PDA

View Full Version : Ju u ndatė? Po fėmijėt…


Jana
06-01-09, 03:24
Kushtet nė tė cilat po jetojmė, kanė shkaktuar kriza nga mė tė ndryshmet nė rrethet familjare, gjė kjo qė ndikon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė jo vetėm nė marrėdhėniet midis ēiftit, por edhe tek fėmijėt.

Pyesim ēiftet qė pėrjetojnė momente “krize”: A e menduat ēdo gjė mė sė miri para se tė vendosnit pėr t’u divorcuar? A e menduat se si do tė ndikohen fėmijėt tuaj nga njė situatė e tillė?

Divorci mund tė pėrkufizohet si dhėnie fund njė kontrate midis dy personave qė mė parė kishin vendosur tė bashkonin jetėn e tyre. Fatkeqėsisht ky fenomen nė ditėt tona vihet re tė ketė njė rritje mjaft tė shpejtė.

Divorci mund tė shkaktohet nga shumė faktorė. Zakonisht, mosmarrėveshjet nė ēift dhe zhgėnjimi nga njėri tjetri janė ato qė ēojnė nė dhunėn nė familje, nė lindjen e problemeve ekonomike, nė tradhti bashkėshortore etj.

Sidoqoftė, divorci po aq sa ndikon ēiftin, ndikon edhe tė afėrmit e tyre si fėmijėt, prindėrit etj. Prindėrit, mund tė ndahen nga njėri tjetri, por kurrė nga fėmijėt e tyre. Nuk mund tė mos mendohet qė ata, si pjesė mjaft e rėndėsishme e institucionit tė familjes tė mos ndikohen nga njė shpėrndarje e saj.

Ky ndikim, zakonisht nuk shfaqet nė problemet qė kėta fėmijė paraqesin pas shumė vitesh, si njė tubim ndjenjash tė frenuara. Tek kėta fėmijė, shfaqen probleme tė theksuara psikologjike, tė dukura kėto mė shumė nė momentin qė bėhen vetė prindėr.

Njerėzit para se tė martohen mendojnė gjerė e gjatė. Pyesin miq e shokė dhe pasi duket se janė siguruar edhe me ndjenjat e tyre, vendosin tė martohen. Por, tė hedhėsh themelet e njė familjeje tė re, nuk ėshtė edhe shumė e lehtė.

Po ashtu, edhe divorci para se tė vendoset pėr tu kryer, kėrkon qė tė mendohesh gjerė e gjatė. E njėjta pėrgjegjėsi qė mendohet para martesės, e njėjta duhet tė kihet parasysh edhe para divorcit.

Ēifti midis tyre duhet tė ketė parasysh qė tė shmang nga fjalori fjalėn “divorc” pėr gjėra tė vogla. Ajo qė nuk duhet harruar kurrė, ėshtė qė “divorci” tė mendohet si zgjidhja e fundit pėrkundrejt situatave qė has.

Duhet tė mendohet mirė nėse divorci do tu japė fund problemeve, apo tė ēelė rrugė pėr probleme tė tjera. A jeni tė sigurt se do tė mund tė pėrballoni problemet qė do tė lindin pasi tė jeni ndarė?

Njė tjetėr pikė mjaft e rėndėsishme ėshtė edhe mėnyra se si i thuhet fėmijėve vendimi pėr divorc, nėse tashmė ėshtė arritur nė atė pikė. Kjo duket tė jetė edhe pika mė e vėshtirė pėr prindėrit, pasi kėta janė edhe ata mbi tė cilat rėndojnė mė shumė pasojat e kėtij fenomeni.

Para se t’u thuhet njė vendim i tillė, fėmijėt duhet tė jenė tė pėrgatitur, pse jo tė merret edhe ndihma e ndonjė psikologu. Sipas moshės sė fėmijės duhet tė pėrdoren edhe fjalėt dhe shprehjet me tė cilat do t’i transmetosh situatėn, shkaqet e divorcit, atė qė nuk ka mbetur mė rrugė tjetėr pėr tė vazhduar sė bashku nėna dhe babai, nė njė situatė tė tillė duhet tė kenė kujdes qė nė asnjė mėnyrė tė mos ulin dhe fyejnė njėri tjetrin nė syrin e fėmijės.

Nė njė rast tė tillė, nga njė fėmijė qė nuk ėshtė mėsuar dhe nuk di gjė mbi divorcin, mund tė vijnė reagime nga mė tė ndryshmet. Kėto sjellje, janė mė tė dukshme tek ata fėmijė mosha e tė cilėve ėshtė ende e vogėl dhe janė tė lidhur shumė pas nėnės apo babait. Fėmija mund tė ushqejė ndenja nga mė tė ndryshmet duke fajėsuar njėrin nga prindėrit.

