PDA

View Full Version : Konsumimi i njė veze ēdo mėngjes ėshtė i dėmshėm ...


Jana
06-01-09, 03:16
Ekspertėt pohojnė se konsumimi madje i vetėm njė veze nė ditė mund tė shkaktojė diabet.
Edhe pse ekziston mendimi se vezėt janė tė shėndetshme pėr shkak se janė pėrplot me vitamina, njė studim mė i ri i realizuar nga shkencėtarėt nė Boston, ka treguar se nuk ėshtė tamam ashtu.

Studimi ka pėrfshirė analizėn e 57.000 participantėve, femra dhe meshkuj, ndėrsa rezultatet kanė treguar se konsumimi i vetėm njė veze nė ditė shton rrezikun pėr zhvillimin e diabetit pėr 60% te meshkujt dhe pėr 77% te femrat.

Diabeti ėshtė njėra nga sėmundjet mė tė pėrhapura nė botėn bashkėkohore, ndėrsa shkaktohet si rezultat i njė ērregullimi, i cili shkakton rritjen e nivelit tė sheqerit nė gjak.