PDA

View Full Version : Betimi I Hipokratit


Urata
27-12-08, 07:00
Betimi i Hipokratit ėshtė njė llojė ligji moral i njeriut me profesionin mjekė qė bėjnė para se tė fillojnė kėtė profesion.

Pėrmbajtja e betimit

Nė ēastin kur po hy nė radhėt e anėtarėve tė profesionit mjekėsor premtoj solemnisht se jetėn time do ta vė nė shėrbim tė humanitetit. Ndaj mėsuesve do ta ruaj mirėnjohjen dhe respektin e duhur. Profesionin tim do ta ushtroj me ndėrgjegje e me dinjitet. Shėndeti i pacientit tim do tė jetė brenga ime mė e madhe. Do t’i respektoj e do t’i ruaj fshehtėsitė e atij qė do tė mė rrėfehet. Do ta ruaj me tė gjitha forcat e mia nderin e traditės fisnike tė profesionit tė mjekėsisė. Kolegėt e mi do t’i konsideroj si vėllezėr tė mi. Nė ushtrimin e profesionit ndaj tė sėmurit tek unė nuk do tė ndikojė pėrkatėsia e besimit, e nacionalitetit, e racės, e politikės, apo pėrkatėsia klasore. Qė nga fillimi do ta ruaj jetėn e njeriut nė mėnyrė apsolute. As nė kushtet e kėrcėnimit nuk do tė lejoj tė keqpėrdoren njohuritė e mia mjekėsore qė do tė ishin nė kundėrshtim me ligjet e humanitetit. Kėtė premtim po e jap nė mėnyrė solemne e tė lirė, duke u mbėshtetur nė nderin tim personal.

burimi:
wikipedia.

~AnnA~
27-12-08, 12:17
BETIMI I HIPOKRATIT

Kodeksi i parė i njohur i etikės mjekėsore. Ky betim nė shekullin V para Kr. ėshtė dhėnė me rastin e hyrjes nė shoqatėn mjekėsore Asklepijada nė ishullin Kos nė Detin Egje. Me siguri e ka dhėnė edhe “babai i medicinės shkencore”, Hipokrati (460-377 para Kr.). Edhe pse nuk e ka pėrpunuar ai kėtė betim, quhet sipas tij, sepse ėshtė ruajtur nė njė grumbull prej mė se 50 veprave tė medicinės (Corpus hippocraticum), qė sipas traditės njihen si tė Hipokratit edhe pse disa prej tyre kanė lindur mė vonė nėn ndikimin e tij. Tekstin e betimit tė Hipokratit duhet vėshtruar me shpirtin e vendit dhe kohės sė tė zėnit fill tė tij, porse ai megjithatė ka mbetur shembull i vazhdueshėm i tė menduarit etik mbi profesionin e mjekut si dhe model pėr tė gjitha kodekset mė tė vona tė etikės sė medicinės.

I betohem mjekut Apollonit dhe Asklepit, Higias dhe Panacias dhe tė gjithė perėndive dhe perėndeshave,* duke i ftuar dėshmitare, se me aftėsitė dhe ndėrgjegjen Time do ta mbaj kėtė betim.

Do t`a respektoj atė qė mė ka mėsuar kėtė art si prindin tim, dhe do tė jetojė nė mirėqenie me tė, do t`i jap para nėse i duhen, fėmijėt e tij do t’i konsideroj vėllezėr tė mi dhe do t`ua mėsoj kėtė art, nėse dėshirojnė - pa shpėrblim dhe pa kushte; bindjet e mia do t`i ndaj dhe kėshillat e mia do t`ua jap fėmijėve tė mi dhe fėmijėve tė mėsuesit tim, nxėnėsve qė e kanė dhėnė kėtė betim dhe askujt tjetėr.

Me aftėsitė dhe gjykimet e mia do tė marrė masa dietetike pėr ta ndihmuar tė sėmurin. Do tė kujdesem qė atė mos ta lėndoj apo ti bėj diēka tė keqe.