Si pasojė e situatės nė tė cilėn gjenden, tek ai/ajo mund tė vihen re edhe nėnvleftėsim i shkollės, rėnie nga mėsimet, nervozizėm etj. Pėr ata qė janė tė njė moshe akoma mė tė vogėl, shfaqen probleme edhe nė kryerjen e nevojave urinare tė cilėt nė tė shumtėn e rasteve i bėjnė ato nė gjendje tė veshur.

Ja disa mėnyra qė lehtėsojnė sadopak ndikimin negativ tek fėmijėt kur prindėrit kanė vendosur tė ndahen:

* Prindėrit e ndarė nuk duhet tė harrojnė se mund tė jenė ndarė nga njėri tjetri, por jo nga fėmijėt.

* Fėmija gjithmonė ka nevojė pėr mbėshtetjen dhe dashurinė e prindit. Ēifti i ndarė, edhe pse tė tillė, nuk duhet tė harrojė qė t’i qėndrojė pranė fėmijės sa herė ka nevojė. Nuk duhet tė shtyjė nė asnjė mėnyrė kohėn e vendosur pėr tė kaluar sė bashku me fėmijėn.

* Prindėrit e ndarė nuk duhet t’u flasin keq fėmijėve pėr njėri tjetrin.

* Fėmija duhet tė lajmėrohet pėr ēdo ndryshim qė mund tė ndodh pas divorcit. Duhet tė mėnjanohen ndikime negative tė menjėhershme mbi fėmijėn si p.sh., ndryshim qyteti, shkolle, shoqėrie etj.

* Duhet tė pėrballohen tė gjitha nevojat e fėmijės pėr edukim, mirėqenie etj.

* Duhet tė lejohet takimi i fėmijės me prindin tjetėr me tė cilin jetojnė tė ndarė.

* Nuk duhet nė asnjė mėnyrė qė veprime tė nxituara tė fėmijės t’i pėrngjasohen prindit tjetėr (je si yt atė, apo jot ėmė)

* Gjatė procesit tė divorcit, prindėrit duhet tė jenė tė sinqertė me fėmijėn. Nuk duhet tė gėnjehen asnjėherė.

Konti1
06-01-09, 11:12
--------------------------------------------------------------------------------

Kushtet nė tė cilat po jetojmė, kanė shkaktuar kriza nga mė tė ndryshmet nė rrethet familjare, gjė kjo qė ndikon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė jo vetėm nė marrėdhėniet midis ēiftit, por edhe tek fėmijėt.
Sefaja i ka que pesh njerzimin, pse mos mu nda.. me honger, me pi, me....., pse edhe mos me ndrrue pak....!

Meqe veq paska ardhe puna tek divorci, pa dasht me hap nje teme tjeter per divorcin, dua t'a vazhdoj ketu
Ne e dijm qe divorci apo shkurorzimi eshte nje gje e urryer nga Allahu xh.sh mirpo e lejuar ne rast se ska ardhmeri, dhe se natyrisht se thmija me pranin e dy prinderve gjithmon ndihet me mire dhe i nuk ka boshllek ,por pytja ime eshte keshtu :

Te cili prind thmija e ka mbrojtjen me te madhe, kur e dijm se nuk mundet njeri prind t'e behet babe e nane njekohsisht pra tek cili prind thmija e ndien veten me te sigurt..?

emine
06-01-09, 11:31
--------------------------------------------------------------------------------

:

Te cili prind thmija e ka mbrojtjen me te madhe, kur e dijm se nuk mundet njeri prind t'e behet babe e nane njekohsisht pra tek cili prind thmija e ndien veten me te sigurt..?


o i shkret,po kure ta ka fmija baben si puna jote,,,,,,,,,,duhet me largu prej tina se rritet me pasoja,,,,,,,,,,,,,,ah i keni la durte edhe ju meshkujte,so ka ju vete kush forte tash rrehni dhmobte naper forume,se tjeter kund po ecin senet me laps,,,,e qeshtu konto numer,,,ishalla kjo sene e re ta rahatne shpirtin se shume pesh je qu diqka,,
une mendoje qe qiftite kure ndahen nuke duhet me keqperdore fmijen ,e mu hakmarr ne tjetrin,fmija duhet te ket kontakt me dy prinderit,,ashtu siq ka cek jana ne postim,,,,prindin femijs nuk mundet askush me ja zavendsu....

ps,doku ka dhoma e stupit te kashagiti pak,aty o gjenet per ty;)

Pupi
06-01-09, 11:48
Ta marr nama kėtė punė kur vie deri te kjo gjendje, por nuk ėshtė pėr tu quditur.
Mozomakeqi, por vėrtetė ka raste kur zgjidhja mė e mirė pėr tė gjitha palėt ėshtė divorci.
Le tė flitet edhe pėr kėtė dukuri, nuk jemi as tė parėt, e as qė do tė jemi tė fundit.
Mjerisht, por edhe atėher duhet kėrkuar njė zgjidhje, njė mes tė artė ashtu disi.
Koha shėron plaget, dhe mund tė ndodhė qė njė ditė vėrtet tė ka ndonjė lloj mikuptimi pėr atė se ēfar ka ndodhur, edhe tė palėt, e edhe te fėmijėt!

