PDA

View Full Version : A jan te afta femrat shqiptare te modernizume t'i perballojn streset e perditshmeris


Konti1
06-01-09, 17:14
Sa jan te afta dhe a mundem femrat shqiptare te sotit t' i perballojn streset/problemet e perditshmeris ne jeten e tyre pa prezencen/ndihmen e bashkshortit, duke e marr parasysh se sot i kan kushtet shum solide ne perendim dhe ndihmen e shtetit, a ju mjafton ndihma e shtetit per t'i tejkaluar problemet e perditshme.

Cili nga mashkulli apo femra i perballon problemet e perditshmeris me kollaj dhe pa ndihmen e tjetrit. ????

Urata
06-01-09, 18:32
Sa jan te afta dhe a mundem femrat shqiptare te sotit t' i perballojn streset/problemet e perditshmeris ne jeten e tyre pa prezencen/ndihmen e bashkshortit, duke e marr parasysh se sot i kan kushtet shum solide ne perendim dhe ndihmen e shtetit, a ju mjafton ndihma e shtetit per t'i tejkaluar problemet e perditshme.

Cili nga mashkulli apo femra i perballon problemet e perditshmeris me kollaj dhe pa ndihmen e tjetrit. ????

Une jam ajo qe do ti peballoja te gjitha. Nje te "mete" kam, nuk e ngas makinen( per arsye tucaglleku, se jo tjeter...) Pra, nuk tremb syrin per per hiē gjė ...

ps: mire jam keshtu si jam me mashkull 2 metra n'shtepi/n'shtrat, ama po ndodhi gje, ia dal...

LABI
06-01-09, 18:35
Modernizmi si nje sistem dhe rend shoqerore s'eshte nje konstrukt i ndertuar mbi idete e perjashtimit ... Por nje narracion qe shpalos nje sistem vlerash sa ma gjitheperfshirese ... Si shembull ilustrues i kesaj pararendese do mund sherbej dhe fenomeni i globalizmit . Qe eshte nje femenomen qe derivon ne epoken dhe nga vlerat (idealet) e modernizmit ...


Progresi dhe zhvillimi tekniko - teknologjik ; e ka zbehur rolin e bashkesise - perballe individit ( per t'u realizuar si entitet individual ) ... Tani liberalizmi dhe zhvillimi industrialist me shume se kurr kane perforcuar idete e asaj te pares (nga kjo e dyta ) qe individi esthe ne qender te vemendjes... Dhe si i tille ai varesisht nga aftesit dhe perparesit individuale do kete mundesi t'i "BLEJE" te gjitha sherbimet qe i PRODHON dhe i KONSMON sistemi "MODERNIZMI"

psh :(nuk eshte e nevojshme te jesh i martuar , per t'i siguruar disa sherbesa shume persoanle, si larja errobave , nuk ke nevoj te jesh i martuar per te ngrene nje vakt te ngrohet dreke , nuk ke nevoj te jesh i/e martuar per te siguruar nje status ekonomik me te mir ... nuk ke nevoje... ) !!!

GURI SYLAJ
06-01-09, 19:04
...dhe nje dite nuk do te kete nevoje te jete i martuar per te pas nje femi ne familje(sepse do te kete mundesi t'a bleje nga Firma te specializuara tipin qe e deshiron -njesoj sikur makinen ) por sa do te mbetet NJERI ky "Njeriu i Ri" eshte ceshtje tjeter!!!!

Domira
06-01-09, 20:28
Po ia dalin Konti femrat shqiptare qe ti perballojne streset e perditshme. Edhe ate jo vetem ato te modernizumet por ia dalin edhe ato te pamodernizumet, me ndihmat qe iu ofrohen nga sistemet e ndryshme shteterore ne perendim.

Murgesha
06-01-09, 22:15
Sa jan te afta dhe a mundem femrat shqiptare te sotit t' i perballojn streset/problemet e perditshmeris ne jeten e tyre pa prezencen/ndihmen e bashkshortit, duke e marr parasysh se sot i kan kushtet shum solide ne perendim dhe ndihmen e shtetit, a ju mjafton ndihma e shtetit per t'i tejkaluar problemet e perditshme.

Cili nga mashkulli apo femra i perballon problemet e perditshmeris me kollaj dhe pa ndihmen e tjetrit. ????