Asnjėherė asnjėrit nuk do ti jap mjete helmuese as nuk do t`i tregoj pėr ta. Gruas nuk do t`i jap barna pėr dėshtim. Me pastėrtinė e ndėrgjegjes sime do ta mbroj jetėn time dhe artin tim.

Thikėn nuk do ta pėrdori qoftė edhe pėr tė sėmurėt prej gurėve, por kėtė do t`ua lė atyre qė merren me kėtė punė.

Nė secilėn shtėpi qė tė hyj, do tė hyj pėr tė mirėn e tė sėmurit. Nuk do t`i keqpėrdori dhe nuk do t`i shfrytėzoj pėr tė keq, veēanėrisht jo pėr marrėdhėnie seksuale, meshkujt e gratė, robėrit dhe ata qė janė tė lirė.

Ēdo gjė qė gjatė punės sime e shoh apo e dėgjoj nė kontakt me njerėzit qoftė ajo edhe jashtė punės qė e ushtroj dhe nė lidhje me jetėn e tė sėmurit, nuk do ta zbuloj nėse nuk duhet, por do ta marr pėr fshehtėsi dhe do ta ruaj.

Nėse e mbaj kėtė betim dhe nuk e thej le tė kem jetė tė lumtur dhe punė tė suksesshme, le tė kem famė nė tė gjitha kohrat, por nėse kėtė betim e thej dhe betohem rrejshėm le tė mė gjejė e kundėrta.

* Hyjnitė nga mitologjia greke tė cilėve u ėshtė pėrshkruar fuqia e shėrimit tė njerėzve. Pėr Apollonin kjo ishte vetėm njė ndėr vetitė e shumta hyjnore pėr shkak tė tė cilave ėshtė nderuar, ndėrsa biri i tij Asklepiu (lat. Eskulap) ishte vetėm hyj i mjekėsisė qė kishte aftėsinė pėr t'i shėruar tė gjitha sėmundjet. Higeja dhe Panakeja janė tė bijat e tij dhe tė dyjat janė nderuar si hyjnesha tė shėndetit. Higeja (lat. Higija) ua dhuronte njerėzve shėndetin (emri higjiena pėr shkencėn mbi ruajtjen e shėndetit), dhe Panakeja lironte njerėzit nga tė gjitha sėmundjet (emėrtimi panacea pėr ilaqin hipotetik universal qė do t'i shėronte tė gjitha sėmundjet).

Shqiptare_ne_Turqi
28-12-08, 22:41
Té dashurat Urata dhe AnnA ,sigurisht se pritni naj koment pér Betimin e Hipokratit ...

Mjekésia,pra,shkenca qé merret me mbrojtjen e shéndetit té njerézve ésht ndér profesionet ma té shenjét .. Dhe pér pacientat (sidomos pér pacientat e rénd ) zavendésohej me zot thuaje, aq,kan nevoj edhe pér fjalet sheruese té saj/tij ...

Kurr ésht késhtu ,dhe duke ua pérkujtuar Betimin e Hipokratit, disave ( ose mjérisht shumices ) si munden me pas zemér e me i keqéshfrytézua njerzét ne raste té jeteses ...

Nga se punoj ne fushen e shéndetésisé, ne Kosové dhe ne Turqi kam pa raste tejet té kunderta té ketij betimit té shenjét ... Mjérisht :((

E kan hedh ne treg jeten e njeriut !!!