~AnnA~
06-01-09, 12:03
Divorci eshte zgjidhja me e mire per te gjithe kur martesa ka mare fund.
Eshte me se normale,qe shkurorezimi eshte nje ngjarje e nderlikuar dhe e tmerreshme...mjafton kur lexon titullin te shkakton dridhje zemre,por disa here kur nuk shkon,nuk shkon dhe me mire nje fund me dhimbje,sesa nje dhimbje pa fund...kur te duhet te zgjedhesh mes dy zjarreve,zgjidh ate qe djeg me pak.
..edhe per femijet,me mire ti shohin prinderit e tyre vec e vec,se duke u kacafytur me njeri tjetrin,kjo i ben femije me komplexe ..

Konti1
06-01-09, 12:56
Emine honmi, lum eminja a po i tregon efes ama drejt pa i dhan lak hiq ( lei konventat e gjeneves anash )
A po keqperdoren thmija sot nga katroqet-shqiptare ne rast divorci, a kan fillue edhe organet kompetente me i zbulue kto raste te femrat shqiptare qe kur po divorcohen nga burri me 100 dollovere e si mas ma zi qe dijn me rrejt katroqet shqiptare, keqperdoret thmija nga nana-t e sotit shqiptare katroqe mbahen edhe peng thmija per interese matriale, jo pse eshte e denje si nene qe ja ofron ngrohtsin dhe kohen e mjaftushme...,kurrqysh hiq ama bash hiq tak a, po vetem per arsye matriale dhe lirin qe e ka te mjaftushme me u...... me shfajlera, edhe me ble gardarob seksi per me i pas kur te takohen me fakerin e radhes.

Pejgamberi s.a.v.s ka thene, se thmija po sa te ndahet nga gjini i nenes duhet te mbetet tek prindi ku han buke ( te baba ), se ti ne oborr me dal kur o dimer si sot nje cung prej udhje smuj e largon... e jetni krejt mbrenda...

Ama thmija nuk i lehet tulifar kumorgjije e hajni e mangupi qe sdin qka eshte thmija...

Urata
06-01-09, 15:20
Ju u ndatė? Po fėmijėt…

...gjithemon me mua.

emine
06-01-09, 15:24
Ju u ndatė? Po fėmijėt…

...gjithemon me mua.


:cool: :cool: :cool:

Konti1
06-01-09, 15:33
Ju u ndatė? Po fėmijėt…

...gjithemon me mua.

+ rrogen e ish-burrit qe duhet me pague per thmi deri ti bojn thmija 18 vjet edhe shteti qka jep mjaftojn a, ndersa ai i gzumi nese dojn me nejt me thmi me kalue kohe, duhet vetem permes socialit disa ore me nje ndermjetsus nga sociali, perndryshe e ka te ndalume me ju ofrue thmive... ne shkoll apo ku luajn para banesave.

Rahmet i femres, jo spo dijn hiq.... per zi

Ps: Po burri ne evrope, kam fjalen burri shqiptar jeton jet mizerje, ma mirr me ja marr Zoti shpirtin se jeton si rroktar i gruas, sen tjeter hiq... hesap nuk bohet msa qeni mas dere, gjithmon duhet me pohue, po, po,po, jo nuk guxon me thene se ndeshkohet nga gruja... anruff policia..

emine
06-01-09, 16:06
+ rrogen e ish-burrit qe duhet me pague per thmi deri ti bojn thmija 18 vjet edhe shteti qka jep mjaftojn a, ndersa ai i gzumi nese dojn me nejt me thmi me kalue kohe, duhet vetem permes socialit disa ore me nje ndermjetsus nga sociali, perndryshe e ka te ndalume me ju ofrue thmive... ne shkoll apo ku luajn para banesave.