Femrat e sotme shqiptare jane bijat e nenave te djeshme shqiptare qe ju kan perballuar te gjithave, edhe ateher kur burrat ju rrinin nen hije e vet benin te gjitha.
Lindnin tufa me 10-12 femije, i rrisnin pa ndihme te askujt, punonin mbrenda e jashte shtepise sikur me qen skllave.

Edhe ne te sotmet sjemi me te pa afta se ato te djeshmet prandaj me plot gojen e them se ju perballojme edhe mir bile.

jadore
06-01-09, 22:22
cila do femer ne bote eshte e afte te perblloje stresin e perditshmerise te cfardo forme qofte ajo,
arsyetimi eshte shume i thjeshte ...nese perditeshmerija nenkupton egzistence per gjithe secilin njeri personalishte atehere qe te mbiegzistosh duhet te kalosh edhe neper veshtersi dhe kur je ne direkt i involvuar ne te as qe e vrene eshte stresuese apo jo situata , puna apo perditeshmeria ,
kronollogjikishte tek ne sidomos eshte praktikuar paragjykimi me mjafte demagogji ne ne favor te demit me shume se te dobise femra eshte e pa fuqishme te perballet me veshiresite e jetes ,demagogji qe krijoj hendekun gjinore dhe mitin parazit dhe varesi

emine
06-01-09, 22:29
,femijen 9 muaje ne barkune e saj,ushqen dhe rrite ate,femra sotme ka 24 ore pune per me vnu rregull ne familjen e saj,,dhe e sotmja pos Amvuise qe eshte,nget makine dhe punone 9 ore,,me ba mire hesap,,,,mashkulli po degjenrohet ,ngadal po e merr vete formen feminine,,,,mos habite pse femra po mer pushtet jeni ju ata qe dhate dorheqje,prej demllakut:biggrin:

ky tipi e kupton shum mire gjuhen e emines;)Shpresoi se je da i knaqun me pergjigjen e femres...

Konti1
06-01-09, 22:45
Urata.. e gzume, a mendon se mjafton vetem intelekti ngritja profesionale rroga e mire me punue si sekletaresh gjith diten e lume me ja lue gishtat internetit si sonte

Une, mendoj se, perveq intelektit duhet edhe nje element kyq ne boten e sotme t'a ket femra, e ate nuk e keni... fuqin fizike,perveq kerrit qe i friksohesh, ka edhe shumqka tjeter qe nuk mundeni po nese nuk e keni fuqin fizike.

Sepse une kete teme e lidha me temen e Jana-s lidhje me divorcin, t'a zem i ke 2,3 thmi....,sa je ne gjendje me i perballue veshtirsit qe sjellin thmija me i rrit...

P.sh : Ne shkoll rruges ka probleme, ne klas apo gjat pushimeve, apo ne lagje ka zenka me shok, apo aty per aty te rastis qe dikush ja jap shuplak,a ki fuqi me mbrojt, mos te shkon mendja te policia se gjithmon policia nuk i rrijn te b... shqiptarkave kur kan nevoj ato mejher me ju vizatue perpara
Mandej kur thmija eshte i smute, dhe je ka e dergon ne emergjenc apo te mjeku, qellon nje i dehur ne rrug, aty kerkohet ne moment reagim dhe zgjidhje e problemit dalje nga ajo situat, bpta eshte e eger a, nuk mjafton vetem ngritja profesionale etj... nuk eshte gjithqka komode.. kur je ne qytet, shteti ti plotson shume kushte por une mendoj se nuk ja del dot vetem me i perballue streset dhe problemet e perditshme..sepse ashtu ju ka krijue Allahu xh.sh N'varsi te burrit.. sikurse neve ne varsi te juve.. .po kuptohet ne q'varsi jemi ne ne ju... ... hahaha
Teknologjia ka arrit me i plotsue ato kushte qe ne meshkujt kemi pas nevoj me shume... si larja e rrobave,hekurosja e teshave,pregaditja e ushqimit..etj etj ju ka zavendsue, demek na jena ne varsi ne juve vetem..... me naj bo kaj masazh edhe me i shfrye epshete me shume.... hahaha
A ju gjithmon keni nevoj per forcen dhe mbrojtjen e mashkullit.......