~AnnA~
29-12-08, 16:44
e dashura shqiptare ne turqi! mjeket e tille,qe vejn ne rrezik jeten e nje pacienti,per mua jan bisha te egra...mjeket e sodit(po flas per ne ballkan) nuk shikojne te bejne punen,per te cilen dhe paguhen,por te vrejne njehere te duart...po i dhaje ndoj euro-shpetove,po nuk pate ti japesh,aq fati yt se s'te shikon fare...:(

Shqiptare_ne_Turqi
29-12-08, 16:55
e dashura shqiptare ne turqi! mjeket e tille,qe vejn ne rrezik jeten e nje pacienti,per mua jan bisha te egra...mjeket e sodit(po flas per ne ballkan) nuk shikojne te bejne punen,per te cilen dhe paguhen,por te vrejne njehere te duart...po i dhaje ndoj euro-shpetove,po nuk pate ti japesh,aq fati yt se s'te shikon fare...:(


Po bre AnnA valla,per ne Kosové,Turqi, ne Maqedoni (deri dikun kam njohuri ) shumica jan té till,mjerisht... Qa t'ju béhet halli i atyre pacientve qé s'kan ku t'shkojn se ??
Qaty na dhem ...

Urata
29-12-08, 17:57
e dashura shqiptare ne turqi! mjeket e tille,qe vejn ne rrezik jeten e nje pacienti,per mua jan bisha te egra...mjeket e sodit(po flas per ne ballkan) nuk shikojne te bejne punen,per te cilen dhe paguhen,por te vrejne njehere te duart...po i dhaje ndoj euro-shpetove,po nuk pate ti japesh,aq fati yt se s'te shikon fare...:(


...sot nuk behen mjek per njerezit!...sot behen mjek per lekun, fatekeqesisht! ...vdiq klasikja , vdiq njerezorja...!

Aurena
18-10-09, 14:21
Mjere si ai qe behet per mjek ne dite te sotit.

Profi
30-10-09, 17:45
Betimi i Hipokratit ėshtė duke u shkelur nga hipokritėt nė Kosovė, duke u nisur nga Ministri i shėndestėsisė, z. Alush Gashi, anėtar i lėvizjes sė LDK-ucave

Estella
12-12-09, 02:08
Mendoj se kudo qe te punosh do te paguhesh...po ata njerz qe kan zgjedh mjeksin jan human edhe doj punen e tuyre....nuk do te mundin te gjithe ta kryden at pune....

4peace
13-12-09, 12:59
***

"Betimi i Hipokratit apo i Hipokritit"?

Athua mos e kane ngaterruar te vetmen nga shkronjat dhe "a"-ne e kane shnderruar ne "i"?!
Gjithnje e me shpesh ndegjoj te shtrohet pyetja:
"Cfare jane mjeket e sotit: biznismenė apo shėrbyes?"

Po te ishin sherbyes, atehere me siguri dhe do t'iu kishin permbajtur betimit te Hipokratit. Meqe, me perjashtime tek-tuk, shumica e tyre nuk i permbahen atij betimi - te gjithe jane bere njerez biznesi, interesi... Sot ka te drejte te sherohet vetem ai qe eshte i pasur. Te varferit, nese semuren, duhet te vdesin.


***

Agolli
13-12-09, 15:38
***Po te ishin sherbyes, atehere me siguri dhe do t'iu kishin permbajtur betimit te Hipokratit. Meqe, me perjashtime tek-tuk, shumica e tyre nuk i permbahen atij betimi - te gjithe jane bere njerez biznesi, interesi... Sot ka te drejte te sherohet vetem ai qe eshte i pasur. Te varferit, nese semuren, duhet te vdesin.


***
Nga t'lindin k'to fix-idé te pa baza?
Ose ose per cilin/at shtet/e behet fjala.

4peace
13-12-09, 16:54
Nga t'lindin k'to fix-idé te pa baza?
Ose ose per cilin/at shtet/e behet fjala.

Shoku Agolli

Une nuk flas me fix-ide.
Ta marrim shembull Kosoven:
Ti me siguri ke degjuar neper gazeta per raste njerezish te semure...
..qe kane nevoje per trajtim mjekesor, per te cilin kerkohen mjete financiare. Po e zeme se, keta qe dalin neper mediį, iu dilet ne ndihme disi. Por, mos harro shóku, se edhe ka te semure tjere, te cilet, per mungese te mjeteve financiare VDESIN.

