PDA

View Full Version : Me ritmin e Gentės...


Jana
03-01-09, 02:30
Genta Ismaili, kėngėtarja qė step me pamjen atraktive dhe elegancėn nė skenė.. ... ia doli mbanė tė arrinte qėllimin e saj. Tė bėjė famė si kėngėtare, por edhe t’u rrėmbejė ēmimet rivaleve tė saj...

Ajo i ka marrosur tė gjithė me trupin e saj, aq sa ka rreshtuar pas vetes, njėherėsh, me dhjetėra e mijėra adhurues. Duket sikur gjithēka im ka shkrepur si me magji. Njė vajzė, pa histori nga pas, shfaqet dhe bėn brom menjėherė....qė nė shfaqjen e parė, qė nė videoklipin e parė. Diēka mė shumė pėr Gentėn pėrpiqemi tė kuptojmė nga intervista ekskluzive pėr revistėn "VIP Press".

Jeni shquar gjithnjė si njė vajzė e bukur dhe mjaft e suksesshme nė ambiciet tuaja tė karrierės. Keni qenė e vetėdijshme si fėmijė pėr talentin pėr muzikė?

Mendoj se bukuria e njeriut vjen nga zemra. Ėshtė pikėrisht muzika, jo vetėm qė mė ka mbetur nė kujtesė, por qė kam qenė dėshirė e imja nga fėmijėria. Por, edhe aktrimin. Shkollėn e muzikės e kam regjistruar nė klasėn e tretė tė shkollės fillore nė Gjilan, nė klasėn e katėrt regjistrova edhe korin nė shkollėn e muzikės, kemi mbajtur disa koncerte tė ndryshme pėr fesat, pėr manifestime tė ndryshme. Isha nė piano nė shkollė tė muzikės. Jam e rritur nė njė mjedis ku mbretėron atmosferė muzikore. Skena ėshtė mjaft interesante. Krejt jeta ime ėshtė muzikė.

Si e mbani mend fėmijėrinė tuaj?
Veten e mbaj mend si njė vajzė qė kam argėtuar kudo qė kam shkuar. Kam pas dėshirė qė gjithmonė tė jem nė qendėr tė vėmendjes, tip energjik, pak e lazdruar, por e dashur pėr gjithkėnd.

Cila ka qenė kėngėtarja jote e preferuar, tė cilėn e ke pasur qejf qė e vogėl dhe ke dashur qė njė ditė tė bėhesh si ajo?
Madonna. Edhe Michael Jacksoni (qesh).
Kanė mbetur shumė tipare tė "Gentės fėmijė" te "Genta e rritur"?

Humori. I kam detyrua njerėzit gjithmonė tė qeshin, kam qenė shumė energjike. Por, edhe personaliteti im.

Sapo keni publikuar videoklipin “Skllave ti kurrė s’do jesh”. Na tregoni diēka rreth punės pėr tė?

Mė ėshtė ofruar njė projekt pėr luftimin e trafikimit tė qenieve njerėzore, mė ofruan kėngėn, e dėgjova, mė pėlqeu shumė dhe nga natyra jam njė tip qė u ndihmoj shumė njerėzve. Kam shumė dhembshuri nė shpirt, nė zemėr dhe mė pengon shumė ajo qė dėgjoj pėr vajzat 14-15 vjeēare tė cilat hyjnė rrugėve tė kėqija sepse nuk kanė mundėsi tė flasin me prindėrit ose nuk kanė mundėsi financiare tė bėjnė diēka tjetėr, mendojnė qė nuk kanė zgjidhje tjetėr. Po ashtu, edhe fėmijėt mė prekin shumė kur i shoh unė rrugėve nė orėt e vona dhe kėrkojė para.
Ēfarė kėngėsh tė pėlqen tė dėgjosh kur je e mėrzitur?
Kėngė tė hareshme qė kanė pėr tė mė disponuar, p.sh. lėshoj kėngė me surle, diēka qė kėrcej, qė mė bėn happy dhe shumė shpejt disponohem pastaj.

Ēfarė marrėdhėniesh ke me kėngėt e tua? Pasi i realizon i dėgjon shpesh ato nė shtėpi?
Jo, vetėm nė fillim kur i marr, kur e realizoi albumin tim, i marr dhe i dėgjoj. Nganjėherė i dėgjoj me shumė frikė, sepse i frikohem kritikave tė mia qė i bėj. Gjithmonė punėt mė vijė ashtu qė shumė shpejt duhet bėrė diēka dhe nuk kam kohė ta bėjė kėngėn siē duhet, sepse kėtu nė Kosovė, absolutisht nuk ka rregull dhe kurrgjė nuk bėhet mirė siē duhet.
Kur realizon njė kėngė cili ėshtė personi prej tė cilit do tė dėgjosh patjetėr opinionin e tij?
Sė pari prej Alijes, tezes sime, e shikoj mirė nė sy, ia vėrej reagimet e fytyrės, konsultohem me nėnėn time, kritikuesen time mė tė madhe nė botė, qė vetėm kur fitova vendin e parė nė “Kėngėn magjike” mė ka thėnė “Bravo”. Ndėrsa deri mė sot, ende s’mė ka thėnė qė kam bėrė diēka.

