PDA

View Full Version : Ndotėsit e ndryshėm zvogėlojnė numrin e spermatozoideve....


Jana
06-01-09, 03:19
Vitet e fundit, studimet e ndryshme tregojnė njė shkallė tė uljes sė aftėsive riprodhuese tė meshkujve nė moshė tė mesme, si dhe ekzistojnė tė dhėna pėr rritje tė numri tė sėmurėve me kancer tė testiseve.
Ekspertėt pohojnė se kjo ndodh si rezultat i substancave kimike tė pranishme gati nė tė gjitha produktet e pėrdorimit tė pėrditshėm, si dhe ato tė cilat pėrdoren pėr zbutjen e plastikės, tė cilat veprojnė direkt nė organizėm, duke shkaktuar ndryshime nė sistemin hormonal.

Nė dy dekadat e fundit, shkencėtarėt francezė kanė llogaritur se vetėm kryeqytetasit e Francės kanė tė zvogėluar pėr 40% numrin e spermatozoideve, ndėrsa spermatozoidet ekzistuese kanė formė tė ērregullt si edhe lėvizshmėri mė tė vogėl.

Produktet e ndryshme kozmetike, sapunėt, parfumet, kremrat, substancat e pranishme nė plastikė etj., kanė ndikim negativ nė numrin e qelizave seksuale mashkullore, dhe nė kėtė mėnyrė zvogėlojnė aftėsinė riprodhuese tė tyre. Kėshtu, shumė spitale nė Francė, duke pasur parasysh se produktet e lartpėrmendura mund tė kenė ndikim te foshnja e palindur ende (fetusi), kanė vendosur disa rregulla tė cilat e ndalojnė pėrdorimin e kėtyre substancave edhe gjatė shtatzėnisė.

Aurena
18-10-09, 14:25
Produktet e ndryshme kozmetike, sapunėt, parfumet, kremrat, substancat e pranishme nė plastikė etj., kanė ndikim negativ nė numrin e qelizave seksuale mashkullore, dhe nė kėtė mėnyrė zvogėlojnė aftėsinė riprodhuese tė tyre.


Mund te jene edhe keto si ndikim negativ,por asgje me shumje se sa stresi nuk ndikon ne menyre negative ne fuqine riprodhuese te mashkullit.