Mos kerkoni dhe mos mendoni se mundeni me pas kaqik ma shume se sa ju ka dhan Allahu

Jadore... a bon ti hiq mos mu pergjigje ne tema te mia....., ama bash hiq as ti as shejtonka ecni per fllad .... kishe na bukuroshe te modernizume, hajt tash.. edhe shko atje ne kshill thguj me ka ofeendue efa.. terminatori....se temat po dini mi largue...

ShEjToNkA
06-01-09, 23:17
Une jam ajo qe do ti peballoja te gjitha. Nje te "mete" kam, nuk e ngas makinen( per arsye tucaglleku, se jo tjeter...) Pra, nuk tremb syrin per per hiē gjė ...

ps: mire jam keshtu si jam me mashkull 2 metra n'shtepi/n'shtrat, ama po ndodhi gje, ia dal...


Edhe unė si Urata, vec pak ma ndryshe frika ime.
Unė tė gjitha do i pėrballoja, dhe kėtė e them me plotė vetbesim, pos NOTIT. Detin s'do e kaloja dotė:biggrin: , ngase ujit ia kam shumė friken. Dhe kėtė frikė e kam marr qė nė moshen 6 vjece kur isha pėr herė tė parė nė deti, dhe ishte dita e fundit e pushimit kur unė pash njė zonjė qė u mbytė nga thellsija e ujit. Edhe pse vazhdova tė shkoj radhazi vit pas viti unė akoma s'e kam largu friken e ujit, dhe nuk e besoj se do e largoj ndonjėherė.

Konti1
06-01-09, 23:26
Edhe unė si Urata, vec pak ma ndryshe frika ime.
Unė tė gjitha do i pėrballoja, dhe kėtė e them me plotė vetbesim, pos NOTIT. Detin s'do e kaloja dotė:biggrin: , ngase ujit ia kam shumė friken. Dhe kėtė frikė e kam marr qė nė moshen 6 vjece kur isha pėr herė tė parė nė deti, dhe ishte dita e fundit e pushimit kur unė pash njė zonjė qė u mbytė nga thellsija e ujit. Edhe pse vazhdova tė shkoj radhazi vit pas viti unė akoma s'e kam largu friken e ujit, dhe nuk e besoj se do e largoj ndonjėherė.

d.m.th se nuk je ne gjendje ni thmi tondin me pshtue.. Zoti mos e boft me hy ne uji diku uji qe ec..., pe marrka lumi e ti po kqyrsahe prej stomi tu i kap flokt e tua mi nduk...

Qka po lypni ma shume pra... e po me shitni ktu powerka e ku e di une, perballoni demek krejt....
hamomin tem

Ps: S' u bo pa shkrue ju a...., kthema temen me provokime ne vende te punes, pse pe hjekni..., ty me te than a... a po te gjuj ne uje ti po u ligshe hahahahaha ! kerdhelkat ni here hahahaha ju po perballoni problemet e perditshme, mos shihi ondrra... me sy qel

ShEjToNkA
06-01-09, 23:51
d.m.th se nuk je ne gjendje ni thmi tondin me pshtue.. Zoti mos e boft me hy ne uji diku uji qe ec..., pe marrka lumi e ti po kqyrsahe prej stomi tu i kap flokt e tua mi nduk...

Qka po lypni ma shume pra... e po me shitni ktu powerka e ku e di une, perballoni demek krejt....
hamomin tem

Ps: S' u bo pa shkrue ju a...., kthema temen me provokime ne vende te punes, pse pe hjekni..., ty me te than a... a po te gjuj ne uje ti po u ligshe hahahahaha ! kerdhelkat ni here hahahaha ju po perballoni problemet e perditshme, mos shihi ondrra... me sy qel


Dashuria e nėnės pėr fėmijun ėshtė shumė e madhe, dashuri me tė madhe se dashurija e prinderit ndaj fėmijut s'ekziston! Me kėtė mendoj se dashurija pėr fėmijun tė bėn aq tė fuqishme, me c'rast tė jep forcė ta shpėtosh, ose tė ndėrrmarėsh dicka ( duke i kapur floktė nė stom nuk do qėndroja). Por njė gje e them me siguri ( pasi besoj nė Zotin shumė) po qė nuk ke e shkruar nga All-llahu ( atij fal i qofshim) do isha e zonja tė mos e lija tė vije deri tek ajo pikė, qė tė mė bije fėmija nė ujė.


