PDA

View Full Version : 10 misteret e shkencės


Action
02-01-09, 21:52
10 Misteret e Magjishme Te Shkences

Lidhja mendje-trup

Ē‘ndikim ka mendja te trupi? Po trupi te mendja? Pikėpyetje tė cilat shkenca i ka shtruar prej shekujsh, pa arritur nė njė shpjegim tė pranueshėm. Pavarėsisht progreseve gjigande, tė kryera nga hyrja nė skenė e neuroshkencave gjatė dy dekadave tė fundit, shumė fenomene mbeten tė mbuluara nga misteri edhe pėr mjekėsinė.

Perceptimet ekstrashqisore

Janė tė panumėrta pėrpjekjet pėr tė provuar vlefshmėrinė e aftėsive ekstrashqisore, qė tė gjitha pa kurrfarė suksesi apo rezultati pozitiv. Por nė tė njėjtėn mėnyrė ka qenė e pamundur edhe demonstrimi i falsitetit tė kėtyre pėrvojave, duke i futur kėshtu nė sirtarin e tė pazgjidhshmeve. Ka shumė tė ngjarė qė aftėsia pėr tė parathėnė tė ardhmen, apo funksionimi i "fuqive psikike" tė mos arrihet tė shpjegohet pėrmes instrumenteve qė na vė nė dorė shkenca, ose tė paktėn ato qė kemi sot nė dispozicion.

Prag-vdekja

Janė tė panumėrta dėshmitė e njerėzve qė kanė shkuar shumė pranė vdekjes. Drita nė fund tė tunelit, fakti qė kėta njerėz shihnin trupin e tyre nga jashtė, ndjesia e njė lloj paqeje tė papėrshkrueshme, janė pėrshkrime qė hasen thuajse nė tė gjitha pėrgjigjet e atyre qė i kanė pėrjetuar ēaste tė tilla. E megjithatė, askush nuk ka arritur tė japė njė pėrgjigje lidhur me kėtė fenomen. As nė njė drejtim, e as nė tjetrin.

UFO-t

Qė ekzistojnė objekte fluturuese tė paidentifikuara, as qė vihet mė nė dyshim. Tė shumta, tė panumėrta janė kontaktet vizuale pėrmes radarėve, pėr tė cilat autoritetet aeronautike ushtarake e civile nuk dinė tė japin pėrgjigje. Por duhen shumė mė tepėr prova qė tė vėrtetohet se brenda kėtyre mjeteve fluturuese jashtėtokėsore gjenden alieno, sidomos pėr shkencėtarėt.

Deja-vu

Ndjesi qė e ke pėrjetuar edhe mė parė njė pėrvojė tė caktuar, se e ke parė njė vend ku nuk ke qenė kurrė, se ke dėgjuar prej kohėsh njė muzikė tė re, ose, e thėnė nė frėngjisht "Deja-vu". Kėrkimet shkencore kanė gjetur njė seri justifikimesh lidhur me fenomenin, por nuk kanė arritur kurrė tė japin pėrgjigjet pėr shkaqet e vėrteta dhe natyrėn e tij.

Fantazmat

Yje tė vėrteta nė letėrsi e nė kinema, por ka tė ngjarė tė jetojnė edhe pėrtej botės sė fantazisė. Sugjestion apo realitet, fakti ėshtė qė dėshmitė, ashtu si edhe nė rastin e UFO-ve, janė tė panumėrta dhe nė tė njėjtėn mėnyrė, as pėr fantazmat askush nuk ka marrė pėrsipėr tė gjejė njė pėrgjigje tė pranueshme.

Zhdukjet e mistershme

Nė rastet pėr tė cilat shkenca nuk ėshtė nė gjendje tė japė pėrgjigje, hyjnė edhe ato tė njerėzve tė zhdukur. Kur as edhe vetė segmentet shkencore tė policive nuk arrijnė nė pėrfundime tė sakta, as shkenca nuk ėshtė nė gjendje tė ofrojė pėrgjigje tė pranueshme.

Intuita

Shqisa e gjashtė, bindja e pashpjegueshme dhe e pavetėdijshme mbi diēka tė caktuar, si tė ishte njė teoremė matematike, mbi tė cilėn nuk kemi kurrfarė dyshimi. Mes mekanizmave tė shumta psikike, shkenca nuk arrin tė japė pėrgjigje tė pranueshme as mbi intuitėn. Pėr Platonin bėhej fjalė pėr kujtime dijesh nga jetė pėrpara asaj aktuales. Por Platoni besonte nė kalimin e shpirtrave nga njė trup te tjetri, kėshtu qė filozofi i madh nuk mund tė renditet bashkė me shkencėtarėt tė cilėt mbeten me gojė hapur, pėrpara intuitave, nga ato mė tė kotat, deri te ato matematiket...

Kėmbėmadhi

Kėmbėmadhi i Amerikės, njė kafshė e ngjashme me njeriun, por me pėrmasa shumė mė tė mėdha. Nga ai, pėrveē dėshmive tė bėra nga amerikanėt e trembur, mbeten vetėm gjurmė shumė tė mėdha kėmbėsh nė dėborė. Shaka apo gjurmė kėmbėsh tė njė qenieje tė ngjashme me ne? Kushėri me Jetin apo njeriun e borės nė Tibet, tė cilin shumė alpinistė betohen se e kanė parė nė Himalajė. Bashkė me tė tjerėt, hyn nė ato raste tė cilat shkenca nuk arrin t‘i verifikojė pėr mungesė provash, por qė pėr tė njėjtin motiv nuk mund t‘i falsifikojė.

Fėshfėrima e Taosit

Taos ėshtė njė qytet i vogėl nė Nju-Meksiko (tė shteteve tė Bashkuara tė Amerikės). Disa prej banorėve tė tij, - rreth 2% - prej vitesh dėgjojnė njė lloj fėshfėrime me frekuencė tė ulėt qė vjen nga shkretėtira qė rrethon qytetin. Pasojė e presionit tė ulėt atmosferik pėr njė pjesė tė banorėve? Ndoshta po, por askush nuk merr pėrsipėr ta njohė si pėrgjigje pėrfundimtare, shkenca duhet tė hetojė mė thellė pėr tė arritur nė njė pėrfundim. Shėrben pikėrisht pėr kėtė qėllim dhe falė metodės sė saj tė pėrpjekje-dėshtim dhe eksperimenteve tė vazhdueshme ia ka dalė t‘u japė shpjegime shumė gjėrave, tė cilat kohė mė parė dukeshin tė pashpjegueshme.

~AnnA~
02-01-09, 22:11
Jan keto 10 misteret,per te cilat shkenca nuk mund te jape nje pergjigje te garantuar...Edhe pse ne kete shekull,shkenca teper e zhvilluar,perseri nuk mund te jape sqarime per gjithecka...

Action
03-01-09, 01:13
Kie te drejtė,prapa tyre fshihet nje mister i madhė.,
qenia njerzore shum veshtirr qe do te mund ti zgjedh keto msheftesi te natyres.