Rahmet i femres, jo spo dijn hiq.... per zi

Ps: Po burri ne evrope, kam fjalen burri shqiptar jeton jet mizerje, ma mirr me ja marr Zoti shpirtin se jeton si rroktar i gruas, sen tjeter hiq... hesap nuk bohet msa qeni mas dere, gjithmon duhet me pohue, po, po,po, jo nuk guxon me thene se ndeshkohet nga gruja... anruff policia..


e gjunahet qe i lejshit grate me fmije tu i rrit si jetima ne kosove,e bababt knej me gjermane ja kajshin lelen,,,tash qeshtu ju kthehen,,,,,,,,,,,,,,,te paska hanger dreqi ty,,,,,,e konventat po kqyren bajagi valla,ti shko maj ymymte se hec ligji i kuranit,,,,

Urata
06-01-09, 16:08
+ rrogen e ish-burrit qe duhet me pague per thmi deri ti bojn thmija 18 vjet edhe shteti qka jep mjaftojn a, ndersa ai i gzumi nese dojn me nejt me thmi me kalue kohe, duhet vetem permes socialit disa ore me nje ndermjetsus nga sociali, perndryshe e ka te ndalume me ju ofrue thmive... ne shkoll apo ku luajn para banesave.

Rahmet i femres, jo spo dijn hiq.... per zi

Ps: Po burri ne evrope, kam fjalen burri shqiptar jeton jet mizerje, ma mirr me ja marr Zoti shpirtin se jeton si rroktar i gruas, sen tjeter hiq... hesap nuk bohet msa qeni mas dere, gjithmon duhet me pohue, po, po,po, jo nuk guxon me thene se ndeshkohet nga gruja... anruff policia..


...pak ia dijme ftyren socialit neve!
nuk kuptove mesazhin tim nėnėje...!

sa mire e dike t'gjithe proceduren...interesant a! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...


O ku mbet Terminatori...?

Konti1
06-01-09, 16:59
Urata, ti e paske keqkuptue titullin e temes, nuk po flasim per thmijet qe kan vdek.. me bo perkujtime, por ne rast divorci....ku po mbesin thmija, kah, qysh, tek....,se na pe dijm qe qka do qe ndodhe prindi e ka thmin bujashk zemre, siq thojn nje fjal...
Gjithkund ne qdo shtet ka social...,edhe kanada i ka ato rregulla,ligje

Procedurat i kam msuar si i ri 19 vjeqar, me inxhe,vejushka etj etj... meqe une ateher isha edhe brucosh dhe ne kurse te seksit kur shkojsha te inxhet me rajke me i msuar edhe kto procedura shkurorzimi,perkujdesin e femijeve,ligjet etj etj....

Terminatori eshte si gjithmon i kalitur gjithmon lulzon dhe i pa permirsim, ende nuk ka shperthyer si vullkan ne mesin e inxheve te fd,...

Emine, ateher them sinqerisht spaku thmija kan shpetuar ne nje forme ose tjeter nga maltretimet e jetes ,ska humb identitet dhe perkatsin fetare, sepse ka jetuar ne Ks ne mesin e familjarve, pse a po mendon se ato inxhet qe kan jetuar ne Ks aso kohe.. kan nejt pa i qepue diku a, hahaha ai i paq ne qaf ai spo i presin kto te sotit ne gyrbet deri te kthehen prej pune ne shtepi te burri mu takue po pe kryjn qaty me naj shfajler...e po ta presin ato ne Kosove me 1 apo 2 jav ne vite kur i ka ardh burri, po le at pune.... i ka mshue sa qe thmija nashti njo te madhin e ka me burrin e vet, tjert me kojshi te vurrit apo ex-at e vet...

emine
06-01-09, 17:16
Urata, ti e paske keqkuptue titullin e temes, nuk po flasim per thmijet qe kan vdek.. me bo perkujtime, por ne rast divorci....ku po mbesin thmija, kah, qysh, tek....,se na pe dijm qe qka do qe ndodhe prindi e ka thmin bujashk zemre, siq thojn nje fjal...
Gjithkund ne qdo shtet ka social...,edhe kanada i ka ato rregulla,ligje

Procedurat i kam msuar si i ri 19 vjeqar, me inxhe,vejushka etj etj... meqe une ateher isha edhe brucosh dhe ne kurse te seksit kur shkojsha te inxhet me rajke me i msuar edhe kto procedura shkurorzimi,perkujdesin e femijeve,ligjet etj etj....

Terminatori eshte si gjithmon i kalitur gjithmon lulzon dhe i pa permirsim, ende nuk ka shperthyer si vullkan ne mesin e inxheve te fd,...