SP. Tybeistikfaaaaa, nje gjė tė tillė nuk ia dėshiroj as dushmanit/armikut!
Mos e provo All-llah askend!

Konti1
07-01-09, 00:00
Mandej rasti i urates, del me kerr ne piknik me thmi... nje dite me kalue, dhe koha ndryshon...fillon me ra shi...,kerri prishet diqka, tel val ska... e hajn arushat ne mal si KOSTA TREBICKA marrin thmija traum, nuk o ne gjendje me i marr thmin hopa ngryk e me i que deri me nje vend tjeter..... llaptopi nuk bon, etj etj... duhet me satelit me lyp hahah

Sa i perket dashuris se prindit ndaj thmis kam ndegjuar se japin jeten per thmi, ama kur Allahu e shkruan aty ska qka e pret se caktim i Tij eshte
Ama nje kshill per ty, mos punmo diku me naj byro ku ka akfarium te peshqve edhe i madhe me kan... se mos po te kercnon kush me te shti ne notue aty n'rast se nuk perfill ndonje detyre/udhzim, shefi apo kolega i punes..., si dihet a.

Urata
07-01-09, 01:33
...efa Konti1, te garantoj se nuk kam folur nga hije e intelektit por zotesis n'pergjithesi fizike&mendore! ...ef, mos m'lashte Zoti pa burre, ama sa i perket femijve dhe qeverisjes se jetes ia dal si eshte me s'miri edhe pa te...! ...kam mbetur pa baba qe kur isha 14 vjeqe dhe di si dhe sa mundet nje femer... Kam burrin, mirepo une jam marre me femijet pothuajse tere kohen...Po t'kete nevoje per pune fizike, m'beso se sun ma kalon o efa Konti...!...

...degjo ketu!me mu tek edhe makines i grahi---provimin me shkrim e kam dhene me t'paren here, vetem 2 ore i kam bere praktike dhe m'kane thene se ska nevoje sepse ti nget makinen dhe din rregullat, shkurt e shqip nuk me ngitet(nje ndjenje frike e kam nuk e mohoj...ma mire me diēka mangut qy :smile: ...)


ef, mos bej zhurem shume se akoma ske takue femna te fisme/burrerore ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaa...!

...ne rast se ke lexue Kuranin ne asnje menyre dhe vend nuk thote qe sjemi te barabarta dhe duhet gjithemon t'jetojme nder hijen e mashkullit/burrit...mos ia le seri edhe ti!

Urata
07-01-09, 01:36
Mandej rasti i urates, del me kerr ne piknik me thmi... nje dite me kalue, dhe koha ndryshon...fillon me ra shi...,kerri prishet diqka, tel val ska... e hajn arushat ne mal si KOSTA TREBICKA marrin thmija traum, nuk o ne gjendje me i marr thmin hopa ngryk e me i que deri me nje vend tjeter..... llaptopi nuk bon, etj etj... duhet me satelit me lyp hahah

Sa i perket dashuris se prindit ndaj thmis kam ndegjuar se japin jeten per thmi, ama kur Allahu e shkruan aty ska qka e pret se caktim i Tij eshte
Ama nje kshill per ty, mos punmo diku me naj byro ku ka akfarium te peshqve edhe i madhe me kan... se mos po te kercnon kush me te shti ne notue aty n'rast se nuk perfill ndonje detyre/udhzim, shefi apo kolega i punes..., si dihet a.


...qy, ngucakeqi!...po neve skemi linde ne makina o i gezuar! i dilet jetes edhe pa makine!

DEA
07-01-09, 09:11
Pyetja e Kontit ne veshet e mi tingellon me shume ironike se sa natyrale, por prap jam mendimin tim.
Jeta ne ditet e sotme eshte shume me shume hektike dhe e stresuar se ne kohet e kaluara si per mashkullin poashtu edhe per femren, dhe qe te dyja palet jane ne gjendje ti perballojne jetes stresore se sotme dikush me me shume veshtiresi e dikush me me lehtesi. Gjithcka eshte e kalueshme .....