Jana
03-01-09, 02:31
Keni provuar shumė rryma muzikore. Ka ende diēka tė re pėr tė eksploruar.

Unė, tashti e di kush ėshtė me tė vėrtetė Genta, ēka Genta nxjerr prej shpirtit dhe, kam ardhur nė pėrfundim, qė stili im, ėshtė muzika shqiptare e pėrzier hip-hop. Ashtu e kam edhe vallėzimin.

Cilat janė pikat qė i bashkon dhe i ndan spektatorėt, por qė jetojnė nė vende tė ndryshme, sipas gjykimit tuaj…?

Pyetje e mirė, pak e vėshtirė... Nuk do tė veēoja ndonjė vend. Por ėshtė ndryshe kur paraqitesh nė Kosovė dhe Shqipėri, publiku ėshtė mė i gjallė, e bėjnė vendin mė tė dashur dhe atmosferėn mė tė kėndshme..., ndėrsa nė Amerikė, shqiptarėt mė shumė ngurrojnė nga njėri-tjetri, familjet janė mė tė tėrhequra. Mirėpo, kudo mė presin mirė, mė adhurojnė dhe e di se ēka duan dhe sidomos kur u japi diēka qė ata s’presin nga unė.

Vajzat e spektakleve, kėngėtare tė ndryshme tregojnė se kujdesen pėr linjat e tyre. Ju mbani dietė?

Dieta imė ėshtė kjo: pas orės 17, nuk ha bukė.

Sa ndryshon njė veshje e pėrditshme pune me atė qė krijohet enkas pėr njė spektakėl?

Ndryshon shumė. Nė pėrditshmėrinė time kam eliminuar takat, gjithmonė jam nė patika, trenerka. Edhe kur vishem elegante, dua tė jam komfort.

A jeni dakord me shprehjen se veshja, nė njė lloj mėnyre, tregon edhe personalitetin e njė individi?

Nganjėherė po, e nganjėherė jo. Shumė shpesh ēuditėm qė kur e shoh njė njeri nė shikim tė parė kam krejt njė pėrshtypje tjetėr nga ajo kur ulėm dhe bisedoj mė tė. Si psh . Fadil Berisha.

Aktualisht, a ka ndonjė person qė fshihet pas vezullimit tė pamjes suaj?

Unė jam vetvetja.

Je njė vajzė me fat? Tė gjitha aspektet e jetės tėnde shkėlqejnė. Tek ti ēfarė nuk ndriēon?

Vėshtirėsia deri tė mbėrrij te fati.

Genta bėn pjesė nė vajzat qė janė amvise tė mira, apo qė e gjen gjithēka gati?

Tė dyja.

Pjata e preferuar?
Ushqimi meksikan, as supėn nuk e pi pa qenė e djegės.

Cili ėshtė sekreti i lidhjes sė frytshme dhe kur keni menduar tė vishni fustanin e bardhė?

Fustanin e bardhė e kam menduar ta vesh, atėherė kur unė ia siguroj edhe jetėn fėmijėve tė mi.


Ke frikė nga monotonia e njė lidhjeje?

Mendoj qė tė gjithė e kanė kėtė frikė.

Nė zėnkat qė ndodhin mes ēifteve, kush mban mė shumė inat?
Kam pasur shumė inat, tash jo.

Mė shumė jepni apo merrni nė dashuri?

Jap.

Ēfarė do tė doje tė kishe nė kėto momente, diēka qė tė mungon?

Mė mungon shumė familja qė e kam nė Amerikė.