E njejta eshte edhe ne Perendim.
Ta marrim semundjen e SIDAS/AIDS-it. E dijme se medikamentet qe ndihmojne apo e ngadalesojne kete semundje jane te shtrenjta. Prandaj edhe nje numer i vogel sosh trajtohen... te varferit vdesin.
Ke edhe semundje tjera, te cilat kushtojne shtrenjte...prandaj, asaj semundjeje i shpetojne vetem te pasurit. Te vdekurit...vdesin!

A ishte kjo fix-idé?!

***

Agolli
13-12-09, 18:38
Shoku Agolli

Une nuk flas me fix-ide.
Ta marrim shembull Kosoven:
Ti me siguri ke degjuar neper gazeta per raste njerezish te semure...
..qe kane nevoje per trajtim mjekesor, per te cilin kerkohen mjete financiare. Po e zeme se, keta qe dalin neper mediį, iu dilet ne ndihme disi. Por, mos harro shóku, se edhe ka te semure tjere, te cilet, per mungese te mjeteve financiare VDESIN.

E njejta eshte edhe ne Perendim.
Ta marrim semundjen e SIDAS/AIDS-it. E dijme se medikamentet qe ndihmojne apo e ngadalesojne kete semundje jane te shtrenjta. Prandaj edhe nje numer i vogel sosh trajtohen... te varferit vdesin.
Ke edhe semundje tjera, te cilat kushtojne shtrenjte...prandaj, asaj semundjeje i shpetojne vetem te pasurit. Te vdekurit...vdesin!

A ishte kjo fix-idé?!

***
Jo shoku 4peace!!
Ti the qe s'mirresh me lajme te shtypit, qendro ne shkrimet apo supozimet tuaja!
Ndersa une s'mirrem me supozime, me pelqejn faktet dhe analizat kognektive (rreth e perqark)!
Pyete se a eshte kjo apo supozimi yte fix-idé, me keqardhje ta theme se PO!
Shkova me u marr me pacienta! Me skadoj afati i pauzes!:biggrin:

Estella
13-12-09, 18:45
Shoku Agolli

Une nuk flas me fix-ide.
Ta marrim shembull Kosoven:
Ti me siguri ke degjuar neper gazeta per raste njerezish te semure...
..qe kane nevoje per trajtim mjekesor, per te cilin kerkohen mjete financiare. Po e zeme se, keta qe dalin neper mediį, iu dilet ne ndihme disi. Por, mos harro shóku, se edhe ka te semure tjere, te cilet, per mungese te mjeteve financiare VDESIN.

E njejta eshte edhe ne Perendim.
Ta marrim semundjen e SIDAS/AIDS-it. E dijme se medikamentet qe ndihmojne apo e ngadalesojne kete semundje jane te shtrenjta. Prandaj edhe nje numer i vogel sosh trajtohen... te varferit vdesin.
Ke edhe semundje tjera, te cilat kushtojne shtrenjte...prandaj, asaj semundjeje i shpetojne vetem te pasurit. Te vdekurit...vdesin!

A ishte kjo fix-idé?!

***Prej Kah i paske more ti keto informata qe te smuarit me hiv ne perdim nuk trajtohen se kushton shtrejt...??? Kurr nuk pasna degju ...duke ditur se ne perendim sigurimi shendetesor eshte diqka obligative edhe secili e posedon at sigurim....:rolleyes:

4peace
13-12-09, 19:35
Prej Kah i paske more ti keto informata qe te smuarit me hiv ne perdim nuk trajtohen se kushton shtrejt...??? Kurr nuk pasna degju ...duke ditur se ne perendim sigurimi shendetesor eshte diqka obligative edhe secili e posedon at sigurim....:rolleyes:

Nuk na tregove, se pari, ne cilen planet (shtet) jeton?!