emine
07-08-10, 16:16
Pa dyshim qe femra e cila do ,munde te aftesohet dhe te mbijetoi edhe ket kohe,nese ateher kan mbijetu njerzit ne gjithe ate varferi,sote sepaku jepen mundsit , duhet shume pune ,,ne pergjithsi gjithe njerzit po disa shtiren dhe nuke ndijne nevoje te perballohen me vershtersit e jetes,,

tipi engjellor
07-08-10, 16:26
Fatkeqesisht jo,me vjen keq me shpreh kete po sot femnat e reja edhe pse martohen akoma mbizotrojen endrra qe e din mire qe nuk realizohen,keto po nxjerrin shume probleme je jeten e perditshme me kohen po kuptojne po sa gabime po bahen e po bartin pasoja me mos rahati ne jete,ne fakt ne start ajo qka ehste me e mira si ti flet dy fjale e din fill se qka po don,keto jane gjera qe e demtojen rinine e qe smunden me qene te gatshme per jeten e perditshme.

valiii
07-08-10, 16:43
Po ēka jeni ka folni bre ! Ē'fare stresi kane femrat ne dite te sodit, veq me prite a m'hini ai ne mesingjer, hala s'mujta mi mbledhe paret me ble qat fustan, me kqyre ai "bashqja" me ja mbushe 5 € valen ose ipkon, krejt femrat po grajne kerr veq une mbeta pa e paraqite qat patente kurse te martumet : vallahen s'po di qa pergadite per ēdo dite per dreke, ket t'voglin ma ka kap tuge e barke e ai i madhi m'tranoje po lype motorr mi ble, mbeta pa shku mi shatirate qeto floke se qyrre krejt rroja jeme mka dal (amviset)... Ata t'mite pi lo si stervina n'gjume para sabahit pom duhet me dal n'pune e menxi po mbrri n pauze me pi ni kafe rahat e as me kerr spo delet se kolone plus krize per parkinga, e kur po kthena n'shpi, shpine lome pi gjej (t'punsumet). Ku po doni ma stres se met martu baba me fotografi, mu zgju prej gjumit e para e shtepise me mjel lopen ose nese je n qytet mi mar pluhnat e me qite qajin e kafen se qohen vjehrite pi gjumit e duhet me jau marr doren e besa edhe kamt jau kane pastru. E qatehere ka qene stres se tash e keni super :)) mos u ankoni .... Ni shok i jemi thoshte: N'daq me shajte dikend thuaji "tu befte nena e emancipume"

teutaA
07-08-10, 16:56
Fatkeqesisht jo,me vjen keq me shpreh kete po sot femnat e reja edhe pse martohen akoma mbizotrojen endrra qe e din mire qe nuk realizohen,keto po nxjerrin shume probleme je jeten e perditshme me kohen po kuptojne po sa gabime po bahen e po bartin pasoja me mos rahati ne jete,ne fakt ne start ajo qka ehste me e mira si ti flet dy fjale e din fill se qka po don,keto jane gjera qe e demtojen rinine e qe smunden me qene te gatshme per jeten e perditshme.

ngoje qka thot e sipas teje u martu u futu ska me enderra e deshira a:tongue:

tipi engjellor
07-08-10, 17:11
ngoje qka thot e sipas teje u martu u futu ska me enderra e deshira a:tongue:
e ti qysh je kah me thua qe ajo duhet te mendoje e te thote shikoje ate qfare kerri shikoje ate qyshy i ka punt shikoje ate sa i bukur shikoje ate qiken e dajes burrin e ksih te mire shikoje ate qe u knaqen jahst qe jane po jetojne me mire qysh i bijen qito qiko

teutaA
07-08-10, 17:50
e ti qysh je kah me thua qe ajo duhet te mendoje e te thote shikoje ate qfare kerri shikoje ate qyshy i ka punt shikoje ate sa i bukur shikoje ate qiken e dajes burrin e ksih te mire shikoje ate qe u knaqen jahst qe jane po jetojne me mire qysh i bijen qito qiko

jo more thash le te kqyr ner kemb te burrit qaty e ka xhenetin:tongue:

