dashuri, prodhojnė hormonin qė disaktivizon stresin.

Tė ndihesh poshtė me humor

Depresioni, pesimizmi dhe apatia janė tė lidhur me nivele bazė tė disa neurotrasmetuesve qė shkaktojnė njė ndjenjė mirėqenieje. Njėra nga kėto ndihmon tė qetėsojė perceptimin e dhimbjes dhe tjetra ėshtė e lidhur me dėshirėn, dhe kjo mund tė bėjė tė ndihemi tė qetė.************************************************** ***

...huazime, ia vlen te lexohen!

Urata
27-12-08, 05:51
FUQIA E NJĖ BUZĖQESHJEJE

Ekziston njė numėr pambarim buzėqeshjesh, prandaj duhet tė kemi kujdes qe buzėqeshja jonė tė mos jetė boshe, sterile, fallso, cinike por tė jetė e sinqertė, joshėse, inteligjente, e denjė, njė buzėqeshje qė lidh, vėllazėron, zbut, qė tė bėnė pėr vete, qė ngjallė tek tė tjerėt dėshirėn pėr tu afruar dhe transmeton tek ata optimizmin tuaj.Tė buzėqeshėsh nuk ėshtė diēka e thjeshtė, ėshtė njė art i veēantė dhe jo tė gjithė e posedojnė kėtė talent. Sipas hulumtuesit dhe psikologut H.G Watson, buzėqeshja ka njė fuqi tė pa rezistueshme. Me njė buzėqeshje tė kthjellėt e tė sinqertė sipas tij, ju do tė krijoni njė pėrshtypje tė mirė dhe do tė bėni pėr vete personat qė ju synoni ti pėrvetėsoni. Ajo ėshtė ēelėsi i zemrave dhe i suksesit.Watson konstaton se nuk ėshtė e lehtė tė buzėqeshėsh sepse ekziston njė numėr pambarim buzėqeshjesh, prandaj duhet tė kemi kujdes qe buzėqeshja jonė tė mos jetė boshe, sterile, fallso, cinike por tė jetė e sinqertė, joshėse, inteligjente, e denjė, njė buzėqeshje qė lidh, vėllazėron, zbut, qė tė bėnė pėr vete, qė ngjallė tek tė tjerėt dėshirėn pėr tu afruar dhe transmeton tek ata optimizmin tuaj, madje edhe kur shkojmė nė njė mort (rast vdekjeje ) duhet tė dimė tė buzėqeshim por ėshtė fjala pėr njė buzėqeshje prekėse, dashamirėse, ngushėlluese, tė ėmbėl.Njė biznesmen i famshėm thoshte: ,,Unė jam njė dhelpėr plak qė do tė ishte shumė e vėshtirė tė zihesha nė lak. Por, kur pala hynė nė studion time me njė buzėqeshje, maxhepsem sepse mė krijohet pėrshtypja se diēka e gėzueshme dhe optimiste po pėrhapet nė ajėr”. Ndėrsa njė mbret anuloi urdhrin pėr tė pushkatuar njė grup ēifutėsh, sepse njė nga vajzat qė ishin para pushkatimit i buzėqeshi me dhembshuri, andaj ai tha: ,,pėr atė buzėqeshje do t’i liroja tė gjithė ēifutėt e Evropės”.Njė gazetė e njohur amerikane nė njė anketė tė bėrė me 147 mijė femra, se cilin tip burri preferoni: burrin serioz, tė matur, tė rėnd apo tė hareshėm, alegro me buzėqeshje nė buzė nė ēdo rrethanė tė jetės. 93% ishin pėr tipin e dytė. Kujdes pra, mos u bėni prej atyre qė nuk mund t’ia shkulėsh njė buzėqeshje as me pincat e dentistit por edhe kujdes se jo ēdo zbardhje dhėmbėsh ėshtė buzėqeshje.


Dale Carnegie, njohės i mirė i psikologjisė njerėzore na ka lėnė tė shkruar kėto kėshilla qė nuk duhet shlyer nga kujtesa:

-Buzėqeshja asgjė nuk kushton por ka njė domethėnie tė madhe.

-Ajo i pasuron ata qė e pranojnė por nuk i varfėron ata qė e japin

-Ėshtė e shkurtėr si rrufeja por mbetėt nė kujtesė pėrgjithmonė

-Askush nuk ėshtė aq i pasur sa tė mos i nevojitet njė buzėqeshje dhe askush aq i varfėr sa qė buzėqeshja tė mos e pasuronte

-Buzėqeshja ėshtė pushim pėr tė lodhurit, dritė pėr shpirtngushtėt, diell pėr tė mėrziturit dhe terapi pėr tė sėmurėt

-Buzėqeshja fut gėzim brenda pragut tė derės e kėnaqėsi nė marrėdhėniet njerėzore. Ajo ėshtė formula e miqėsisė

-Ėshtė e pamundshme tė blihet, tė lypet, tė huazohet apo tė vidhet sepse buron nga zemra

-Buzėqeshja askujt nuk i nevojitet mė shumė se sa atyre, tė cilėt, asgjė tjetėr nuk mund tė na dhurojnė si shpėrblim