Emine, ateher them sinqerisht spaku thmija kan shpetuar ne nje forme ose tjeter nga maltretimet e jetes ,ska humb identitet dhe perkatsin fetare, sepse ka jetuar ne Ks ne mesin e familjarve, pse a po mendon se ato inxhet qe kan jetuar ne Ks aso kohe.. kan nejt pa i qepue diku a, hahaha ai i paq ne qaf ai spo i presin kto te sotit ne gyrbet deri te kthehen prej pune ne shtepi te burri mu takue po pe kryjn qaty me naj shfajler...e po ta presin ato ne Kosove me 1 apo 2 jav ne vite kur i ka ardh burri, po le at pune.... i ka mshue sa qe thmija nashti njo te madhin e ka me burrin e vet, tjert me kojshi te vurrit apo ex-at e vet...


me vje keq per ju,se krejt dhimbjen qe ke ne zemer e shpreh ne FD,,,,,uroi te gjesh qetsi nojher ,,,, TI PASKE BA NAMIN MORE KA DAN GJINEN ,NNCNCNNNNN SA FMIJA JETIM PASKA MET SHERRI JUJ:rolleyes:

ps,kaloja mire ....

Prishtinasja_
06-01-09, 19:30
--------------------------------------------------------------------------------

Kushtet nė tė cilat po jetojmė, kanė shkaktuar kriza nga mė tė ndryshmet nė rrethet familjare, gjė kjo qė ndikon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė jo vetėm nė marrėdhėniet midis ēiftit, por edhe tek fėmijėt.
Sefaja i ka que pesh njerzimin, pse mos mu nda.. me honger, me pi, me....., pse edhe mos me ndrrue pak....!

Meqe veq paska ardhe puna tek divorci, pa dasht me hap nje teme tjeter per divorcin, dua t'a vazhdoj ketu
Ne e dijm qe divorci apo shkurorzimi eshte nje gje e urryer nga Allahu xh.sh mirpo e lejuar ne rast se ska ardhmeri, dhe se natyrisht se thmija me pranin e dy prinderve gjithmon ndihet me mire dhe i nuk ka boshllek ,por pytja ime eshte keshtu :

Te cili prind thmija e ka mbrojtjen me te madhe, kur e dijm se nuk mundet njeri prind t'e behet babe e nane njekohsisht pra tek cili prind thmija e ndien veten me te sigurt..?

Pa dyshim se te nena !

Ne pergjithesi ngrohtesine me te madhe femijes i jep nena!!!!!!!!!!!!!!!!!

Por nje femije i rritur pa njerin prind, pa marre parasysh se a eshte nena apo babai, ai femije eshte i vuajtur shpirterisht. Kete e theme me plotebindje !

Atehere besoj se martesa nuk eshte e lehte, prandaj njerzit duhet ta pyesin veten mire para se te martohen dhe te krijojne familje sepse gabimet dhe pasojat e egoizmit tane (prinderve tane) i vuajne femijet !

teutaA
06-01-09, 20:00
e qka me ju ba shum nanave ne ks qe fmin po ja u marrin burrat pa marr parasysh kush ke fajtori e as ndjenjen e nje nene veq thjesht "fmija eshte i joni" thot vjehrra ose vjehrri e me ne fund ai zotnija marohet e fmija prap me gjyshen po rriten e ne raste ku nena e merr fmin ajo pak ka gjasa per nje shanc te dyt se me fmi shtir qe e pranon shqiptari


e per juve fmenave te forumit qe jetoni jasht ks mos boni za se me ba me na u tek edhe ne afganistan i qojna fmin hahaha

Penelope
06-01-09, 20:29
seshte mire te vie tek ndarja, se atehere osht per femijet me siguri veshtire,por megjithate nese vie tek nje ndarje, femijet i takojne NENES, ajo i ka mbajte ne bark 9 muaj, ju ka fale jeten, dhe mund ti jape me shume femijes ate qfare ate kerkon..

shfletuesi_
06-01-09, 20:48
seshte mire te vie tek ndarja, se atehere osht per femijet me siguri veshtire,por megjithate nese vie tek nje ndarje, femijet i takojne NENES, ajo i ka mbajte ne bark 9 muaj, ju ka fale jeten, dhe mund ti jape me shume femijes ate qfare ate kerkon..


Ajo eshte edukatorja me e mire per femiun e vet.... pajtohem me ty por inshAllah si ndodh askujt sepse mund te ken pasoja ata femij dhe mund te jen po edhe ndares dikur ....

Penelope
06-01-09, 21:13
Ajo eshte edukatorja me e mire per femiun e vet.... pajtohem me ty por inshAllah si ndodh askujt sepse mund te ken pasoja ata femij dhe mund te jen po edhe ndares dikur ....


mire qe je pajtu me mua, por disi kjo fjala Inshalla, sme pelqej fort, ka fjale adekuate shqiper per kete fjale..

Murgesha
06-01-09, 22:00
Ju u ndatė? Po fėmijėt…

...gjithemon me mua.