Jana
03-01-09, 02:32
http://www.telegrafi.com/data/image/Gentain-1.jpg

http://www.telegrafi.com/data/image/Gentain-2.jpg

Hajra
10-09-11, 10:00
Guximi” i Genta Ismajlit ne Toplistat Gjermane

9 September 2011 - Vipat Shqiptare - Showbiz (http://www.tiranachat.net/shqip/category/lajme/showbiz-vipa-shqiptare/) - 770 shikime
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/09/genta5.jpgEdhe pse kėnga mė e fundit e kėngėtares Genta Ismaili, “Guximi”, nuk ėshtė duke korrur sukses tė madh nė Shqipėri, mediat kosovare pohojnė se ajo kėngė gjendet edhe nė top-listat Gjermane. Kėnga e saj, “Guximi”, thuhet se po qėndron mirė nė “Top Chart”-in gjerman. Deri mė tani ky ndoshta ėshtė suksesi mė i madh i kėngėtares. Por ajo qė nuk bėhet e ditur ėshtė fakti se nė cilėn top-liste gjendet kėnga “Guximi”….? Kush e kryeson kėtė listė…? Bėhet fjalė pėr kėngėt e huaja apo ato vendase…? Sepse pa dashur tė jemi skeptic, na duket mėse e vėshtirė pėr t’u besuar ky lajm… Gjithsesi urojmė qė ajo tė dėgjohet nga shqiptarėt atje mė shumė sesa nga shqiptarėt nė Shqipėri. Pėrveē kėtij lajmi, kohėve tė fundit kishin qarkulluar edhe fjalė se kėngėtarja ėshtė duke udhėtuar pėr nė Angli pėr tė bashkėpunuar me kėngėtaren me famė Jessie J. Se sa e vėrtetė ėshtė kjo, koha do ta tregojė… ka qenė vetė Genta nė fakt, qė nė faqen e saj zyrtare nė Facebook, kishte shkruar se udhėton drejt Londrės por, duke mos dhėnė arsye shtesė nė lidhje me kėtė udhėtim. Kėngėtaret tona shpesh udhėtojnė atje pėr ndonjė koncert, por Genta nuk kishte vėnė asnjė reklamė, siē bėn zakonisht kur ka mbrėmje muzikore nė ndonjė vend. Kėngėtarja kosovare ka kohė qė dėshiron tė provojė edhe tregun e huaj. Tentoi disa herė nė Turqi, por si duket tregu atje nuk i pėlqeu shumė, pasi kėngės “Sexy”, nė duet me turkun, Cunyet Cakim, nuk ia realizuan videoklipin, ashtu siē ishte thėnė mė herėt. Kėnga u pėlqye tej mase tek ne dhe nė shumė radio gjermane filloi tė bėhet njė hit i vėrtetė. Pėr tė vazhduar mė tej me tentativa tė reja pėr depėrtim mė tė lehtė nė Europė, Genta Ismajli debutoi nė festivalin zviceran tė Eurosong-ut, ku u skualifikua pėr shkak tė numrit tė vogėl tė votave tė marra nga juria dhe publiku. Nė albumin e fundit ajo ka edhe disa kompozime tė Cara Dioguardit, por si duket nuk po e ndihmojnė shumė qė tė bėhet e njohur edhe nė Amerikė. Por tė dalim tek qėllimi i shkrimit. Teksa disa e kopjojnė, disa tė tjerė tentojnė tė bashkėpunojnė. Mėsohet se qėllimi i vizitės sė Genta Ismajlit nė Londėr ka qenė takimi me producentėt e kėngėtares angleze Jessie J, pėr tė cilėn javėn e kaluar treguam se ka filluar ta kopjojė kėngėtarja Dafina Zeqiri. Genta, sė bashku me bashkėpunėtorėt e saj, ka pasur njė takim me producentėt e Jessie. Se ēfarė ėshtė folur nė kėtė takim nuk dihet, por pasi ėshtė kthyer nga Londra, Genta pėrsėri nė faqen e saj personale ka shkruar se ėshtė shumė e lumtur, gjė qė lė tė mendosh se mes saj dhe kėngėtares Jessie J, nė njė tė ardhme tė afėrt, mund tė ndodhė edhe ndonjė bashkėpunim i suksesshėm, qė do tė jetė njė shtysė kryesore qė Genta Ismajli tė arrijė qėllimin e saj. Pėrsa i pėrket jetės private, Genta Ismajli, qė kurse ėshtė ndarė nga Milot Binaku, nuk ka krijuar njė histori tė vėrtetė dashurie. Ajo ėshtė pėrfolur pėr marrėdhėnie me ndonjė prej kolegėve tė saj nė Shqiėpri, por asnjėherė nuk ėshtė thėnė njė gjė konkrete, apo tė jetė zyrtarizuar ndonjė marrėdhėnie. Edhe spe nė Kosovė ėshtė thėnė se e vėrteta pėr ndarjen e saj nga Miloti nuk dihet, pasi flitej se ndarjen e kanė bėrė me qėllim marketingu, por ajo qė dimė ėshtė se Genta vazhdon me karrierėn e saj muzikore, pa u parė e shoqėruar me ndonjė mashkull. Nė anėn tjetėr, edhe Miloti vazhdon tė mbetet i vetėm dhe pa fat nė dashuri, duke shijuar pushimet “solo”.

Burimi: Gazeta Mapo (http://www.mapo.al/)