emine
07-08-10, 17:50
Po ēka jeni ka folni bre ! Ē'fare stresi kane femrat ne dite te sodit, veq me prite a m'hini ai ne mesingjer, hala s'mujta mi mbledhe paret me ble qat fustan, me kqyre ai "bashqja" me ja mbushe 5 € valen ose ipkon, krejt femrat po grajne kerr veq une mbeta pa e paraqite qat patente kurse te martumet : vallahen s'po di qa pergadite per ēdo dite per dreke, ket t'voglin ma ka kap tuge e barke e ai i madhi m'tranoje po lype motorr mi ble, mbeta pa shku mi shatirate qeto floke se qyrre krejt rroja jeme mka dal (amviset)... Ata t'mite pi lo si stervina n'gjume para sabahit pom duhet me dal n'pune e menxi po mbrri n pauze me pi ni kafe rahat e as me kerr spo delet se kolone plus krize per parkinga, e kur po kthena n'shpi, shpine lome pi gjej (t'punsumet). Ku po doni ma stres se met martu baba me fotografi, mu zgju prej gjumit e para e shtepise me mjel lopen ose nese je n qytet mi mar pluhnat e me qite qajin e kafen se qohen vjehrite pi gjumit e duhet me jau marr doren e besa edhe kamt jau kane pastru. E qatehere ka qene stres se tash e keni super :)) mos u ankoni .... Ni shok i jemi thoshte: N'daq me shajte dikend thuaji "tu befte nena e emancipume"

pa dyshim se ashtu oshte ,kjo a jeta ne kosove qe paraqitni ju ktu,pore nuke jane gjitha ne kto salltanete,ka edhe nga ato qe cdo luks qe e shfrtzojne oshte mundi dhe ndjersa e tyre,

Guri i madh
07-08-10, 17:51
e ti qysh je kah me thua qe ajo duhet te mendoje e te thote shikoje ate qfare kerri shikoje ate qyshy i ka punt shikoje ate sa i bukur shikoje ate qiken e dajes burrin e ksih te mire shikoje ate qe u knaqen jahst qe jane po jetojne me mire qysh i bijen qito qikopershendetje i nderuarbash mir e ke dhan mendimin nji dukuri e till esht te femrat shqiptare

nji bashkshorte e till nuk i duhet askujt bile ato femra te tilla perfundojn ne rrug behen prostituta

Guri i madh
07-08-10, 18:38
Po de kur ti i jep shanc ajo lun, epja rrugen ndakik se ska qka te vyn as ty as dreqit

perpara femra shqiptare ka msuar nga dreqi, tash dreqi po mson prej saj qaq qe ka arrit per nje kohe te shkurte ....

temen teme pe debatoni a.... hajt se si enver hoxhen qe e lypim tash kini me lyp kontin.


nuk mundemi me e pegjithsue po ka te tilla bile shum ,po kur te analizojsh se kend e ka prind e me i shique qysh kan than te vjetrit rranjet ,ato zakonishit vin nga familjet e degjeneruara


ka raste qe edhe kan lind ne shtepia publike e jan ne kerkem te babit te femis

DEA
07-08-10, 18:50
Pyetja e Kontit ne veshet e mi tingellon me shume ironike se sa natyrale, por prap jam mendimin tim.
Jeta ne ditet e sotme eshte shume me shume hektike dhe e stresuar se ne kohet e kaluara si per mashkullin poashtu edhe per femren, dhe qe te dyja palet jane ne gjendje ti perballojne jetes stresore se sotme dikush me me shume veshtiresi e dikush me me lehtesi. Gjithcka eshte e kalueshme .....
Desha te shtoj se pos ket<re qe sot jane normale per cdo Femer , vetem Femra shqiptare di te pres dhe te percjell mysafire. Edhe nese eshte e lodhur pret gjithmon me buzeqeshje nuk i shihet lodhja....

Guri i madh
07-08-10, 19:12
Desha te shtoj se pos ket<re qe sot jane normale per cdo Femer , vetem Femra shqiptare di te pres dhe te percjell mysafire. Edhe nese eshte e lodhur pret gjithmon me buzeqeshje nuk i shihet lodhja....po aty qendron problemi femra shqiptare i ka pri luftes PSH shote galica


femra shqiptare ka dal kaqk me burrin me lufte kunder hyqmetit shkinis fjalen e kam per DAN DEROFCIN me BASHKSHORTEN


PO me u kthye te historia e ILIRVE mbretresha TEUTA e ka udh,heq luften


po kemi femra shum te shqura shqiptare ne shekullin e fundit qe ne krenohemi kur ndegjojm emrat e tyre


e disi pas lufte degjenerimi ka shtri rrenjet ,e fatkeqsisht ne po heshtim

valiii
07-08-10, 20:54
po aty qendron problemi femra shqiptare i ka pri luftes PSH shote galica


femra shqiptare ka dal kaqk me burrin me lufte kunder hyqmetit shkinis fjalen e kam per DAN DEROFCIN me BASHKSHORTEN