Kete mendim ma paske vjedh po nejse. :wink:

Burr ndoshta edhe gjej prap, a keta llokuma qe i kam sun i gjej me kurre.

emine
06-01-09, 22:04
Kete mendim ma paske vjedh po nejse. :wink:

Burr ndoshta edhe gjej prap, a keta llokuma qe i kam sun i gjej me kurre.


disa fjale me pelqyen disa jo,me fal se me duhet te them diqka po pa keqkuptime,,,,,,,,,,,,,,,Burri eshte baba i femijes,burri gjindet,po babe per femijen nuke munde te gjesh as zevendsosh,

Mendimi im::::


ndersa kjo tem muer kahjen ;KUJT I TAKONE FEMIJA?

Une them se fmija i takone Zotit!Nuke eshte i yni nese e kemi linde,nuke eshte i yni nese e kemi vesh dhe mbath,nuke eshte i yni sepse ka frymen dhe idetn e tije,eshte delikat dhe i thyeshem prandaj,,,e keqja qendrone se njerzit ne fillim te viteve martesore lindin femijte,pa u njohun mire me partnerin,dhe cdo ndarje apo,ndryshim ne prinderit ashte dhembje per femijen,,,,e mendoje gjithmone,sikure te ndodhte ateher me prindin tim:nenna apo babai te ma impononin tjetrin,si do ndihesha une ateher,po e emndoje nese prindi ime cdo minute e urren jeten me tjerin apo vetem zenka do kishte,,UNE SI FEMIJ KISHA THEN:Ndarja te pakten do ma hiqte frigen e eskalimit,zenkav dhe rremujes ne shtepi,une si femije do pranoja me pare jeten me njerin prind,sa dy prinderit te palumtun me njeri tjerin,une si femije,do isha e afte ta akceptoja nje jete te till,edhe pse femijte jan te vegjel,kan antenat e tyre qe cdo sinjal e kapin tek prindi,,,,duhet te jesh i drejt i sinqert,dhe mos te edukohet femija me genjeshter (se prinderit duhen)

Murgesha
06-01-09, 22:11
disa fjale me pelqyen disa jo,me fal se me duhet te them diqka po pa keqkuptime,,,,,,,,,,,,,,,Burri eshte baba i femijes,burri gjindet,po babe per femijen nuke munde te gjesh as zevendsosh,


Ne rregull eshte Emine.
As qe do te kerkoja ndojher baba per femijet e mi se jam plotesisht e vetedijshme se askush smund t`ju bahet.

Per ate edhe thash burr per vete ndoshta edhe gjej.

Jam rrit vet pa nene, e nen kurr ne jet kush s`me eshte bere.

Konti1
06-01-09, 22:18
disa fjale me pelqyen disa jo,me fal se me duhet te them diqka po pa keqkuptime,,,,,,,,,,,,,,,Burri eshte baba i femijes,burri gjindet,po babe per femijen nuke munde te gjesh as zevendsosh,

Mendimi im::::OJ BUQJA E ILAZIT, OJ EMINE HONMI ...,Por me mire te themi se siq thojn nje fjal, kur thmis i vdes prindi ( baba 0 ateher quhet jetim

Se boll shejton je po kaj here ja jep ni rend te mire..

Murgesha, ti smunesh me nejt gjithmon me velladon, ki nevoj edhe per veten tende ( skllave e deshirave, femer mo )

Domira
06-01-09, 22:21
Famijet i takojne nanes ktu ska dilema.
Por sa i perket ndamjes, nuk besoj se ka grua/burre te cilet ne periudha te ndryshme te jetes nuk kane motiv per tu nda. Ne raste te krizave martesore njeriu mendon, une nuk jam e/i lumtur. Por ne rast te ndarjes jane jo vetem dy pale te palumtura, por bahen tre pale te palumtura, dmth edhe femijet. E tash a ja vlen te sakrifikohet per femijet kjo eshte krejt individuale, disa njerez e sakrifikojne lumturine e vet per hatrin e femijeve e disa jo!
Natyrisht se ka raste ekstreme kur ka dhune, kjo esht pun qe nuk tolerohet kursesi.

shfletuesi_
06-01-09, 22:21
mire qe je pajtu me mua, por disi kjo fjala Inshalla, sme pelqej fort, ka fjale adekuate shqiper per kete fjale..


inShallah eshte Dasht Zoti qe mos ti ndodh kujt ai e qon te miren dhe te keqen...

Eh nuk eshte e leht qe 2 vet te ndahen...e aq me shume kur kan femije..

Konti1
06-01-09, 22:53
Famijet i takojne nanes ktu ska dilema.
Por sa i perket ndamjes, nuk besoj se ka grua/burre te cilet ne periudha te ndryshme te jetes nuk kane motiv per tu nda. Ne raste te krizave martesore njeriu mendon, une nuk jam e/i lumtur. Por ne rast te ndarjes jane jo vetem dy pale te palumtura, por bahen tre pale te palumtura, dmth edhe femijet. E tash a ja vlen te sakrifikohet per femijet kjo eshte krejt individuale, disa njerez e sakrifikojne lumturine e vet per hatrin e femijeve e disa jo!
Natyrisht se ka raste ekstreme kur ka dhune, kjo esht pun qe nuk tolerohet kursesi.