Ku jetoj une (Gjermani), ka dy, gjegjesisht tri kategori njerezish, sa i perket sigurimit shendetesor.
1. Sigurimi privat
2. Sigurimi shteteror (i obligueshem) dhe tash se fundi
3. Ka njerez pa sigurim.

1. Ai qe eshte i siguruar privat i ka te gjitha dyert e hapura (s'ka ndalesa per trajtim shendetesor)
2. Sic po tregon edhe vet numri (2) eshte kategoria e dyte: Ndaj tij nuk aplikohen trajtimet e shtrenjta... ose duhet t'i paguaje te tjerat.
Shembull:
Vendosja e nje dhembi kushton diku ndermjet 1.300 deri ne 2000 euro. Sigurimi shendetesor mund t'i paguaje deri 60% te kesaj shume. Tjerat i paguan vet: 520 - 800 euro.
Nese ke nevoje per terapi (ta zeme fizioterapi), ti, si i siguruar shteteror e ke veshtire te shkosh ne ndonje Klinike rehabilituese, me cka mund te sherohesh me mire e me shpejt, por shkon tek fizioterapeuti ku serish i ke dy kategori:
a) e para jane ushtrimet ne uje, qe jane shume me te dobishme, por edhe me te shtrenjta...keshtuqe s'ke gjasa per aty. Cfare te mbetet?
b) Shkon tek fizioterapeuti qe s'posedon kurrfare mjeti per ushtrime pos ushtrimeve manuale (me dore).

A don hala te tregoj ku kam "lexuar"?


Tung!


*

Estella
13-12-09, 19:40
Nuk na tregove, se pari, ne cilen planet (shtet) jeton?!

Ku jetoj une (Gjermani), ka dy, gjegjesisht tri kategori njerezish, sa i perket sigurimit shendetesor.
1. Sigurimi privat
2. Sigurimi shteteror (i obligueshem) dhe tash se fundi
3. Ka njerez pa sigurim.

1. Ai qe eshte i siguruar privat i ka te gjitha dyert e hapura (s'ka ndalesa per trajtim shendetesor)
2. Sic po tregon edhe vet numri (2) eshte kategoria e dyte: Ndaj tij nuk aplikohen trajtimet e shtrenjta... ose duhet t'i paguaje te tjerat.
Shembull:
Vendosja e nje dhembi kushton diku ndermjet 1.300 deri ne 2000 euro. Sigurimi shendetesor mund t'i paguaje deri 60% te kesaj shume. Tjerat i paguan vet: 520 - 800 euro.
Nese ke nevoje per terapi (ta zeme fizioterapi), ti, si i siguruar shteteror e ke veshtire te shkosh ne ndonje Klinike rehabilituese, me cka mund te sherohesh me mire e me shpejt, por shkon tek fizioterapeuti ku serish i ke dy kategori:
a) e para jane ushtrimet ne uje, qe jane shume me te dobishme, por edhe me te shtrenjta...keshtuqe s'ke gjasa per aty. Cfare te mbetet?
b) Shkon tek fizioterapeuti qe s'posedon kurrfare mjeti per ushtrime pos ushtrimeve manuale (me dore).

A don hala te tregoj ku kam "lexuar"?


Tung!


*
Ti maspari spaske njohuri aspak per sigurime:Sigurimi privat edhe ai i pergjithshem gati se jan te njetea nese nuk e din dallimin ja un po ta tregoj ai me privat ka nje dhome ne vete ne spital edhe e viziton shefi (ma i madhi i doktorve) e te ai pergjithshem e ka edhe nje kojshi ne dhome dmth jan 2 veta me nje dhom edhe banjonen e kan te perbashkt e ai privat e ka banjonen ne vete....sa i perket trajtimit e kujdesit edhe ushimit e kan te nejejt.....perparsia tjter eshte se operacionin prap e bon shefi e te tjeert e bejn kirurgat tjer asgje tejetr sdallon as asnjehr nuk lejohet te vdes pacienti sipas teje i pasuri jeton e i varfweri vdes...

sa per terapit tjera jan krejt njejsoj me psyhio e krejt i kan njejt

dhembet ne krejt boten jan shtrejt edhe asnje sigurim si pagun krejt
jan diqka si medicin bukurie edhe normal se pagun...