PO me u kthye te historia e ILIRVE mbretresha TEUTA e ka udh,heq luften


po kemi femra shum te shqura shqiptare ne shekullin e fundit qe ne krenohemi kur ndegjojm emrat e tyre


e disi pas lufte degjenerimi ka shtri rrenjet ,e fatkeqsisht ne po heshtim
Le bre Guri se Agronin e Teuten s'ta njeh kush po qy ē'far historije kemi qe mu dhi ty kesh e me ēka ne mburemi duhet me kajte e me vajtu besa kukuku edhe me kukate... Azemi ja ka mar t'fejumen (Shoten) djalit mixhes edhe eshte detyru me ik n mal se ai erifi e njeke me vra me pshtu nderin e ky kishe po luftoje une kaēak. Tona jo "e lash Shoten n'mal me trima" le bre Guri hiqu gargijave...

Suelaa
07-08-10, 22:33
Vetem streset, ajo nuk asht as nje gje per nje femer, femra ka fute shejtanin ne shishe.jo me stresin.:tongue:

Daglasi
07-08-10, 22:40
Vetem streset, ajo nuk asht as nje gje per nje femer, femra ka fute shejtanin ne shishe.jo me stresin.:tongue:Nuk jan tana njesoj,

sa per te teme-ka qe e perballojn,por ka, edhe qe se perballojn dot stresin.:cool:

Suelaa
07-08-10, 22:43
Nuk jan tana njesoj,

sa per te teme-ka qe e perballojn,por ka, edhe qe se perballojn dot stresin.:cool:

Une nuk e di per cfar stresi thua, po stresin e perditshem, ne ditet e sotme duhet me e perbadhuar ose nuk mundesh me arrite as nje gje.

teutaA
07-08-10, 23:12
Le bre Guri se Agronin e Teuten s'ta njeh kush po qy ē'far historije kemi qe mu dhi ty kesh e me ēka ne mburemi duhet me kajte e me vajtu besa kukuku edhe me kukate... Azemi ja ka mar t'fejumen (Shoten) djalit mixhes edhe eshte detyru me ik n mal se ai erifi e njeke me vra me pshtu nderin e ky kishe po luftoje une kaēak. Tona jo "e lash Shoten n'mal me trima" le bre Guri hiqu gargijave...

hahahahahahhah qka kam kesh me kete shkrim :smile:

e sa per temen po more tona jan ne gjendje me perballu stresin e perditshmeris biles me shum edhe se burrat:smile:

Amina
08-08-10, 20:35
Me modernizim po behen detyrat e medhaja, sigurisht qe eshte e mundshme edhe nje femer ti perballoje ketyre detyrave, edhe njoh shume te cilat e bejne, por sigurisht qe jan te zojat, dhe per ata.
Perndryshe nuk eshte e lehte.-

Guri i madh
09-08-10, 20:04
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii
Le bre Guri se Agronin e Teuten s'ta njeh kush po qy ē'far historije kemi qe mu dhi ty kesh e me ēka ne mburemi duhet me kajte e me vajtu besa kukuku edhe me kukate... Azemi ja ka mar t'fejumen (Shoten) djalit mixhes edhe eshte detyru me ik n mal se ai erifi e njeke me vra me pshtu nderin e ky kishe po luftoje une kaēak. Tona jo "e lash Shoten n'mal me trima" le bre Guri hiqu gargijave...
hahahahahahhah qka kam kesh me kete shkrim :smile:

e sa per temen po more tona jan ne gjendje me perballu stresin e perditshmeris biles me shum edhe se burrat:smile:
po ati ishe qajo qe shkojke vada 10 metra larg prej shurres tane qe ishe pshurr tuj kesh