Po a...., e helbete me pas thmija yte problem me nje 17 vjeqar Zoti mos e boft, a je e zoja qe del merr hak... apo ja zgjidhe problemi... apo vetem nje padi ne polici, po boni dul aj me mask edhe me stupc bejsbolli e ta rreh ta len rat ne udhe..., qka i thue, njerzve... apoo vetem del para njerzve si SABRIE KAMBERI ZV E POLICIS, HETIMET VAZHDOJN NE E DENOJM RASTIN DHE KERKOJM NGA ORGANET KOMPETENTE ZBARDHJEN E RASTIT DHE SJELLJEN E KRIMINELVE PARA GJYGJIT

Ani syno

emine
06-01-09, 22:55
Ne rregull eshte Emine.
As qe do te kerkoja ndojher baba per femijet e mi se jam plotesisht e vetedijshme se askush smund t`ju bahet.

Per ate edhe thash burr per vete ndoshta edhe gjej.

Jam rrit vet pa nene, e nen kurr ne jet kush s`me eshte bere.
me vje keq loqko,skam deshte me te lendu em fjal,thjesht ashtu mendoi une,,,zoti ta mbushte zemren me gzime e tu bafshin te hallallit(engjujte e tu)!

Domira
06-01-09, 22:58
Po a...., e helbete me pas thmija yte problem me nje 17 vjeqar Zoti mos e boft, a je e zoja qe del merr hak... apo ja zgjidhe problemi... apo vetem nje padi ne polici, po boni dul aj me mask edhe me stupc bejsbolli e ta rreh ta len rat ne udhe..., qka i thue, njerzve... apoo vetem del para njerzve si SABRIE KAMBERI ZV E POLICIS, HETIMET VAZHDOJN NE E DENOJM RASTIN DHE KERKOJM NGA ORGANET KOMPETENTE ZBARDHJEN E RASTIT DHE SJELLJEN E KRIMINELVE PARA GJYGJIT

Ani syno

Kuku Konti spo di a me kesh a me kajt hahahaha...a din pse? se pom doket qe diqysh si mos mu pas marr vesh na dy me kto shkrime. Ta kisha pranu 100% ket pergjigje po atje te tema se a jemi te zojat na femrat me ja dal stresit te perditshem vet. Amo ktu spo di bre:rolleyes: :biggrin:

o kuku deka tu kesh zv e policis hahahahahaha plaq ti ho:biggrin:

emine
06-01-09, 23:00
Po a...., e helbete me pas thmija yte problem me nje 17 vjeqar Zoti mos e boft, a je e zoja qe del merr hak... apo ja zgjidhe problemi... apo vetem nje padi ne polici, po boni dul aj me mask edhe me stupc bejsbolli e ta rreh ta len rat ne udhe..., qka i thue, njerzve... apoo vetem del para njerzve si SABRIE KAMBERI ZV E POLICIS, HETIMET VAZHDOJN NE E DENOJM RASTIN DHE KERKOJM NGA ORGANET KOMPETENTE ZBARDHJEN E RASTIT DHE SJELLJEN E KRIMINELVE PARA GJYGJIT

Ani syno
ngo o bisht perdredh,,,,gjyshja mkamet vejushk ka rrit 5 fmije gjith i ka shkollu (edhe me fakulltet) pluse 3 meshkuje me ju ba krah ajo i mujke me pune,,,,,,,se kam nafak me mdal ti mu perball,se ymer skishe pas mo,a din qka o dreqi personalisht e kishe njoftu ti, e hiqmu buqes iliazit ,mos ngjit bishta ,mos hy per gjana personale tuat,me ju ba armik gj“hith forumistav,,se allhu yte Zoti yte qe ti pi besojshe ,paska hjek dore prej teje,,,,,,paq veten ne qafe,e rujte ZOTI FEMNAV PREJ TIPAV SIQ JE TI

emine
06-01-09, 23:03
OJ BUQJA E ILAZIT, OJ EMINE HONMI ...,Por me mire te themi se siq thojn nje fjal, kur thmis i vdes prindi ( baba 0 ateher quhet jetim

Se boll shejton je po kaj here ja jep ni rend te mire..