4peace
13-12-09, 19:43
Ti maspari spaske njohuri aspak per sigurime:Sigurimi privat edhe ai i pergjithshem gati se jan te njetea nese nuk e din dallimin ja un po ta tregoj ai me privat ka nje dhome ne vete ne spital edhe e viziton shefi (ma i madhi i doktorve) e te ai pergjithshem e ka edhe nje kojshi ne dhome dmth jan 2 veta me nje dhom edhe banjonen e kan te perbashkt e ai privat e ka banjonen ne vete....sa i perket trajtimit e kujdesit edhe ushimit e kan te nejejt.....perparsia tjter eshte se operacionin prap e bon shefi e te tjeert e bejn kirurgat tjer asgje tejetr sdallon as asnjehr nuk lejohet te vdes pacienti sipas teje i pasuri jeton e i varfweri vdes...

Paj sigurisht qe s'kam njohuri.

Posa dola nga spitali (dhe s'ishte hera e pare)...


...dhe s'kam pare, as degjuar, as lexuar asgje! Qorrqytyk hesapi, kisha qellue edhe une, "i mjeri" (per ju!!!)

Sa mire qe po ka njerez te ditur ketu!!!


***

Estella
13-12-09, 19:45
Paj sigurisht qe s'kam njohuri.

Posa dola nga spitali (dhe s'ishte hera e pare)...


...dhe s'kam pare, as degjuar, as lexuar asgje! Qorrqytyk hesapi, kisha qellue edhe une, "i mjeri" (per ju!!!)

Sa mire qe po ka njerez te ditur ketu!!!


***

un fola me fakte aty ku punoj edhe te sjell fakteeee se eshte ashtu si thash

4peace
13-12-09, 20:01
un fola me fakte aty ku punoj edhe te sjell fakteeee se eshte ashtu si thash

Po, po...

...une t'pashe ty, te reparti i ortopedise me duket...:biggrin:


Ruaju kur t'shoh edhe nje here tjeter...

Eshte mire me e lexue cfare thot Betimi i Hipokratit...

...dhe eshte fare lehte se askush s'i permbahet.

Ortopedet jane mafiozet me te medhenj!!!


***

Estella
13-12-09, 23:20
[quote=4peace]Po, po...

...une t'pashe ty, te reparti i ortopedise me duket...:biggrin:


Ruaju kur t'shoh edhe nje here tjeter...

Eshte mire me e lexue cfare thot Betimi i Hipokratit...

...dhe eshte fare lehte se askush s'i permbahet.

Ortopedet jane mafiozet me te medhenj!!!


***[/quotepot kursej me kete keshill tenden se skam nevoj...

roadrunner
13-12-09, 23:36
...nje prej arsyeve perse braktisa kete profesion ishte se nuk mundja t'i perballohem te shoh se si thehet ky ligj qdo dite. :S eshte per keqardhje, por shume e vertete.

LOJETARI
13-12-09, 23:48
...nje prej arsyeve perse braktisa kete profesion ishte se nuk mundja t'i perballohem te shoh se si thehet ky ligj qdo dite. :S eshte per keqardhje, por shume e vertete.

Ikja nuk ėshtė zgjidhja mė e mirė !

Estella
13-12-09, 23:49
Mvaret ku thehet sdon me then se gjdokund thehet ky ligj.....Ka shtete qe e respektojn deri piken e fundit

roadrunner
13-12-09, 23:54
prej tmerrit eshte mire me ike. po te ishin mjeket profesionist, nuk me pengonin tjerat. per ate edhe kam shkuar ne shkolle, po q'ti bejsh, besoj se do behet me mire.


Ikja nuk ėshtė zgjidhja mė e mirė !