LABI
09-08-10, 23:42
trendet e globalizmit dhe dinamika qe derivon nga sistemi dhe epoka e modernizmit...Natyrshem, i mbarte/reflketon dhe pasojat e veta... Njeriu i sotem (modern, ne epoken e modernizmit) duhet te mesoj te "bashkejetoj" me stresin... Pasi qe vet menyra e jetuarit, kultura industriale dhe jeta e njeriut ne modernitet i mbarte me vete te dyja anet (te dobishme dhe te padobiShmet). Cdo e "mire" e ka nje kosto te vet ..Dhe kjo (e mire) viJe si pAsoje e nje ndrydhje dhe sakrifice (tjetersimi) ne vEte (per Te aRrritur tek qellimi e mira me e lartE/kultura- moderniteti) !!!!
Andaj SOT NJERIUN Me SHuME Se KURR E kEmI SHUME SIPERFAQESOR, TE SHPERQENDRUAR, DHE TE SHKEPUR-ANGAZHUAR NE SHUME NGJARJE DHE AKTIVITETE NE TE NJEJTEN KOHE ... DHE NE ASNJEREN TE VETEM PO NE Te NJEJTEN KOHE... KJO NGARENDJE PER T'ZENE TRENDET DHE PERCJELLUR (perqafuar ate qe plason/imponon moderniteti) AKTUALITETIN NE MODERNITET-- NJERIUN E TJETERSON NGA VETJA DHE E BENE TE SHPERQENDRUAR/DEKONCENTRUAR RRETH VETES , AI ME NUK ESHTE VETJA- DHE PER VETE...POR, AI E BENE VETEM NJE NGA SHUME PJESEZAT,LEVAT E KETI MEKANIZMI...QE SHTYNE APO E MBAN TERESIN/SISTEMIN NE LEVIZJE, NE KEMBE... NJERIU MADJE HARRON DESHIRAT , AUTENTICITETIN E VLERAVE (ATYRE QE DONE, VLERSON) DUKE I ZEVENDSUAR APO PERQAFUAR ATE QE JA SERVON MODERNITETI (si vlere, motiv, shije, ideal) SI SYNIM/QELLIM TE JETES...PAK A SHUME KY ESHTE NJERIU MODERN (pak a shume nje individ siperfaqesor,i ateqasteshem, i i s'vetesuar ne grup teresisht anonim, i cili bene vetem nje pjese tE cilen i ka caktuar sistemi/ ndersa pjesEn tjeter tE individit/anonimusit tjeter as mund ta dije dhe as qe ka mundeSi motiv dhe energjie ta dije)...

E gjithe kjo gjendje shkakton qofte ne menyre te ndergjegjeshme apo te pandergjegjeshme ndrydhje brenda individit (pershka te motiveve biologjike apo sociale) qe viejne dhe shprehen/ dalin ne siperfaqe vazhdimisht SI KERKESA Te INDIVIDIT...

emine
09-08-10, 23:54
pa dyshim qe femna oshte aftsu,besa ma kollaj munesh sote mi thane nje femne mashkull,sa disa meshkujve qe tuten deri te dera me dal ,duhet me i rujte se traumatizohen.

LABI
10-08-10, 00:03
pa dyshim qe femna oshte aftsu,besa ma kollaj munesh sote mi thane nje femne mashkull,sa disa meshkujve qe tuten deri te dera me dal ,duhet me i rujte se traumatizohen.

Edhe pse konceptimimi i "trimerise" dhe "guximit" cdo here eshte lidhur me cilesine e te cenurit "burre" apo mashkull (nje klishe e radhes)...Kjo se arsyeton e as se perjashton cilesine friges- tutes tek njeriu (besa as tek kafshet, hajvanati) :rolleyes:

TUTA ESHTE GJYSME TRIMERIJE (keshtu thoshte nje far kohe i madhi , plakuu) :biggrin:

doGzona
12-08-10, 19:48
Femra sot mbane familje pa ndihmen e askujt,jo te gjitha jetojn nen hijen e nje mashkulli!

tipi engjellor
28-12-10, 15:56
paska ketu qe edhe per Azemin e SHoten qe po tallkan e veq ne libra te historis bile as aty si kane pare

Janna
04-01-11, 23:21
Po qysh jo .. bile ne jemt'parat ...

emine
10-01-11, 18:30
menja s'jau merr qka jane te afta femnat shqiptare,amo per shqiptare fola jo per ashkalijket:rolleyes:

roadrunner
10-01-11, 18:33
un muj me thon se te dy gjinite kan nevoj per njeri tjetrin, e kane ma leht....

po nese i ndajm dhe bojm dallime.....kape burrin qoje ne opqin nja ni muj le t'baje hyzmet, ta kqyrmi qysh po e kalon stresin :D