Murgesha, ti smunesh me nejt gjithmon me velladon, ki nevoj edhe per veten tende ( skllave e deshirave, femer mo )
mos i manipulo fjalet popullore8o lanak) se sa e din eminia thojne:FMIJA O JETIM PA NENE JO PA BABA;se baba o musafir ne shpin e vet,,,,,paske met permas o gjunahi zanav:(

Konti1
06-01-09, 23:08
Domira, po de qashtu ju duhet me dal vetem me deklarata para njerzve,se perndryshe rrall me naj rast kushedi si me kan edhe kur o thmija i vogel muni me i ndihmue, mos me u rrxue me i zhyt qato tesha te reja.. ose kur afrohet afer naj lumi sa eshte afer..se me Zoti na rujt.. diqka ma shume smuj boni sen....

Kjo teme eshte e nderlidhurme temen tjeter..sepse kan lidhshmeri me fuqin e femres...

Konti1
06-01-09, 23:15
mos i manipulo fjalet popullore8o lanak) se sa e din eminia thojne:FMIJA O JETIM PA NENE JO PA BABA;se baba o musafir ne shpin e vet,,,,,paske met permas o gjunahi zanav:(

Jo jo gjyshes tende i ka ndihmue naj kush aty.. prej vllaznillakut te burrit.. naj kunat apo dikush tjeter hahahaha se krejt vet ska mujt a....

Sabrie Kamberi, oooo e njejta pytje vlen edhe per ty qka a kam bo domires....

ps: Jo ti po del krejt prej teme, po ma qon mallin si me kan nana e taksistit ne prrall me tupan (asllan pisi me shami ) hahahah po fol si ai ne rolin e gruas, nuk je ne teme

jadore
06-01-09, 23:20
shume pytje sfiduese , cinike

me ka rastisur te degjoje te behen marrezira nga deshira , edhe te vetevritet sepse thuhet eshte dhimje casti , por kurr me deshire nuk me ka rastise te degjoj eja ndahemi i shkaktojme vetit dhe njeri tjetrit dhembje ..
prandaj nuk besoj qe nje vendim i tille ndermirret nga lumturia ngalleznyese .. ata u ndane , do ndahen ne te ardhmen fatkeqesishte dhe shume e shume tjere sepse te kuptohet mire e mire ,mirekuptimi eshte qelsi i te jetuarit po nuk korrspoduan ne frekuenca te njejta gjithesesi qe do kete keqkuptime dhe pasoja ..perkunder fundit ndermjetesuesit femijet mendoj qe ja vlejne te vazhdojne me ate qe me mire ndjehen dhe kuptohen sado e dhimbshme te jete kjo per tjetrin ..
te mos jemi fanatik paragjykimi , nena e lindi nenes i takon shembujte ne jete shume here kane treguar qe dhe baballaret dine te jene po aq te kujdesshem sa dhe nena
p.s.
konti i radhes 123.. kerkoj falje qe ky postim rastisi pas postimit tet

Urata
07-01-09, 01:14
ngo o bisht perdredh,,,,gjyshja mkamet vejushk ka rrit 5 fmije gjith i ka shkollu (edhe me fakulltet) pluse 3 meshkuje me ju ba krah ajo i mujke me pune,,,,,,,se kam nafak me mdal ti mu perball,se ymer skishe pas mo,a din qka o dreqi personalisht e kishe njoftu ti, e hiqmu buqes iliazit ,mos ngjit bishta ,mos hy per gjana personale tuat,me ju ba armik gj“hith forumistav,,se allhu yte Zoti yte qe ti pi besojshe ,paska hjek dore prej teje,,,,,,paq veten ne qafe,e rujte ZOTI FEMNAV PREJ TIPAV SIQ JE TI


...duke vulos keto fjale te emines dronofilles t'dardanise ne asnje menyre s'dua qe efa Konti1 t'mendoj se jam kunder tij ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaa...

Prishtinasja_
25-08-09, 14:41
Une qe isha fruti i pare i dashuris suaj, une qe isha femiju i pare qe ju thirra me emrin Mami dhe Babi .....
Ju falemnderoj nga thellezia e zemres qe gjithmone me pritni me duarhapur dhe dashuri, edhe pse rruget e juaja jane ndare qe shume e shume vite !

Ju falemnderit qe ekzistoni ! Ju dua me shume se ēdokend ne bote ! :smile:

Pergjithmone bija e juaj

Prishtinasja_

emine
25-08-09, 16:44
Une qe isha fruti i pare i dashuris suaj, une qe isha femiju i pare qe ju thirra me emrin Mami dhe Babi .....
Ju falemnderoj nga thellezia e zemres qe gjithmone me pritni me duarhapur dhe dashuri, edhe pse rruget e juaja jane ndare qe shume e shume vite !

Ju falemnderit qe ekzistoni ! Ju dua me shume se ēdokend ne bote ! :smile:

Pergjithmone bija e juaj

Prishtinasja_

:frown: